is bij meer dan één raad van be roep de aanstelling van een eigen voorzitter of griffier niet meer ge rechtvaardigd. De Raden te Amster dam en Rotterdam deden in 1910 te zamen 855 zaken af, terwijl er dat jaar in het geheel slechts 1467 voor rekening van de 14 overige raden van be'roep kwamen. De waarneming hoeft plaats tegen een belooning van ten hoogste f 1000 's jaars. GEMEENTEWERKLIEDEN TE AMSTERDAM. In d«3 gistermiddag gehouden raadsvergadering kwam in behande ling liet voorstel van B. en W., om hen uit te noodigen, voorstellen in te dienen tot wijziging van het Werklie denreglement, waarbij de (gemiddel de) 9-urige werkdag als grondslag aangenomen is, en lien in staat te stellen, in verband hiermede de loon regeling te herzien alsook het voor stel van het Raadslid Pothuis c. s.. tot verhooging der loonen van ge meentewerklieden, welk voorstel hierop neerkomt, dat voorgesteld wordt do minimum loonen van f 11.40 en f 12 te verhoogen tot f12.42 en f 12.% (met ingang van 1 Januari 1911). Do Raadsleden Oudegoost c. s. stel len voor, in hot ontworp-besluit van B en W. te lezen a. „om de gelijkheid, waarvan het reglement uitgaat, ten aanzien van den werktijd voor zooveel mogelijk te verwezenlijken, door den maximalen 9-urigen werkdag tot grondslag aan te nemen, terwijl bij afwijking in het belang van den dienst, por woek niet meer zal worden gewerkt dan 54 uur. Door de Raadsleden Nolting en KI. de Vries wordt voorgesteld, het eerste gedeelte van het concept-besluit, te lezen als volgt ,,B. en W. uit te noodigen, eene voordracht in te dienen tot wijziging van het Werklieden-reglement, waar bij eene gemiddelde 54-urige arbeids week als regel wordt gesteld." Door de heeren Fabius, Douwes, Hendrix, Versehure, Ter Haar en Posthumus Meijjes was de volgende motie ingediend „De Raad, van oordoel, dat er geen aanleiding bestaat tot wijziging van het werklieden-reglement, strekken de om de gelijkheid, waarvan dat reglement uitgaat, ten aanzien van den werktijd voor zooveel mogelijk te verwezenlijken, door den gemiddel den 9-urigen werkdag tot grondslag aan te nemen, spreekt de wenschelijkheid uit, de loonregeling zoodanig te lierzien, dat met behoud van een stelsel van pe riodieke verhoogingen on met behoud van de bestaande maxima als regel den werkman bij zijne vaste aanstel ling geen lager loon dan f 12.60 per week worde toegekend." Verschillende sprekers voerden het woord, om hun amendementen of mo tie toe te lichten. De wethouder de heer V. d. Bergh verdedigde het voorstel van B. en W. Hij zei, dat B. en W. niet verwach ten, dat er 3ÖÖ nieuwe werklieden noodig zullen zijn. In Würtemberg had men bij ver korting van den arbeidstijd in de staatsbedrijven tot 9 uur gerekend op een som van 700.000 Mark; de kosten bleken inderdaad slechts een tiende, 70.000 Mark, te zijn. B. en W. «uilen niet op het vier- ploegenstelsel aausturen, maar bij 't drieploegeustelsol, dat 56 uur per week vordert, de 2 uur meoT als overuren betalen. Door aanneming van de motie-Fa- bius zuilen ten aanzien van het loon enkele periodieke ve'rhoogingen ko men te vervallen. Consequent moet de verhooging In de motie-Fabius belichaamd leiden tot verhooging ook van de maxima. Men heft voorts het verschil tusschen den vakman en den niet-vakman ten aanzien van het loon op. De heef Fabius betoogde, dat men het niet moet voorstellen alsof men hier zoo iets belangrijks doet Zelf heeft men vroeger gezegd, dat deze arbeidsverkorting zoo weinig betee- kende. De motie-Fabius wordt verworpen met 26 tegen 15 stemmen. De heer v. d. Tempel wees er op, dat de voordracht vun B. en W. geen bevrediging kan geven aan de Am- 8terdamsche gemeentewerklieden. Door den gemiddelden negenuren dag hebben de werklieden juist in het beste deel van het jaar een arbeids dag van tien uur. Dat is half werk. De voordracht beteekent een lotsver betering van nog geen halven gulden per arbeide'r per week. De heer Oudegeest verdedigde uit voerig zijn amendement voor den maximalen 9-urigen werkdag. De heer KI. de Vries verdedigde eveneens zijn amendement en reken de de meerdere kosten daarvan op f 10.000 per jaar. Na het debat werd tot stemming overgegaan. Het amendement Oude geest werd verworpen met 32 stem men tegen 7. Het voorstel Pothuis werd verwor pen met 23 tegen 16 stemmen. Na over eenige onderdeelen ge stemd te hebben, werd de geheele voordracht van B. en W. aangenomen met 27 tegen 13 stemmen. Tegen de heeren Posthumus Mey- jes, mr. S. de Vries Czn., Roëll, Nuyens, Schoch, Zwart, Douwes, Ter Haar, Ve'rschure, Hendrix, Diepen horst, Schut en Fabius. EEN BEROEPSDIEF. Dinsdagmiddag kwam een bejaard lieer in den winkel van den juwelier W. van Rossum du Chattel te Leiden en vroeg eenige gouden ringen te mo gen zien. Van den koop kwam niets, ïtfaar toen hij den winkel had'verla ten miste men tweo zegelringen. De politie, onmiddellijk gewaarschuwd, legde de hand op den dief die de rin gen nog om do vingers droeg.De aan gehoudene bleek oon oud koloniaal te zijn die reeds 30 jaar van diefstal en oplichting leefde en 12 Jaar in de ge vangenis doorbracht. DE QUAESTIE TE SCHIPLUIDEN. Men schrijft ons uit Schipluiden Wanneer men de agenda voor de aanstaande zitting van den gemeen teraad inziet, waarop o. a. voorkomt behandeling van het verzoek van A. Wedman, opi pensioen, dan bemerkt men, dat de strijd, die eeuigen tijd geluwd scheen, weer opnieuw ont branden zaL Men weet toch, dat vooral het ontslag van den veldwach ter Wedman aanleiding gaf tot de onregelmatigheden op het dorp. In een uitvoerig adres richtte Wed- inan tot den Raad een verzoek om pensioen, waaraan een uitgebreide lijst van ernstige grieven tegen de handelingen van den burgemeester was gevoegd. Het laat zich dan ook aanzien, dat de vergadering van Vrij dag de vorige nog overtreffen zaL DURE EIEREN. Gisteren zijn te Snoek reeds verhan deld 11 kievitseieren tegen f 1 en f 1.10 per stuk. BRAND. Gisterochtend te 7 uur werd brand ontdekt in de bakkerij van de firma Wed. J. M. Salters, aan den Vogelen zang no. 28 te Rotterdam. Uit de bak kerij deelden de vlammen zich mede aan de twee daarboven gelegen ver diepingen, dienende als meelzolders en tot opslagplaats van andere bij het bedrijf gebezigde grondstoffen. Op de meelzolders lagen ongeveer 200 balen meel. Terwijl de bakkerij met de daarboven gelegen zolders zoo goed als geheel door het vuur ver nield werden, bleven winkel en woon huis gespaard. Verzekering dekt de schade. DE SOCIALE VERZEKERING EN DE S. D. A. P. Een commissie, bestaande uit de heeren J. H. Schaper, J. E. W. Duys, L. Heyermans, J. van den Tem pel en inr. G. W. Sannes, heeft in opdracht van het partijbestuur der S. D. A. P. het vraagstuk der sociale verzekering onderzocht. In het uitvoerig rapport stelt zij de volgende conclusie Overwegende, dat de arbeiders in de kapitalisti sche maatschappij in den regel zoo laag loon verdienen, dat dit nauwelijks voldoende is ter bevredi ging van hunne noodzakelijke levens behoeften gedurende den tijd, dat zij werken, zoodat zij in nood en ellende verzinken, wanneer zij verhinderd zijn. hunne arbeidskracht te gelde te maken, hetzij door ziekte, ongeval, invaliditeit, ouderdom of werkloos heid arbeidsters ook door zwan gerschap of moederschap dat het noodzakelijk is, In dezen nood der arbeiders te voorzien vorderen wij een goed ineensluiten- de sociale verzekering op de volgende grondslagen Een recht op ouderdomspensioen worde ingesteld voor arbeiders en met hen gelijkgestelden, ingaande op 60-jagigen leeftijd, alsmede een we duwen- en weczen-pensioen Een invaliditeitspensioen worde verzekerd aan alle loontrekkcmlen, met ruime opvatting van het begrip „bedrijfsongeval", zoodat hieronder ook de beroepsziekten en de beroeps- invaliditeit vallen Een verplichte ziekteverzekering worde ingevoerd, zoowel ten dienste van een behoorlijke verpleging van den arbeider en zijn gezin als van een geldelijke uitkeering wegens loonder ving, benevens een moederschaps verzekering als geldelijke tegemoet koming in de kosten van bevalling, ook voor vrouwen, die enkel gozins- arbeid plegen te verrichten Een werkloosheidverzekering worde van Staats- en gemeentewege bevor derd. Ten aanzien van de invaiiditeits-, ongevallen- en ziekteverzekering moet vrijwillige toetreding voor zelfstandi gen openstaan. De kosten dezer sociale verzekering dienen in de toekomst door de ge- meerschap en door het bedrijf te worden gedragen, doch in de gegeven omstandigheden vinde een verdeeling der lasten plaats als volgt het ouderdoms- en weduwen- en weezenponsioen worde betaald door den Staat de Staat en de werkgevers brengen samen de lasten op voor de invalidi teitsverzekering de ziekte- (inkl. begrafenis- en moe- derschaps-) verzekering worde voor één derde betaald door do werkge vers, die bovendien de volle premie voor het bijzonder ziekte-risico van hun bedrijf hebben op te brengen voor één derde door de arbeiders en voor één derde door den Staat- De ge meente steunt in zake werkloozen- premies en desvereischt in die der losse arbeiders de werkloosheid verzekering worde gedragen door liet Rijk, de gemeente en de arbeiders de ongevallenverzekering kome ge heel ten laste van de werkgevers, waarbij elke afwenteling der kosten op den Staat of de arbeiders met kracht moet worden bestreden. Betreffende de organisatie der so ciale verzekering moet zoover moge lijk worden gegaan in de toekenning van zelfbestuur door de verzekerden, zoodat met name de invaiiditeits- en ziektekassen organische en democra tisch bestuurde lichamen vormen, de laatste plaatselijk ingericht, met be voegdheid tot federatie. De werkloo- zenverzekering moet van de nationa le vakorganisaties of daarmee gelijk te stellen corporation uitgaau. in den zin als bedoeld in de resolutie 1908 van het Xederlandsch Vakverbond, met onthouding van allen dwang tot verzekering van ongeorganiseerden. In zake alle onderdeelen der socia le verzekering worde, in alle instan- tièn, beroep op een leeken-recht- spraak ingevoerd. HET TUBERCULOSE-MIDDEL VAN EILERS. De heer H. J. EileTs, die wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskun de reeds tweemaal wérd veroordeeld en om aan de straf te ontkomen do wijk naar DuitschJand nam, heeft zich thans met een verzoekschrift gewend tot de Geneeskundige Facul teit der Leidsche en andere Universi teiten om het bewijs te mogen leve ren van de deugdelijkheid van zijn middel. Na eventueele voleindiging van het onderzoek wil hij het middel ter beschikking van de medische we tenschap stellen. tHhld.) KINDJE VERBRAND. Het driejarig kindje van den tim merman VV., te Nieuwe Pekela, dat zich deerlijk had gebrand, is aan de bra'ndwonden overleden. WACHTGELD VOOR ONDER WIJZERS. In Noord-Brabant is door de onder wijzers in het arrondissement Roo sendaal een actie op touw gezet, ten doel hebbende verbetering te brengen in de bepalingen voor wachtgelders. Men heeft zich tot de onderwijzers in het geheele land gewend, met het ver zoek in de maanden Juni en Juli pro vinciale meetingen te houden. In Noord-Brabant zal de meeting gehou den worden in Tilburg in de Gilden zaal op Zondag 18 Juni. Verder beef? men den steun gevraagd van alle groote Vakvereenigingen. De grieven, die men tegen de hui dige regeling heeft, zijn, kort samen gevat lo. Het wachtgeld is te klein 2o. Het kan ontijdig vervallen 3o. Art 41, 5de lid, van de et tot regeling van het Lager Ouderwijs, verzwakt de rechtspositie van den on derwijzer en zou hem kunnen over leveren aan de willekeur van de ge meentebesturen 4o. De jaren, die men op wachtgeld doorbrengt, tellen niet mede bij de berekening van hot pensioen, althans niet voor de onderwijzers, die nu 1905 in functie zijn getreden. De wenschen der ouderwijzers zijn in de vijf volgende punten geformu leerd a. De onderwijzer Jijde door liet opheffen zijner betrekking geen finan cieel© schade. b. De onderwijzer, wiens betrekking wordt opgeheven, blijvo onderwijzer, zij het op non-activiteit c. De onderwijzer op non-activiteit blijve ter beschikking van do Regie ring om ie kunnen worden benoemd tol een betrekking bij bet onderw ijs (met inachtneming van het sub. a uit gedrukte). d. De onderwijzer op non-activiteit blijve vrij in het solliciteeren naar en aanvaarden van een betrekking buiten het onderwijs. e. Bij het aanvaarden eener Rijks- Provinciale- of Gemeente betrekking buiten het onderwijs, vervallc ot vermindere t wachtgeld, slechts met inachtneming van bet sub. a uitge drukte. BEROOVINGEN. De laatste dagen hebben te Gronin gen eenige brutale beroovingen plaats gehad. Op klaarlichten dag heeft een ar beider aan oen 71-jarigan varensge zel, die hij naar een afgelegen weg gelokt had, onder bedreiging van ge weld, een portemonnaie met f 28 ont stolen. Een pas ontslagen man uit de rijks werkinrichting is eveneens met ge weld een uitgaanskas van f 13.50 ont- De dader dezer twee beroovingen, een 31-jarige arbeider, is aangehou den. DE KOLONIALE BANK. De Koloniale Bank te Amsterdam vierde gister haar dertig-jarig be staan. De directeuren ontvingen veel blijken van belangsleiling. DE POLITIE TE AMSTERDAM De Amsterdamsche Politiebond heeft de volgende motie aangenomen: spreekt als zijne overtuiging uit, dat de loonen der Amsterdamsche po litiebeambten beslist onvoldoende zijn en dat wijziging in de dienstregeling, waardoor de agent van politie niet langer 84 uren per week aan zijn ge zin wordt onttrokken, dringend nood zakelijk is, draagt het bestuur op deze ter kennis te brengen van bevoegde au toriteiten." GEÏSOLEERD. Ds. v. Veen, predikant te Dokkum, die Donderdag j.l. op het eiland Ameland als spreker optrad, zit daar nog gevangen. Door de oostelij ke winden liggen de W adden gedeel telijk droog on kan de postboot niet varen. Twee 15-jarige jongens, die examen moesten doen voor de Rijks kweekschool te Maastricht, hebben in 2 V2 urn- te voet Holwerd bereikt. Zij zagen er geheel bemodderd en be slijkt uit. Hun Zohdugsche pak droe gen ze in een bundeltje op den rug. Direct na aankomst werd op den dijk een vuur ontstoken, om den eilan ders te doen weten, dat de tocht ge lukt was. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. (Vervolg). Na lange discussie werd inet 327 tegen 156 stemmen aangenomen de volgende motie Leiden: De algemeene vergadering van oor deel, dat aan een weekblad behoefte bestaat, daar het weekblad van het Ned. Landbouw-comité niet aan de billijk gestelde eischeu voldoet, noo- digt het boudsbestuur uit, in deze be hoefte te voorzien. Hierna hield dr. H. Remmelts, in specteur van den veeartsenijkundigen dienst, een lezing over: „De wijze van bestrijding der tuberculose". Daarna kwam in behandeling een voorstel van do afdeeling Nieuiwer- kerk a. d. IJsel, luidende: „Dat het hoofdbestuur zich tot de hooge regoe- ring wende met het verzoek iederen landbouwer te verplichten den stier, welke voor dekking gebruikt wordt, van Rijkswege kosteloos to laten on derzoeken op den zoogetoaainden tu- berculoseproef. Mocht uit dit onder zoek blijken, dat het dier aan tuber culose" lijdende is, dat het dan in geen geval door den landbouwer voor den publièken dienst, d. i. als zoogenaamde dijk- of wegstier mag aangewend worden. Omdat het hoofdbestuur van mee- ning is, dat rijst i eren door het ge bruik dat er bij het dekken van wordt gemaakt, geen aanleiding zouden umnen geven tot het besmetten der gereden koeien met tuberculose, prae adviseert het 't voorstel niet aan te nemen. De vergadering bleek het met het hoofdbestuur eens te rijn. Ten slotte werd aan de orde ge steld een bespreking over de volgen de quaestie: „De afdeeling R&nsdorp vestigde in de algomeene vergadering van 15 Sept. 191Ó te Hoorn de aan dacht op de omstandigheid dat, waar op de markten voor export-vee 25 ct. peir stuk geheven wordt, n.L 10 cent voor het fonds en 15 cent keurloon, dit bedrag meermalen dubbel moet betaald worden, n.l. als betzelfde dier weer aan anderen verkocht is, en stelde daarbij de vraag of daar tegen geen maatregelen te nemen zijn." Een besluit werd niet genomen. HOTEL „DE WAGENINGSCHE BERG'. Met 97 tegen 66 stemmen besloot de aandeelhoudersvergadering tot her bouw van het verbrande hotel „De W'ageuingsche Berg". De bouwkosten mogen niet meer dan f 40.00Ü bedragen. DOOR DEN DRANK. In een sloot onder Kolluin is ver dronker. A. Beerstra, smid te Veen- klooster. Misbruik van sterken drank noemt men als oorzaak van het on- gevaL DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Gistermiddag is nabij het stations- emplacement Almelo de rangeerder H. Voskamp, te Ambt Almelo, door den sneltrein, komende van Deven ter, overreden en gedood. Hij laat een weduwe en een kind na. NEDERLAND EN DE ENGELSCHE KRONINGSFEESTEN. Naar verluidt, zal als vertegenwoor diger van de Koningin de Prins der Nederlaudeu afgevaardigd worden naar de kroningsplechtigheid te Lon den in Juni a.S-, als hoofd eener bui tengewone zending, waarvan de le den later zullen worden aangewezen. Mr. PATIJN. De toestand van Mr. Patijn, Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, is zeer zorgelijk. Mr. II. P. MARCIIANT. „Land en Volk" spreekt het bericht van ,,IIet Vaderland", betreffende een aanstaand aftreden van haar hoofdredacteur, mr. Marchant, tegen. VERGIFTIGING In het lijk van den moesker K. N., te Groningen, is bij het onderzoek in het ziekenhuis arsenicum gevonden. De man had geregeld dat vergif thuis en buren hebben meermalen een hoe veelheid arsenicum van hem gehaald om ratten te dooden. In tusschen wordt hier niet aan een misdaad gedacht. Om evenwel reke ning te houden met een mogelijke misdaad, is de kist verzegeld. Heden zal het lijk in de verzegelde kist begraven worden. ZAL HET HELPEN Toen op het jongste Volksconcert te Utrecht een deel van het publiek goedvond op te staan en te vertrek ken onder het laatste nummer, heeft de directeur Hutschenruijter afgetikt en een verontwaardigde toespraak ge houden. Zijn protest werd met luide toejuiching begroet, en 't bleef daar na stil tot het einde. EEN HOMOEPATHISCH ZIEKEN HUIS Aan het U. D. wordt medegedeeld, dat nog dit jaar te Almen nabij Zut- phen een model homoepatisch zie kenhuis zal verrijzen, onder directie van dr. P. L. van der Harst, arts te Almen. De stichting, die eenige tonnen gouds zal eischen, wordt geheel be kostigd door mevrouw Van den Ho- nert-Janssen. Er zal gelegenheid zijn tot opneming va'n patiënten tegen be taling, doch on- en minvermogenden zullen geheel kosteloos worden opge nomen. Er zal een garage worden gebouwd voor een zieken-auto, om de patiën ten van en naar den trein te vervoe ren. DE VÜTLVERNTETTGING. Naar de Tel. verneemt, heeft de ge zondheidscommissie. aan wie B. en W. indertijd advies in zake de kwes tie dér vuilverbranding hebben ge vraagd, zich met groote meerderheid van stemmen voor het oprichten van een verbrandingsoven verklaard, waarvan de energie gebruikt wordt voor het opwekken van electriciteit. Tegen de vervaardiging van steenen uit de slakken heeft rij bezwaren. De bezwaren der gezondheidscom missie tegen het verwerken van het vuil tot brandstofnootjes zijn niet zoozeer van hygiénischen, dan wel van practischen aard. Rechtszaken SLUISQUAESTIE. Voor den Hoogen Raad werd, over eenkomstig de beslissing in vorige instantiën, waartegen de officier van justitie te Haarlem in beroep was gekomen, geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging Jegens een schippefr, die ve'rvolgd was geworden wegens niet-nakoming der bevelen van den sluismecster omtrent de op volging van de voorschriften, vervat in de keur voor de Wilhelmlna-sluis te Zaandam. De onderhavige bepa ling van de keur wordt flus geacht van verbindende kracht te missen, wijl zij een ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht op den sluis- meester zou inhouden, daar het door dezen gegeven bevel (om genoemde sluis niet door te varen met een sleep vaartuigen, waarvan twee naast elkaar werden gesleept) niet in de keur zelve is opgenomen en dus niet steunt op een wettelijk voor schrift. DIEFSTAL BIJ DE STAATSSPOOR. We lezen in de Tel. Eenigen tijd geleden werd te Utrecht, in verband met de vermis sing van ongeveer f2000 uit de brand kast op het kantoor van de werkplaats der Staatsspoor aan de Moreelsclaa». onder verdenking gearresteerd de boekhouder G. v. K.. aldaar. On verzoek der justitie is toen door do Staatsspoor een uitgebreid admi nistratief onderzoek fneesteld, naar bet door dien ambtenaar in de laat ste jaren gehouden beheer, waarvan het resultaat van dien aard moet zijn, dat de daarop betrekking hebbende stukken reeds door den rechter van instructie aan de rechtbank zijn door gezonden en dat een verwijzing naar de openbare terechtzitting zoo goed als zeker moet zijn. De verdachte blijft echter zijn on schuld volhouden. Als rechtskundig raadsman in de ze zaak zal waarschijnlijk mr. H. Th. Gerlings optreden. en Wedstrijden VOETBAL. MEDAILLE-WEDSTRIJD F.N. Zondag a. s. zullen in mednllle- wedstriiden vier vereenigingen uitko men de Santpnortsche V. V. Ilrllan- dia II. H. F. C Door Oefening Sterk en H. F. C. Holland Voor deze wed strijden ziin uitgeloofd een zilveren on een bronzen medaille, beschikbaar gesteld door de heeren P. Martin en P. Guit. De wedstrijden vinden plaats op het terrein aan den Oude weg bij de C. vi órkplaats. NEDERLAND—BELGIè-WED- STRIJD TE DORDRECHT. De belangstelling blijkt ook dit jaar enorm te zijn en reeds Dinsdag wa ren alle toegangskaarten voor de zit plaatsen en de staanplaatsen uitver kocht. (Zondag was de kaartverkoop begonnen). De secretaris van den N. V. B. heeft zich daarom onmiddellijk naar Dordrecht begeven, om met het be stuur van D. F. C. middelen te be ramen de vele teleurgestelde belang stellenden te gemoet te komen, door nieuwe zitplaatsen bij te bouwen. Men is er in geslaagd eene regeling te treffen, waardoor nog 1000 zit- plaatsen tér beschikking komen. In het geheel zijYi er dus op het D. F. C.- terrein circa 6000 zitplaatsen. HOCKEY. Van 9 tot en met 17 April zal een Engelsch hockey-elftal uit Gussex in on3 land een aantal wedstrijden spe len. Het team toert onder den naam „Ephemerid". 9 April wordt hier te gen de Haarl. H. C., 16 April tegen De Musechen gespeeld. JOURNALISTEN-ELFTAL. Binnenkort sal te 's-Gravehhage een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen elf Rotterdamsche en elf Haagsche journalisten. De Haagsche combinatie heeft zich reeds vrijwel gevormd en zal vermoedelijk uit de volgende heeren bestaan: E. Rnernpol, Vaderland: mr. J. J. van Bolhuijs, N". R. Ct.; H. G. Pan- nekoek. Vaderland; G. Polak Da'niels, Vaderland; D. Hans, De Telegraaf; J. E. van der Wielen, Analytisch-ver- slag; H. van der Wielen, Correspon- dentiebureau; A. Sturenhérg, Nieuwe Courant; mr. P. Swart. Vaderland; C. Voute N. R. Ct.; en B. C. van Ber- knm. Corres pond ent iebivrean. De heer Voute is de liekende oud- Haarlem-speler. De veree'niging II. B. S. zal haar terrein voor dezen wedstrijd afstaan, en verleent ook in andere opzichten medewerking. Met het oog op de om standigheid,dat bijna alle journalis ten-voetballers in vele jaren niet meer achter den hal geloopen hebben, worden maatregelen getroffen om een te groote belangstelling van de zijde van het publiek te voorkomen. De heer Leo Faust, Nieuwe Cou rant, zal als grensrechter voor Den Haag optreden, terwijl een Amster- damsch journalist den wedstrijd «al leiden als scheidsrechter. Uit de Arbeiderswereld HET CONFLICT-ASSCHER GEéINDIGD. Naar nit goede bron bericht wordt, is het geschil bij de firma Asscher, te Amsterdam, betreffende de mëlée- slijpers. geëindigd. De arbeid wordt hervat. Het „Hbld." meldt nader Men herinnert zich. dat de mélée- slijpers, ruim zestig in getal, op ad vies van het bestuur van den A. N. D. 13. een voorstel van de firma As- scher tot vermindering van den toe slag op de langs organisatoriscben weg overeengekomen loonen, enkele weken geleden verwierpen, zij wer den dientengevolge allen door de fir ma Asscher ontslagen. Hetzelfde voorstel is echter thans op advies van het A. N. D. B.-bestuur door dezelfde werklieden aangeno men. Waarschijnlijk rijn de plannen door de firma Asscher voorbereid, niet zonder invloed op deze veranderd# beslissing gebleven. In elk geval is door het gevallen besluit elk verder conflict tusschen dc firma Asscher en den A. N. D. B. voorkomen. Allo werklieden komen wrer op hun oude plaatsen terug. Kerk en •■(■Hsool NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Wedde ds. A. Tiesser te Oudendijk, N.-H. Aangenomen het beroep te Wijhe door ds. H. Matzer. te Zoelen te Zuid-Zijpe ds. J. P. «Ie Graaff, te Jisp (N.-H.). Aangenomen bet beroep te Wedde (Gr.) ds. A. Tiessen, te Oudendijk, (N.-H.). ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen, 20 Maart Geslaagd voor het cabdidaatsex. wis- en na tuurkunde, de heer J. C. Keyman. Utrecht. Gesl. doet. rechtsw. de heer W. J. P. de Lille Hogerwaard. Amsterdam. Geslaagd voor het can- didaats-examen in de Rechlsweteir schap de heer A. M. V. Bonnike. Utrecht Geslaagd Doet ex. rechts wetenschap R. H. Brandenburg van Veen. Gemen?d Nieuws TREURIG ONGELUK. De zendeling Brockhaus van het Rijnsche Zendelinggenootschap te Barmen, gevestigd ie Hinako in W.- Nias, is in zee verdronken, deelt de Sum. Bode mede. Het ongeluk gebeurde, toen de heer B. zich in een prauw naar boord wilde begeven. Ten gevolge van de onstuimige zee kantelde de prauw, met het treurig gevolg dat de heer R. en vier medevarende Inlanders verdronken, terwijl andereu zich wis ten te redden door xich aan het om geslagen vaartuig vast te klampen. De heer B. was pas 2 12 maand ge huwd met een Duilsche dame. DE UITSLUITING IN CHEMNITZ. De voor eenige dagen reeds aange kondigde uitsluiting in de metaalnij verheid in Chemnitz is Maandag be gonnen. Maandagavond werd aan de helft van de roetnnllv-werkérs te Chemnitz medegedeeld, dat er voor hen geen werk meer was. Tiendui zend werklieden zijn daardoor werk loos gemaakt; over acht dagen zullen de overige tienduizend hetzelfde lot ondergaan. De aankondiging van het ontslag had in de meeste bedrijven zonder eenig incident plan's Dc Sak sische fabriek van weefstoelen zal Vriidag worden sesloten. De Duitsche fabriek van machines en werktuigen vroeger Sondermann en Stier, zal binnen acht dagen dit voorbeeld vol gen. als de vormers en gieters in dien tijd den arbeid niet hebben her vat. De ijzergieterijen staan over 't algemeen stil, slechts bij enkele fir ma's wordt nog gewerkt. TER DOOD VEROORDEELD. De president van de Fransehe re publiek heeft de doodstraf, uitgespro ken tegen de twee knapen, Tissier en Demarett, die begin Januan den banklooper André in hun woning te Parijs lokten en tiaar vermoordden, veranderd in levenslangen dwang arbeid. HET COMPLOT IN DEN CONGO. Omtrent het z.g. complot te Boma in Belgisch-Congo meldt de „Tribu ne Congolaise". De geheele zaak bepaald zich tot het volgende: Matrozen hadden een aantal slechte revolvers aan de ne gers verkocht; daaruit ontstond een onderzoek en vervolgingen werden ingesteld wegens het onwettig dragen dier wapens. Spoedig werd ér gesproken van een aanslag; de praatjes daarover werden overdreven, tot men van niet minder sprak dan van een geheim koraplot, dat het leven van al de blanken be dreigde. De negers hebben volstrekt geen kwade bedoelingen tegenover de hlan ken gehad. Het is echter waar, dal er te Boma alle soorten van geepnfs van negérs vergaderd Is, meest uit Opper-Congo aangekomen, en dat eigenlijk ln de gevangenis thuis behoort. DYNAMIET-ONTPLOFFING. Men verneemt uit Zurich, dat o«n dynamietvoorraad, die was opgesla gen voor het leggen van een militai ren weg in de buurt van Belliuzona. in de lucht is gevlogen. Men denkt aan een daad van wraak. Voor zoo ver bekend is, zijn geen menschenle- vens te betreuren. DE BROEK-ROK. Voor een dér Londensche politie rechtbanken zijn twee mannen tot een boete van een paar gulden ver oordeeld. omdat zij een dame. die den broekrok droeg, hadden belee- digd en een oploopje hadden uitge lokt. De rechter betreurde het teh zeerste, dat niemand zich bij het op loopje geroepen had gevleid, om de beide mannen eens flink om de oo- ren te slaan, een middel dat hem blijkbaar beter toeleek, dan cle ge ringe boete. Intusschen meldt men, dat ook te Huil een draagster van t nieuwe kleedingstuk door een reus achtige menigte is achtervolgd en lastig gevallen. Hier was een groote politiemacht noodig om de orde te herstellen. Trouwens haast overal geeft de nieuwe mode tot rolletjes en straatoploopen aanleiding.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7