Vermelden we ton slotte nog, 'dat het spel der NoorscRe artisten expres sief en karakteristiek is, dan begrijpt leder, dat hier werkelijk iets buiten gewoons geboden wordt. Rubriek voor Vragen Geabouneertleu hebben hot voorrecht, Vragen op yerachUlond gebied, niit.i voor beantwoording vutbaur, in to zendou bij do KedncÜo van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gogevou on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vormcldoa Wordt goen aandacht rroaebouken, VRAAG. Ik bezit een groene pape gaai, die verkouden is. llij niest gere geld en wordt met den dag magerder. Ook spuwt hij zijn voedsel wel eens uit. Maar hij praat uls gewoonlijk en schijnt volstrekt niet ziek. Wat is hieraan le doen? ANTWOORD. Uw papegaai heeft longontsteking. Hij kan bij goede be handeling nog geruimen tijd leven, daar deze dieren zeer sterk zijn, maar op volledige genezing bestaat weinig kans. Geef hem gekookte melk met Niihrsalz-extract vermengd, veel vruchten en zijn gewone papegaaien- voer. doch zoo min mogelijk hennep zaad. VRAAG. Ik ben getrouwd en heb vier kinderen. Nu is mijn man van mij weggeloopen. en ik heb in de laatste vier maanden niets van hem gehoord. Nu moet ik alleen voor vier kinderen zorgen, en dat kan ik niet. Is daaraan niets te doen? Zou de man gedwongen kunnen worden eenig geld voor de kinderen af te staan Als er in 't geheel niets aan te doen is, kan ik dan scheiden ANTWOORD. De man is verplicht zijn gezin te onderhouden. Overigens is moedwillige verlating zeker een re den tot echtscheiding. We raden u aan eens een rechtskundig advies in te winnen. Mr. Thiel of mr. Andreae geeft dat Zaterdagsavonds kosteloos in het gebouw van Toynbee, Donkere Spaarne. VRAAG. Hoe kan men harst uit kleeding verwijderen ANTWOORD. Met gekristalliseerd eitr VRAAG. Tn 1909 lootte ik een twijfel- nummer. Nu zal ik tusschen 16 en 31 Mei worden ingelijfd. Ik ben echter kostwinner. Zou ik nu ondersteuning O' vrijstelling kunnen krijgen ANTWOORD. Voor kostwinners Wordt financieel» onderstand gege ven. Tor verkrijging van vrijstelling dient u eon request aan li. M. de Ko ningin te zeuden. VRAAG. Als een mevrouw oen werkster aanneemt om voor een dag of avond te helpen, is dan do vaste meid verplicht niet haar het verval te deelen ANTWOORD. Neen, dat is geen ge bruik. De werkster ontvangt dan meestal iets extra's. VRAAG. Is het geldig, dat een moeder voor haar dochter, die dat zelf niet durft te doen. den dienst op zegt? En mag mevrouw, als de dienst met Februari tegen Mei wordt opge zegd, de Nieuwjaarsfooi afhouden ANTWOORD. In het door u gego- ven geval, mag de moeder namens haar dochter den dienst opzeggen. Mevrouw heeft recht de Nieuwjaars fooi af te houden. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoe men de verschillende hondenras- ren leert kennen en bestaan daar ook boekjes van ANTWOORD. Bij J. F. van de Ven te Baarn is een boekje, de verschil lende hondenrassen behandelend, ver schenen, dat u bij iederon boekhande laar koopen kunt. VRAAG. Waar zijn kaarten ver krijgbaar voor den goedkoopen extra- trein, die 2 April voor den Holland— Beltrië-wedstrfjd naar Dordrecht rijdt ANTWOORD. Aan het station te Amsterdam. VRAAG. Kunt u mij ook zoggen, waar het bureau van consultatie is, en wanneer dat vergadert ANTWOORD. Het bureau van con sultatie vergadert den lsten en 3en Vrijdag van iedere maand, 's mid dags te hall twee, in het Paleis van Justitie. VRAAG. Hoe moet men kippen ge nezen, die geregeld de eieren op eten ANTWOORD. Een middel om ze dit ai te leeren bestaat op liet oogenblik nog niet. Het eeuige wat u doen kunt is ditKoop een legnest voor eier- etersdan kunnen ze de gelegde eieren niet meer krijgen, daar ze weg vallen in de diepte van het nest. VRAAG. Sommige mijner kippen leggen windeieren, hoewel zij gebran de kippen-schelpen krijgen. Het och- tendvoer bestaat uit geweekt brood, drooggemaakt met zemelen, liet mid dag- en avondvoer uit gerst, tarwe, maïs en hennepzaad. Ook kregen ze af en toe groen en een koolraap. Denkt u, dat Sluis' ochtendvoer beter is Ik ben er mee begonnen, omdat ik dacht, dat mijn kippen te vet wer den. ANTWOORD. Ge voedert uw kippen veel te veelgeef van heden af en houd dat 11 dagen vol, aan iedere kip een eetlepel ochtendvoer, aangemaakt met lauw water, des middags wat groen voer en des avonds 1 liter ge mengd kiuponvoor. Na 11 dagen geeft u 's avonds zoos eel gemengd graan als zo achter elkaar opeten. Zoodra ze wat lalen liggen, geelt u dat den volgenden avond minder. VRAAG. Waar moet ik mij vervoe gen, om voor tooneelspeelster te wor den opgeleid Zijn daar nog kosten aan verbonden ANTWOORD. De directeur van de Tooneelschool te Amsterdam, de heer S J Bouberg Wilson, Mara be straat 150. zal u wel alle inlichtingen willen verschaffen. De opleiding is vrij duur. VRAAG. Een meisje, dat zich ver huurd heeft, sprak bij haar Indienst treding met mevrouw af, eens per woelt naar de catechisatie te mogen gaan. Zij heeft dat ook een half jaar gedaan. Nu zij haar dienst opgezegd heeft, laat mevrouw haar niet langer daarheen gaan. Heeft mevrouw danrt"e het recht ANTWOORD. Wanneer dit afge sproken is, behoort mevrouw zich daaraan te houden. VRAAG: Als twee zusters van el kaar erven, hoe hoog moet dan het bedrag zijn om successierecht te moe ten betalen? ANTWOORD: Als het zulve'r saldo geen f 300 te boven gaat is men vrij van successierecht. Het overgangs recht is echter altijd verschuldigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Eenige der aanvangs- verechijnselen, die op de vei schrikkelijke nier- en blaasaandoeningen wijzen. Lijdt gij aan pijn in den rug? Zwakte of gevoeligheid in de len denen, heupen of zijden? Is uw water bewolkt, zanderig of met neerslag? Is de afscheiding er van te groot of te klein? Hebt gij waterzuchtige zwellingen of rheumatische pijnen? Wanneer gij verschijnselen als de bovenstaande kunt opmerken, moeten de nieren bet misschien spoediger af leggen dan gij denkt, en verliest de blaas misschion plotseling haar macht de afscheiding regelmatig te doen plaats hebben. Alleen een nieren-ge neesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen die enkel voor de nieren en blaas zij werken in overeenstemming met de natuur en geven op een zachte wij ze de gezondheid aan de nieren terug. Zij zijn beslist onschadelijk, voor man zoowel als vrouwen, voor oud en Jong. Om u voor namaak te hoeden dient gij er op te letten, dat ons handels merk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket voorkomt Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10 - voor zes doozen. Eij liÉsk aan eetlust Uit de Omstreken SCHOTEN. Woensdag 22 dezer zal etr aan school op het dorp, tot 4 uur gele genheid bestaan tot kostelooze inen ting. Bij den tuinder N. v. D. aan den Rijksstraatweg alhier is een zijner koeien aan miltvuur gestorven en daarna op last van den districts-vee- arts verbrand. Toen gistermiddag een scholier in een der lokalen in de school aan de Soendastraat tusschen de banken aan het spelen was, had hij het ongeluk met zijn hoofd op een scherpen rand te vallen, waardoor zijn oor geheel in tweeën werd gescheiden. Na voor- loopig aan de school verbonden te zijn is hij verder onder geneeskundi ge behandeling gesteld. Onze pleinen. Versierde voorheen het lommer der boomen het Pretoriaplein, weldra zal dat afgedaan zijn. Daar de nog jonge boomen aaD alles zijn blootge- j steld, d. w. z. er is geen omraste ring om geplaatst; heeft de jeugd voorhoen reeds 4 der iepeboomen ver- nield, en nu dezer dagen is er een tot bijna bij den grond afgebroken, zoodat er nu vijf stuks verloren zijn. J Het gemeentebestuur zou goed doen deze boomen naar een plaats te doen J verhuizen, waar zij veiliger zijn dan op het plein. HEEMSTEDE. Brandweer. Door B. en W. zijn alsnog be- noemd bij de vrijwillige brandweer: Bij spuit I tot assistent-brandmees ter de heer J. Vooges, bij spuit 2 tot assistent-brandmeester de heer S. P. Adriaanse, bij spuit 3 tot brandmees- j ter de heer A. Hoeker en tot assistent de hoer J. Leunis, bij spuit 4 tot f brandmeester de neer C. P. Keijzer en tot assistent de heer F. Merens, en tot secretaris de heer E. Vedde'r. HAARLEMMERMEER. Brand. Te Vijfhuizen ontstond er bij v. d. W. Maandagmiddag brand in de schuur, nabij de woning. Vermoede lijk was dit ontstaan door een kook- fornuis, dat aldaar den geheelen voormiddag gebrand had. Hoewel da delijk alle pogingen in het werk ge steld werden om den brand te blus- schen, gelukte dit alleen in zooverre, dat slechts het dak verbrandde. Het overige ia behouden gebleven. De inmiddels aangerukte brand spuit deed hoofdzakelijk dienst om een hooischelf die in de onmiddellii1- ke nabijheid stond le behouden, het- geen ook gelukt is Verzekering dekt de schade. Vreemdemanieren, Een nieuwe manter van kippen ste len, is ln c-en der laatste nachten bij een landbouwer aan den Sloterweg, nabij de Lijnden, in beoefening ge bracht. Vier kippen waren des morgens uit het hok verdwenen. Eén kip werd des morgens dood op het erf terug gevon den. Van do andere drie ware'a ook nog de veeren achtergelaten. Men vond zo op oon hoopje terug, ook op het erf. De houtjes echter waren ve'r- Wie heeft dit nu gedaan, een twee been of een vierbeen? Voor het oogenblik blijft het nog een open vraag. Rotkreupel. Bij den landbouwer O. aan den Aalsmeerderweg, is op diens aangif te door den district-veearts te Haar lem, besmettelijke ziekte „Rotkreupel' onder de schapen geconstateerd. HALFWEG. Do kiesrecbt-actlo der S.D.A.P. In een soort schuur of keet van de suikerfabriek „Holland" alhier, werd Dinsdagavond vanwege de afdeeling Schoten van de S. D. A. P. een open bare vergadering gehouden, waarin de heer J. C. F.ggink spreken zou over het Volkspetitionnement voor Alge meen Kiesrecht voor mannen en vrou- •en. De schuur was tamelijk gevuld ln zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Verkooy, er van, hoe moeiiiik 't geweest was, een ver gaderplaats te vindeu. Geen der café houders had het per slot van rekening aangedurfd een zaal voor een sociaal democratische vergadering beschik baar te stellen. Alleen de directie van de suikerfabriek was zoo vrijzinnig geweest te doen, waartoe niemand den moed had. Spr. wilde van deze gelegenheid gebruik maken, om den heer Van Rossum nog eens in 't openbaar dank voor zijn welwillend heid te brengen. (Applaus). Daarna kreeg de heer Eggink het oord, die mot vreugde constateerde, dat zoovelen aan de roepstem der so- eiaal-derrtocraten gehoor gegeven hadden Het moet u zei spreker getroffen hebben, dat arbeiders op hun vrije Zondagen tot u gekomen zijn, om u te doen teekenen op hun pe- titionnemcuts-adres. Waarom ge bruikten zij dien tijd niet voor zich zeiven voor hun vrouwen en kin deren zult gij geducht hebben. Op die vraag zal spreker antwoorden. In do eerste plaats had de heer Eg gink hot over de lange veel te lan ge werktijden. liet is duidelijk, waarom die zoo lang moeten zijn, zei spr. de enkelen moeten van den arbeid der velen zoo lang mogelijk kunnen profiteeren. Deze lange arbeidstijd doet zich in velerlei opzicht evenwel schadelijk voelen. Rij do keuring voor de Nat. Militie worden al vele Jonge mannen afgekeurd die toch nog in do volle opkomst van hun krachtig-jonge le ven moesten zijn. Dan wordt het ge zinsleven ondermijnd De man is gansch den dag uithuizig, de vrouw tobt zich af met vele en groote zorgen wat moet er van de kinderen te recht komen En in de derde maar niet in de minste plaats kan de arbeider zich bij tè langen werktijd niet ontwikkelen hij kan niet lezen, zelfs geen courant en dat is ver stompend. zoowel voor ethische ge voelens als voor het intellect. Want opmerkeliik is. dat juist de arbeiders, die in de beste conditie zijn, krachtige actie voor hun klasse-belang voeren. In 1908 werkten op alle 100 fabrieks arbeiders 35 meer dan 11 uur per dag. Spr. herinnert dan aan de bekende 10-uren-motie van het Tweede-Kamer lid Aalberso, die nadat Schaper'» motte verworpen was met behulp van vele rechtsche stemmen aangeno men werd. Maar de motie is ter zijde gelegd met de uitspraak van de Tweede Kamer houdt minister Talma geen rekening. De vrouwen mogen volgens onze Arbeidswet 11 uur werken, en in confectie-magazijnen wordt soms veel langer gearbeid. De patroon krijgt van den kantonrechter wel een kleine boete maar die ban wel af van het groote voordeel, dat de werkgever genoten heeft. De straffen moesten hiervoor zegt spr. veel strenger zijn. 50.000 mannen in Nederland wer ken 's nachts, en naast den nachtar beid staat de kinderarbeid, die ook een kanker voor de arbeidersklasse is. En gintr die lange arbeidsduur nog gepaard aan een groot loon, dan was er nog iets voor te zeggen. Maar dat is zoo niet. De arbeider krijgt genoeg om te leven, meer niet. Ónderwijs krijgt het arbeidorskind juist zoo lang de wet dat voorschrijft. Een kind dat gewoon lager onderwijs geniet koet den Staat 35 per jaar, een dat uitgebreid onderwijs ontvangt 100, en de student 900 A f 1000 per jaar. De bezitters dus profiteeren van het ouderwijs. En wie betalen het geld daarvoor Zij, die het hebben Neen, de arbeiders, zij het niet op directe, dan toch op indirecte wijze. De Leerplichtwet schrijft voor, dat allo kinderen in ons land tot hun 12e jaar moeten school gaan. Dat is mooil Maar het is lang niet genoeg. Tol van gezinnen lijden door de wet geldelijk nadeel en de regeering vergoedt dat allerminst. De soc.-dem. stemden indertijd ook tegen. Met leerplicht moeten kindervoeding en kinderklee- ding gepaard gaan. Dat is een alles zins rechtvaardige eiscb. Dan iets anders. De staatspension- neering. Als de arbeider de jonge krachtige denkt aan den oudon dag, dan huivert hij, en vraagt zich bezorgd af Hoe moet dat gaan Ds patroon vraagt daarnaar niet. Is de arbeider niet krachtig genoeg meer, dan vermindert de patroon het loon, of stelt een jonger werkkracht ln de plaats. Als de arbeider oud Is, komen voor hem de ergste financieels zor gen. Dan is hij aangewezen op de be deeling, op de diakonle, of op de kin deren, en dat laatste U misschien nog wel het hardst. Daarom ls staats pensionneering een billijke eisch, en de sociaal-democraten zegt spr. - staan daarop het meest principieel. Men zegt, dat er geen geld is maa Denemarken en Engeland hadden dal wel. Staatspensioen zal f 25 millioen per jaar kostenhet Ls voel, maar men moet niet vergeten, dat in do Ja ren 19021906 54 millioen per Jaar Iwsteed werd aan de uitgaven voor leger en vloot. En ho© is het dan nog met onze defensie gestold? Autoritei ten zeggen Treurig. De winsten, die in 't jaar 1897'98 door N. V.'s in land gemaakt werden. Indroegen f 47 millioen, in 1906—'07 f 116 millioen. En al dat geld was voor weinigen, en niet voor hen. die arbeiden. Dan is er de Ongevallenwet. Ook daaraan kleven groote gebreken. Niet voor alle vakken toch geldt die: alle landarbeiders zijn uitgesloten. Krijgt zulk een arbeider een ongeluk, dan is hij dubbel slecht or aan toe. Met zee- visschers, met dienstboden, met han delsreizigers en met ïnenschen, die niet werken daar, waar een kracht werktuig gebruikt wordt, is het pre cies zoo. Het is niet te verwonderen, dat de arbeiders opstandig worden en hel verzet groeit on wordt al sterker en grooter. Overal waar arbeiders wo nen, op de heele wereld. Hoe komt dat? De arbeiders begin nen zich van hun positie bewust te worden. Daarvoor zijn drie dingen noodig: de arbeider moet tot de er kenning gekomen zijn, dat hij veel te kort komt, hij moot begrijpen, dat er een tegenstelling van belangen ia, een klassenstrijd, die zich toespitst en te-n slotte, dat er wegen zijn om aan het tegenwoordig maatschappelijk stelsel te ontkomen. Een van die wegen ie de vakveree- niging, een andere en die is belang rijker de aktie in de parlementen. De dingen, die noodig zijn, moeten van de regeering geëischt worden. En daarvoor is noodig, dat de stem der arbeiders in het parlement gehoord wordt. Dat nu maakt het kiesrecht noodzakelijk. Hoe zit dat in ons land in elkaar? Vroeger waren het de regenten-fa milies, die de teugels in handen had den, tot er in de vijftiger jaren iets als kiesrecht kwam voor de bur^ germenschen wel te verstaan. Dat is lang zoo gebleven. Maar bij de boe ren, bij de landbouwers kwam het verzet, en in '78 kregen zij het kies recht. En met dat kiesrecht kwamen voor hen de beschermende maatrege len. Maar nu is de beurt aan de ar beiders en alweer zijn het de so ciaal-democraten, die de zaak krach tig ter hand genomen hebben. De burgerpartijen zijn gevolgd: vrijzin nig-democraten en Unie-liberalen konden moeilijk achterblijven. Het nut van dat algemeen kiesrecht dat de sociaal-democraten ten prin- cipieele eischen is duidelijk. De arbeider krijgt gelegenheid tot mede zeggingschap dat is het voornaam ste. Zijn onmondigheid verdwijnt. De S. D. A, P. eischt het kiesrecht voor mannen en vrouwen op 21-Jarigeu leeftijd; de kieswet-Van Houten geeft het slechts aan mannen van 25 Jaar, die een zekeren welstand bezitten. De leeftijd deugt evenmin ala de andere beperkende bepalingen; op 21-Jarigen leeftijd is de arbeider volwassen; dan wordt hij als volle werkkracht aan gemerkt, en dan moet bij zijn eigen belangen behartigen kunnen. Ook de' vrouw moet het kiesrecht hebben. I Zoowel voor de vrouw, de moeder in het gezin, is dat een belang, als voor de vrouw, die zelf In werkplaats en I fabriek arbeiden moet. De vrouw draagt evenals de man de lasten van het kapitalistisch systeem is het' dan niet billijk vraagt spr. dat I zij ook minstens het stembiljet heeft* 1 De clerical» partijen verzetten zich tegen het algemeen kiesrecht; dat wil gen, de bezitters willen dat niet, maar de arbeiders wel. De anti-revo- lutionhaire partij heeft den arbeiders het huismanskiesrechl, het organisch j kiesrecht voorgespiegeld. Maar dat is een doekje voor het bloeden, en geeft i niets eigenlijks. Spr. uitte ten slotte rijn voldoe ning ove'r het feit. dat te Halfweg 300 handteekeningen verzameld zijn. Ie der die nog niet geteekend had, raad de spr. aan, dit thans te doen. Van de gelegenheid tot DEBAT werd gebruik gemaakt door den heer MEESTERS, die bestreed, dat de so ciaal-democratie de alleenzaligma kende leer is. Men heeft in Frank rijk gezien, hoe minister-president Rriand de arbeide'rs behandeld heeft. Hij onderdrukte zo met geweld. Eh in Nederland hebben we gezien, hoe Mr. Troelstra de arbeiderszaak Ln 1903 verried. De heer EGGINK antwoordde, dat de heer Meesters op het standpunt scheen te staan, dat den arbeiders dé gebraden duiven vanzelf wel in den mond zullen vliegen. Aaneenge- sloten moeten de arbeiders staan, rug aan rug, in een hecht verband. Daar van heeft de heer Meesters die waarschijnlijk vrij-socialistisch of anarchistisch is blijkbaar geen be sef. En Briand zegt spr. was geen sociaal-democraat, toen hij de arbei ders onderdrukte. Hij was een verra der, een renegaat Maar Mr. Troel stra ls g e e n verrader. Integendeel in 1903 hebben de „vrijen" Juist ge toond, dat men met hen niet in zee kan gaan. Zij hebben de arbeiders zaak verraden en Mr. Troelstra kon niet anders doen dan hij deed. Een der aanwezigen vroeg, of men met het teekenen op het adres, te vens te kennen trof eocionl-democra tisch te denken, wat door den voor zitter ten sterkste ontkend werd.. Van do gelegenheid om het adres te teekonch wérd nog door enkelen gobruik gemaakt. In de schuur werd met propagA'n- da-lectuur gecolporteerd. Te half tien ongeveer ging men uiteen. IJ MUIDEN. Bij Kon, besluit van 13 Maa'rt 1911 is met ingang van 1 April a.s. de heer F. J. H. Schneiders, onder toeken ning van eervol ontslag als afslager- boekhouder bij de visscherahavex IJmulden, benoemd tot administra teur bij die haven. Uiniieiiiand TWEEDE KAMER. Haarlem, Utrecht, Deventer, Gro ningen, Wageningen.... de lokale be langen van al deze gemeenten traden gisteren bij de Kamer in dergelijke mate op den voorgrond, dat de heer Ier Laan met reden de opmerking mocht maken, dat het debat méér liep over de vraag, waar de verschillen- landbouwonderw ijs-Instellingen zouden gevestigd worden, dan wel over die instellingen zelve. Zooals men weet, bedoelt het ont werp, om in principe te beslissen, dat het hooger landbouwonderwijs te Wa geningen zal worden gegeven, terwijl de middelbare school, daar thans ge vestigd, zou worden gesplitst ln een Nederlandsche en een Indische school, waarvan de eerste zou worden gevestigd te Groningen, de tweede. de Koloniale, te Wat de eerste drie sprekers vertel den. hebben we gemold. De heer Roodhuyzen, die de rij voortzette, juichte de splitsing der middelbare school toe en de vestiging van de eene helft te Groningen, maar wilde de andere liever niet naar Haarlem zien (als bij een amendement-Van I-ennep c.s. voorgesteld), doch naar Deventer. Laat de middelbare scholen allebei Wageningen en breng het hooger landbouwonderwijs in een universi teitsstad. los van de universiteit le heer Van Karneheek. En be doelde natuurlijk Utrecht. Maar daar wilde de heer Teenstra ecler niet aan. Het onderwijs zou don te ver buiten de practijk staan dan in een landbouwcentrum als Wa geningen. De middelbare school te Groningen keurde spreker goed, en voor de Koloniale school koos hij De venter. De lieer Ter Laan was het met het eerste deel dezer rede eens. Ook hij wilde het hooger onderwijs te Wage ningen houden. Hij verklaarde zich tegen het amendement-De Stuers, om de vestiging van de Koloniale school aan de Hegeering over te laten. Tegen Utrecht en vóór Wagenin gen, tegen Deventer en vóór Haarlem was de heer Ferl. Idem de heer Van Wijnbergen, die het gansche regee- ringsvoorstel in den breede verdedig- lar tegenover Deventer vóór Haarlem opteerde. Heden 11 uur voortzetting. WERKGEVER EN WERKNEMER. Het departement Amsterdam van de Maatschappij van Nijverheid heeft de volgende motie aangenomen Is van meening le. dat, waar het te voorzien is, dat het vakvereenigingslevon ook in Ne derland een verdere ontwikkeling tal ondergaan, het voor de nijverheid van belang is, dat dit in gezonde rich ting geschiedt flat het brengen van de politiek in de -vakvereenigingen noch bevor derlijk is aan de eendracht tusschen de werklieden onderling, noch aan eene goede verstandhouding tusschen werkgevers en werknemers, en der halve moet worden afgekeurd 3e. dat samenwerking tusschen werkgevers en de door de werklieden gekozen vertrouwensmannen uit het personeel of uit de vakorganisatie dient te worden nagestreefd 4e. dat het standpunt van werkge vers, die a priori weigeren om eene organisatie van werknemers, welke ook, te erkennen, veroordeeld moet worden 5e. dat evenwel, indien de strijd eenmaal is uitgebroken hetzij door uitsluiting of werkstaking geen al- gerneene regel gesteld kan worden, welke de houding van werkgevers te genover de werkliedenargauisatie be hoort te zijn draagt het bestuur op, deze motie ter kennis van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid te bren gen, met verzoek, deze op de punten van beschrijving voor de eerstvolgen de joarlijksche algemeen» vergade ring te brengen." BOYSCOUT-BEWEGING. De samensmelting van den Bond voor den Jongen Verkenner en de Nederlandsche Padvinders-organisa tie heeft ten gevolge, dat beide veree- nigingen te zamen een nieuwe veree- niging oprichten, genaamd de „Ne derlandsche Pad vinderve rkenner" Iedere afdeeling behoudt echter het recht zijne troepen den naam te ge ven. dien zij zelve verkiestzoo zullen zij in Den Haag „De jong© Verken ners", in Amsterdam „de Padvin ders", te Apeldoorn „de Juliana Woudloopers" blijven heeten. Iedere jongen van 1018 jaar kan zich bij eene afdeeling aansluiten. Bij hunne intrede leggen zij de vol gende verklaring af Ik zal mijn uiterste best doen, de Padverkennerswet op te volgen. In art. 2 dier wet wordt bepaald Een j>adverkenner eerbiedigt God, eert de Koningin, dient zijn Vader land en gehoorzaamt zijne ouders en meerderen. ONGELUKKEN. Gisteren had mejuffrouw H., wo nende in de Schietbaanstraat te Rot terdam, liet ongeluk van een plat dak te vallen. Zij kwam terecht ln den tuin van een der huizen aan de Van Speykstraat. Met een schedelbreuk word zij opgenomen en per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE RAADSLEDEN. Het bestuur der Vereeniglng van Vrijzinnig-Democratische raadsleden „Nederland" is voornemens, dit jaar dc ulgeiueene vergadering in 't laat.; van Mei of in liet begin van Juni te Arnhem te houden en den Zaterdag avond voor hot doen van de huishou dolijke werkzaamheden te bestem men. Des Zondags zullen dan een of meer vraagpunten worden behan deld. AVONTURIERS. Te Resteren zijn drie jongens van 9 en 12 jaar. uit Amsterdam, aangehou den, dto daar waren aangekomen, iu een goederenwagon. Zij waren in de Rietlanden in den wagen geslopen eu '8 nachts meegevoerd. Aan de meeste stations onderweg was groot npont? houd tengevolge van uit, on Inladen, Pas in den vroegen morgen kwamen! ze verkleumd van de koud», maar toch prettig gestomd. vanwege het „avontuur", te Resteren aan. Na naar Amsterdam te hebben getelefoneerd," geleidde ©en veldwachter de jeugdige zwerflustigen weder naar dc hoofd< stad. KUSTVERDEDIGING. De Maandag gelioudeu vergadering van de Commissie van Rapportours der Tweede Kamer over het Kustver- dedigingsontwerp was haar eerste bij eenkomst en dus nog niet bestemd ter •aststelling van haar verslag. Naar men verneemt kan het nog vrij geruhnen tijd duren alvorens dat af dealings verslag zal verschijnen. TEGENSPRAAK. Van goed ingelichte zijde wordt naar aanleiding Van een Indisch be richt, volgens hetwelk de benoeming waarschijnlijk is van den afgetreden president van het Hoog Gerechtshof in Ned.-Indië, mr. Gastmann, tot Gouverneur van Suriname, medege deeld, dat van ©en benoeming van ge noemden hooggeplaa.sten ambtenaar in verband met de voorziening in de aanstaande gouverneursvneature niet gedacht wordt. MR. PAT1JN. Waren de berichten omtrent den Commissaris der Koningin in de Jong ste weken bemoedigen het bulletin betreffende mr. Patijn luidde Dins dag, dat de toestond langzaam ach teruit gaat. J. VAN ROSSUM DU CHATTEL. Heden is hel vijf en twintig jaar ge leden. dat de heer J. van Rêaaiim du Chattel, thans directeur van de ge meente-gasfabrieken te Amsterdam, als directeur eener gasfabriek optrad, lü Maart 1886 werd hij benoemd tot directeur der gasfabriek te Vonlo cd sinds dien is hij steeds als bedrijfs leider in de gusf abri cage werkzaam geweest. Op 1 October 1907 werd hij dior den gemeenteraad van Amster dam lot. directeur van de gemeente gasfabrieken benoemd. ALKMAAR's ONTZET. Dit jaar zal de feestviering niet op 8 October die op een Zondag valt plaats vinden, doch op 9 en 10 Oo tober omdat het feestprogramma bij zonder groot is, wijl do Voreeniging haar 50-jarig bestaan herdenkt. Het programma vermeldt o.a.Op tocht vnn 1000 kinderen naar het Vic torie-beeld, alwaar een gedenkrede zal worden uitgesproken eu een krans aan liet beeld gehecht EEN GANZENGEVECHT. Een der Twentsche corresponden ten van het Hbld. schrijft: Op de thans zoo eenzame en doud- sche velden van Twente zugen we de zer dagen een schouwspel, dat ons ■illekeurig de vraag op de lippen bracht: Is zoo iets nog mogelijk in de 20ste eeuw? Wat we daar aan schouwden? Als twee legerafdelin gen trokken tegen elkander op hon derden boeren en zelfs boerinnen, voortdrijvende elk ©en troep ganzen en kuikens aan wier hoofd fier voor uitstapte de gent of ganzerik, die traks zijn natuurgenoot van den an deren troep zou moeten trachten le verslaan. Er zou dus. zooals het daar nog in den volksmond heet, een gen tenslag geleverd worden. Dageu te ïn was dit gevecht in heel de streek aangekondigd, als gold het 'n feit van groot gewicht En uren uit den omtrek waren ze komen opda gen, de nieuwsgierigen, om hier hei schouwspel van een gevecht op leven en dood tusschen beide dieren te zien. Het gouden tientje, dat de win nende partij van de overwonnene zou ten deel vallen maakte dien strijd nog belangrijker. Toen zo elkaar op een paar passen afstand-s genaderd waren, schoten de mannetjes op el- kaat los, grepen elkaar met de sna vels In een der vleugels nabij den romp vast, terwijl z© met den ande ren vleugel elkaar duchtige klappen toedeelden. De gentenslag was be gonnen; de horloges kwamen uit do vestzakken der toeschouwers te voor schijn, om het juiste tijdstip van 't begin van het gevecht zoo straks oolc van het einde op te nemen: hoe langer de worsteling, hoe beteekenis- voller de strijd, hoe hooger straks de koopprijs en het bod voor ueu over winnaar. Een oorverdoovenS gegag- gel van de ganzen, die de vechtenden omstuwen, als om de strijdenden aan te vuren, verbreekt slechts de adem- looze stilte onder de honderden toe schouwers. De zware, doffe slagen der vechtende dieren, eerst vlug el kaar opvolgend, doch langzamerhand met grooter tusschenpoozen dreu nend, matten de arme dieren af; bloed sporen teekenen den grond en einde lijk, na een afmattenden strijd van meer dan twintig minuten, verliet een der kampioenen waggelend het strijdperk. Naar het arme dier, dat met bebloeden kop en vleugels voor zijn tegenstander moest wijken, werd niet omgezien. Men had slechts oo- gen voor den overwinnaar, die zijn eigenaar tien gulden had opgebracht al was dit ook ten koste van heel wat veeren en bloed.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6