19 Febr. heeft opgezegd, om 6 weken daarna te vertrekken, dan trekt u een loon tot den dag van uw vertrek. Op een andere manier kon zij niet opzeg gen en u deelt ons ook niet mede of :»j' iets anders gebeurd is. VRAAG: Wat is het adres van don secretaris van de vereeniging Leger en Vloot"? ANTWOORD: Waarschijnlijk be doelt u de vereeniging „Onze Vloot". Secretaris van de afd. Haarlem is de heer H. M. van Bemmelen, Spruiten- bosehstraat 11, Heemstede. VRAAG: Heeft een 'dienstmeisje, dat op termijn gehuurd is, het recht om bij het begin van den termijn den dienst met zes weken op te zeggen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: In Januari huurde ik een keukenmeisje tegen 1 Februari en gaf haar den godspenning. 1 Februari trad liet meisje in dienst, maar kwam reeds 6 Februari zeggen, dat het haar niet beviel, en dat zij 15 Maart wenschte te vertrekken. Heeft het meisje nu recht op den godspenning? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Van 't jaar moet ik lo ten, maar nu wil ik voor 4 maanden gaan leeren. Wanneer moet ik mij opgeven en zou het doel in één win ter te bereiken zijn? Kan men dan ook hospitaal-soldaat worden? ANTWOORD: U doet het best aan de 4 maanden-studie maar niet te be ginnen, want waarschijnlijk zal het Instituut der viermaanders afge schaft worden. VRAAG: Bestaat de levensverzeke ring-maatschappij „Kosmos" nog? ANTWOORD: Ja. te Zeist. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Cts. per regel Hebt gU een jeukende Huidziekte? Vele mannen zoowel als vrouwen, die jaar in, jaar uit aan die ellendi ge aambeien, of aan eczeem of jeu kende huidziekten lijden, zijn er toe geneigd om te denken, dat er voor hen geen beterschap meer mogelijk is en dat 't beste, waar zij nog op ho pen kunnen, een weinig verlichting in- hun lijden is. Doch aambeien, eczeem en alle Jeukende huidziekten kunnen volko men genezen worden door Foster's Zalf. de uitstekende verzachtende en heelende huidzalf. Foster's Zalf doet spoedig de prikkeling en ontsteking bedaren, en slechts zelden blijkt eon doos onvoldoende om den patient ge heel le genezen, mits de gebruiksaan wijzing goed wordt opgevolgd. Foster's Zalf wordt aanbevolen voor jeukende, bloedende, i'n- en uit wendige aambeien, eczeem, gofdel- roos, huiduitslag en alle jeukende huidziekteu. Zij brandt of prikkelt niet en droogt ook niet te spoedig op. Let op den juisten naam: Foster's Zalf. Zij is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaar- ne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. r Als gij uw kind gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING! Men vr&ge uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. V» dit de Omstreken O VER VEEN. Den heer C. J. Th. Leistikow, laat stelijk hoofd der openbare lagere school alhier, is een pensioen vun l iOO verleend. UMUIDEN. Muziekconcours. Het a.s. muziekconcours van den Provincialen Noordh. Bond is als volgt samengesteld Eerste dag. 12 uurMarschwed- strijd van fanfarekorpsen, 6 deelne mers, daarna wedstrijd tusschen 17 korpsen des avonds eerewedstrijd. Tweede dag Harmonie. 12 uur Marscliwedstrijd, 8 deelnemerscon- cous, 8 korpsen daarna kwartet- wedstrijd. 13 deelnemende kwartetten en te 7 uur eerewedstrijd. Vreemdelingenverkeer. In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering is besloten tot het spoedig samenstellen van een ge il lustreerden gids van Llmuiden. Tot vasten bode van de vereeniging werd benoemd de heer C. Kramp jzn. albier. ZANDVOORT. De St. CL bevat de Kon. goedge keurde statuten van de N. V. Maat schappij „de Verwachting" tot ex ploitatie van den Stoomtrawler Undi ne. te Zandvoort. Het doel der vennootschap Is hot doen bouwen, exploiteeren. verhuren en verkoopen van stoomtrawlers, speciaal van de na te noemen stoom trawler L'ndine en het verrichten van Bleepdlenst, met dien verstande ech- ter dat de vennootschap nimmer meer dan ééno boot te gelijk in eigendom zal hebben. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 25.000, verdeeld in 12 aan- deelen elk groot f 1000, 24 aandeelen elk groot f 500 en 4 aandeelen elk groot f 250, welke alle geplaatst en volgestort zijn. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Konihgin-Moeder heeft het Beschermvrouwschap aanvaard over de Prins-Alexanderstichting, in richting voor jeugdige blindo kinde- TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp tot wijziging van de heffing van het recht van succes sie is vrij critisch ontvangen, zij het dan ook dat, met uitzondering van de rede van den heer Vliegen, de crl- liek welwillend was. 's Heeren Vliegens conclusie was natuurlijk ten gunste van het door hem voorgesteld amendement, dat de opbrengst der belasting met 12 milli- oen zal verhoogen. Hij verwachtte dat dan de fiscale verhooging van het tarief van invoerrechten kon achter wege blijven, doch de heer Treub, die het amendement bestreed op den proctischen grond, dat men een mi nister geen verhoogïng van belasting moet opdringen, die hij niet verlangt, beduidde den heer Vliegen, dat de rechterzijde zich gebonden had aan een politiek program waarop bescher ming der nationale nijverheid voor kwam. En inderdaad bleken de hee ren van Asch van Wijck en Van Nis- pen (Rheden) te betreuren, dat aan de herziening van het tarief geen vóórrang was gegeven. Deze sprekers en ook de heer Van den Berch van Heemstede, stelden zich op 't stand punt dat de wetgever van 1878 de mo reel e verplichting had aanvaard om het successierecht in de rechte lijn niet te verhoogen. Beide eerstgenoem de sprekers vreesden van het voor stel kapitaalvernietiging. De heer v. Nispen wees op het ontbreken van een fonds voor vererveningen die den Staat ten deel vallen; op het z. 1. on- gewenschte van de handhaving van den nangifte-eed, op het ohgewensch- te van de afschaffing van het recht van overgang. Beide sprekers vreee den dat door het stellen van het prae- cedent der progressie in deze wet de belastingschroef door een volgende regceririg sterker zou werden aange zet. Do he°r Van Nispen wilde hierom de wet nog niet verwerpen, doch de heer Van Asch van AVijck verklaarde dat vele leden ernstig bezwaar had den tegen de progressieve heffing in de rechte lijn. Dezelfde spreker wees op een leem te in de wet, nl. dat geen recht werd geheven van uitkeeringen van levens verzekeringen en op een andere leem te, n.l. dat het recht niet in termij nen kon worden betaald. Deze bezwa ren werden door den heer Treub met een beroep op buite'nlo.ndsche wetge vingen aangedikt, terwijl hij tevens betoogde, dat schenkingen moesten gelijkgesteld worden met legaten en erfenissen. In zake de vrijstellingen ging spreker met dén Minister mede. Hij verklaarde ten slotte alvorens zijn rede af te breken dat zijn groep noch principicelc, noch sécundaire amendementen had voorgesteld om dat die afstuitten op het opportuni- teitsbezwaar, dat daardoor de op brengst der i>elast:ng obnoodig zou worden opgevoerd, tegen den wensch der Regeering. De heer Treub gaal heden te 11 uur voort Precies elf uur heeft de Voorzitter gezegd, want de heeren waren eerst om half 12 compleet en de Voorzit ter heeft al met een avondzitting ge dreigd. LANDVERHUIZERSVERVOER DOOR DUITSCHLAND. Betreffende de gerezen moeilijkhe den bij het landverhuizersvervoer door Duitschland zijn deer de heeren Verhey en Heemskerk enkele vragen gesteld. Op deze vragen is door den Minis ter van Buitenlandsche Zaken geant woord. Daaraan ontleenen we Er bestant gegrond vooruitzicht, dat de Duitsche cn de Russische Regee ring hot thans eeus zijn geworden over hot document, dat voor hen, dio zonder regelmatig Russisch paspoort in een Nederlaiidsche haven aanko men, dat ontbrekend paspoort zal vervangen, en daarmede vertrouwt de Minister, dat alsdan tevens de moei lijkheid zal opgeheven zijn, welke de doorreis der Russen tot nu toe onder vond. Wat aangaat de berichten als zou de ook aan andere te Rotterdam ont- scheepte reizigers, die geenszins on der de klasse der terugkeerende land verhuizers te rangschikken waren, de doortocht door Duitschland onizegd zijn, zoo is de Minister niet in geore- ko gebleven daarop de bijzondere aan dacht Jer Duitsche regeermg te ves tigen deze heeft üaierzijds zonder bedenking een nader onderzoek toege zegd, en a priori toegegeven, dat daurin alsdan door de betrokken autoriteiten verkeerdelijk was gehan deld en een herhaling zich niet zou voordoen. WERKGEVER EN WERKNEMER. In de dezer dagen t« Amsterdam te houden ledenvergadering van het de partement Amsterdam der Maat schappij van .Nijverheid zal, naar i aanleiding \an de prae-adviezen van jhr. mr. II. Smissaert en den heer i Heuri Polak over de houding van werkgevers tegenover de vakvereeni- gingen, de volgende motie in behan deling komen liet Departement, gehoord de be sprekingen, is van meening lo. dat een gezonde ontwikkeling van het vakvereenigingswezen in het belang der nijverheid is 2o. dat het brengen van de politiek in de vakvereenigingen noch bevor derlijk is aan de eendracht tusschen de werklieden onderling, noch aau eone goede verstandhouding tus schen werkgevers en werknemers, en derhalve moet wordeu afgekeurd 3o. dat eeno goede verstandhouding tusschen werkgevers en de door de werklieden gekozen vertrouwenaman- neu dient te worden nagestreefd 4o. dat liet standpunt van werk gevers. die a priori weigeren urn «enigerlei organisatie van werkne mers te erkennen, veroordeeld moot wordeu 5o. dat evenwel, indien de strijd eenmaal is uitgebroken hetzij door uitsluiting of werkstaking geen ulxemeeno regel gesteld kan worden, welke de houding van werkgevers tegenover de werklieden-organisatie behoort te zijn draagt het bestuur op, deze motie ter kennis vau het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid te bren gen. uiet verzoek deze op de punten van beschrijving voor de eerstvolgen de jaarlijksche algemeens vergade ring te brengen. SPOORVY EGPERSONEEL. Door den Prot. Christ Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel is aan het bestuur der Nederlandsche Ver eeniging. enz., iiet volgende schrijven gezonden „In antwoord op uw schrijven van 15 Februari deelen wij u mede, dat, hoewel het geen betoog zal behoeven, dat de nieuwe reglementen dienst- voorwaarden, gezien de actie, die wij gevoerd hebben, groote teleurstelling voor ons hebben opgeleverd, en wij overtuigd zijn, dat het van het groot ste belang is, dat het personeel geza menlijk optreedt, is het ons toch niet mogelijk met u samen te werken, zoo lang in uwe vereeniging de actie ge voeld wordt, zooals dit vooral in de lautste tijden geschied is. Wij leggen er deu nadruk op, dat wij het betreu ren, dat een gezamenlijke actie iu deze omstandigheden onmogelijk blukt. doch wij zijn er van over tuigd, dat dit allerminst aan ons ge legen heeft. „Waar uit niets blijkt, dat iu uwe denkbeelden een kentering is geko men, vermeenen wij, dat zelfs een voorloopige bespreking alleen tot tijdsverspil zal leiden. Deze redenen zijn dan ook oorzaak, dat onze bonds- bestuursvergadering van 4 dezer be sloot. niet op uwe uitnoodiging tot het houden van een voorloopige bespre king in te gaan." WETTELIJKE VERPLICHTING TOT ONDERSTEUNING VAN OUDERS. De 1ste kamer der Amsterdamsche rechtbank behandelde drie zaken, on derscheidenlijk van een moeder en twee vaders, die, door ouderdom in beh'x-flige omstandigheden ver koe rende, de tusschenkomst van dit rechtscollege hadden ingeroepen, om geldelijken steun te verkrijgen van hunne plichtvergetende kinderen. Een wekehjksche onderstand van f 2.50 werd een bejaarde moeder door de rechtbank toegewezen van de zijde van haar zoon, van wien gebleken was. dat hij minstens f 12.55 per week verdiende Een lU-jaiigen vader, die wegens Re tt-richts verstijving niet voldoende kon verdienen, werd f 5 per week onder stand toegekend, waartoe twee zoons veroordeeld werden elk voor 2.50, daar gebleken was, dat zij elk 15.— per week verdienden. Aan een moeder werd de eiseh tot geldelijken onderstand ontzegd, om dat zij inmiddels in een armenhuis was opgenomen. HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. Men meldt ons uit Amsterdam De jaarlijksche bondsvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden wordt 10 en 17 April hier ter stede gehouden. Van het bondsbe- stuur, dat periodiek aftreedt, stellen zich niet meer herkiesbaar de heeren G. L. Niermeyer te Amsterdam, voor zitter. en J. van Rhyn, te Hattem. Aan de orde komen verschillende voorstellen, o. a. tot wijziging van samenstelling, inrichting en bevoegd heid der bondsvergadering en tot vaststelling van het standpunt van den Bond ten opzichte van het han delsonderwijs. In verband hiermede zal een der bondsbestuurders een re ferent houden. Voorts noemen wij nog het vol gende voorstel van het bondsbestuur: De Bond werke in het ioopendo ver- eeihgiügsjaar, naast de algemeene acties, in het bijzonder voor 1. Opueming van alle handelsbe dienden iu de Ongevallenwet. 2. Invoering van den vrijen Zater dagmiddag up kantoren. 3. Afschaffing van het internen- stelseL 4. Verschaffing van zitgelegenhe den aan de bedienden in winkels en magazijnen. GEVAARLIJK SPEL. Maandugrniddag is aan het Huy- genspark te 's-Gravenhage een 7-jarig knaapje van een koppelstang achter aan een rijdende stoomtram, waarop hij geklauterd was, gevallen. Binnen gedragen in een politiebureel over leed het kiud binnen eenige oogen- blikkcn. Hij had de rug g eg raat ge broken. BESCHERMING VAN DIEREN. Men schrijft ons Onlangs pjeldden wij, dat de stich ters der H'dlandsche Kindervereeni- ging tot Bescherming van dieren, de hoer en mevrouw J. H. van Eegiien te Amsterdam naar Egypte waren \ortroxken, om aldaar oeu winter de or te brengen. Naar men nu uit Cairo meldt, zijn zij er in geslaagd aldaar een dergelijke vereeniging te stienten, onder den naaui „Societé Hoiiaudaise des eufants puur protec tion des unnneaux". Een hoofdbestuur is reeds gekozen, terwijl vele personen ais donateur toetradon en talrijke Egyptische kin deren als lid aangenomen zijn. Men schrijft ons tevens, dat in de hoofdstad van Egypte veel voor de dierenbescherming wordt gedaan. Zoo kan ieder ingezetene of vreemde ling desgewenscht van de politie een formulier bekomen, waarop men al le bijzonderheden kan invullen, wan neer een geval van dierenmishande ling zich voordoet. Ingevuld kan worden de aard en plaats der mishan deling, het nummer van het voertuig, waarvoor het paard of de ezel is ge spannen, do kleur van het dier, enz. Men stuurt dan eenvoudig het inge vuld en met den naam onderteekend biljet naar de politie en meestal kan men er zeker van zijn, dat een volgen den dag het dier door den surveillee- rendon dienst der politie is opgepakt en naar het hospitaal is vervoerd om to genezen. Na de ccnezing ontvangt de koet sier zijn dier terug tegen betaling van 6 Piaster (is 75 cent) per dag; blijkt het. dat de mishandeling door zijn suuild of met opzet is geschied, dan moet hij boete betalen of wel hij krijgt hechtenisstraf. Is het evenwel buiten zijn schuld, dat het trekdier kreu pel liep of een verwonding be kwam, dan krijgt de voerman zijn dier zonder kosten terug. In elk ge val geven zulke maatregelen zeer veel. om mishandelingen tegen te gaan want alleen de gedachte, dat monschen, die zich op straat bevin den, kunnen optreden als kiageis van eveutueele misdragingen van voerlieden wekt dezen op hunne die ren niet te mishandelen. Bovendien ziet do bestaande „So ciety for the prevention of cruelty to animal" scherp toe. Dat men in het algemeen nog al veel voelt voor een goode behandeling der dieren, blijkt wel uit do omstandigheid, dat van tijd tot tijd in Cairo concerten of voorstellingen worden gegeven, waar van de opbrengst ten gunste van deze vereeniging komt. Zoover heeft men het in Holland nog niet gebracht NEDERLANDSCHE AUTOMO BIEL-CLUB. Dinsdagmiddag hield de „Neder landsche Automobiel-Club" onder voorzitterschap van jhr. mr. R. A. P. Sandberg tot Essenburg te Amster dam haar jaarvergadering. Aan het jaarverslag van deu se- oretaris, den heer B. W. van Weide ren baron Rongers, ontleenen we, dat het aantal leden steeg van 521 tot 714. Het bestuur verzond verschillende requesten. De chauffeursschool te 's-Graven- hage mag zich In toenemenden bloei verheugen. Ingekomen was een schrijven van een der leden, om aan den minister te verzoeken, de kilometer-borden te laten verlichten. Aah het bestuur zal overgelaten worden naar aanleiding hiervan maatregelen te nemen. De aftredende bestuursleden (com missarissen) de heeren F. Hombach en P. \Y. Scheltema Beduin werden herttozen, terwijl in plaats van den heer A. van Hoboken v. Hoedekens- kerkc word gekozen de heer jhr. mr. J C. Schorer, te Culemborg. De heer Jhr. Ch. F. van de Poll wees er op, dat ar neentebestu- ren herhaalde malen gezondigd wordt tegen do voorgeschreven wettelijke maximumsnelheden van 10, 12 en 20 KM binnen de kom der gemeente en vestigde de aandacht op de vei keerde interpretatie, welke dooi' sommige ge meenten wordt gegeven aan art. 8 van de Motor- en Rijwielwet. Wegen, waar in liet geheel geen huizen zijn, worden soms tot de bebouwde kom gerekend. Voorts was een snelheid van 12 K.M. nadeelig voor de ma chines. Spr. verzocht een onderzoek in te stellen, ten einde stappen te doen, om bij den Minister aan te dringen op een wetswijziging. De voorzitter deelde mede, dat dit bij het bestuur een punt van over weging zou vormen. DE BOOKMAKERS. Maandagavond is te Vlissingen de protest-vergadering gehouden tegen het verbod der bookmakerskantoren in het Wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid. Wethouder Van Niftrik schetste de gevolgen van dit verbod voor Vlissingen en het Rijk, waarop de vergadering besloot tot het zenden van een adres aan de Rijksregeering. In dit adres wordt ge vraagd of het niet mogelijk kan zijn hef verbod op te heffen voor die kan toren, welke reeds ten minste één jaar het bookmakersbedrijf uitoefe nen, onder strenge controle-voorwaar den en waarborgen tegen uitbreiding van zaken, welke verkregen zou kunnen worden door voor bet aan tal weddenschappen en het aantal deelnemers een grens te bepalen in overeenstemming met de in de drie laatste jaren gevolgde werkwijze; het geen niet in strijd zou zijn met het aan het wetsontwerp ten grondslag liggende principe. EEN HELD DER ZEE. Dorus Rijkers te den Helder, de man, die 25 jaar in dienst is geweest van de reddingmaatschappij, en veel schipbreukelingen gered heeft, Is gaan rusten. Maandag werd hij door het bestuur gehuldigd en werd hem niededeeiing gedaan van de lijfrente die voor liem gekocht is, met behulp van welden kende landgeuooten. 's Avonds brachten de inuziekvereo- mgingen „Helder s Harmohiekapel" en „Wuinubst" hem een serenade. Het was een spontane, welgeslaag de en welverdiende volkshulde! HOOG WATER. De Rijn is thans weder zóó boog geslegen, dat nabij Oosterbeek de uiterwaarden zijn blank gezet, het werk op de steenovens is gestaakt moeten worden en daar het water wassende blijft, zal spoedig de weg naar de Doorwerth niet meer begaan baar zijn. ZIJN OUDE MOEDER MISHANDELD. Men meldt uit Putten Zekere B. V.. oud 35 jaar, die met zijn 89-jarlge moeder samenwoont op het Veld, een buurtschap in deze ge meente, heeft met de oude vrouw, koffiedrinkende, woorden gekregen, en haar toen met een kom naar het hoofd gegooid, waardoor ze een bloe dende wonde bij een barer oogen kreeg. De oude vrouw is toeu bij een dor buren ingevlucht en later naar de woning vervoerd van een barer andere kinderen. 's Middags liebben verscliillende personen de woning van B. V. zoo danig met steenen bewerkt, dat er geen ruit is lieel gebleven. Ware de politie niet er bij te pas gekomen, dan zou het met V. zeker slecht zijn afge- loopen. ONGELUKKEN. Do tachtigjarige persoon te Groede, die de vorige week in brand geraakte, doordien de kleeren vlam vatten, is na hevig lijden overleden. Maandagavond is te Renkum het driejarig kind van V. R. In de beek nahij de woning verdronken. DE MOORDAANSLAG? Men meldt ons uit Amsterdam De toestand van Heidz, den jongen uit de Nieuwe Leliestraat, die met een mes ln de borst Maandagmorgen op zijn bed gevonden werd. is thans bevredigend. De knaap blijft volhouden, dat de onbekende heui de verwonding sou hebben toegebracht en zulks terwijl de recherche hem onder het oog brengt, dat bij op deze wijze in de eerste plaats zijn vader en zijn broe der in verdenking brengt, de verwon ding te hebben toegebracht. BRANDEN. Men meldt ons Maandagavond ontstond brand ln de lioerderij van Johannes Post, to Vries, bij Assen, waarbij 39 voer hooi verbrandde. Na drie uur was men het vuur meester. De oorzaak i9 onbe kend. Maandagavond laat ontstond brand iu de vrieskamer van den heer L. Warmolts, delicatessenhandelaar aan de Kerkstraat te Hilversum. De kurk- bekleeding is voor een groot gedeelte verbrand, zoodat de schade, den om vang van den brand in aanmerking genomen, vrij groot mag heeten. Ver zekering dekt de schade. SPEEI.HUTZEN TE AMSTERDAM. De politie te Amsterdam post thans reeds bij twee speelhuizen. EEN MISLUKTE INBRAAK. In het perceel Bloemstraat 4 te Amsterdam heeft de firma Bouwman een aardappelenhandel. Op het kan toor staat oen stevige brandkast. Toen nu gistermorgen het kantoor geopend werd, bleek een ongenoode gast een nachtelijk bezoek te hebben gebracht. Van het bureau en van een kastje waren de laden geledigd en de inhoud lag over den grond ver spreid. De brandkast was 'nog niet geopend, doch eenige gaatjes rondom het slot in het ijzer geboord, wezen er op, dat de inbreker ook getracht heeft zijn nteuwsgfierigheid naar den inhoud van de brandkast te bevredi gen Evenwel niets werd vermist, zoo dat het vermoeden voor de ha'nd ligt dat de nachtelijk© bezoeker door toe vallig gerucht is gestoord en op de vlucht is geslagen. Voor de juistheid van dat vermoeden pleit de achter lating van eenig gereedschap. De politie heeft de zaak in handen. OPLICHTING. Een gasfitter en een portier bad- den een koperen ketting van een waarmerk voor goud voorzien en haar toen voor f 100 aan een diamant werker verkocht. De oneerlijke verkoopers stonden gister voor de Ani3terdamsche recht bank terecht. De eiscüeu luidden te gen een 4 jaar en tegen den ander 2 jaar gevangen isstraL DE MISDAAD l?) TE HORST. „De Tijd' schrijft ln de tweede helft van Januari werd. zooals wij meldden, te Horst in een put gevonden het lijk van den se dert eenige dagen spoorloos verdwe nen Poeiers, landbouwer, ingevolge justitieel bevel werden, nadat de jus titie te Roermond een onderzoek in loco had ingesteld, een drietal perso nen naar de gevangenis overge bracht. te weten een dienstknecht, een iaudbouwer en een kleermaker. Tal van getuigen werden te Roer mond door den rechter-commissaris gehoord. Thans zijn de drie gedeti- neerden op last der Roermondsche rechtbank in vrijheid gesteld. DE STRENGE SCHOOL. In de vergadering der oommissio van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam is over de volgende vragen gestemd Is de vergadering van oordeel, dat een ulzondt ilijke school voor kinde ren. die door wangedrag niet op school gehouden kunnen worden, in Amsterdam uoudig is Deze vraag werd met algemeene stemmen, op eenige blanoo stemmen nu, bevestigend beantwoord. Meent de vergadering dat de school van gemeentewege of van particulie re zijde moet opgericht worden Deze vraag werd met overgroote meerderheid aldus beantwoord van gemeentewege. EEN GESCHIL OPGELOST. Men schrijft uit Kaatsheuvel Een dreigend conflict bij den heer F. de Wert, schoenfabrikant te Hel- varenbeek. dat reeds weken aanhan gig is geweest, en dat de grootste ge volgen ha/1 kunnen hebben, is thans door bemiddeling van het hoofdbe stuur van deu Nederlandschen Leder- bewerkersbond ten genoege van beide partijen opgelosL De oorzaak van het geschil was een nieuwe loonregeling, die met do plaatsing van nieuwe ma chines was ingevoerd en die voor de arbeiders een loonsverlaging be toe kende. Met dozen nieuwen loonstan- daard bleven de arbeiders aanmerke lijk ver beneden het gemiddelde loon, dat vóór de plaatsing dier machines werd uitgekeerd. Uit de Arbeiderswerek' INTERNATIONALE ZEELIEDEN STAKING Men schrijft ons Wij kunnen thans muiden, dat in derdaad den I3den Maart a.s. te AiiU werpen oen internationale conferen tie zul worden gehouden van gedele geerden der zeelieden organisaties ia de verschillende landen. Naar wij vernemen, zal aan deze conferentie van Nederlandsche zijde worden deelgenomen door den voor zitter en secretaris van den Alge meenen Nederlandschen Zeenians-, bond de heeren J. Ronner en '1'. A.; Markmaun. Rechtszaken EEN AANVARING OP ZEE. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam hield gisterenmiddag een onderzoek in zake de aanvaring op 22 Februari 1911 van de „Wilbelmina Cornelia" Y M 132, schipper M. van dei Stoen, lJmuideu. Reederij-Mij. Wilbelmina Cornelia. IJmuiden. Men wilde gaan visschen op 52 gr, 45'. De aanvaring had plaats des avonds te kwart voor zeven, circa 31 mijlen van IJmuiden. Men zou gaan schaften en één man, Hendrik Pen ning. was aan dek gebleven, tervvnl men volgens don schipper in den regel als het donker wordt twee man aan dek laat. Penning werd afgelost door Hendrik de Jong, doch heeft den schipper niet gewaarschuwd. De schipper hoorde eensklaps een stout op de stoomfluit, snelde blootshoofds naar boven en zag een groote stoom boot aan stuurboordsboeg, zoodanig, dat een aanvaring onvermijdelijk was. Van het schip zag hij alleen het roode licht. Toen de schipper omlaag was gegaan, had hij in de huurt slechts enkele visschersschepen ge zien. Het schip werkte al achteruit, toen de aanvaring plaats had. Men kon den naam van het vreemde schip, dat grijs geverfd was en ver moedelijk een gelen schoorsteen had, in 't geheel niet ontdekken. Het ver volgde zijn weg, hoewel op de Corne lia Wilhehnina een flambouw werd ontstoken, en bleef onbekend. De aandacht van den wachtman van de ..Wilhelmina Cornelia", die visschende was, was afgeleid door een stoomboot aan bakboord. De voorzitter wees den schipper er op, dat een wacht van één man on voldoende is te achten. De schipper verklaarde herhaalde- lijk aider te hebben gegeven, dat hij onmiddellijk moest worden gewaar» scliuwd, ais er een ander schip in den weg kwam. Hij w as echter dien avond niet gewaarschuwd De „Wilhelmina Cornelia" moest naar de werf, wuar een zevental planken motsten worden aange bracht de steven was van bakboord naar stuurboord omgezet. Met eigen kracht was het schip, dat de v oorge schreven lichten droeg, naar Umui- deu teruggekeerd. Of het vreemde schip schade geleden heeft, bleef on bekend vermoedelijk wel. Uit het onderzoek bleek, dat men waarschijn lijk dit schip op het spoor is, doch mededeelingen konden dienaangaan de nog niet worden gedaan. De voorzitter wees er op, dat zeer goed blijken kan, dat op het vreemde schip niet voldoende is uitgekeken van de „Cornelia Wilhelmina" is het echter zeker. Had deze ter waarschu wing een stoot op de fluit gegeven en „stuurboord roer", dan zou er niets gebeurd zijn. De Raad zal later uitspraak doen. AANRANDING TE HILVERSUM. De 6de kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde tot een ge vangenisstraf van 2 1/2 jaar H. van L.. te Hilversum, wegens berooving van Piet I.aan op Nieuwjaarsavond aan den Drift aldaar, door dezen aan te vallen en diens horlogeketting af te rukken, met 't doel 't horloge te bemachtigen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. V. O. C. NAAR DLiiSCIlLAND. V. O. C. gaat met Pascben in Duitschland toeren. Op Goeden Vrij dag spelen de Rotte; dammers legen de Magdeburger Fussbail- en Cricket club „V ictoriatc Maagdenburg eersten Paaschdag tegen „Herlha", te Berlijn, en tweeden l'aaschdag tegen „Victoria", te Hamburg. CRICKET. HILVERSUMSCHE C. C. Naar de TeL verneemt, is de H. C. C. voornemens dit jaar te spolen in de le klasse van den N. C. B. AMSTELS' C. C. liet is thans vrijwel zeker, dat A, C. C. dit seizoen haar wedstrijden spelen zal op het terrein der Amst Hockeyclub. 'T WEDDF.N BIJ WEDRENNEN. We lezen in de „Tel." In de Zondag gehouden bestuurs vergadering is besloten, dat in het eerstvolgend „Officieel Bulletin" het orgaan van de vereeniging ge publiceerd zal worden, dat alle mee tings, uitgeschreven op data, welke zullen vallen na de inwerkingtreding van het door de Tweede Kamer aan genomen wetsartikel, op verzoek van de* vereenigingen, door de comité's der N. H. R. V. zullen worden gean nuleerd. lutusscheu zal het bestuur zich thans nog wenden tot de Eerste Ka mer, om op verwerping der wet aan te dringen. Hel gerucht luidt, dat, met dezelfde strekking, ook een adres-beweging onder eigenaars, f kk.rs, trainers, rijders, stalpersoneel enz. gaande is. Mocht dit alles onverhoopt te\ er- geef s zijn, dan zal getracht worden, dat in ieder geval nog dit jaar dq courses zullen kunnen plaats hebben. Waar het iu het voornemen van den minister ligt, aan „bordeelhouders" een jaar den tijd te geven voor „liqui-, datio hunner zaken", vertrouwt het' bestuur der N. H. R. V., dat de mi nister, wien voor zijn pogingen, om den totalisator te behouden, zeker eon woord van dank toekomt, de courses-gevende vereenigingen in de-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6