Scott's Emulsion Plaatselijke ontmoetingen S. V. V. I—CONCORDIA I, 3—1. Omstreeks half elf stelle'n beide elftallen zich op onder leiding van scheidsrechter Kooien. Concordia heeft den aftrap, en speelt met den zeer sterken wind in den rug af. Met een vaartje gaat het dan ook op het V. V.-doel af, en meteen wordt een corner geforceerd, die evenwel niets oplevert. Het spel is voor rust nog verdeeld, hoewel V. V. C. wel iets in de meer derheid is, wat natuurlijk voor het ineerendeel aan den wind te danken is, Toch weet zij haar meerderheid niet In doelpunten om te zetten, aan gezien de heele S. V. V.-achterhoede in puike conditie is, en geregeld met harde keien het doel voor onmiddel lijk gevaar behoedt. Rust komt dan ook met 0—0. Na rust speelt S. V. V. met wind in deu rug en weet zich flink te houdch, aangezien zij het spel op enkele doorbraken na geheel in handen neemt. Geheel S. V. V. speelt nu iu goeden vorm, zoodat ook al spoedig de centerhalf, met een prachtig boog schot weet te doelpuhten. Even daarna vergroote de links binnen deze leiding tot 20 voor S. V. V. Nu breekt V. V. C. fanatiek door en weet door haar linksbinnen een tegenpuntje to behalen. S. V. zette er alles op om de score nog ie verhoogen aangezien V. V. C. be* gint te verslappen wat weder aan 'den centerhalf gelukt. Nog eenlgen tijd wordt gespeeld echter zonder re sultaat, en als de scheidsrechter tijd blaast heeft S. V V. (3e kL) van V. V. C. (2e kl.) verdienstelijk met 3—1 gewonnen. Gisteren speelde een „Brederode"- combinatie van Jan Gijzenvaart, een wedstrijd tegén een V. V. H.-combina- tie van Haarlem, op een terrein te Velsen. „Brederode" wist zich van de mede werking te verzekeren van den kee per van „Kinheim". Voor de rust is „Brederode" geheel ingesloten, doch weet doelpunten te voorkomen door het enorme werken van haar achterhoede. Met een enkele doorbraak kreeg zij de leiding. Stand met de rust 1—0. N de rust gaat V. V. H. eenigszins - kan niet verhinderen, nog tweemaal scoort le" dezen spannen- fir met 3—0. voetbalclub K. I strt haar eer- V. II te ie stand „rd bad gewon- .rsterkt met een spe el. „Brederode", die al .us voor zijn rekening nam. HAARLEMSCHE SLAGERS-VOET- BALVEREENIGINGS. V. V. QUICK. Een wedstrijd om de medaille werd iusschen bovengenoemde vcreenigin- geii gespeeld up hel terrein aan den Ouden weg. Beide teams verschijnen met tien man. Te twee uur wordt de bal door Quick aan het rollen gebracht, en al spoeuig is liet slagersdoei in gevaar, alwaar de witte voorhoede-meuschen ooii uiawijls even naar achteren ko men om te verdedigen. Quick weet dan ook spoedig te doel punten. de slagers wagen nu eens een ka..üe, doch de roodwitten dringen hen terug. Uit een penalty maakt Quick No. 2. Thans zijn beide partijen volledig. l>e rullen zijn nu ook geheel omge draaid. De slagers zijn verreweg in de meerderheid, en hoewel zij twee goals achter zijn, geven zij niet ge wonnen. Uit een penalty brengen zij den stand op 21. Dit geeft hun moed en door flink aanhouden weten zij gelijk te mak in. 22. In dezen stand wordt gedraaid. Na de rust zijn de rood-witten de baas, doch kunnen van hun meerderheid geen gebruik maken, wegens flink werken der geheele witte achterhoe de. Reeds is een half uur gespeeld, en de stand is nog steeds 22. Beide partijen doen hun best, een goaltje te nikken, doch vergeefs, op 't laatst redden keepers en backs. Er is nog oen nnnuut te spelen, en leder denkt, dat de stand gelijk zal blijven, ris de rechts-uiterst der sla gers er met den bal van door gaat. De links-uiterst komt op den bal ann- loopen en de back maakt penalty. Deze wordt zeer fraai ingezet en met 3—2 gaan de slagers huiswaarts. II. F. C. QUICK—JONG HAARLEM. Zondag speelde H. F. C. Quick oen wedstrijd legen Jong-Haarlem I. Na een goed samenspel van do voorhoede van yuick, wist G. van der Linden uit etui voorzet van rechts liet eerste punt voor Quick te maken. (10>. Tol de rust had Joiig-HaarJein niet veel m te brengen tegen de veel jon gere Quick-mannen. 'Toen er vau doel verwisseld werd, stond de stand nog 10. Na de rust wist Jong-Haarlem uit een strafschop gelijk te maken. (1—1). Dadelnk na den aftrap slaagde D. van den Berg er in. voor Quick te scoren. (2—1). Nu kwam ook Jong-Haarlem wat opzeilen. Niettegenstaande dit kwam toch het 3de punt voor Quick, nu van den voet van L. van den Berg. Uit een corner wist Jong-Haarlem haar 2de punt te maken. Daarna was de speeltijd verstreken en had H. F. C. Quick welverdiend met 3—2 gewonnen. Zondagmiddag speelde op het ter rein aan het Geldelooze pad „De Spartaan" tegen „Wilhelmina". De rust ging in mot 3—0 in 't voordeel van eerstgenoemde. Na de rust doel puntten beido partijen nog dnemaaL Alzoo kwam het einde met 6—3 voor „De Spartaan". V. V. C.—S. V. V. 1—8. V. V. C. verschijnt met ©enige Iers van het eerst© elftal, terwijl de rest aangevuld wordt door spelers uit het 2e eu eenige oud-spelers. S, V. V. verschijnt met haar sterkst© elftal. V. V. C. is met wind mede, hoewel met 10 man spelende, dadelijk ster- kor .doch slecht schieten is oorzaak, dat niet gedoelpunt wordt. Na een voortdurend overwicht van V. V. C. gaai met 00 de rust in. Na de rust speelt S. V. V. een vurig en goed spel, terwijl V.V. C. het nog al kalm aan doet. S. V. V. weet in de ze periode dan ook 2 maal t© doelpun ten, waartegen de V. V. C.-rechtsbin nen ©en keurig tegenpunt maakt. Nog éen maal weet S. V. V. te doelpunten, zoodat zij welverdiend met 3—1 wint. Voetbalnieuws. EN G ELAN D—BELGIë. Te Crystal Place is Zaterdag ge speeld tusschen de vertegenwoordi gende elftallen van Engeland en Bel gië. Engeland won, niettegenstaande do Belgen goed speelden, met 4—0. Met de rust was do stand 30. Hockey. Gisteren werden de volgen'de hoc key-wedstrijden gespeeld: Kampioenschap 2e klasse. Den Haag: Togo—Leiden 2—2. 2e Klasse B. Dordrecht: Dordrecht—Victoria II, 3-3. BUITEN-COMPETITIE. Haarlem: Haarlem-Amsterdam 51. Korfbal. Te Amsterdam werden Zondag we der wedstrijden om den zilveren Nieuws-van-den-Dag-bal gespeeld, die het volgend verloop hadden: D. O. S.—D. T. V. 2—6. O. S. C. A.—D. E. V., 2—3., D. T. V.—D. E. V., 1—9. De competitie epeolde aldus: le klasse Zuid. Leiden: VitesseO. S. C. R., terrein afgekeurd. 2e klasse Noord. Utrecht: O. N. I.—D. E. S. I., 6—9. Oost. 5. II—E D. O. L, Utrecht: D. L O. terrein afgekeurd. 3e klasse Noord. Amsterdam: D. T. V. IID. V. D. II 19—9. 3e klasse Oost. Wagenihgon: Victoria,E. K. G. 'A. II 7—3. De stand in de 2e klasse (Noord) is i I i 1d i 60 p g D. E. S. I 8 7 0 1 49 22 14 1.75 D. V. D. I 8 6 0 2 78 32 12 1.50 M. H. S. 8 5 0 3 50 50 10 1.25 O. N. L 8 1 0 7 27 61 2 0.25 D. E. O. S. L 8 1 0 7 25 62 2 0.25 draagt Nederland f 15.000, voor prij zen in het algemeen, en f 4000 speci aal bestemd als prijzen voor Neder- lundsche deelnemers, die te Parijs gestart zijn en te Soesterberg aanko men. 'T VLIEGONGELUK TE MADRID. Over het ernstige ongeluk te Ma drid vinden we nog de volgende bij zonderheden De l'Tunscha aviateur Mauvuls had in zijn vliegmachine plaats genomen, zette dadelijk den motor aan en hc-t toestel rolde eenige meters over den grond. Do geestdriftige menigte, den kende, dut de aeroplane haar vlucht vervolgde, wierp de hekken omver, welke rondom liet veld geplaatst wa ren, en liep de vliegmachine achterna, ondanks het waarschuwend geroep den Franschman en het optre den der politie. Juist op het o ogen blik, dat eeDige iuenschen onder het toestel waren, daalde dit plotseling... De vleugels en de luchtschroef kwa nten in de dichte menschenmenigte te recht en doodde een vrouw, die letter lijk onthoofd werd en wondde vier personen ernstig. De zwaargewonden zijn twee militairen, een priester en een justitie-beambte. Onder de licht gewonden is kolonel VUlan y Vlllate, broer van een vroegeren minister van oorlog. IN EEN VLIEGMACHINE OVER DEN OCEAAN. Uit New-York komt het fantastische bericht, dat de ingenieur Twornbly erver den Oceaan wil vliegen. Onder weg zal hij op eenige daartoe gehuur de schepen landen. Op deze schepen zal hij zich van benzine en proviand voorzien. Zoo zal hij van het eene schip naar het andere „huppelen", tot hij de Europeesche kust bereikt heeft. Door den Amerikar.nschen million- nair Lugo is een prijs van f 6000 uit geloofd voor den bestuurder van het eerste luchtschip, dat over den Oce aan zal komen. Voor den Michelin-prljs (Parijs Clermont Ferrand), hebben Weymann en Renaux ingeschreven. GORDON BENNETT. De vliegwedstrijd om den GoTdon- Benneltbeker, het vorige jaar voor Engeland door Grahanie White ge wonnen, zal dit jaar op den 28sten Juni gehouden worden. De Vereenig- de Staten, Oostenrijk, Frankrijk, Duilschland en Engeland hebben in geschreven. BALLONONGELUK. Te Turijn is de ballon „Albatros" in een hoogte van 1900 M. naar be neden gestort. Van de zes luchtschip pers werd 1 doodelük gewond, de an deren ernstig. Athletiet NEDERLANDSCHE ATHLETIEK- UNIE. Op de bestuursvergadering der N. A. U., Zondag te Rotterdam gehou den, werd o. a. besloten, dat door de N. A. U. naar de vergadering van den Internationalen Athlctiek-Bond, wel ke in Juli te Londen plaats heeft, een afgevaardigde gezonden zal worden. Door de N. A. U. zal na afloop van dit seizoen een propagandaboekje, tevens jaarboekje, worden uitgegeven. Door het organiseeren van een vier tal wedstrijden, denkelijk te Haarlem Rotterdam, Breda, De\ enter of Hen gelo, zal de N. A. U. haar 10-jarig be staan herdenken. Aan de bepalingen omtrent wisseibeker van den N. B. L. O. deu toegevoegd: a. Handicapnui tellen voor den beker niet med ternationale nummers tellen De competitie loopt van 1 September. Gymnastiek. EEN INIKkinAiilhNAAL TOUlt- NOOl IN ÜNS LAND. Naar „De Ct." verneemt, zal hot eerstvolgend tournooi van den West- Europeeschen Turnbond in 1913 in Nederland worden gehouden. luchtvaart. HET EURuPEEESi-HE CIRCUIT DOOR ONS LAND. Aan 't einde der Zaterdag te 's- Gravenhag© gehouden algemeene ver gadering van Ui! Np.derlandsche Ver- eeniging voor Luchtvaart, deed jhr. v. d. tierch van Heemstede eenige me- dedeelingen over liet dezen zomer te houden Europeesch circuit. De secre- Wielrennen ONGELUKKEN OP DE WIELERBAAN. Het aantal ongelukken bij de zes- daaesche rennen te Dresden is nog vermeerderd. Na Rütt is nu ook Natz- gevallen wegens het breken van het sleutelbeen moest hij eveneens den wedstrijd opgeven. Hij was met zijn partner Schalling juist aan de spits. Vorvolgens viel ook onze landgenoot Stol. Hij werd bewusteloos van de baan gedragen. Later bleek, dat hij n hersenschudding had. De voornaamste renners zijn nu reeds op den eersten dag gewond, zoodat de belangstelling &r wel een beetje afgaat. De toestand van John Stol blijkt niet zoo ernstig, als de eerste berich ten meldden. Zaterdag kwam lilj met Rutt de wedstrijden als toeschouwer bijwonen- De belangstelling, nu Rutt- Stol afgevallen zijn, was zeer gering. Sehaken. TE KOLSTéSPEIJER. De eerste match-partij-Te Kolsté Speijer zal Dinsdagavond 7 Maart a.s. in het lokaal van „Discendo Disci- mus", te 's-Gravenhage worden ge speeld. HET TOURNOOI TE SAN SEBASTIAN. De stand van dit meestertournooi is nu: Bernstein 3, Burn 3J, Capablanca 6J, Duras 2, Janowski 3, Leonhardt 2, Maroczy 4, Marshall 4J, Niemzo- vvits V>in 5, Schlechter 4J, 'o»- l niet- „Door aanneming van het amen dement-Van Vuuren is de Tweede Kamer n >g veel verder gegaan dan de minister dit v.enschte en is in ons land een toestand geboren, zooals in geen ander land der wereld behalve Japan, bestaat. Nergens zijn bookma kers en totali6ators, dus het geheele wedden op de renbaan, verboden. „Het eerste gevolg van deze Ka merbeslissing zal zijn, dat het aantal renbanen en het aantal courses ver mindoren zal. De paardenfokkerij «al er niet veel nadeel van ondervinden, omdat door het houden van races niet veel goede hengsten en merriën in ons land komen, alléén voor de re productie. „Dat de races wel degelijk kunnen bestaan zonder wedden, bewijzen de wedstrijden die een 25-tal jaren gele den te Bu-sum werden gehouden, toen de élite van ons land te Bussum tegenwoordig was, en in groote span ning de courses volgde. „Ook de concourses hippiques, die elk jaar in belangrijkheid toenemen, en waar toch zeker goede paarden sport te zien is, kunnen het zonder weddden beet volhouden. „Tal van coursesbezoekers beweren dat op de renbaan het wedden bij zaak is, maar de Veredeling van het Paardenras de hoofdzaak; dit kan nu in het vervolg bewezen worden door trouw bezoek aan de renbaan, waar door de kas van de Voreenigingen ge stijfd wordt, en voor dit geld voor treffelijke hengsten en merriën geschaft kunnen worden. ,In elk geval wordt door dit wed- verbod de zekerheid verkregen dat 't renbaOnpubliek bestaan zal alleen uit personen die de paardensport liefheb ben niet voor een groot deel uit spelers. En dat is een groote verbete ring. „Ten slotte nog deze vraag: Waar om zou de paardensport zonder het wedden ook niet kunnen bloeieh. evenals de roei- en zeilsport en zoo veel andere takken van sport, waar bij nooit gewed wordt?" De „Tel." meldt De heer A. van Hoboken van Hoede- kenskerke. de beheerder van de Maat schappij Duindigt, zei gehoord te heb ben. dat do wet reeds eind April in de Staatscourant zou afgekondigd worden, welke rnedede©ling echter in strijd is met die van onzen Haag- sclien correspondent en Kamerover- zichtschiijver, die in het overzicht verklaarde „Wanneer de Eerst© Ka mer net ontwerp nog dit jaar behan delt. zal het vermoedelijk in den loop van het volgend jaar in werking tre den. Voorloopig kunnen de wedren- Den dus nog blij van bestaan." Is dit laatste liet geval, dan spreekt het van zelf, dat er dit jaar nog ren nen en draverijen te Duindigt worden gehouden met toelating van zoowel bookmakers als totalisator. In hot andere geval komen er dus maar vier meetings gedurende April. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cis. per regel. De Visscher met de Visch Slechts de allerbeste kwaliteit levertraan wordt gebruikt by de bereiding van Soott's Emulsion. Dok de andere bestanddeelen zyn de beste ver- krygbaar. Het bereidingsproces is onovertroffen en verzekert naast aangen&men smaak, licht- verteerbaarheid en vermeerderde voedings waarde een totale afwezigheid der viscbaeiitige geur. Kinderen en personen met een delicaat verhemelte nemen Scott's gaarne in. Scott's is even goed voor volwassen eoals voor kinderen. De echt» r wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, .vier naam op verpakking en flesch voorkomt. By alls Apothekers en Drogleten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op Binnenland Op de .maan ir flj leis voor Volksvlijt werd avond te 11 1/4 uur gestart v*.' N'ederlandsche uurrecord met gang makers, door de heeren H. Smit, re cordhouder van België met 25.485 K. M. (baan te Antwerpen) en de in structeur A. Harris. Niettegenstaande smalle bochten welke zonder overstappen genomen moesten worden werd er snel gere den. Het resultaat was: A, Harris met 20.780 KM. (259 3/4 ronde). H. Smit taris bevestigde volkomen de reeds me' SW-H® KM. (251 3/4 ronde), j eerder door ons in dit blad hierover De belangstelling van het publiek geplaatste berichten. Wat ons land was zoer 8ro°t. vooral de stijl van betreft, zeide spr., zal te Soesterherg den heer Harris werd bijzonder - Zondag speelde H. F. C. Jong Ilaar- lem tegen D. O. S. II. Met de rust, was een wegvak eindigen, zoodat de deel nemers aldaar zullen overnachten, terwijl het vliegkamp te Gilse-Ryen, i stand 1—1. Na de hervatting doel-bij Breda, een doorgangsstation zal puntte Jong Haarlem nog 2 maal en worden. D. O. S. nog 1 maal, zoodat het eind. Reeds is er in het geheel één mil- kwam met 3—2 voor Jong Haarlem. lioen francs in prijzen bijeen, hiervan roemd, Tijdopnemer was de bekende amateur A. Franken. Paardensport. HET WEDDEN, In de Sportrubriek van „Het Han delsblad" leest men: DIPLOMATIE. Mén seint uit Brussel: Prins Albert de Lyne Is tot legatie- raad in deu Haag benoemd. S. D. P, ongres van de Soc.-Dem. Par- Rotterdam worden gehouden 28 Mei. ISCHE LANDVERHUIZERS j thans geeischte diplomalie- ssen voor de Russen zijn slechts 17 stuks hier te lande aanwezig, j'at om do overige naar St. Peters- geseind is moeten worden, welke X ian op zijn vroegst Dinsdag hier en aankomen. Voor dien dag er dus geen sprak© van het ver- der overige Russen kunnen zijn. ondagorhtend zijn de bezitters .n de aanwezige passen vertrokken. Er werd nauwkeurig nagegaan wie de diplomatieke paspoorten behoef den en wie het eerst voor vertrek in aanmerking kwamen. Een 20-tal andere Russen zijn door onderling hulpbetoon aan geld gehol pen, om te voldoen aan de Duitsche doortochtbepalingen. 17 Moeten nu nog op de aange vraagde passen uit Rusland wachten. Naar verluidt was reeds bij het doorlaten der passagiers van de „Vol turno" meegedeeld, dat voortaan de nieuwe passen goëischt zouden wor den, zoocfat het ontbreken daarvan eerder een fout is van het Russisch gezantschap dan dat thans aan het Russische gouvernement eenig verwijt voor het oponthoud is te maken. De heer Tinsley is voornemens nog voor den veertienden dezer ons land te verlaten. De vergunning, door de Duitsche regeering gegeven om met diploma tieke Dasnoorten de grens te passee- ren geldt alleen voor de landverhui zers vau de Campanello. De landverhuizers aan boord van de Campanello zijn weer met versna peringen bedacht. SPOORWEGPERSONEEL. De Roomsch-Katholieke organisatie van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael heeft het verzoek van de Ne- dorlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om een samen- spreking ten einde te komen tot een gemeenschappelijk optreden tegen het reglement dienstvoorwaarden van ml- ister Regout, van de hand gewezen. Mr. PATIJN. De gezondheidstoestand van Mr. Patiju. Ur. Hs. Commissaris in Zuid- Holland. is sinds de laatste dagen ©enigermate verbeterd. EEN RAADHUIS CADEAU! Baron van Wassenaar, eigenaar an het kasteel te Nederhemert, heeft an deze gemeente f 5000 geschonken voor den bouw van een nieuw raad huis. Dat maakt met de f 15.000, wel ke baronesse Van Nagell voor dat doel heeft vermaakt, reeds f 20.000. HET POST- EN TELEGRAAFKAN TOOR TE PURMEREND. In de te Pu mierend gehouden raadsvergadering werd o.a. een mis sive van den minister van .Waterstaat enz. voorgelezen, betreffende 't nieuw te bouwen post- en telegraafkantoor aldaar. Deze was vergezeld van een nieuwe planteekening. Men zal zich herinneren, dat de aanbesteding van het eerste plan reeds eenige weken geleden heeft plaats gehad en de gemeenteraad met de Kamer van Koophandel daartegen reeds te voren hadden geprotesteerd. Hoewel de aanbesteding toen daarna toch doorging, beloofde de minister in een audiëntie aan de wenschen van Purmerend tegemoet te zullen komen en 't plan te wijzigen. In de thans gezonden missive ver klaart de minister zich bereid, om te gemoet le komen aan 't uitgesproken erlangen tot verfiuaiing en vergroo- tiug van het gebouw. Dc minister wil dit plan nu doen uitvoeren, doch al leen, wanneer de gemeente 'n gedeel te, ten bedrage van f 2000, van de meerdere kosten, welke daarmede ge paard gaan, voor haar rekening neemt. De raad heeft dit verzoek gewei gerd. Hij meende dat: le. het rijk de gaheele kosten moet dragen en 2e. dat het nu gewijzigde plan nog niet aan de eischen voldoet. DOODGEVALLEN. Te Utrecht is weder een werkman, bezig op een steiger aan de nieuwe genie-kazerne, aan de Prins Hendrik laan. naar beneden gevallen; het was een 21-jarige timmerman, die door onverklaarbare oorzaak uitgleed en omlaag stortte, waar men hem zwaar erwond op den grond vond liggen, het hoofd op meer dan één plaats ge broken. Hoewel onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepen, mocht die niet meer baten even na aan komst van den dokter overleed de onge man. Het lijk werd per politie- jrancard naar het hoofdbureau ver voerd. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN In de bierbrouwerij „Barbarossa" le Helpman bij Groningen kwam de stucadoor J. Struik, die bezig was met het pleisteren van een muur, te dicht bij eén drijfriem, waardoor hij gegrepen en eenige malen rondgeslin gerd werd. Hij werd zoo zwaar ge wond, dat hij in de R. K. Ziekenver pleging te Groningen overleed. OEVERAFSCHUIVING. Vrijdag heeft, naar de M. Ct. meldt, n den Oud-Kempers-hofstedepolder ten N.O. van Stavenisse een oeveraf- schuiving plaats gehad van 200 bij 60 meter, tusschen de peilraaien 11 en 13. JONKVROUW ELOUT. Buitengewoon was de belangstel lende menigte, die freule Elout van Soeterwoude, de ontslapen directrice liet Diaconessenhuis te 's-Graven hage, naar hare laatste rustplaats begeleidde. Op den doodenakker wa ren aanwezig ministers, volksverte- genwoordigere, predikanten, verte genwoordigers van verschillende kerk genootschappen, geneeskundigen en honderden der burgerij, van de hoog ste tot de laagste kringen. Een aan tal kransen dekten de lijkbaar, waar onder een van de Koningin-Moeder. Voordat de kist in de groeve werd neergelaten, weerklonk koorgezang van de zusters der Diaconesseninrich- ting: „Zalig zijn de dooden." Aan de afgestorvene werden tref fende woorden van hulde en van er kentelijkheid gewijd door da. Groetoe- weg, die het verlies schetste, dat het Diaconessenhuis had geleden; door den burgemeester, door dr. v. d. Goot namens de geneeskundigen van het gesticht; door dr. Voorhoeve, van Amsterdam, namens de Nederland- sche Diaconessenhuizen; door ds. Van Gheel Gildemeester, als oudste predi kant der Bronovo-stichting e mens den kerkeraad. Ds. Groeneweg sloot de rij der sprekers met gebed en dank, waarna deze pleohtigheid op hoogst treffende wijze werd besloten door het aanheffen van Ps. 89 .- 8 door alle aanwezigen. AMBACHTS- EN NIJVERHEIDS KUNST. Men meldt ons uit Amsterdam: De door de Ned. Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst geor ganiseerde tentoonstelling werd Zater dagmiddag in het Stedelijk Musernr alhier geopend. Eeu groot deel der inzendingen van do Brusseische tentoonstelling 2ijn naar Amsterdam overgebracht eb vermeerderd met nieuwe kunstvoor werpen. De tentoonstelling beslaat zoo on geveer alle ledige zalen van het Ste delijk Museum en is de moeite van het bekijken waard. We noemen slechts de architectoni sche afdeeling bevattende o.a. een door den lieer Berlage ontworpen mo del eener vergaderzaal, de afdeeling Grafische Kunst, Smeedkunst, de Textielafdeeliug ene. enz. Een en an der geeft eén getrouw beeld van wat er in onze dagen op het gebied der ambachts- en nijverbeidskun-t gepres teerd wordt en van de moeite, die men zich geeft, om het te brengen tot een hoogen trap van schoonheidsont wikkeling. Nadat de voorzitter der Vereeniging de heer Jac. Van den Bosch een wel komstwoord had uitgesproken, sprak de heer Dr. P. J. H. Cuypers, uit Roermond de openingsrede uit. Deze schetste de ontwikkeling der ambachts- en kunstnijverheid en de pogingen der vereeniging in die rich ting aangewend. Ten slotte eindigde Dr. Cuypers al dus: „Moge dan, en hiermede spreek ik ongetwijfeld, alle aanwezigen naar 't hart, hun edel streven in het schit terend slagen dezer tentoonstelling een welverdiende beiooning vinden en moge op hare beurt deze tentoon stelling geheel beantwoordende aan 't door hen beoogde doel, aan den bloei voor ambacht en nijverheid en beider steeds inniger vereeniging met de kunst, in de ruimste mate ten goede komen." (Applaus). Ten slotte hield burgemeester Roëll een korte officieele toespraak. DOOR 'T ON WEDER. Tengevolge van het inslaan van den bliksem in den schoorsteen van de fabriek „Aastroom" te Oud-Pekeia, waardoor het werk gedeeltelijk is stopgezet, werden zeventig arbeider» ontslagen. BRANDEN. Te Nes (N.-H.) is afgebrand het huis van G. Schouten. Niets was verzekerd ONTSLAG GEVRAAGD. E. L. baron van Hardenbroek van Lockhorst heeft, wegens vertrek naar elders, ontslag gevraagd als burge- an Rijswijk. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING STUKADOORS GEZELLEN. De Bond van werkgevers in de bouwvakken te Rotterdam, heeft aan de stakende stukadoorsgezellen en aan hun patroons voorgesteld, bij wijze van arbitrage, uitspraak te doen in het bestaande geschil, met dien verstande, dat beide partijen zich bij de uitspraak moeten neer leggen. De stukadoorspatroons hebben dit voorstel aangenomen. De gezellen be raadslagen er nog over. Gemengd Nieuws AUTO ONGELUK. Op den Döberitzer heirweg bij Ber lijn is in de duisternis een auto van de verkeerstroepen op een militaire kolonne ingereden. Een luitenant, een officier van gezondheid en zes man werden gewond. De twee officieren hebben een hersenschudding gekre gen. Letteren en Kunst EEN REMBR ANDT VOOR f 1? 000 00 Naar het heet is de stnalkoning Frick de man die 100 000 pond voor Rembrandta molenlandschap heeft ge boden. De eigenaar, Lord Lansdow- ne, krijgt onaangename dingen te hnoren over zijn bereidvaardigheid eén onvervangbaar kunstwerk dat ih zekeren zin de natie mede toebehoort, voor geld af te staan. Wat zullen an deren doem als een man van zijn posi tie niet meer voorgaat? Financiëele Berichten ARNHEMSCHE BANKVEHEENI- Ü1NU PLIESTER Co. Uit Aruheui deelt men mede. dut de aandeelhouder der Arnhemsclie Buiikvereeuigiug Pliester >Sc Co. (fail liet). die zich, mede namens anderen, verzet heeft tegen den eisch van cura toren tot volsturting hunner oando©- leu, berust in het voor hem nadeelige arrest van het Hof te Arnhem. De crediteuren zullen nu vermoe delijk nog 8 A 10 pCt._ uitgekeerd krij gen. te zamen circa 50 pLt. Stoomvaartberichter. STOOM V.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Oranje (uitreis) vertrok 4 Maart v. Colouib». Rembrandt (uitreis; is 4 Maar* Kaap del Arini gepasseerd. Timor vertrok 3 Maart van Podung naar Amsterdam. KON. NEDERL- STOOMB.MIJ. Apollo arriveerde 3 Maart van Ara- steidam te Hamburg. Castor vertruk 4 Maart van Cukha ven naar Amsterdam. Iris vertrok 3 Maart van Carthage- naar Alicante. Juno arriveerde 4 Maart van de Middell. Zee te Amsterdam. Mars arriveerde 4 Maart van Am sterdam te Newfahrwasser. Pluto van Carthagena naar Amster dam. passeerde 2 Maart Gibraltar. Pollux vertrok 3 Maart van Patras naar Valencia. Vulcanus vertrok 3 Maart van Savo- na naar Iivorno.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7