KONINGIN HELENA ANTWOORD Uw vraag is onduide- T '.vut bedoelt u met „niet meer"? Is lie man lid geweest en meldt hij zich weer aan, of is hij geroyeerd In t laatste geval neemt men hem r'-ker niet als donateur Veel hangt In deze af van de bewoordingen van 't i- Heincnt. VRAAG. Waar moet men zich als lid van het zangkoor „Haarlem's 7megenot" lafen inschrijven Wie is ïle directeur ANTWOORD. Socreturis van dit mannenkoor is do heer W. J. Korte, Oranjestraat 31. Directeur is de heer K 11. An'driessen. VRAAG. Kan een patroon mij met <de wook onzeggon? ANïWOÖRD. Ja, als u met de week gehuurd isanders niet. VRAAG. Kunt u mij ook den naam van den commandant de r genie te Utrecht opgeven. Kan men zich hier v -or den dienst laten keuren ANTWOORD. Commandant der Ge nie te Utrecht is de heer J. P. Koole- Suans Beynen. Men kan zich hier ter fetede laten keuren in liet Militair Hos- fetaal VRAAG. Wanneer men rijn dag meisje huurt voor dag en nacht is het ook rrewoonte den Godspenning ie geven Hoeveel pCt van 't loon bedraagt die gewoonlijk? ANTWOORD. Het is gewoonte bij fclie promotie iets extra's te- geven. De Sooi bedraagt dan 3 of 5 pCt. van het Ven. VRAAG. Ik heb een jongen, die ter ^coopvaard" varen wil. Waar moet hij zich dan vervoegen ANTWOORD. Laat hij zich eens wenden tot de diroctie van de Kon. Nod. Stoombootmaatschappij te Am sterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Als BÜ uw kind gezond, vroolijk enfrisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Uit de Omstreken VELSEN. UIT DEN RAAD. Gisteren vergaderde Velsen's vroed schap onder leiding van den burge meester, mr. H. Ver Loren van The- maat. Afwezig was de heer Van Splunter. Nadat do „verkorte" notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, deed de VOORZITTER meededeeling van eenige brieven van Ged. Staten van Noord-Holland, waaronder één van 1 Maart waarbij ingevolge art. 121 der Gemeentewet machtiging wordt verleend tot een ge meenschappelijke regeling der water leiding met de gemeente Bloemen- daal e.a. Ingekomen waren verder o.m. brie ven van B. en W. van Bennebroék, waarin wordt meegedeeld, dat de ge meenteraad heeft besloten geen mach tiging te vragen aan Ged. Staten van Noord-Holland voor de gemeenschap pelijke regeling eener vv aterleiding, en dat adhaesie betuigd is aan de motie inzake hel stoorapontveer. Deze en nog enkele anderen stukken werden voor kennisgeving aangeno men, nadat de hoer ZEGEL gevraagd had of hij goed begrepen had, dat Bennebroek nu niet meedoet aan do coöperatieve waterleiding welke vraag de Voorzitter bevestigend beantwoord de. Kasopneniing is gedaan. In kas moest zijn een bedrag van 8U26.28, welke som ook werkelijk aanwezig was. Dan komt de „quaestion brülante" aan de orde: het voorstel van den heer Frans Netscher om het onder wijzend personeel aan de lagere school te Santpoort uit te breiden met twee leerkrachten. De VOORZITTER doelt mee, dat de meerderheid van 't college von B. en W. „tegen is". Aanneming van het voorstel zou het gemeentebudget met f 1500 a f 1600 jaarlijks verhoogen En dat budget is toch al zoo zwaar belast, Ook de schoolopziener te Haarlem, de heer Roodenburch, is sterk tegen. De heer BROK, hoeft de zaak ern stig overwogen, en heeft ten slotte maar één argument van B. en W. go- vonden: Het is te duur. Het college is ineens weer zuinig geworden. Die FEUILLETON door Morice Gerard. O Helena, HelenaDat zou ik nooit van jc gedacht hebben Nu ver tel het mij nu maar Je houdt iets voor mij verborgen Mijn vrouwelij ke nieuwsgierigheid moet geheel be vredigd worden na alles, wat je mij nu verteld hebt. De koningin sfond op en liep naar een kleine schrijflessenaar, die op een zijtafel stonden na een lade te hebben opengestoten, nam zij er iets uit. Zij kwam terug eu gaf haar een pakje, waarvan het zegel verbroken was. Dit kwjun vanmorgen, zei ze. Lucie ontdeed het van vloeipapier en van houtwol. Toen riep zij uit O wat beeldig mooi In een met zacht fluweel gevoerde étui lag een prachtig ju weel en me- dailjon. waarin de mooiste steenen, terwijl het geheel in den vorm was van een hart doorstoken door een pijl zuinigheid zat evenwel absoluut niet 'voor, toen hot personeel tc-r secretarie moest uitgebreid worden, of het salu- ris van de wethouders verhoogd. N'u juist, nu het ovor 't onderwijs gaat, is er geen geld. Spr. zou zeggen; laat er voor alles geen geld ziju, maar in ieder geval voor het onderwijs wèl. Wont dat Is het eonigo, wat wij den kinderen kun nen g< von, cn waarmee wij de ge- mGentenaren hier in de gemeente kunnen houden. De deskundigen spro ken elkaar natuurlijk weer tegen: de heer Roodonburch ontraadt het voor stel. do hoor Moens te Beverwijk zegt: „Stomt voor". Wij zijn ten slotte op ons zelf aangewezen. Spr. voelt voor het voorstel zeer veel spmpathic, en acht het een stap op den goeden weg. De hoer DE BOER is ook vóór 'a hoeren Netschers plan. Do beste scholen in Nederland hebben voor elke klas één leerkracht: geheel legen 't ideaal van den heer Roodenburch. Spr. iieeft echter eenige bezwaren Er wordt in de gemeente een ouge- lijkheiö geschapen; deze reorganisatie zal waarschijnlijk een stap zijn tot grooter reorganisatie. De klassen zijn nu te groot. Aanneming van 's hee- ren Netschers's voorstel leidt tot klei ner aantal leerlingen per klas, en dat acht spr. iets uitstekends. Dan komt spr. tot liet adhaesie-adres van Landeweerd e.a. Uit den wensch, die daarin staat uitgedrukt: het in overeenstemming brengen der leermiddelen met de aan gewende leermiddelen op andere scholen der gemeente", heeft spr. een vreemden indruk gekregen. Wordt de school dus ook in dat opzicht stiefmoe derlijk behandeld! De heer VAN TUYLL zal tegenstem men. Wordt 's heeren Netscher's- voorstel aangenomen, dan wordt de Sanlpoortsche school bevoordeeld bo ven de andere, on dat acht spr. onge- wenscht. Aan 's heeren Rooden- burch's advies hecht spr. groote waarde. En ten slotte, als wij zoo royaal zijn. kon 't wel zijn dat hot Rijkssubsidie niet meer verleend werd. De heer ZEGEL voelt liefde voor 't arme schoolkind. De student kost schatten; zou men dan niet voor bet eenvoudige werkmanskind i et s wil len doen? De heer VERMEULEN wijst er op, dat er veel noozakelijke uitgaven ko men, we staan voor de gas- en voor de waterleidingkwestie. Die uitgaven zijn onvermijdelijk; laat ons dan niets besteden, wat niet strikt noodig is: De aanneming van s heeren Netschers voorstel kost zeker I 2560. Spr. gelooft ook niet, dat voor een sclioul van 133 leerlingen meer dan -4 leerkrachten neodig zijn. Al is er dan nu ongelijk heid, worden in Santpoort twee nieu we leerkrachten aangesteld, dan w ordt de ongelijkheid veel grooter. De consequentie van "s heeren Net schers voorstel zal der gemeente ka pitalen gaan kosten. Er is nu één leerkracht moor, dan de wet eischt en liet ouderwijs kan er zeker goed zijn. Het Rijkssubsidie komt door de aan neming van het voorstel in groot ge vaar. De heer NETSCHER heeft zelden met zooveel genoegen een voorstel in 't voordeel van het onderwijs gedaan als nu. Er zijn twee zaken, die de verte genwoordiger van de burgerij in de eerste plaats moet behartigen: het volksonderwijs en de volksgezonheid. Spr. is er van overtuigd, dat de heer V ermeulen, al werden alie argumen ten van hem weerlegd, evenmin als de heer \au Tuyll, vóór zal stemmen. Heeren van deze kleurschakecring voelen meer voor het bijzonder onder wijs. Maar 't heeft spr. gegriefd, dat ook de Voorzitter zich een heftig te genstander, heeft betoond, vooral waar 't nu het volksonderwijs betreft. Al is het ook, dat de Voorzitter zich daarmee niet voor af tegen het .open baar onderwijs verklaart. Het voornaamste argument is dat van de kosten geweest; daarom draait de geheele kwestie. Wat is daarvan nu aan? Weinig. fn plaats van f 1500 of volgens den heer Vermeulen f 2500 zal de nieuwe uitgaaf nauwelijks, 200 A f 300 be dragen. Dit jaar krijgen we aan Rijks subsidie D7Ö meer dan verleden jaar. Van do 1500 blijft dus nog f 530. Er is meer. Door den bouw der nieuwe bijzondere school, hebben we 600 voor oen leerkracht minder uit te ge ven. En dan zijn we al over de f 1500. Dan de bouwsom. Die schatte de heer Vermeulen op 1000 en ook do heer Roodenburch schermde daarmee. Maar het argument weegt niet. Te genover de schuol ligt een prachtig vrij gymnastieklokaal, dat de gemeente voor 50 huren lian. Do heer Roodenburch staat op 't ideale standpunt van de 3e klassige school, llo© is de toestand te Sant poort? In één klasse worden nu kin deren onderwezen, die een jaar ver schillen. Aan de eene helft van de kinderen moet nu schriftelijk, aan de andere helft mondeling onderwijs ge- Dit was er bij, zei de koningin, terwijl zij haar nicht een stukje pa pier gaf. Op dat papier stonden de woorden „Wil Hare Majesteit de Koningin van Ainphaiia mij de eer aandoen in gesloten klein geschenk aan to ne men on mij bewijzen, dat deze vrij moedigheid haar niet mishaagd heeft door het te dragen op het hal van do Engclsche Ambassade Lucie klapte vol verrukking in de handen. Je zult het dragen, niet waar, liefje Misschien zei de koningin, en bij het uitspreken van dat woord zweefde or een bijua onmerkbare glimlach om haar lippen. HOOFDSTUK IV. De Prins van Skiloo en z ij n Vrienden. De keizer van Gramand was van heel veel op de hoogte, maar toch ge beurde er ook veel in zijn eigen kring, waarvan hij volkomen onkundig bleef. Ferdinand kende veel men- schen, maar hij kende zijn neef, den knappen Prins Alexander van Skilov niet. Had hij alles geweten, dan zou hij zeker liever zijn rechter hand af gehakt hebben, dan voorstellen hem uit ie huwelijken aan elk jong en on-1 schuldig meisje, hoeveel te minder geven worden. Zoowel op den onder- v. ijzer als op de kinderen moet zoo iets schadelijk werken. Do kleinen luisteren liever, dan dat zij werken, Ook voor de kinderen, die achter ge raakt zijn, is de organisatie slecht. Zij kunnen niet bijgewerkt worden. 09 ouders van verschillende rich ting komen bij den raad en vragen: Geef ons beter onderw ijs. Moeten die dan, voor enkele guldens, met een hooghartig bezwaar worden afgewe zen? Nu zegt de burgemeester; de menschel) zullen heen gunn als de lasten zoo hoog worden. Integendeel. Wanneer het onderwijs goed is. zul len de menschen hier kotnon. Het is hot eerst waarnaar de menschen vra gen. Nu gaan de kinderen naar Haar lem. on kosten den ouders groote of fers. Togenover de tegenstunders staan gelukkig vele voorstanders; 69 ouders, de schoolcommissie, de heer Moens, een onderwijs-specialiteit, het hoofd der school e.a. Spr. ziet met gerustheid de uit spraak van den raad tegemoet. De heer VAN RH1JN gelooft niet dat het bijzonder onderwijs achterstaat bij het openbaar en zal daarom te genstemmen. De VOORZITTER is er in principe voor, een school voor M. U. L. O. te stichten. Maar het voorstel van den heer Netscher ls niet practisch. Het is hier geen kwestie van rechts con tra links, maar eenvoudig een zaak. dio op practische gronden moet ont raden worden. De heer Zegel heeft gezegd, dat spr. weinig voor het on derwijs van het werkmanskind zou voelen; dat is niet mooi; het zou den heer Zegel verwonderen ais hij zag hoe spr. zijn stembiljet invulde. Dat doet er hier evenwel minder toe. Hoofdzaak is, dat aanneming van het van het voorstel de gemeente in slech ter flnancieele conditie brengt. De heer FALCK vraagt of ter tegen over de andere scholen geen onbillijk heid wordt begaan. De heer NETSCHER: Integendeel. We nemen nu juist een onbillijkheid de wereld uit. Do heer VAN TUYLL teekent pro test aan togen de uiting van den heer Zegel, dat hij weinig voor 't werk manskind zou voelen. De heer VERMEULEN ontkent, dat hij altijd rolrecht heeft, het openbaar onderwijs bij 't biizonder achter te stellen. Dat is niet waar Al is spr. van huis uit en krachtens zijn over tuiging vóór het bijzonder onderwijs, toch heeft hij nooit alle middelen goed geacht, het openbaar onderwijs to be- uadeelen Integendeel, de conclusies, die men uit de notuleu van vorige verga derineen zou kunnen trekken, zonden heel anders luiden. De hoor Netscher heeft met cijfers gegoocheld; de f 1500 of meer moeten er zijn, en, zullen op een of andere manier op de schouders van de ingezetenen gelegd worden. De heer SCHUITENMAKER is voor 's heeren Netscher's voorstel. We moeten zuinig zijn, maar het onder wijs moet goed zijn. De heer VAN DER DOES is vóór bij zonder onderwijs, maar wil zieh niet het aspect geven, dat hij het open baar onderwijs wil benadeelcn. Hij zal dus vóór stemmen. 's Heeren Netscher's voorstel wordt dan in stemming gebracht en a a n- genomen met 9 tegen 5 sleminen. Vóór waren de heeren Boekei, Falci, Netscher. J. E. Mulder, Brek, Van der Does, Schuitenmaker, Zegel en De Boer. Tegen de heeren: Van Rhijn, Koele- mey, A. Mulder, Van Tuyll en Ver meulen. Daarna werd gepauzeerd. Vóór de pauze waren slechts 3 pun ten afgewerkt en nog 13 bleven er over. Maar het ging lugger, dan men kon verwachten. Eerst wordt de rekening van het gemeentelijke pensioenfonds van 1910 vastgesteld. Zij bedraagt in ontvangst f 4111.18. in uitgaaf f 3470.89, zoodat een batig slot blijft van 637 29. Inge schreven is op het Grootboek der 3 pCt. N. W. S. een bedrag van 13.900 en op de Rijkspostspaarbank 456.10. De heeren DE BOER en VERMEU LEN meenen, dat van deze sommen wel wat meer rente kan getrokken worden en de VOORZITTER belooft met. hun bemerkingen rekening te zullen houden. De vereeniging „Visscherijschool" verzocht subsidie. B. en W. stellen voor, dit adres naar hun college om prae-advle3 te zenden. Aldus wordt besloten, nadat de heer FALCK gevraagd had, of de Vissche rijschool geen gemeenteschool worden kan. De heer NETSCHER antwoordt, dat deze zaak in overweging genomen wordt. W. Polderman c. s. verzoeken rio- leering van een gedeelte van den Rijksstraatweg to IJmuiden. B. en W. zijn van oordeel, dat geen algeheels rioleering van het bedoelde slruatge- deelte noodzakelijk isalleen van een gedeelte van den Rijksstraatweg van de R. K. kerk af tot de villa van Dr. nog aan een jonge koninklijke vrouw zcoals Helena van Amphalia. Want Ferdinand II was een gentleman. Heel waarschijnlijk wist de keizer ten opzichte van het leven van Alexan der veel minder dan de minste gentle man aan zijn hof, maar zelfs de laat ste wist stellig lang niet alles wat er te weten was. Ferdinand was zelf be- tooverd door de persoonlijke bekoor lijkheden van zijn knappen neef. Evenals de meeste mannen (en mis schien eenige vrouwen /waardeerde hij het meest de eigenschapen en ka raktertrekken, die hij zelf niet bezat. Zijn grootste vleier kon den keizer noch met groote persoonlijke schoon heid noch met aantrekkelijke en betoo- verende manieren toebedeeltn. Zijn spiegel maakte hem geen complimen ten. en hii was zich bewust van zijn eigen bruusk optreden, dat io een min deren persoon bijna als linkschheid zou zijn aangemerkt. Verder, het feit dut zijn eigen leven altijd was be spaard gebleven voor verleiding, en dat hij vroegtijdig een vrouw ge trouwd had, die hij oprecht beminde, maakte hem zachtzinnig tegenover de zwakheden van iemand, wiens om-1 standigheden minder gunstig waren geweest. Het was waar, wat de keizer tot Graaf Kalya had opgemerkt, dat Prins Alexander vóórdat zijn karak ter was gevormd of vóórdat zijn wils kracht zich gestaald had In oen post- Veldman. B. en W. hebben bereids aan adressanten bericht, dat zij deze rioleering tot stand zullen brengen, wanneer belanghebbenden bereid zijn 50 pCt. der kosten bij te dragen (pl. min. f 150;. Het college stelt verder voor, het adres in hunne handen ter ufdoening to stellen, waartoe na eenige discus sie besloten wordt. De heer H. B. If. 'rubbering ver zoekt concessie voor -Io oprichting van een vischmecl- en guano-fabriek. B. en \V. stellen voor, den adressant te berichten, dot do gemeente hier de bevoegdheid mist concessie te verlee- non. Toch, zegt de heer VERMEULEN, is do stichting eener gu an o-fabriek wel toe te juichen. De gemeente zit niet een massa straatvuil, dat mis schien op deze wijze zou kunnen ver dwijnen. Kon ecu contract gesloten worden met den directeur vau een eventueel to stichten guanofabriek, dan was speciaal IJmuiden van den grooten lnst af. De heer DE BOER heeft met genoe gen den heer Vermeulen gehoord. Maar hij betreurt 't nog altijd, dat indertijd de traanfabriek niet te IJ muiden kon komen, hoewel zij garan deerde geen onaangename lucht te verspreiden. De VOORZITTER en de heer VER MEULEN zijn evenwel van oordeel, dat men met dergelijke fabrieken zeer voorzichtig moet zijn. Vervolgens wordt volgons B. en W.'s praeadvics besloten. De heer L. J. P. Tollenaar verzocht voor de eventueel© benoeming van gemeentelijk accountant in aanmer king te mogen komen. Dit verzoek, wordt voor kennisge ving aangenomen. De heer J. DUINKER verzocht om ontslag als onderwijzer aan school D. B. en W. stellen voor, dit met ingang van 3 Juni a s. eervol te verleenen. Aldus wordt besloten. De heeren H. C. van Heyst c. a. hebben er in oen adres hun ontevre denheid over te kennen gegeven, dat alle leverantiën van hout- en ijzerwa ren ten dienste der gemeente gedaan worden door den heer J. G. ten Broe- ke te Velseroord. Den heer BROK komen de motieven van de adressanten niet zonder be lang voor. Het is pijnlijk voor de an deren als één alles krijgt. Spr. dringt er op aan alles toch zooveel mogelijk openbaar aan to besteden men moet ook den schijn van incorrecte handelingen vermijden. De heer VERMEULEN zegt, dat al les zooveel mogelijk wordt aanbe steed. Alleen voor een kleinigheid van f 10 of 15 kan men dat toch niet doen Het adres wordt vervolgens voor kennisgeving aangenomen. Do heer P. H. IJdema verzocht af wijking van art. 8 der bouwverorde ning. B. en W. advisoeren afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat de verordening geen afwijking van art. 8 toelaat. De VOORZITTER zegt met smarte lijk verlangen uil te zien naar het rapport van de commissio tot wijzi ging van de bouwverordening, en de heer BROK verzc-kert, in zijn kwali teit van voorzitter dier commissie, dat aan dat. rapport de laatste hand ge legd wordt. Vervolgens wordt volgens B. en W.'s praeadvies besloten. Besloten wordt verder een tijdelijke geldleening ten behoeve van den schoolbouw te IJmuiden, groot 50.000 tegen hoogstens 5 pCt., aan te gaan. Het schaalarmbcsluur verzoekt een buitengewoon subsidie. De heer NETSCHER is tegen de verleening daarvan er is meer uitge geven, zonder dat men B. en W. er in kende. We zitten nog in denzelfden rommel van vier jaar geleden. De heer VERMEULEN onderschrijft de opmerkingen van den lieer Net- scher, maar zou daarom niet tegen stemmen. B. en W.'s praeadvies, dit buitenge woon subsidie toe te staan, wordt na eenige verdere bespreking door alle leden gevolgd. Alleen de heer Net scher blijft tegen. De overige punten leverden zeer weinig belangrijks. We stippen nog aan, dat de datum der voorjaarsscbouw op 22 April ge steld werd. Onbewoonbaar verklaard werden de perceelen Willemsbeekweg E. no. 17 en 18, Sectie M. no. 343 en 33U, toe- behoorende aan den beer Fr. Koks te Velseroord. Mej. G. Kopper te De Burg (Texel) werd tot onderwijzeres aan school D. te Velseroord benoemd. Na rondvraag werd de openbare vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER. De werkzaamheden aan den Hoofd weg, Oostzijde, te Hoofddorp, zijn zoover gevórderd, dat nog deze week de opheffing der afsluiting van dien tie werd geplaatst, die hem alle ge legenheid gaf eon losbandig leven 'te leiden, maar hoever hij daarin wel gegaan was, wist alleen Alexander zelf en zijn twee trouwe compagnons, Baron Hensen en Graaf Alix Dahl, twee leden van den Gramandschen adel, die jaren achteroen het leven van den Prins in al zijn buitenspo righeden deelden. Alexander had bij den vroeglijdigen dood van zijn va der een prachtig vermogen geërfd, hij had groote beziltingon geërfd en een reusachtige som gelds achtereenvol gens door drie spaarzame, bijna gie rige generat'es van zijn familie opge spaard. Maar geen bezitting, hoe prachtig ook, kon lang in stand blijven tegenover de buitensporighe den van den knappeu prins, en op het oogenblik, waarop dit verhaal begint warén de vaste goederen bijna geheel verhj pothikeerd en was do bekende bankier en geldschieter Lowenfels van Detlinen in het bezit van een schuld bekentenis van een fabelachtig be drag door den prins onderteekend. Maar Lowenfels had ten slotte de hand van hern afgetrokken. Hij wil de hem in geen geval meer geld 1 oe nen, Juist in dezo periode vestigde de keizer in een kwaad uur, zijn oog op Prins Alexander als Gramandsche pretendent naar de hand van Koning in Helena van Amphalia en de moei lijkheden, waarin do prins zich juist op dit oogenblik bevond, maakten dat weg, kan worden tegemoet gezien, wat voor vele landbouwers een ge mak zal zijn, wijl er onder zijn, die ongeveer een half uur moeten omrij den, eer zij Hoofddorp bereiken. De R. K. school, die aan de Lijn den gebouwd wordt en die In Juli a.s. geopend zal worden, zal een 150- tal leerlingen tellen en dus vier ledr- krachten bohooven. Van de openba re school aldaar, zullen een hon derdtal leerlingen naar de te openen school overgaan. Zooals we destijds mededeelden zou getracht worden het watergomaal „de Lijnden" alsmede de daarbij be- hoorende opzichterswoning te ver lichten met brongas. Zulks is even wel maar gedeeltelijk gelukt, daar de hoeveelheid gas, die geleverd wordt, beneden de verwachting is gebleven. Alleen de opzichterswoning wordt thans geheel met brongas verlicht. Binnenland TWEEDE KAMER. De he'rziening der Arbeidswet, hoe belangrijk ook, wekt in de Kamer geen overmatige belangstelling.Bij de eerste stemming op den dag waren er 58, bij de tweede 72 ledeh tegen woordig. Die tweede stemming liep over een sociaal-democratisch amen dement om den leeftijd van bescherm de „jeugdige personen" van 16 op 18 jairen te brengen (de Regeering stel de 17 vooï). Dit amendement zou wellicht wel een goede kans hebben gehad, ware het biet dat de Minis ter het ontraden had, omdat het dan wede* voor 17-jarigen moeilijker zou worden om arbeid te vinden, ofschoon dat argument, door den heer Duys be streden, door den heer Borgesius niet gedeeld werd. Maar de kans ver minderde toen de heer Aalberse voor stelde om de Kroon de bevoegdheid te geven jeugdige persoben beneden 18 ja'ren van bepaalde werkzaamhe den uit te sluiten, of liever voor hen andere voorwaarden te stelten dan voor den arbeid van volwassen man nen. Nadat hef amendement-Scha per c.s. met 42 tegen 30 stemmen was verworpen, werd het amendement- Aalberse zonder stemming goedge keurd evenals liet desbetreffend arti kel Het volgend artikel bepaalt dat het verboden is om in de in de wet be doelde bedrijven werk te doen ver richten door kinderen beneden 13 jo- reb of nog leerplichtig zijnde. De heeren Schaper c.s. stelden voor en de liee'r Ter Luan verdedigde een amendement om hot verbod op 14 ja ren te brengen. Hij ontwikkelde daarbij de bekende bedenkingen te gen kinderarbeid in het alge meen en drong tevens aan op verhoo- giug van den leerplichtigen leeftijd, mededeelend, dat zijn fractie daar toe eventueel een wetsvoorstel zou in dienen. In de avondvergadering werd met de behandeling van dit artikel voort gegaan. De heer TEENSTRA lichtte een door hem en 6 anderen ingediend amendement toe, om aan het regee- ringsartikel een nieuwe alinea van den volgenden inhoud toe te voegen: „Een kind beneden dertien jaar, of nog leerplichtig, mag geen werk zaamheden in of voor eene landbouw- tuinbouw-, of boschbouw onderne ming of een voehouderij verrichten." Spreker stelde in het licht, dat de bedoeling van zijn amendement is, om, nu hij geen kans ziet den land- bou win zijn geheel onder de wet te brengen, althans den kinderarbeid in dan landbouw te verbieden. Uitvoerig schetste spr. het ver derfelijke van dien arbeid en betoog de spreker, dat de kinderarbeid ab soluut overbodig is. De heer AALBERSE lichtte een door hem en den heer Passtoors inge diend amendement toe, strekkende om aan het RegeeriDgsartikei een alinea toe te voegen, luidende: „Een kind beneden 14 jaar mag in fabrie ken en werkplaatsen niet langer ar beid verrichten dan 6 uur per dag." Spreker betoogde dat het amende ment beoogt in beginsel tegemoet to komen aan de voorstanders van het amendement-Schaper c.s., (verbod van Kinderarbeid beneden 14 jaar), hij een gewillig oor leende aan een voorstel, dat anders zeker zeer tegen zijn zin geweest zou zijn. Want be halve dat Helena van AmphnJia een koningin en een bekoorlijke vrouw was, twee eigenschappen, die Alexan der niet zoo bijzonder interesseerden, was zij ook een der grootste erfgena men van Europa. Alleen in deze hoedanigheid stond het huwelijk met haar hem wel aan. Om vijf uur 's middags van den dag vóór dien. waarop Alexander naar Dursdorf zou gaan voor het bal van de Engelsche Ambassade, en hij voor gesteld zou worden aan zijn mogelij ke bruid in spé, reed de prins met zijn twee vrienden in de Dahnstraat, de populaire wandelplaats van Detti nen. Nu, lk moet naar mijn kamers om mij te kleedqn, zei de Prins. Zoo als ge weet, ben ik op het paleis te dineeren gevraagd, en ga ik daarna met de keizerlijke familie naar de opera. Dat is zeker een voorproefje van de boodschap, waarop ik word uitgezonden, aan het dessert krijg ik zeker een sermoen van Papa Ferdi nand te hooren, die ik met een vrien delijken --'imlach van mijn onverge- lijkelijken neef zal moeten aanhoo- ren. De jonge mannen lachten. In elk geval komt ge later toch op de club, niet waar? vroeg Graal Alix Dahl. maar die bezwaar -henben daaraai. huu stem to geven, omdat niet tege lijk de Leerplichtwet gewijzigd wordt, ten gevolge waarvan leogloope'nde kinderen wordt gevreesd. De heör de Wykerslooth de Weer- desteyn ontwikkelde verschillende be zwaren tegen hot amendement-Teen stra, dat z. i. zeer onvolledig is. Hel verbiedt niet arbeid, maar „werk zaamheden" in land-, tuinbouw en boschlKKlrijf of veehouderij. Eu dit zal niet strafhaar zijn, aangezien do desbetreffende bepaling het verricli- ten van „arbeid" strafbaar stelt. Spreker verwachtte groote nadoe len van de aanneming van het amon- doment-Tconstra, al is hij het eens met het beginsel dat er aan ten grond slag ligt. De lieer l'ydeman oordeelde dat het amendement-Teenstra niet past in het kader van het ontwerp; het vorm de z. i. or een geheel los aanhangsel van, waardoor groote moeilijkheden ontstaan, al juichte ook hij het doel der voorstellers toe. Spreker had er ook bezwaar tegen dat liet amendement geen rekening houdt met de regeling van den leer plicht in verband met den landbouw evenmin als met de vacanties en ook niet met de quaestie van het eigen bedrijf (der ouders). Spr. wilde niet verder gaan dan tot een regeling van clcn loonarbeid. De heer Van der Molen ontwikkel de eveneens bezwaren tegen het ameudement-Schaper c.s. en tegen 't amendement-Feenstra c.s. en JiehieJd zich over dat van de heeren Aalberse en Passtoors, dat z. i. een tussehe'n- weg inslaat, zijn stem voor. De lieer Ketelaar betuigde zijn ge noegen, dat men van rechts herzie ning (veifhooging) van den leerplicht wenscht, van die zijde is dus even tueels steun te verwachten, wanneer die zaak aan de órde komt. Spreker verklaarde, dat hij" en zijn vrienden uit volte overtuiging voor het amend.-Schaper zullen stemir.en. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, de heer Talma, wenschte de Kamer ernstig op 't hart te drukken, dat met betrekking tot den landbouw een wettelijke 'regeling in voorbereiding is en het nog slechts een quaeste van eenige maanden is voor het ontwerp er zijn zal. De Minister ontradde beslist het amendement-Teenstra, dat niet is uit te voeren zonder groote schade toe te brengen aan groote belangen. De heer Teenstra, zij, merkte spr. op, voldaan met de instemming die do grondgedachte van zijn amendement allerwege heeft ondervonden. Al was de Minister ernstig tot de overtuiging gekomen, dat lager on derwijs tot het 14e jaar noodig is, op perde hij bedenkingen tegen het amendement-Schaper, te'rwijl hij ook het amend.-Aolberse e'rnstig ont raadde. De Minister oordeelde ten slotte, dat de amendementen eigenlijk mo ties zijn, maar dat zij in de wet op genomen een bron zouden worden van moeilijkheden hij de uitvoering van de wet De lieer Teenstra trok daarna zijn amendement in. Het amendement- Schaper werd verworpen met 32 te gen 24 stemmen. (Tegen de rechter zijde, behalve de heeren De Geer en Van Lennep; voor de linkerzijde mi nus de beerBn Tydemah en van Fo- reost). Het amendement-Aalberse werd verworpen met 28 tegen 24 stemmen en het aïtikel goedgekeurd. Heden 11 uur voortzetting. DE BOVEN-CORANTIJN BEREIKT. Gister deelden we reeds mede, dat de secretaris van het Kon. Aardr. Ge nootschap van den luitenant ter zee C. C. Kayser het volgend telegram ontving „Lorantijn-expeditie aan de Kaba- lebo. Allen gezond. Bereikten Boven-Co- rantijn, troffen Indianen aan." 't Hbld. teekent daarbij aan Dit is een bericht, waarover men zich van harte mag verlie-sgeu. Hot bewijst, dat de omstandigheden de ex peditie gunstig zijn geweeet, maar niet minder dit, dat de geest van Eilerts de Haan vaardig is gebleven over de pioniers in Suriname's bin nenland. In den overleden leider hui dige men ook de mannen, die hem ter zijde stonden en die later ook zonder O, ja. Maar wie is dat Wal een beauty Een bekoorlijk meisje van nauwe lijks twintig jaar reed op een volbloed paard voorbij met een eenvoudig ge- kleeden groom achter zich. Ilaar ge stalte kwam in het onbensj?elijk pas send rijkleed prachtig uit, haar Griok- sche trekken pasten in een ovaalvor mig gelaat van olijfkleurigen teint. Zoo luid klonk die uitroep, dat het meisje hem hoorde, en terwijl het paard langzaam naderde, haar gelaat wendde naar en haar schitterende zwarte oogen vestigde op de drie jon ge mannen, die onder de bladerlooze hoornen waren blijven staan, om af scheid van elkaar te ne-m^n. Het meisje nam hen goed op, vooral den Prins, den langsten van de drie die er verreweg het knapst uitzog. Toen liet zij de teugels vieren en zette haar paard zich in draf. Weet je werkelijk niet, wie dat is, Alexander vroeg Hensen, toen zij buiten het bereik van hot gehoor was. Nu, het verbaast mij niet, maar door een gelukkig toeval was ik een paar dagen geleden aan het station, toen :j en dat Drachtige bruine paard van haai aankwamen. Zij nam het beest zelf in ontvangst, en ik zou er een eed op hebben kunnen doen, dat zij het op den hals kuste. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6