HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 13 MAART 19IJL niëti verklaarde aan ©en Journalist, dat hij naar aanleiding van d© ont steltenis; gewekt door het bericht om trent een samenzwering, den gouver neur-generaal had geseind om nade re bijzonderheden. DE TÜRKSCHK KAMER heeft de algwneene beschouwingen over de begrooting ten einde gebracht Do minister van financiën verklaar de, dat de regeering alles ln hot werk stelt om de positie van Turkije in Europa te versterken. Do vermeerde ring van de militaire uitgaven wordt gerechtvaardigd door de toenemende bewapening van allo mogendheden. De minister verzette zich tegen het voorstel tot boycot van de buitenlan ders om daardoor te bewerken, dat aan decen ook de patentbelasting wordt opgelegd. Ook IN DE SERVISCHE KAMER is de Balkan-politiek ter sprake ge bracht. In antwoord op een interpellatie, zei de minister-president, dat Servië een vreedzame staatkunde volgt er. goede betrekkingen onderhoudt met de -andere mogendheden. De minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat in den Balkan geen combinatie bestaat, die tegen Servië is n-ericht. De Skoepsjtina nam daarop met groote meerderheid eon motie aan, waarin r.ü verklaart voldaan te zijn over de verklaringen der ministers. Er schenen weer NIEUWE ONLUSTEN IN YEMEN in 't vooruitzicht te zijn. De opperbe velhebber der Turksehe expeditietroe pen is plotseling met een aanzienlijke strijdmacht van Hodeidah naar Me- nalia vertrokken, waaruit wordt af geleid, dat 't in die streek niet in den haak is. Na ©enigen rust zulien de Albaneezen den strijd blijkbaar met moed hervatten. De 90-jarige geboortedag van den PRINS-REGENT VAN BEIEREN i9 gisteren officieel gevierd. 's Morgens had een godsdienstplech tigheid plaats, daarna was er een groote parade, bij welke wapenschou wing ook een aviateur van de partij was, die geregeld rond 't veld vloog eu door de vele toeschouwers luide werd toegejuicht. Na de parade werd een gedenktee- ken onthuld. Gisteravond gaf de Keizer ter eere van den Prins-regent, een groot gala diner .waarbij o. a. aanzaten de Beiersche gezant en de Beiorsche bondsraad-gevolmachtigden. Wilhelm bracht een toast uit op den Prins-re- geoit, waarin hy hem als een voor beeld en tegelij aorlijd ecu sjinbool vun alle vorstendeugden huldigde. FRANKRIJK EN MAROKKO. Uit Parijs wordt geseind in den ministerraad heelt de minister van Luitenlaiidsche zakeu een uitoeuzot- ting gegeven van den toestand in Ma rokko, die volstrekt niet zoo is als on juiste en tendentieuze berichten wil len doen voorkomen. EEN PROTESTSTAKING. In alle mijnen van het Belgische ko- lengebied zal heden een demonstra tieve staking van 24 uur gehouden worden voor hei invoeren van pen sioenen voor mijnwerkers. De mijn werkers zijn van plan een grooten op tocht te houden en voor de gemeente huizen van verschillende steden en dorpen te betoogeu. Stadsnieuws Be voorstelling voor ooze lezers Een groot, een volledig succes is ze geworden, deze eerste voorstelling voor onze lezers. Gansch den avond heeft de zaal gedaverd van applaus, klaterde op uit die zwarte bewegende nienschen-blokken de hartelijke scha terlach of wel was rnen muisje- stil, in bewondering voor 't geen daar vóór, op 't podium gebeurde. En zóó amuseerde men zich, dat allen tot 't einde, tot het laatste nummer toe, bleven heel anders dan gebeurt bij liet meerendeel van dergelijke voor stellingen, waarvan velen slechts het vóor-pauzi"- gedeelte bijwonen en.... ei- dan genoeg van hebben. Om zeven uur was aangekondigd zouden de deuren zich voor onze abonnó's ontsluiten, maar lang vóór van de oude Bavo het Valeriaansche heel-uurs-wijsje getinkeld had, ston- j den wel al een twee-honderd jongeren te wachten belust op do mooiste friaatsjes. En 'n Jubel klonk uit de eugdig-heldre jongenskelen op, toen het Vereenigingsgebouw voor hen ont sloten werd. Ze hadden er wel allen tegeiijk willen instormen. Maar orde moet er zijn. En do krachtige ar men van een drietal politiedienaren wisten die uitnemend te bewaren druppelsgewijze slechts de jonge Spaarnestedelingen doorlatend. Nu, bang, dat ze geen plaats krijgeu zou den behoefden ze niet te zijn leder, die een kaart had, kreeg een plaats, al kostte 't ook heel wat moei te om den laatsten onbezetten stoel uit te vinden. Om half acht al was bijna alles vol, en geen twintig minuten later toon een goed-spelend muziekkorpsje met een pittigen marsch inzette, was 't heerlijk-gezellig te zien, hoe daar rij- a&n-rij onze lezers zaten wachtend op de dingen, die gebeuren gingen. Aan den ingang van do zaal was ieder een keurig programma ter hand gesteld dat uruk bestudeerd en besproken werd. Stem-gegons vul de de lucht, gelach klonk telkens en overal op, maar plots legden zich alle geluiden, toen de heer Schetzer, do directeur van het bioscoop-theaten-, naar voren trad om namens Haar lem's Dagblad den wensch uit te spreken, dat allen zich goed n musee ren mochten. Met luid handgeklap werden deze woorden bpgroet. En toen begon het Original Ungar Qulntelt Josko, het Czechische vijftal, dat zulk een prachtig-muzikaal gehoel vormt. Want liet was wel hóel, héél mooi, wat deze drie violen, éen violoncel 011 één cyin- baal te hooren gaven l)at was nog eens muziek 1 ln verbeelding reisde men heen naar de wijde Hongaarsche vlakten, waar weemoedigt een melo dische klaaglied van vreeondon volks zang, of wiki-hartslochtelyk uitju belt de vreugde om zonnebrand uit diep-blauwen hemel, of pittig walst de dansmuziek van de Cz&rdas. Maar 't quintet had voor „elck wat wils". Al de populaire wijzen, die we zoo goed uit de bekende operetten kennen, wer den éen na één verklankt, en niet weinigen waren er, die mee-neurie- den of meeflctcn de bekende melo dieën, en zich weer voor den geest rie pen, de aardige tooneeltjcs, die deze muziek illustreert. Het succes der Hongaren was ge weldig men kou ze bijuu niet laten gaan, maar.... de heer Maurits Staal, de gevierde Hoilandsche karakter-ko miek, stond te wachten, en die inoest ook zijn beurt hebben. En Staal kreeg zijn beurt. Nauw had hij een paar woorden gezongen of die menigte van 1U0Ü meuschen luisterde seiner ademloos telkens éven, maar héél kort, lachend be vreesd de volgende aardige woordspe ling of rijm-klank te moeten missen. Toch. men kón zich niet meer inhou den. Toen de heer Staal een gi amma- phone ging Lmiteereu, en zóó na tuurgetrouw, dat je als je niet he ter wist niet anders donken kon, of het was een echte toen klonk donderend de lach op, die den vloer trillen deed. De Rotterdamsche straatslijper was een pracht-type. en de leuk-rake liedjes, die dit bang-ina- kende individu zong, hadden een uit werking, die alle beschrijving te bo ven gaat. Later gaf de heer Staal weer eene andere kunst-uiting. Hu speelde op twee urie-ceius-liuitjes mei, verbluf fende handigheid een mazurka en op één de Maupie-wals. een muziek stuk, dat misschien minder voor den dares, dan wel voor de fluit geschikt is. De vinger-vlugheid van deu heer Staal frappeerde eik. in niet niiuaer z.jn traneformatie- .•mogen. DaL is buitengewoon de tier aar, de blufferige acteur, de Haarlemmerdijker, de debutant het w as alles even voimaaki, en van een fijne geestigheid, die niets ge meen heeft met liet grof-platte, dat anderen voordragers wel eigen is. Natuurlijk, dat toegiftjes met kon den uitblijven, en de lieer Staal die in het enthousiasme zelf pteizier te krijgen scheen gaf ze met groote bereidwilligheid. En dan in de derde maar vol strekt niet in de minste plaats de bioscoop. Behoeven we van 's heeren Schetzers prachtfilms nog veel te zeg gen We gelooven van niet. Ze zijn bekende als behoorend tot het beste, wat op bioscopisch gebied bestaat. Wie dat nóg niet wist. is Zondag avond met die wetenschap naar huis gegaan. De nummers waren niet zorg geko zen en wisselden elkaar op "t aan genaamst af. Alles noemen kunnen we niet, maar we willen toch even herinneren aan „Enfant terrible", aan „Met den 6Chrik vrij" en dan aan „Kleine Ko is verliefd". Dat was om tranen te lachen voor zooveel we in de duisternis tien konden werd menig zakdoekje voor den dag gehaald. Het meer ernstige had eveneons de onverdeelde belangstelling. Toen de laatste piano-klanken weggesuisd waren, en de torenklok reeds lang het elfde uur verkondigd had. trad de heer Schetzer nog eens naar voren. Hij hoopte, dat men zich geamuseerd mocht hebben, dankte -- namens „Haarlem's Dagblad" de aanwezigen voor hun tegen woordig- zijn, en.... stelde een volgenden avond in 't verschiet. Het applaus, dat vooral op die laat ste mededeeling volgde, was alles- overtreffend. 't Was zoo goed te zien, dat onze lezers hoopten, dat de woor den van den heer Schetzer waarheid bevatten. Nu, wie weet wat nog gebeurt!.... DE VLAAMSCHE BEWEGING. Het was jammer, dat zoo weinige jongelui Zaterdagavond naar Kroon gegaan waren, ter bijwoning van de hoogst-belangwokkende voor dracht van den heer J. A. Verkuyl, leeraar aan de Cadettenschool te Alk maar, over „De Vaamsche beweging" We vragen ons af, hoe-het komt, dat er in de Haarlemsolie Jongelieden- afdeeling van het Alg. Ned. Verbond die toch leden genoog telt zoo geringe belangstelling is? Aan het onderwerp kon het waarlijk niet lig- het is er een, dat velen in onze dagen vervult, talrijke stemmen tot spreken dwingt, een groot aantal pennen in beweging brengt. Wat dan wel de reden, was? 't Komt ons voor, dat het grootste deel van Haarlem's jongelingschap nog in een zekere zoete rust ligt, die langzaam-aan in een permanente laksheid overgaat, elke zich op 't sterkst uit waar het geldt eens interesse aan den dag te leggen, voor wal voor ons, boven- Moerdijkers toch even goed een stam- belang als voor onze Vlaarn&che broe ders is. De Haarleinsche jongelieden die dan vrijwel officieel als leden van het Alg. Ned. Verbond, door als Groot-Nederlanders, te boek loopeu voelen we vreezen het meer voor het voetbalspel dan voor den taal strijd onzt-r Zuidelijke broederen. Niet dat het verkeerd is zich lot den voet bal aangetrokken te voelen intogen deel, maar vergeten moet niet wor den, dat er ook andere belonged dan die der sport zijn. En door juist Za terdagavond niet te verschijnen, had den de jongelui dubbel ongelijk, want de heer Verkuyl behandelde zijn groot en grootsch onderwerp op pittige en boeiende manier. Na enkele bijzonderheden von het laatste te Maastricht gehouden Taai en Letterkundig Congres verhaald te hebben, ging spr. over tot de behan deling van de opkomst der Neder- landsche Letterkunde. De heer Ver kuyl voerde ons daartoe geheel tot Jacob van Maerla'nt terug, die zoo te recht ,.de vader van alle Dietsche dichteres te gader" genoemd is. Toen reeds, en veel later nog, toï het mid den van de 16e eeuw, was Zuid-Ne derland ver het Noorden vooruit. De Zuidelijke rhetorijkers waren wij'd beroemd, en zooveel Invloed oefenden ze ten slotte op de taal die immers hei volk is uit, dat een man ais Philips van Bourgondiê de meest strenge censuur toepassen ging en de hardste verbodsbepalingen instelde. De oorlog met Spanje bracht de kentering. Het Noorden begon zich in den beginne langzaam, maar- allengs vlugger boven het Zuiden te ontwikkelen. ln 1610 verwierf de Haarlemsolie rederijkerskamer den prijs. Maar de band-v-m-broederschap was daarom niet gebroken. In 1613 riep de Spaar- nestcdelyke Kamer alle rederijkers tot een groot concours op, eu ook ve le Zuidelijken gaven aan de invita tie gehoor. Maar toch ging het Zui den achteruit lil het 12-jarig Bestand trokken velen naar het Noorden; een goed deel en niet het minst intel lectueel ontwikkelde der bevolking verliet de eertijds zoo bloeiende Vlaamste steden; niet minder dan 17 Zuidelijke hoogleera'ren b.v. vonden een leerstoel aan de Leidsche univer siteit Aartshertog Albert trachtte de taal, die hij mistrouwde, met geweld te derdrukken uit te roeien als het kon en het gelukte hem in zoover re, dat alle literair verkeer met het Noorden ophield. Twee eeuwen sliep het Vlaamsch. De Fransche Irepubliek en keizer Napoleon trachtten het Fransch overal als de raslaal in te voeren. Officieels stukken, couranten en boeken, alles was Fransch. In de schouwburgen, op de scholen en in de rechtszaal, nergens meer hoorde men de oude moedersprake. Alleen den laagsten standen kon men geen FTansch leeren die bleven het Vlaamsch als spreektaal bezigen. Koning Willem I deed krachtige po gingen om de Vlaamsehe letterkun de weer te doen opleven; een nieuw geslacht bloeide op, een dat zich zoon van den Dietschen stam voelde en als zoodanig leven voelde. Maar riep spr. uit met hoe groote moei lijkheden hebben deze jonge krachti ge mannen te kampen. Ze zijn bijna onoverkomelijk en toch staan de Flaminganten in hun 'recht. Het Bel gische volk is in meerderheid Vlaamsch: heeft een bewolking van 4 millioen Vlamingen tegenover 3 rail- lioen Walen. De beweging wil gelijk stelling, officieele gelijkstelling van beide talen zooals de Grondwet van 1831 reeds waarborgt, hoewel 't besturend deel der natie van de be treffende bepaling een doode letter gemaakt heeft. Voor het welslagen der beweging zijn noodig: het gezin, de school en het parlement. Dat gezin is in de beweging een donker punt vooral voor zooveel de vrouw, de moeder, betreft. Zij toch vindt, dat 't Fransch zooveel schooner, zooveel be schaafder is; ze heeft zoo weinig na tionaliteitsbesef, dat ze in de wolken is als haar kinderen Fransch spreken al doen ze het nog zoo gebrekkig Want dat is juist het gevaar: de twee taligheid leidt tot halftaligheid; de kinderen krijgen ten slotte een on mogelijk en Ieelijk dialect, dat alle hoogere ontwikkeling buitensluit. De vrouw die zooveel doen kon 9taat nog geheel buiten den geweldigen taalstrijd, die nu al bijna een eeuw- gevoerd wordt. Toch zijn al voordee- lo'n behaald. Spr. herinnert slechts aan de taalwetten van 1871, '78 en '83, die alle. vooral de wet-Cooremans iets goeds gaven.Maar danr staan fei ten tegenover als dat guillotineeren van twee Vlamingen, die beschuldigd werden een weduwe te hebben ver inoord. De geheele behandeling van de procedure had in het Fransch plaats dat de een der beklaagden bijna niet, de ander in het geheel niet verstond. De menschen werden ver- oordeeJd, ofschoon zij hardnekkig! hun onschuld volhielden. Later bleek dat twee Walen de daders waren, i Tot dergelijke rechterlijke dwalingen kan het onderdrukken van een stam aanleiding geven. De school is nog lang niet gewdn- nen: wèl wordt tot de vierde klasse les in het Nederlandsch gegeven, maar hooger op komt het Fransch dat verdringen. In October van het vorig jaar werd te Antwerpen de eer ste Nederlandsche school geopend Het hooger onderwijs, zoowel te Luik als te Geut wordt nog geheel in het Fransch gegeven, ofschoon de bewe ging ten gunste van een Vlaamsehe hoogeschool dagelijks in kraciiteu wint Met waardcering herdacht spr. Albrecht Rodenbach, den jongen te vroeg gestorven Vlaamschen student, die zooveel voor de vrijmaking der onderdrukten gedaan heeft. De beweging heeft ook een econo mische zijde: juist door de mindere ontwikkeling van het gros der Vla mingen, is hun maatschappelijke wel vaart eveneens minder. En dat die beter wordt, is een belang voor geheel België. Spr. wekte ten slotte op tot meer belangstelling in de Vlaamsehe be- Onze Lachhoek ZIJ KENDE HEM. Ik geloof, juffrouw, zeidc een modegek tot een dame, toen deza weigerde op zijn uitnoodiging om te zingen, ik geloof dat u naar onze complimenten vischt. Pardon, meneer, was het ant woord, ik visch niet in ondiepe wa ters. Overal, waar iets voorvalt, ont moet je dien verdachten kerel Ik wilde wel eehs weten, waarvan hij eigenlijk leeft Wel, dat is gauw gezegd. Van gebrek aan bewijs... DIEREN VRIENDIN. De nieuwe meid geeft de poes de restjes. Mevrouw een dierenvriendin, is ge roerd. Dat vind ik aardig, Jaantje, dat je de kat vanzelf ook wat geeft? Niet'waar, mevrouw. Een dienst meisje moet goed zijn voor de kat Dat bespaart haar het halve werk bij het vaatwasschen. Bij een diner werd een officier ge plaatst met zijn rug 'naar de kachel. Hij hield de hitte eenigen tijd uit, maar ten slotte werd 't ham te erg en vroeg hij een vuurscherm voor do kachel te plaatsen. Een Hollandsch krijgsman moet altijd voor bet vuur standhouden, meende de gastheer. Maar niet met het vuur in den rug, meneer, was het gevat ant woord. IN DEN SCHOENENWINKEL. Dame. Vindt u niet, dat de eene voet grooter is dan de andere? Winkelier. Integendeel! Ik vind dat de eene kleiner is. weging, die daarop zoo rechtmatige aanspraak maken mag. De heer A. von Saher maakte zich tolk van alle aanwezigen, toen hij den heer Verkuyl voor zijn boeiende, enthousiaste -voordracht hartelijk dank zeide. HINDERWET. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 6 Maait jl. aan de firma tionner- inann Co. vergunning is verleend tot uitbreiding van de fabriek in liet porceel aan de Friesche Varkenmarkt No. 2/4, door in en achter genoemde fabriek op te stellen en in bedrijf te nemen: eenen gelijkstroom electro motor van 10 P.K.; verschillende krachtwerktuigen eu een dubbel ste- tionnair smidsvuur. Maken tevens bekend, dat bij hun ne beschikking van 6 Maart ji. aan G. H. van Daalen vergunning is ver leend tot uitbreiding van de kieeren wasscberij en drogerij in het perceel aan de Brouwersvaart No. 50-52, door deu beetaanden stoomketel von 6,5 M2., verwarmend oppervlak te ver vangen door eenen stoomketel van 35 M2. verwarmend oppervlak. B. en W. van Haarlem maken be kend. dat bij hunne beschikking van 9 Maart jaan A. Hartog vergun ning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot het bewaren en verwerken van petroleum ln het be nedengedeelte van het perceel aan de Essenstraat No. 13 A. B. en W. maken tevens bekend, dat bij hunne beschikking van 9 Maart j.l. aan H. Bijnsdorp vergun ning is verleend tot oprichting van eene opslagplaats van petroleum in het perceel aan de Kinderhuisvest no. 47. Nuttige Handwerken. Onze stadgenoot© mej. A. J. M. Ruysenaars slaagde te Brodu voor de acte nuttige handwerken. (Vervolg Stadsnieuws op de derde pagina van dit tweede blad). Btiitenlaiidsch Overzicht Er is al heel weinig nieuws van over de grenzen, 't la op-rerkelijk. kalm I Dat is gelukkig, want als er Veel belangrijks is, geldt 't moestal een of ander incident, soms zelfa oorlogs gevaar. Eenige opschudding ls thans ge wekt door de zeer hoogo marine-be grooting von Engeland izie Overzicht van Vrijdag en Zaterdag). Wat zal Duitschland op deze Engelsclie plan nen antwoorden In Frankrijk maakt men zich na tuurlijk niet ongerust over de nieuwe TlootuiibreJding van Engeland. Hoe Jterker de vriend is, dos te beter al- •hans voor de naaste toekomst. Bovendien ook DE FRANSCHE MARINE wordt weer versterkt. De begrooting is 7aterdag door de Kamer aangeno men Admiraal Rienaitné heeft de voor uitzichten van de Fransc'no vloot ver geleken mei die van de Duitsche en kwam daarbij niet tot overmatig hoop volle gevolgtrekkingen. Delcessé. de nieuwe minister van marine, beeft hom evenwel bestreden. Vergelijkt men twee vloten met elkaar redeneerde hij, d.>-,n moet men uitgaan van het aantal Dreadnoughts. In 1920 zullen zoowel de Fransche als do Duitsche vloot 22 Dreadnoughts heb ben. Frankrijk zal dan 18, Duitsch land 12 gepantserde kruisers hebben. De Duitsche kruisers zijn echter ster ker dan de Fransche en in zooverre is Duitschland Frankrijk de baas. Het ware overdreven, eindigde Delcassé, uit deze feiten pessimistische gevolg trekkingen te willen maken. Er is nog al belangstelling voor hetr geen IN MEXICO VOORVALT. Een telegram uit Mexico-City meldt, 'dat de regeering besloten heeft in de geheele republiek de constitutioneele rechten op te schorten. De Amerikaanscho regeering heeft twee kruisers en twee kanonneerboo- ten uitgezonden om toezicht uit te oefenen langs de kusten van Mexico aan den Atlantischen en den Stillen Oceaan. Dus alles nog voor... manoeuvres I Van dit. praatje wordt niet veel ge loofd. WH worden aan de regeerincr der Verecnfgde Staten geen bnoze plannen toegedacht, maar men acht 't in Washington blijkbaar geraden, om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. Vandaar do z.g. manoeu vres De Kolrische Zeiltuig vertelt in een van de bekende officieuze telegram men uit Berlijn, hoe de Duitsche re geering deunt te handelen in tiet ge val leven en bezittingen van Duit sche onderdanenen in Mexico be dreigd mochten worden. Mochten in Mexicaanscno havens onlusten uit breken en zouden Duitsche burgers dan niet voldoende beschermd zijn, dun zou de Duitsche regeering dienen te overwegen, of zij van haar, vast staand eu ook door de Vereenigde Sta ten stecd-i zonder voorbehoud erkend, recht gebruik zal maken, om oorlogs schepen naar Mexico te zenden. Tus- schen het uitoefenen van dit recht en Inmenging in binnenlandsche Mexi- caans©be aangelegenheden is een zeer groot verschil. Zelfs wanneer de te genwoordig© onlusten tot eon volledi ge omwenteling zouden leiden of wan neer ds V'ereonigde Staten Mexico te- den den wil der Mexicanen zouden in lijven, zou Duitschland zich daaraan .wel niet wagen. HEI COMPLOT IN DE CONGO. De In dependance" handhaaft haar bericht over de samenzw ering en voegt aan het reeds medegedeelde nog het een en ander toe. Het blad verklaart uit due verschil lende bronnen haar inlichtingen te Leoben verkregen. Het complot werd den 27slen Januari ontdekt door een vertrouwelijke mededeeiing van een inboorling aan een oud-kapitein van de gendarmen. De Gouverneur-Gene raal geiasie een huiszoeking in het dorp Samuel, die leidde tot de ontdek king van geweren, revolvers eu to- niei. De samenzweerders waren over eengekomen in den vroegen ochtend van een bepaalden dug de ambtena ren te verinoorden en de woningen van den procureur-generaal en den staatsinspecteur ln de lucht te lateu Vliegen. Nieuwe huiszoekingen in het dorp Kallomo op den lOen Februari, leid den tot de outdekking van. een hoe- Veelheid toniet, voldoende om geheel fioina in de lucht te lateu vliegen. De Belgische minister van kolo- FEUILLH I OM De Nieuwe Hoed Mijn beste Bendemann, zei op zekeren morgeif de vrouw van profes sor Bendemann tot haar echtgenoot, toen hij uit wandelen wilde gaan, eindelijk zal je er toch toe moeten besluiten, je een nieuwen hoed aan te schaffen. Met dezen hoed kan je werkelijk niet meer uitgaan; 't is een schande voor je, als je nog langer zoo rondloopt. De stekelige gezegden van je collega's, de spottende blik ken van je leerlingen van dat alles schijn je niets te zien of te hooren. Ik zal, terwijl jij uit bent, een bezen ding hoeden laten komen, en als je thuis bomt, zullen we samen eens een heoi mooie voor je uitzoekeu. Prof Bendemann was daarmede al lerminst gediend. Alleen ijdele gek ken, nietsbeduidende menschen, merkte hij wrevelig op zijn er op gesteld, uiterlijk er netjes en fijn uit te zien, maar de echte waarde van een mensch ligt in zijn kunnen, in zijn jweten; het is volkomen onverschillig, of ik een kleedingstuk draag, dat mo dern, of een dat ouderwetsch is. En juist mijn goede „Methusalem" zóó noemde namelijk prof. Bende mann op zinrijke wijze zijn hoed ligt me na aan het hart. Wees dus zoo goed, lieve Amalia, en bespaar me dergelijke dwaze verwijten. Daar op ging de professor heen. Prof. had zeker niet zoo geheel en al ongelijk; maar ook zijn vrouw had dat niet, want de „Methusalem" een grijze, breedrandige, toen hij nieuw was ongetwijfeld heel mooie en heel dure vilten hoed. had in de laatste vijftien jaren van zijn oor spronkelijke schoonheid veel Inge boet, en de toestand, waarin hij zich thans bevond, was inderdaad zorg wekkend. Vijfmaal was hij uit de mo de geraakt en er weer in gekomen, vijftien zomers had de gloeiende zon hare stralen onbeschermd op hem af gezonden, en vijftien Jaren had hij regenbuie'n, sneeuw en hagelstor men geduldig moeten verdragen. Overweeg nu eerlijk het pro en contra In de rede van do vrouw des professors zoomede in de tcgenrede van den professor en de zooeven ge schilderde lotgevallen van „Methu salem", en Iedereen zal mij moeten toegeven: de vrouw van den profes sor had gelijk, maar, waar het op aankomt zij hield ook gelijk! Ten minste voorloopig. In het gevoel van haar „rechtsbewustzijn" telefoneer de zij aan het grootste hoedenmaga- zijn, om haar onverwijld een collec tie heerenhoeden aan huis te zenden. De boekhouder, die de lastgeving aan de telephoon opnam, wantrouwde zijn ooren en vroeg voor alle zekerheid nog ééns, of de zending wel inder daad aan de woning van prof. Ben demann moest geschieden. Dat was ongemanierd! Het ergerde mevrouw Bendemann meer dan ze zeggen kon, en het versterkte haar nog in haar voornemen om „Methu salem" ten val te brengen. De bezending hoedei: kwam aan. en niet lang daarna ook de professor. Toen prof. Bendemann het voldon gen feit zag, werd hij treurig ge stemd. Ik weet niet, lieve Amalia, sprak hij, hoe je me dat verdriet kunt aandoen, om me op mijn ouden dag nog tot een kleorengek to stempelen! Bij die woorden streek hij voort durend zijn hand liefkoozend over „Methusalem" alsof hij diens veront waardiging over de hem aangedane beleediging wilde sussen, en hij wierp toornige blikken op de nieuwe, door hun opdringerige schoonheid verlok kende hoeden. Als wijsgeer echter borustte hij zwijgend in zijn lot. Stom hing hij zijn „Methusalem" ln de kleorenkast en spreidde, om hem tc beschutten, er een doek over uit, eene eer, welke „Methusalem'' tn de vervlogen vijftien jaren voor de eerste maal tc beurt v»el. Mevrouw Bendemann was minder stom dan haar gemaal. Als een advo caat prees zij den vorm. de kleur enz. vab eiken der gezonden hoeden. Lang werd uitgezocht en gepast. Een hei-gele strooien hoed waarop me vrouw haar oog met bijzonder welge vallen liet rurien, scheen hem te flat toerend toe, een ardere tc kleinbur gerlijk, een derde bcantwoorddo niet aan zijn smaak, een vierde niet aan den door hem begeerden vorm. Meermalen keek hij schuin naar de kleerenkast. Eindelek Wh gelukte 't mevrouw Bendemann hem een groe ten zwarten vilthoed op te dringen. Moet het dan toch zoo wezen. Amalia, zuchtte Bendemann. 't was de laatste st&iptrakking van zijn ver zet. Ja, lieve Bendcniann, antwoord de de wreede, je zult aan dezen hoed even gauw gewend raken als aan je ouden. Bendemann zette den zwarten slap pen hoed op zijn hoofd en liep, om er alvast eenigszins aan te wennen, een half uur in zijn woning rond, nu en dan links of rechts een dcnkbeol- digen voorbijganger groetend. Na deze exercitie meende mevrouw Bendemann haren gemaal den nieu wen hoed te kunnen overlaten. Uit voorzichtigheid evenwel, wegens pro- lessors spreek woordelijke vergeetach tigheid, naaide zij zijn visitekaartje aan de binnenzijde vau den hoed tus- scben leer en vilt vast „Methusalem" was gevallen! Inmiddels had de praatzieke faam van het hoedenmagazijn uitgegaan, het belangrijke nieuwtje verspreid, en groot en klein was nieuwsgierig, om Bendemann's nieuwen hoed te zien. De professor liet hen echter ver geefs op dat genot wachten, doordien hij, weldra verdiept in een belang rijk© handeling over „hot zieleleven van den inktvisch" 's middags niet uitging en eerst laat op den avond zich op weg naar zijn Werhuis „Tn den Rooden Os" begaf. Professor Bendemann was volstrekt geen vau die lichtvaardige arbeiders die, wanneer zij de pen hebben neer gelegd, ophouden te arbeiden. Zijn voornaamste arbeid, de schikking van het geheele volgende hoofdstuk, was al lang klaar in zijn hoofd, voordat hij de pen opnam. Zóó kwam het ook dat bij dezen grooteren arbeid zijn geest zich van de hetu 1 'ingevende bui tenwereld geheel afsloot en *ich Hechts met den inkt-i«ch bezighield. De geschiedenis met Methusalem'' s uit ?yn herinnering volkomen weggevaagd. In gedachten verzonken in het bier huis gekomen, hing de professor, creenkomstig Z"u oude gewoonte, snel zijn hoed op. in een donkeren hoek van het lokaal, en ging alsdan reids eenigen van lijn collega's hem wachtten. Weldra was een weten schappelijke strijd in vollen gang. Opgewonden dronk de professor het een glas hier na hit andere en vocht met vuur voor zijn theorieën, tot efn- deliik een der heeren aanstalten maakte om heen te gaan. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5