AARLEM'S DAGBLAD. 1 TWEEDE BLAD» KONINGIN HELENA DONDERDAG 23 MAART )91i OM ONS HEEN No. 1330. Kamer rail Arbeid Toor dn Bouwbedrijven. Onze lezers weten al, dat de poging van den Chr. Besluurdcrsbond, om de Regeering te bewegen tot wederop richting van de Kanier van Arbeid voor de Bouwbedrijven, met goeden uitslag is bekroond. Het besluit is in dc Staatscourant verschenen en in verband daarmee hebben B. en W. van Haarlem, zoonis men in het vo rige nummer heeft kunnen lezen, een ->fficieele aankondiging gedaan om trent de lïisten van de arbeiders in de verschillende bedrijven, die de pa troons verplicht zijn in te leveren. Ik geloof, dat de poging van den Bestuurdersbond met waardeering mag worden begroet. Wie do oproe ping van B. en W. gelezen hebben, zullen allicht hebben ingezien, dat een zoo groot aantal vakken toch niet lan ger zonder Kamer van Arbeid behoor den te blijven. De bouwbedrijven om vatten immers meer dan een dozijn vakken, die ons door B. en W. wor den opgesomd timmerlieden, metse laars, steenhouwers, stukadoors, beeldhouwers, lood- en zlnkwerkers, schilders, stoffeerders, behangers, beiers, mandenmakers, aard workers, straatmakers, personen die geleidin gen leggen voor electriciteit, gas en water en die bouwplannen ontwer pen of toezicht houden bij de uitvoe ring daarvan. Een eenigszins bonte rij, die haast al te lan~ is en wel in twee Kamers zou kunnen worden verdeeld. Nu dat niet gebeurd, maar alles wat met de bouwbedri'ven rechtstreeks of indirect te maken heeft bij elkaar gevoegd hebben wij het zoo als het daar ligt te aanvaarden, al rijst de vraag, in welk verband stoffeerders, manden makers, ja zelfs beeldhouwers wel staan tot het bouwbedrijf. De voorbereiding tot de nieuwe Ka mer van Arbeid begint nu met de sa menstelling van de kiezerslijsten en zijn die eenmaal vastgesteld, dan kan aan de verkiezing zelf worden begon nen. Van de manier waarop c plaats heeft, hangt zeker wel grooten- deels zoo niet geheel en al, de moge lijkheid van welslagen van de Kamer 8f. De geschiedenis deelt in dit op zicht nuttige lessen uit. Het Is bekend genoeg, dat de vorige Kamer van Ar beid bezweken is, oindat do leden-pa troons en de leden-werklieden altijd ïn een gesloten phalanx tegenover el kaar stonden. Op deze manier kon een gemeenschappelijke vergadering nimmer baten. Zal een Kniner van beid iets tot stand brengen, dan be- hooren de leden zich voor te nemen,1 te trachten naar waardeering van el kanders ineeningen en naar het zoe ken van wat daarin goed en nuttig is. Zoodra zij zich gaan verbeelden, dat hunne kiezers hen afvaardigen om door dik en dun hun eigen opinie te verdedigen en vol te houden, wordt het leven van een Kamer van Arbeid ernstig bedreigd. Niet propaganda is het, wat vooral vereischt wordt, maar overleg en dat maakt noo- dig, dat men toegankelijk zij voor an dermans bezadigd woord. Dit is zoo verklaarbaar, dat we ons afvragen, hoe het ooit anders heeft kunnen zijn. Toch is de historie van de eerste Ka mer van Arbeid voor de Bouwbedrij ven daar, om ons te leeren, hoe deze fout indertijd begaan werd. Wie zich daaraan voornamelijk schuldig maak ten behoeft hier niet meer uitgeplo zen, partijen zullen, zooals dat ge woonlijk gaat, elkander daarvan we derzijds wel beschuldigen. Het schip op strand moge hier zijn als een ba ken in zee. Wie er verkozen worden is dus van het grootste belang. De patroons, die in Haarlem inderdaad zeer sterk zijn georganiseerd, zullen zeker dezer da gen wel vergaderen om hun houding in deze vooraf te bepalen. Ik meen wel te hebben opgemerkt, dat voorul wie in de eerste Kamer van Arbeid heb ben gezeten, niet met overgrooten geestdrift bezield zijn voor do tweede. Naar ik hoop zal een zeker optimisme Intusschen de overhand behouden. Vroeger heb ik er al op gewezen, dat de verhoudingen minder gespannen zijn. In de jaren die verloopen zijn sinds de eerste K. v. A. bezweek heb ben partijen de kunst van overleggen allicht beter geleerd, zoodat er geen roden is om aan te nemen, dat men zich, minder snugger zelfs dan de ezel, tweemaal aan denzelfden steen zal stooten. Moge de keuze van de le den-patroons, die stellig wel vooraf in do patroonsvergadering zal ge schieden, een goede wezen, ln zoover vooral, dat zij zullen worden afge vaardigd, die den ruimsten blik heb ben en die gemoedelijkheid, die toe gankelijk maakt voor anderer overwe gingen en bezwaren. Evengoed mag dat van de werklie den worden verwacht. Hier is vanzelf het gevaar groot, dat uitsluitend de aandacht wordt gevestigd op de vlot ste sprekers, op hen, ,,die het wel eens flink zullen zeggen." Dom zou het na tuurlijk wezen, om af te vaardigen wie als het er op aankomt met den mond vol tanden zitten, maar dat niet alleen de beste „praters" moeten wor den verkozen ligt voor de hand. Zij zijn het juist, die gevaar loopen door hun eigen woorden zóo tc worden op gewonden. dat zij anderer argumen ten niet kalm meer kunnen overwe gen en zoo star en strak blijven bij hun eigen betoog. Er Is aan deze ma nier van kiezen nog een ander gevaar verbonden, namelijk dat verschillen de vakken te veel op den achtergrond raken en andere te sterk worden ver tegenwoordigd. Hebben wij niet bij de verkiezing voor de Kamer van Ar beid voor de voedings- en genntmid delen de dvvaashe'd beleefd, dat al de gezellen sigarenmakers waren Met den besten wil konden zij toch niet de zoo uiteenloopende voedings- en genotmiddelen vertegenwoordigen! Als rnen zóó te werk gaat, kan men evengoed zeggen „wij willen de Ka mer van Arbeid niet" en zich verder <ie moeite besparen. Is deze tweede phase, die van de verkiezingen, naar wensch afgeloo- pen, zijn er een aantal patroons en werklieden benoemd, die hunne denkbeelden geenszins opgevende toch tot kalm overleg bereid zijn, dan kan van deze K. v. A. voor de bouw bedrijven zonder twijfel nuttig werk verwacht worden. Ik wensch do in stelling volstrekt niet boven haar ver dienste te prijzen, de onmacht waarin zij verkeert om strijdende partijen voor zich te doen verschijnen, de ha telijke bepaling, dat een lid dat weg blijft, automatisch den invloed van een ander lid wat stemmingen aan gaat, uitschakelt, zijn gebreken, die volstrekt niet moeten worden ver bloemd. Maar het voordeel van de Kamer van Arbeid is dan toch, dat daar binnenskamers, dus rustig, een gelegenheid bestaat tot het bespreken tusschen patroons en arbeiders, van de belangen van vakken en haar be oefenaars, zooals dJe nergens anders wordt gevonden. Het is een oude waarheid, maar wij Nederlanders, critisch aangelegd als we zijn. mogen die toch nog wel eens voor oogen houden, dat olko zaak, ook de allerbeste, kan worden ver moord, wanneer de gebreken die haar aankleven altijd en altijd weer naar voren geschoven en op hun breedst uitgemeten worden. Licht ont staat er (en ik vrees, dal we daar niet heel ver van af zijn) een soort van al- geineene opinie, dat er in zoo'n zaak, in dit geval dus met de Kamers van Arbeid, weinig of niets te beginnen is. Inderdaad is de werkzaamheid van deze en gene K. v. A. in 1-luarloin ge ring. Ligt dit wel geheel en al aan de wijze van instelling of kon het ook zijn, dat bij de p e r s o n e n de wa re lust ontbreekt Leerzaam is in dat opzicht, wat wij zien van de Ka mer voor de Confectiebedrijven, die voortdurend zeer goede dingen doet en nu onlangs weer een vakschool vcor kleermakers totstand heeft ge bracht, waarvan Iets goeds te ver achten is. Al moge het waar wezen, dot in sommige vakgroepen een K. v. A. meer gelegenheid tot optreden heeft dan In andere, de beteekenis der personen moet toch niet worden voor bijgezien. Dat er in de zoo uitgebreide bouw bedrijven wat te doen zal zijn, is wel zeker, dat het goed gedaan zal wor den moeten we hopen. We zijn nu nog wel pas aan de eerste phase, die van 't opmaken der kiezerslijsten, maar weldra komt de tweede periode, die van de verkiezing en dan moeten be langhebbenden behoorlijk voorbereid zijn. Daarom heb ik gemeend, nu reeds in enkele woorden de aandacht te moeten vestigen op do zaak als patroons en gezellen straks overhaast moeten vergaderen om candidal en te stellen, slaat het te vreezen, dat de meest geschikten niet worden geko zen en dat, als gevolg daarvan, do tweede Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven weldra naast haar oudere zuster, in het groote graf van verijdelde hoop en teleurgestelde ver wachting zal worden bijgezet. J. C. P. Cuitenlandsch Overzicht DE ENGELSCHE POLITIEK wordt weer druk besproken. De „Daily News" maakt melding van een bericht, dat er in parlemen taire kringen gaat, namelijk, dat het Parlement met Pinksteren voor een volle maand zou uiteengaan, name lijk van 26 Mei tot 27 Juni. Zoo'n verdaging, zegt de „Daily News", zou de unionisten stijven en de liberalen ten zeerste ontmoedigen Ook de „Westminster Gazette" toont weinig geestdrift voor het plan om het parlement dien tijd naar huis te laten gaan. Het blad l>etoogt, dat de regeering de afhandeling van dc vetowet door het Hoogerhuis niet tot het najaar kan nf mag verdagen, om dat zij dan de geheele qunestie weer op losse schroeven zou zetten. De „Westminster Gazette" acht het natuurlijk, dat de afgematte wetge vers met vreugde het denkbeeld van een maand vacantie ln Juni begroe ten, maar een herfstzitting met de veto achter den rug is toch verre te verkiezen. Eenige unionistisch" bladen daar entegen steunen het plan. Zij vinden het beter, de politieke crisis in de kroningsmaand te laten rusten. Bo vendien zou die maand vacantie de partijen in de gelegenheid stellen te overwegen, of ten slotte niet een ver gelijk mogelijk zou zijn. Spoorweg-belangen zijn veelal nauw verwant aan INTERNATIONALE POLITIEK, vooral, wanneer er landen nis Tur kije en Perzié en andere zwakke broe ders in het spel zijn. Het blijkt nu weer duidelijk met den Bagdad-spoor weg. Deze cpiaestie is gisteren zelfs in het Engelsche Hoogerhuis besproken. Het woord was aan I.ord Morley, die verklaarde, dat het effect van de o ecukomst, te Konstantinopel gesloten tusschen Turküe en de mnatschamvi voor den Bagdad-spoorwes, zal zijn, dat de Turksche regeering binnen ze kere grenzen haar vrijheid van han delen ten opzichte van het gedeelte spoorweg tusschen Bagdad en de Golf van Perzië herkrijgt. „Wanneer wij nu kunnen rekenen op een voor Groot-Briltanniè aanne melijke regeling van de spoorweg- puaestie in Mesopotamia*, zouden wij niet alleen van onzen invloed op den sjeik van Iiovveit gebruik maken om dezen te bewegen, onder zekere voorwaarden toe te staan, tot eind punt te nemen de uitstekende haven, die hij bezit maar levens zou het voornaamste bezwaar, dal Engeland thans heeft, tegen de verhooging van de Turksche invoerrechten vervallen" i zoo zei de minister, i „De regeering wenscht van harte, dat, een regeling tot stand komt, die i een einde maakt aan do bezorgdheid omtrent den Britsclien liandel, en die den nevel van verdenking en wan trouwen, die de quaestie dikwijls heeft verduisterd, zal wegvagen en allo vrees zal wegnemen, dat de Bag- dad-spoorweg en zijn eindpunt mis schien aanleiding zullen geven tot i wrijving tusschen de belanghebbende partijen. Aan elke schikking voor dit doel ecliter moet Duitschland, dat do oor spronkelijke concessie had, zijn goed keuring hechten. Wij meenen de te Konstantinopel getroffen schikkingen te mogen be schouwen als een flinken stap in de goede richting en Groot-Brittanniê zal hij de verdere onderhandelingen zich laten leiden door het streven, om alle mogelijke aanleiding tot inter nationale wrijving uit den weg te rui men. onder bevordering van alle Brit- sche belangen zoowol voor het heden als voor de toekomst." Als de overeenkomst nu maar door Duitschland wordt goedgekeurd. Zoo zeker is dit nog niet, want als Eng land zijn belangen goed gediend acht. zou het wel wonder zijn, als de Duitschers ook geheel tevreden zijn. Hoe Perzié er over denkt, daarover bekommeren de heeren der hooge politiek zich weinig UIT PORTUGAL ordt weer eens over een complot tegen de republikeinsche regeering bericht. Te Lamego, een plaats ten Oosten van Porto, moet een monarchistische samenzwering onder* het garnizoen ontdekt zijn. Een aantal soldaten zijn in hechte nis genomen. Een korporaal heeft verklaard, dat liet meerendeel der troepen in het noorden van het land in het complot betrokken zijn- Volgens een particulier telegram ^an de „N. R. Ct." schijnt deze sa menzwering ernstige afmetingen aan genomen te hebben en door de gehee le provincie verspreid te zijn. Er zijn verschillende documenten ontdekt. Een majoor is in hechtenis geno men. De zoogenaamde algemeene staking te Lissabon is geëindigd. Alleen de schippers hebben, tot groote schade van havenverkeer en handel, den arbeid nog niet hervat Over DE MINISTER-CRISIS IN ITALIë wordt officieus bekend gemaakt, dat Giolitti het aanbod tot kabinets formatie heeft aangenomen. De offi cieels aanvaarding zal eerst na 27 Maart, den datum van de inaugura tie der groote jubileumsfeesten, plaats hebben. Luzzatti zal dus nog alle plechtigheden leiden, daar zijn opvol ger onvoorbereid is. Het nieuwe kabi net zal vermoedelijk steunen op de meerderheid van Giolitti en de uiter ste linkerzijde. Eenige portefeuilles zouden dan wellicht aan socialisten komen, die voorloopig echter nog be zwaren hebben. DE VROUWELIJKE AFGEVAARDIG DE IN DE NOORWEEGSCHE STORTHING, mejuffrouw Rogstad, hield gisteren haar maidenspeech en wel bij de be groeting van oorlog. Zij verklaarde dat zij, als voor standster van den vrede, het stelsel van scheidsrechterlijke beslissingen zal voorstaan en dat zij hoopt, dat, evenals het vuistrecht vervangen is door het recht der wet, ook de oorlog en het krijgswezen eens uit de we reld zullen verdwijnen. Desondanks zal zij niet tegen de oorlogsbegrooting stemmen. ren van zijn paleis waren komen be stoken. De Sultan is, zooals uit Tanger wordt geseind, van plan de portode van rust. die nu vermoedelijk zal aanbreken, te gebruiken om zijn le ger te versterken, zoodat hij behoor lijk voorbereid is, wanneer weder een opstand mocht uitbreken. DE VEREEXIGDE STATEN KN MEXICO. Naai* uit New-York gemeld wordt, heeft de Mexicaanse he regeering te Washington geprotesteerd tegen de verzameling van troepen aan de grens en de vraag gesteld, hoe lang Amerika nog van plan is. de groote troepenmacht te San Antonio te la ten. Tevens wordt gemeld, dat president Taft uit vrees de staten van Zuid- en Midden-Amerika tegen de Vereenigde Staten in het harnas te jagen, beslo ten heeft, de troepen zoo spoedig te rug te roepen, als slechts kan geschie den, zonder afbreuk te doen aan de waardigheid van het land. De terug trekking zal niet zoo haastig geschie den als die van de oorlogsschepen, die in de Mexicaansche havens lagen, maar de troepen zullen wegmanoeu- vreeren van de grens af, in plaats van daarnaar toe. OPROERIGE MIJNWERKERS hebben in Zuid-Wales veel opschud ding gebracht. In de mijnen van Cly- dach wordt, zooals bekend is, nog steeds gestaakt. Gisteren zijn de mijnwerkers zeer rumoerig geworden, hebben de mijngebouwen verbrand in een schermutseling met politie agenten met steenen geworpen, waar door dienaars der wet gewond wer den. De politie heeft thans van elders versterking gekregen, omdat voor herhaling der gewelddaden gevreesd wordt nam de Fransche ministerraad ken nis van het rapport van commandant Marnrin. hoofd van de Fransche mis sie in Marokko, waarin een overzicht gegeven wordt van de krijgsverrich tingen van de troepen des Sultans. Hel rapport stelt den toestand voor als zoo gunstig mogelijk. Gisteren meldden we al, dat de op roerige stammen der Beni M'Tir hun onderwerping aan den Sultan hebben aangeboden. Moelay Hafid maakte daarop de voorwaarden bekend, waarop hij hen weer in genade wilde aannemen. Hij heeft het nu, op raad van wijze adviseurs, den Beni M'Tir niet al te moeilijk gemaakt, daar hij inzag, dat zijn belang medebrengt al les te doen, wat kan leiden tot vrede, al zal deze vermoedelijk slechts van zeer tijdel ij ken aard zijn. Daarom werd dus, boven de roo- kende ingewanden van voor dit doel geslachte stieren, een „eeuwigdu rend" verbond gesloten met hen, die hem nog kort geleden onder de mu- Amsterdamsche Kout CCCLXXV. Ik las deze week in de Parijsche correspondentie van Haarlem s Dag blad een vermakelijke beschrijving van een bezoek, dat de heer Otto Knaap gehad had van een vertegen woordiger van een huis in adellijke titels, die hem er toe had willen be wegen, er wat geld voor op te offe ren, om ook bij de „noblesse" te wor den opgenomen. Ook hier hebben we wel eens ge hoord. dat menschen van geld circu laires ontvingen uit het buitenland, waarin hen de gelegenheid werd ge opend. het zij tot baron, enz., te wor den benoemd, het zij een of andere orde te ontvangen, waarvan zij de versierselen zouden mogen dragen. Minder bekend is het misschien, dat ook hier voor deze zaken wordt gewerkt door agenten en sub-agenten, i Toevallig is mij een eevnl bekend. Er woonde hier een makelaar, dien ik X znl noemen. De man is nu ter zie le. Hi.i was een eenvoudige burger jongen, met weinig schoolwijsheid, een lood verstand, een pond brut,ali-1 teit en een kilo geluk. Zóó wns hii benoemd t.ot Hinkelaar in meubilair, wat nogal gemakkelijk scheen te gaan, maar was vooral specialiteit in het verkoopen van café s en winkels. Of het nu juist wel de vele zaken waren, die hij verkocht en of het niet meest het voorschot op provisie was voor de te maken onkosten, waaraan hij zijn voorspoed te danken had, laat ik in 't midden. Op zekeren dag had hij nog het geluk, een compagnon aan den haak te slaan, die in ba or geld een groot bedrag in zijn onder neming stortte. Mijnheer vond toen. dat hij zich wel eens iets extra's kon permitteeren en deswege wendde •hij zich tot zijn inspecteur D.. een ouden rakker, die op velerlei terrein het klappen van de zweep kende. Ja. D. wist wel iets voor hem. Zou mijnheer X. geen lust hebben, in den adelstand te worden verheven Een pracht-idee, maar wat kost het Voor twintig duizend is u hertog, voor tien duizend graaf, voor v.jf dui zend baron, t X. beet zich eens op zijn knevels. het denkbeeld lachte hem wel toe, maar zóó duur had hij het zich toch niet gedacht. Of hij niets goedkoopers I wist O ja, D. wist wel een Belgische ridderorde voor hem te krijgen, en die kostte hem niet meer dan I 4U0. Dat was eerst recht een koopje, want het lintje leek precies op het Legioen j van Eer, en bovendien kreeg hij het I insigne plus «Ie oorkonde, „in fraaie lijst gevat", franco thuis. I Op zekeren dag ontmoette ik X., dien ik toen nog maar heel oppervlak kig kende. Met van vreugde stralend gezicht haalde hij een telegram uit zijn zak. zeggende „Och, mijnheer H.. doet u mij het pleizier, en vertaalt u mij dit oven ik weet wel ongeveer wat er in slaat, maar u kent beter Fransch dan ik." Ik kon hem feliciteeren met zijne benoeming als broeder in een Belgi sche ridderorde. .Zou er geen kans bestaan, dat dit vanavond nog in de krant stond 7" „Ik denk het wel", was mijn ant woord het telegram werd op het rc<l ar tie-bureau van een der grootste dagbladen getoond en dienzelfdeu avond was de voor hem zoo roemvolle tijding overal bekend. Waaraan hii die onderscheiding te danken had O, ik heb laatst l*i Brussel een kind uil een brandend hnis gered, maar ik dacht niet, dat ik er ooit meer iets van zou hooren. X. had n<rg nooit een voet in België gezet. Offic'eele ridderorden, dl° door den Koning verleend worden, rijn hier niet te koop. daarvoor nvel men naar de Balkan- of Zuid-Ameri- kaansche Staten gaan, maar wel „on derscheidingen" van tal van rerc-ni- gingen, die vaak onder officieel pro- lectoraat staan. Evenals in Nederland bij do leden der Internationale Artl=- tenloge is het daar gebruik, dat nis men broeder (lid) is van zoo'n veree- niging. steeds uiterlijk daarvan een kenteeken te dragen, dus een lintj" Het aantal gedecoreerden, dat men in België tegenkomt, is dan ook groot. X. Heeft intusschen niet veel nlez.lar gehad van ziin onderscheiding. D., die nog al eens een bittert ie- «D'-nk. kon ziin mond niet honden Hii bod er maar f 100 aan verdiend, went bij was maar snb-n^ent voor bet hoofd- kontoor in Den Hang en h"d o- «milt van dat bü niet ir«»r gevraagd had. 't Gevolg van 'teen en onderwas dat Y door 7''n vrienden in de „veiling" ewnnmen \ve<*d en bef Untie veer u'f het knonnce.it verdween Allee,-, do oorkonde in fraaie liist heeft lang haar eerenlaats boven den lessenaar behouden. Een klein voordeeltje, dot de 'Drank wet zeker bracht, was, dot aan bet scharrelen in vergimnin"S7aVen een eind word gemaakt. On ander g*b!nd ziin echter veol <"ndern«mingen ont ken is. In de eerste pluats de vele lo terijen, die trekken eigens het plan der Staatsloterij. Ik wil „Lutisico" enz. nog builen bespreking talen, maar als paddenstoelen bij een re- geuuchtigen dag zien wij nieuwe lo terijen uit den grond oprijzen, waar in men tegen denzelfden prijs als bij de Staatsloterij een twintigje krijgen kan, maar de zekerheid ontbreekt, dat als men eens een hoogen prijs zou trekken, die ook werkelijk zou wor den uitgekeerd. Zoo werd mij gisteren een strooibil jet van een loterij-onderneming in de hand gestopt, waarop noch directie- naam, noch waarborgkapitaal waren vernield. Wel naam en ."«Ires van den drukker van 't strooibiljet (in den Jordaon) en een stempelafdruk van oen naam en adres van iemand, die vermoedelijk als „collecteur" op treedt en in een steeg op Uilenhui g woont I 't Is natuurlijk alleen de onvoldoen de exploitatie der Staatsloterij, de moeite en teleurstelling, die velen on dervinden. wanneer zij zich een brief je aanschaffen, waardoor dergelijke gewaagde ondernemingen clientèle kunnen vinden. Ik wiel hierbij nog op een ander soort loterijen de aandacht vestigen, nl. de prijsraadsels in de dagblad annonces, Zoo vond ik er thans weer een van den volgenden inhoud: „Ie der die de fout ïd deze advertentie vindt en met 25 ets. aan postzegels opzendt, ontvangt een mooi cadeau. De le een kostbaar Feiligheids scheer mes, de 2e een portretalbum enz. Adres enz." Het spreekt van zelf dat er honderdduizenden zijn, die nog niet dom genoeg zijn om niet te we ten, dat veiligheid niet V en niet met F geschreven moet worden. Daaron der zijn duizenden, die meenen daar mee het buskruit te hebben uitgevon den en als een klein gedeelte daar van een kwartje inzendt behoeft men niet te vragen, welke reusachtige winst er op die prullen gemaakt wordt, zelfs al gaat het eerlijk to© De loterïjwet is er niet in geslaagd de menschen tegen eigen onverstand te beschermen. Zal de zedelijkheids- wet ditmaal gelukkiger zijn? En als dat niet hielp, zou men 't dan niet eens met een wet tegen de domhoiil kunnen probeeren? FEUILLETON door Morice Gerard. 8) Houd toch op met al je Bertram, en zeg ons haar naam. Zij is d e belle van de stad Wees toch niet zoo ongeduldig. Je weet, dat je zelfs dien kunt niet .niag uitkijken, Prins! Nu. ik zal het je vertellenhet is L'lrike Lowenfels. De prins keek hem in de grootste verbazing aan. Wat. toch niet de dochter van 'den geldschieter Lowenfels mijn •vriend, voegde hij er grimmig bij. Juist Maar waar is zij al dien. tijd ge weest vroeg de nog steeds verbaas de Alexander. Hoe komt het, dat wij haar vroeger i»joit gezien hebben Zij is in Parijs op school geweest, 'geloof ik, en is nu pas voor goed naar thuis terur"*ekeerd. Jij schijnt in korten tijd aardig /wat te weten zijn gekomen omtrent •die beautv Bertram. Enkel om uw Hoogheid een ge noegen te doen, zei Hensen spottend eerbiedig. Het kwam in mij op, dat als het vangen van Helena van Troye, ik bedoel Helena van Amphalië, eens met mocht gelukken, een verbintenis met Ulrike Lowenfels een oplossing van uw moeilijkheden zou zijn. Prins. Alexander fronste de wenkbrauwen. Je vergeet jezelf. Baron. Mijn familietradities verbieden een huwe lijk met iemand uit die kringen. De baron haalde de schouders op en deed met een drnkje van zijn ge spoorde hakken zijn paard steigeren, om zijn ongeduld te verhelen. Toch vermengden zich in Prins Alexander's geest de woorden van zijn vriend met het pas-ontvangen beeld van die volmaakte gestalte en dat schoone gelaat, terwijl hij lang zaam terugreed naar de kamers, die hij m Dettinen bewoonjje. Ik heb nooit meer zoo'n gestalte gezien en het gelaat wedijvert er mee, zei hij tot zichzelf, terwijl hij een groom onverschillig de teugels toe wierp. Ik ben besloten eens nader met onze mooie Ulrike kennis te maken maar haar trouwen de dochter van dien ouden bloedzuiger Lowen fels Himmel 1 De Prins dacht weinig onder welke omstandigheden hij en Ulrike Lowen fels elkaar weer zouden ontmoeten. HOOFDSTUK V. De Minister van Buiten 1. Zaken schrijft aan den Amphalischen Gezant. De Engelsche Ambassade te Durs- dorf was als een plioenix uit haar asch verrezen na den grooten brand, waardoor zij geheel verwoest was aan het einde van de regeering van wijlen den gezant, Sir Hickman Lightfcot. Het was nu een van de prachtigste gebouwen in de hoofdstad van Am phalië, en de groote natie waardig, wier vertegenwoordiger daar gehuis vest was, en zooals met ziin positie en de Groote Macht, die hij represen teerde, overeenkwam. Sir Douglas Musgrove, de tegenwoordige houder van de veel benijde waardigheid, hud hel plan voor den bouw in elkaar ge zet, er het opzicht over gehouden, en het resultaat was een <ler meest vol maakte officieel© huizen van dat soort, waarschijnlijk zelfs het vol maaktste. De bureaux waren afge scheiden van het woninggedeelte, maar door een overdekte gang waren beide gedeelten aan elkaar verbonden, zoodat de officieele en maatschappe lijke zijden van de gezantschapsfnne- ties duidelijker van elkaar gescheiden waren dan tot nu toe. Ook was door die verandering do woning veel rui mer geworden. De eetkamer was aan den linkerkant van den hoofdingang, daardoor de ruimte innemend van de kantoren, der attachés en klerken. zoowel als van de voormalige eetzaal, die van te geringe afmeting was voor de gasten, die hier zoo rfu en don ontvangen moesten worden. Op de eerste verdieping, vanwaar men het uitzicht had op de breede, rustige straat, het kanaal aan de overzijde, en in een hoek op de masten, zeilen en stoompijnen van de verwijderde sche- peh, was het boudoir van Lady Mus- grove. een vriendelijke kamer, waar in zij haar intieme vrienden ontving en afternoon tea schonk en hier zat zij met haar echtgenoot 's avonds na het diner op de avonden, dat zij al leen waren en niets hen noodzaakte uit te gaan. Het overige van de eer ste verdiening werd gebruikt voor slaap- en kleedkamers, behalve dat de nieuwe balzaal de geheelo lengte van het gebouw aan den achterkant in beslag nam. Dit majestueuze nieu we gedeelte van de ambassude zou nu voor het eerst gebruikt worden, en het aanstaande feest vormde het on derwerp van discours van alle krin gen in Amphalië. Dit werd gevoeld als het vieren van een nieuw tijdperk en hoe belangrijk het ook zijn zou, dat het een voorlooper zou wezen van nog grooter gebeurtenissen in later tijd. werd maar door heel weinigen vermeed. De verschillende gezant schappen van Europa hebben haar onderscheidingsteekcn, hoofdzakelijk meer door de tradities van de plaats dan. zooals men zou kunnen vermoe den door de grillen cn voorkeur van speciale gezanten. Eenigen zijn bekend wegens hun politieke belangrijkheid, en anderen meer, doordat zij maatschappelijk op den voorgrond treden. In sommige opzichten is de vrouw belangrijker, dan de echtgenoot. Het eene gezant schap is bekend om zijn politiek, het andere om zijn wijn. Merkwaardig genoeg was Dursdorf altijd beschouwd als het terrein van een krachtig man. Amphalië is een staat van den twee den rang in Europa, die een eerste- kiasse man noodig heeft. De reden daarvan is, dat te Dursdorf groote be langen om zoo te zeegen op onzijdig terrein samenK^men. De v uorloopige corlogsbedreigingen en de hangmue kwesties van de groote Mogendheden onderling of in eigen boezem, worden niet zelden in de hoofdstad van Am- phalia te niet gedaan of ten minste tot een schikking gebracht. Als alle wegen naar Rome leiden, dan is het ook waar. dat alle politieke wegen door Dursdorf gaan. Zelfs Parijs ont ving niet vaker de vorsten der aarde, en in Dursdorf kwamen zij met een heel andere boodschap dan in de vroolijke wereldstad der republiek. Om deze redenen was de geaant van het hof van Amphalia altijd vóór al les diplomaat en staatsman geweest. De maatschappelijke zijde van zijn positie was altijd in de tweede plaats gekomen, en tjjdons de laatste jaren van het leven van Sir Ilickman Light- foot, die al vroeg oud en zeer zieke lijk was creweest, had men ternan- lood partijen gegeven. Sir Douglas en Lady Musgrove, ooral misschien de laatste, luidden zich voorgenomen hierin verande ring te brengen. Het diplomatieke le ven zou stellig niet achteroitroin on der de sterke handen van den gezant, en zijn vrouw was van plan ie zor gen, dat de maatschappelijke ziido van zijn groote waardigheid niet ver onachtzaamd werd. In dit besluit werd zij gesteund door haar echtge noot en niet weinig geholpen door do schitterende inrichting van hun prachtige woning. Zelfs in de laatste dagen van hun gedeeltelijke afzon dering tengevolge van den rouw, eerst voor Sir Hickman Lightfoot mi daarna voor Lord Musgrove, had do ontvangkamer van Lady Musgrove in hoog aanzien gestaan, en de kleine dinertjes in het prachtige geznnt- schapspaleis werden door de g< o- digden zeer op prijs gesteld en ge waardeerd. Om de waarheid tc zeg gen had Lady Musgrove tegelijk lmar vrienden in verrukking gebracht en haar vijanden als zij die had in elk geval zij, die haar critiseerden een teleurstelling bereid. Het huwe lijk had in haar met betrekking tot het gezelschapsleven een groote ver- I andoring ten goede gebracht (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5