AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB BLAD. MAANDAG 6 MAART 1911 Buitemndscii Overzicht IIET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE za! zich lieden aan de Kamer voor- optellen. liet is nog onzeker lioe do ver schillend-: partijen de nieuwe Excel lenties zullen ontvangen. De geumliiScrdo socialisten hebben vei (ieixl oni hun houding tegenover het Kabinet vast te stellen. Jaurèscn fiembat pleitten voor ondersteuning van het ministerie, daar zijn samen stelling een w aarborg is voor een® gunstig® oplossing van de quaesties der spooi wcgurbeiders, der belasting- hef vorming en van hut evenredig kiesrecht- Guesde en zijn aanliangers daarentegen wilden zich volkomen vr,:. eid van beweging voorbehouden, das.- alle lede« van het Kabinet tot de burgerlijke partijen belmoren. K den zal door de partij een beslis sing worden genomen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Fransche gezant Cambon te Berlijn deelde officieel mede, dat de hoor Cruppi de portefeuille van bui tenband sche zaken aanvaardde. Na mens de Duitsche regeering werd den geren-,t geantwoord, dat de heer Crup pi kon verzekerd zijn van een vrien delijke gezindheid van Duitsche zijde. Duitsrilland hoopt en vvenscht, dat dezelfde goode betrekkingen met Cruppi zullen worden onderhouden, als dat het geval was met Pichon. DE LIJFEIGENEN IN RUSLAND fijn nu sinds 50 jaar vrijgemaakt, 't Gouden jubileum van de afschaffing dei lijfeigenschap wordt door het goneele land gevierd met dankslon den in de kerken, legerparades, school- en volksfeesten en maaltijden jvoor de armen. Op verschillende plaatsen zijn gedenkteekenen voor Tsaar Alexander II (onder wiens re geering de lijfeigenen vrij verklaard werden) onthuld en scholen, zieken en volkshuizen geopend. Na afloop van de godsdienstoefe ning in de Kasansche kathedraal ont ving -Ae Tsaar de afstammelingen van de medewerkers van Alexander II bij de invoering der bewuste maatrege len en bovendien 51 boeren-afgevaar digden van de Rijks-Doeina, die voor het Doema-gebouw een standbeeld van Alexander II hadden opgericht. Daarna had in het winterpaleis een feestmaal plaats voor de hoofden van bestuur van de dorpen in het gou- v\n nement Petersburg. Reeds in een vorig Overzicht schre ven we iets over deze feesten. Zeker, het was boel mooi, dat Alexander II jó -«jieigenen vrij verklaarde, maar alleen is liet te betreuren, dat de toen aangevangen ontwikkeling van Rus land in deze 50 jaren, nog slechts ge ringe vorderingen gemaakt heeft. De ze erkenning moet de feestvreugde wel wat temperen. OVER MACEDONIë. Onlangs maakten we melding van uitlatingen van den Engelschen mi nister van buitenlandschc zaken in ihet Lagerhuis over Macedonië. De minister zei o. a.. dat de Engelsche rogeering hoopte, dat de uitspattin gen in Macedonië zich niet zouden herhalen. Het „Nowoje Wromja" herinnert er, naar aanleiding van de fwoorden van sir Edward Grey, aan, dat de jong-Turken nog niet lang ge leden verontwaardigd waren over een artikel van het blad over Mace donië. Het blad zegt, dat de jong- Turkeu daartoe geen recht hadden en verzekert, dat noch de mogendheden van de Drievoudige Entente, noch die van het Drievoudig Verbond eenig belang bij onlusten in Macedonië heb ben. De Turken, zoo besluit het „No woje Wremja' moeten eindelijk tot hun natuurlijke vrienden (lees de Russen) terugkeeren. ONRUST IN CHINA. Volgens berichten uit Moekden is daar weder een beweging gaande te gen de vreemdelingen er. wordt de bevolking in proclamaties opgehitst, alle Europeanen te vermoorden. Uit Wladiwostock wordt gemeld, dat men vreest voor Boxer-opstand. In de door Europeanen geredigeer de bladen van het Verre Oosten wor den do i«geeringen gewezen op de noodzakelijkheid om ten spoedigste maatregelen te nemen ter bescher ming van de buitenlanders, o, a. door uitzending van troepen. TROEBELEN IN MAROKKO. Do laatste berichten uit de hoofd stad van Marokko luiden zeer onrust barend. Het schijnt, dat de stammen van het Zuiden op liet punt staan, gezamenlijk de wapens op te nemen, en den sultan aan te vallen, öm te voorkomen, dut deze, die langzaam maar zeker bezig is zijn leger te reor- ganiseereii en te versterken, zoo machtig wordt dat hij hun zijn opper heerschappij aan dan lijve kan doen g. voelen. Vóór het zoover is gekomen, willen de kaids dier stammen hem een gevoelige nederlaag toebrengen, waardoor Moclay Haf hl dun weder voor eenigen tijd schaakmat is gezet. Een week geleden heeft een vergade ring plaats gehad van vertegenwoor digers der ten Zuiden van Fez wo nende Berbers, waarin er op gewezen werd. dat de sultan geregeld grooto hoeveelheden wapens aankoopt. Moelay Hafid, «lie steeds in geld verlegenheid zit, weet zeer goed, dat hij de noodige belastingpenningen slechts kan binnenkrijgen, wanneer bij door middel van een krachtig en goed toegerust leger de krijgshaftige en zich feitelijk onafhankelijk gevoe lende kai'ds kan dwingen door gere gelde bijdragen zijn schatkist te vul len. Op die vergadering werd besloten, vooralsnog de vaan van den op stond niet te ontrollen, doch eerst te zorgen, dat de stammen zich aareen- sluiten en hun onderlinge veeten ter zijde zetten liet eenige middel om met kans op succes den strijd te voe ren. Intusschen schijnen de Cherarda en Beni M'Tir reeds de wapens te hebben opgevattenminste het leger van den sultan wordt In allerijl gemobiliseerd en bewapend, terwijl de achterstalli ge soldijen worden uitbetaald. Zaterdag zijn groote detachementen infanterie en cavalerie, benevens een batterij snelvuur-, en een batterij berggeschut naar het Zuiden afge marcheerd. Volgens een bericht zullen de offi cieren van de Fransche militaire mis sie te Fez het bevel op zich nemen over de Marokkaanschc regeerings- troepen. Uit vorige telegrammen is bekend, dat er OPSTOOTJES IN C ANC ALE de hoofdplaats van het arrondisse ment St. Malo in het departement 111e Vilaiac hebben plaats gehad. De minister van liinnenlandsche Zaken in Frankrijk ontving daarover liet volgende telegram „Een volksmenigte van 3000 perso nen. bestaande uit zeelieden en een groot aantal vrouwen, trok naar de aan de kade liggende schepen met het doel een vijandige betooging te houden tegen de reeders. De politie bracht de menigte tot staan. Daarop ontstonden verschillende vechtpar tijen. Een bejaarde vrouw viel flauw en stierf bijna oogenblikkelijk daar na. Men schrijft haar overlijden toe aan de beklemming van een breuk, waaraan zij kort te voren was geope reerd. Een 10-tal gendarmen werd door straatsteenen getroffen. Van de bevolking van Cancale werden onge veer 30 personen gewond, waaronder 2 ernstig. Van de gendarmen werden er 10 gewond." Tol zoover dit officieele bericht. De bladen geven allerlei tegenstrij dige berichten over de oorzaken der onlusten en de omstandigheden, waaronder zij plaats grepen. Bericht wordt o. a.. dat een dokter geconsta teerd zou hebben, dat bovengenoemde oude vrouw gestorven zou zijn, om dat zij een schop tegen haar buik kreeg, die in verband met de voor kort doorgestane operatie, den dood tengevolge hadeen neef van het slachtoffer zou nog op sterven lig gen. In elk geval zijn de onlusten nogal ernstig geweest, want Cancale be kend om de oestervangst telt slechts een 7- A 8000 menschen. Bijna de helft der inwoners deed dus aan de betooging mee. Ook hebben er weer ONGEREGELDHEDEN TE METZ plaats gehad. Twee jongelieden maak ten op straat spcctakel tegen een paar onderofficieren. Weldra lie.p een gioote volksmenigte te hoop, de poli tie kwam er aan te pas, en onder 'ge joel der menigte, werden de jongelui gearresteerd. Een gerucht, dat de lawaai-maken- do jongelui leden waren van de Lor raine Sportive, bleek later onge grond. DE OPSTAND OP PONAPE, het Duitsche gebied, is geëindigd. De geheele stam der Dschokatsch is ge vangen genomen. Vijftien moorde naars zijn gefusilleerd. De overige opstandelingen, ten getale van 42G, zijn naar tiet eiland Yap verbannen. Het Duitsche bestuur maakt wel korte metten DE VEREENIGDE STATEN EN CANADA. Dezer dagen moet president, Tuft, na een conferentie met verschillende senatoren, die hem op het Witte Huis Huis hadden bezocht, hebben toege geven. dat hij er aan wanhoopte, dat nog in de loopende zitting van het Congres het wederkeerigheidsvergc- lijk in den Senaat wordt afgedaan. Taft heeft nu een besluit uitge vaardigd tot bijeenroeping van een buitengewone vergadering van liet Congres. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 8 Maart 1911, des namiddags ten 1 1/2 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. wijziging var- ordening heffing leges. 3. Id. id. beschikbaarstelling gelden uitbreiding lokaliteit in politiebureau. 4. Id. id. id. verbetering toestand Dreef. 5. Id. id. id. bouw H. B. School met daaraan verbonden Handelsschool. 6. Id. id. wijziging verordening Buitengewone school voor L. O. 7. Vergadering met gesloten deuren 8. Voorstel B. en W. instellen rechts vordering tegen E. Kluitenberg. 9. ld. id. betuiging instemming met adres B. en W. van Velsen, in zake verkeer pont Noordzeekanaal. 10. Id. id. vaststelling instructie Di recteur Arbeidsbeurs. 11. Id. -id. afwijking art. 13 conces sie E. N. E. T. 12. Id. id. verkoop grond Tempe liersstraat. 13. Id. id. verhuring perceel Klein Heiligland No. 17. 14. Id. ld. verzoekschrift Maat schappij tot voortzetting zaken, gedre ven onder den naam van Klaas Tilly afwijking art. 7, la, der Bouwveror dening. 15. Aanbeveling Gezondheidscom missie benoeming lid. 10 Verzoekschrift Dr. M. C. A. Bij- leveld, herbenoeming gemeente-heel kundige. GBMEENTBL1JKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 3 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, l meubelmaker, 1 mo delmaker, 4 metselaars, 6 opper lieden, 2 stucadoors, 2 witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteur, 10 grof bankwerkers, 1 metaaldraaier, vuurwerkers, 1 ketelmaker, 5 burgersmedan, 8 machinisten, 7 sto kers, 1 electricians, l instrument maker, 2 koperbankwerkers, 2 ko perolagers, 4 loodgieters, 1 schoen maker, 2 zadelmakers, 1 kleerma kur, 19 schilders, 1 behanger, 1 Btoffeerder, a bloemisten, 7 tuin lieden, 17 grondwerkers, 1 bakkers, 1 banketbakker, 1 slager, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 15 ina- gazijuknechts, 20 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 17 losse werklieden 1 dienatnodeu, 24 werksters, 2 naaisters, 3 kook sters, 2 huishoudsters, 10 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers. Gevonden voorworpen. Terug te bekomen bij Een cape, Gez. Corbière, Groots Houtstraat 48. Een passer, J. Posthuma, Langen dijkstraat 4. lien R.-K. kerkboekje, H. de Vries, Jan Huygeusstraat 6. Een muilkorf, H. W. Otto, Nassau- laan 11. Een portemonnaie met inhoud, W. H. Handgraaf, Eendrachtstraat 56. Een zilveren broche, C. de Leeuw Hazepaierslaaii 12. Een kinderzak met inhoud, D. van Kampen. Oranjeboomatraat 18. Een rozenkrans, A. Grandia, Kin- derhuisstraat 7 rood. Een staart van con damesbont, P. de Jong, Esschilderstraat 36 rood. VERLOF DRANKWET. B. en W. vun Haarlem brengen ter openbare konnis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. N. Jansen, om verlof, tot liet verkoopen van al colholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in liet perceel aan dc Amsterdamschcvaart No. 38. Rubriek voor Vragen Geaboiineerden hebben hei voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat. 53. illc antwoorden worden geheel kosteloos ven en zoo spoedig mogelijk, in vragen, die niet volledig naam woonplaats van den 5nzender vermelden Vjordt ^oen aandacht geschonken. VRAAG. Wat is liet adres van jbr. Ram, voorzitter van de Ned. ver- ooniging voor Luchtvaart ANTWOORD. Jhr. J. H. Ram, Riouwstraat 101, 's-Gravenhage. VRAAG. Hoe moet ik uit een ge wonen waterketel het ketelsteen ver wijderen ANTWOORD. Door den ketel langdurig met soda uit te koken. VRAAG. Deelt een noodhulp meisje mede uit den fooienpot van het vaste personeel? ANTWOORD. Neen, dat is geen gewoonte. Meestal krijgt het meisje iets extra's. VRAAG. Bestaat er hier ter stede of elders een heerenkleeding-maguzijn of „kleeder-makerij", die personen in dienst neemt om voor deze zaak recla me te maken, door ze met verschil lende mode-costuums te kleeden? ANTWOORD. Ons niet bekend. Plaats een advertentie. VRAAG. Mijn zuster is 5 Septem ber 1910 in betrekking gekomen en heeft half Januari haar Nieuwjaars fooi ontvangen. Kan zij nu tegen 3 Mei haar betrekking opzeggen, zon der dat haar Nieuwsjaarsfooi afge houden wordt? ANTWOORD. Neen, als zij met Mei vertrekt, kan die fooi afgehouden worden. VRAAG. Ik ben in het bezit van kuikens, die 3 weken oud en in een kunstmoeder gehuisvest zijn. Ze wor den gevoed met opfokvoeder, maar een is er bij, die op zijn onderbeenen loopt. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD. Indien het kuiken dit niet bij de geboorte had, is het beenzwakte en ecu gevolg van te veel op hout loopen. Doe iu de eerste plaats wat aarde in de kunstmoeder of laat de kuikens met zacht weer eens een uurtje uit. De poolen van den patient moet u penseelen met iodium tinctuur en bij vervelling daarmede ophouden. VRAAG. Hoe fiets ik het vlugst naar Baarn? ANTWOORD. Van Haarlem over Amsterdam, Weesp, Bussum. Hilver sum, Baarn. VRAAG. Hoe is de naam en het adres van den secretaris van de fiets club „Onder Ons"? ANTWOORD. - - Secretaris van de fietsclub „Ouder Ons" is de heer J. M. van Woei. Raaks 17. VRAAG. Als een dienstbode on middellijk uit haar dienst wordt ont slagen, en zes weken loon uitbetaald aft heeft zij dan nog recht op kost- ANTWOORD. Neen. VRAAG. Wanneer is een meisje mondig en heeft zij dan het recht iu betrekking to gaan? ANTWOORD. Op haar 21ste jaar. Zij kan dan in betrekking gaan zon der iemands toestemming. VRAAG. Hoe kan ik een paar witte vleugels het best bewaren? ANTWOORD. Bijzondere maat regelen ziin daarvoor niet noodig. U kunt ze in vloeipapier met wat car bol eenvoudig wegleggen. VRAAG. Hoe lang kan het duren eer een koffer niet goed aan zijn be stemming is, als hij van Amsterdam per stoomboot wordt gezonden naar versiafgelegen bezitting in Ned. Oost-Indiè? ANTWOORD. Onder gewone om standigheden, hoogstens 40 a 45 da gen. VRAAG. Waar ligt Waalduin? ANTWOORD. Ons niet bekend. Moet dat een plaatsje zijn? VRAAG. - Kunt u mij een adres opgeven waar ik betrouwbare inlich- tingen kan krijgen van oude kant en borduurwerken? ANTWOORD. Vraag eens den directeur van de school uu kunst nijverheid. VRAAG. Op mijn reclame tegen den aanslag m de plaatselijke inkom sten-belasting, dienst 1910, heeft de gemeenteraad afwijzend beschikt. Ik kan bewijzen, dat mijn inkomsten over 1910 aanmerkelijk lager waren dau het bedrag waarvoor ik ben aan- 'agen. Is dat 'n voldoend motief öm, inet kans van slagen restitutie van het te-veel betaalde to vragen? Moet ik mij voor die reclame tot Ged. Staten van N.-H. wenden? Acht u de wijze van aanslag billijk, m.a.w. zou u niet de voorkeur aan eigen aangif te geven? Meent u, dat de inkomsten den winkelstand in overeenstem ming zijn met de grootsteedsclie allu res, die deze gemeente zich op het ge bied van belasting 4.7 pet.) aanma tigt? ANTWOORD. Wij vermoeden, dat u niet tijdig na het ontvangen van het aanslagbiljet gereclameerd heeft. Andera had u toen al bij de commissie voor de bezwaarsohriften kunnen aantoonen, dat de aanslag te hoog was. Bij Ged. Staten kunt u nog in beroep gaan. Men kan nu reeds, als men wil, de klasse aangeven, waarin men meent te behooren. Te allen tijde blijven evenwel B. en W. het recht behouden, daarvan af te wijken. Het percentage onzer inkomstenbe lasting is helaas hoog, niet alleen voor winkeliers, maar voor alle inge zetenen van Haarlem. Hoe dat te ver minderen is een vraag, waarop tot dusver het antwoord nog niet gevon den is. VRAAG. Waar wordt het week blad „Floralia" uitgegeven en wat is de prijs van een abonnement? ANTWOORD. Het weekblad wordt uitgegeven bij A. Fiet te Gro ningen en kost met Avicultura als bijvoegsel 0.90 per zes maanden. VRAAG. Mijn aanstaande en mijn oudersi wonen op Schoten. Met Mei zou ik willen trouwen, zou ik nu te Haarlem mogen trouwen, waar ik nu reeds drie jaar voor dag en narht in betrekking ben? ANTWOORD. Het staat u volko men vrij te Haarlem te trouwen. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Gelukkig voor de tuiniers die met de hoop op uit voer naar Duitschland veel boerenkool hebben verbouwd; be gint dit land te „trekken"; waggon- ladingen worden van Amsterdam en Halfweg verzonden en men maakt een behoorlijken prijs. Onderhandsche aanbesteding. Het bouwen van twee arbeiderswo ningen, aan den Ringdijk bij Hille-. gom, voor rekening van den heer J. Biemond. alhier, is na onderhand sche aanbesteding opgedragen aan den aannemer A. den Ouden, te N jeu w-Vennep. Het Ministerie van Justitie heeft te 's-Gravenhage aanbesteed: het bou wen van een kontongerechtsgebouw met daarmede in verband staande werken te Haarlemmermeer. Laagste inschrijver de heer W. F. Henniken, Amsterdam, voor 21,944. SLOTEN. Door verbreking der afsluiting is uit een gesloten schuur, ten nadeele van den aannemer W. Koningen een nieuw rijwiel ontvreemd. Door de politie is tegen een paar veehouders weder proces-verbaal op gemaakt, wegens aflevering van melk, bestemd voor Amsterdam, die met wa er was vermengd. ZANDVOORT. Uit de rekening en verantwoording an de administratie van „Ons Huis" blijkt, dal de ontvangsten van 1 Mei 1910 tot 1 Januari 1911 hebben bedra gen 1 5073.29 en de uitgaven f 4314.68 1/2, zoodat een batig sai l® overblijft van f 758.60 1?2. Het boekjaar zal in het vervolg loo- ;n van 1 Januari tot 1 Januari. Binnenland VOOR DEN WETTELIJK EN 10 URENDAG. In de groote concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, werd gistermiddag een nationale mta ting gehouden, belegd door hel Ned. Verbond van Vakvereenigingen en d® S. D. A. P. De leuzen waren: „Op voor degelijke arbeidswetgeving"; ..Op voor den wettel ij ken 10-urendag. De groote zaal was geheel gevuld. Er waren vertegenwoordigd 540 vereenigingen door 1010 afgevaardig den, terwijl 120 sympathiebetuigingen inkwamen. Als sprekers traden op de heeren Schaper, Wihaut, en Polak. De sprekers werden levendig toege-, juicht. „De groote betooging enz.; handhaaft onverzwakt de navolgen de eischen tot invoering vah: een wettelijken vastgestelden 10- urigen arbeidsdag als maximum voor alle volwassen arbeiders; 2e. afschaffing van allen nachtar beid. welke door den aard van het be drijf niet strikt geboden Is; 3e. een arbeidstijd voor vrouwen en jeugdige personen, die beperkt is tot de uren tusschen 7 uur voormiddag en 5 uur namiddag; 4e. een verbod van arbeid voor vron wen op Zaterdagmiddag en geduren de 8 weken direct voor en na de be valling; 5e dat de leeftiid onder welken kin deren geen arbeid mogen verrichten, worde gesteld op 14 jaar; 6e. dat dc leeftijdsgrens, vastge steld voor „jeugdige" personen, wor de gebracht op 18 jaar; 7e. dat landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, veehouderij en veenderij ook onder de bepalingen der Arbeidswet zullen worden opgenomen; dringt er bij de Volksvertegenwoor diging op aan, bij de voorgenomen behandeling der door de Regeering voorgestelde wijziging van de Arbeids wet. bovengenoemde eischen te ver wezenlijken, Tcsp. maatregelen te ne men, waardoor deze hervormingen binnenkort kunnen worden inge voerd; protesteert met kracht tegen het verraad en het bedrog g^nleeed door de Kamerleden, die eenige maanden de groote Kamerverkiezingen ln 1909 zich voorstanders verklaarden van deze door de gansche arbeiders- klasse gevraagde hervormingen, ter wijl zij. tui die verkiezingen zich als tegenstanders in de prnktijk doen ken zegt de S.-D Kamerfractie danï voor het spoedig gereedmaken van een voorontwerp tot invoering van den 10-urigen maximalen arbeids dag; noodirt de Volksvertegenwoordiging dringend uit, dit wetsontwerp ten spoedigste in behandeling te nemen; en roept alle arbeiders op. tegen over den onwil der regeerende klasse in zake sociale hervormingen, hunne organisatie en invloed op economisch en politie terrein, mede door den strijd voor liet algemeen kiesrecht dermate te versterken, dat de Volks vertegenwoordiging woTdt samenge steld uit werkelijke voorstanders van den 10-uren-dag." AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Gistermiddag is in het ziekenhuis te Rotterdam aan de gevolgen van zijn bekomen kwetsuren overleden de 10-jarige Bastiaan B., die bij het spe len over een balkenlaag was gevallen eu met het linkerbeen tusschen twee balken bleef hangen, waardoor hij hoogst ernstige kneuzingen aan het onderlijf had bekomen. Vervolg Binnenland op de derde Pag. van dit Tweede Blad. FEUILLETON Goed gegrimeerd. u Het was kort na het einde der voor- itelliug. Het „Grand Thé&tre" lag donker eu doodsch op het ruime plein waarover een half uur geleden, eeni ge duizenden menschen uit het groote gebouw gegaan waren. Een kleine deur, die naast den 'hoofdingang van den schouwburg lag, wérd geopend en weder gesloten en op het plein trad naar buiten de eerste kracht van den schouwburg, de beroemde tooneelspeler Hardiug. Hij wenkte een automobiel, gaf den chauffeur zijn adres, nam plaats in den open wagen en snorde eenige se conden later naar zijn eenzame vil la, die ln de voorstad lag. De wandelaars bleven staan en za gen Harding na, die achterover leun de in zijn auto. Eu de wandelaars hadden weder stof tot praten, want 'dat had men steeds als men Harding 'zag. Over geen mensch in de heele stad werd zooveel gesproken als over Harding van het „Grand Théatre". Fabelachtige geruchten liepen er over zijn enorm salaris, over de kapitalen die hij op zijn groote tournee s ver diende, over zijn amourettes en over zijn groote villa in de voorstad. Maar de meeste belangstel.: de meer of minder dens omtrent zijn En dat waren niet jnK Onlangs had menl^ï zou dat hij op de 1 als eerste belastinj Tengevolge van deza mui Harding in de laatste veertien dagen heele stapels bedelbrieven ontvan gen, die hij persoonlijk had doorgele zen en beantwoord: hij was helaas aiet in staat te helpen, wat hem zeer speet. Doch in eiken brief deed hij sen briefje van vijftig francs. Dat •was een duur genoegen voor hem ge veest.Maar zijn populariteit had daar door een duizelingwekkende hoogte bereikt en de geruchten over zijn rijk dom gingen nu tot in het onzinnige. Beide dingen amuseerden Harding. Daarentegen amuseerde hem minder het natuurlijke gevolg van zijn vrij gevigheid: n.I. het bijna angstwekken de aangroeien der bedelbrieven. Het kon zoo niet doorgaan. En gisteren was hij begonnen alle bedelbrieven zonder uitzondering, in den papiermand to werpen zonder ze te beantwoorden. Aan dat alles dacht Harding, terwijl zijn automobiel hem naar buis bracht. Voor de jzware J»7j van zijn villa hi'elaJtr«,A*»«»a schok stil. Harding sprong er uit, be- ■-> oiofjj. de deur Dc bediende verdween, met éen bui ging. Harding ging zijn reusachtige werk kauier binnen, waar twee muren be dekt waren met kolossale spiegels, waarvoor hij zijn rollen instudeer de. Aan dcu derden wand hingen voorstellingen uit tooneelstukken, en portretten van collega's. Midden in dezen wand was de deur die naar de gang leidde, en waardoor hij zoo juist was binnengekomen. Deze, een zeer smalle, uit één stuk bestaande deur, vormde den eenigen in- en uit gang van de kamer, als men niet het groote venster aan den vierden wand als passage gebruiken wilde. Daar dit echter vijftig voet boven de aarde lag, was het niet geschikt voor der gelijke doeleinden. Harding sloot zorgvuldig de deur achter zich. Hij vreesde steeds, dat 't een of ander storend rumoer kon bin nendringen en daarom had hij ook df"- lechts die ééne deur in zijn kamer -..n willen hebben. Want daar moest hij rust hebben. Hij draaide aan den electrischen 'knop en het werd licht in de kamer. Toen ging hij bij een klein tafeltje {por den eenen spiegelwand zitten, 'raaide aan een tweeden knop, welke vee lichten op de tafel deed ont branden, slak een'cigaret aan en be gon te werken. Morgen zou de -nerale reptitie zijn voor het nieuwe stuk „De vage- boi-d." wuurin Harding de titelrol epc -ie. e: wilde hi ien met zijn „grime" werken. HIJ bezat een bui tengewone begaafdheid, de meest ver schillende gezichten aan te nemen: eens had hij bij gelegenheid van een weddingschap tot zijn groote vreug de geconstateerd, dat zelfs een van zijn beste vrienden zijn gezicht onder de grime niet herkend had, hoewel hij dicht in zijn nabijheid was ge weest. Harding was geheel in zijn werk verdiept. Hij legde juist de laatste hand aan do grime, toen hij een zeld zaam knarsend geluid hoorde, dat uit de gaiig scheen te komen. Hij luisterde een o Ogenblik, keek toen in den spiegel, en vergat onmiddellijk alles bij het aanschouwen van het kunstwerk, dat hU met behulp schmink en een valschen baard van zijn gezicht gemaakt had. Dat was een wonderlijkphysionomie; de slap naar beneden hangende snor, de ten doele tandelooze mond, de ojigeblazen wangen en onder 't oog 't groote lit toeken, hetwelk tot zijn voorgeschie denis behoorde. Harding glimlachte vergenoegd. De grime was uitstekend. Plotseling weer eon zacht knarsend geluid uit de gang. Harding hoorde 't nauwelijks, scjionk er tenminste geen aandacht aan. Hij had aan wat an ders te denken. Hij opende een kof fer, die bij het venster stond, nam eenige merkwaardige lompen er uit en was in weinige minuten van top tot teen een typische, correcte vage bond. Wat was dat! Daar was iemand aan de deur! Of was het inbeelding? Harding was geen lafaard, maar in zijn schrijftafel lag 50.000 francs aan baar geld, waarvoor hij morgen beurspapieren koopen wilde. En hij had geen wupen bij zich. Harding hield zich zoo stil als een muis. Neen, het moest verbeelding zijn geweest! Doch morgen zou hij zich een revolver koopen Zulk eon ding is eon goede beschermer tegen alle nerveuze onrust. Harding's blik boorde zich nlotsa- ling vast op den deurknop. Deze be woog langzaam. Zijn hersenen begonnen te arbeiden vlug en helder; het electrische con tact dat door een druk van zijn vin- ;er zijn bediende te voorschijn roe pen moest, was naast de deur. Hij moest daarheen. Zou hij er heen slui pen of deu afstand in één sprong afleggen? Hij besloot het eerste. Doch Harding had nog geen drie passen in de kamer gedaan, toen de deur snel werd open geworpen en een blinken de revolver hem deed staan als een steenen beeld. Even snel en geluidloos als de deur geopend was, werd zij nu gesloten en Harding zag een man voor zich staan. Het was een jonge, bleeke heer, on berispelijk gekleed in een donker grijze pels. Doch dat alles interesseer de Harding minder, dan de onbe schrijfelijke verbazing, welke zich in de trekken van den man afspiegelde. Waarover echter was deze gentle man verbaasd? Toen hij met de revol ver in 3e hand in Hardings kamer inbrak, had hij toch wel aan de mo gelijkheid gedacht, den heer des hui zes aan te treffen. Deze overwegin gen vlogen in den tijd van een secon de door Harding's brein. ISlot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5