ARM Blöïïl? Scott's Emulsion eiland, 'dat een lengte heeft van 200 K.M. en breedte van 80 KM. en dus een oppervlakte heeft als 2/5 van Ne derland. Op Soeraba wonen slechts weinig Europeanen, bijna alleen de militaire bezetting en de zendingsposten. Spreker gaf een korte beschrijving van enkele onderzoekiugsreizen op dit eiland gedaan. In den laatsten tijd hebben de pre- dikant-zcnaelingen veel gedaan voor de bostudeering van 't eiland. De inlandsehe bevolking bestaat vootoI uit Soembaneezen en voorts vindt men er een mengelmoes van verschillende andere rassen, 't Ei land ls vrij dicht bevolkt, 't Aantal wordt geschat op 150.000 èt 200.000. Bigenaardig is, dat de bewoners der verschillende landschappen een andere taal hebben, althans zeer ver schillende dialecten. De oorzaak daar van wordt gezocht in het isolement, waarin de menschen leven. Hierna gaf spreker een beschrijving van de Soembaneezen, die een krach tig gebouwd volk zijn. Over de leef wijze van deze inlanders werden door hem verschillende bijzonderheden verteld, alsook over hun kleeding, godsdienst, gebruiken enz De inlander is lui; de man laat do vrouw werken en vermaakt zich hoogstens met de jacht. De beschaving van den Inlander is zeer gering. Hij kan niet lezen en moet alles van overlevering hebben. Ook in do kleeding blijkt het gemis aan beschaving. De vrouwen der hoo- ge inlanders sieren zich met eon zwarte Kuropeesche rok en garneeren die met blinkende rijksdaalders en guldens. De handel bestaat vooral uit den uitvoOr van paarden, hout, verfstof fen en kaneel. Vooral om de paarden staat Soem- ba bekend. Elk jaar worden er wel een 200 uitgevoerd. Een mooie collectie lichtbeelden verduidelijkte de lezing. Ook was door spreker een kleine tentoonstel ling van weefsels en ethnografica ge organiseerd. Schoenenmagazijn. In de Lange Veerstraat hebben de gebrs. Hoogenbosch een schoen- en laui-zenmagazijn geopend. De winkel ziet er netjes uit is goed verlicht en gehouden in voornamen eikenhout- tint. De keuze is daarbij zoo groot, dat ieder er wel iets van zijn gading tal kunnen vinden. N uttige handwerken. Voor 't examen te 's-Gravenhage slaagde mej. J. E. Germans van Haarlem. HOE KOMT DAT? Voor de tweede opvoering van S a- raBurgerhartin onzen schouw burg op aanstaanden Maandag zijn allo rungen uitverkocht, behalve het amphitheater en de gaanderij. Daar 18 nog geen enkele plaats verkocht, bij de vorige uitvoering twintig. De onbemiddelde stelt dus geen be lang in deze verlooning. Waarom niet? Vermoedelijk omdat hij Sara's leven en lotgevallen niet kent. Dat is Jammer, er zit heelwat. meer in, dan In Gaston van Frankrijk, Robert en Bertram, of welk ander Zondagavond ^trekstuk ook. Toch willen wij een poging doen, pm de toeschouwers van de „booge- re" rangen te bewegen, dat stuk te gaan zien als zij het eens willen probeeren, en letten op de aardige tooneeltjes, de costumes, de zeden van 'die dagen, den zal het hun wel vol doen. Wij zeggen dat niet om den heer ,Van Gasteren wat kwartjes in den zak te jagen, maar omdat we het in derdaad Jammer vinden, dat xoove- len wegblijven van zooln aardig stuk- Je echt Nederlandsche letterkunde. Uit de Rechtszaal AARDAPPELDIEVEN. 10 November van het vorig jaar liet J. Dokter een schuit met aard appelen lossen, die in het Spaarne lag. Daarmee waren bezig Fr. M., Joh. K., P. van E. en W. K. De aard appelen moesten naar een kelder in de Morinnesteeg gebracht worden, en werden dat ook -werkelijk, op een achttal zakken na, die naar de Nau we Appelaarsteeg verhuisden endoor de lossers „ten eigen bate" gebruikt werd. Do „auctor intellectualis" van de zen diefstal was zekere D., die reeds vroeger veroordeeld werd, en nu in deze zaak als getuige optrad. Twee van de vier aardappeldieven slechts waren verschenen. 1 Mr. Hoyer eischte tegen M., die een ongunstige reputatie geniet, 3 maan den, en legen de drie anderen ieder 2 maan den gevangenisstraf. WEDERSPANN1GHEID. Jac. E., te Velseu, stond terecht, omdat hij zich, op verboden grond zijnde, tegen den onbezoldigden rijks- Veldwachter Jansen heeft verzet. Be klaagde had den politiedienaar den dmm omgebogen, drie ontvellingen aan de lwnd bezorgd, de kleederen gescheurd en uitgescholden. Van zijn kant beweerde beklaagde, dat Jansen ruw tegen lieui was opge treden. De politieman had ook hem grove woorden toegevoegd, met den gummistok bewerkt en de jas ge scheurd. En zeide E. ik wist «niet eens dat ik daar niet loopen mocht. Er komen iederen dag lion- iderden menschen. Maar het bleek, dat E. wildstrikken <n den zak had. E. ontkende, dat hij Voornemens was, wild te vangen. Dat doe ik nooit zei hij ik vang Ülleen konijnen. De eisch luidde 1 maand gevange nisstraf. HORLOGEDIEFJE. ï'erecht stond de 17-jarige lichtma troos Jos. van Z., die op 17 December LL een horloge stol, toebehoorende aan mejuffrouw Elisabeth Opten- brauw, te Haarlemmermeer. De Jon gen kwam langs haar woning aldaar, schoof toen hij het uurwerk zag, dat op een standaardje vlak-bij hing hot raam op, en pakte 't mee. Dat raam-opschuiven had evenwel ver moedens van een buurvrouw opge wekt, zij onderzocht de zaak en wel dra was het diefje ontmaskerd. Het horloge had hij op een weiland weg gegooid. Beklaagde bekende. Mr. lloyer- zou geen gevangenis straf vragen, omdat hij de carrière van dezen vrijwillig bij de Marino in dienst getreden jongen man niet wil de verwoesten. De eisch luidde 110 boete subs. 10 dagen hechtenis. Rubriek voor Vragen Geabonnoexden hebben het -voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, ïu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Ho-jir'.r«ul 63. Allo uutwoorden worden geheel kostelooa gegeven en zoo spoedig mcgelijk. Aan vragen, die niet yolledig naam en woonplaats Tan den inzender vernielden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Is tegen het doelpunt, dat H. F. C. iu den Haarlem-H. F. C.- wedstrijd maakte, protest aangetee- keud ANTWOORD. Neen. VRAAG. Gaat de wedstrijd Neder- land-Engeland bij ongunstig weer door, of kan die uitgesteld worden ANTWOORD. Het weer zou al zeer, zéér ongunstig moeten zijn, voor men een derlijken wedstrijd uitstelde. Wat regen of wind zal het doorgaan van de match werkelijk niet beletten. VRAAG. Wanneer begint de vóór verkoop van de Nederland-Engeland- muteh of zal die niet plaats hebben? ANTWOORD. Vóórverkoop zal wel plaats hebben wanneer die begint zal nader door ons worden medege deeld. VRAAG. Waar kan ik de Japan- sche vcckt-methode „jiu jitsu" leeren? ANTWOORD. We raden u aan een advertentie In een Ainsterdamsch blad te plaatsen. In Haarlem wordt het, voor zoover wij v^ïten, niet be oefend. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of men reeds met den aanleg begonnen is van de tramlijn Leiden-Noordwijk Van welke maatschappij gaat die lijn uit en waar is het kantoor der direc tie gevestigd V ANTWOORD. De lijn wordt aange legd vanwege de Noord-Zuid-Hollund- sche trammaatschappij te Leiden, die u wel alle nadere inlichtingen zal wil len verstrekken. VRAAG. Ik heb het vorige jaar Maart een knecht zonder contract ge huurd, welke per week werd betaald. Tweeden Paaschdag is hij uitgegaan en ongesteld geworden, hetwelk zes wekep heeft geduurd. Daarna is hij weer in betrekking gekomen. Ben ik verplicht de rekening van den dokter te betalen ANTWOORD. Neen, wanneer in zij ne verpleging en geneeskundige hulp op andere wijze kon worden, voorzien en ook werkelijk voorzien is, dan ko men do kosten niet ten uwen laste. VRAAG. Mijn weekdienstbode is wegens ziekte drie en een halve week bij hare ouders thuis geweest en weer in dienst terug gekomen. Nu verlangt zij kostgeld, haar weekloon en dok terskosten. Waartoe ben ik verplicht? ANTWOORD. Alleen om haar het loon gedurende een korten tijd, b.v. één week, uit te betalen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 90 Cts. per regel. Verrykt Uw bloed met Scott's Emulsion cn overwin zoodoende die bloedarmoede. Duizen den deden zulks vóórU. Na de eerste doses reeds bemerkt men dat de krachten terugkeeren. Versterkende bestanddeelen en een schitterend bereidingsproces dat is het eenigc geheim van het succes van Scott's. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott 13ownc, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op verpak- king en flcsch voorkomt By alls Apothekers en Drogieten. j|gP Dit fabrieksmerk bevindt zich op K pjflj de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion, AsftiSt Uit de Omstreken BEVERWIJK, De Staatscourant bevat dc Konink lijk goedgekeurde statuten van de winkeliers- en neringdoenden-verec- niging „Eendracht maakt Macht" voor Beverwijk en Omstreken, te Be verwijk. De vereeniging stelt zich ten doel, door onderlinge samenwerking de belangen der leden te bevorderen, door alle mogelijke inlichtingen te geven, die hun voor schade in hunne zaken vrijwaren. Binnenland DE TWEEDE KAMER heeft gisteren den Minister van Fi nanciën, die zijn verjaardag vierde, niet met een avondzitting willen pla gen. In den middag liep, met de re plieken, het algemeen debat over de Successiewet af. Van de rede des Ministers hebbe'n wij het voornaamste reeds medege deeld. Gelijkstelling van schenkin gen bij het leven met legaten was zeer moeilijk te regelen. Afschaffing van den eed zou de geheele successie op losse schroeven zetten. De eed kan niet worde'n gemist, gelijk de erva ring in Bolgië toonde, waai- die af schaffing de opbrengst van 't recht doed verminderen tot 1/8. Het doel,van een fonds voor verer- veningen die den Staat ten deel val- lon was de'n Minister niet duidelijk geworden. De Minister trad daarna in een uit voerige uiteenzetting van het stelsel dor wet ten bètooge, dat de Staat recht kon doen gelden op een deel eoner plotselinge vermogens vermeer de ring die iemand bij versterving ten deel valt en dat dit gedeelte hooger kan zijn naarmate, door den graad van bloedverwantschap, het toeval bij de erfenis een grooter rol speelde. Dc gezamenlijke erfgenamen in de rechte lijn zouden geen cent méér be talen dan thans; alleen de grootere erfenissen wel, maar bij f 80.000 zou dat toch maar f 25 wezen. Er was dus geen reden om het beginsel der pro gressie zoo verschrikkelijk te vinden. En als men vreesde, dat een andere meerderheid die progressie zou op drijven, dan moest men maar zorgen dat die meerderheid er niet kwam. Dat helpt ons wat, als een recht- sche minister er het voorstel toe doet! werd er van de zijde van 's Ministers politieke vrienden geroepen. Dan moeten de heeren maar tegen stem men I antwoordde de Minister. Deze verdedigde vervolgens de af schaffing van het mutatierechi op ef fecten en stelde daartegenover dat hot onroerend goed in de Vermogens belasting over het geheel veel minder zwaar gedrukt wordt üau het roe rend vermogen. Het recht van over gang op effecteji moest betaald war- don ook ais er meer schulden waren dan baten. Dat was zeer onbillijk. De Min. kon niet beloven om den land bouw vrij te stellen van de inkom stenbelasting, maar wilde overwegen of er reden was voor zekere speciale behandeling. Daarna vingen de replieken aan. Heden 11 uur de artikelen. Het plan moet zijn om de Tweede Kamer, wanneer zij na het tegen -4 April aan de orde gestelde afdeelings- onderzoek, uiteengaat, weer tegen 9 Mei bijeen te roepen tot voortzetting van het werk in openbare vergade ring, hetgeen een 5- a 6-tal weken vóór hei nemen van het gewone zomerre ces zou vorderen. HET DEBIETRECIIT OP TABAK. De Tel. schrijft Naar wii vernemen, heeft de Minis ter van Financiën thans aan alle or ganisaties van sigaren- en tabaksfa brikanten huar oordeel gevraagd over het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak. Wat hel doel kan zijn van zulk een vraag, nu het ontwerp reeds kant en klaar is inge diend, is niet recht duidelijk. Waar schijnlijk niet, om rekening te honden met. de bezwaren der fabrikanten. In dat geval toch zou hij het ontwerp al leen kunnen intrekken, want, naar ons vau de zijde dor fabrikanten ver zekerd werd, zijn zij er allen Len zeer ste tegen gekant. Zelfs bestaan er bij hen reeds plan nen, om eon krachtige actie tegen 't ontwerp op touw te zetten. Tegen het einde van deze maand, als alle orga nisaties, aangesloten bij het groote Noordelijke verbond van sigarenfabri kanten, het ontwerp in eigen boezem besproken hebben, zal op een te Utrecht te houden vergadering van dit verbond over het gezamenlijk op treden heslist worden. Reeds dadelijk na de publicatie van het ontwerp van wet op de „Heffing van c-en debietrecht op tabak", zijn Amsterdamsche fabrikanten, leden van de Vereen iging van Sigarenfa-- brikanten, bijeen gekomen, om het wetsontwerp te bespreken. uensuug Heelt weer eene verga dering plaats gebad, waarin besloten werd, met alle wettige middelen te gen hot ontwerp te ageeren. Invoe ring van het debietrecht achtte de vergadering een groot nadeel voor alle betrokkenen bij de tabaksindus trie. Door den secretaris, den heer Hugo dc Hartog, waren de bezwaren van deze fabrikanten-organisatie tegen het wetsontwerp in een rapport sa mengevat. Na bespreking en wijzi ging werd dit rapport met algeuieene stemmen aangenomen. De Amsterdamsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers bereidt eeoie groote openbare vergadering voor, waarop geprotesteerd zal worden tegen het wetsontwerp op liet „Debietrecht". W. G. DYKSTRA. De Friesche schrijver en dichter Waling Gerritsz Dykstra zal 14 Au gustus a.s. den 90-jo.rigen leeftijd be reiken. Hij werd te Lieve-Vrouwen- Parochie geboren, werd eerst bak kersgezel, toen boekverkoopersbedien- dc en latei' boekhandel aai- te Hol- werd. Dykstra wijdde zijn gebeele leven aan de beoefening der Friesche taal en letterkunde. Van zijn hand ver schenen dan ook tal van werken in proza en poezie. EEN NATUURMENSCH EN EEN ZAKKENROLLER. We lezen in het „Hbld." Sinds eenige dagen is het Amster damsche stadsbeeld verrijkt met de verschijning van een „natuur- ïnerisch". die zonder hoofddeksel op zijn lange haren, gekleed in eene bruine pij en met sandalen aan de bloote voeten, door de straten loopt en brochures te koop aanbiedt, geti teld „De Natuurmensch". Ook Donderdagmorgen verscheen hij weer en richtte, gevolgd door een dichte menigte, zijn schreden naar tiet hoofdpostkantoor. Hij ging er binnen, gevolgd door een grooten drom nieuwsgierige Amsterdammers. De zaalwachter hield, terwijl de „na tuurmensch" aan een der lessenaars vuu de af deeling tclegraphie aan het schrijven was, het publiek op een afstand. Daarbij bemerkte hij, dat onder dc nieuwsgierigen zich een be kend zakkenroller bevond. Dezelfde ontdekking was ook reeds gedaan dooi' don rechercheur, die steeds in liet hoofd-postkantoor surveilleert. Deze ging achter den zakkenroller' staan en trof het juist, dat de gauw dief zijn hand stak in den zak van een loopjongen, die in zijn nabijheid stond. De zakkenroller werd onmiddellijk geknipt en meegenomen naar het politiebureau. IN EEN BEENTJE GESTIKT, Te ArnJiem heeft F. J. Heskes bij hot eten een beentje in de keel ge kregen en is daarin gestikt. DE VERDREVEN BOOKMAKERS. Men schrijft uit Goes aan de .Tele graaf" Gisteren werd ook alhier het aan de Tweede Kamer te richten adres in zake de bookmakers-quaestie ter teekening aangeboden. Een groot aantal personen deden daarbij van hunne belangstelling in het lot der klerken en het verdere personeel der bookmakerskantoren blijken. Uit Vlissingen De commissie, ingesteld tot het be houd der boekmakerskantoren, Jieeft aan den Minister van Justitie eene particuliere audiëntie aangevraagd. Verder besloot de commissie te Vlissingen, Middelburg en Goes dc noodigo gegevens te verzamelen, ten einde de practische en financieele be zwaren omtrent, de uitdrijving dei- bookmakers in een nieuw adres aan de Tweede Kamer uitvoerig uiteen te zetten. OVERREDEN. Op het station te Varseveld is bij het rangeeren do werkbaas Brinker hof gevallen en overreden. De onge lukkige was dadelijk dood. De wagen ontspoorde. WETSONTWERP 10-URENDAG. Omtrent het voorontweiip eener Ar beidswet, door den heer Schaper bij de vakorganisaties om advies ingele verd, kan „Het Volk" het volgende mededeelon Terwijl de Arbeidswet zich tot dus ver tot de bescherming van kinderen, jeugdige personen en vrouwen be perkt, breidt het socialistisch ont werp die bescherming uit over alle ar beiders, van welken leeftijd ook en van beide seksen, zoo zo niet om be paalde, biizondere redenen daarvan moesten worden uitgesloten. En ter wijl de bestaande wet zich vrijwel tot do fabrieken en werkplaatsen beperkt en uitdrukkelijk de bedrijven van landbouw, tuinbouw, bosenbouw en veenderij uitsluit, acht de heer Scha per deze uitsluiting onnoodig en neemt hij ook de landbouwbedi ij\ en enz. in de arbeidersbescherming op, benevens de winkelbedrijven en kan toren. Gok sluit hij de arbeiders, in dienst van publieke lichamen, van de spoorwegen eu van sommige scheep- vaarttakken, niet uit en neemt hij ook het verplegend personeel op en sluit de dienstboden niet geheel builen de wet, al kunnen niet al deze bedrij ven op dezelfde wijze en in dezelfde mule in de nescherming deelen, reeds hierom, wijl daar in de arbeidswet geving zich nog moot beginnen in to burgeren. hen normale arbeidsdag echter, zoo leest meu in de „Beknopte vuorloopi- ge toelichting", is schier vöor ieder bedrijf mogelijk, behalve voor dat, waarin zóóveel bewegelijkheid be>- staat, dat een begrenzing van den ar beidsduur onuiogelijk is, zoo bijv. het bedrijf van handelsreiziger of han delsagent, van koetsier en ook groo- lendeels de scheepvaart. Voor alle arbeiders, die arbeid ver richten in dienst, eener onderneming of een daarmee gelijkgestelde instel ling of inrichting (dus ook inrichtin gen, toebehoorende aan een publiek rechtelijk lichaam, rijks- en gerneen- tewerkplaatsen, instelling van welda digheid of openbaar nut, ziekenhui zen, kloosters, werkhuizen enz.), voor deze alle geldt de üenurendag, behalve voor de zeer enkele catego rieën, welker uitzondering strikt onvermijdelijk was, nL koetsiers, de meeste binnenschippers en sommige groepen van spoorwegbeambten. Bij deze invoering van den tienuren dag blijft het wetsontwerp echter niet staan. Te beginnen met drie jaren na de in-werking-treding der wet wordt geleidelijk de achturendag ingevoerd, zcodut deze acht jaren na de in-wer king-treding der wet definitief zal zijn ingevoerd. De eerste drie Jaren, meent de ontwerper, dienen de be- drijvon even tot rust te komen en zich te gewennen aan de bescherming van alle personen door de wet. Daarna kan twee jaar lang de arbeidsduur met een half uur worden verkort, en na opnieuw twee ja ai' wederom met eon half uur, zoodat alsdan de negeu- urondug is ingevoerd. Na weer twee jaren volgt, dan de 81/2-urendag en na nog eens een jaar de acht-urendag, hoewel de heer Schaper het niet on mogelijk acht, dat vele bedrijfshoof- den reeds terstond den achturendag zullen invoeren, de laatste verkorting met een half uur overslaande. Voor den landbouw en alle andere bedrijven, waar de arbeid niet in fa brieken eu werkplaatsen geschiedt, wordt een wettelijk vastgelegde over gang tot den achturendag nog niet mogelijk geacht Men staat, aldus do toelichting, in deze bedrijven daartoe nog te vreemd tegenover alle arbei dersbescherming. Toch verleent een der artikelen van het ontwerp aan de Regeering de bevoegdheid om ook in die bedrijven den achturendag gelei delijk toe te passen. Maakt de Regee ring van die bevoegdheid geen ge bruik en acht de volksvertegenwoor diging een verderen stap op den In geslagen weg gewenscht, dan kan zij altijd nog opnieuw van haar recht van initiatief gebruik maken en zelve voor den landbouw den wettelijken arbeidsdag tot beueden tien uren ver korten. Wat den landbouw betreft, geeft het ontwerp nog gedurende hoogstens acht weken oogsttijd vrijstelling van den tienurendag. Een kortere termijn ware gewenscht, maar men kan voor een bedrijf, waarop voor het eorst de wettelijke arbeidersbescherming wordt toegepast, den boog niet te sterk spannen men moet ook rekening houden niet oen sterken regentijd, dio geregelden veldarbeid verhindert, enz. Door daarenboven den termijn van vrijstelling op „ten hoogste" acht weken te bepalen, zal op den duur de openbare meaning, gevormd of be- invloed door de vakbeweging, een kor ter vrijstellingstljd kunnen bewerken. Overigens kunnen in den vrijstellings tljd voorwaarden worden gesteld ten aanzien van voldoende nachtrust als anderszins. Gemeld zij nog, dat voor fabrieken en werkplaatsen de vrije Zaterdag middag, om 1 uur te beginnen wordt ingevoerd, met een arbeidstijd van hoogstens 7 uur op dien dag. Bij de invoering van den tien-urendag woadt de werkweek dus een 57-urige. Ook de huisarbeid wordt onder het wetsontwerp bolrokkende eigenlij ke werkgever wordt voor de naleving der wet aansprakelijk gesteld. In na volging van een goed-werkende Zwit- sersche bepaling wordt den werkge ver verbtXicn aan huisurueiders een taak op te dragen ol grondstoffen ter vurwèrKiug mede te geven, waarvan de werkgever verwachten kun, dat het aanleiding moet geven tot overtreding der wet, VAN EEN LOTERIJ EN NOG WAT. Onze Amsterdamsche corr. meldt Bij Koninklijk besluit van 29 No vember 1010 werd goedgekeurd de groote verloting ten bate van het Fonds voor een tc stichten Herstel lingsoord vuu den Algenieenen Ne- derlandsclien Politiebond „Verple ging van zieke Politiebeambten en bouw van een eigen Sanatorium", om bij langdurige of ernstige ziekte hulp te verleenen. Den lDcn Februari 1.1. zou in het openbaar ten overstaan van den nota ris Jlir. C. J. van Caminingha te 's-Gravenhagc do trekking plaats heb ben. Als eerste prijs werd uitgeloofd een automobiel voor zes personen, merk „Dion Bouton", als tweede prijs (i vette koeien en als dorde prijs twee vette koeien. Voorts waren nog voor do volgende prijzen, koeien, varkens, rijwielen, naaimachines, voorwerpen, enz,, beschikbaar gesteld. Maar de verloting van al die aan lokkelijke zaken kon echter op den vastgesteldcn dag niet doorgaan. Daar ons bekend is, dat veie perso nen, die zich loten hebben aange schaft, verwonderd zijn. dat de trek king nog niet is gehouden, deelen wij hierbij de zeker eigenaardige kwestie, welke zich heeft voorgedaan, mede. Op deu voorgrond dient evenwel ge steld, dat meu zich absoluut niet on gerust behoeft te maken, daar alles binnenkort zijn normaal verloop zal hebben. Voor de verloting werd een comité bonoemd, alsmede een hoofdexploi- tant aangesteld, welke laatste de ge heele regeling op zich nam voor den verkoop van loten en afrekening met de exploitanten, die in de verschillen de steden en dorpen van ons land, zich bezig hielden met liet plaatsen van loten en daarvoor een zekere pro- \isie ontvangen. Nu was de voorzitter van den Alg. Ned. Politic-Bond, voor welk lichaam do baten van de verloting zouden ko men, ontstemd, dat hJj geen zitting had in het Comité. Men is er toen toe overgegaan om dezen, burgemeester eener Zuid-Hol- landschc gemeente, in het Comité te benoemen. Hij wensehte toen een verandering tot stand te brengen in den verkoop der loten on daarvoor een lagere pre visie toe te kennen 'aan de verschillen de exploitanten. Doch de hoofdexploilaul, die, zoo als wij reeds zeiden, met de exploi- tunten den verkoop der loten regelde en zich contractueel verbonden had tot uitkeering van een vastgesteld be drug als provisie, kon zich daarmede absoluut niet vereenigen en nam ten slotte ontslag als lioofdexploitant. Door deze omstandigheden kon de verloting op den bepaalden trekkings dag niet "laats hebben. Doch nog een andere kwestie deed zich voor. Het verlotingscomité had een advocaat in den arm genomen tot het terugbekomen der nog niet ver kochte loten en der gestorte gelden. Tevens werd mededeeling gedaan, dat het verlotingscomité de vastge stelde provisie niet. kon toestaan. Maar de exploitanten, die met den hoofdexploitant hadden te maken, weigerden zulks mede op grond, dat do levering der loten was geschied niet begeleidende nota van het Comi té zelf, waarop de prijzen stonden vermeld en tiet bovendien gebruikelijk is, slechts dan af te rekenen, wan neer de trekkingslijsten ontvangen zijn, en dit was natuurlijk niet het geval. Intusscheii had de hoofdexploitant vóór zijn ontslagneming als zoodanig, cn als gemachtigde van het verlo tingscomité, de auto. bestemd voor den eersten prijs, aangekocht. Maar deze werd door het. verlotingscomitó niet geaccepteerd. De automobielfa- brikant liet toen weten, dat hij de auto in een garage tor beschikking zou stellen van het verlotingscomité. en zulks voor rekening van dit comité. Tevens liet de autofabrikant beslag leggen op do golden door de exploi tanten voor de verkocht© loten ont vangen en die als zijnde nog niet. aan het verlotingscomité afgedragen zich nog onder hunne berusting be vinden. Aldus is de stand van zaken. Het gestorte geld is zooals uit de toe dracht der zaak blijkt, volkomen vei-! lig. Intusschen vernemen wij, dat de trekking bepaald is op 5 April a. s. 3e VAC ANTIEKAMP VAN VOLKSWEERBAARHEID. De vereeniging stelt, evenals de twee vorige jaren, de Nederlandsche jongens weer in de gelegenheid, veer tien dagen in een tentenkamp door te brengen op de heide. De minimum leeftijd der deelnemers is weer 15 ja ren. Deelneming voor minder dan veertien dagen is geoorloofd, doch niet gedurende minder dan acht da gen. De beide vorige jaren werd aan elk kamp deelgenomen door een tweehon derdtal jongens, dit jaar kunnen er vijftig meor bij. Een commissie te Amsterdam, tot wie men zich om in lichtingen kan wenden, voert de ad ministratie zij bestaat uit de heeren A. E. Dudok van Heel, Keizersgracht 224 W. Speerstra, 2e Const. Huy- gonsstraat 67; P. Peelen, Van Eeghen- laan 19. In het kamp bestaat het keu- kenper6oneel uit burger-mannen en vrouwen .Een groots houten loods dient tot eetzaal, hieraan is de keuken verbonden. De loods wordt des.avond* als uitspanningslokaal gebezigd er worden dan lezingen en voordrachten gehouden, piano gespeeld, terwijl kranten en tijdschriften in groote hoe veelheid aanwezig zijn. Dit alles ge schiedt verlichting van gas uit eigen installatie. Do dagtaak zal dit jaar zoo worden verdoold, dut den eenen dag open luchtspel wordt beoefend en den an deren dar- rijwieltochten, marschen, enz. worden gemaakt. Geen ander wa ter dan uil de leiding wordt in het kamp gebruikt. Voor bezoeken aan 't kamp leent de Zondag ach het meest; er is ochler eiken dag gelegenheid voor bezoek. De vorige jaren kwamen 's avonds meermalen zooveel omwo nenden o« bezoek, dat na voordrech ten. muziek, enz., nog een half uurtje kou wórden gedanst. Alle dagen waa er bezoek, soms kwamen dc belang stellenden uit <le verste uithoeken van ons land. Over eenige weken zullen de circulaires, met invulbÜjet voor deelneming, weer aan de gymnasia en hoogere burgerscholen worden ver zonden, en kunnen ze worden aange vraagd bij de leden der hiervoor ge noemde kiu np commissie. VROEGE LENTE. Op een schuur tc Grouw (Friesland) is reeds con nest met jonge spreeu wen gevonden. Gemengd Nieuws POKKEN. Vun Vrijpg tot heden is er in Lon den geen nieuw geval van pokken voorgekomen. Men hoopte dus, dat d« ziekte tot staan was gebracht. Woens dog waren er zeven patiënten over. leden. ALGERIë. Als opvolger van Jonnart, 'den af getreden Bouverneur-generaal van Ai gcrlö, wordt Delaunay genoemd, een hooggeplaatst ambtenaar aan het ministerie van financiën. DE MOORDENAARS VAN HOUNDSDITCH. De politierechter van Gildenhal te Londen heeft Taxa Trasjonski en Hoff mann van rechtsvervolging ontsla gen, omdat hij de tegen hen inge brachte bewijzen onvoldoende achtte. STAKENDE MELKVENTERS. In een in de Parij6che Arbeidsbeurs gehouden vergadering van melk- rondbrengers is besloten tot alge- meenc staking. Nader wordt gemeld Dc mannen weigeren nieuwe ar beidscontracten te onderteekenen, die hun door de patroons zijn voorgelegd en die voor hen zeer onvoordeelig zijn. Zij maken het op deze wijze den kleinhandelaren onmogelijk melk voo)'-hun klanten te betrekken. De po litie heeft beloofd, te zorgen, dal geen molknood ontstaat. De stakers hebben aa ngeboden, den gewonen dienst voor de ziekenhuizen te laten doorgaan. Letteren en Kunst DE VIOLÏERS. Willora Schürmann's nieuwste too- ueclwerk Do Violiers" gaat eerst het volgende seizoen bij ..Het Tooneel". Kerk en Schooi BEVORDERD. Naar aan het „Hbld." bericht wordt is dc heer F. Adama van Schel len) a aan de universiteit te Mrtn- ohen. magna cum laude, tot doctor in de kunstgeschiedenis bevorderd. NED. IIERV. KERK. Beroepen te Katwijk aan Zee (2do predikantsplaats; ds. G. Mansvelt, te Amsterdam. Koloniën PESTEPIDEMIE IN MANTSJOERTJE. Do Hbld.-correspondent te Batavia seint, dat de officier van gezondheid le kl. van het Ned.-lnd. leger, dr. F. H. lleheworth, naar Mcekden ver trekt, tot bostudeering van de pest ziekte aldaar. Stoomvaartberichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND, liet stoomschip Grotius (thuisreis) is 8 Maart Perim gepasseerd. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. De stoomschepen Castor en Miner va. arriveerden 9 Maart van Amster dam to Rotterdam. Het stoomschip Helena arriveerde 8 Maart van Kopenhagen te Stettin. Het stoomschip Leda vertrok 9 Maart van Amsterdam naar Ham burg. Het stoomschip Nereus arriveerde t> Maart van Pillau te Neufahrwassei. Het stoomschip Titan vertrok 8 Maart van Lissabon naar Amster dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Andijk vertrok 9 Maart van Rotterdam naar New- York. Baltimore en Newport News. Het stoomschip Zijldijk vertrok 9 Maart van Rotterdam naar Boston en Philadelphia. KON. HOU,. LLOYD. Het stoomschip Rijnland (uitreis) n 8 Maart Fernando Noronha gepas seerd. Het stoomschip Zcelandia (thuis reis) vertrok 8 Maart van Santos, met 2000 baten koffie. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik (thuisreis) passeerde 8 Mrt» St. Michaels. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Daldorch, van Java naar Amsterdam, arriveerde 9 Maart te Suez. DIVERSE STOOMVAART LIJNEN. Het stoomschip Derfflinger, van Penang naar Amsterdam, vertrok 4 Maart van Genua.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6