NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8509 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 18 MAART lSTii A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door NederlandI-6o Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H 9 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÉN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fl.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 19 MAART. Schouwburg: Ned. Tooneel-Ensem- ble: ,De kleine lady", 2 uur. Schouwburg: „Judas", Volksvoor stelling, 8 uur. Soc. Vereeniging: Matinée Haarl. Muziekkorps, 3 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoor stelling. De Kroon: Ned. Opc'rettc-Ensemble: „De gescheiden vrouw". 8 uur. MAANDAG 20 MAART. Schouwburg: „De Koopman van Venetië," 8 uur. De Kroon: 4e Liedereuavond G. Zalsraan, 8 uur. De Kroon: Vergadering Dep. Haar lem der Maatscli. v. Nijverheid, 8 u. OM ONS HEEN No. 1328. Zomerfeest. „Is Haarlem niet een stijve stad Is me onlangs gevraagd door iemanl, die in een andere gemeente woont. Ik heb gezeid van ja „als je pro beert te dringen in kringen, waar men je niet hebben wil of niet uoodig heeft, als je in de Groote Houtstraat op je hoofd gaat staan, want dat wil de politie niet dulden en zoo meer...." „Hé", zei hij, „zoo is 't hier ook." Zoo is het overal on ik begrijp nooit, wat de menschen toch met die Baarlemsche stijfheid bedoelen. Amsterdammers, die zelf nooit uit gaan (want de menschen, die je in de Ainsterdamsche schouwburgen ziet zitten, zijn meest buitenlui) beweren, dat er in Haarlem zoo weinig „te doen" is. Maar nu vraag ik toch 's winters zijn de komedie-voorstellin gen niet van de lucht en het wemelt van concerten, en in den zomer.... Ja. in den zomer zou Haarlem als stad misschien wat meer op den voorgrond kunnen komen, al is er toen inderdaad ook wel gelegenheid tot amusement en afwisseling. Onze Hout en parken zijn mooier dan ooit, er worden in Haarlem tal van buiten concerten gegeven, waarvan het pu bliek profiteeren kan. de vereeniging Koninginnedag brengt een aardig feest tot stand. En toch zou er misschien nog iets meer gedaan kunnen worden. Vervoermiddelen zijn goed en best, ik ben bereid op elk uur van den dag lof te brengen aan de E. S. M. en do E. N. E. T., maar liaar belangen brengen mee, dat zij in den zomer Haarlem min of meer beschouwen als een voorportaal van Zandvoort en Bloemendaal. Wie daarvan eenig besef wil krijgen, ga in den zomer maar eens een uurtje op de Kamper vest staan hij zal wagens vol Am sterdammers rechtstreeks naar Zand voort zien rollen die passagiers ra ken met geen voet den liaarlemschen gemeentegrond aan. En hij zal ook tienta len zien uitstappen, die aan de conducteurs om de richting Bloe mendaal vragen en zoo vlug moge lijk naar het Stationsplein verdwij nen, om daar in de Bloeniendaalsche tram over te stappen. Zij laten do sporen van hun voetstappen in Haar lem achter, maar metn- ook niet. De menschen kunnen, wil ik maar zeg gen. naar onze omstreken gaan, zon der dat zij eenige Haarlemsche firma of onderneming ook zelfs maar voor een dubbeltje bevoordeelen, wat jam mer is, omdat liet welvaren van den een dat van den ander in zich sluit, een feit, dat de verecnigingen tot be vordering van het vreemdelingenver keer wel deugdelijk hebben ingezien. Dit is één reden, waarom het voor een stad nuttig is, dat er gelegenheid zij voor gepaste vroolijklieid en ont spanning. Er bestaat nog een tweede, misschien nog belangrijker, dan het vreemdelingenverkeer. Die is het be lang van de stad zelf. Haarlem is een stad met gemengde belangen: ze heeft een belangrijke industrie, maar ge concentreerd in betrekkelijk weinige fabrieken en die zich in de laatste ja ren, in weerwil van bouwterreinen aan het Spaarne en de met vrijwat kosten verkregen verbetering van de sluis te Spaarndam, weinig uitbreidt. Zo bezit ook een belangrijke bevol king, die het om een gezellige woon plaats te doen is en met handel of ambt of industrie niets meer uit staande heeft. Voor deze ingezetenen, die evengoed in Arnhem, Nijmegen of Den Ilaag kunnen wonen, moeten we wat doen om hun het verblijf Jn Haarlem aangenaam te maken, en dat gescliiedt ook, in den vorm van plantsoenverfraa»ïng. verbetering van bestrating en straatverlichting, om maar een paar dingen van gemeente wege te noemen, en door tal van po gingen van particuliere zijde ik ben gaarne bereid, naast de ingezete nen ook de bewoners van de naaste omgeving te noemen, die, zoo al geen kinderen van den huize, dan toch neven en nichten mogen heeien. Maar op dit gebied zijn we nimmer uitgestudeerd. Zou het niet de tijd wezen, om eens wat nieuws te stich ten In het voorjaar, in April, komt er in en om Haarlem leven en beweging door den bloeitijd van de bloembol len. Aan het eind van het zomersei zoen komt de Vereeniging Koningin nedag met haar gewoonlijk goed sla gende feest. Die tijdsruimte van half April tot einde Augustus is groot, juist lang genoeg om in het midden een halte te stichten. Ik zou daarom het denkbeeld in overweging willen geven, om half Juni een zomerfeest te houden. Niet alleen in dit jaar, of (wanneer liet voor 1911 te laat mocht wezen) in 1912, maar een geregeld wederkce- rend zomerfeest, dat op den duur in en buiten de gemeente bekendheid, laat ik hope-n, vermaardheid kan krij gen als het Haarlemsche Zo merfeest Daarbij komen als van zelf twee herinneringen op. aan de voorwed strijden voor de Olympische spelen te Londen en aan het bloemencorso op het terrein van het Klooster, aan den Schoterweg, twee feesten, die uitste kend geslaagd zijn. ook in financiee- len zin. Natuurlijk zal er ieder jaar iets nieuws moeten zijn, maar dat is geen bezwaar in Haarlem, waar or- ganiseorend talent genoeg te vinden is. Naar algemeene deelneming moet worden getracht, een uitgebreide commissie gevormd, waarin alle ele menten zitting hebben, die tot het succes kunnen bijdragen, het initia tief zou het best kunnen uitgaan van do Vereeniging tot Verfraaiing en be vordering van vreemdelingenverkeer, die Maandagavond haar nlgcmecne vergadering houdt. Ik stel mij dan ook voor, dit punt bij de rondvraag aan de orde te stellen, in de hoop, dat bestuur en leden dat vriendelijk zullen willen ontvangen. Do redenen, waarom een stad als woonplaats wel of niet in den smaak valt, zijn vele en velerlei. Ieder Haar lemmer, die daarover even nadenkt, zal met verwondering zien, uit hoe veel schijnbaar kleine elementen zijn ingenomenheid met Haarlem als woonplaats samengesteld is. Zeer krachtige betcekenis heeft daarbij wat ik zou willen noemen de open bare gezelligheid. Het succes bijvoor beeld, dat de eerste klasse voetbal- matches ondervinden (vraag eens voor hoevelen het een gemis betee- kent, dat er morgen geen te zien zal zijn), ligt niet enkel in het spel, maar ook in de menigte, die er mee van geniet. Als de haring voelt zich de mensch aangenaam in schooien, het gemeenschappelijk genoegen is het meest aantrekkelijke. Daarom lijkt het mij toe, dat zoo'n zomerfeest in den mooisten tijd van het jaar, met de beste kansen op gunstig weer, wel succes zou hebben en als dat zoo is, kan Haarlem daarbij niet anders dan wel varen, zoowel in zijn vreem delingenverkeer, als in de verhooging der gezelligheid voor de inwoners zalf. j. a P. Stadsnieuws HET TOONEEL. CYRANO DE BERGERAC DOOR ALBERT VOGEL. Een publiek, dat niet verzadigd raakt van de Duitsche Operette, komt niet naar den schouwburg, om te luisteren naar Rostand's fijn- sohoon gedicht over den aanvoerder der men vermetele als geestige Gas- cogner kadetten. Men haC zich daar om niet te verwonderen, gisteravond, dat het stoelen-rood de rverheer- schnede kleur was. 't Schaamle-'rood, dat de- niet-gekomenen naar liet ge zicht moet stijgen bij 't denken aan hun absentie! Precies 27 bezoekers za ten in parterre en stalles, in de bal- cons maar twee dames en hoogerop was de zaal geheel uitgestorven. De lieer Vogel is blijkbaar aan der gelijke desillusies al te zeer gewend, dat hij z'n kunststemming er door zou laten vertriesten. Er was geen zweem van een in-dit-geval-te-begrij pen nonchalance in zijn optreden. Dit teekent den echten artist, die ten slotte de verheerlijking-door-de-kunst hooger stelt dan het-zich-in-veel-pu bliek-uitende succès. Wie door de omstandigheden den heer Vogel in jaren niet gehoord heeft, kan het nog beter aanvoelen, hoezeer zich de kunst-van-het-woord bij hem heeft ontwikkeld, beter nog dan d,e dag-aan-dag-verslaggever de zer rubriek. Het was toen: „Koning Svend" en „Starkaddie ik van hem hoorde. En hoewel de vergelijking van deze stukken met het zoo-anders- van-genre zijnde „Cyrano" niet heel gemakkelijk valt, is het toch wel vaststelbaar, dat de rijkdom van het woordgeluid in verrassende mate is vergroot. Zijn stem heeft, lijkt het mij toe, nieuwe nuanceeringcn gekregen en de oude klank-schakeeringen zijn kleurrijker en voller geworden. Zoo heeft Vogel nu het taalmateri aal wel volkomen in zijn macht ge kregen en kan hij, zonder eenige dé- tonnatie, een verschillend-stemmig stuk als „Cyrano de Bergerac" naar behooren weergeven. Ook zijn artisticiteit is met den groei van zijn talent, toegenomen. Op welk een hoogte die gekomen is, bleek wel in de opvatting en behan deling van de hoofdmomenten. Zoo in de scène onder 't balkon van Roxane, waar den held-en-dichter „Cyrano" de minnelijke jonkvrouw in zoet-vleiende verzen toespreekt en de liefde-zingende slem van Roxane daarop antwoordt; óók in het leger- kamp-toonecl, waar Roxane verschijnt eu ten slotte in het gedeelte, waar de onversaagde Gascogner een smadehj- ken dood sterft, door den val van een blok hout. Voor de dertig luisterenden waren het mooie uren. Zij dankten er den kunstenaar voor met veel handge klap. AD. INT. STADS-ARMEN- EN ZIEKENHUIS. Gisteren had in bovengenoemde in richting een feestavond plaats, die uitnemend slaagde. Mevr. van Tuyll van Serooskerken speelde viool, de dames Ilaitsma Muiier en De Kanter zongen en mevr. Dijckmeester accom pagneerde en speelde eenige soii. Met het Wilhelmus werd begonnen, en het genoegen steeg, naarmate de avond verliep. Het bestuur met zijn dames was aanwezig; aan het einde van den avond bedankte de heer F. L. Nix uit naam der verpleegden voor het ge schonken genot Winkclve'r bouwing. De confectiezaak van den heer J. II. W. Gründemann in de Koning straat is geheel verbouwd. De étala ges zijn verruimd en 6iralen des avonds in een zee van electrisch licht. De geheele winkel is in witten tint gehouden, wat hem een voornaam en tegelijk gezellig aanzien verleent. De voorraden zijn daarbij zoo groot, dat ieder daar wel iets van zijn gading vinden kan. Heden zijn aanhet Don- tere Spaarne jonge boompjes geplant ter vervanging van de zware boomen, welke aldaar gestaan hebben.. DIE DURVEN 1 Een familie hier ter stede werd gis ter telefonisch opgebeld door een per soon, die zich Dr. Merens noemde. Hij deelde mee, dat er straks een man en een vrouw zouden komen, om onderstand te vragen. Ve'rder deed hij een goed woordje voor die men schen en verzocht om hun f 10 of f 15 te geven. Men vertrouwde echter de zaak niet en belde het nummer van Dr. Merens op. Het bleek toen, dat de geneesheer niets van de zaak af wist. Toen dan ook de man en de vrouw om onderstand kwamen, werd dit geweigerd. Het brutaalste kwam echter nog. Want even later werd de familie weer opgetelefoneerd door den pseu- do-Br. Merens, die zijn ongenoegen er over te kennen gaf, dat men de menschen zonder geld had wegge stuurd. De politie zoekt dit niet-verlegen tweetal. Door de muziek vereen 1- gïng „De Onthoudersbazuin", direc teur de heer Vermeulen, zal a.s. Maandagavond in het Buitenhuis voor de inwonenden een concert ge geven worden. Bïjde heden alhier ge houden verkiezing is gekozen tot be stuurslid (poldermeester) van den Vijfhuizerpolder onder Haarlemmer- liede c.a. de heer J. P. Dijkzeul al hier. Waterstand. Het boöfëm- en polderwater, na den- velen regen van 't begin dezer week hoog gestegen, is in deze streken we der op normaal peil teruggebracht; de stoomgemalen en molens zijn stop gezet CONSULTATIE-BUREAU VOOR DRANKZUCHTIGEN. Zooals we indertijd 'reeds meldden is 't bureau opgericht. Woensdag is weer een vergadering gehouden. De statuten werden ontworpen en een bestuur gekozen, bestaande uit; de heeren: Ds. A. J. Montijn, voor zitter, Dr. G. A. Ootmar, Mr. J. H- Thiel, A. van der Horst en J. Vader. Als consulteérende geneeskundigen hebben zich, zooals we ook reeds moedeelden, beschikbaar gesteld: me vrouw J. C. Op 't Eijnde-Stolp, Dr. G. A. Ootmar en Dr. L. Coenen en als rechtskundig adviseur Mr. J. H. Thiel. De vereeniging hoopt binnenkort met haar werkzaamheden te kunnen aanvangen. Nieuwe zaak. Hedenavond opent de heefr Ant. H. de Wilde een zaak in kachels, gas- ornamenten, keukenuitrustingen enz. in het perceel Kruisweg 60. De winkel kan tot een aanwinst voor den Kruisweg gerokend worden. (Zie vorder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. In het begin van de volgende week zal in het café „Beunebroek" eene vergadering worden gehouden van de afdeeling BennebroekVogelen zang der Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur, o. a. ter verkie zing van afgevaardigden voor de al gemeene vergadering. HAARLEMMERMEER. Vacantieregeling. Dit jaar zal voor het eerst de nieuwe regeling der vacantién aan de openbare scholen onzer gemeente in werking treden. Door deze regeling vervalt de Paaschvacantie en wordt deze ge houden de eerste week in Mei. Bestuursverkiezing. In een vergadering van de vereeni ging „De Jonge Liberalente Hoofd dorp» heeft het bestuur zich geconsti tueerd als volgtG. J. Geeiisema, voorzitter P. M. Avis, vice-voorzit- ter Jb. Molenaar, secretaris J. de Zeeuw, penningmeester, en G. D. Geertsema, commissaris. Goede vangst. Bij den landbouwer Van W., te Nieuw-Vennep, deed men dezer dagen een goede vangst. Bij het wegruimen van korenschoven In den tas, slaagde men er in, niet minder dan een 70-tal ratten te dooden. Een verdelging dus op groote schaal onder deze schade lijke langstaarten. De sporen hunner vernieling waren duidelijk te zien, want van vele scho ven waren de koppen (aar-uiteinden) totaal afgevreten. Een groote schade dus voor den be trokken landbouwer. ZUID-SCHALKWIJK. Bij den heer De Jong te Zuid- Schalkwijk wordt reeds gras bij groo te hoeveelheden gemaaid en aan de paarden voorgezet. Het ons getoon de gras was ongeveer 20 c.M. lang. HALFWEG. Donderdagavond had te Houtrijk en Polanen, in een lokaal van de suikerfabriek „Holland" een verga dering plaats, waar de heer Eggink van Schoten voor een talrijk publiek sprak over de beginselen der S. D. A. P. met het gevolg, dat er waarschijn lijk een afd. van de S. D. A. P. wordt opgericht. BLOEMENDAAL. GEZONDHEIDSCOMMISSIE GEZE TELD TE BLOEMENDAAL. Verslag der in Maart gehouden ver gadering. Waarnemend voorzitter de heer F. W. baron van Tuyll van Seroosker ken. Afwezig de heeren Van den Arend en B rongersin u. Besloten werd B. en W. van Heemstede in gevol ge hun desbetreffend voorstel te ver zoeken den eigenaar van do bleekcrij liehuoren.de lot het perceel Bleekers- vaart No. 1, aan te schrijven het pri- vnni tp.n v;m het personeel van een stankafsluiter te voorzien en den daaronder gelogen privaatput te verbeteren overeenkomstig de desbe treffende bepaling in de bouwverorde ning. B. en W. van Heemstede, die de ccmmissie tot oprichting van een zie ken-barak. om advies een platte- grond-leekeniug van de perceelen Ka dastraal bekend Sectie C No. 14" i en 1425 aan de Molenwerfslaan zond, me de to deelen, dat bij een plaatselijk on derzoek is gebleken, dat het terrein waar de barak zal worden opgericht ha ars inziens voor het l«eoogde doel zeer geschikt is en het voldoende groot is, zoodat de barak meer dan 20 M. van bestaande of op te richten wo ningen zal verwijderd zijn. De gepro jecteerde ligging der barak is goed, terwijl de barak zelf en de inneming daarvan der Cuinmissie doelmatig voorkomt. Naar aanleiding van een ingekomen klacht, omtrent de rioleering in de z. g. Voorbuurt ie Bloemendaal, B. en W. uit te noodigen deze zaak in den a s. zomer ter hand te nemen en te beëindigen. B. en VV. van Bennebroek, uit te noodigen, de eigenaren van een 19-tnl perceelen aan te schrijven de noodig geachte verbeteringen te doen aan brengen. B. en W. van Bloemendaal gunstig te adviseere.n op een wijziging in het ontwerpbesluit tot vaststelling van eon bouw- en wegenplan voor gron den van het gesticht Meerenberg. Voor kennisgeving werd aangeno men Het door B. en W. van Heemstede gezonden afschrift van hun besluit tot aanschrijving der eigenaren van de perceelen No. 30 tot en met 42 om trent aanbrengen van verbeteringen. De mededeeling van den deskundi ge, dat met het aanbrengen der verbe- terincen aan de perceelen Doodweg 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15. 17 en 19 te Heem stede is aangevangen. Do mededeeling van B. en W. van Bennebroek, dat de bouwvallige stal van bakker Janus in het voorjaar door een nieuwen zal worden vervan gen. Goedgekeurd werd Het aan B. en VV. van Bennebroek gezonden gemotiveerd advies omtrent het aanbrengen van verbeteringon aan de perceelen Bermebroekerlaan No. 110, 111 en 112. Ingekomen waren Van B. en VV. van Bennebroek een verrook om advies omtrent het giiIk^ woonbaar-verklaren der perceelen Da geraad No. 481 en Schoollaan Nos. 55, 57, 5S en 59, cn Van B. en VV. van Bloemendaal een verzoek om advies omtrent een ont werp mcl kver ord en ing. Dinnenland BARON VAN ASBECK. De N. Ct. gewerd het bericht, dat te Nieuwediep aan den kapitein ter zee, baron Van Asbeck het eere-voor- zitterschap van de Marine-Vereoni- ging is aangeboden. GEARRESTEERD. Minna Seifert, de reeds eonige ke< ren wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeelde bo- moeopathie te Winschoten, is gear resteerd en naar Nieuweschans ge transporteerd, om daarna te Weenen aan de Duitsche politie te worde» overgeleverd. MENINGITIS? In de kazerne der infanterie <a Groningen heeft- zich eon vermoede lijk geval van meningitis, besmette lijke nekkramp, voorgedaan. De pa tiënt ligt zeer gevaarlijk. Op advies van een militair geneeskundige is aan de 21 kamergenooten verboden ds kamer te verlaten. Ontsmettiugsmast regelen zijn genomen. POSTBEAMBTEN. Het Volk verneemt, dat de door den Minister van Waterstaat toege zegde toelage van f 40 voor de postbe ambten in de groote steden, hoewel nog niet definitief ingevoerd, een zeer goede kans heeft spoedig werke lijkheid te worden. Tevens verneemt het blad, dat uitvoering gegeven ia! worden aan het voornemen van den Minister om de dienstjaren der poet beambten als zoodanig doorgebracht, mee te tellen bij de opneming in het bestellerspersoneel. Dit zal in de drie eerstvolgende maanden in orde ko men. JEUGDIGE VECHTERSBAAS. In de Hendrik de Keijzerstraal te Rotterdam heeft de 14-jarige H. K. zijn buurjongen L. K,een knaap van 9.jaar, met een .mes in de borst gestoken."' PANOPTICUM. In het Panopticum te Amsterdam is een nieuwe groep, voorstellend Henri Wijnmalen in het vliegkamp te Soes- torberg, geplaatst DE AANSLAG OP ..DE NACHTWACHT". Sigrist, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, was sedert zoek. Nu heeft een deurwaarder hem even wel in een logement opgespoord ea 't vonnis beteekend. BRANDEN Doordot de vrouw petroleum ln «Je kachel wierp, ontstond er bij Joure brand in de fcajuist van de groote tjalk van schipper Wijkstra. In eens stond de kajuit in vlam, met moeite werden de vrouw en twee kinderen gered. Eén der redders kreeg brand wonden. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen omstreeks half ret? werd de brandweer gealarmeerd vooc een zwaren brand, welke uitgebroken was in het achterpakhuis van den brandstoffenhandelaar J. J. Mons, Brouwersgracht 157. De brandweer was met veel materi aal aanwezig, daar de brand rich ernstig liet aanzien, door den groo- ten voorraad turf, cokes en andere brandbare stoffen. Al dadelijk werd met behulp van twee stoomspuiten en vier vechtkranen het vuur duch tig bestreden. Na ruim 1 uur was men den brand zoover meester dat de stoomspuiten konden inrukken. Met behulp van vijf stralen op do waterleiding wordt nog steeds de rockende puinhoopen nat gehouden. De oorzaak van den brand is niet be kend. Assurantie dekt de schade. Te Diepeveen is een blok van 7 arbeiderswoningen afgebrand. Slechts enkele bewoners zijn verzekerd. TWEEDE KAMER. SLECHTE BESTRAFFING. Ten vervolge op de beantwoording van de vraag van den heer Thom son, botreffende een bericht omtrent een door een civiel gezaghebtier op Timor toegepaste straf heeft de minis ter van koloniën geantwoord, dat in derdaad een civiel gezaghebber op het eiland Timor eenige inlanders, die hij wegens hun ongepaste houding en optreden met aanhouding liad go- straft, gedurende bun straftijd van 8 uur voormiddags tot 1 uur namiddags met gebogen hoofd in do zon heeft laten zitten, niet streng verbod te praten of sirih te kauwen. Deze civiel gezaghebber is, nadat hij reeds aan stonds door den resident van ïimoc

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1