NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8506 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 15 MAART 1911 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENl Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 16 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—8 uur. Schouwburg: Rotlerd. Tooneelgez.: „Het Heilige woud", 7 3/4 uur. Haarl. Loge Theosofische Vereeni- ging, Mevr. W. A. L. Ros—Vrijman, Nut v. h. Algemeen, 8 uur. Sint-Bavo: Cursus In de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer v. d. Kath. kerk over de Sacra menten in 't algemeen: over het toe dienen en het ontvangen der Sacra menten. Stadsnieuws KONINGIN HELENA. Met een zeer boeienden roman IC o- ningin Helena wordt heden in ons blad een aanvang gemaakt Wij geven in overweging, dit belangwek kende verhaal getrouw te volgen. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit niim- ner vinden onze lezers een artikel .Naar Boskoop" (11) in de rubriek Dm Ons Heen. GRONDWERKERSACTIE. In het gebouw Smedestraat 43 was gisteravond door het hoofdbestuur van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland eene vergadering belegd, waarin de heer B. Rijk, de secretaris van de Amster dam sche Grondwerkers vereeniging „Helpt Elkander", als spreker op trad. De spreker wees op den achterlij ken toestand in het grondwerkersbe- drijf, wat betreft arbeidstijd en loon. Vijftig pCt. is werkloos. Nog gisterenmorgen bleek het, hoe- velen werkloos zijn. Toen vervoegden zich honderd grondwerkers bij de uitvoerders van de gasleiding te Vel- sen. terwijl er maar twee plaatsen waren. In verband met het besprokene werd de volgende motie aangenomen me! algemeene stemmen „De vergadering van Grondwer kers, bijeen in T gebouw „Vooruitgang", Smedestraat 43. besproken hebbende het schrijven, gezonden aan de Patroons vereeniging op 1 Maart, waarin verzocht is, vóór 8 Maart eenig antwoord te zendon, om tot een samenspreking te komen. spreekt er haar afkeuring over uit dat het schrijven on te antwoord is gebleven. spreekt den wensch uit, dat alsnog gehoor wordt gegeven aan het ge dane verzoek en dat rekenschap zal worden gehouden met de eischen des tijds dat het niet beantwoorden van verzoeken en negeeren van'organisa ties in de praktijk gebleken is schade lijke gevolgen tc hebben; dat bij cven- tueele stoornis in het bedrijf aan de organisatie daarvan geen verwijt kan gemaakt worden besluit deze motie op lo zenden aan de Patroonsvereeniging, alsook ter plaatsing aan te bieden aan de pers." Daarna werd met eveneens alge meene stemmen besloten hot volgende adres tot den Haarlem scben Raad te richten Geven met verschuldigde hoogach ting te kennen, ondergeteekenden, bestuurders van de Grondwerkersver- eeniging „Vooruitgang zij ons stre ven", afdeeling der Landelijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders in Ne derland, dat zij den Gemeenteraad met den meestee aaudrang verzoeken maatregelen te nemen, dat bepalin gen zullen worden opgenomen om trent loon en arbeidsduur voor grondwerkers en aanverwante arbei ders in Uw bestek-bepalingen, gel dende voor uit te besteden werken der gemeente Haarlem, en dat vol doende waarborgen zullen worden ge nomen. dat de besteksbepalingen zul len worden nageleefd. Voor nadere bijzonderheden hebben ondergeteekenden de eer, U te ver wijzen naar bijgaande toelichting. In de toelichting wordt er op ge wezen, dat terwijl de productie r!:?gt en de prijzen vun de levensmiddelen gedurende de laatste jaren met 23 f»Ct. zijn gestegen het loon In den oop der jaren niet steeg. Een loon van 20 cent per uur en een onbepaal- den arbeidsdag, zonder voldoende voorwaarden bij overwerk, nacht- en Zondngsarbeid moet beschouwd wor den als onhoudbaar De vereeniging is teleurgesteld bii de in werking treding van de wei op het arbeidscontract Daarin Is erkend het recht op vergoeding bij ziekte, en verzuim tengevolge van weersgesteld heid, op materiaal enz. Door de pa troons ia echter liet eenige goede, dat deze wet bevat, op schromelijke wijze te niet gedaan Ten slotte worden de volgende be palingen gevraagd Een minim urn loon van 0.25 pe r uur een maximum arbeidsdag van 10 uur per etmaal In den zomer, van 1 April tot 30 September 9 uur per etmaal in den winter van 1 October tot 31 Maartoverwerk de eerste 2 uur 20 pCt., liet 3de en We uur 30 pCt. voor verdere overuren gewerkt worde 50 pCt. boven het minimum uitgekeerd wanneer bij arbeid op Zon- of algemeen erkende feestdagen gewerkt wordt 100 pCt. verhooging boven het minimumloon bij ge dwongen verzuim wanneer het werk door schuld van den aannemer, of tengevolge van hem persoonlijk door toevallige verhindering, of tengevolge van ongunstige weersgesteldheid ge heel of gedeejtelijk stil ligt, den aan nemer te verplichten aan de werklie den, tiidens den duur hunner dienst betrekking. waarop de werklieden zijn aangenomen, het loon voor de- door hen ten gevolge van het stil liggen van het werk verzuimden tijd uit te betalen, over niet langer dan 6, of bij stil liggen wegens ongunstige weersgesteldheid over langer dan o achtereenvolgende werkdagen, noch over meer dan ló dagen in een tijd perk van 3 maanden;. Loon bij verzuim wegens ziekte en andere bijzondere redenen. Eveneens den aannemer te ver plichten aan de werklieden tijdens den duur liunnar dienstbetrekking bet vermelde loon over door liem vei - zuimden tijd uit te betalen in de vol gende gevallen a. bij bevalling van de eciitgenoote van den werkman en bij het overlij den en het begraven van zijne huis- genooten, of van een zijner bloed- of aaü ver wanten ten hoogste één dag-; b. bij ziekte, indien de ziekte langer dan drie dogen duurt, met inachtne ming der bepalingen van art 1638 c Burgerlijk Wetboek, gedurende de eerste week, duurt de ziekte langer dan een week, dan wordt gedurende de twee volgende weken 60 pCt. van het bedongen loon uitgekeerd wordt de arbeider in een tijdruimte van drie maanden meer dan eenmaal ziek, dan worden deze ziekten voor de toe passing van deze bepalingen als eene voortgezette ziekte aangemerkt Overtreding door de aannemers. In geval van overtreding van eene of meer dezer bepalingen kan de werkman, of wanneer hij in een or ganisatie is, hei bestuur, le dieu ein de zien tot de directie wenden, of een scnrifteJijKe klacht bij B. en W. in brengen, die den aannemer zullen noodzaken het eventueel te weinig be taalde loon aan den betrokken werk man te vergoeden. W ordt hieraan op eerste aanzegging niet voldaan, dan zal het te weinig betaalde loon ten bate van den workinau op de aanue- mingssom worden ingehouden, en hem dit door de directie uitgekeerd worden. Bij ontslag van een werkman we gens indienen van klachten. In geval een werkman ontslagen wordt bin nen zes weken, nadat ten aanzien van den aannemer eene overtreding werd geconstateerd, hem door B. en W. voor rekening van den aannemer tot uiterlijk zes weken na het ontslag, doch hoogstens tot aan hot einde van het werk, een weekloon uit te koeren, gelijk staande met hot minimum, waarop hij is aangenomen, de uit dien hoofde betaalde gelden op een der betalingstermijnen door de direc tie in te houden. Bij opzegging bij gedaan werk Den aannemer te verplichten bij gedaan werk 8 dagen van to voren zijn werk lieden op te zeggen, ook geldende voor de werknemers. Onder-aannemers. De bovenbedoel de bepalingen gelden voor de werk lieden in dienst van onder-aanne mers, in dier voege, dat de aannemer zeil tegenover de gemeente aanspra kelijk blijft voor de stipte nakoming der bepalingen. Grondwerk en aanverwante vak ken. Deze geldende voor het vak, ten aanzien voor de categorieën grond werkers, taludwei-kers, siocn zeilers- grondwerkers, tekel aargrondwerkers, baRgerlieden, siortbazen, spoorleg- gers en Rijs werkers. Het adres is geteekeud door den voorzitter J. Lok en den secretaris J. Tuin. 4e. Liederenavond Gerard Zalsman. Op den vierden I.Iederenavond van Gerard Zalsman zullen medewerken mevrouw Marie Lenore, sopraan, Rotterdam, de heer Jac van Kempen, tenor, Bloemendaal. en de heer Piet de Waardl, pianist, Rotterdam. De heer Zalsman zal een 8-.tal liederen van Emlel Hullebroeck voordragen. Toynbee-vereeniglng. Op den voordracht- en muziekavond zal als pianist medewerken de heer Joh. van Beaumopt en niet mejuf frouw Joh. v. Beaumont, zooals ver keerd op 't programma vermeld staat. BLOEMBOLLENCULTUUR. Do afd. „Haarlem" van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur ver gaderde Dinsdagavond in Caf „Neut". De afdeeling koos als candidaat in de vacature-Van Zanten in het Hoofd bestuur, den heer VV. II. de Graaff. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat or een iiadeelig Baldo was van ƒ76.33. De rekening werd goedgekeurd. De begrooting voor 1911 wijst een voordeelig. saldo van ƒ50 aan. Na een geheime vergadering werd de beschrijvingsbrief voor de volgen- do algemeene vergadering behan deld. De afgevaardigde kreeg de op dracht namens de afdeeling te stem men legen het HoofdbestuursvoorsteJ om een tentoonstelling te houden ter bevordering der broeiproev en. Men achtte, dat de som van ƒ1000, die daarvcor uitgetrokken zou worden, beter besteed was aan contróle op de proeven bii de kweekers zelf. 25-JARIG JUBILEUM. Heden is het 25 jaar geleden, dat mevrouw A. Cnoop Koopman»Bun- ge als regentósse van het Gerefor meerde Weeshuis alhier optrad Deze dag wordt feestelijk gevierd. Heden avond te 7 uur wordt de jubilaresse in het weeshuis, dat voor deze gelegen heid inwendig smakelijk is versierd, ontvangen. Na door de Commissie van Regenten en Regentessen te zijn toegesproken, zullen do weezen en eenige oud-weezen haar verschillen de liederen toezingen, waarvan éen gemaakt is door een der oud-weezen, mej. A. van Musscher, wonende te Zandvoort. Verder zullen haar ver schillende bloemen, bloemstukken en geschenken worden aangeboden, o a een papiermand, bloemenmand en meerdere andere, alles door, de wee zen gemaakt. Ten slotte zullen de wfk«cn, suppoosten, enz. worden ont haald en verder de avond genoeglijk doorgebracht met het houden van voordrachten, enz. De heer M. J. Duisterhof, brood- en beschuitbakker alhier, heeft twee zij ner knechts. De Geus en De Goede, die 12 1/2 jaar bij hein in betrekking waron, een stoffelijk bewijs zijner te vredenheid geschonken, en ben daar bij hartelijk toegesproken. ONZE IJVERIGE RECHERCHE. We hebben alweer een staaltje te vermelden van de succesvolle en voort varende manrer, waarop tegenwoor dig ne Haarlemscbe recherche werkt. Gistermorgen om tien uur werd door den heer F. J. L. P., wonende Heijthuizerweg, aan de politie rnee- doeling gedaan, dat den vorigen mid dag een jongmensch te zijnent was geweest, die tegen de dienstbode zeide van den rijwielhersteller Rusman te komen en het rijwiel van mijnheer kwam halen. Daar Rusman inderdaad de rijwielhersteller van den heer P. is, gaf de dienstbode de fiets af. Later bleek het, dat de heer P. en Rusman niets van de zaak wisten. Deze aangifte geschiedde om 10 uur en reeds des middags om 2 uur had de recherche den dader te pakken, 't Was de 20-jarige scheepsbouwersleer- ling J. M., uit Schoten, die het rij wiel voor 5 bij een opkooper bad verkocht. De leiding der recherche blijkt bij inspecteur Van der Beek in goede handen. Door zijn voorbeeld weet hij z'n mannetjes te bezielen. Het is dan ook uitstekend werk, dat de Haarlem sche recherche tegenwoordig ver richt. Verwekken van abortus. Tegen een 31-jarige ongehuwde vrouw hier ter stede is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van art. 295 van het Wetb. van Strafr. Tegen vrouw R. te Amsterdam, die in December bij deze vrouw uit Haar lem abortus heeft opgewekt, zal waar schijnlijk proces-verbaal opgemaakt worden, wegens overtreding van art. 297 Wetb. van Strafr. DE KUÏSCHE SUZANNA. Gisteravond gnf het Neder!and«eh Operette-Ensemble. onder directie van Alph. Janmort Jr., in de Kroon de 50ste opvoering van „De kuische Suzanna". Volgens de aankondiging zou bet een feest voorstelling zijn. Waarin dat feestelijke evenwel be staan heeft, hebben we niet kunnen ontdekken. Alleen na het tweede bedrijf wer den aan de vier domes, die de hoofd rollen vervullen mej. Cora Plnksen als Suzanna, mej. S. Heilbron als ba rones Des Aubrais, mevr. R. Sumeh- tini als Jacqueline en mevr. D'Ollvei- raJonkers als Roze bloemen aan geboden. Overigens was het publiek de Kroonzaal was weer geheel bezet rij kol ijk met applaus De artisten werden herhaaldelijk teruggeroepen, meermalen zelfs bij open doek. De toeschouwers en -hoorders heb ben zich dus blijkbaar wel vermaakt. De Koloniale Landbouwschool. In de Tweede Kamer wordt thans het wetsontwerp tot uitbreiding van de Rijks-hoogere land-, tuin- en boschbouwschool en splitsing en ver plaatsing der Rijks-landbouwschool behandeld. Zooals men weet stelt de regeering voor, de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer te vestigen. Het Kamerlid voor Haarlem, Jhr. Mr. F. K. van Lennep, en eenige col lega's hebben bij amendement voor gesteld, deze school te Haarlem te vestigen. Gisteren werden de algemeene be schouwingen over het wetsontwerp geopend. Voor de algemeene zaken verwijzen we naar ons Kamerverslag, maar hier volgen nog eenige mede- deelingen (ontleend aan het Kort Verslag) speciaal over Haarlem. De heer ROODHUYZEN zei o. a. mocht de Minister kunnen aantoo- nen, dat de Indische school beter niet te Wageningen wordt gevestigd, dan zal spreker zich voreenigen met de vestiging te Deventer. Niet omdat spreker zich aanmatigt genoeg ken nis te hebben om de beste plaats aan te wijzen, maar hij houdt zich aan den Minister en diens deskundige voorlichting. Daarom reeds is spre ker tegen het amendement van de heeren uit Haarlem en omstreken. De heer TEENSTRA zei ook mee tc gaan met het voorstel tot vestiging van de Koloniale school te Deventer. De heer TER LAAN zei Of het Haarlem of Deventer zal worden, daar draai ik mijn hand niet voor om. Hoofdzaak is het onderwijs zelf, en dan wil spreker wel zeggen, dat het in zijn geheel hier een goed voorstel geldt. De hoer F ERF merkte op, dat het geschil eigenlijk alleen loopt over de oIk.-lG ji; van vestiging. Daar voelt spreker ook voor het ls oen quaestie van preferentie. Spreker vestigt de aandacht op Haarlem, dat veel boter gelegen is dan Deventer; maar hij zou toch, gedachtig het le inionx est l'ennemi du bion, niet zoozeer op Haarlem hebben aangedrongen, als de Minister in de Memorie van Ant woord tegen Haarlem geen bezworen had ontwikkeld, die spreker niet als juist kan erkeunen. De Minister wees namelijk op de vele zedelijke verlei ding, waaraan de jongelui daar bloot zouden staan, en die ze zouden ont gaan in een ineer landelijke omge ving. Maar daarvoor is geen reden. Spreker heeft 20 jaren Tri Haarlem gewoond en komt tegen 's Ministers bewering op. Op zijn beurt wil spre ker niets kwaads zeggen van Deven ter. waar hij heeft school gegaan en waarvan hij nog altijd de beste her inneringen bewaart. De heer VAN WIJNBERGEN vroeg Moeten nu de middelbare scholen worden verplaatst Spreker vindt in dé stukken do verplaatsing der kolo niale school uitnemend gemotiveerd, al is het hem niet duidelijk, waarom Deventer moet gekozen worden. De leiding biijve echter bij de Regearing, en spreker zal zich niet verzetten, uis de Minister op Deventer blijft staan In ieder geval gaven de slakken aan spreker de vrijheid, de vraag in de lvamer aan de orde te stellen. Heden wordt het debat voortgezet J. B. L a s s c h u 11. De heer J. B. Lasschuit, lid van den Raad, heeft in het Diaconessenhuis een operatie ondergaan. Hoewel hij nog niet buiten gevaar is, is zijn toestand, naai' omstandig- lieden, bevredigend. De nacht was rustig. Baldadigheid. De jeugd heeft haar vernielzucht weer eens bot gevierd door een groot aantal ruiten in te gooien van de R. K. parochiale schooi aan de Wester gracht. Dit is den laatsten tijd al meer gebeurd. Luiaard-luipaard. De beer J. W. Sevenhuysen heeft in zijn rede over Vegetarisme onlangs over den luiaard gesproken. De verslaggever heeft den luiaard behoorlijk op papier gebracht Onder weg naar de snelpers is evenwel een ongenoode p hel dier In luipaard komen veranderen. Vandaar dat het den schijn heeft, alsof de heer Sevenhuysen zich ver gist zou hebben wat niet het ge val is OPENBAAR SLACHTHUIS. In de plaats van den heer Flohll is met Ingang van 16 Maart tot adjunct- directeur van het openbaar slacht huis benoemd de heer C. F. van Oijen. te Utrecht TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In de te Amsterdam geliouden ver gadering der plantenkeurlngs-com- missie werden o. a. tot bestuursleden gekozen de heeren F. Dolderdijk. te Haarlem, en P. W. Voet. te Over- voen. De vergiftigingszaak In de Nieuwe Meer. De justitie heeft thans last gegeven lot opgraving van het lijk van vrouw EMer. Dit zal Vrijdag geschieden. Door een misverstand is gister een bericht blijven liggen, dat de 30-jarige vrouw Hoogenhout—De Haan door oen veldwachter uit Nieuwe Meer r.aar het Haarlemsche Paleis van Jus titie ls overgebracht. Daar werd haar een bevel tot rechtsingang met last tot inhechtenisneming en instructie be- teekend. Na het houden der instruc tie, waarbij zij, evenals Exter. ont kende debet te zijn aan de vergifti gingszaak is zij naar bet Huis van Bewaring overgebracht. Hedenmiddag werden de twee ver dachten wederom gehoord. Sta in den weg. Dezen middag te 12 uur. dus op een der drukste oogenblikken van den dag. stond vlak voor het postkantoor een rijtuig. Blijkbaar wachtte de koet sier op iemand, die er binnen was ge gaan. De insrang tot het postkantoor is toch al slecht en nu werd ook de toe gang tot den ingang nog belemmerd. Wil de politie daar eens op letten Zoon wachtend rijtuig moet maar op de Nieuwe Groenmarkt gaan staan, waar het niemand hindert. Van 't Kantongerecht Twee bekende stroopers Jan de W. en Roel B., stonden terecht omdat ze op don 3en Januari bezig waren met het stellen van wildstrikken in het jachtveld van mev"r. de wed. Van de Vliet—Borskl „Is dat zoo De Weert?" vroeg de kantonrechter, rar. Van dor Wersch. De W.: Neen, edelachtbare ïïaar is niets van aan. Blijendaal die pro ces-verbaal opmaakte kwam hij gend aanloopen, en op dat oogonblik was ik al drie minuten mijn laatsten strik kwijt. Ook heeft m'n maat geeh strik ken gesteld dat heb ik gedaan. Hij stopte alleen de pen in den grond en legde de strik er naast. Ik deed het andere werk voor de vlugheid, ziet u?" „Is dat zoo, B.f" „Ja, meneer, ik zeg heeiemaal wat m'n maat zegt" De W.: „Toen Blijendaal aan kwam, zei hij: „Jullie krijgen alleliei „een dure" dat is er een van ze ven dagen weet u, en hij was erg in zijn schik. Maar 't proces-verbaal ls niet juist, ofschoon het niks geeft of wij dat al beweren, zullie zijn veld wachters, en wij stroopers en zij worden geloofd wij nooit, al zijn we nog zoo in ons recht. Do Jachtopziener Blijendaal deed een heel ander verhaal dan de be trapten. Toen de stroopers met hun werk bezig waren, had hij ze achter een „kantje" bespied, en eerst toen ze gereed waTen was hij voor den dag gesprongen. Wat de kantonrechter een verstan dige handelwijze vond. De ambtenaar eischte tegen ieder der beklaagden 7 dagen hechtenis. Dus toch „een dure."! LAST VAN EEN IÏOND. In de Nassaualraat heeft de koop man Jac. ter H. een pakhuis, waarin hij 'e nachts een hond bergt, die aan den ketting geleed wordt Het dier tje houdt zich evenwel niet altijd rustig lijdt misschien aan slape loosheid of verveelt zich en vult de nachtstilte met den buren zeer on melodisch in de ooren klinkende ge luiden. „Hij kermt en jankt op een aller akeligste manier. Geen mensch kan meer een oog dicht doem" zei een der klaagsters vanochtend. De ambtenaar eischte tegen den baas van 't luidruchtige beest f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. 't Is de vraag of dat middel af doend zal zijn! Verder kwamen vanochtend wat leerplichtwetovertredingen, die geen van alle tets belangwekkends oplever den. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan D. S., te Amsterdam, overtreding Wapenwet, 3 boete of een dag hech tenis. H. V., te Haarlem, en twee ande ren, overtreding Jachtwet, zeven da gen hechtenis en ƒ10 boete of vie* dagen hechtenis. T. P. H., te Katwijk aan Zee, over treding Leerplichtwet, 8 boete of 4 dagen hechtenis. P. de J., te Zandvoort, de orde ver storen, 5 boete of twee dagen hech tenis. M. D., te Wijk aan Zee, stroopcrij, 2 boete of een dag hechtenis. K. B., te Urk, en twee anderen, een gemeerd vaartuig niet verlichten, 11 boete of een dag hechtenis. J. K., te Haarlemmermeer, onbe heerd laten staan van een trekdier, 3 boete of twee dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en negen ande ren, loopen op verboden grond, /5 boete of drie dagen hechten is. L. B„ te Amsterdam, en 14 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 3 boete of drie dagen hoc hte- nis, 12 boete of twee dagen hechte nis, 1 boete of een dag hechtenis, en ƒ0.50 boete of een dag hechtenis. M. J. V., te Amsterdam, en 9 ande ren, overtreding Politieverordening Bloemendaal, 3 boete of eea dag hechtenis, 2 boete of een dag hech tenis, en 1 boete of een dag hech tenis. J. D. S., te Rotterdam, A. G. E., (e Bloemendaal, overtreding Motsrver- ordening Heemstede, 15 boete ©f 3 dagen hechtenis, en 10 boete et drie dagen hechtenis. W. H., te Haarlem, overtreding Mo torverordening Haarlemmeriiede, 3 boete of een dag hechtenis. L. H,, te Bussum, en vijf anderen, overtreding Provinciaal Reglement, 2 boete of een dag hechtenis, oa 1 bode of een dag hechtenis. A. P. II. B. van W., te Amsterdam, on 14 andoren, overtreding Motor- en Rijwiel-Reglement, 3 boete ©f oen dag hechtenis, 2 boete of een atg hechtenis, en 1 boete of eeu dag hechtenis. Voorts werden er nog 7 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tol drie dagen hechtenis, I 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of twee dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij C. ter Metz, Oranjeboonistraat 182, een dameshorloge met ketting. W. Looiienga, Adriaan .Loosjesstr 18. een horlogeketting. J. Visser, Soutmansiraat no. 5, oen damesportemonnaie met inhoud. S Kion, Rollandstraat 19, een ro zenkrans. S. Heiloo. Wijde Geldeloozeqjad 11, een damesbont. DE HAARI.EMSCH KATOBN- MAATSCIIAPPIJ. Jlir. Ch. F. van de Poll is heden 25 jaar directeur van de Haarlemsche Katoenmaatschappij. Overeenkomstig de opvatting van den heer Van de Poll heeft men de herdenking van bet jubilé achterwe ge gelaten. Wij vinden echter tn dit feit aan leiding om eens nader te wijzen op deze belangrijke Haarlemsche fu- briek. We ontleenen daarom het volgende aan het boekje: „Haarlem als Indus triestad", ln het jaar 1906 uitgegeven door het Haarlemsche departement van de Maatschappij van Nijverheid: De Haarlemsche Katoenmaatschap pij, Naamlooze Vennootschap, ont stond in 1875 uit de Commanditaire Vennootschap firma Prévinaire en Co., welke laatste op haar beurt eene voortzetting vormde van de door don heer J. B. T. Prévinaire in 1831 op gerichte en voor diens eigen reke ning gedreven wordende onderne ming. De hedr J. B. T. Prévinaire was fabriekseigenaar in België en vestig de zijne industrie te Haarlem nadat, ten gevolge van de afscheiding van België, hier te lande belangrijke voordeelen van regeeringswege wer den aangeboden aan hen die nijver heidsondernemingen, speciaal op hot gebied der textiel-industrie stichtten. De fabrieken bestonden uit eene Katoenververij en -drukkerij buiten de voormalig* Zijlpoort, thans nog ln werking, terwijl de heer PrêvinnJ- re later door aankoop eigenaar werd van de weverij op het terrein .,de Phoenix" aan het Spaarne. Deze we verij werd in 1886 opgeheven. Tot circa 1885 heeft de drukkerij en ververij bijna uitsluitend geworkt voor Nederlandsch-lndië. Het pro- dukt bestond in hoofdzaak uit eene nabootsing van de zoogenaamde „ba tiks", zijnde de door de inlanders op Java gedragen wordende Sarongs en hoofddoeken Na den „krach" ln Indlë ln 1884 werd de noodzakelijkheid Ingezien

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1