NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaarga-ng. No. 8498 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 6 MAART 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: W&L. -J?kM ^an 1regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Jf ff AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 k r ^'f f 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor 'Haarlem t I i 1 I ".WK RedaCtie en Atotaistratta! Groote "ontstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 IntercommunaaITelefoonnumnierderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Gosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 7 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. De Kroon: Opvoering van „Het nieuwe systeem", 8 uur. Sint-Bavo: Cursus iu de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer v. d. Kath. kerk over de Sacra menten in 't algemeen: de stof en de Vorm der Sacramenten. Stadsnieuws Koningin Wübelmina's inhuldiging Een stille viering wat vlaggoge- kleur, vreemde tinten brengend in 't groez el-grauw, dat het totaal-aspect van 'n sladsstraat beheerscht. onge wone ver ver-gc-tin tel in de jonge voor jaarszon, en om twaalf uur een paar pittige-, prettige melodieën van het St.- Bavo-gespeel, dat is de herdenking van den Inhuldigingsdag, nu 121/2 jaar geleden. In trouwe, het is ge noeglijk-vredig stemmend, 'n gedenk dag zonder 't traditioneel feestge- druisch, zonder vermoeiend gerumoer in de straten, nu er eens geen druk- kig feestbetoon is. 't Werk gaat z'n gewonen gang, maar, als je op straat komt, vind je 't aardig die vlaggen hier en daar en de muziek van den toren, die je mconeuriet, vóór je 't weel. En dan brengen kleur en klank de be teekenis van dezen dag je te binnen. Herdacht is het aan-dc-regeering- komen van Koningin Wilhelmina niet minder, zouden we meenen, dan wan neer 'n grootsch leest ware gevierd. In herdenken zit ook wat ..denken aan". En dat is er vandaag niet min der om geschied. En vanavond gaan we luisteren naar 't concert op de Groote Markt. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en VV. stellen voor, een rechts- Invorderinjj in te stellen tegen E. Kluitenburg te Schoten, om uitbetaald te krijgen een bedrag van 97.85 1/2 'aan verplegingskosten van zijn eeht- 'ganoote in het gesticht ..Meerenberg". Bekroond. Op do groote internationale ten toonstelling van Pluimvee en Konij nen te 01 denzaal, behaalden onder staande sladgenooten bekroningen: G. H. Stouten met 8 inzendingen raskonijnen, Havana-voedster le prijs Blauw-zilver ram, le prijs; Angora- ram eere- en le prijs; Lotharinger voedsters eere- en le prijs, Blauw Weener voedster 2e en 3c prijs; grijs- zilver ram 2e prijs, Zw. Holl. konijn, z. e. v. Gebr. Scheffer met Lotharinger ram (jong) le prijs. Te Nijmegen had op denzelfden da tum ook een internationale tentoon stelling plaats. Daar behaalde G. H. Stouten met 2 inzendingen raskonij nen de volgende bekroningen. Havana ram le prijs en eereprijs voor de beste Havana blauw Weener voed ster len prijs en eereprijs voor de Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: j. Gullekom, Zaksteeg 4a, eeh zil veren knipje. j. v. d. Wallen, Meester Joosten- laan 18, 3 staalboeken. C. Meijlaert, Barteljorisstraat 14, een portemonnaie met inhoud. H. Pant, Adriaan Loosjesstr. 38, een bril. A. van der Velden, Spaarnwouder- Blr. 96, een wollen das. P. C. Bitter, Barrevoetestraat 14 rd. een gouden ring. A. Brouwers, v. Marumstraat 57, een portemonnaie. inh. twee lombard briefjes. B. Gaber, Tulpenstraat 8 rood, een kerkboekje. Bureau van politie, een portemon naie met inh. P. Gelondi, Lange Wijngaardstr. 90, een lorgnet in étui. M. Kors, Amsterd. vaart 44, een ro- senkrans. B. Vrugt, Casteleynstraat, een broche. Association Francais e. Dezer dagen spreekt Dr. Gustave Cohen uit Parijs voor de Association Frangais© over „L'evolution de la mlse en scène dans le thé&tra Fran- )als" met lichtbeelden. „VOLKSWEERBAARHEID". Voor de schietvereeniging „Volks weerbaarheid" is het jaar 1911 een feestjaar, daar zij thans 10 jaren be staat. Het feest van deze bloeiende ondor- afdeeling werd reeds herdacht met een schietwedstrijd en een gymnas- tiekwedstrijd. Het slot van de feeste lijke herdenking werd Zaterdagavond in het Brongebouw gevierd. Een groot gezelschap van leden eD genoodigden vulde zoal en galerijen. Onder hen waren een aantal officie ren van het actieve en van het reser ve-leger, o. a. Kolonel Spaan, com mandant van het 10de regiment infan terie. De zaal was mooi versierd door de Gebr. Van der Colk. Tusschen de keu rige groen- en bloemen-versiering van het tooneel stond hot borstbeeld van de Koningin. De heer Wynoldy Daniels, gemeen te-secretaris van Velsen, opende den feestavond met een korte rede, waar in hij de aanwezigen verwelkomde en het doel van den avond uiteenzette, daarbij wijzende op de krachtige ont wikkeling, die de eenige dochter van Volksweerbaarheidde schietvereeni ging, kenmerkt. Ter opening van da bijeenkomst zongen daarop allen staande het „Wilhelmus". Na hem kwam de gepens-majoor, Jhr. E. von Bose ten tooneele, om in een korte, doch gloedvolle toespraak, het nut en de noodzakelijkheid van de weerbaarheid des volks uiteen te zetten. Jhr. von Bose, de bekende-ijvc- rige strijder van het Allen-Weerbaar- idee, die voortdurend in woord en in geschrift do zaak van „Volksweer baarheid bepleit, oogstte ook nu veel bijval met z'n wel-gestyleerde rede voering. Tot liet officieele gedeelte van den avond, behoorde ook de uitreiking van de prijzen op de wedstrijden be haald. Na eeu uitvoerige toespraak bevorderde de heer Wynoldy Daniels eerst eenige leden van „Bloemen daal-Commando" en „Volksweerbaar heid", die met gunstig gevolg het exa men voor korporaal of sergeant had den afgelegd. Daarna bood de voorzitter Jen ser geant-majoor De Jong, den energie ken instructeur van de schietvoreeni- ging, als blijk van hulde, een sche merlamp op piëdestal aan. Den prijs winners werden nu de be haalde prijzen uitgereikt. Deze be stonden uit medailles en kunstvoor werpen. Nog'was dit plechtig gedeelte niet afgeloopen. Er kwam nl. een afvaar diging van „Bloemendaal-Comman do" aan het afdeelingsbeetuur, dat op het tooneel geschaard stond, een zij den oranje-vlag aanbieden. De heer W. van der Flier, secretaris der ge meente Bloemendaal, die als voorzit ter van „Bloemendaal-Commando", bot woord voerde, deed in een harte lijke toespraak uitkomen, hoe ook weer het voordurend samenwerken van „Volksweerbaarheid" en „Bloe mendaal-Commando" er een bewijs van was, hoezeer Haarlem en Bloe mendaal gemeenschap van belangen hebben. De heer Wynoldy Daniels dankte voor dit sympathiek huldebetoon van „Bloemendaal-Commando" en droeg de vlag daarop over aan het Weer baarheidscorps (de schietvereeniging) van Volksweerbaarheid. In zijn toespraken zeide de voorzit ter van Volksweerbaarheid o. a. nog dank aan de feestcommissie, onder leiding van den heer C. L. F. Sarlet. Hiermee is het officieel gedeelte van het feest besproken. Voor het verdere gedeelte hadden de aanwezigen mee veel oor en oog. Dat mocht ook wel, want zoowel de dames-gymnastiekvereeniging „Ger- mania", onder leiding van den heer Bongertmun, als de colonisten, de schermers en de gymnasten gaven veel goeds te zien en het duettisten- paar Voget veel aardigs om te hooren. „Germania" bewees met de voor dracht „Vrouwensoldaten", dat zij cok op ander gebied dan de gymnas tiek iets presteeren kan. Een hal be sloot den avond. Voordracht Mr. P. j. Troelstra. In de Haarlemmer Halletjes in ohs vorig nummer werd medegedeeld, dat de voordrachtavond voor de Friezen van Mr. Troelstra, plaats heeft ln den Schouwburg; dit is een vergis sing, het moet zijn de schouwburg zaal van De Kroon. Lezing. Ernst Gorsemann, privaat-docent in de kunstgeschiedenis te Berlijn, zal dezer dagen in de Remonstrant- Bche kerk een lozing houden over Parzival. De lezing wordt afgewisseld door orgelspel. Met lezingen te Amsterdam en el ders had de heer G. veel succes. DE BLOEMENMARKT. „Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis, dat in gevolge van het in werking treden der op 1 Maart afgekondigde gewij zigde verordening op de markten te Haarlem, voortaan geen groenten- markt des Zaterdags meer zal gehouden worden en dat voor zooveel de weekmarkten be treft, de markt voor bloemen, planten en boomen zal worden gehou den op de Zijlvest tusschen de Raaks en de Vestestraat en op de Gedempte Oude Gracht bij het Verwulft." Aldus de mededeeling dezer dagen in de advertentie-kolommen van onze courant verschenen. De kooplieden van de bloemen markt zijn in hun schik, want nu zij staan op de Zijlvest, tusschen de Raaks en de Vestestraat en nog een gedeelte op de Oude Gracht bij 't Ver wulft, is er met hun wensch rekening gehouden. „Meneer, dit werk" en hij wees met 'n handzwaai naar lange rijen rood-aarden bloempotten met anje lieren, azalea's, sleutelbloemen, lelies en composieten, die „dit werk" vorm den „meneer, dit alles moet op de natuur staan", zei een der bloemen- verkoopers ons, vanmorgen, toen we er eens langs liepen. De natuur bleek in dit geval de zon te zijn. Dus jullie zijn nogal tevre den? „Nout" lachte do koopman. „Op den Gasthuissingel daar had je geen natuur, daar kwam heele- maul geen zonnetje, dat was nou niets voor ons. Ja, vroeger, toen we bij Leupen stonden, daar was het ook goed, maar toen hebben ze ons naar den overkant verplaatst. Daar had je geen passage ook," zei hij ver genoegd. „Hier heb je een breede pas sage en hier kunnen nou menschen komen." „En kómen ze nogal vandaag?" vroe gen we. „Nou, dat gaat heel goed, maar als 't nou maar eerst meer bekend is bij de menschen, dat we hier staan, dan gaat "t nog veel beter," antwoordde de bloemenman. We hebben beloofd 't in de krant te zetten. Dat vond de man opperbest. 't Is er een aardig hoekje gewor den, kleurig in den zonneschijn en lekker geurig in de jonge voorjaars lucht. De klanten zullen daar wel komen. Gecombineerde uitvoering. Op de gecombineerde uitvoering van de Muziekver. „Vooruitgang", Zang- vereen. „De Slem des Volks", en de Tooneeh ereen. „Vooruitgang", zal voor het eerst worden opgevoerd de nieuwe tooneelschets van Inte Ons man: „De Barmhartige Samaritaan". Tooneel, Van het tooneelstuk „Koningsbruid' drama in 5 bedrijven van mevrouw J. A. Simons—Mees, waarvan Dins dagavond in Amsterdam de eerste op voering plaats zal hebben, volgt deze week nog een voorstelling in den Schouwburg, alhier. Dat is wel zeer vlug. Uit de Rcchtszaai EEN GEVAARLIJKE BEZOEKER. De jonge H. M. B. verkeerde op den 23sten December van het vorig jaar onder den invloed van sterken drank. In dien toestand bleek hij zeer ge vaarlijk. 's Avonds kwam hij met goeden zin om te vochten bij den logementshouder W. F. S., alhier, binnen, en met den uitroep „Wie zal ik nu het eerst nemen I vloog hij op S.' schoonmoeder, mej. G. v. d. L., toe, en streek haar met een scherp zakmes over het gelaat, haar een snede van oog tot oor toebrengend. Toen snelde de woesteling naar S. zelf en sneed dien over den neus. De logementshouder slaagde er in, den man met een stoei verder van zich af te houden. De oude vrouw werd nog in de rokken gesneden. Bei den hebben drie weken lang van hun verwondingen last gehad. Beklaagde was niet verschenen. Mr. Hoyer eischte na bet getuigen verhoor zes maanden gevangenis straf. DIEFSTALLETJE. De IJmuider stalhouder Cornells B. stond terecht, beschuldigd den 4dcn Januari van dit jaar van het strand onder Wijk aan Zee en Duin een aan gespoelde!) strandkilometerpaal te hebben weggenomen. Hij bracht het stuk hout naar het erf van zijn broer. De stalhouder zei heelemaal niet de bedoeling gehad te hebben, oin te stelen. Integendeel, hij dacht der strandvonderij, en indirect het Rijk der Nederlanden, een dienst te be wijzen, door den strandpaal zoolang op le bergen. Op die wijze assisteerde hij de strandvonders wel meer. Getuigen maakten die verklaring wel onwaarschijnlijk. De paal was op het erf van B.'s broer onder oud hout geborgen. Het stuk hout heeft een waarde van ongeveer 40. Het was volgens de getuigen ook zeer zonder ling, dat beklaagde den paal bij zijn broer brachtmet veel minder moeite had hij het stuk hout bij den strand vonder Brikhoff kunnen brengen. Aannemelijk zou ook geweest zijn, als B. den paal op den wagen, waar mede hij vervoerd werd, had gelaten. Beklaagde begon het toen o\ereen anderen boeg te wenden. „Als ik ge weten had" zei beklaagde, „dat het een kilometerpaal was, dan had ik nooit de moeite genomen, dien op to bergen. Want dat valt buiten mijn dienst". De veldwachter merkte evenwel op, dat het cijfer 8 op den paal zeer dui delijk te zien wasde vorm is ook oen «enigszins bijzondere. Mr. Hoyer achtte de wederrechte lijke toeëigening wettig en overtui gend bewezen en eischte 14 dagen ge vangenisstraf. OM 1IET HUIDJE. De 29ste December LL was bijna de laatste dag van een poesen-leven ge weest. Op dien datum kwam de be kende lompenkoopman Jac. II. bij mej. Do Groot te Bennebroek, om za ken te doen. En hij deed betere zaken nog, dan mej. De Groot dachttoen de man vertrokken was, was het zwart-witte huiskatje tevens verdwe nen. Mejuffrouw De Groot dacht da delijk aan den zak, dien de koopman op den schouder droeg en kreeg ban- go vermoedens. Snel ging ze 11. ach terna en het gelukte haar, hem iu te halen. „Geef mij mijn kat weerom riep de beroofde uit. H. zei. niet zulk een dier gezien te hebben. Maar mej. De Groot liet zich niet afschepen. Ze sommeerde H. den zak om te keeren, en toen daaraan vol daan werd, sprong poes-lief miau wend voor den dag, en rende de hya- cinthenvelden over naar huis. Het arme beestje bloedde aan den bek en was de eerste dagen nog erg wild en schuw. Thans is het diertje weer ge heel in orde. Mr. Hoyer eischte tegen den snoo- den, niet verschenen „kattenmeppert" 1 maand gevangenisstraf. Beklaagde is reeds vroeger veroor deeld. Uitspraken 16 Maart a.s. Nuttige Handwerken. Voor het examen te 's-Gravenhage slaagden de dames L. G. Louws, P. E. Cruger, C. A. J. Meulenhoff. J. W. Gerhards en A. H. Bondam, allen te Haarlem woonachtig. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. B. en W. van Amsterdam stellen den raad dier gemeente voor, te be noemen tot tijdelijk leeraar bij het M. O. aldaar de heer A. Keesing, te Bloemendaal. SCHOTEN. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken ln de beschuitfa briek van den heer Cohen aan de Paul Krugerkade. De dieven hebben echter alleen een paar ontbijtkoeken meege nomen. DIERENBESCHERMING GEWENSCHT. Men meldt ons Een van do IJmuider vischboeren, die in de stad op hondenkarren hun visch komen verkoopen. had Zater dagmorgen zijn zieken hond maar achter zijn kar laten looped. Toen 's middags do terugtocht werd aan vaard, kon het beest niet meer mee, ofschoon het trouwe dier alle moeite daartoe deed. Hij moest het eindelijk opgeven. Zijn baas heeft hem toen maar op den Schotorweg laten ster ven, 't geen natuurlijk de ergernis van de voorbijgangers opwekte. Een medelijdend man haalde een revolver eu hielp het heest met één schot uit zijn lijden. Wat zal de Trekhondenwet onzen trouwen viervoeters een goed doen 1 HAARLEMMER I.IEDE. Een belangrijk besluit. De Inlaagpolder onder deze meente, groot ruim 225 H.A., tot nu toe bemalen worde'nde door een eigen stoomgemaal, zal behoudens de ver- eischte goedkeuring voortaan afwate ren in en bemalen worden door het stoomgemaal van den Houtrakpolder. HEEMSTEDE. Legaat. Aan liet Burgerlijk Armbestuur al hier is machtiging verleend tot het aanvaarden van ee'n legaat, groot f 500, geschonken door nu wijlen Mej. Jac. van den Berg. BENNEBROEK. Voorschot. Aan de gemeente Bennebroek is door het Bijk ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen een voorschot van f 21.400 verleend. HILLEGOM. Heden zullen te Hlllegom de eerste snijbloemen (dubbele narcis Von Sion) naar het buitenland warden verzonden. Dit is 10 dagen vroeger dan verleden jaar. AERDENEOUT. Ernstig automobiel-ongeluk. Dit heeft Zondagavond in den Aer- denhout nlaats gehad. De 26-jarige chauffeur J. Dorger van den heer A. V. Evert te Bloemendaal was zonder toestemming van z'n patroon met de auto uitgereden en maakte een tocht je met nog twee chauffeurs, waarvan één in 't gezelschap van een meisje was. Er werd met razende snelheid gere den, met "t gevolg, dat op den Dood weg, bij de villa van den heer Reijn- ders, tegen een boom gereden werd. De auto een machine, die f 12 000 gekost heeft werd verbrijzeld. Een der mee rijdende chauffeurs, 19-jarige Nico van der Linde, i dienst bij den heer A. Laan, werd voor dood opgenomen hij was met 't hoofd door een ruit gov logon en had niet minder dan 17 wonden aan het hoofd. Dr. Joekes heeft het eerste verband gelegd, waarop de gewonde naar het St. Elisabeth's Gasthuis werd overge bracht. De chauffeur Dorger werd ook in wendig gekwetst. Ook bij hem werd 't eerste verband door Dr. Joekes ge legd. De overbrenging der gewonden had plaats per auto van Graaf Van Rand- wijek. De andere chauffeur, P. Keizer, en z'n meisje waren uit de auto geslin gerd en zijn er van door gegaan. Van hen had men heden ochtend nog niets gehoord. De gewonden werden eerst in 't ho tel Kiabou binnengedragen ook do familie Reynders verleende hulp. Volgens een deskundige moet de auto, die een snelheid kon ontwikke len van 150 K.M., een vaart van 100 tot 125 K.M. gohad hebben op het oogeiiblik, dat het ongeluk gebeur de. Nader vernemen wij. dat de chauf feur P. Keyser, die met zijn meisje eveneens uit de auto geslingerd was, daarom niets aan zijn kameraads ge legen liet liggen, omdat hij zijn meis je. de 23-jarige naaister M., uit Haar lem. eerst in veiligheid hielp. Mej. M. was bewusteloos en had een niet onbeduidende wonde aan het hoofd. De chauffeur K. woont te Haarlem, de andere te Bloemendaal. De toestand van de in het Gasthuis opgenomen chauffeurs was dezen middag redelijk. De vernielde auto, die te groot is, om op een wagen vervoerd te worden, staat nog aan den Doodweg. Men zoekt nu een toestel, om de auto te vervoeren. HAARLEMMERMEER. Een 11-jarig zoontje van den land bouwer R. aan den Sloterweg, wilde een touwtje doorsnijden. Het mes bot; de jongen had het mes naar zich toegekeerd en trok met kracht, waar door het mes afgleed en de punt er van in zijn oog terecht kwam. Een te Haarlem wonend dokter heeft den volgenden dag het oog onderzocht, geconstateerd, dat het verloren is. Schoolschapen. Ten voordeele van de Chr. school te Nieuw-Vennep heeft do jaarlijksche openbare verkoop van schoolschapen plaats gebod. Er waren dit jaar 49 stuks. Zij werden ten slotte in één koop verkocht aan J. Kamp te Beemsier, tegen een gemiddelde prijs van f 26.30 por stuk. UMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Bij de gehouden stemming van lid- maton der Ned. Herv. kerk te IJmui- den over het al of niet voortbestaan van het kiescollege is besloten dat college te behouden. Op sleep. Volgens alhier ontvangen bericht, heeft de stoomtrawler Oceaan II IJ. M. 92 een Ncdcrlandsche schoener op sleep, waarmede koers naar IJmu' den gezet wordt. ZANDVOORT. Tegen Dinsdag is eene algemeen# vergadering belegd der afdeeliug Zandvoort van de Noord-IIollandsche Vereen. Het Witte Kruis. De agen da luidt: Verslag afgevaardigden al gemeen© vergadering 1910. Jaarver slag van den magazijnmeester. Ver kiezing bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer C .v. d. Werff Czn., Begrooting 1911. Wijziging sta tuten. Rapport Commissie ziekenhuis. Binnenland DE RUSSISCHE LANDVERHUI- ZERS-QUAESTIE OPGELOST. Men meldt uit Rotterdam aan het .Ilbld." Diplomatieke paspoorten zullen ook" in het vervolg uitgegeven worden, waardoor de passenquaestie opgelost il zijn. ZIJN ZUSJE DOODGESCHOTEN. Te Lonneker heeft Zaterdagavond de 14-jarige Haverkate zijn 11-jarig zusje per ongeluk met een schot ha gel in den slaap getroffen, waarop de dood onmiddellijk intrad. ONGELUKKEN. Bij het laden van boomstammen aan een houtzagerij te Bottrop (Duitscldand) viel den Nederland- schen axbeidier Frits Engelbard een zware boom op het, lichaam. Tijdens het transport naar het zie kenhuis overleed de gekwetste aan de bekomen verwondingen. PROF. VAN 'T HOFF. Uit Hamburg wordt aan de Tel. Heden, Zondag, had plaats de plech' tige bijzetting van het lijk van profes sor Van 't Hoff in het Hamburger crematorium. De kist was met talloo- bloemen, palmtakken en kransen bedekt, waaronder kransen van de Koninklijke Academie van Weten schappen, het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, en de Nederlandsclie Chemische Vereeniging. Tegenwoordig waren afgevaardig den van de universiteiten te BerlijD, Utrecht en Delft en van verschillende chemische en wetenschappelijke ver- cenigingen. Door professor Du Bois uit Berlijn werd namens de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen, het Konink lijk Instituut van Ingenieurs en de Hollandsche Kolonie te Berlijn een grafrede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De overledene, die een leerling was van de Technische Hoogeschool te Delft, welke trotsch mag wezen op zulk een leerling, heeft de verwachtin gen, die zijn vaderland van hem koes- de, vervuld. Hij behoorde met Chris- tiaan Huygens tot de geleerden, die de mathematische en technische we tenschappen als kranige wapens ter verovering van hooger begrip gehan teerd hebben en die, hoewel zij in buitenlandsche beschavingscentra ge werkt hebben, toch nooit hun Hol- landschen aard verloren. De overle dene nam een eerste plaats in onder de wereldberoemde Hollandsche ge leerden; zijn wetenschappelijke arbeid opende nieuwe banen. De geheele ge leerde wereld rouwt om hem. Professor Cohen nit Utrecht voerde vervolgens het woord namens de Ne- derlandsche Chemische Vereeniging. De chemische wetenschap, zoo sprak hij o.a., lijdt een onberekenbaar ver lies. Wij mochten nog verwachten, dat Van 't Hoff in vele dingen een nieuw licht zou ontsteken... en nu zijn de onderzoekingen van den ge loerde pldtseling afgebroken. Prof. Cohen roemde verder Van 't Hoff's eenvoudig, hartelijk en hulpvaardig barakter. Zijn naam zal altijd als een ster aan den hemel der wetenschap schitteren. Namens de Vcreih Deutscher Che- miker sprak professor Rassow uit Leipzig, die zeide, dat de Duitschcrs den gmoten Hollandschen chemicus altijd met trots een der hunnen zul len blijven noemen. Spreker herin nert er aan, hoe Van 't Hoff in onver-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1