Ie Iwafljes-Mtefliiiii vara HAARLEM'S DAGBLAD Heemstede, 2.50Mevr. J. W. Klup pel—Von Reeken, Haarlem, 2.50 l)r. 11. D. Kruseman, Haarlem, J 2.50; Mr. P. Tideman, Bloemendaal, J 2.50 P. P. en C. de K., Rome, 2 J. de K., Bloemendaai, 1Mr. J. W. K., Haarlem, 1Jlir. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Den Haag, ƒ2.50; Mr. J. P. S. Gualthene van Weezel, Deventer, 12 A. D. en C. D., Overveen, 2.50 Mej. P. v. (1. Willigen, Haarlem, 1 H Fikkert, Haarlem, ƒ2.50; G. H. L. Verwey. Haarlem, 2.50 J. Sipkes, Haarlem, 1Mevr. Visser van Ha- zerswoudeVan Merlen, Bloemen daal. ƒ10; Ds. J. W. Knottenbelt, Haarlem, 1 Mej. S. S. Bouwmees ter. Haarlem, ƒ1.50; N. N., Haarlem, 1 Mej. B., Haarlem, 1 Mevr. M. G. RitsemaVermande, Haarlem, 5; C .J. Gonnet, Haarlem, 2.50Mej. S. W. de Kat, Haarlem, ƒ2; S. J Dekker. Zutphen, 1 J. J. van Dein- se. Enschedé, 2; Mevr. G. Jannink, Enschedé, 3 J. M. v. d. Hoogt, Enk huizen, 0.50Mevr. Bierens de HaanVan Leeuwen, Haarlem, ƒ5; twee damesleden van het A. N. V., Haarlem, 2.50 Mej. L. M. P. J. de Kevser. Arnhem, ƒ1; G. C. Kom man, Sassenheim, ƒ1 Dames, E., E.. 3 Prof. J. Verdam, Leiden, 5 Dr J. Th. Mouton, Den Haag, 5. Totaal 160.50. In het Nutsgebouw werd gisteren onder voorzitterschap van Mr. A. S. Miedema, gehouden de laarvergadering der afdeeling Haar lem en omstreken van de Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, ver waarloosde en verlaten kinderen in het huisgezin. Blijkens het jaarver slag geven de kïnde'ren die voor re kening der afdeeling verpleegd wor den, en die welke onder haar toe zicht zijn gesteld, reden lot tevre denheid. De jaarrekening sloot met «enig batig slot, doch in het ledental was eenige teruggang te constates- ren. Het aftredend bestuurslid Kersbergen werd met aleemeene stem men herkozen. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering Amsterdam werden benoemd de hee- ren A. H. baron van Lynden en Mr. F. R. Crommelin. Nieuwe leden kunnen zich aanmel den bij den secretaris mr. D. H. An- dreae, of bij den penningmeester, den heer J. A. C. Suringar. Zij zijn seor welkom en steunen een goede zaak. NATUURHISTORISCHE VER EENIGING. Zeer vele leden, vooral dames, wa ren gisteravond naar het café Brink- maim gekomen, om het 10-jarig bc- 8taan der afdeeling te herdenken. (Dezen zomer wordt ter gelegen heid van dit jubilé een tentoonstel ling van wilde planten gehouden). Dr. Buekers hield een korte rede, waarin hij de geschiedenis der ver eeniging schetste. De geestelijke va der was Dr. Calkoen. terwijl ook tot de oprichters behoorden de heeren Dr. M. Greshoff, P. Hr van der Ley en J. Sturing. Op 16 Maart 1901 had de eerste vergadering plaats en werd de veree niging met 15 leden gevormd. In de 10 jaren is heel wat in het veroenigingsleven voorgevallen. Met enkele woorden herinnerde spreker aan bestuurswisselingen, gehouden teutooiietelüugeii,excursies, oprichting <ler Nederlaiulsciue vereeniging, enz., in het bijzonder werd de medewerking tot de Linnaeus-herdenking gememo reerd. liet [ledental Is aan schommelin gen onderhevig geweest; eens was het zelfs 180, maar nu is liet weer ge daald tot 90. Toch gaat van de ver eeniging thans nog veel klacht ten goede uit. Dr, Buekers hoopte, dat ook de toe komst goed moge zijn, want het geldt hier een nuttige vereeniging. De aan- kweeking van liefde tot de natuur is een dankbaar werk. In dezen tijd van problemen en vraagstukken, die den strijd om het bestaan en het leven van vele menschen moeilijk maken, is 't heerlijk rust. ontspanning en leering te zoeken bij de natuur, die altijd schoon en nieuw is. Studie der natuur verschaft Vreug de en voldoening. De natuur leert dat 't kleine dikwijls groot en 't groo ve klein is, ze bevat den sleutel tot op lossing van de diepste levensraadse len. t Ia een dure plicht der vereeniging om te ijveren, dat nog velen liefde gaan gevoelen voor de natuur en daardoor zuiver, stichtelijk levensge not vinden. De spreker werd met een luid ap plaus beloond. Toen hij de verdien sten van Dr. Calkoen en de andere oprichters herdacht, gaven de aanwe zigen door handgeklap uiting aan huu instemming' met deze huldiging. De voorzitter, de heer Van der Sleen, dankte di. Buekers en sprak ook do beste wcnschen voor de veree niging uit Hierna was het woord aan den heer E Heimans van Amsterdam, die een serie lichtbeelden vertoonde, die hij „studies in Zuid-Limburg' noemde Spreker had z'n vaeantie doorge- j bracht in Epen, een klein zeer lande- j lijk dorpje in 'i zuiden van ons land, I en daar vee! moois fa de natuur ge vonden. Daarvan vertoonde hij thans licht- beelden en gaf daarbij een aaTdigoi en leerrijke toelichting. Ook de heer Heimans had een aan doet»' - gehoor en werd door luid ap plaus bedankt. Enkele i V*en nog voor klei ne bijdragen gezorgd, o a was er een kenriire collectie gedroogde planten en bloemen van .T. T Lotsy. Te 10 1/2 uur gingen de leden, na een aangename» avond te hebben doorgebracht, welvoldaan huis waarts. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. van Kuijk, Brouwersstraat 132, een oorknopje. R. van Waard, Ripperdastraat 4, een bruin hondje. P. van Meurs, Oranjeboomstraat 23 B. een handschoen. M. Akkooi, Krom 35. een rozen krans. G. Lunenburg, Anegang 27, een ledige porlemounaie. J. Koning, Sophiaplein no. 18, een boekentasch met boeken. P. van der Eem, Orarijeboomstraat 36, een rozenkrans. J. Ilasker, Parklaan, een dames horloge. T. Jacobs, Drappenierstraat 7, een oorbelletje. C. Waij, Leliestraat 7A, een rozen krans. W. de Wit, Zomervaart 1 B, een grijs hondje. C. M. van der Ham. Burgwal No. 79 rood, een sabelkwast. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal Zon dag a.s een belangrijke verzameling reproduction van oude weefsels ten toongesteld zijn, waarbij men niet alleen eene groote variatie van orna- mentale compositiën, In de oudste tijdperken in verschillende Ooster- sche en Westersche landen In ge bruik. zal kunnen waarnemen doch die ons tevens een overzicht go- ven omtrent de oudsto geschiedenis der stoffabrikatie van de Perzen, Arabieren. Sicillanen, Genueezen en andere volksstammen, bij welke het weven een voorname rol heeft ge speeld. Zondag is de toegang kosteloos. Centr. Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie-kolo- nies. Tot directrice van „Koloniehuis Vvenkas". te Nu n speet, is be noemd mej. 'A. Ben raat, te Haarlem. Haar 1. Bachvereen igi ng. Het zesde concert van de TTnnrlem- sche Bachvereeniging zal dezer dagen plaats hebben. Het orkestrale gedeel te is in handen van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, 'Athene fs getrokken om den gordel van Hippolyta, de koningin der Ama zonen, te bemachtigen. Als het scherm opgaat zien wij het schip, waarop 'Theseus met prins Delphi los en Pa- reitbious den zanger, rondzwalkt om het Amazonen-eiland te vinden. In geen twee maanden is men aan Land geweest. Pasreithious verkeert in twij fel, of er wel werkelijk oen Amazo nen-eiland bestaat. Do eenige, die iets van het geheiniz'miige eiland af weet, is Lykomedes, oen slaaf, die 16 jaar geleden de Amazonen bevochten... en bemind heeft Dc twijfel duurt ech ter niet lang meer; land komt in zicht en reeds 5 minuten later verschijnen de amazonen waarvan één 'n echt manwijf die als boodschapsters van Antheia, tante van Hippolyta, komen en aan Theseus voorstellen 2 afgezanten naar haar eiland te zen den om met haar te onderhandelen. Theseus stomt toe en zendt Pareithi- ous, den jonge droomer, wien hij Ly komedes als gezel medegeeft Wan neer het Pareithious niet mocht ge lukken den gordel binnen 24 uren te bemachtigen, dan zal hij prins Dei- philos, den dwazen bruut en tegen stander van Pareithious zenden. Pareithious en Lykomedes komen in het tweede beurijT op het geheim zinnige eiland, waar de man Vreemd n de vrouwen baas zijn. Hippolyta is er koningin, maar in werkelijkhed heerscht er de oude Antheia, die de komst van de 2 afgezanten op haar eiland Vreest, omdat ze wel begrijpt, dat de vrouw zwak is, als zij tegen over den man staat. „Erken de ware macht, die u beheerscht!" heeft het orakel terecht gesproken. Op dit ei land, waar de man geweerd wordt, hunkeren alle vrouwen naar de lief de. Hippolyta, Philomela, Chreuse, Alkmene, ja zelfs do priesteres van den A'rtemis-tempel Aithra en de aan voerster van de wacht, Laothoë, een zw met een baard in de keel, ze zijn allen weerloos, als zij den man aanschouwen. Zij verraden hun land en hun volk voor den drong naar de liefde, en de gordel van Hippolyta is victorie 1 hebben geroepen. Deze fan tasie bleef naar onzen smaak wat laag bij den grond, het dichterlijke ontbrak in taal, bouw en uitwerking. Eu zonder minder gaat het in fantasie nu eenmaal niet. Zeker, er komen in dit stuk grap pige en ook fijne, teere gedeelten voor zoo was de figuur van Lykomedes een aardige schepping, al leek hij ons meer iiollandsch dan Grieksch toe, terwijl dc naïeve iooneeltjes v Chreuse met Lykomedes en Parei thious vooral ook door het sublie me spel van mevrouw Royaards allerbekoorlijkst waren, maar als geheel «lood net ons soms meer aan een revue, dan aan een fantasie den kon. Het streven van den heer Roel- vink. om eens iets nieuws ie geven, is echter sympathiek en verdient waardeering. Zoo dacht blijkbaar ook het publiek er over, dat het stuk goed heeft ontvangen en aan het slot door hartelijk applaus van zijn sym pathie voor den schrijver deed blij ken. Grotesk was het stuk, grotesk was ook de vertooning. Antheia, de oude tante der Koningin, was de heer Jan Musch. Hij zij werd gedragen in een stoel door 4 in roode jupe-culotte gekleede negerinnen. Eiken keer als Antheia verscheen, of als Musch met :n piepstem begon te spreken, barst- het pubhek in lachen uit. Ook dc aankomst van de boot, mand met twee amazonen en van Ko ningin Hippolyta, die in V als tweede Lohengrin het tooneel kwam oprollen, was grotesk. Het spel van mevrouw Royaards roemden wij reeds het was zoo naïef en teer, als zij dit alleen kan. heer Royaards was Theseus hij was koninklijk van het begin tot het ein de. Prachtig was ook de slaaf Lyko medes van den heer Van Kerckho- ven, al was hij meer een figuur van een schilderij van Breughel dan een Grieksche slaaf. Mooi in haar standen was mej. El- van Duyn als Aïthra, de pries teres, en dichterlijk de jonge Gilhuys als Pareithious, de zanger. Wanneer Deiphilos voortaan door den heer Mols of door den heer Ver heven werd gespeeld, dan zou deze belangrijke rol zeker beter tot haar recht komen. Het zou ons te ver voeren, om in dit artikel de prachtige décors en de costuums uitvoerig te bespreken, maar wij willen toch niet eindigen zonder een woord van lof aan den latc»esitesJtn. een e zijn een -agarca omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD z&ör &root is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worr'en er TEENDUIZENDEN geplaeisi. onder leiding van den heer W. Men gelberg. Het zal uitvoeren Sympho nic No. 3, (F. gr. t.) van Joh. Bralims; Suite C. gr. t. van J. S. Baoh, en Les Préludes, symphonisch gedicht naar Lamartine, door F. Liszt. Als solist treedt op de pianist S. W. Rachmaninoff met een eigen compo sitie Concert No. 3. waarbij hij door het orkest zal begeleid worden. HEf ÏÖÜNEEL te AMSTERDAM. ,DE GORDEL VAN HIPPOLYTA", Fantasie in 5 bedrijven van H» C. J. ROELVINK, door „Het Tooneel." De lieer II. C. J. Roelvi«k, schrij- ir van de gisterenavond voor het eerst in het Paleis van Volksvlijt op gevoerde fantasie „De Gordel van Hippolyta" is in de tooneelwereld geen onbekende. Eenige Jaren geleden debuteerde hij bij de N'ederlandsche Tooncelvereeni- ging met „Stormvogels", welk jeugd werk echter te veel den invloed van lbsen verried om een lang leven op de planken te hebben. In April 1909 zagen wij in den Stadsschouwburg te Amsterdam up een hefdadigheids- •oorstelling een éénacter van zijn ut.m, waarvan ue uuaiu ons echter is uitschoten, de Deutsche studenten oorden verleden jaar ziju tooneel- spel „Agnes' Huwelijk op, terwijl :ju laatste stuk „Freuleke voor het ulgend seizoen dooi het Nedcr- iiiusdi Tooneel Is aangenomen. Dc heer Roelvink is ook. een zeCr :oed dilettant-tooiicelspeler. Wij za gen hem eens in Candida als den Mui rol hij voor Verkade had opgenomen, en hij deed dit met veel talent. Ook werkte de heer Roelvink indertijd met de dames Tartaud en Pine Bei der mede bij de eenige opvoering van mevr. SimonsMees' Sint Elizabeth en was hij jaren lang de ziel van het Delftsohe Studenten-tooneel. Het nieuwe stuk van den heer Roel vink is zeer zekér niet alledaagsch. Een fantasie noemt de schrijver het; hij zou het ook een groteske fantasie hebben kunnen noemen. Het behandelt de geschiedenis van Theseus, den Griekenkoning, die uit ondanks alle pogingen van de oude, Antheia in minder dan geen tijd in het bezit van Pareithious, den jon gen, bekoorlijken Griek. Maar dezelfde liefde, die Pareithi ous den gordel in handen speelt, doet hem het kostbare sink weer ver liezen, en als de zcui is opgegaan is de gordel nog bij do Amazonen en verschijnt Deiphilos, de tweede afge zant van Theseus. Maar ook prins Deiphilos is ten slotte niet gelukkiger dan zijn tegenstander. Alkmene be looft Deiphilos wel hem den gordel door list in den Artemis-tempel te zullen bezorgen, maar als zij zijn trouweloosheid ontdekt, speelt zij hem een va lachen in handen en ver dwijnt met den waren gordel, die Hippolyta zelf naar het schip der Grieken brengt om hem aan Theseus aan le bieden, als zij ziet, dat hij wer kelijk de man van haar droomen en verlangen is. De drang naar liefde, de ware macht, die haar beheerschte drijft de Amazonen naar het schip der Grieken en als het scherm zakt staan er 10 gelukkige paren op het met vlaggen en lantarens versierde schip van koning Theseus. Zoo ein digt deze fantasie nog - -"l ijker dan een blijspel van Von Moser. Zooals uien ziet; gewoon is het don- uéé niet. Evenals de schrijver van Marsyas heeft de heer Roelvink uit de mythologie zijn stof geput en ifl- plaats vaii de eeuwig koffiedrinken de, Hollandsche dames en heeren of iheelobbiaeiide burgerjuffrouwen kre gen wjj hei gekleurde Amazonen, priesteressen, negerinnen, slaven, Zöiigeis. prinsen en koningen te zien. liet salon, dc kelken oh de Holland sche burgerkamer waren vervangen door een Grieksch schip, een Artemis- tempel en de ruïnes van een liefdes- kerk; het gewone décor had plaats gemaakt voor een soort „Reliefbühne' opgebouwd achter een lijst, bestaan de uit gecanneleerde zuilen en een fries met Gneksche versiering, en in plaats van het gewone, allodaagsche proza hoorden wij verzen. Wanneer wij nu ook voor het ver haal fantasie, voor het grappige geest, voor dé proza poëzie en voor den tooneelstukkenmaker een dichter hadden gekregen, dan zouden wij heer Royaards, die ook gisteren avond weer heeft getoond, het alle- daagsche niet op het tooneel te dul den. Als geheel was het een interessan te on merkwaardige voorstelling. J. B. SCHUIL. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Serenade. Hedenavond wordt aan den heer H. au Gennip, aan den Heerenweg, door de muziekvereeniging van den R.-K. Volksbond een serenade ge bracht, ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum als vuurstoker bij de Amsterdamsche Waterleiding. BLOEMENDAAL. Het rijwiel, dat ten nudeele van R. alhier is verduisterd, is door de po litie opgespoord en in een café in be slag genomen. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. DE BOOKMAKERS. Men meldt uit Vlissingen aan de „Tel.": De commissie, (lie zich vormde, ten einde het behoud der Engelsche book makers te Vlissingen en Middelburg mogelijk te maken, heeft zich thans voorgenomen zorg te dragen, dat de leden der Eerste-Kamer bijtijds zullen worden ingelicht, omtrent liet ver blijf der Engelsche bookmakers hier ter stede, terwijl liun tevens in een uitgebreide memorie de werking van net zeer omvangrijke bedrijf waar- uaii honderden laudgenooten nun bestaan hebben te danken zal wor den gegeven. Tevens zal worden ge wezen op den grooten invloed, die dat bedrijf uitoefent op de geheele sa menleving hier op Walcheren en op de zaken der neringdoenden en de gemeente-huishouding. DEBIETRECHT OP TABAK. De Kamer van Arbeid voor de voe- dings- en genotmiddelen te Dordrecht heeft besloten onder de aandacht van den minister van Financiën te bren gen, dat zij het als een ramp, welke geheel do tabaksindustrie in Neder land zal treffen, beschouwt, indien het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak tot wet wordt verheven. Pers Overzicht STAATSLOTERIJ. „Men vraagt ons ,of het niet in consequent is, schrijft de Standaard dat ons Kabinet üe speelholen wil op ruimen, en toch zeil de Staatsloterij in stand houdt". Het blad antwoordt hierop als volgt: Er ligt zeer zeker inconsequentie In, althans wat het beginsel betreft; ook in hot Voorloopig Verslag is dit reeds opgemerkt; maar toch staan beide gevallen niet geheel geluk. Ze staan in zooverre gelijk, dat in beiden enkel het lot of toeval beslist en dat er van geen kunst, behendig heid of oefening sprake bij is. En ook hierin staan ze op één lijn, dat beiden een aanmerkelijk winstcijfer opleveren. De Staatsloterij geeft tel ken jare zes ton gouds aan de schat kist Maar al staan ze in deze beide quacsties geheel op één lijn, er be staat toch tusschen beide tweeërlei zeer aanmerkelijk onderscheid. Ten eerste worden in de speelholen aanzienlijke sommen gewaagd, ter wijl een lot, zelfs een heel lot, in de Staatsloterij niet over de honderd gulden loopt. In de speelholen wordt soms avond na avond twintigduizend en meer gulden verloren; bij de Staats loterij waagt zelfs wie een vol lot nerënt, weinig meer dan één gulden oer da#. En ten tweede, bij de Staats loterij bestaat zekerheid dat het eer lijk toegaat, en dat de speler ln vol komen bezonnenheid weten kan wat hij doet In de speelholen daarente gen ontbreekt elke controle, en wordt alles er op aangelegd, om de spelers in opgewonden toestand te doen gera ken, tot ze ten leste niet meer weten wat ze doen. Hieruit make men nu niet op, dat we de Staatsloterij ook maar eenigs- zins vergoelijken. We blijven er on- bckeerlijke tegenstanders van, en zul len steeds op haar afschaffing blijven aandringen. Even beslist geven we toe, dat op het stuk van beginsel in consequentie te kort schiet, wie het speelhol sluit en zelf ten behoeve der Schatkist laat spelen. Onze opmerking strekt uitsluitend n ook op dit punt de billijkheid In het oordeel niet te. verzaken. Er zit an het speelhol heel wat vast, wat hij de Staatsloterij volstrekt is bui engesloten. DE KUSTVERDEDIGING. „Land en Volk" schrijft: Het wetsontwerp, door de zes mi nisters ingediend, tot verbetering on zer kustverdediging, moest aanvan kelijk met bliksemsnelheid worden behandeld, het vaderland was in nood. Het vaderland is echter alweer ge red; er is geen haast meer bij; de Commissie van Rapporteurs, reke ning houdende met de broosheid van het menschelijk leven, is begonnen met zich door de photografie te laten vereeuwigen. De samenstelling van iet verslag, zoo wordt bericht, zal eei Lijd vorderen. jpüi t en wciUtnjae;. •T LUCHTSCHIP PARSEVAL IV VERONGELUKT'. Donderdagmiddag zou de „Parse- val" te J ohannisthal yoor een passu- gieratocht opstijgen. Het had juist do loods verlaten, toen liet door een sterken windstoot weer tegen de loods werd gedrukt. Het omhulsel werd over de iengto opengescheurd en het luchtschip viel in elkaar. Het omhulsel was. zooals later Meek, met een booglamp in aanraking gekomen, welke buiten de loods hing. De lamp brak en de glassplinters scheurden het omhulsel open. Vol gens een andere lezing werd de scheur veroorzaakt door een haolc. Do scheur was 40 cM. lang en het gas ontsnapte onder een sissend ge luid. De ballon daalde onmiddellijk. Luitenant Stelling, onder wiens leiding de tocht zou plaats hebben, liet de „Parseval IV", nog voor de halion geheel leeg was, in de loods terugbrengen en hinnen twee uur was hij ingepakt en gedemonteerd. Te Bitterfeld zal hij gerepareerd worden. De gondel en de motoren erden niet beschadigd. VLIEGEN. De prijs van 10.000 dollar voor de vlucht rondom het Vrijheidsbeeld te New-York i3 per slot van rekening door het bestuur der „Aero Club" overhandigd aan graaf De Lcsseps. Zoowel Graham White als Moisant werden gedisqualificeerd. In Zwitserland wordt van 't voor jaar de raid GcnèveNeuchalel Bern—Zurich georganiseerd. EEN VLIEGTOCHT. Gistermorgen kwam te Breda be richt. dat graaf D. Hespel met luite nant L. F. E. Coblyn van St. Job ver trokken was met het doel te Breda te landen. Ongeveer om elf uur werd uit Dongen gemeld, dat de vliegmachine door een defect aan den motor aldaar in de Lage naai was neergekomen oil totaal vei meld. Beide aviateurs ble ven ongedeerd. Van bt. Job lot Dongen is gevlogen op een hoogte van 2(KJ tot 250 M. niet eene snelheid van circa 75 K.M. per uur. Nadat le Dongen de machine was gerepareerd, werd om half zes besloten naar Breda te vliegen. Bij de opstijging sloeg een schroefblad tegen een steen, waardoor het be schadigd werd. Toch werd de reis, hoewel ook de wind zeer slecht was, om 5.54 uur 's middags ondernomen en landden graaf D'Hespel en luitenant Coblijn om 6 uur 4 min. en vol plané van een hoogte van 80 M. op het exorcitieter- rein achter de Chassé-kazerne te Bre da. Er werd gevlogen met een militair „Aviator"-toestel. NOG NIET VER GEVORDERD! Japan heeft 't op vlieggebied nog niei ver gebracht. Te Tokio oefenen zich officieren en soldaten. Met de grootste moeite bereiken zij echter slechts hoogten van 3 A 10 meter. KEGELEN. De Kegelclub „J'eb ze niet au 'n touwtje" le Utrecht zal ter gelegen beid van haar 5-jarig bestaan een „Groot Nationaal Kegelooiicours" houden van 20 tot en met 29 Mei a.s. DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1912. Het Zweedsch Olympisch Comité heeft in overleg met den Zweedsclie Voetbal Bond bepaald, dat de voet balwedstrijden voor vertegenwoordi gende nationale elftallen ter gelegen heid van de Olympische Spelen, van 20 Juni tot 5 Juli 1912 te Stockholm zullen plaats vinden. Besloten werd alleen landen tot deelneming too te laten, die aangesloten zijn bij de Fé- deration Internationale de Football. MILITAIRE SPORTVEREENI- GING. De Militaire Spo'rtvereeniging go- denkt haar 25-jarig bestaan met een driedagsch sportfeest, waarbij do jaarlijksche nationale Military is in begrepen, van 21—23 April. Koloniën DE REVOLUTIE-MAKER. Sedert geruimen tijd werd beweerd, dat met het oog vooral op de ont vluchting het voornemen bestond, om Killingcr zijn straf in Nederland te doen uitzitten, schrijft De West. Dit gerucht is vrijwel zekerheid ge worden. nu een Koninklijk Besluit is afgekondigd, bepalende: De gouverneur van Suriname kan met het oog op den persoon van den veroordeelde bepalen, dat de in die kolonie opgelegde straf van dwangar beid in Nederland zal worden onder gaan, in welk geval zij aldaar door tusschenkomst van den officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Amsterdam als gevangenis straf wordt ten uitvoer gelegd. Letteren en Kunst Maxim Gorki's nieuwe stuk „Was- t Shelesnowa" is te Petersburg bij de eerste opvoering volkomen geval len. De slepende handeling mankte ceen indruk; men vond nergens het vroever talent van den schrijver te rug. Te Gent gaat men een beroeps- school voor tooneelspelërs oprichten. FRIEDRICH HAASE. De beroemde tooneelspeler, Frie- drich Haase, is te Berlijn gestorven. REVUE DER SPORTEN. All Hollandde Zwaluwen. A« F. C.Concordia. Do Amsterdam sche Ajax-speler G. Fortgens. Het Nederlandsch elftal dat Zondag a.s. to Antwerpen om den v. <1. Abcele- beker tegen de Belgen zal spelen. Tragcdieën in de stoomkar. De eerste verschijning van de Oxford- ploeg te Henley. Korfbal. Do groote prijs van Michelin. Guus Schilling overwinnaar te Parijs. Do bekende Haagsche sportsman II. Visser. De Europocsche rondvlucht Schaken. Een wijn-thermometer DE OPSTANDELINGEN. Het drama De Opstandelingen von Henr. Roland Holst zal waarschijn lijk behalve te Amsterdam ook te Rot terdam en 's-Gravenhage worden ten tooneele gebracht s.e!?er ei.' V'coi MILITAIRE MUKIEKKORPSEN. In verband met. de voorgenomen ver- .orming van harmonie muziekk- rp- sen der infanterie tot bmfare-muziek- korpsen heeft de minister van Oor log bepaald, dat de leden der muziek korpsen, die over willen gaan, zich moeien onderwerpen aan con examen. De genoraal-inspecteur der infante rie heeft namens den minister een commissie benoemd, bestaande uit een hoofd-officier of kapitein-adjudant van het recriment (te bepalen door den regiments-commandant), waar een examen plaats heeft, als adviseerend lid, en als deskundige den directeur der Kon. Mil. Kapel, nan wien wordt toegevoegd een kapelmeester der in fanterie. Naar men meldt, doen do muzikan ten zeer veel moeite, om bij de fanfa rekorpsen geplaatst te worden. Gemengd Nieuws SLIMME BEDELAARS. Op do Parijsche boulevards is het bedelen verboden. Men ziet een blee- ken, schamel, maar zindelijk geklee- den man hij bedelt, maar verstaat de kunst niet, en daar hij zijn treuri ge geschiedenis zonder pathos mom pelt, gaan do menschen hem voorbij zonder te geven. Dan nadert oen in 't zwart gekleede heer, die hem een kaart laat zien. De heer heef! een ren knevel, een dikken stok, een lintje in t knoopsgat: een politiebe ambte ln civiel. „Laat dat, of 't zal jo opbreken l" zegt hij ruw tot den bede laar. Maar dan fluistert hij op mil deren toon „Arme manen drukt den bedelaar eon geldstuk in de hand. Voorbijgangers hebben het roerend looneeltje gadegeslagen, men juicht den weekhartige» politieman toe. en nu volgen allen zijn voorbeeld liet regent mildo giften... Een paar minu ten later doelen de bedelaar en do „politieman" hun buit, en gaan verge noeg i leder huns weegs, om straks den bcdelanrstruc elders opnieuw to gaan toepassen. KATOENÏNDUSTRIE. Naar men verneem! is te Parijs een Fransch-Engelsch-Spnnnsch consor- i tinm opgericht met het doel in Ma- j rokko proefaanplantingen met kaf «ven te ondernemen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10