HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. KONINGIN HELENA WOENSDAG 15 MAART 1911 OM ONS HEEN No. 1325. Haar Boskoop. IL Natuurlijk la dit niet de eerste ten toonstelling, die in Boskoop aal wor den gehouden. Vroeger zijn er wel meer geweest, maar op kleine schaal Waarschijnlijk heeft de Haarlemsche tentoonstelling invloed op den om vang van deze expositie gehad, er ftgt Iets aanstekelijks In, en men heeft in Boskoop natuurlijk wel dege lijk opgemerkt, welk een prachtige reclame Haarlem verleden jaar voor de bloembollencultuur gemaakt heeft En al is en blijft de Boskoopsche een gemeentelijke tentoonstelling, de Sta ten van Zuid-Holland hebben de be- teekenis daarvan zoo goed ingezien, dat zij voor een niet onbelangrijk be drag in het mogelijk verlies wen schen bij te dragen. Midden in het dorp ligt het teTrein, dat wanneer eenmaal de expositie geopend is, wel over een flinke brug te bereiken zal zijn, maar dat wij nu betraden over een van die eigenaar dige draaibruggetjes, die met do hand in beweging worden gebracht de eenige reden, die de vreemdeling kan vinden waarom dat geen vaste bruggen zijn, is dat ze misschien de ondeugende jongens van het betreden van verboden grond afhouden. Al het geëxposeerde zal in de zalen worden ondergebracht, die grooter ruimte opleveren dan de Haarlemsche bouwen Indertijd. De inrichting met zorg geschied, de perken zijn op gehoogd met zand, dat niet dichterbij te halen was dan bij Piet Gijzenbrug, in een vertrek van tien bij tien meter zullen hooge gasten ontvangen wor den want Boskoop hoopt wel, dat Prins Hendrik de tentoonstelling zal komen openen en ook de zestig jury leden moeten naar behooren gereci pieerd worden. Daartegenover is een soort van gaanderij aangelegd, vanwaar de be zoeker een mooi overzicht zal hebben over het geheel, en waarin een nis is gemaakt, die naderhand een Flora- beeld zal bevatten. Een gezellige ge legenheid, om van het gedrentel in de zalen uit te rusten, is natuurlijk niet Vergeten eigenaardig is, dat het tentoonstellingsbestuur geen vergun ning heeft gewild, hoewel het die krij gen kon. „Aon verlof', zoo werd mij gezegd, „hebben wij genoeg". Natuurlijk zal er veel muziek ge maakt wordeu in de daarvoor speci aal ingerichte ruimte. En wat de hoofdzaak, de bloemen, aangaat, daaraan wordt met ijver gewerkt. Dat klinkt vreemd ten opzichte van kinderen der natuur, maar wéér is het toch. De Boskoopsche kweeker is gewend aan de kweek op den vollen grond, zijn kassen dienen hem alleen om de soorten te verbeteren. Forcee- ren is zijn vak niet En toch komt het er voor deze gelegenheid op aan, bloemen van verschillenden bloeitijd op een en hetzelfde tijdstip op haar mooist te hebben. Daarom moet hier versneld, daar weer wat geremd wor den. met diverse temperaturen wordt afgestuurd op deD datum van de ope ning der tentoonstelling. Op dit oogenblik is er natuurlijk ln de zalen niets te zien, dan het houten geraamte, maar dat de bloe- menschat, die er in April te zien zal wezen, prachtig zijn zal, daarvan kunnen we zeker wezen. In Haarlem maakten niet meer dan vijf Boskoo- pers een uitstekenden indruk, boe- veel te meer is er nu niet te verwach ten, wanneer er veertien maal zoo veel naar den eerepalm dingen- We kunnen er op rekenen, dat de inzen ders komen zullen met het mooiste, dat zij hebben, al was liet alleen om aan de vele vreemdelingen, die ver wacht worden, een goeden indruk mee te geven. Het ls bijvoorbeeld een bewijs van de belangstelling in Bos koopsche culturen, dat de heer Fin- telmann, chef van de koninklijk-kei zerlijke tuinen te Sans Souci, zijn be zoek heeft aangekondigd. Als lk Boskoop ergens mee verge lijken moest, zou het zijn met de Zaanstreek, wat betreft de smalle wegen, de slooten, de taUoozo brug getjes. Alleen gaat, zoodra we de cul tuur gaan bezien, de vergelijking niet meer oil Overal strekken zich de wijde akkers uit. Het is niet enkel een vak voor kapitalisten, al is de prijs van den grond hoog, want ook hier doet de hectare tienduizend gul den. De groote firma's kweeken op zes tot acht hectare, het landbezit van anderen varieert op allerlei wijs, en we zien ook hier het eigenaardige verschijnsel van den knecht-kweeker, aanvankelijk in zijn vrijen tijd een stukje grond bearbeidende, lang zamerhand zelfstandig kweeker gaat worden, dikwijls met steun van de groote firma's. Oppervlakkig schijnt het, of dezen daarmee concurrenten scheppen, dikwijls zijn het meer me dewerkers, omdat zij zich gaan toe leggen op culturen, die de groote kweeker niet beoefent en toch voor zijn handel noodig heeft. Zoo ls bij' voorbeeld de rozenteelt er een voor beginners. Boskoop ts er het bewijs van, hoe. ook voor den onbemiddelde, kans is om vooruit te komen, wan neer hij zijn vak verstaat en werken wil. Er is meer dan één villa in Bos koop (en er zijn er heelwat) bewoond door een man, die aldus zijn positie zelf beeft veroverd. De gronden hebben verbinding door smalle bruggetjes, soms niet dan twee planken breed. Het is om er niet af te vallen, want de sloo ten zijn licht vier vijf meter diep Zooveel grond wordt jaarlijks ver zonden in de kluit, die om de plant gelaten wordt om haar voor de scha de van het vervoer te beschutten, dat telkens de gronden moeten worden opgehoogd. De waarde van een kwee kerij in de toekomst wordt dan ook bepaald door de vraag, of een kwee ker elders grond bezit, waarmee hij zijn akkeo-8 aan kan vullen. Dat is een van zijn zorgen, de andere, de grootste, is het veredelen van zijn planten. In de kassen, waar een bijna pijn lïjke reinheid dient te heerschen, houdt de kweeker zich bezig met en ting ter veredeling van de soort, soms ook met kruising, die daarin bestaat, dat het stuifmeel van de eene plant wordt gebracht op den stampei- van dio andere. Op die twee manieren worden de fraaiste resultaten ver kregen wie eens nagaat, wat wij ijf en twintig jaar geleden voor bloe men bezaten en wat er nu op de markt komt, zal beseffen, welk een vooruitgang in deze cultuur gekomen is. Daaraan hebben we de prachtige Juliana-rhododendron, die ik al noemde, te danken. Natuurlijk slaagt de veredeling niet altijd, soms is het product minder goed en dan gaat het op den vuilnis hoop. Het aniroeerende van deze cul tuur moet wel zijn, dat de kweeker zelf vooruit niet weet, wat de verede ling worden zal zc is voor hem zelf een verrassing. En deze sensatie blijft altijd, omdat telkens nieuwe soorten uit het buitenland worden aangekocht, waarmee dan weer proe ven genomen worden. Maargewerkt moet er worden 1 In de kweekerij, waar ik een kijkje mocht nemen, vond ik deze kweekers- pbilosophie met groote, zwarte let ters aan den wand geschilderd Op ieder van ons is gerekend. Een oogenblik verliezen schijnt ons niets, maar hoeveel jaren gaan op die wijze, in den vorm van oogenblikken, verloren 1 En daaronder Hoevelen leven in de natuur, zonder daarvan iets te leeren I Duitschland, Engeland en Amerika zijn van Boskoop de groote afne mers. Amerika nog niet lang. Pas twintig jaar geleden bood de Boskooper zijn waar aan de Yankees, op dit oogenblik wordt Amerika door wel veertig Boskoopsche firma's reisd. Menige vreemdeling komt ook zelf de kweekerljen bezoeken en doet daar zijn keus, zelfs van de monster lijk leelijke Kippen, hanen, honden en dergelijke, waarmee Aalsmeer zich verleden jaar op de tentoonstelling, verdienstelijk maakte en die de Aals meerders naar Boskoop leveren voor het volledig maken van de verzame ling. Dit weet ik wel zeker, dat ik als de tentoonstelling geopend weer een kijkje ga nemen. Hoe men in het dorp ontvangen zal worden, durf lk afleiden uit de gulle gastvrij heid, waarmee een oud-Boskoopsche familie mij wel in haar kring wilde opnemen, dat de tentoonstelling mooi zai wezen, daarvoor staat de energie van de Boskoopers ons borg. Het is wel een troetelkind van Flo ra, dat kleine plekje tusschen Leiden en Gouda, één tuin van bloemen Juli en Augustus, die nu, tor eere van de tentoonstelling, zijn bloeitijd heeft vervroegd. Naar Boskoop! zullen uit Haarlem en omstreken de bloemisten en de bloemenliefhebbers trekken en ze zullen zich, dunkt me, die reis niet beklagen. J. C. P. Buiieniandsch Overzicht DIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Sir Edward Grey, minister van bui- tenlsndsche zaken, nam gister bij de besprekiner der verdediginersnuaestie het w<-*ird en zei, dat men uit de ver meerdering der uitgaven voor lever vloot voor dit jaar niet mocht af leiden. dat de betrekkingen met bet iienland gespannen zouden zijn. Wat Frankrijk betreft, wee-; hij op 't Mt, dat nadat eenmaal brido regee rt ntren haar geschillen uit den w>g Vmddon geruimd fustscheo beide vol ken hartelijke betrekkingen zijn ont staan. Hetzelfde is het geval geweest ten aanzien ven Rusland en de minis ter wenschte daaraan toe te voegen, dat evenals de onderlinge hartelijk heid niot verminderde, toen Frankrijk einde maakte aan zijn geschil met Duitschland omtrent Marokko, ook de vriendschappelijke verhouding met Rusland niet leed, toen dat rijk on langs met Duitschland in vriend schappelijke besprekingen trad. ..Wij wenschen van harte", ver- klnande de minister, „dat onze vrien den ook met andere mogendheden op .nóden voet zijn (toejuichingen! en zien zulks aan niet alleen zonder ja loezie, maar zelfs met groote bevre diging." Grey sloot zich met groote warmte aan bij de jongste vriendelijke uitla tingen van graaf v. Aehrenlhal, v Bethmann Heilweg en Asquith ten opzichte van Italië. Sir Edward Grey wees er ook op, dat de staatkunde van Engeland ge richt was op loyale nakoming van alle ernlichting<m en bevordering van rede betrekkingen aan alle zijden. De last der bewapeningen is een groo ter gevaar dan dut van oorlog, want net doet de natiën in tijden van vrede doodbloeden. Z. Excellentie besprak ulgens de mogelijkheid van een overeenkonïst met Duitschland be treffende een VERLAGING DER OORLOGS- DITGAVEN. Zulk een overeenkomst zou natuur lijk een beperkte strekking hebben. Er zou iets gedaan kunnen worden door een wisseling van inlichtingen door do wederzijdsche marine-atta chés. Over dat alles houden de regee ringen besprekingen. De minister deed verder uitkomen, dat de moge lijkheid bestaat op uitgebreidere in ternationale arbitrage, ten einuo de verlaging der kosten van do bewape ning te verzekeren. Hij herinnerde aan de rede van pre sident Taft, waarin een maatregel ter bevordering van de arbitruge werd uiteengezet van zóó wijde strekking, als nog nimmer door een staatsman in zijn positie was ontwikkeld. Taft had een denkbeeld uiteengezet, dat zeer zeker overweging verdiende en indien een overeenkomst in dien geest aan ons (Engeland) zou worden voorgesteld, dan zouden we ons van harte hierover moeten verheugen. Maar het zou zoo ver-reikende gevol gen kunnen hebben, dat niet alleen de toestemming der beide regeeringen noodig zou zijn, maar ook nauwgezette overweging verleende goedkeuring van het parlement. Maar de heer Grey twijfelde niet, of die zou worden verkregen. DE RUSSISCHE MARINE. Een keizerlijk rescript van den mi nister van marine wijst er op, dat de commissie tot onderzoek van het be heer van het hoofdbestuur van den scheepsbouw, der marine-werken en oórlogshavens zeen grond gaf tot de veronderstelling, dat misbruiken plaats hadden; doch wenscht, om storing in den regelmatigen arbeid van het departement van marine in de toekomst te voorkomen, overleg ging van het reglement voor de sa menstelling en de uitvoering van scheepsontwerpen, en gelast verder dat de admiraliteitsraad over de qua es lie der reorganisatie van het hoofdbestuur van don Bcheepsbou zal beraadslagen, dat het ontwerp tot reorganisatie van het centrale be stuur van het marine-departement, zal worden overgelegd, dat de gebreken in het bestuur der marinewerken zul len worden weggenomen, en dat voor het bestuur der oorlogshaven een nieuwe resreling zal worden getroffen. IN DE SPAANSCHE KAMER is gisteren 't gerucht-makende finan- cieele debat voortgezet. Aan de orde was neg het ontwerp betreffende de wijziging van den dienst van de openbare schuld, minister van financiën verklaarde, dat het. verminderen vgn de buiten- landsche schuld een groote weldaad is voor het land en verwierp 't denk beeld, als zou het voorstel in het be lang van godsdienstige vereenigingen de schatkist benadeelen. De afgevaardigde Urzaiz beant woordde den minister en verklaarde al zijn beweringen van Maandag on verminderd te handhaven, waarop de minister bij gebrek aan, argumenten niet vermocht te antwoorden. Stuk ken van de buitenlandsche schuld, die op 97 genoteerd staan, tegen de no minale waarde terug te koopen, is z i. een moreele onmogelijkheid. DE GRONDWET-QUAESTIE VOOR ELZAS-LOTHARINGEN is nog altijd aan de orde van den dag. Èr zullen nog heel wat bezwaren en bedenkingen uit den weg geruimd moeten worden, voor een goede rege ling verkregen is. Toch is men al weer een klein stap je verder. De Rijksdagcommissie stemde principieel toe in hot voorstel om de Riiksgrondwet zoo te wijzigen, dat aan Èlzas-Lotharingen drie stem men in den Bondsraad kunnen wor- ?n toegestaan. Tusschen FRANKRIJK EN MAROKKO is er weer iets niet in den haalc Do Fransche regeering beslóot twee bn- 'aljons en twee secties artillerie nanr Casablanca te zenden, ter boscher- •nintr der posten, het toezicht op de stammen en de verzekering van de veiligheid der handelsverbindingen in het Chaujagebied. Do regeering zal er voor waken, dat op snelle en be sliste wijze de aanval op 14 Januari loor eeniee stammen op Fransche on derdanen gedaan, door Moulay Hafid zal worden gestraft. Dit is voor den Sultan alles behalve aangenaam. Men weet, dat hij met de stammen vrijwel op voet van oorlog leeft en zïïn leger niet sterk genoeg ls, om zijn bevelen met geweld uit te voeren. Wat hij nu zal doen De Fransche regeering hechtte ook haar goedkeuring aan do finaneieele overeenkomst met Marokko, waar door aan den Maghzcn de noodige middelen worden verschaft voor de organisatie eener Marokaansche le germacht. die het gezag van den sul tan over de stammen za! kunnen handhaven voor het onderhoud der politie in de havens, en voor de uit voering van dringende openbare wer ken in het belang van de economi sche ontwikkeling van het land en de welvaart der inlanders. RUSLAND EN CHINA. De Russische Telegraafagentuur meldtDe Russische gezant kreeg de opdracht aan tien Wai-Woe-poe ('t in het district Kobdo, bewijzen ziet van de onvriendschappelijke houding van China tegenover Rusland. De Russische regeering verzoekt der Chineesche regeering in het vervolg bij zulke handelingen te overwegen, dat zij onvermijdelijk tot verstoring van de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Rusland en China moe ten leiden. Dreigen er NIEUWE VERWIKKELINGEN Een nader bericht meldt nog, dat Rusland opnieuw een ultimatum naar Peking gezonden heeft. Ook worden er door Rusland weer trepenverwisselingen gehouden, brigades bevinden zich reeds op 100 K.M. van Koeldsja. Nieuw oorlogsgevaar in 't verre Oosten UIT DEN BALKAN. De Turksche en de Bulgaarsche af gevaardigden hebben een verdrag on- derteekond betreffende de grensbewa king en het opstellen der grenswach ten aan beide zijden. Moge dit eindelijk eens een eind ma ken aan de gevaarlijke grensconflic- Onze Lachhoek ten. UIT MEXICO wordt geseind, dat de opstandelingen de regeering aangeboden hebben hun wapens te zullen nederletrgen, op voorwaarde, dat hun straffeloosheid wordt toegezegd en eenige wijziging in het ministerie wordt gebracht, Zij wenschen nl. dat vice-president Cor ral, de vermoedelijke opvolger van Diaz, die tevens minister van binnen- landsche zaken is, van het staatstoo- neel verdwijnt. Als reden voor deze plotselinge toe nadering treven zij op, dat alle pa triotten, nu er gevaar dreigt, dat Amerika zich in de Mexicaansche za ken gaat mengen, zich aaneen moeten sluiten. De president elscht lntus- schen, dat de opstandelingen zich on voorwaardelijk onderwerpen. Over 'T COMPLOT IN DEN CONGO verklaarde de Belgische minister van koloniën in den Senaat, dat hij ge looft, dat het gebeurde sterk overdre- en is, en dat het slechts een opstoot je is geweest van inlanders uit een streek! OPROER IN COMBODJA. Uit Saieon wordt geseind, dat de Mecsstammen in het district Haziang n opstand zijn gekomen, en een aan- .al op verscheidene Chineesche pos ten gedaan hebben. Van Fransche zij de zijn maatregelen genomen, om de orde te herstellen. Stadsnieuws Men schrijft ons Aan de Huishoud- en Industrie school hier ter stede, namen tot nog toe eenige dep opleidingscursussen voor meis'es, die de lagere school ver laten hebben, een aanvang met Mei «n September. Sedert nu de openbare scholen met April en October hunne leerlingen ontslaan, waren de ouders, die hunne dochters dadelijk na het verlaten de- scholen. no<? gedurende een jaar of langer aan één der opleidingen on de Iluishoudscho-l we nichten te doen deelnemen, vcrp'Ieht. de moiste= huis te huiden, totdat bet tijdstip an opneming bij de Huishoud- en In- dustrielessen was aangebroken. Nu is het bestuur der Huishoud- en Industrieschool er op bedacht ge- eest. om weder de belangen van haar aanstaande leerlingen te bevor deren. Voortaan zullen de opleidin gen in huishoudelijke bezigheden en tot dienstbode (kindermeisje, werk- en keukenmeisje, enz., enz.) aanvangen mot April en October. De industrie-opleidingen beginnen met September, doch voor de meisjes, die zich daarvoor wenschen geven, maar reeds in April of klei do lagere school verlaten, zal ge legenheid zijn, tot het volgen vau eon verkorten cursus in huishoudelijke bezigheden van April tot J u 1 i. Het bestuur hoopt, dat vele ouders an bovenvermelde gelegenheden ge bruik zullen maken, om hunne doch ters zulk onderwijs te doen genieten, Idat haar niet alleen bekwaamt voor een vak, maar bovendien van nut en waarde is voor het geheelo volgend v.leven, welke hare omstandigheden Russische regeering in het antwoord j ook mogen zijn, en daardoor bij dra van de Chineesche regeering over de j gend tot haar levensgeluk, belemmering van den Russischen j Voor verdere inlichtingen wende handel door monopolies en over de i men zich tot de directrice, oprichting van Russische consulaten HU TOCH DE BAAS. Zij werd zoo boos, dat zij ver< klaarde direct naar haar moeder te rug te willen loopen. En hebt gij haar dat kunnen b*. letten Neen, beletten niet. Maar zij bod haar morgenjapon aan, de meid waa uit en... zij kan geen van haar japon nen zelf vast krijgen. EEN „NET' CAFé-RESTAURANT. Mijn hemel, de kellners zien er zoo netjes uit en de heeren zijn zoo allemaal in rok, er is geen onder scheid meer. Hoe te weten, wie gast, wie keliner is Dat is toch makkelijk genoeg. Hoe dan De kellners blijven allen kalm en krijgen ook niet het geringste stuk in de kraag l Vakschool voo'r Kleerma kers. Het bestuur der vereeniging voor vakopleiding in het kleedermakersbo- drijf heeft tot secretaris-administra teur benoemd de'n heer Ed. A van Bilderbeek, die deze benoeming heeft aangenomen. Teylerf eest. Het jaarliiksche „Teylerf eest" wotdt 'door de bewoners van het Doopsgezind Bested el ingenihuJs op Woensdag a.s. gevierd. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURB Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 2 timmerlieden, machinale houtbewerker, 1 wa genmaker, 3 meubelmakers, 1 mo delmaker, 8 metselaars, 11 opper lieden, 1 stucadoor, 8 witters, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 8 grofbankwerkers, 4 metaaldraaiers 8 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 6 burgersmed n, 3 machinisten. 9 sto kers, 2 electriciens, 1 instrument maker, 2 koperbankwerkers, 2 ko perslagers, loodgieters, 2 schoen akers, 2 zadelmakers, 1 kieerma »r, 6 schilders, 2 behangers. 1 stoffeerder, 7 bloemisten. 9 tuin lieden, 2: grondwerkers, 3 Dakkera, •- banketbakkers, 1 slager, 4 krui deniersbedienden, I keliner, 18 ma- -azijnknechts, 22 loopknechts, 3 huis- Knechts, 1 sigarenmaker, b" kantoor- oedieuden, 1 boekdrukker 1 letter- zeiter, lithograaf, l binder, 2# osae werklieden 1 dienstooden, werksters, I naaister, 2 kook tere, i nuishouuster, 9 viou- veiijke kantoorbedienden, ad9pi- ant bouwk. ops., steenhouwers- voegers. EEN NIEUWE FILM. Deze week zal voor het eerst in do Kroon-zaai draaien een nieuwe fihu, an loOO Meter lengte, die een vol uur de aandacht gespannen houdt. Het is een geschiedenis, getrokken uit den beaenden roman van den Ëu- gelschen schrijver William T. Stead, handel in blause slavinnen beschrijft, tiet verhaal is burleugo- vooh ingewikkeld en leent zich niet oor nav ertellmg. Laten we daarom alleen meede*. len, dat het gaal over een jong meis- e uit Kopenhagen, dat na den dood barer ouders door een tante in En- goiaud zai worden opgevoed, en op daarheen in handen van een agente van een bureau voor blauke siavmnen valt Na vele avonturen, die het gruwelijke van dezen vrou wenhandel uitnemend lilusireereu, wordt de jonge vrouw gelukkig ge red. Het geheele uur door houdt de ze geschiedenis de aandacht gespan nen en de toeschouwer verveelt zich geen oogenblik. De film. zelve is wat het technische gedeelte betreft van buitengewone schoonheid. Tooverachtige effecten worden door fantastische licht-werkingen verkre gen, het decoratief is rijk en stijlvol, de natuurgetrouwheid treft den toe schouwer, en houdt hem in stijgende verbazing. FEUILLETON HOOFDSTUK L In het Kabinet van den Keizer. Het was zes uur 's morgens van een dag in Januari. De aristocrati sche bevolking van Dettinen, de hoofdstad van het groote keizerrijk Gramand, sliep nog. Zelfs de knechts en kamermeisjes begonnen er ternau wernood over te denken, zich los ie maken uit dat heerlijke sluimeruur- tje, dubbel heerlijk omdat het half gestoten is. dat met het aanbreken van den dag samengaat. Pas over een paar uur minstens zouden hun respectieve meosterb a meesteressen hen weer noodig heb. en, en ofschoon er voor dien tijd nog '<"l een en an der moest afgemaakt v. rden en toe bereidselen gemaakt, toch was er nog wel wat tijd om de zoo hoog noodige rust te smaken. Eén uitzondering was or echter op den algemeenen regeléén man voor wien weelderige gewoonten geen aan trekkelijkheid hadden, wiens huis houding zich kenmerkte door den grootsten eenvoud, militaire nauw keurigheid, soberheid en stiptheid. Het huis was het Paleis van Detti nen, en de man, de Keizer Frans Fer dinand van Gramand, een man, die in het oog der wereld de hoogste sport van de levensladder had be reikt Om vijf uur 's morgens was de Kei zer gewekt, had een kop zwarte kof fie gedronken en een stukje geroos terd brood gegeten. Om half zes had hij zijn ronde gedaan langs de wach ten en de kazerne bezocht van liet kranige regiment, waaraan de be waking van het keizerlijk paleis was toevertrouwd. Nu zat hij aan een lange, smalle tafel in zijn kabinet een sigaar te roo- ken. Een lessenaar stond voor den keizer, maar hij schreef niet, of schoon papier, pennen en inkt vlak onder zijn bereik waren. Behalve de doorluchtige meester was er niemand in dit vertrek. Het was een eenvoudig gemeubileerde ka mer van kleine afmetingen, langwer pig van vorm, met beschilderde ven sters terwijl in het middenpaneel het keizerlijke geslachtswapen was aangebracht Dat zelfde onderscheidingsteeken was afgedrukt op de roodbruin-leeren ruggen van die zware eikenhouten stoelen, die in plechtige opeenvolging en op regelmatige afstanden langs de twee kanten van de kamer waren geplaatst. Aan beide kanten stonden massieve schrijftafels met gesloten laden beneden en loketten van boven. Boven ieder van die loketten stond een letter van het alphabet. Er waren geen staatsgeheimen in die open lo ketten verborgen, anders zouden zij niet open gew eest zijn. De documen ten, die daarin lagen, waren niets dan herinneringen aan de overeen komsten en bescliikkingen. die Ferdi nand II, om hem zijn officicelen titel te geven, zelf regelde, en die ieder ander monarch zou hebben overgela ten aan de zorgen van een of anderen Secretaris van Staat. De laden beneden waren gesloten, en een deel van den inhoud zou zeker van belang genoeg geweest zijn, als hij door een onbescheiden mensch uit zijn schuilhoek was te voorschijn ge haald tenminste wanneer die per soon er het leven en zijn inlichtingen af bracht, en wist te ontsnappen aan den alom tegenwoordigen ijver van het merkwaardige systeem, dat in het paleis van Dettinen heerschte. Om echter de papieren to vinden, waarvan het lot der volkeren afhing, waardoor de effecten op de geldmark ten der hoofdsteden duizenden mijlen ver zouden rijzen of dalen, om de documenten té ontdekken van den meest overheorschenden Staat, dio ■hel evenwicht van Europa in zijn macht had, daarvoor zou men de groote, stalen brandkluis in den muur in een hoek van de kamer aan den linkerkant achter den stoel van den Keizer moeten openen. De slotenmaker, die in staat zou zijn, zijn weg te vinden in die bewaar plaats van kostbare documenten, moest misschien nog geboren wor den in eik geval zou Ihj ecu meester van zijn gilde zijn. liet geheim, of liever de reeks van geheimen, waar door deur na deur toegaf aan hel ..Sesam, open u totdat ue binnen ste schuilplaats was bereikt, was al leen maar bij twee personen bekend Keizer Frans Ferdinand zelf en zijn knecht Neumann, die al van zijn jongensjaren af zijn doorluchtigen meester had gediend, en die een on schatbaar voordeel had voor tiet bezit van zoo'n vertrouwen, namelijk dat hij schrijven noeh lezen kon. Neumann opende maar heel zelden die brandkluis, en dan alleen nog op verzoek van zijn meester, als deze eenige papibren noodig had, waar van hij een beschrijving kon geven, zoodat zij hem gebracht konden wor den. Maar het was noodzakelijk, dat iemand het geheim doelde, anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de kluis voor Ferdinand's opvol ger even ontoegankelijk was als voor iederen inbreker, die mocht probeeren haar nu te openen. Een val van zijn paard, een kogel in den strijd, een verongelukte boot, een vlaag van een krankzinnige, of een vooraf beraam de wraak van een of ander individu, dat meende slecht behandeld te zijn, dat ailes kon een einde maken aan het leven en de loopbaan van Ferdi nand 11, maar Neumann, de obscure, zou het groote geneun bewaren voor den opvolger van den Keizer van Gramand, die, ofschoon zijn oudste zoon nog niet in de geheimen van zijns vaders regelingen en politiek was doorgedrongen, toch elk oogen blik sterven kon. Ferdinand ii was op dit oogenblik ruim vijf-en-veertig jaar oud, op liet toppunt van zijn macht. In zijn krul lend zwart haar was nog geen grijs te bespeuren, en zelfs boven zijn sla pen was nog geen teoken van nade rende kaalheid op te merken. Zijn zwarte oogen waren stoutmoe dig en doordringend, z.jn mond be weeglijk en gevoelig, zijn fljnbesne- den neusvleugels wezen op trots, ter wijl zijn kin van een beslist, bijna koppig, karakter getuigde. De magere, rustelooze. zenuwachti ge handen, gebruind door voortdu rend verblijf 111 de open lucht en ge taand door de zilte zeelucht, vol maakten dit beeld. Het portret was dat van den eersten man in Europa, en daarom van de wereld. Ferdinand keek op een mooie ver gulde pendule in een hoek va.11 de ka mor. toen het volle en zeer muzikale speelwerk aanduidde, dat het kwart over zes was. De Keizer strekte zijn hand uit en drukte op een kleine electrische bel naast zijn schrijftafel. Een minuut later stond Neumann in de kamer en wachtte eerbiedig de bevelen van zijn meester af. Is Graaf Kalya gisterenavond ln tiet paleis aangekomen Ja, Uwe Majesteit. Hij was hier te middernacht, of iets later. Dat is goed. Is hij nu ai opge staan Ik berichtte hem, dat Uwe .Majes teit er op gesteld was, hein vroeg audiëntie te verleenen, en hij zetde zijn knecht, hem om zes uur te roe pen. O heeft hij een knecht meege bracht vroeg dc Keizer met iets verstoords in zijn uiterlijk. lk geloof, dat hij wel te vertrou wen is. De Graaf vertrouwt hem vol komen. en ik heb hem eenige jaren geleden zelf gekend. Er zijn niet veel dienaren als Ralph Neumann op de wereld. merkte Ferdinand op, terwijl hij zijn woorden vergezeld liet gaan van oen dier zeldzame blikken van vertrou wen en toegenegenheid, waardoor hij een eerste plaats innam in de harten van hen, die zoo'n blik kregen. Als Kalya zijn vertrouwden dienaar ook ten volle kan vertrouwen, dan heeft hij een kostbaren schat gevonden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5