HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 11 MAART 1911 Haarlemsche Handelsvereeniging Qoedgek. b(j Kon. Heal. van 13 KoT.lSÖü. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter slede, opgericht 10 Mei 1802, heelt In deo loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betredende, ls xij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dal men alge meen niet meer blijk geelt, dit te waardeeren, door als lid der Vereent- ging toe te treden. Rr zijn wel aieer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe- 'iea, dal men hei werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare baud vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zicb in de eerste plaats er uiede, de belangen van bare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen lot betaling aan te manen en lulormatieu voor ben ln te winnen. bovendien hebben de leden bet recht, het hun gratis te verstrek ken tulvma van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeutgmg te vragen, die ook Ln proceduren en faillisse menten gratis voor beu optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den liauuel en hel bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts hel 2e halfjaar (\an 1 November Lot en met 30 April) ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver ering ng ziju de beeren Mrs. Th. de Hun ij liugeiiholtz en A. H. J. Marens, Spaarue 34, alhier, die voor de leden eJkeu werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Hei oureuu der Vereeulgtng is ge vest. gd Jansweg 11. Voor incasso s door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pel. der vordering bere kend. bovendien moet 10 cent voor port steeds wurden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocateu te Innen. De kosten van luforniutiön naar builen de stad woonachtige personen bedragen bO ets. por iniormaue, plu» Vijf cents porto-vergoeümg. Informa tion naai baineii de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention up buiten do stad vvo- neude personen worden niet behan deld, wanneer uiei 10 cis. voor porto- /ergooduig is toegevoegd. Huim 1)43 information on rechts geleerde adviezen werden in het af- geiuopen ja'u gegeven. ln de maanden December 1910, Januari en Februari 1911 zijn 79 vor deringen tot een bedrag van f 3352.33 betaald; 17 vorderingen Worden afbe taald, 21) vorderingen zijn uitgesteld. Nieuwe Leden voor 1911/12 kunnen nu reeds tot de Vereeniging toetreden eu gemeten alsdan lot 1 Mei e k. al le voorrechten als een gewoon lid. Volgons art. 7 dieui het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat geopend ls dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dal men, hoewel geen lid der H. H. V toch van haar infor- matièn kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatlën door haar worden ver strekt, en dat voor lnformalièn op hier ter stede woonachtige peu-sonsn nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Yan de Residentie en haar bewoners. IC. Het koperen Kroningsfeest van de Koningin is hier gevierd met groote hartelijkheid. De deelneming aan de aubade merkwaardige aubade, die 's middags om half 4 gehouden wordt en het défilé was van het oogen- blik van bekend worden af, groot, misschien grooter dan wel gewenscht was, want het getal muziekkorpsen, dat zich had opgegeven, was vrijwel gelijk aan dat van de niet-muziekver- eenigingen en daar de blazers ln de buurt van en vóór het Paleis natuur lijk hun uiterste best deden, gebeur de het vaak, dat do Koningin ont haald werd op de oorverscheurende geluiden vun drie of vier kapellen, die tegeliik verschillende deuntjes bliezen. Het had dan meer van een kermis, dan van een hufdedéfilé. De bedoeling was echter goed en als Je nu eens mu ziek mag maken voor de Koningin, dan doe je dat ook goed. We moeten wel de bedoeling begrij pen van den optocht, want veel meer dun een voorbijtrekken van mannen in slecht-zittende zwarte jassen en van vrouwen in witte japonuen, die haar niet pusten, was het geheele defdé niet. De huldiging werd er ech ter niet minder om en aan harlelijk heid liet de betooging dan ook niets te wenschen. Had het zingen in plaats van een half uur, een minuut of tien geduurd, geen enkele aanmer king zou te maken geweest zijn Nu begon zich langzamerhand een zekere verveling van de toehoorders meester te maken .vooral omdat vun het ge zongen woord niets te verstaan was. Maar dat zijn slechts kleinigheden bij het welslagen van het geheel. In zoover werd de betooging ook van be lang, dat zij het volk in staat stelde de geheele Koninklijke familie: Ko ningin, Koningin-Moeder, Prins Hen drik en Juliaantje, vereenigd te zien. Dat komt hier haast nooit voor en nu kon men bijna een uur lang het vier tal aanschouwen. De heer Van Steln, die eenigen tijd geleden aan den Raad huizen bij de Groenmarkt aanbood voor een nieu wen verkeersweg en die zijn voorstel zonder debat door den Raad zag af gewezen, doet opnieuw een gelijklui dend bod. Voor anderhalf mlllioen het „nog wat," dat een vorige maal dil bedrag mogelijk zou vermeerderen, is thans weggelaten wil hij een aantal per- ceelen aan do gemeente kwijt om een weg te maken Buitenhof—Kerkplein, waaraan zoo goed als geen behoefte bestaat. Het mooiste is dat in aan sluiting van „zijn" weg, hij, dwars door alles heen de rechtste ver binding is immers de kortste een aantal straten projecteert en de kos ten daarvan wijselijk onbesproken laat. Zoo wil hij de Schoolstraat 1 breeden, waartoe B. en W. den Raad geen voorstel wilden doen wegens de hooge kosten. Onze heer Van Stein wil nog meer; voor den grond.die op de Groenmarkt zal overblijven als besloten wordt het raadhuis daar niet te zetten, doet hij reeds een*'bod, ook anderhalf mllli oen en gaat dan voort, „waardoor de nieuwe weg de gemeente dus nage noeg niets kosten zou"... behalve dan de millioenen, noodig voor den te ont eigenen grónd voor de geprojecteer de straten. Dat bod van 1 milltoen voor 800 vierk. M. Groenmarkt mag er anders zijn; het komt toowat neer op ruim 1 1800 de vierk. M. en als we nu be denken dat een paar jaar geleden de gemeente weigerde na het afbreken van hotel Toelast een etukje grond aan de Groenmarkt te koopen, om dat f 500 de vierk. M. haar veel te duur voorkwam, dan weten we met een wat we van de f 1800 denken moe ten. 8inds ruim een week is In den Die rentuin een tentoonstelling van voe dingsmiddelen en kookkunst geopend, die, evenals haar voorgangster, een Jaar of 5 geleden, een enormen toe loop geniet. De smakelijkheid, die over een uitstalling van beste kwali teit natte en droge eetwaren ligt, is daar de oorzaak van. De toegangs prijs is daarbij laag, de muziek ani- meerend en de consumptie best, zoo dat het geen verwondering baart, dat avond aan avond stroomen bezoekers er heen trekken. Hert groote gebrek: dat de taal te vol ls en de wandel ruimte daardoor te klein, laat zich dan ter dege voe len, maar de stemming werd nog geen oogenblik verstoord. Evenals haaT voorgangster tal ook deze tentoonstelling wel met ee>n ba tig saldo sluiten. Zondag werd, alleen aan entrees f 2000 ontvangen. Het genoegen ls dan ook goedkoop: een volledig diner is met de oogen te ver slinden, dat kost mets en de Hage naar zal later wonderen van dat Lu- cuilesmaal vertellen. SINTRAM. Binnenland Stadsnieuws ARTEMIS COLONNA. Dezer dagen zal de bekende danse res Artemis Colonna ook de Haar lemmers van haar prachtige kunst doen genieten. „Land en Volk" schrijft van haar o.m.: „Wat bij deze danseres bovenal treft, is de gelaatsmimiek, die inet name ln de Marclie funebre, van Cho pin, vol expressie was Zij vertolkt hierin de smart van een Jonge bruid die bloemen brengl op het graf van haar geliefde. Dit nummer was wel een van de schoonste. Verder danste zij twee gedeelten uit de Iphigénie en Aulide van Glück en Valse brillante van Chopln, een wals uit Gounod's Faust eu tot slot de bekende wals van Slrauss ,,An den schónen blauen Donau". Al deze dan sen op zich zelf zeer bijzonder en ge- geheel en al in het karakter der mu ziek." HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens Maandag een bezoek te bren gen aan het gerestaureerde panora- rna-Mesdag ln de Zeestraat te 's-Grar venhage. ARBEIDSVOORWAARDEN RIJKS- WERKLIEDEN Naar Het Volk verneemt, zal de Minister van Oorlog een commissie benoemen, waarin ook rijkswerklle- den zitting zullen krijgen, oin te on derzoeken, op welke wijze de nadee- len van de loonregelingen van 1906 en 1907 voor de rijkswerklieden aan de Hembrug kunnen worden wegge nomen, nog voor de Staatscommissie van 19 Mei 1908 haar werk beëindigd heeft. Ook de achturige werkdag en de loonregeling te Delft zullen in het onderzoek betrokken worden De commissie zal haar onderzoek na 3 maanden moeten volbracht heb ben en alsdan den Minister van Oor log rapport uitbrengen en voorstellen hebben te doen. AMBULANTISME. De gemeenteraad van Leiden beeft Donderdag behandeld 'n verzoek van de afdeeling Leiden v. d. Bond van Nederlandsche Onderwijzers om het hoofd der nieuwe Bchool 2de klasse aan de Heereustraat aldaar het on derwijs in een klus op te dragen. De raad heeft het verzoek mat 20 tegen 3 stemmen afgewezen. WIJZIGING DER ARBEIDSWET. Door de heeren Teenstra, Dolk, Drucker. Ketelaar. Roessingh, Rood- huyzen, Smeenge en Vorsterman van Oven i_s een amendement voorgesteld, om art. 3 der Arbeidswet aldus te lezen „Een kind beneden dertien jaar. of nog leerplichtig, mag geen arbeid verrichten. Een kind beneden dertien jaar. of nop leerplichtig, mag geene werk zaamheden in of voor een landbouw-, tuinbouw- of bosriibouwonderne- ming. eene veehouderij of eene veen derij verrichten. Door de negeering ia voorgesteld, dit art- 3 alleen te doen luiden „Een kind beneden dertien jaar. of nog jeerplicnug, mag geen arbeid verrichten." VUILVERBRANDING TE AM STERDAM De Tel. verneemt, dal de commis sie van plaatselijke werken in zake vuiivermetigmg adviseert, een nader onderzoek ui te stellen, alvorens de zaak, in den gemeenteraad aan do or de te stellen ZOO'N VLEGEL! Een twaalfjarig meisje, IJ. K. ge naamd, te Amsterdam, kreeg op de Prins Hendrikkade van een opscho ten Jongen zulk een vuistslag in het gezicht, dal ze bewusteloos neerviel. Per rijwielbrancard werd het kind naar het Binnengasthuis vervoerd, waar opneming noodzakelijk bleek. OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisternacht omstreeks half drie be wogen zich een tweetal ongunstig uit ziende personen op verdachte wijze heen en weer voor perceel Nieuwen- dijk 181 le Amsterdam, waar een bontwinkel is gevestigd. Eeu agent, die vlak daarbij iu een portiek stond, hield ze in het vizier, en zag, dat plot seling een van de mannen met een hevigen trap een gat in de winkelruit schopte. Terwijl de stukken glas op het plaveisel rinkelden, stak vliegens vlug nummer twee zijn aTm ln de éta lage en haalde er eenige bonten en handmoffen uit. en meteen zette het tweetal het op een loopen. Ze vlogen echter in de armen van den agent en van een waker der Ned. Bewaking- Maatscha-mij, die op het gerucht v.m het vallende glas was toegesneld. Van don anderen kant kwamen ook agen ten aanloopen, en de dieven gaven zich <ian ook aanstonds over. liet zijn oude bekenden van de Justitie. EEN BRUTAAL BEDROG MET MEEL. We lezen in "t Maandblad tegeo ver- v&lscbingen Hel was tot nu toe veelal de ge woonte van handelaars of fabrikan ten, die abnormale bestanddeelen bij hun waren voegden, ten einde onzui vere winsten te maken, een uf ande ren fantasienaara te kiezen, geschikt om het publiek op een dwaalspoor te brengen. Zoo had men „melange- boter", waarbij margarine de hoofd zaak was, „beurrine" van dezelfde sa menstelling, enz. Gelukkie heeft onze Boterwet, door het woord „margarine" te eischen op de verpakking, een einde aan deze practijken gemaakt. Waar onze wetten ten opzichte van andere handelswaren nog geen derge lijke eischen gesteld hebben, beeft men het nu eenvoudiger geacht, om in het geheel geen vermomming aan te wenden, doch stoutweg een arlikel met een gróót bedrag van een goed- koopere stof te mengen en het den naam te geven van de duurdere wasr. Wij kochten nl. in een onzer win kels te Amsterdam „Aardappelmeel", geëtiketteerd als zoodanig, voorzien van de initialen E. F. S. en precies gelijkend wat de verpakking betreft op het zuivere artikel. Dit z.g. „Aard appelmeel" bestond voor een zeer groot gedeelte uit m a T s m e e 1. De fabrikant is blijkbaar te „bescheiden" geweest om zijn naam en woonplaats voluit op de etiketten te doen druk ken, ook misschien ten einde zoodoen de een gerechterlijke vervolging te ontgaan, doch waar door deze pu blicatie de winkelier gewaar schuwd is tegen deze vervalsching, kan hij niet beweren onbekend met den aard der waar te zijn en is hij der halve strafbaar bij verkoop daarvan (volgens art 330 van ons Strafwet boek). Wij verzoeken de perg bekendheid aan deze geconsta'eerde vervalschinjr te geven, daar alleen daardoor bij geb-ek aan een behoorlijke wet het publiek gevrijwaard kan worden to gen een dergelijk bedrog, wuardoor ouzo zoo belangrijke aardappelmeel- indusirie ten zeerste schade lijdt, liet mengsel immers wordt tegen vcol la- geren prijs dan aardappelmeel ver kocht hetgeen het goedkoopero maïsmeel natuurlijk mogelijk maakt j zoodat de eerlijke industrie onmo gelijk hiertegen concurreeren kan. WAARSCHUWING, De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage bericht, dat W. A. van Dolder, zich noemende directeur van het Centraal Bureau van Admi nistratie. Newtonplein 27, te 's-Grar venhage, tegen wiens practijken ge waarschuwd werd in het Politieblad van 29 December 1910, thans aan hetr zelfd» adres zijn bedrijf voortzet on der den firmanaam Metz en Co. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te En schedé vestigt er de aandacht op, dat het wenschelijk is, alvorens aan K. G. Kooldrik en Zn., zich noemende timmerlieden en aannemers aldaar, goederen op crediet te leveren, eerst inlichtingen omtrent die personen in te winnen. Onze Lachhack GETROEFD. Op een bal vraagt een jmigmensch, die niet in al te schitterende positie verkeert, een voorname jonge dame om een dans. Zij kijkt hem uit de hoogte aan ca keert zich dan van hem af met de woorden: Het spijt me, maar ik ben nog al kieskeurig met betrekking tot mijn dansera Werkelijk? was het kalme ant woord. Ik ben juist heeleinaal niet kieskeurig daarom vroeg ik u. DE BELEEFDE WERKMAN. Dank u wel, zei een oude dame tot een werkman, die haar zijn plaats in een volle tram aanbood, dank u zeerl Niet noodig, mevrouw, was het antwoord. En toen de dame ging zitten, voeg de de ridderlijke werkman er aan toe; Ziet u, ik vin maar, dat eau man een vrouw nooit mot laten stoan. Je hebt van die maniie, die d'r ploas alleenig an *n dame geve as ze mooi is, maar u ziet wel, dat ik doar niet noar kijkl INVOER VAN VEE IN BELGIë, De Invoer van runderen en geilen in België over de kantoren Achel en Hamont en over de kanturen langs de grens van Nederlandsch Limburg is verboden, alleen dat voor de slacht bank bestemd is, wordt toegelaten. EET SMAKELIJK! Aan „De Middenstandsbond" ont leenden wij onlangs een artikel van de hand van den heer J S. Meuw- sen, waarin de aandacht gevestigd erd op den smokkelhandel in on deugdelijk vieesch van uit een nabu rige gemeente naar Amsterdam. En wij voegden er bij, dat met die ge meente vermoedelijk Diemen bedoeld was. De heer Meuwsen deelde mede, dat in de gemeente, die hij op bet oog had, slechts één veldwachter was, zoodat men er tegenover dien „vuil- handel" machteloos stond. 't Hbld heeft deze zaak eens on derzocht en schrijft nu o.a.: De eenïge veldwachter van Die- men (we rekenen den rijksveldwach ter, die er gestationneerd is, niet me de, omdat deze herhaaldelijk wegens dienst aan het parket te Amsterdam afwezig is) heeft dus wel degelijk ge legenheid om tegen het verkoopen of vervoeren van ondeugdelijk vlewch te waken. Buitengewoon scherpzin nig, een Diemer Sherlock Holmes, be hoeft hij daarvoor niet te wezen, want volstrekt niet al het minder deugdelijke vieesch wordt clandestien Amsterdam binnengevoerd. Dikwerf geschiedt dit openlijk, overdag. En ver te zoeken behoeft hij ook niet om te weten, waar het vieesch op geladen wordt, naar Amsterdam. Aan den rechterkant van den Rijks weg door Diemerbrug, aan het eind van het dorp staat een laag huisje met verweerd pannen dak, en groene luikjes voor de ramen. Daar is de slachtplaats. Daarheen korneu van alle kanten van de zijde van Muiden en Weesp, uit de richting van Abcou de, wagens met zieke koeien en kal veren. die er dan geslacht worden, Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. „Je mag zeggen wat je wilt", zei mevrouw Hopina, „rnnar in den te- genwoordigen tijd heeft iedereen een stamboom en daarom wil ik er ook een hebben I" „Ik heb daar meer van gehoord", zei Wouter nadenkend. ..maar waar voor zoo'n ding moet dienen, heb-ik nog niet goed begrepen. Was 't een boomstam, dan kon je er in den zo mer schaduw van hebben en ais hij dood was, hem voor brandhout ge bruiken. Maar een stamboom wat doe je met zoo'n papier Vorste lijke families hebben zooiets, wat ik voor de historie heel nuttig vind, hoe wel ik vun mijn leven al die takken en zijtakken nooit uit inijn hoofd heb kunnen leeren. Maar wat moeten wij, hurgermenschen, met een stamboom doen Mevrouw Hopma zette na deze toe spraak een boos gezicht. Zij heeft ln de bu.-rt een verren neef wonen, die een a -tomobiel heeft, waarmee hij, kis zJjn vrouw en kinderen geen lust In een ritje hebben en het weer niet al te best ls, Hopma en ziju vrouw wel eens komt afhalen. Die auto is mevrouw Hopma een beetje naar het hoofd gestegenna dien tijd praat ze althtns voortdurend over familie en afkomst en zoo meer. „Er zijn menschen", zei ze, „die too maar onverschillig voortleven en ilch om hun familie niet bekomme ren ik noem ze egoïsten, die nooit aan een ander denken. Ik wil dan wel weten, wie mijn voorvaderen zijn geweest „Het ls heel vreemd", antwoordde Wouter, ..dat de menschen alleen om hun voorvaders wat schijnen te ge ven, om hun voormoeders malen ze niet. Zoo sprekeD we ook altijd van naneven en niet van nanichten. Kan mevrouw Hopma. die zoogoed op de hoogte schijnt te wezen van stamro zen, ik wil zeggen stamboomen, me daarover ook inlichten Maar mevrouw Hopma deed of zij het niet hoorde en het was tante Ivoosje, Wouters vrouw, die antwoord gaf. ,,'t Zal duaraun liggen", zei de brave ziel, „dat do vrouw in zulke dingen niet wordt meegeteld de mannen hebben haar altijd achteraf geschoven, vroeger en tegen woordig." Dit was zoo'n rechtstreeksche aan val op Wouters bekende tirannieke neigingen, dat mijn goeie vrouw aan leiding vond om lusschenbeide te ko men „Hoor eens", zei ze, „de een heeft liefhebberij in dit en de ander in heelwat anders. Als mevrouw Hop ma nu precies wil weten, wie tot haar vroegere familie hebben behoord, dan behoeft ze daarover volstrekt niet ge kapitteld te worden de menschen zijn lang dood. Wouter, en kunnen jou dus niet meer hinderen." „Heel goed, hoor antwoordde de nooit verslagen Wouter. „Als me vrouw Honma al haar nichten en ne ven van honderd Jaar geleden wil rangschikken en ze komt er een paar te kort, dan wil ik (zoo edelmoedig ben ik dan) wel een paar dozijn van de mijne aan haar afslaan. Wal ik al leen niet begrijp, is hoe kweek Je zoo'n stamboom Van een gewonen boom begrijp Ik het je plant een stekje, je begiet en bemest het en bin nen een Jaar of wat is het een boom geworden." „Daar zijn deskundigen voor", ant- woordde mevrouw Hopma, „dat noe men ze hoe heet die groote, Ame- rikaansche krant ook weer T' „The Sun, the World, the Tribune, the „The Herald", zei ze, „ik wist het ook wel ze noemen dat heraldiek. Diezelfde menschel) zorgen ook voor je familiewapen." Hier zette Wouter zulke groote oogen op, dat ze verlegen bleef zwij gen „Toe nou, Wouter" zei mijn vrouw, die met haar te doen kreeg, „laat haar nu uitspreken." „Maar dat wil ik Immers ook", ant woordde hij, met een gezicht als de vermoorde onschuld. „Alleen zou ik maar willen weten, welk wapen die heraldieke man geleverd heeft. Ik heb in de slaapkamer een grooten gummistok hangen, dat is mijn fami liewapen ais een inbreker durft te komen, zal hij er leelijk keunis mee maken. Mjjn huurman lacht daar wat mee. „Noem je dat een wapen vroeg hij me, „noen, dun heb ik hier heelwat unders om mijn familie te verdedigen" en daar houdt de ke rel me een revolver onder den neus, met zes kogels geladen, zoodat ik ver schrikt achteruit stoof." „Och, zoo'n wapeu bedoel ik toch niet", mompelde mevrouw Hopma boos. „Wat dan „Een familiewapen, nu Ja een wa pen, dat de familie voerde ja, ja voerde en dat het hoofd van de familie afdrukte op de lakken, waar mee hij zijn brieven sloot." „Juist", zei Wouter, „nu begrijp ik het, een vorst, of een raadpensiona ris, of de burgemeester van een groo te stad of zoo iemand Mevrouw Hopma keek hem aan. alsof ze hem had willen verslinden, wanneer hij minder oud cn tuui was geweesL Toen bedacht zo zich, zelfs kwam er een lachje op haar gezicht, alsof ze toch de sterkste zou blijken te wezen. „De man van de heral diek". zei ze triomfantelijk, „heeft drie voUe maanden werk gehad, om te zoeken ln oude papieren in archie ven en op stadhuizen, geloof ik. Toen heeft hij aan mijn man geschreven, dat de familie Hopma dateert uit de dertiende eeuw „Begon de familie toen zoo maar op eens vroeg Wouter, „ik dacht zoo, dat elite vader weer een voorva der heeft arehad." „Verder kon hij niet zoeken, er wa ren geen vroegere aanwijzingen." „En wat was de eerste Hopma T' vroeg mijn vryjiw vriendelijk. „Die was", zei mevrouw llopina, en keek den kring vol triomf rond, die was" en ze wachtte weer een poosje, om tocb vooral Indruk te ma ken voor wat ze zeggen ging, „die was een Friesche graaf." Mijn vrouw, tante Koosje en ik ke ken welwülend belangstellend. Wou ter vroeg „En wat voerde bij uit „Niets." „Dan is je man nuttiger, die is ma kelaar in tabak 1" „Vertel ons maar verder", noodig- de tante Koosje medelijdend „De familie heette toen van llopma tot Doniawerstai". verleide mevrouw Hopma, gelukkig dat zij belangstel lende toehoorders vond en Wouter to taal voorbijziend. „Naderhand hebben zij hun landgoed naar 't schijnt ver loren. zijn arm geworden en hebben het van niet meer geschreven. Dan zijn er ook veel geleerden in de fami lie geweest en burgemeesters van groote gemeenten. Wij denken er over, ons weer van Hopma te laten noemen, het familiewapen wordt op nieuw geteekend, in drie kleuren cch. het is zoo aardig, Jelui moest het ook eens probeeren." „Dank je wel", zei Wouter, „ik ben maar een eenvoudige burgerman en ais ik hoorde, dat mijn voorvader een hertog geweest was, zou ik tegen mij zelf zeggen je bent er niet op vooruit gegaan, vriend, en dat zou ik niet ple zierig vinden. Maar misschien denkt Koos er anders over." Tante Koosje lachte eens en kleurde wat en zei eindelijk..Och, ik geef er niet om, maar mijn goeie moeder placht altiid te zeggen „als 't goed wordt pit-rezocht, kind, dan zijn wij van heel deftige familie." „Haar vader", zei Wouter, „heette Willinsrdon en diens grootvador moet een geboren Engelschman zijn ge weesL Van hem is nog een brief be waard, waarbij de d van den naam in de onderteekening precies op een t gelijkt en op de eerste i van W il is geen stip gezet, zoodat die aan een e deuken doeL" „En wat zou dat dan beduiden vroeg mijn vrouw. „Begrijo je dat niet zei tante Koosje, een beetje beleedigd. „De na&m wordt dan immers W ellinglon en dan stammen we misschien van den beroemden generaal af." Wouter lachte dut hij schudde, hoe verwijtend zijn vrouw hem ook aan keek. Daar kwam Hopma de kamer binnen. „Goeien dag, van Hopma", zei Wouter en maakte een diepe bui- giag- „Ik was al bang. dat mijn vrouw over die geschiedenis gesproken had", zei Hopma mismoedig en keek hoofd schuddend zijn vrouw aan. „Wat bedoel je vroeg zij. „De heraldicus schrijft me juist een brief, dat onze heele stamboom op een vergissing berust Hij schijnt in ar chiefstukken een blaadje te ver te hebben omgeslagen, enfin, goed be grijpen doe ik het niet, maar dat is zeker we stammen niet uit de der tiende eeuw en een graaf was onze stamvader ook niet," „En wat is dan wél w'aar vroeg zijn vrouw angstig. „Verder dan 1820 gaat mijn stam boom niet", zuchtte Hopma, „toon was er een Hopma „Wat dan „Overzetter bij een Friesche vaart." Er heerschte een oogenblik algemee- ne stilte. Mevrouw Hopma had wel onder de tafel wiUen kruipen. Wouter deed zijn mond open om iets te zeg gen, maar tante Koosje was hem voor. „De menschen ovor een vaart roeien is oen heel nuttig werk", zei ze, „beter overzetten dan afzetten. Dat van den hertog van Wellington zal ik ook maar uit mijn hoofd zetten och, familiewapen en stamboom zijn eigenlijk alleen goed voor groote lui wij burgermenschen moeten ons daar maar liever niet mee Inlaten." „Misschien", opperde mevrouw Hup ma koppig, „ben Ik wel van deftig» afkomst", maar haar man viel haar in de rede ..dank je wel, vooreerst heb ik geld genoeg uitgegeven. Als jij kosten wilt maken, moet Je er maar voor gaan sparen FIDEILIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5