HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 10 MAART i911 schier eindelooze voorbereiding nu toch toe. Gisteren heeft de commissie uit den Rijksdas? voor de voorberei ding der behandeling van de wet op de scheepvaartrechten artikel 1 van het ontwerp, tot wijziging van art. 54 der Rijksgrondwet, rnct 18 tegen 10 stemmen aangenomen. Hierdoor wor den de aan het heffen van scheep vaartrechten in den weg staande grondwettige hinderpalen weggeno men. DE SAMENZWERING IN PORTUGAL. Een telegram uit Lissabon meldt De journalist Veiga Paria is op de Engelsciie stoomboot Ar&gon gevan gen genomen. Hu wordt verdacht hier te willen lauden m verband met hel complot van Rio de Janeiro, llij is dadelijk door den minister van jus titie gehoord en ontkent alle schuld. Hij had een biljet voor Cherbourg. Algemeen vindt men het een opge blazen zaak. Het Eugelsche blad de „Pall Mali Gazette" heeft bijzonderheden over de arrestatie van dr. Veiga Faria te Lissabon. Deze wilde aan boord van het stoomsohip Aragen naar Vige vertrekken, waar hij met andere bij het complot van Rio de Janeiro be trokken samenzweerders een onder houd zou hebben. De voorstanders van koning Manuel zijn zoowel te Londen als te Parijs ijverig werk zaam om den koning zoo mogelijk zonder, maar desnoods met bloedver gieten, weer op den troon te brengen. Oogenschijnlijk wordt weinig waarde aan de royalistische beweging ge hecht, maar (nog altijd is de „Pall Mall Gazette" aau het woord), we verzekeren, dat koning Manuel zoo wel onder de edelen als onder de boeren veel aanhangers telt. terwijl de republiek nog steeds niet onvoor waardelijk op leger en vloot kan re kenen. AAN DE GRïEKSCH-TURKSCHE GRENS is weer een incident voorgekomen. Een Grieksch soldaat van de grens wacht Straltigortso. bij Dereili, is in een hinderlaag gevallen. Bij de bot sing, die daarop volgde, is een Turksch soldaat gedood. De commandant van de Turksche grenswachten heeft verklaard, dat het gebeurde aan een misverstand was te wijten en dat hij maatregelen zou nemen, om herhaling te voorko men. Hoe het precies staat TUSSCHEN DE VEREENIGDE STATEN E.N MEXICO is niet heel duidelijk. Blijkbaar zijn de sensatie-berichteh der laatste dagen overdreven. De Amerikaansche zaakgelastigde in de stad Mexico heeft, namens het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington, een mededeel ing overhandigd, waarin president Taft de hoop uitspreekt, dat de ongegron de en sensationeele gevolgtrekkingen in de bladen, betreffende de manoeu vres in Texas en elders, geen aanlei ding zouden geven tot ongemotiveerde ongerustheid. Hij, Taft. geeft aan pre sident Diaz de verzekering, dat aan de manoeuvres geen beteekénis mag worden toegekend, die bezorgdheid zou kunnen wekken bij den met de Vereenigde Staten bevrienden na- buurstaat in het zuiden. De Mexicaansche ministor van Bui tenlandsche Zaken heeft de ont vangst erkend van deze mededeoling, en de erkentelijkheid van Mexico be tuigd voor die verklaring. Maar in tegenspraak met deze ge ruststellende berichten is het feit, dat de Amerikaansche troepen aau de Mexicaansche grens met spoed ver sterkt worden. Men zegt nu, dat de gezant der Ver eenigde Staten te Mexico de mogelijk heid van een oproerige beweging te gen de Amerikanen en hun eigen dommen heeft gevreesd en hang was, dat de regeering van president Diaz niet in siaat zou blijken, ue un.osieu te onderdrukken. Men gelooft, aal reeds de aanwezigheid van een steiko Ainerikaauscne troepenmacht aau de grens voldoende zal zijn om mogelijke onlusten te voorkomen. Voor die opvatting is wel iets te zeggen. DE VYEDERKEEIUGHElDS-OVEft- EENKOMS1 1LSSCHKN CA NADA EN AMERIKA maakt nog altijd een punt van debat uit. in het Canadeesche Lagerhuis heeft de leider der oppositie een motie in gediend, waarin hij betoogt dat, aan gezien het Amerikaanse lie Congres tot dusver in gebreke is gebleven, de overeenkomst goed te keuren, gerui me tijd zal verloopen voor en aleer de quaestie in de buitengewone zit ting te berde is gebracht. Aangezien de voorgestelde fiscale wijzigingen vèr-strekkenden aard zijn en een ernstige wijziging beoogeu in de po litiek. die tot dusver dc goedkeuring 1 van liet Canadeesche volk heeft, ver- worven. behoort de overeenkomst niet behandeld te worden, voordal de kiezers in de gelegenheid zijn ge weest. hun oordeel uit te spreken. Met andere woorden - eerst verkie zingen en dan verder zien. Borden verzette zich ook tegen een regeling, die den Amerikaanschen trusts gelegenheid biedt zich in Ca nada vast te zetten. UIT MAROKKO. De „Times" krijgt, over Tandzjer. uit Fez allertreurigste berichten. In den omtrek neenit het oproer toe. Dc stad zelf heeft schier geen lovcrisinnl- deleu. De prijzen zijn verdubbeld. De wegen zijn onveilig. Berbers hebben ongestraft een paleis van den sultan in de buurt geplunderd. Stadsnieuws J u b i 1 Heden herdacht de heer J. F. van Wel, bakker aan de Haarl. Brood- en Meelfabriek, alhier, den dag, waarop hij, nu 40 jaar geleden, bij de maat schappij in dienst trad. Van de zijde der directie ontving de jubilaris een enveloppe met inhoud, terwijl de me de-arbeiders hem een huishoudelijk geschenk vereerden. Ook de depöt houders toonden hun belangstelling. Do heer Van Wel bracht dezen dag In den familiekring door. Bloembollencultuur. Dezer dagen vergadert do afdeeling Haarlem der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, o. a. ter be spreking van den beschrijvingsbrief voor de a. s. algemeene vergadering. V oo'r'tLighalionds. 't Concert van „Harpe Davids" heeft niet 10.95, maar f 102.95 opgebracht. M r. R. H a 11 i n k. Bij Kon. Besluit van 2 Maart is met ingang van 15 Maart 1911 aan Mr. R Hattink alhier, op zijn verzoek eervol entslag verleend ais voorzitter der plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te Haarlem. Hinderwet B. en W. hebben aan J. Houtkamp vergunning verleend tot uitbreiding van de stoom-kleerenwasscherij ln het perceel aan het Zuidcr Buiten- Spaarne No. 28, door het plaatsen van een stoommacniiie van lü P.K., ter vervanging van «ene van 3 P.K., en het plaatsen van eeuo waschma- chine ter vervanging van twee stamp- kuipen. Ziekenverpleegster. Na gunstig afgelegd examen is aan de dames A. Cool. A. 11. van Ma meren on J. W. van Woensel Kooij het diploma en insigne als ziekenver pleegster uitgereikt. Allen ziin ruim drie jaren als leer ling-verpleegster in het St. Elisa beth's of Gruute Gasthuis werkzaam. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij H. Boorzet, Gen. Juubertstraal 14, een gummibal. H. Ketz. Schotersingel 27 rood, een geelharig hondje. M. Hoes. Frans Halsstraat 35, een gouden broche. A. de Jong, Assendelverstraat 35, een herderehond. Het bureau van politie, een knop van een hoedenspeld. i G. Hardesmeets, Brouwersstraat 40, 'een tafelkleed. J. Sondorf, Assendolverstruat 16, een keeshond. J .Veen. Heerensingel 107, een me daillon. W. v. Broekhuizen, Boerensteeg 8, een rozenkrans in étui. d. het sluiten van collectieve ar beidscontracten, het bevorderen van do goede vorstandhouding tusschen patroons en werklieden, alsmede door het in der minne uit den wegruimen van grieven en geschillen, desge- wenscht met behulp der Kamers van Arbeid het in stand houden van een oorzorgskas, om bij uitsluiting of ge- werkstaking zijn leden te steunen motiveerde werkstaking zijn 1. de regeling van het leerlingstel sel g. het in stand houden van een vak blad andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. I St. Joseph. De „St-Crt." bevat de Kon. goedge keurde statuten van den Nedcrland- schen Roomsch-Katholiekcn Tiinmer- Jieienbond St. Joseph, te Haarlem. De bond stelt zich ten doel de zede lijke en stoffelijke belangen van zijn leden te bevorderen, de waarde van den arbeid te verhoogen en de be staande misbruiken te bestrijden. De bond tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door a. den band tusschen de ufdeelin- gen en de-leden onderling te verster ken b. het houden van congressen c. tijdelijke samenwerking mot an dere lichamen, die het bovengemelde doel met dezelfde of soortgelijke mid delen trachten te bereiken Zondagsrust. De afdeeling Haarlem van den Ne- derlandschen Bond van Confectie-be- dienden heeft op groote schaal oene reclame voor Zondagsrust verspreid. Daarin wordt geschreven ZONDAGSRUST Waar in den laatsten tijd in vele cenfectiezaken (alsook in andere) de I Zondagsrust al meer en meer ingang vond en zoowel in grootere als klei nere plaatsen van ons land do pa troons in deze alles deden, hun on dergeschikten zooal niet een regel matig wederkeerend „vrijaf", dan toch zooveel mogelijk den Zondag schonken tot eigen privé voor hun personeel. Waar verder het goede voorbeeld in dat opzicht reeds gegeven werd door ecnige der voornaamste firma's, door hunne zaken Zondags gedurende het stille seizoen gesloten te houden, daar zouden wij langs dezen weg in de eerste plaats een beroep willen doen op de welwillendheid van het publiek, en te verzoeken den Zondag niet te kiezen tot koopen van klee ding. Maai- al te dikwijls ziet men velen van de kerken uit, waar Zondagsrust werd voorgehouden, bunue schreden wenden tot het bezoeken van klce- dingmagaztjnen, en ook diegenen, die alle middelen te baat nemen, om voor Zondagsrust en verkorten arbeids duur te propageeren, zondigen tegen eigen principes en wordt door iwn den Zondag, aie immers ons aller rustdag is. gekozen om kleeding te koopen. Wij meenen er op te moeien wijzen, dat net met een weinig goeden wil •toch iedereen doenlijk is een gelegen heid te vinden op werkdagen van 's morgens 8 tot des avonds 11 a 19 uur. zijn inkoopen te doen, on liet is daarom, dat wij ook met het oog op het ontbreken van een wettehjken regel in deze. welwillendheid moeten vragen aau liet publiek. Neemt rustGeeft rust Koopt uwe kleeding niet op Zon dag 1 Huiseigenaren. De Vereenigde Huiseigenaren ln Haarlem en Omstreken hielden Woensdagavond in de bovenzaal van de „Korenbeurs" hun jaarvergade ring. De voorzitter opende de vergade ring, waarna de secretaris de notu len voorlas en het jaarverslag uit bracht. Hieruit bleek, dat 1910 voor de vereeniging gunstig is geweest; niet alleen, dat het ledental aanmer kelijk is vooruitgegaan, en de infor mation belangrijk hooger waren dan in I9u9, maar ook kwam de vereeni ging in het bezit van een eigen ge bouw, het perceel Ridderstraat 5, dat door eeuige verbouwing tot kantoor werd ingericht Dit kantoor is 2 Ja nuari 1911 geopend en voldoet aan een dringende behoefte. Tot admini strateur werd aangesteld de heer P. de Wilde. Nog een belangrijke zaak voor de vereeniging was het tot stand helpen brengen van een Bond door geheel Nederland, waarbij thans zijn aangesloten 30 vereenigmgeu. Het is daardoor mogelijk geworden, dat in de verst verwijderde plaatsen op de gelijke informatie kan worden gere kend. Deze bond heeft zijn afgevaar digden ter audiëntie gezonden bij den Minister ter verkrijging van een be tere regeling bij 't herzien der Wo ningwet en heeft daarbij een goed gemotiveerd request overgelegd. De Minister beloofde aan de deputatie met de wenschen rekening te zullen houden. Door den goeden stand der kas werden twee belangrijke besluiten mogelijk gemaakt, ten eerste, dat de leden na 3 maanden trekbaar zijn in plaats van na 6 maanden, ten twee de dat de vervolgingskosten elk kwar taal worden vergoed in plaats van eens per jaar. Bij het ©inde 1910 was het laatste polisnummer 201. 132 wanbetalers werden aange maand, 39 de huur opgezegd en 16 gedagvaard voor het kantongerecht, waarvan 1 volledige uitzetting volg de. Ongeveer 800 information werden verstrekt. Wegens het bedanken van den vice- voorzitter, den heer A. Elffers Jr., werd in diens plaats benoemd de heer L. A. Glaser. Hierna deed de penningmeester re kening en verantwoording van zijn gehoude'n beheer. Tot nazien der boeken werden aangewezen de hee- ren J. C. Baggerman en Gebr. Nieuw jaar. Na nog eenige besprekingen werd deze druk bezochte vergadering ge sloten. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk to Haarlem, op Dinsdag 14 Maart, des nam. van 1 tot 2 uur,, door den heer W Ezerman. Programma 1. Concertfantasie, H. Berens. 2. Adagio, Mozart. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink. a. Allegro moderato, b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Choral (Meistersinger), R. Wag ner. 5. Marche religieuse, E. Glgout. HET TOONEEL KONINGSBRUID door de Ned. Tooneelvereenïging. Het schrijven van een sprookjesdra- ia schijnt wel bijzonder moeilijk en zeer ondankbaar te zijn. Zoekt men het in de symboliek, dan wordt men heel spoedig opzettelijk-ge-wild of on begrijpelijk, tracht men het sprookje naïef-eenvoudig te houden, dan komt men allicht tot het simpelehet kin derlijk-bedoelde wordt gauw kinder achtig. Als de sprookjesdichter slaagt, dan is hij meer dan eenig ander too- ncclschrijver bij de opvoering afhan kelijk van de omgeving, van do ge schilderde bosschen en kasteelen, die slechts zelden een illusie vermogen te geven, van de uitvoerenden, die door hun spel de sprookjes-stemming niet kunnen opwekken of van de toeschou wers, die den dichter niet begrijpen. Want het is nu eenmaal een niet te loochenen feit, dat het gemengde pu bliek voor de grootste helft te nuchter en te koel denkt om een sprookje te kunnen vvaardeeren. Zoo is het te ver klaren, dat sprookjes op de planken bij ons, Hollanders, die over het alge meen niet droomerig van natuur, doch integendeel stevig solide en se cuur zijn, meestal een zeer kort leven hebben. Mevrouw SimonsMees heeft het volgens haar schrijven in de „Groene' niet in de symboliek gezochtmen be hoeft. achter haar werk niets te „zoe ken". En werkelijk, men zal er ook niet veel meer in vinden dan de een voudige historie van Mea, het bosch kind, dat zich in haar liefde geheel wijdt aan den Prins van haar hart. Dat verhaaltje is ondanks het liefe lijk gegeven nu wel wat heel een voudig, we zouden zeggen voor groo te menschen wat onnoozel en alleen een waarachtig dichter zou er iets moois van hebben kunnen maken. In dit werk heeft mevrouw Simons Mees niet getoond een dichteres te zijn het blijft alles te laag bij den grond, w<: komen bijna geen oogen- blik in de sprookjes-sfeer. Dit sprookjesdrama is vleesch noch visch geworden. Want alleen de om standigheid, dat Mea en Godefried elkander in denzelfden nacht in den droom zijn verschenen en elkander op een ongewone wijze bij den put in i het bosch ontmoeten, maakt van het stuk nog geen romantisch sprookje. Die vier meisjes in het bosch zijn geen sprookjeskinderen geworden, al deden zij ook heel lief en onschuldig en al gingen zij ook blootsvoets ih door mevr. Midderigh-Bokhorst ont worpen costumes naar de waarzegster Gondar. De zinnelijke, ruwe Ottomar en de teere, droomerige Godefried zijn geen prinsen uit de wereld der fantasie; daarvoor is hun doen door gaans te reëel, hun taal soms te nuch ter en te gewoon; het klinkt bijv. heel vreemd een sprookjeskoning als Ot tomar van „kostelijk" te hooren spreken. Wij hebben vooral in do luguber bedoelde scène in üe grot onbeholpen en onwezenlijke men schen, in plaats van sprookjesfiguren gezien. De fantasie en de ceedere on schuld van het sprookje ontbraken te veel in dit werk van mevr. Simona- Mees. In de laatste twee bedrijven be gonnen wij iets te voelen voor Mea, die gebukt ging onder de herinnering van haar daad, maar daar was het rer menscbelijke dat ons boei de, en van het sprookje was niet vee» meer overgebleven dan de weten schap, dat deze Koningsbruid eens een boschkind was geweest en dat zij sterven moest, omdat vrouw Gon dar het zoo had voorspeld. En dat motief maakte het drama nu juist niet sterker. Zij, die mevrouw SimonsMees den raad hebben gegeven, dit jeugdwerk nog te laten opvoeren, hebben haar geen dienst bewezen. Onder onze jonge actrices zijn er drie, die door haar gaven beduidend op den voorgrond treden, namelijk de dames Duymaer van Twist, Emma Morel en Tilly Lus. Deze drie munten beslist boven haar jeugdige kunstzus ters uit, dooh zij hebben elk een zeer geprononceerd, speciaal talent. Mej. Duymaer van Twist is de jeune co quette, de actrice met het meeste tem perament, Emma Morel is onze pé- tillante, pittige ingénue, de natuur lijkste en meest frissche, terwijl wij Tilly Lus met haar bijzondere gaven beschouwen als de aangewezen ac trice voor het sprookjesdrama. het werk van verbeelding en fantasie. Dit heeft mevrouw Simons—Moe* er waarschijnlijk toe gebracht, om haar stuk aan de Nederlandsche Too- neelvereenisn'ng ter opvoering aan te bieden zij wist vooraf, dat zij in Tilly I.us een supérieure vertolkster van haar Koningsbruidje zou vinden. Aan haar wij schreven dit reeds is het te danken, dat wij sommige momenten in de sprookjessfeer heb ben geleefd. Ook de heer Gilhuys gaf ons vooral in zi'n zeggen wel de illusie van den teeren, zachtaardige» Gode fried. al misten wij in zijn houding nu en dan liet prinselijke want on danks zijn weekheid blijft Godefried toch altijd een vorstenzoon. In de laatste acte ontroerde hij ons door zijn speL Behalve deze twee hoofdpersonen en de dames Rijk, Vogelsang en Sandbergen, die in groepeering en doen in den stijl van het sprookje bleven, vermochten de overige mede- spelenden niet in den gewenschten toon te komen. De heer Bron was geen koning, mej. M. Haspels geen koningin. Is een moeder in het sprookje niet ouder dan haar zoons Mej. Haspels zag er merkwaardig jeugdig uit. Was mevrouw Esther de Boer—Van Rijk niet de aangewezen persoon geweest voor Gondar'? Van dat kleine rolletje zou zij met haar talent iets hebben gemaakt. In de rol van voedster, kon zij weinig doen. en deed zij dan ook niet veel. Tot onze spijt is het niet tot een op voering te Haarlem gekomen. Was de belangstelling voor dit nieuwe erk van mevrouw SimonsMees zoo gering Een bewijs alweer, dat de Hollanders heel weinig voor sprookjes op de planken voelen. Wij" hebben onzen vrijgekomen avond besteed om de première van ..Maar 'n Droom door het gezel schap van Royaards bij te wonen, over welke in menig opzicht goedge slaagde voorstelling wij in het blad van morgen hopen te schrijven. J. B. SCHUIL. Jubileum. Den 7en April a. s. hoopt de heer Tcllekamp. hoofdconducteur bij de H. IJ. S. M., den dag te herdenken, waar op hij vóór Si jaar bij bovengenoemde maatschappij in dienst trad. KOLONIAAL MUSEUM. Op uit'noodiging van het Koloniaal Museum heeft de heer H. Witkamp, mijningenieur in Nederl.-Indiè, gis teravond voor een talrijk publiek in de bovenzaal van de Kroon een voor dracht gehouden over „Een tocht over het eiland Soemba in 1910." Allereerst gaf spreker eenige aard rijkskundige bijzonderheden over het Buiteniandsch Overzicht DE ENGELSCHE MARINE- BEGROOT ING voor 1911—1912 wijst een eindcijfer au» |:i 44.392.500 pond sterling, te gen j i.Gü3.700 voor 1910—1911. Voor aanbouw van nieuwe schepen w.o. ijf groote pantser schepen wordt 15.063.877 pond st gevraagd, tegen 13 279.830 pond sterling verleden jaar. Het personeel zal worden vermeer derd met 3000 man. Het programma van aanbouw bevat bovendien drie beschermde en één origepantserden kruiser, twintig tor pedo-jagers, zes onderzeebooten, twee rivier-kanonneerbooten, één station schip en één hospitaalschip. Reeds meermalen hebben we gewe zen op de reusachtige sommen, die Engeland uitgeeft voor de vloot. Nu dit jaar een bedrag van VIJF HON DERD DRIE EN DERTIG MILLIOEN GULDEN. Een som .waarvan we ons nauwe lijks een voorstelling kunnen ma ken. Eu het leelijke is nog de geregelde stijging der oorlogsuitgaven. Dit jaar geeft weer een stijging van 50 mil- lioen gulden. Waar moet dat heen En of het geld nuttig besteed is In elk geval zou het voor nuttiger doeleinden uitgegeven kunuen wor den, zoo er eindelijk maar eens wat gedaan werd voor beperking der be wapening. KEIZER WILHELM NAAR ENGELAND. De „Nordd. Allg. Ztg." verklaart het bericht, dat de keizer op zijn reis naar Londen in Mei a.s. door den Rijkskanselier of den minister van Buitenlandsche Zaken, Von Kiderlen- W"achter zou worden vergezeld, voor onjuist. De bedoeling van deze tegenspraak f8 blijkbaar uit te laten komen, dat aan dit bezoek geen diplomatieke be- teebenis moet worden toegekend en het alleen een privé-bcleefdheid van den keizer is, dat hij den koning van Engeland eens gaat bezoeken. Over beperking der bewapening zal wel niet gesproken worden DE STRIJD TUSSCHEN HOOGER- EN LAGERHUIS Is in Engeland in vollen gang. Het unionistische Lagcrhuislid Ca ve heeft eenige zeer belangrijke amendementen op de vetowet inge diend. Wanneer zoo stelt Cave voor een wetsontwerp driemaal door het Hoogorhuis is verworpen, zal het aan een stemming van de kie zers worden onderworpen en tenzij het door een dergelijke stemming is goedgekeurd, zul net met door den koning worden bekrachtigd. Verder wil Cave, dut belangrijke consul utioueele veranderingen (be doeld wordt Home Rule) met tot stand zuilen komen, zonder dat de kiezers door een stemming hebben laten welen, dat zij het er mee eens zijn. Cave wil verder nog het scheids rechterlijk gezag van den voorzitter, waar het geldt uit te muken, of een of ander voorstel al dan niet onder de begrooting thuis boort, verplaatst zien naar een commissie van evenveel Hooger- als Lagerhuisleden, die on der presidium van den voorzitter van het Lagerhuis zal vergaderen. In München wordt feest gevierd, ter eeie van DEN 90STEN VERJAARDAG VAN DEN PRINS-REGENT VAN BEIEREN. Gisteren had in de troonzaal van 't paleis een groote huldiging plaats, die werd bijgewoond door bijna alle leden van het Koninklijke huis. De krasse grijsaard wat is meestal eeu man van 9ü jaar toonde een bewonderenswaardige frischheid. Er werden vele toespraken gehou den, o. a. sprak de eerste president van de Kamer der Rijksraden. De prins-regent zei in zijn ant woord o. a. „Door Gods genade valt de tijd mijner regeering samen met een bij na vouibeeldeloozen tijd van vreed zame. binnenlandsche ontwikkeling Beieren heeft in het Rijk eon geachte positie, de trouw van het dappere le ger vormt de krachtige zuil voor het behoud van den vrede, en voor de kalme ontwikkeling van het econo mische leven. Wetenschap, kunst en welvaart ontplooien haar heerlijkste bloemen. Ik smeek God, dat llij Zijn rijksten zegen schenke aan liet Beier - sche Vaderland DE DUITSCHE SCHEEPVAART- TOLLEN zijn nog niet vastgesteld, maar zoo langzamerhand komt het er na Van Kunst en Kunstenaars. XI. De Februari-teuloonstclling in Pul- irhii Studio zou geen bijzondere aan leiding tot een vermelding in deze aanteekenïngen gegeven hebben, wa re het niet, dat enkele inzenders al daar met werk voor den dag kwamen, dat in meerdere of mindei e mate ver rassend bleek. Gewoonlijk toch gelijken deze expo sities te veel op elkaar om or gere geld volledige verslagen van te ma ker, zonder in herhalingen to verval len. Doch een bijzonderheid ditmaal, was, in de eerste plaats een gunstig arrangement, waardoor de groote zaal althans een vrij aangenaam to taal-aspect aanbood. Dan frappeerde een groot schilderij van porter, dat uls oen zeer gunstige uilzondering op dc wel wat schabluiien-achtige reeks zijner werken een nieuwe sujetskeuze deed zien, waarin de schilder geluk kig genoeg was om een frisch en krachtig kunstwerk te doen ontstaan. Breed geschilderde koeien op een door vele regens doorweekten land weg, waarop nu con herfstzon! schijnt het is een voor Gorter nieuw onderwerp, waarvan hij zich met succes heeft meester gemaakt. 'k Zag zelden heter werk van hem, dun dit, eenigszina Belgisoh-Duitsch aandoende, forsche stuk. Even aange name herinnering behield ik van een schilderij in de groote zaal door den Haarlemmer A. L. Koster. ,,Oude hui zen aau het Spaarne" heet het en geeft liet aardige kijkje weer, dat men ook in deze soms zoo mooie voor jaarsdagen hebben kan, wanneer men achter in het Haarlemmerhout- park staande, den blik studwuarts over de rivier laat gaan. In een schuit op de rivier staat eon ventje wiens blauwe kiel misschien wat detoneert; overigens een goed werk, dat aan de beste qualiieiten van iemand als Bas ten herinnert. Met een ander wolkje „Tulpenvel den" was deze schilder meer ia het -hein eigene genre teruggekeerd. Nog enkele weken en de velden tusschen Velseu en Leiden zuilen weer hun vecikleurigcu tooi hebben, die een rechtmatige trots van den Hollander, een reden van stille verrukking voor den vreemdeling zijn. Het is opmerkelijk, dal deze kleu renrijkdom, waarmede de ingeborene zoo langzamerhand is vertrouwd ge raakt, zoo betrekkelijk weinig weer klank in de meest nationale Holland- sche kunst, de schilderkunst, gevon den hoeft. A. L. Koster, later ook Bleckmann, zijn de vaderlandsche schilders der bollenvelden nar droit. de conquète. Of zij er altijd in geslaagd zijn do gevaren van een kleuren-sLiaikaart te ontgaan en hunne impressies tot zuiver harmonische kunstwerken op te voeren, is thans niet aan de orde. liet gegeven is, hoe rijk ook voor den gewonen beschouwer, vol moeilijkhe den voor den schilder, die synthe se moet vinden, waar de in verrukking gebrachte voorbijganger zich aan de weelde der afzonderlijke deelen ver zaden kan. M aar de beste Holland- sche kunst juist in eeu welluidende eenheid haar kracht vindt, is het geen wonder, dat de meeste buiten land- sche artiste», die hier voor en na ar beidden. daarvan ver verwijderd ble ven. Hitchcock bijvoorbeeld bleef typisch- ou-Hollandsch. Ik herinner mij jeugdwerk van Hart Nibbrig uit de bloemenvelden bij Haarlem, waar die zuivere eenheid der veelkleurigheid wel bereikt was. Ook het stijlvolle werk van Dijsselhof geeft dat soms, al ontwijkt deze der kleuren felle tegenstrijdigheden meest. Zelfs maestro Jacobus van I.ooy le verde in het groote Suasso-museura- schilderij, de hooiwagen die langs hy- acintenvelden rijdt, een kunstwerk dat, ln zijn onderscheiden fragmen ten, drie verschillende dag-momenten schijnt weer te geven. Stilleven, schil derijen met tulpen, hyacinten, narcis sen etc. zijn er natuurlijk talloos vele gemaakt, maar de bloemen in bedden vol in het landschap te geven is een opgaaf waarvoor de laatste oplossing nog niet geleverd schijnt. Het zou de moeite waard zijn nog eens meerdere artisten met deze oplossing bezig te zien en misschien was het loonend voor een Vreemdelingen-verkeersver- eeniging of voor een genootschap voor bloemencultuur eon prijsvraag uit te schrijven voor een goed en important schilderij van een stuk der bollen streek in vollen bloei. Er zijn wel gek kere prijsvragen uitgeschreven. Doch ik vrees dat de daarvoor noo- dige belangstelling bij ben die iets dergelijks zouden moeten onderne men, niet te -wekken zal zijn. Vreemd genoeg is in de stad van Frans Hals, de stad waarnaar een gansche school haar naam ontving, de belangstel ling voor hedendaagsclie kunst wei nig bemerkbaar. Dat het de nabijheid der hoofdstad is, die een zelfstandig artistiek leven hier In den weg zit, kan ik noch gelooven, noch, zoo ik zulk3 kon, billijken. Er schijnt geen reden voor te bestaan, dat Haarlem zou moeten missen wat Utrecht, Lei den en Groningen wel bezitten: oen goede kunstvereenigiug, met leden uit alle klassen der burgerij, die op een aantal goede tentoonstellingen per jaar vergast worden. Van wat ik in het laatste jaar te Haarlem heb mogen bezichtigen, kan, met alle waardeering voor de goede bedoelin gen, waarmede het ten toon gesteld werd, geen bijzondere opvoedende kracht zijn uitgegaan. Haarlem moest geen gemeente zijn, waar men zich thans nog met de rondreizende portefeuille van een schildersgenootschap tevreden stelt als hoofdschotel voor het artistieke menu. Portefeuille waaraan slechts door -de mindere goden van zulk ge nootschap gewoonlijk wordt meege werkt. Het is onwaarschijnlijk dat in een stad waar het muziekleven vrij sterk ontwikkeld is, waar voor tooneel- kunst voldoende belangstelling be staat, voor beeldende kunst juist het orgaan ontbreken zou. Te onwaar schijnlijker, waar de kleine kunst- tentoonstollinkjes door de ijverige di recties van het Kunstnijverheidsmu- I eeum van tijd tot tijd ingericht, (nu weer de mooie oud-Japansche hout sneden) veel bezoek schijnen te trek ken. Het zal de quaestie zijn wie de kat de bel zal moeten aanbinden. Doch, misschien lukt het een paar kunstzinnige Haarlemmers te vinden, die. in samenwerking met Haarlem- sche kunstenaars een flinke Haarlem sche Kunstvereeniging in het leven zouden willen roepen. Er is werk ge noeg te doen op een nog braak ter rein, werk dat naar vele kanten loo nend zou kunnen blijken. Over katjes gesproken. Woensdag en Donderdag is in het Hang- sche Pulchri de artistieke nalaten schap van Henriette Ronner, de ver maarde katfenschildtres geveild. Over de vierhonderd poesjes! Meest srhetsen en krabbels natuurlijk, die echter vaak de kunst van deze knap pe en smaakvolle vrouw het zuiverst representeerden. Het zal voor velen een genoegeh zijn die verstrooiing van het katten- Dorado bij te wonen, en voor even velen aan een enkel dier poesjes eon nieuw tehuis te bezorgen. J. H. DE BOIS. I 6 Maart 1911

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5