HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 8 MAART 1911 Buitenlandsch Overzicht in de Pruisische Kamer is gisteren veel gesproken over DE MODERNISTEN-EED- QUAESTIE, die in Duitschland reeds meermalen tot gedachten wisseling aanleiding ge geven heeft. Do zaak kwam ter sprake bij de begrooting voor eerediensL De Roomsch-Katholieke afgevaar digde Dittrich v erdedigde' het stand punt van het Vaticaan, zeggend ..Het modernisme tast de grond slagen van het ketholïeke geloofstel- sel en de grondslagen van het chris tendom aan. Als tegenmaatregel vor dert de Paus den modernisten-eed. Door dien eed wordt het vrije onder zoek en de beoefening der wetenschap aan de universiteiten niet bedreigd. Andore sprekers, behoorende tot de liberale en vrijzinnige partijen, ren het hiermee niet eens en f eon afkeurend oordeel over den dernisten-eed. Ook werd het woord gevoerd door den minister-president Von Beth- mann Hollweg. Hij verklaarde, dat de katholieke faculteiten door den modernisten-eed op bedenkelijke wij ze in waarde zijn verminderd, maar dat het onjuist ls, dat die eed in- druischt tegen de beginselen van de grondwet. De waaide van de katholieke facul teiten mag niet onderschat worden haar afschaffing ware niet in het be lang van den staat en even ongerecht vaardigd zou het zijn, alle priester leeraren, die den modernisten-eed af gelegd hebben, uit te sluiten van het onderwijs aan gymnasia, enz. Toch zal de staat in het vervolg een zekere terughouding in acht nemen. Wat de quaestie van tegenmaatre gelen aangaat, verklaarde de minis- ter-president dat niemand een „Kul tuurkompf" terug verlangt. „Ik ben vast overtuigd", zoo zei hij. „dat ook de Pau6 handhaving van den vrede tusschen staat en kerk wenscht. Hierna besprak Von Betlimann Hollweg het gezantschap van het Va. ticaan en zei „Gebrek aan wederzijdsche samen werking zou koren zijn op den molen van de tegenstanders van het gezant schap. De Pruisische regeering blijft de hoop koesteren, dat de huidige toe stand van voorbijgaan den aard zal zijn. Wij allen wenschen den vrede k, handhaven, zoolang dat kan geschie den zonder afbreuk te doen aan do werkelijke belangen van den Pruisi- schcn staat en zijn waardigheid' (Levendige toejuichingen). Ecu besluit werd tot lieden niet ge nomen waarschijnlijk zal het ook hij deze gedachtenwisseling blijven. De positie van HET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE wordt, naai- aanleiding van de regee- •riugsverkiaring van Maandag, druk in de pers besproken. Natuurlijk is liet zooals altijd, de xegeeringsbladen zijn vol lof en de andere hebben bedenkingen. Ue socialist Jaurès noemt in zijn „llumanité" de geruststellende ver klaringen over do kiesrechthervor- niing het duidelijkste resultaat van dien dag. Zooals men weet. is de motie van vertrouwen in het nieuwe ministerie aangenomen met 309 tegen 114 stem men. Van de tegenstemmers waren 57 progressisten, 26 leden van de ac tion libérale, 18 leden van de rechter zijde. 1 socialistische radicaal, 1 lid van de democratische linkerzijde, 1 onafhankelijk socialist en 10 wilden. 127 leden hebben blanco gestemd. Van deze stemmen vallen 70 op de geünificeerde socialisten, verder 1 socialistische radicaal, 21 leden van de democratische linkerzijde, 12 radi calen. 15 progressisten, onder wie Be- noist, 2 leden van de action libérale, 6 wilden en 1 onafhankelijk socialisL Onder de afwezige leden worden genoemd Briand en Jonnart. De leden van het vorige ministerie hebben al len vóór gestemd, evenzoo de leden van het eerste ministerie-Briand, die, ibehalve Viviani, allen aanwezig wa ren. DE FRANSCHE KAMER was gisteren heel meegaand voor het nieuwe ministerie. Ze nam met 466 tegen 74 stemmen het ontwerp betref fende den bouw van twee slagschepen in zijn geheel aan. Bij onze naaste Zuidelijke buren anders. Gisteren hebben afgespeeld. Behandeld werd een in terpellatie betreffende een schoolcon- flict, in het afgoloopen jaar voorge vallen in de gemeente Muysen. Levendige incidenten doden zich voor. De socialist Hubin spuwde o.a. den katholiek Wauwermans in het gezicht. Ten slotte stelde Vandervelde een motie voor. waarin de houding van het gemeentebestuur van Muysen werd afgekeurd. De voorzitter van den ministerraad stelde de quaestie van voorkeur, die met 76 tegen 10 stemmen werd ver worpen. Een groot aantal leden van meerderheid hadden de zitting laten op het oogenblik van de stem ming. De motie-Vandervelde weid met 75 tegen 18 stemmen aangeno- is gisteren door den Rijksdag goed gekeurd. Eveneens is het wetsontweip treffende de sterkte van het leger in vredestijd zonder debat bij de derde lezing aangenomen. EEN VERKIEZING VOOR DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Bij de herstemming voor den Rijks dag in het district Immenstadt, dusverre vertegenwoordigd door een lid van liet centrum, werden 14.286 stemmen uitgebracht op dr. Tlionia, liberaal, en 12.774 op Emmingen van het Centrum, zoodat Thoma geko zen is. Het Centrum verliest dus 1 zetel. Een particulier telegram UIT PORTUGAL meldt De bisschop van Oporto heeft den herderlijken brief doen voorlezen. De stedelijke gouverneur eischt, dal bisschop verbannen zal worden. Alle priesters, die den herderlijken brief hebben voorgelezen, zijn in hechtenis genomen. De minister van justitie heeft den bisschop van Lissabon ontvangen, die 3 uur noodig had om verklarin gen af te leggen. Twee Katholieke dagbladen zijn ge schorst. In de „Republics" deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat regeering thans de namen kent van al de deelnemers aan de monar chistische samenzwering, zoowel Lissabon als te Rio de Janeiro en el ders. De leiders, die in Portugal wonen, zullen gevangen worden genomen, terwijl de andere samenzweerders uit het land zullen worden gezet. Met Londen, Rio de Janeiro, Parijs Madrid zijn onderhandelingen aangeknoopt over de uitlevering van de Hoofden dei' beweging, welke zich 'n die plaatsen bevinden. EEN AANSLAG OP DEN SPAAN- SCHEN KONING Blijkens officieelo mededeeling uit Madrid is aam het station Alcazar voor het passeeren van den koninklij ken trein, een verdacht individu ge arresteerd, dat naderhand in de ge vangenis een poging tot zelfmoord heeft gedaan. Het vermoeden is, dat de man een aanslag tegen het leven van den ko ning in den zin had. EEN TUMULT IN DE TURKSCHE KAMER. Het is gedurende de behandeling van de begrooting reeds herhaaldelijk eigenaardig toegegaan, maar zulk een woelige zitting, als die van Maan dag, was echter tot dusverre nog niet voorgekomen. Ismail Kiamil Bey, de Albaneesche afgevaardigde, hield toen een opge wonden rede, waarin hij zich traent- te schoon te wasschen van tegen hein ingebrachte beschuldigingen, en zich daarbij zoodanig door zijn drift liet vervoeren, dat hij de regeering ver weet, dat zij zich had schuldig ge maakt aan corruptie in spoorweg zaken. Toen de Albanees de tribune ver liet, snelden de grootvizier, Rifaat paqja, de minister van buitenland - sche zaken, DJavid bey, de minister van financiën, op hem af. „Herhaal nog eens wat gij gezegd hebt", riep de grootvizier met een dreigend gebaar. Op hetzelfde oogen blik sloeg een Dervisj-afgevaardigde, die vlak bij de tribune zat, Ismail Iüarail in het gelaat. Dit gaf aanlei ding tot een algemeen tumult, daar de leden niet anders meenden, dan dat de grootvizier den slag had toe gebracht en dezen dus te lijf wilden. Met veel moeite golukte het eindelijk, do woedende ministers en volksverte genwoordigers te scheiden, waarop de zitting verdaagd werd. DE TOESTAND IN TURKIJE. Men verneemt uit Konstantinopel, dat er in regeerings- en politieke kringen van gedachten gewisseld wordt over de handhaving van den staat van beleg. De grootvizier be pleit de opheffing, maar de meerder heid van het Kabinet, alsook de meerderheid der Jong-Turksche Ka mer-partij, zijn tegen opheffing. Ook wordt gemeld, dat er in elk ge val binnenkort strengere wetsbepalin gen verwacht worden betreffende de vrijheid der drukpers en hqt recht, van vergaderen. Over de ONRUST IN MAROKKO blijven de -berichten zeer ongunstig luiden. Verzekerd wordt, dat de troe pen van Moelay Hafid te weinig in aantal zijn, om een krachtigen aan val te kunnen wagen. De minister van Oorlog voert het opperbevel en hij wordt door de Fransche militaire missie in deze moeilijke taak gesteund. Uit een thans ontvangen telegram zou men opmaken, dat de opstandelingen me; succes tot den aanval zijn overge gaan. Fez is geheel van troepen ont- bloo.t, zoodat er geen sprake vuil is, liet legertje, dat tegen de opstande lingen is uitgezonden, te versterken. "3 opstandelingen hebben reeds boodschappers van de Dmtsche, dc Engelsche en de Fransche legatie overvallen en uitgeplunderd. De ver binding tusschen langer en Fez is dan ook verbroken. Te Fez begint ook schaarschte aan levensmiddelen te heersehen. Het gerucht gaat, dat de opstande lingen den ex-Sultan Abdoel Azis weer op den troon willen zetten. stadsnieuws HET ONGELUK AAN HET „HUIS TER SPIJT." Aan de Kleverlaan staan twee over blijfselen uit oude tijden, n.1. het „Huis ter Geef' en het „Huis ter Spijt". In Haarlem worden die namen nogal eens verwisseld, vandaar, dat men ons gister opgaf, dat liet onge luk aan de Kleverlaau gebeurd was aan het „Huis ter Cleef'. Dit moet zijn aan et „Huis ter Spijt". Omtrent het gebeurde vernamen we nog, dat de beide metselaars op 'n hogte van vier meters op een plank zaten, die op twee kapbalken rustte. Zij waren bezig met het aanstrijken in dakpannen. Een van die eeuwenoude balken brak af met ihet reeds gister gemel de gevolg. Het is later gebleken, dat die balk innerlijk geheel vermolmd was. Beide kwamen terecht op den lager liggenden zolder. Zij vielen, als straks gemeld, dus vier meter naar beue- an. Martinus Kuiper klaagde over pijn in het hoofd en in den rug. Eerst in 't Gasthuis is hij des middags tot be wustzijn gekomen. De geneesheer con stateerde een hersenaandoemng. Maar zijn toestand is niet gevaarlijk. P. van den Nieuwenhof, die 48 jaar oud is, kluagde ook over pijn, maar is, gelijk bericht, later naar zijn wo ning kunnen gaan. DAAR RIEP 111J DE POLITIE NIET VOOR. Een winkelier, hier ter stede, riep de hulp in van de politie, omdat hij last had van baldadige jongejis. Heel welwillend .hielp de politie en de win kelier was daarmee bijster in z'n schik. De polilioneele voorkomendheid had echter een minder prettig resul taat voor den man, want toen de agent voor den winkel op post stond, bemerkte hij, dat de winkelier ite Arbeidswet overtrad, door vier meis jes te lang te laten werken. Om die reden werd proces verbaal opge maakt. „Van den regen in den drop", zal de man gedacht hebben. Snoepers. Vijf jongens hebben uit een pakhuis op de Korte Heeronvest, behoorende aan Ph. in de Anthoniestraat, drie K.G. suikerwerk weggenomen Daartoe hebben zij eerst een ruit ingeslagen. De jongens hebben het lekkers ge deeltelijk opgesnoept, gedeeltelijk erkocht Mr. R. H a 11 i n k. Mr. R. Hatiink, laatstelijk oom mies-redacteur ter secretarie alhier, is ter beschikking van den gouver- nneur-generaal van Ned.-Indië, om te orden benoemd tot eerstee ter Algemeene Secretarie te Buiten zorg. Pensioen. Aan den heer H. J. van Mierop, laatstelijk omvanger der directe be lastingen, alhier, is een pensioen toe gekend van 3000. WEER EEN. Men schrijft ons: In de Middeleeuwen vestigde me nig boer zich in de stad. omdat hij daar zich binnen de poorten veiliger voelde. Vaak werd toon weiland bin nen de muren aangetroffen. Zoo ook te Haarlem. Nog zijn daarvan de overblijfselen. Zoo vinden we nog in de Cornel is- steeg een koestal, zoo ook aa"n den Kampersingel bij de Kamperstraat Verleden jaar nog was er een boer dorij in de Margarethastraat (nu nog melkhandel). Over de Zijlbrug is ook nog een boerderij. Ge kent wel de witgekalkte boerenwoning, verder nog een achter de spoorbaan bij viaduct aan den Zijlweg. Het Huis ter Kleef was nog voor weinige maanden een boerderij en nu zal ook het Huis ter Spijt aan de Kleveiiaan naast de Cavaleriekazerne waar schijnlijk onder sloopersha'nden val- We meldden Zaterdagavond reeds per advertentie den verkoop an de bijbehoorendo landerijen. Aan de boerderij is niets bijzonders. Vroeger, misschien wel een 150 jaar terug, was het een herberg. Hinderwet. B. en VV. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 9 tot des -middags 2 uur, tot 21 Maart e.k. voormiddags ten 11 3/4 ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter is neder gelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van den directeur van het Haarlemsch Medico Mechanisch Zander- en Rönt- geninstituut, om vergunning tot uit breiding van die inrichting in het perceel aan den Kleinen Houtweg no. 31, door vervanging van bestaanden electromotor van 3 P.K., door een en electromotor van 3 1/2 P K., en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 21 Maart e.k., en wel des voor middags ten 11 3-4 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstdan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen 't uitbreiden der inrichting in te bren- B. en W. maken bekend, dat hun beslissing op het verzoekschrift van N. Bijnsdorp, om verirunning tot op richting van een opslagplaats voor petroleum in het perceel aan de Kin- derhuisvest No. 47, kad. Sectie C No. 4889, opnieuw is verdaagd voor den tijd van twee maanden. 25-j arig jubileum. Op den 15en dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat mevrouw A. Choop Koopmans—Bunge als regentesse van 't Geref. Weeshuis alhier optrad. 1 VEREENIGING TOT BEV. D. GE ZONDHEID IN DE GRAF. VAKKEN. In de vergadering der afd. Haar lem van de Vereeniging tot bevorde ring der Gezondheid in de Grafische vakken in Nederland, werden versla gen uitgebracht door den secretaris en penningmeester. Uit hét verslag van den secretaris bleek, dat het le dental met 27 was vermeerderd. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. Tot secre taris werd verkozen de heer Flame- ling, in de plaats van den heer Bak ker, welke aan de beurt van aftre ding was, en niet meer in king wenschte te komen. Besloten werd f 5 uit te trekken voor de loting ten bate van een op te riohten sanatorium. HET ÏÖÖNEEL TE AMSTERDAM. KONINGSBRUID, een romantisch sprookjesdrama in 5 bedrijven, van J. A. Simons—Mees, door de Ned. Tooneelvereeniging. Mea, het boschkjnd, heeft drie nach ten achtereen gedroomd, dat zij met den Koning van haar land zou trou wen en ook aan Godefried, den zacht- moedigen en toeren prins, is het in zijn slaap gezegd, dat Mea zijn bruid zal zijn. Doch wanneer Ottomar, werkelijke koning en oudere broeder van Godefried, Mea ontmoet, wenscht hij haar tot vrouw. Ottomar is in alle opzichten het tegenbeeld van zijn jon geren broeder en Mea huivert terug voor hot denkbeeld, dat haar droom eens in vervulling zal komen. In den strijd, dien de twee broeders voeren, om het bezit van het mooie boschkind, ordt Godefried verslagen en door Ottomar in een spelonk opgesloten, aar hij den hongerdood zal moeten sterven. Doch dan weet Mea, die in haar anbidding voor haar jongen prins alles voor hem veil heeft, den koning, voor wien zij liefde huichelt, naar de grot te voeren, waar zij hem door steekt om Godefried te kunnen verlos- en met hem te vluchten. Gode fried wordt koning en de droom van Mea zal eindelijk werkelijkheid wor den. Maar vrouw Gondar, de waar zegster uit Mea's bosch, heeft voor speld, dat zij' den dag, waarop zij met den vorst zou trouwen, niet -echt overleven en als Angélique in Le lieve vau Zola sterft de jonge ko ningskruid op het oogenblik van haar ziootsle geluk. Dit is in het kort de inhoud van het nieuwe of eigenlijk moeten wij zeg- ren het „oudestuk van mevr. Si mons—Mees, waarmee de Nederland sche Tooneelvereeniging morgen- vond in Haarlem komt. Een sprook jesdrama neemt de schrijfster het een sprookje is het te weinig, dramn soms te veel geworden. Voor een sprookje is het geheel niet teer, niet naïef genoeg, is de handeling dik- ,-ijls te reëel, terwijl het barokke, het sprookjesachtige", het drama in den weg staat, Toch hebben wij. dank zij het su blieme spel van Tilly Lus. de herinne ring aan zeer veel moois mee naar huis genomen zij was den geheelen a\ ond door ©en sprookje. Zij heeft ons door haar fijn, „marchenhaft" doen de wereld van Andersen gebracht. Haar spel aan de bron in het tweed© bedrijf welk toon eelt je wel heel sterk aan Die Versunkene Glocke van Hauntmann herinner de haar eerste ontmoeting met Go defried, de bekentenis en het sterven het slot, het was alles zoo poëtisch teer. dat wij de fouten van het stuk er 'geheel door vergeten. Er ging een zeer groot© bekoring van haar uit. Wij wisten het reeds na Uit komst eu Hanuele's Hemel- aart, maar zagen het nu weer in deze Komngsbruid beiesiigd, dat Til ly Lus in uergeiijke rollen door nie mand ui ons lonu gee\enaard worut. Deze jonge, talentvolle acuice als Mea te zien, is een gang naar den schouw burg alleeu reeus dubbel waard. Naast Mea wisten haar drie speel- nooien en de prins de heer Gii- huys in den stijl van het sprookje te blijven. Na de voorstelling in Haarlem ho pen wij nog op het stuk en liet spel terug te komen. Alleen willen wij nog zoggen, dat de décors van Toutsrna en de costuums naar de ontwerpen van J. en B. Midderigh-Bakhoist bij zonder mooi waren. J. B. SCHUIL. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, vragen op verschil lend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, die niet volledig naam ca woonplaats van den tozender vernielden v.vrdt geen aandacht geschonken. VRAAG. 1 Mei 1906 huurde ik ecu huis voor een jaar, met 3 maanden vooruit opzeggen. Ik bleef echter wo nen van jaar tot jaar zonder nieuw contract. .Maar nu is met Maart het huis verkocht en wil dc nieuwe eige naar mij er met 1 Mei uit hebben, of schoon mij op 1 Febr. de huur door den ouden eigenaar niet is opgezegd. Ho© staat het nu rnet het recht ANTWOORD. Wanneer de verkoop u met gerechtelijk is aangezegd, hebt u met den nieuwen eigenaar niets to maken. De oude eigenaar is de jjcr- soon met wien u in rechtsbetrekking staat. Hij kan u de huur opzeggen, mils in acht nemende don termijn, dien hol plaatselijk gebruik vordert en dat zal wei 3 maanden zijn, daar u zeker ook per 3 maanden betaalt, t wee maanden of korter is in elk go- val geen termijn. Voor maandwo- ningen is de gewone termijn een maand. VRAAG. Mag men onder vrienden i bekenden ©en kunstvoorwerp ver loten, zóó dat er 100 nummers zijn en do prijs toegekend wordt aan dengeno die het no. bezit, zijnde de 2 laatste cijfers van het nr., waarop in de Staatsloterij de f 100.000 valt? ANTWOORD. Als die vrienden en bekenden niets te betalen hebben eu ook geen andere voorwaarden te ver- uilen hebban, dan wel. Wij veron derstellen echter, dut d 11 uw bedoe ling met wezen ral en de lootjes wel geld zullen kosten. VRAAG. Ik krijg van mijn huurder f 3. als huur der laatste week. Hij niet betalen. Kan ik hem door den deurwaarder laten dwingen en voor wien komen de kosten ANTWOORD. Als hij het tot dag- aarding of veroordccling laat ko men, dan voor hom maar bedenk, dat u alle kosten moet voorschieten en dan maar moet afwachten of het op hem te verhalen is. VRAAG. Als een dagmeisje haar loon per drie maanden ontvangt, heeft ij dan recht om per week te vertrek- ,en en mag zij haar godspenuing be nouden ais zij er pas zes weken is ANTWOORD. Zij moet minstens is weken te voren den dienst opzeg gen en wanneer zij dan bij haar ver trok niet langer dan zes weken in dienst is, mug zij haar godspénniog niet behouden. VRAAG. (Op verzoek niet overgeno men, als zijnde van zeer kieschen aard). ANTWOORD. Zonder toestemming der ouders is het huwelijk beslist on denkbaar. Hierdoor is de beautwoor- din- uwer overige vragen geheel over bodig. VRAAG. Wat zijn de ouders ver plicht aan ©en minderjarigen zoon, die met hun goedvinden de deur uit gaat, mede te geven ANTWOORD, üuaromtrent bestaan geen de minste voorschriften het ge val behoort onder de gewone, alge meene verplichting der ouders, om voor de opvoeding en het onderhoud hunner minderjarige kinderen te zor- VRAAG. Ik bewoon een winkel- huisje van f 2.50 per week. Hoeveel personeele belasting moet ik nu beta len ANTWOORD. U zult niet veel moe ten betalen maar wij kunnen onmo gelijk zeggen hoeveel, omdat dit voor ecu deel afhangt van gegevens, die wij niet kennen. Vraag aan het belas tingkantoor. VRAAG. Ik heb mijn dieust met Nieuwjaar tegen Mei opgezegd. Nu zegt mevrouw 19 Febr. mij den dienst op. Heb ik nu recht op 4 weken loon, kost- en waschgeld ANTWOORD. Wanneer mevrouw u FEUILLETON Waarom hij niet meer trouwde. i) Gaat u „Köölg Lear" niet eens zien vroeg men aan een Amster damsehen dokter. Hij werd giste ren prachtig opgevoerd. Neen. Dank je. Zulke ellende Ivoor pleïzier op de planken te gaan bekijken, laat ik over aan niensciien, die in de werkelijkheid miuder ellen de zien dan ik, Nu ja, ik kan mij die stemming in een dokter wel begrijpen maar zoo'n wijze van beschouwing gaat toch niet op Kunst is kunst, eu als de werkelijkheid artistiek wordt weer gegeven, Je weet wel, ik heb eenmaal niet wat jelui eene artistieke natuur noemt. Ik ben een man van de prac- tijk, en al d-e kunst-theorieën gaan (mij tegenwoordig veel te hoog. Als piot. tooneel meewerkte om den men schel) hunne gebreken en dwaashe den too te houden, zoodat er kans bestond, dat de wereld er wezenlijk leen beetje beter door werd... Een stuk van Shakespeare goed Ae zien spelen, is een hoog en edel fmnstgenot, en moet stellig ook ver- Kielend werken. Wel, dan mag ik lijden, dat ..King Lear" in iedere stad van Ne- Berland dezen winter ©en paar dozijn tnalen uitstekend gegeven wordt, pant vooral op dat thema heeft de wereld nog heel wat vermaningen noodig. Gelooft u dan, dokter, dat in de werkelijkheid ooit zulke dingen ge beuren als in dat verschrikkelijke stuk vroeg eene dei- aanwezige dames. Dat oude vaders een ellendig- eenzamen ouden dag hebben door het eigenbelang van hunne kinderen Ja zeker, gebeurt dat. Mij dur^g, dat kunt u dikwijls genoeg met uw eigen oogen zien. Toch niet zooals in het tooneel- stuk, waar hij zelf armoe lijdt, terwijl zijn kinderen in weelde leven Wat deed die kerel ook zoo'n malle verdeeling van zijn rijk te ma ken bracht nu een ander in het midden. 't Was zijn eigen schuld. Dat komt er van als iemand zich uit kleedt voor dat hij naar bed gaat. In dit opzicht wordt men tegenwoordig wel wat wijzer men doet dat niet meer. Zeg dat niet, merkt© een der de op. ln de mindere standen ge beurt het heel dikwijls. Bejaarde ouders zijn daar doorgaans heele- maaJ afhankelijk van hunne kinde ren. Het gesprek werd nu meer en meer algemeen. Iemand herinnerde zich, uit Beets' gedichten, het, in zijn eenvoud zoo aangrijpende „Jan Jan sen". Het wend opgezocht en voorge lezen en toen dit was afgeloopen. stonden er in verscheiden© oogen tranen. Een, die zich die tranen niet be kennen wou, zocht ze te overdekken met ©ene staathuishoudkundig© be spiegeling. Menschen. die met hunne han den den kost moeten verdienen, zijn ei-, als die handen zwak en rheuma- tiseh worden, treurig aan toe. Daar om is het hoog tijd, dat er arbeiders- pensioenfondsen opgericht worden.... Ik meen, viel eene stern in, dat er onder Turgenew s verhalen een is, dat m het Duitsch „Kin Ko ning Lear der Steppe" heet Nu, goedeu avond, groette de dokter, opstaande. ik ga nog eens naar mijn Koning Lear van de Hee- rengraoht kijken 1 Op de Heereu gracht, een Koning Lear Wie dan Beroepsgeheim I Neen maai-, op de Heeren- graoht Een fatsoenlijk man Ook al door de tijdsomstandigheden onge lukkig geworden Ja, 't is wat te zeggen tegenwoordig De „tijdsomstandigheden" heb ben hier heel weinig mee te maken. Geldgebrek heeft de man niet Hij be hoeft ook volstrekt niet in weer en wind over de hei te dwalen. Hij woont •in een gotd huis, en er zal nu wel een flink briquettenv uurtje branden. Maar wat eenzaamheid en verlaten heid aangaat, staat hij in mijn oog niet achter bij Koning Lear. Adieu. En de dokter sloeg den weg in naar de Heerengracht en ging den heer X. bezoeken, bij wien zijn hulp was ingeroepen. Een kleine dertig jaaa* geleden was de hoer X., destijds lid van eene be kende en geachte koopmansfirma, een man in de kracht van zijn leven. Het ging hem goed in de wereld het ging hem goed ook in zijn gezin; tot dat eensklaps een zware Blag hem trof in den dood zijner vrouw, die hem met vier kinderen achterliet De slag was verbijsterend. In de eerste dagen wist de man niet wat hij zou aonvaugen. Wat er te handelen viel, liet hij aan zijn naaste bloedverwan ten over. Zijn moeder en zuster na men voorioopig de zorg voor zijne huishouding op zich, en bezorgden hem toen eene „juffrouw". Toen hij tot de werkelijkheid ln het leven terugkeerde, wijdde hij zich met alle macht aau zijn kinde reu. Hij meende de nagedachtenis zij ner vrouw liet best te eoren, door te trachten haar plaats hij hen, zooveel doenlijk, zelf te vervullen. Hij haalde ze van school, hielp ze aan hun les sen, bemoeide zich met hun voeding en kleeding, speelde, wandelde en stoeide met hen, besteedde aan hen alle oogenblikken, die hij van zijne zaken kon uitsparen. Iniusschen kwam, na eene wijle, de gedachte aan hertrouwen in hem op. Hij wist zeer goed wat en wie hij wenscht©. en durfde hopen, dat zijn aanzoek zou aangenomen worden. Doch eensklaps viel hem de mogeluk- heid in. dat zijne kinderen onder dit tweede huwelijk zouden kunnen lij den dat de nieuw© banden de oude voor hom losser zou kunnen maken enhij achtte zich verplicht zijn plan op te geven. Het werd .een bange strijd in zijn gemoed. Soms drong zich liet denkbeeld bij hem op, dat zijne kindoren zelf er beter hij zouden veren, indien hij hun eene goede tweede moeder bezorgde; indien op nieuw eene beschaafde vrouw naast hem aan het hoofd van zijn gezin stond, niet het gezag van een© onbe twistbare meesteres liet beheer voerde over het dienstpersoneel, en met eene fijn© hand d© duiz©nd kleinigheden ra dë opvoeding vooral der meisjes leidde. Het was thans, af en toe, vrij wel een toestand van regeeringloos- heid in zijne woning. Binnen vier jaar was hij aan de zevende huishoudster. Er was onder dat zevental meer dan ééne geweest, die een goede figuur gemaakt en hare positie gehandhaafd zou heb ben. indien zij aanstonds met den rang van echtgenoote in die woning gekomen ware maar die, juist om dat zij zacht en bescheiden van oord was, optornde tegen de halfslachtige verhouding ©ener „Juffrouw bij een weduwnaar". De toon in zijne huiskamer vergrof- de er doorde gezelligheid was van eene zeer twijfelachtige soort. Waar lijk, liet werd tijd, dat hij zich haast te, eer de kinderen te groot werden. Het zou veel beter voor hen zelveu wezen.... Doch, nauwgezet als hij was, hield hij deze overlegging voor eene ingewikkelde inblazing van zelf zucht. verweet zich zijn gebrek -aan opofferende trouw, uam nieuwe maat regelen om persoonlijk in bijna alles to voorzien, en beproefde het op nieuw niet eene deftige, bejaarde we duwe als juffrouw. Weldra weiden werkelijk de kinde ren te groot. ITet ergste struikelblok der verschillend© juffen, het nu vijf tienjarige oudste dochtertje, was thans gaandeweg zóó ver gekomen, dat zij ook voor ©ene stiefmoeder oen ernstig bezwaar zou opgeleverd heb ben. Hij had haar gewend aan zijnen arm op straat te loopen, en op ©ene van die vertrouwelijke wandelingen verdiept© zij zich in bespiegelingen over de toekomst. Nietwaar, pa, nu hoef ik na deze vacantie nog maar twee jaar naar schoolen dan kom ik heeleinaaJ thuis Dan zendt u alle juffrouwen weg, en mag ik uw huishouden doen? Trouwen doet u toch nooit weer, hè, pa en dus dan blijf ik voorgoed bij u. We zullen eens zien. Eerst goed hot huishouden leeren Als je netjes alles kunt. ja, dan word je mijn huis houdstertje. En dan krijg ik mama's sleutel mand en mama's horloge, is het niet? Ziet u, de jongens gaan toch al gauw het huis uit, en Marietje is zooveel jonger, en dus dan is liet huishouden zoo groot niet. Wat zullen wij dan Iieeriijk gezellig bij mekaar zitten, al tijd samen uit en samen thuis, hè, pa U en ik, wij hooren bij mekan- der. Het lang opgeschoten praatstertje had barer moeders stem en droeg harer moeders naam. Jij bent mijn beste Jeanne I zei papa tot éénig antwoord. Toen Jeanne van school kwam. stond papa er op. dat de huishoud ster nog een vol jaar zou blijven, maar daarmee had de jonge dame geen vrede. Juist met deze, die den titel van „mevrouw" droeg en zich airs gaf alsof zij wezenlijk de vrouw van den huize was. kon zij het min der dan ooit vinden. Als het er nog eene van de vorigen wasMaar wat was het noodig Zij durfde best het heele bestuur op zich nemen en wat er nog te leeren viel. van koken enz., dat leerde zii veel liever van «1© oude Trui. de keukenmeid, dan van dat dikke mensch met al die proton* tiet (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5