Ecu gemoedelijke, ouderwetsche avond kon men deze week bij Stoel en Spree doorbrengen, een avond voor zenuwachtige dames van huilen en iets te kijken op de planken waar je den heolen nacht van droomt. „Gaston van Frankrijk of de man ruot het ijzeren masker", welk een wereld van romantiek ligt daarin niet opgesloten. Gaston, de vriend ohser jeugdjaren naar wien we snuf- - fclden Ln de stuiversbibliotheek en die zoo dikwijls „uit" was, net als onze andere goede vrienden: de Wan delende Jood, de GTnaf de Monte- Christo en Rinaldo Rinaldini. In mijn jongensjaren werd „Gas ton" als een historische figuur be schouwd, of hij dit nog is, weet ik niet precies. De wetenschap laat zoo vele huisjes der Tomantiek onbewoon baar verklaren, dat als ze alle bij elkaar stonden, ze een oppervlakte zouden beslaan, die Uilenburg nog zou overtreffen. Maar historisch of niet, de groote en kleine kindoren van 1911 houden nog altijd veel van „Gaston". Kijk het publiek maar eens aan in de „Fransche laan", er komen nu bezoeksters en bezoekers, die men eerder in de variété of bij „Prot" zou zoeken. Les extrèmes se touchent. Is het noodig te vermelden, dat „Gaston" bij Stoel en Spree gespeeld wordt zooals zulk een drama ge speeld moet worden, dat het „ijzeren masker" een rilling van ontzetting door de zaal deed gaan. Dat Spree zich heel mooi gegrimeerd had, eerst als de jonge blaag, dan als tien jaar zijn gelaat door het masker was be dekt en dan ontzettend als hij na twintig jaar vergrijsd en doodge marteld van ontroering sterft. In de puntjes en in grooteu stijl waren ze allen, Eylders, Kammcije'r, v. d. Werff, juffrouw Kremer, maar bij zonder de heer Verhagen. Daarbij glimlachen we slechts flauwtjes over de onwaarschijnlijkheid van 't stuk en verheugen ons als de tranen van medelijden bij zooveel bezoek sters ontspringen, dat er nog zooveel meisjes van goeden harte in onze Amstelstad te vinden zijn. H. HENNING Ir. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. van Haarlem maken be kend. dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddag 2 uur, tot 4 April e.k., des voormiddags te 113/4 uur, ter ge meente-secretarie (7de Afdeeliug) ter inzage is nedergelegd het ingekomen liet verzoekschrift met de bijlagen «van de firma Dyserinck Zonen, om vergunning, om den bestaanden gas motor van 15 P.K. in het oliepakhuis in het perceel aan het Spaarne No. 85. te vervangen door een electro motor van 5 P.K. Van de firma Droste en Co., om vergunning tot uitbreiding van de chocoladefabriek in liet perceel in den Veer polder No. 25,'kad. Sectie E No. 3008. door het verplaatsen van 2 electro-motoren, onderscheidenlijk van 10 en 20 P.K. en het bijplaatsen van een electro-motor van 30 P.K. Van A. van Os, om vergunning tot oplichting van eene inrichting voor het bewaren en verwerken van hoos- Ktens 620 L. brandspiritus en voor het vervaardigen van bleekwater, in liet perceel aan de Botermarkt No. 26. Van D. de Lugt, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Korte Margorotha- Btraat No. 3. En dat op den veertienden dag na heden, zijnde 4 April e.k., en wel des voormiddags te 113/4 uur, op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten of uitbreiden de zer inrichtingen in te brengen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 4 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 1 wa genmaker, 1 meubelmaker, i mo delmaker, 5 metselaars, 14 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 3 machinebankwerkers, 1 monteur, 7 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers 8 vuurwerkers, 1 ketelmakor, 6 burgorsmedsn, 3 machinisten, 7 sto kers, 2 electricfens, 1 instrument maker, 2 koperbankwerkere, 2 ko perslagers, 3 loodgieters, 2 schoen makers, 1 zadelmakers, 1 kleerma ker, 6 schilders, 1 behanger. 1 etoffoerder, 7 bloemisten, 8 tuin lieden, 16 grondwerkers, 2 bakkers, i banketbakker, 1 slager, 2 krui deniersbedienden, 1 keilner, IS ma. azijnknechts, 13 loopknechts, 8huis. kuechts, 1 sigarenmaker, 6 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 hinder, i9 losse werklieden 1 dienstboden, 19 werksters, l naaister, 3 kook sters, l huishoudster, 9 vrou welijke kantoorbediendes, adspi- raut bouwk. opz., steenhouwers- voegers. HET füüNEEL HET TOON EEL IN AMSTERDAM. „Penelopc", blijspel 111 drie bedrijven van Somerset Maugham, door de Hage- spelers. De Hagespelers hebben een geluk kig seizoenbijna elk. stuk is een „Schlager", en „Penelopc", waarmee zij Zaterdag hier komen, is misschien vel hun grootste succes. Wij wuon- 'den Dinsdagavond de voorstelling in ^Amsterdam bij en wij kunnen van jgonsciier liarte een ieder de kennis making met dit amusante, geestige Li -Ml van Somerset Maugham aan- 'mden. Nog nooit zagen wij het gezel schap van den heer Verkade zoo goed op dreef on het zeer enthousiaste ap plaus na elk bedrijf was dan ook al leszins verdiend. Penelope is vijf jaren lang gelukkig getrouwd met Dr. O'Farrel. Hot jon ge vrouwtje is dol op haar man zl] vertroetelt liem van '3 morgens vroeg tol 's avonds laat. Geen ©ogenblik laat zij hem alleeu ais hij zijn pijp zit te rooken, zit zij op de leuning van zijn stoel naast hem, met een arm 0111 zijn hals geslagen, en hij kan de deur niet uitgaan, zonder dat zij hem vraagt „Wanneer kom je weer terug Voor Penelope duren de wittebroodsweken vijf volle jaren lang. Maar niet alles hier op aarde is bestendig. Penelope is zoo dom. er een hartsvriendin op na ie houden, die alle ei genschap j>en bezit, om ook de vriendin van Dc. O'Farrel to wor den. Zoodra zij dit ontdekt, vindt zij hierin reden genoeg om haar familie bij elkaar te telegrafeeren, en komt zij met do ontstellende mededoeling, dat zij zich van haar Dicky wil laten scheiden. „Houd je dan niet meer van hem vraagt papa, de professor. „Integendeel, ik ben dol op hem, ik kan geen oogenblik zondor hem I Ik noud zóóveel van hem, dat, als hij de deur maar uitgaat, ik hem altijd vraag, wanneer hij weer terug komt „Dan is het geen wonder, dat ie er genoeg van heeft merkt papa heel snedig op. „Vruchtenijs is heel lek ker. maar do gezondste maag bederf je er mee. als je het 's morgens, des middags en 's avonds geeft. Vraag je man nooit meer, wanneer ie thuis komt en binnen het half jaar vraagt ie het aan jou, als je maar even de deur uitgaat I" Penelope is zoo verstandig, den raad van den professor op te volgen, en als wij aan het slot van dit verma kelijke blijspel zijn, heeft zij haar hartsvriendin voor altijd overwonnen en is het Dr. O'Farrel, die vol ver langen zijn jong vrouwtje achtorna- roopt, als zij voor een paar minuten de kamer verlaat „Wanneer kom je weer terug Somerset Maugham heeft van dit aardige gegeven een fijn, beschaafd blijspel welen te maken. Men moet wel een Engelschman zijn, om een dergelijk onderwerp zoo kiesch, wij zouden bijna zeggen zoo voorzichtig en „fashionable", te behandelen. Een Fransch auteur zou er misschien een nog geestiger stuk van hebben weten te maken, maar dan zou het bijna zeker pikant, zoo niet scabreus zijn geworden, een Duitscher zou al heel gauw op de klippen van platheid en grofheid gestrand zijn, terwijl de Engelschman het geheele stuk door een gentleman blijft. Hij heeft den leuken, drogen humor van zijn ras, maar wordt nooit grof of gewaagd. Geen enkelen keer bo- hoeven de dames te blozen of verle gen naar den grond te zien; we zijn met Somerset Maugham den heelcn avond in beschaafd gezelschap. En hij is cr niet minder onderhoudend om. Zeker, het stuk is nu juist geen spiegel van het werkelijke leven, maar hoe veel blijspelen zijn dit ei genlijk wel? Het is niet al te kluch tig of al te onwaarschijnlijk en dat is reeds veel. En het is amusant van het begin tot het einde toe. De opvoering getuigde van stijlge voel'en was van een aangename dis tinctie, de aankleeding was zooals wij dat in de Engelsche salonstuk ken bij Verkade gewoon zijn smaakvol en verzorgd, terwijl ook het spel over het algemeen geroemd kan worden. Allereerst noemen wij den heer Ver kade, die voor dezen keer nu niet eens de rol van den „jeune premier" voor zich had opgevorderd, maar zich tevreden had gesteld met den professor Colightly. Dat was oven verstandig als de raad van dezen le venswijzen geleerde, want nog nooit zagen wij den heer Verkade zóó goed als Dinsdagavond. Hij heeft van de zen Engelschen professor een pracht- type gemaakt; gedistingeerd, sober, uiterst fijn eu toch hoog-komisch was zijn creatie. Naast hooi stond Enny Vrede, die ons voor de tweede maal verraste door haar lenig, geestig en mooi ge nuanceerd speL Het was, zooals het moest zijn: nerveus en gejaagd in "t begin, heerlijk ondeugend in het twee de, grappig overmoedig in het derde bedrijf en het heele stuk door hoogst beschaafd. Het is wel opmerkelijk, hoe deze jonge actrice zich ontwik kelt. Konden wij vroeger niet veel meer dan een beschaafde dilettante in haar zien, na haar speT in Romeo en Julia e'11 Penelope, erkennen wij gaarne, dat wij ons in haar hebben vergist. Wie twee zulke geheel ver schillende rollen zóó weet te spelen, is zeker geen alledaagsch talent. Wanneer Enny Vrede het précieuse geheel en al in den ban doet en zich in het spreken oefent belooft zij één onzer beste actrices te zullen wor den. De heer Paul de Groot speelde den al te veel vertroetelden Dr. O'Far rel. Hij bewees weer eens voor de zooveelste maal, hoe moeilijk het em plooi van jeune premier is, het had losser en lichter gekund. Toch heb ben wij ook in zijn spel veel kunnen waardeoren, liet tweede bedrijf wist hij zeer goed te sluiten. Waarom had men de belangrijke rol van Mrs. Fergussen niet aan mej. Pine Beider gegeven, of behoort deze talentvolle actrice niet meer tot de Hagespelers? Mej. Beider had van deze rol zeker uieer gemaakt dan mej. Sophie Hermse, die wel is waar haar be9t deed, maar allerminst een grande coquette was. De hoer Leydus van Asten had voor het eerst eens een rol van beteekenis, n.l. die van Mr. Davenport, een soort „Lebemann". Hij deed dit prijzens waardig en zonaer overdrijving. Mnar wat moet deze heer nog veel leorenl Hoe komt iemand er eigenlijk toe, zou men zoo vragen, om bij het toonecl te gaan, zonder het abc, het spreken te kunnen? In de rol van een afgeleefdeu, ouden vijftiger gaat zoo'11 krakend keelgeluid er mee door, maar anders... het ia niet aan te hooren! Mej. Hetty Bech speelde Mrs. Wat son, het giegelende doktersweeuwtje, hoogst vermakelijk en teekenend; al leen was haar stem wel wat erg frisch en jong voor een vrouwtje op dien leeftijd. Als geheel dus een uitstekende voor stelling, één der be6te, die de Hage spelers hebben gegeven. Het is wel teleurstellend, dut de heer Verkade zijh gelschap gaat ontbinden, juist nu het zoo goed begint te worden. Wij zullen de Hagespelers met hunne E11- gelsche Society-stukken in het vol gend seizoen noode missen. J. B. SCHUIL. Desm. Ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Maart kwamen ter keunis van den Centralen Gezondheidsraad o ge vul len van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis le Haarlem, en 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphthe ritis te Haarlemmermeer. CONCERT HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. De serie Kriens-avonden werd gis teravond besloten met een extra-con cert. „Lest bestdat kan ook hier gezegd worden, zonder evenwel iets af te dingen op de vorige, want alle zijn uitstekend geslaagd. Maar dit concert was toch wel buitengewoon. Natuurlijk was de groote Vereni ging-zaal weer stampvol. De 1300 aan wezigen hebben met onverdeelde aan dacht geluisterd 't was zóó stil in de zaal, dat men met waarlieid een speld kon hooren vallen. Alle luisteraars waren vol aandacht voor de muziek, geen toontje wilden ze missen 1 De heer Kriens had een zeer mooi programma samengesteld. Het ver meldde een 8-tal nummers, waaron der eenige werken van grooten om vang. Don mees ten iudruk maakte zeker de Orkest-Suite uit de muziek van „Peer Gynt'Dit is een groot en zeer diepzinnig druina vun Noorwe- gen's bekenden tooneelschrijver Hen drik Ibsen. De hoofdfiguur is Peer Gynt, de verpersoonlijking van 't Nuorschc volk. Dit muziekwerk is in 4 doelen ge splitst. Eerst werd de morgenstem ming verkondigd, daarna wordt Ases de moeder van Poer Gynt bezongen, hierop volgt een eigenaardige dans, gewijd aan Anitra, de dochter van 't Afrikaansche Bedoeinen-npperhoofd, en ten slotte worden de luisterenden gevoerd in de hallen van den Bergko ning. Eon machtig werk En wat werd 't keurig gespeeld. Vooral 't laatste ge deelte was zeer effectvol Met niet minder voldoening werd geluisterd naar de groote fantasie uit de opera „Les Huguenots" van Meyer beer. Dit nummer was op verzoek op het programma geplaatst. Geen won der. want wat is 't een prachtig werk. Van de overige concertwerken noe men we nog de wals uit de Gperette „Die lustige Witt we" van Léhar, als- rok de fantasie uit de opera ,,Le Trou- vère". Dit laatste stuk werd ook op verzoek uitgevoerd. De aanwezigen bleken zeer vol daan. 't Applaus klonk zeer rijkelijk, nis een warme hulde aan den heer Kriens en de leden van 't Muziek korps. De serie Kriens-concerten is nn voor dit seizoen weer afgeloopen. Ze ker zullen er onder de getrouwe be zoekers zeer velen zijn, die weer met verwachting uaar deii volgenden win ter uitzien. De Kriens-concerten hebben nu reeds burgerrecht verkregen, ze heb ben een plaats en een eervolle ingenomen in 't Haarlemsche muzika le leven. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, rails voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Jtedaclie van Haarleut's Dagblad, Groote Hoi.t-uaat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt giea aandacht geschonken. VRAAG: Waa'r moet ik mij laten monsteren voor da vaart op de Hol landAmerika lijn en voor die op de Maatschappij „Nederland"? ANTWOORD: U moet zich aanmel den ten kantore der directies. De bu reaux der Maatschappij „Nederland" zijn gevestigd Prins Hendrikkade, Amsterdam die der Holland-Anierika- lijn te Rotterdam. VRAAG: Zou Zandvoort een ge schikte plaats zijn om eene reeds ja ren bestaande rijtuigmakerij, nu uit sluitend carrosserie, voor auto's voort te zetten? ANTWOORD: Om dit goed te kum nen beoordeelen, dient men vakman te zijn; hoewel wij geen vakkennis be zitten, komt het ons toch voor, dat een plaats als Zandvoort voor het be oogde doel niet geschikt is, maar dat deze onderneming het meest in een groote stad Amsterdam of Den Haag thuis behoort. VRAAG: Een sinds ja'ren bestaande Wcerbaarheidsvereeniging heeft als leden ouderen en ook jongelui. Nu is op de laatste jaarvergadering een voorstel ingekomen 0111 de vereeni- ging in twee af deelingen te splitsen, n 1. een Weerbaarheids- en Schietaf- deeling. Dit voorstel werd op die ver gadering aangenomen, en eene com missie benoemd voor een nieuw huis houdelijk reglement, dat in geen ge val met de statuten in strijd zou mo gen zijn, en zoo gesteld, dat elke af deeliug een bestuur had, dat zou ko men te staan onder een dagelijksch bestuur van voorzitter, secretaris en penningmeester. Deze commissie heeft thans aan het bestaande bestuur het conoept-huis- lioudelijk reglement overhandigd. Dit heeft ip zijn midden het ontwerp op eeta enkele wijziging na, goedgekeurd. Het zal verder op een uit te schrij ven buitengewone olgemeene verga dering behandeld worden. Nu is mijn Vraag, moot het be staande bestuur en bloc aftreden of aanblijven? Want nu wordt een ge heel nieuwe toestand geschapen. ANTWOORD: Naar ons oordeel Is het misschien niet noodig, dat het bestuur aftreedt, maar wel wenscbe- lijk, vooral in zijn eigen belang. De leden waardeeren dat als een daad van royale opvatting en zullen het bestuur, wanneer het hun vertrou wen heeft, herkiezen. VRAAG: Een dienstbode hoeft bij hare indiensttreding op 1 Februari jl. den Godspenning ontvangen. Nu is haar togen 1 Mei a.s. de huur opge zegd. Heeft men op dien datum het recht den Godspenning van het loon af te houden? ANTWOORD: Het recht daartoe lieelt men wei, daar de dienstbetrek king niet langer dan drie maan den geduurd beeft. In dit eu derge lijke gevallen laat men hel meisje evenwei meestal den penning behou den. VRAAG: Ik heb in Januari mijn be trekking togen Mei opgezegd. Heb ik nu recht up de Nieuwjarsfooi? AN 1''WOORD: Neen. VRAAG: Ik heb een zoon oud 20 jaar, die zach wil aangeven voor de marine. Waar moet hij dat doen en zich laten keuren? ANTWOORD: Voor de opleiding bij de kweekschool te Leiden en voor de indiensttreding als licht matroos is uw zoon te oud. Of in diensttreding bij de marine op andere wijze moge lijk is, weten wij niet; maar u kunt daaromtrent ten raadhuize alle ge- wenschte inlichtingen bekomen. VRAAG: Wanneer twee uienschen voor gezamenlijke rekening een an tiek meubelstuk koopen, om door het weder verkoopen daarvan winst to behalen, hoe moet men dan handelen wanneeV een van de twee elk aanne melijk bod weigert en rustig in het bezit blijft? ANTWOORD: Eene actie tot boedel scheiding instellen. De beide perso nen zijn eigenaars, ieder voor een On verdeelde helft en niemand hunner behoeft in de gemeenschap te blijven. Vervoeg u bij eenen advocaat. Uit de Omstreken BLÜEMENDAAL. Zekere J. B werd deor de politie alhier in bew aring gesteld voor open bare dronkenschap. Daar hij nog 17 dagen hechtenis had te ondergaan voor eenzelfde feit, is hij overge bracht naar het Huis van Bewaring. Ds. J. A. van Leeuwen, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft, naar inen ons mededeelt, zijn benoe ming tot directeur der inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede, aan genomen. In den tuin van een ledig-staande villa aan den Zuider Stationsweg al hier, werd Dinsdag 1.1. door don heer 11. oen damesrijwiel gevonden. De fiets is ten poütiebureele gedepo neerd, maar tot heden heeft zich nog geen eigenares aangemeld. SPAARNDAM. SPAAR ND AIMS GEMENGD KOOR. Het muzikale Haarlem wil wel eens met eontoe geringschatting spreken r ver de koren en koortjes in onze bui tengemeenten. En somtijds Is die wei nige waardeering wel gerechtvaar digd er zijn er, die na korten tijd van studie reeds in 't publiek optre den, en dan, nu ja. wel toegeklapt worden want dat gebeurt toch al tijd maar op den muzikaal-ontwik keldon hoorder toch een zonderlin gen indruk maken. En hij vraagt zich of. waarom niet nog wat doorgestu deerd is, alvorens de buitenwereld op de muzikale vruchten van den arbeid vergast werd. Maar niemand zal zich een dergohjke vraag na het concert, dat Spaarndam's Gemengd Koor V\ oensdagavond in de Ned. Herv. Kerk gaf, gesteld hebben. Y\ ant deze kranige zangeressen en zangers ga ven vol groeid werk, en de muzikale intenties van den eminenteu direc teur, don heer J. Zuidweg, vonden in den zang een trouwe afspiegeling. Hoe-ts" het eerste lied. Gezang 4, ontlokte onwillekeurig de opmerking, dat dit troepje goed geschoold was, dut liet zuiver zong, en dat de zin van de woorden begrepen werd. En de gunstige indruk werd zonder op houden versterkt. Niet minder dan tien liederen was het programma niet wat t e uitgebreid zongen de Spuariiuummers. meerendeels eenvou dige melodieen, 'die hier en daar toch wel wat technische voetangels berg- den. Het meest troffen ons „Nu zijt wellek online, Jesu Lieveu lieer" van L A. van Tetterode, „Sunctus" van Weber, De Nobel's „Morgenrood" en „Zandmannetje". De karakteristieke liedjes kwamen volkomen tot hun recht. Natuurlijk dat er aanmerkin gen te maken zijn. Zoo deze ulgemee- no, dat over 't geheel wat mat gezon gen werd er was te weinig expressie, een tekort aan levendigheid en warm te maar als men in aanmerking neemt, dat dit koortje eerst twee Jaar bestaat, dan mag de heer Zuidweg met het bereikte zeer tevreden zijn. Minder goeds kunnen wij zeggen van de mannen-alleen. Deze brachten „Vaarwel, gij gouden zonne" en Hein- ze's bekende „Omhoog" ton gehoore. Het eerste liep goed af. maar de uit voering van het tweede niet ge- makkolijke koorwerk vertoonde be denkelijke vlekjes eu vlekken. De sa menklank was bijwijlen zeer onzui ver en in hut tweede couplet was do eerste tenor totaal op een dwaal spoor. Het werk was blijkbaar- te moei lijk, ol met voldoende ingestudeerd. Ten slotte nog enkele woorden aan de solisten van den avond. De Haar lemsche violiste mej. Annie Smulders deed de goede reputatie, waarin zij zich reeds verheugen mag, eer aan. Sedert whaar het laatst hoorden, is haar techniek meer ontwikkeld, de loon, die zij aan haar instrument te ontlokken weet, voller geworden en van rijker klourschakeering. Tempe ramentvol gaf zij César Franck's Pan is Angehcus" en Bacn-Gounud's „Ave Maria'. E11 nu we van deze werken sproken, herinneren we ons dadelijk de prachtige stom van de de- buteerende mej. C. Te vee, een leerlin ge van Hormine Scholten. Mej. 'f eves' rijke alt schonk den aanwezigen veel genot, zoowel in do twee genoemde werken, als in de aria uit „Messias" en Schubert's „Litanoy". De zangeres paart een goede zangtechniek aan be langrijk stemmater ia al, en zal bij wat minder nervositeit dan gisteren avond een nog veel beter indruk kunnen maken, dan zij nu reeds deed. Vermelden wij ten slotte het geache veerde or-elspel van den zoon van don koor-dirigent, dan zal het elk dui delijk zijn, dat dit kerkconcert den bezoekers twee schoone uren gegeven heeft. Had de plaats het niet verbo den, den uitvoerenden zou uitbundige bijval niet onthouden zijn. H1LLEGOM. Raadsvergadering te Hillegom, op Woensdag 22 Maart 1911, des voor middags te 10 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Van der Schoot, Van Til. Verder de heeren G. Veldhuijzen van Zanten en Sluis. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing, onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de sedert de vorige vergadering inge komen stukken, welke voor kennisge ving worden aangenomen. Aan A. Verwei) Lz., K. van Bour- gondien Cz„ A. Hermans en M. Jan sen wordt vergunning verleend tot wederopzegging to! het plaatsen van hekjes voor de rooilijn, voor hun di verse percoelen. Een missive van Ged. Staten inzake indiening van bescheiden betreffende afvoering van den Gerrit Avenweg van den ligger der wegen eu voetpa den, vvurdt voor kennisgeving aange nomen. In verband met een missive van Ged. Staten en in verband met de uit komsten van de algemeene 10-jaarlijk- sche volkstelling wordt, ten gevolge van uitbreiding van het zielental, voorgesteld do rooster van raadsleden te wijzigen, ten gevolg© van vermeer dering van liet. aantal raadsleden. Besïoten wordt, d;e rooster zoodiv nig vast ie stellen, dat in 1913 zullen aftreden 4 leden, ln 1915, 4 leden en in 1917, 5 leden. Het voornaamste punt der agenda, n.l, de onbewoonbaarverklaring van de woonhuizen van de 's-Graveiihaag- scho Hypotheekbank voor Nederland, te s-Gravenhugo, staand© te Hillegom aan de Amerikastraat, komt thans aan de orde. B. eu W. stelden voor. naar aanlei ding van een advies der Gezondheids commissie, de onbewoonbaarverkla ring uit te spreken. Enkele raadsleden, met name d© heeren Balvers, vonden dit ©en ern stige zaak die uog nimmer alhier was behandeld, te meer, waar het hier slechts geldt slecht en te weinig drink- water. De heer Balvers beschouwt het als een kwaad voorteeken voor een op te richten waterleiding, want als men hier begint met onbewoonbaarverkla ring, dan kan de Raad er nog wil van hebben, want ieder weet, hoeveel hui zen slecht drinkwater hebben. Men zal dus in de noodzakelijkheid ver- keeren slechts voor korten tijd nor- tonpompen te slaan, ni. totdat de w&terteiiUng er is. De hoer P. II. vun. Waveren juicht hel worstel echter ten zeerste to© on hoopt dat er nog vele dusdanig© voorstellen zullen komen. Na breedvoerig© besprekingen wordt hel voorstel vervolgens aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt bestolen tot uitbreiding van het «buizennet naar de Beek laan en de Trekvaart. Hierdoor is fei telijk de geheele gemeente thans in de gelegenheid gas te gebruiken. Vervolgens wordt besloten tot het wijzigen van d© begrooting in ont vangst en uitgaaf. Bij de rondvraag geeft de heer Bal vers in overweging voortaan geen ge meentewerk meer bij lamplicht te doen uitvoeren. De heer P H. van Waveren vraagt, wanneer een plan tot verfraaiing van de Van den Éndelaan aan den Raad zal worden aangeboden. Hij vraagt dit, omdat reeds uu is overgegaan tot verhreeding vun die laan en hij meent dat daartoe nog uiet is besloten. Op een vraag van een der leden wordt door den Voorzitter geant woord, dat de Stationsweg na Pa- schea zal worden bestraat. Nogmaals wordt besproken de co- kesverkoon aan de gasfabriek alhier en het thans niet meer voorhanden zijn van die brandstof. De openbare vergadering wordt daarna gesloten en gaat over in comi té generaal. Op de thans vastgestelde kiezers lijst komen voor 1306 personen, tegen 1282 in het jaar 1910. HEEMSTEDE. Aanhouding. In den Hout is aangehouden een persoon, verdacht van het plegen van niet nader to omschrijven handelin gen. Binnenland TWEEDE KAMER. Wij lieten gisteren ons Kamer-tele gram achterwege, want het was een onmogelijke opgave om binnen het gewone bestek een ook maar drage lijk denkbeeld te geven van ©en wets artikel, dat een paar pagina's druks groot is en dc 15 daarop voorgestelde amendementen. Het bedoelde artikel is artikel 5 van de Arbeidswet en bevat de rege ling vun de arbeids- en rusttijden van jeugdig© personen en Vrouwen, alsmede de daarop toegestane uitzon deringen en de bevoegdheden aan dc Kroon gegeven om van de bepalingen af te wijken. Tot recht begrip van onz© lezers geven wij 9e amendementen in de volgorde van de gedeelten van het artikel waarop rij lijn voorgesteld, onder mededeeling dat de beraadsla ging gelijktijdig plaats had over het artikel en alle daarop voorgestelde amendementen, doch rich vooralsnog bijna geheel bepaalde tot de toelich ting der voorgestelde wijziging door den eersten of door een der voorstel lers. De amendementen dan zijn de vol gende: 1. Van de heeren Do Wykerslooth en Van Vliet, bedoelende om den ar- befdsdnu'r van alle beschermde perso nen te bepalen op 58 uur per week en aldus mogelijk te maken, dat, door een werktijd toe te laten van 10 1/2 our peV das. de vriie Zntordngmid- dag algemeen kunne worden. 2 Vau de heeren Schaper c s. om te bepalen dat ook ongehuwde vrou wen die een huishouding te verzor gen hebben des Zaterdagsmiddags vrij zullen zijn. 3. Van dezelfden, om te bepalen dat de vrije Zato"rdagmiddag voor vrou wen in plaats van le 4 uren te 1 uur zal beginnen. 4. Van de heeren Aalberse en Pas- stoo'rs om den arbeid van gehuwde vrouwen in fabriek on werkplaatsen (b©hondens optreden als noodhulp) tc verbieden. 5. Van de heeren Schaper c,s., om bij algemeen en maatregel van be stuur te doen bepalen, dat in sommi ge bedrijven des Zaterdags door jeug dig© persohen en vrouwen niet lan ger mag worden gewerkt dan tot 1 uur 's namiddags. Betoogd werd, dnt deze maatregel zich zou aanpas sen aan hetgeen in de textiel-nijver heid reeds vrijwel regel is. 6. Van den heer Arts, om te ver bieden dut beschermde personen voor de onderneming in wier dienst zij zijn buiten fabriek of werkplaats ar beiden op uren dat zij in fabriek of werkplaats niet arbeiden mogen. 7. Van de heeren Schaper e. s., om toe to staan in plaats van 10 uren 10 1/2 uur per dag te doen arbeiden, mits iu de week niet langer dan 58 uren. 8. Van de heeren Aalberse en Pas- stoors, om het verbod van arbeid der gehuwde vrouw, bij wijze van over gangsmaatregel, te doen ingaan in 1915. 9. Van de heeren De Wij-kerslooth en Van Vliet een tweede amende ment, ten doel hebbende m den vrij en Zaterdag niet afhankelijk te ma ken van den werktijd per week, die niet langer mag zijn dan 58 uren. 10. Van de beeren Schaper c. s., om nachtarbeid van jongens in de glas blazerijen onvoorwaardelijk te ver bieden. 11. Van den heer Arts. om nachtar beid van gehuwde vrouwen te verbie den. 12. Van de heeren Schaper c. s., om nachtarbeid ran vrouwen bij het ha- ringspeten te verbieden. 13. Van de heeren Schaper c. s., om het overwerk van beschermde perso nen (bijvoorbeeld in drukkerijen) te beperken tot 11 uren per dag en 63 uren in zeven achtereenvolgende da gen, op niet langer dan 30 dagen per jaar. 14. Van de Commissie van Rappor teurs, om een vergunning voor over werk voor langer dan zes dagen te binden aan toestemming van den be trokken Minister. 15. Van de heeren Schaper c. s., om uit het ontwerp te lichten de nieuwe in te stellen bevoegdheid om onbe paald vergunning te kunnen geven voor overwerk. Een nnmerking van algemeenen aard werd door den heer Loeff ge maakt. Deze kwam er tegen op, dat het art. 5 verbodsbepalingen betreft omtrent het verrichten van arbeid (terecht zonder strafbepaling, omdat men arbeid niet straffen ka to terwijl de wet vroeger verbood het „doen ar beiden" onder bepaalde omstandighe den, hetgeen wèl te bestraffen was. Heden 11 uur voortzetting. I11 den namiddag bracht de Kamer op het drietal tor benoeming van een Jid der Rekenkamer, ln volgorde van keuzo de beeren Joh. Krap, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland Rech- lieu Morra, secretaris der Rekenka mer en dr. Van Vredenburch, oud-se cretaris van den Pensioenraad. De voordracht zal H. M. de Koningin worden aangeboden door een commis sie van 9 leden der Kamer. Na de arbeidswet komt nog dc wet op de Staatsbedrijven in behandeling. WIJZIGING BEROEPSWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Beroepswet, waar van de strekking is in de eerste plaats invoering van de drie-leden kamers voor den Centralen Raad, waarmede een wensch van dien Raad zelf vervuld zal worden. Voorts wordt in het ontwerp aan de Koningin de bevoegdheid ver leend .telkens als de plaats van een voorzitter van een raad van beroep oponvalt, die betrekking onvervuld te laten en haar waarneming op te dragen aan den voorzitter van een nabifirigen raad van beroep of aan een rechter of kantonrechter, verbom- den aan een gerecht, gevestigd in de gemeente, waar de raad van beroep zijn zetel heeft. De waarneming van bet ambt van griffier zal geschieden op dezelfde wijze, doch alleen doos een griffier of substituut-grif fier bij een rechtbank of een kantongerecht. Gelet op den omvang van 't werk,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6