NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KONINGIN HELENA 28e Jaargang. No. 8514 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feostdagen. VRIJDAG 24 MAART 1911 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J Haarlem van 1—5 regels 1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der ri Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 V Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.ö5 BC50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. OöUustreerï Zoïïagsblad, voor Haarlem I 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post ,0.45 IntercommunaaITeIefoonnummerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. g§!p Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De Duitsche Rijksdag heeft gisteren de begrooting -voor DE DUITSCHE KOLONIèN besproken. Sprekers uit alle partijen, behalve de sociaal-democratische, erkenden, dat bij de begreoting z-imgheid is be tracht, en wezen op de voorspoedige ontwikkeling var het koloniaal ge bied. Op vragen rorklaarde de staats secretaris, dat h'j zich beijvert do Rijkstoelagen v-ooi de koloniën voort durend te verminderen. Speciaal In Zuid-West-Afrks zul dat, nadat de spoorweg op 1 April 1912 voltooid zal lijn, door vermindering van do bezet tingstroepen mogelijk zijn. Ook op economisch gebied gaan de koloniën vooruit. Aangaande het vraagstuk der in boorlingen verklaarde men van de regeering* tafel, dat getracht wordt, den dwa ïgarbeid af te schaffen. Af schaffing van lijfstraffen ware ook te wenschen, maar de inboorlingen in de onderscheidene koloniën zijn van Zeer uiteenloopend ras. en öp dit mo ment kunnen dan ook in sommige deelen der koloniën de lijfstraffen nog niet gemist worden. De quaestie aangaande ELZAS-LOTHARINGEN is gisteren in het Pruisische Huis van Afgevaardigden ter sprake ge bracht. Bij de behandeling der be- grooting verklaarde Von Heydebrund dat de conservatieven zich voorbe hielden om van de Pruisische regee ring later rekenschap te vragen, dat zij in den Bondsraad voor het Elzns- Lotbaringsche grondwetsontwerp ge stemd lieeft. De vraag, welke positie Elzas-Lotharingen constitutioneel in neemt, is van groot belang voor de veiligheid van het Rijk, de fouten op dit gebied gemaakt, zouden eventueel met Pruisisch bloed weder goed ge maakt moeten worden. De zelfverloochening, waarmede Pruisen in een verzwakking van zijn invloed in den Bondsraad zou bewil ligen. is in het politieke leven niet zeer aan te bevelen, zoo zei de heer Von Hevdebrand. De vrij-conservatief Von Zedlitz zei, dat de verklaring van minister Del- brück, in de commissie uit den Rijks dag, dat Elzas-Lotharingen 3 stem men in den Bondsraad zal krijgen, van de zijde van Pruisen ernstige en krachtige veroordeeling moet teweeg brengen. (Van rechts geroep zeer juist Ij. De nationaal-liberale afgevaardig de Sclieffer zette uiteen, dat Von Hevdebrand's verwijt tegen den Prui sische!) minister-president niet anders kan worden opgevat, dan als ecne waarschuwing, dat de regeering In Pruisen niet in handen is van hen, di-4 de taak van Pruisen weten te ver vullen. iLuide tegenspraak van rechts). Le minister-president Von Betli- maiui Hollweg zette uiteen, dat door Let toestaan'van stemmen in den Bondsraad aan Elzas-Lotharingen van vorvvaarloozing of minachting der Pruisische levensbelangen geen sprake is. De wensch van lilzas- Lotharingeii naar deelneming in den Bondsraad is volkomen begrijpelijk. Zoo ooit wat God verhoede EEN OORLOG MET FRANKRIJK uitbreko, dan zal liet Rijkshuid ook daarin een rol te spelen hebben. Wij hebben echter het Rijksland in 1870 '71 niet verworven met het doel, het onder beperkende bejmlingen te stel len, doch zien in het Rijksland een land. dat politiek, intellectueel, eco nomisch zoo nauw mogelijk met het Duitsche vaderland moet worden sa mengesmolten. (Levendige toejuichin gen). Daarvoor is het noodzakelijk, dat Elzas-Lotharingen deelneemt aan de behandeling der Rijkszaken. De El- zassische quaestie kan alleen in Duit- schen geest worden opgelost. Als Pruisen in die quaestie vooraan gaat. vervult het slechts de taak, die het tegenover het Rijk heeft. (Weer le vendige toejuiching). Over HET FRANSCHE LEGER is gisteren in de Fransche Kamer gesproken. De volksvertegenwoordi ging verwierp met 446 tegen 118 stem men het voorstel der socialisten tot opheffing van de herhalingsoefenin gen voor reservisten. Een dezer spre kers maakte in zijn redevoering ge wag van de slechte behandeling van soldaten, waarop de minister van oorlog vroeg „Waar komt dat voor? Gij vergist u in het land." Deze uiting werd met toejuichingen begroet. In de Zweedsche Kamer waren in terpellaties ingediend, waarin werd gevraagd, welke houding de regee ring zal aannemen tegenover het van de regeering der Voreenigde Staten uitgegane voorstel tot door een internationale overeen komst. en tegenover de voorstellen van de Interparlementaire Unie om trent benoeming oener commissie ter voorbereiding van de behandeling de zer quaestie op de aanstaande Haag- schfe conferentie. Daarop antwoordde graaf Taube, de minister van buitenlundsche za ken, dat de regeering der Vereenigde Staten geen desbetreffende voorstel len aan Zweden had gedaan, zoodat er voor de regeering geen aanleiding bestaat, te dezer zake stelling te ne men. Voorts verklaarde de minister zich beslist, tegen bet voorstel van den Zweedschen Vredesbond, dat Zweden het initiatief zou nemen voor een sa mengaan der kleinere volken in de (fuaestie van beperking der bewape ning. daar zulk een stap, zijns in ziens, niet het gewenschte resultaat zou opleveren. Ter zake van de ratificatie van de Verklaring van Londen zei Z. Excel lentie, dat deze aangelegenheid de aandacht der regeering heeft, maar dat deze geen beslissenden stap kan doen, voor gebleken is, welk besluit de groote zeemogendheden zullen ne men. DE ENGELSCHE POLITIEK. De ministerieelc boofd-whip logen straft nadrukkelijk het. gerucht, dat de regeering een Pinksfervacantie van een maand zal voorstellen. De minister-president, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat. de regee ring van plan is, nog voor de luopen- de hegrouLing een krediet aan te vra gen voor een vergoeding aan leden van net Lagerhuis Onmiddellijk daarop vroeg een af gevaardigde, onder luid gelach van liét Huis, of dé mmislei ook kon uie- dedeelen, hoe hoog die vergoeding zou zijn. Hij moest zich evenwel met een ontkennend antwoord tevreden stellen. Thans blijkt, dat het heengaan van den Russischen minister-president STOLYPIN nog niet beslist vaststaat. Het is na melijk niet onmogelijk, dat deze zijn ontslagaanvraag nog zal intrekken. Verzekerd wordt, dat twee hoogge plaatste hofambtenaren op last van den Tsaar. Stolypin hebben trachten over te halen op zijn voornemen terug "le komen, en dat de minister-presi dent daarop heeft verklaard, dat het hem onmogelijk zou zijn verdei de regeeringszaken te leiden, tenzij er maatregelen worden genomen, om een einde te maken aan de „geheime regeering", die tot dusverre steeds zijn plannen heeft gedwarsboomd. De keizerin-weduwe Af aria Feodo- rownn beeft eveneens een afgezant naai» Stolypin gezonden, om dezen te verzoeken aan de regeering t.e blij ven. De „Nowoje Wreniya" bevat een artikel, waarin leedwezen wordt te kennen gegeven over het aftreden van Stolypin en gewezen op bet ge vaar van een verandering in het mi nisterie, nu de Fiusche quaestie nog niet afgedaan is, de ongeregeldheden aan de universiteiten voortduren en de verkiezingen voor de vierde Doe- ma ophanden zijn. Verder wordt in het artikel betoogd dat hel heengaan van Stolypin ge vaar zou kunnen opleveren voor den „nieuwen koers" in de buitenland sclie politiek van Rusland en het blad verzoekt Stolypin daarna ten slotte zijn persoonlijke gevoeligheid te offe ren aan het welzijn van het land. Volgens de laatste berichten is Sto- lvpin voor den aandrang gezwicht en bliift hij nu toch aan. Officieel is dit bericht evenwel nog niet bevestigd nadert blijkbaar huar einde. De bladen geven de volgende sa- menstelling van het nieuwe kabinet I Minister-president en minister van binnenlandsche zaken Giolittï bui- tenlandsche zaken Bettolooorlog generaal Spingardi marine admi- raol Leouaidi Catiolica (beide laat- i ste titularissen hadden ook zitting in 1 het afgetreden kabinet) justitie Ga- limberli openbare werken Abignau- te landbouw Nitti onderwijs Vatte- lapesca. Nu is er weer Naar aanleiding van meeningsver- sclnl lusschen den koning en het Ka binet over de quaeslies omtrent de herziening van de Grondwet, die i noodzakelijk »s geworden door de verheffing van Bulgarije tot konink rijk, heeft het ministerie zijn ontslag aangeboden. UIT PORTUGAL. Rclvas, de minister van financiën, I heeft ontslag gevraagd, hetgeen hem evenwel door den ministerraad is ge- I weigerd. I Dit verzoek om ontslag wordt ken- teekenend voor den financicelen toe- i stand geacht. MAROKKO, l In den Spaunschen ministerraad is de Marokkaansche quaestie bespro ken. De minister-president Canalejas zei, dat, daar de veihouaing tot Frankrijk en Marokko zeer harteiijK is, de quaestie wel op bevredigende wijze zal worden opgelost, j DE TOESTAND IN MEXICO blijft gespannen. Correspondenten van enkele Duit sche bladen deelen mede, dat de op standelingen in Noord-Mexico aan de winnende hand zijn, maar hoe de toestand er nu juist is, valt uil de verschillende inededeelingen niet op te maken al sch.jnt het wel zeker te zijn, dat de toestand verre van rooskleurig is. Het departement van oorlog le Washington heeft aan alle werfde- póts in liet land bevel gezonden tot aanwerving van 6U00 a 7000 recruten, teneinde de regimenten, die m Texas en Califoinie gemobiliseerd zijn, op volle sterkte te kunnen brengen. Als reden voor dien maatregel wordt opgegeven, dat niet alleen in de jongste maanden reeds gebrek aan leer tl ten bij de infanterie was, maar dat ook nog binnenkort de diensttijd van een groot aantal soldaten af loopt. Stadsnieuws HET WITTE KRUIS In een der zaaltjes van café Brink- mann vergaderde Donderdagavond de afd. Haarlem van de Noord-IIol- landsche Ve'reeniging „Het Witte Kruis". Nadat de heer H. van den Berg den aanwezigen het welkom toege roepen en zijn vreugde geuil had over „de stijgende lijn", die de vér- eeniging volgt, werden de notulen van de vorige vergadering ongewij zigd vastgesteld. De voorzitter deelde verder mee, da) de omliggende gemeenten van den ontsmettingsdienst meer en meer gaan gebruik maken, óók in gevallen van tuberculose,en dat vertieugde hem zeer. Het bestuur kon tevens niet anders doen dan zijn groote te vredenheid uitspreken over de wijze, waarop de bad-employés, de ontsmet- ters en de beheerder van de verple- gingsartikc'.en zich van hun taak kwijten. Den secretaris, Dr. N. J M. Fn?ee Schaeffer, van wien bericht was in gekomen, dat hij zich wegens over drukke bezigheden genoopt zag als secreiaris af te treden, werd vervol gens gelegenheid gegeven het jaar- verslag over 1910 voor te dragen, j Een opgewekte toon was in dit uit- nemende stuk werk wel de hcerschen- de. Het ledental steeg beduidend, van 515 tot 605; het getal donateurs even wel liep van 19 tot 17 terug. De me dedeel iugen aangaande de beide dou- cliebadhuizen mochten inderdaad hoogst verblijdend heeten. Werden bi dat aan den lvoudenhorn in 1909 38787 baden genomen, dit getal steeg in dit jaar tot 3900S; een vermeerde ring van 231 baden derhalve. Het aantal militaire baden bedroeg 18013. Het aantal tweede klasse baden steeg beduidend, en dat der vrouwenbaden kwam van 1605 op 2298. lil het badhuis op liet Leidsche- plein was de toeneming van het aan tal baden nog veel grooter. Bedroeg dit in 1909 44016, dit jaar werdeu niet minder dan 47707 baden gebruikt, wat een stijging van 3091 beteekent. Het batig saldo, dat het eerste bad huis geeft, bedraagt dit jaar f 414, te gen f 305 in het vorige jaar. De gun stige ligging tegenover de Infanterie- kazerne, waardoor een overeenkomst met de regeering over het gebruiken van baden door militairen gesloten kon worden, is groolendeels van de ze financieele uitkomst de oorzaak. De geldmiddelen van dit badhuis verkeeren zelfs in zoo'n bloeienden staat, dat de vijf laatste aandeelen, de nos. 23, 31. 32 28 en 30 uitgeloot konden worden, zoodat het gebouw tje thans geheel schuldvrij is. Het nadhuis aan liet Leidscheplein bracht een nadeolig saldo van f 1074.55: ook hier is financieele voor uitgang te constateeren, en de voor zitter rekende er stellig op, dat het badhuis zijn exploitatie-kosten in de toekomst zelf geheel zal gaan op brengen. De gemeente Haarlem past nu bet ontbrekende bedrag bij. Van het magazijn van verplesrings- artikelen werd een druk gebruik ge maakt; 874 artikelen werden ver strekt, en voorwerpen gingen dit jaar nie( verloren, al is het ook dat enke-1 le gebroken terug kwamen De oiïderafdeeüng „Hutsverzor-1 ging" leed een gevoelig verlies door het overlijden van de secretaresse, mevr. Badon Ghijben; in baar plaats we"rd als zoodanig gekozen mevr Veen. De ontsmettingsdienst behoef de in Haarlem slechts 4 malen dienst te doen; in de buitengemeenten veel vaker, in Hillegom b.v. niet minder dan 21 maal. Naar de inrichting „Hei delrenvel" werden 10 patiënten gezon den. I>e cursussen in Eerste hulp bij ongelukken werden gestaakt, omdat daarvoor thans speciale leergangen ingesteld zijn. Een bespreking in het bestuur om te komen int oprichting van een douchebadhuis te Schoten, had nog geen resultaat. Onder applaus weid het jaarver slag goedgekeurd De laatste zinsnede van het jaarver slag gaf den heer Breda Kleynenberg aanleiding het denkbeeld in overwe ging te geven, niet te Schoten, maar tc Haarlem in het Rozenprieel b.v een derde badhuis r.p te richten. Spr. schreef het nog-niet-aleemeene ge bruik toe aan de afstanden, die velen nu van de twee bestaande badhuizen verwijderd zijn, en meende, dat een derde in een volksbuurt veel succes hebben zou. De voorzitter zou de stichting van een derde badhuis toejuiclien, maar kwam met bezwaren van fiiiancieelen aard. Het tweede badhuis is opgericht met ruimen steun van het gemeente bestuur. bij het derde kon men wel eens minder vrijgevig zijn oordeel- do spr. De heer Modoo meende, dat men nu het 1ste badhuis schuld vrij is' wel kon komen tot de stichting van een fonds, dat bestuan zou uit de winsten op de onderneming aan den Kouuen Horn. Do voorzitter wees er Op. dat het dan wei heei lang duren kon eer de benoodigde lü duizend gulden bijeen waren en men moest ook niet ter- gelen, dat er voor de andere badhui zen belangrijke en dure reparaties konden komen. Evenwel het bestuur zou het denkbeeld een derde badhuis le stich ten gaarne in overweging nemen. De heer YV. A. J. van de Kamp trachtte nog den secretaris terug te Onze Laciilioek DE TAND DES TIJDS. el, wel, dat doet me pleizier, zei de gastheer. En, hoe gaat 't Het moet laat >s kijken 't moet wel een jaar of tien geleden zijn sedert we elkaar 't laatst gezien hebben. Ja. Tijden veranderen, hè? Zeg dat wel, kerel. Maar zeg, jij bent niet veel veranderd, hoor Je vrouw is meer veranderd, als ik het zeggen mag. Ja, da's waar, antwoordde de gast. Ze lijkt nu slanker vroeger was ze meer gezet, hè Wel goed ge zond tegenwoordig? Lijkt me heele- maal veranderd. Och ja, antwoordde de ander droogjes, het is ook niet dezelfde HET ROOK NAAR GAS. Mevrouw (tot nieuwe meid, pas van het land gekomen). Trui, met het gas moet je zóó omgaan. Je draait het kraantje om, zóó en dan striik je een lucifer aan en houdt die boven het glas. Begrepen Nieuwe meid. Ja, mevrouw; dat kan ik óók. Mevrouw (den volgenden morgen). \\rnt ruikt het overal vreeselijk naar gas. Waar kan dat vandaan ko men we zullen stikken I Nieuwe meid (zelfgenoegzaam). Wat moet ik nou doen, mevrouw? Ik heb de hedden opgemaakt, geveeed. stof afgenomen er, vast al de kraan tjes opengezet voor vanavond, en Een handelsreiziger bezocht on langs een kruidenier en kwam den winkel binnen, tegelijk met een arme, oude vrouw, die een aalmoes vroeg. De kruidenier, die een grap met den reiziger wilde uithalen, zei tot de vrouw Vraag liet maar aan den baas, tegelijkertijd op den reiziger wijzend. Deze werd een oogenblik van zijn stuk gebracht, maar zijn zelfbehcer- sching spoedig terug krijgend, zei hij, zich wendend tot den kruidenier, die zeer klein was Och. jongen, geef die vrouw eens een kwartje int de la. En de kruidenier kon betalen. doen komen van zijn besluit om af te treden, maar dat lukte niet. De heer A. de Clercq gaf een finan cieel verslag, dut eindigde met een batig saldo van f 526 95. zoodat ook te dezen opzichte geen reden tot klagen bestaat De rekening en verantwoording wa ren bereids door de heeren Breda Kleynenberg en Westerman I-Iolsteyn ra gezien en nccoord bevonden. Besloten werd het gewone hoofdbe»- stuiirs-subsidie ook voor het komen de jaar weder aan te vragen. De heer H. van den Berg deed verslag als af gevaardigde ter Aleemeene Vergade ring. en daarna was de bespreking der Candidantstelling voor het hoofd bestuur aan de orde. Aftredenden wn- ren de heeren Van Tienen, W. C. Visser, en Hnitsma Muiier. Onder applaus werd besloten, dat de afdeeling T-Ianrlem in plaats van den laatste, die niet herkiesbaar was, candidaat zou stellen, den heer H. v. d Berg. die zich bereidwillig ter be- sclukking stelde. Als voorzitter van de ufdeeling werd de heer Van den Berg tevens herko zen. Ofschoon de periodiek-aftiedende aan zich-niet-ineer-beschikbaar stellen gedacht had, nam hij, gezien 't groote vertrouwen, dat de vergadering in i-ÊUiLLb i ON door Morice Gerard. 9) Als meisje was Barbara Lightfoot verlegen en teruggetrokken geweest, terneer gedrykt door zorgen en ver antwoordelijkheden te stork voor haar leeftijd en ongeschikt voor haar sekse. Na haar huwelijk met Sir Dou glas Musgrove scheen de plant plotse ling in goed bereide aarde te zijn ge komen; de bloem, die het kojije in de schaduw had laten hangen, keerde zich nu naar het licht, en baar schoonheid kwam nu uit voor dege nen, die haai- tot nu toe onopgemerkt voorbi, waren gegaan. Als iemand ooit een plant heeft gehaald uit een toestand, waarin zij niet kon tieren, en haar ■•itarna een geschikte plaats heeft gegt-veo, dan zal hij de kracht en waarheid vin deze vergelijking er kennen. Door haar e-.ltgenoo. onthe ven van alle geestelijke inspanning en verantwoordelijkheiuniet langer In een moeilijke en dubbelzinnige po sitie ontplooide Lady Musgrov? een fave van sympathi -ke gemakkelijk heid in den omgang, die men bijna geniaal zou kunnen noemen. Zij was altijd een interessante persoonlijk heid geweest nu werd zij een macht. Zij trok nu aan, terwijl eerst haar koele houding afstootte. Altijd had zij den besten mannen eerbied afge dwongen nu kreeg zij de vriend schap der beste vrouwen. De capaci teit om alles te regelen bleefmaar zij was nu in een nieuwe en nteer ge schikte omgeving overgebracht. Het is noodig deze verandering in Lady Mustovc te begrijpen, om het effect te waardeeren door de invita ties voor het groote bal aan de Bn- gelsche Ambassade teweeggebracht. Het was de eerste groote partij door een erkende koningin van het gezel schapsleven gegeven. Naast Hare Ma jesteit Koningin Helena van Ainpha- lia zelf, nam niemaud zoon groote plaats te Dursdorf in als de vrouw van den Engelschen gezant. Op den morgen vun den dag voor het bal, liep Sir Douglas Musgrove van de officieele vertrekken der Am bassade naar het woninggedeelte, ging roet zijn gewonen, haastigen stap de trap op, en tikte aan de deur van het boudoir zijner vrouw. Hij wachtte nauwelijks op haar „Binnen" met die heldere, volle stem, wier be zitster voor hem alles was geworden. Zijn vrouw zat aan een tafeltje voor een boogvenster. Op de tafel lag een stapeltje pas ontvangen brieven. De gezant had eveneens een open brief m de hand, dien hij in haar schoot legde. Hier lieve, lees dit eens. In weerwil van de bron, waaruit hij af komstig is. geloof ik, dat hij meer voor jou dan voor mij bestemd is. Terwijl hij sprak bukte Sir Douglas zich en kuste zijn vrouw op het voor hoofd. De gezant zag er heel flink en knap uit, zijn eenigszins verward haar bracht daar nog hel zijne toe bij. Hij had een gewoonte om er zijn vin gers door te halen als iets hom raad selachtig voorkwam en dien mor gen was er zooiets. De brief is van Sir Edwin Na pier. zei hij. Daar is niets bijzonders in. Ik hrtor heel dikwijls wat van den Minister van Buiten!. Zaken, maar hij schrijft niet dikwijls in dezen geest Lady Musgrove nam met een eenigs zins bezorgde uitdrukking op het ge laat den brief aan. Zij had nu nog <re- noeg te doen met allerlei voorbereid selen voor het bal zonder tijd le heb ben zich nog buitengewone aangele genheden op te houden. Niets kwaads aan liet departe ment, hoop ik, Douglas Neen Er is niets bepaald ver keerds, antwoordde de gezant aarze lend deze kwestie -raat meer buiten de diplomatie oin, dunkt me. Barbara luisterde al niet meer, zij las. Dc brief luidde als volgt „YY aarde Musgrove. De zaak, raarover ik je vandaag heb tc sclirij- en, wil je wel zoo vriendelijk zijn als absoluut vertrouwelijk te beschen en, behalve ten opzichte van je rouw. wier intimiteit met Ilare Ma jesteit de Koningin van Amphalia ons van veel nut kan zijn in dit bijzonder delicate geval. Het is onnoodig je er op to wi»7en. dat het evenwicht van macht in Europa ernstig in gevaar zou worden gebracht als Amphalia er toe ïcwam zich met een van dc Groote Mogendheden te verbinden "f nog erger, er in op te gaan. Met uw bekwamen bijstand hebben wij al veel gedaan om <lio mogelijkheid te ver hinderen Een nieuw gevaar dreigt. Gisteren had ik een onderbond met den Eersten Minister deze brief is daarvan hel resultaat e» drukt ons beider opinie uit. Het komt uil een vertrouwelijke en geluoltwuardige bron Een vrouw, merkte Lady Mus grove op, toen zij zoover met het le zen van den brief gekomen was; zij zijn allijd vertrouwelijk en zelden ge loofwaardig. YY'ees nu niet cynisch. Ik durf haast wel zeker te zeggen, dat het een vrouw was. Zij vertellen alles als er maar een goede belooning op staat. Maar. wie is er nu cynisch, dat zou ik wel eens graag w ijlen weten Barbara ging voort met lWen ,dat de keizer van Gramand van plan is politieke munt te slaan uit een in-gelijk huwelijk van de be koorlijke en gevierde dame, aan wier hof gij zijt verbonden. Natuurlijk is er al heel wat gepraat over het on- orwerp van een mogelijk en inder- iaad waarschijnlijk huwelijk van Koningin Helena, wunrnun wij geen aandacht hebben geschonken. Maar de zaak een meer liepaalden vorm aanneemt en er politieke belangen op bet spel gaan staan, zijn wij wel ver plicht er notitie van te nemen. Ik be grijp, dat. de keizer vun Gramand er op gesteld is een lid van zijn eigen familie als een pretendent voor Ko- nincin Hplena vooruit to schuwen. De bewuste naam luidde Prins Alexander van Skiloo. van wien ik persoonlijk niets weet. (Jngetwjjfeld is hij een zeer achtenswaardig'jong- nieusch maar als Amphalia zuo niet in naam, dan lucli inderdaad onder invloed van Graniand komt te slaan, dun zouden al onze welgeslaagde po gingen van een jaar geleden om het zich loecigenen van de Amphulische vloot te verhinderen, weer van waarde ziïn, en zou unze eigen positie als de eerste Mogendheid ter zeo van de wereld groot gevaar loopen. Dit gaat natuurlijk, daarvan ben ik mij vlkomen bewust, buiten uw gewone dienstplichten om. Het is een délicate en moeilijke kwestie. YY'ij kunnen ons niet openlijk met de keus van Hare Majesteit bemoeien. Maar er kan toch wel iets gedaan worden. Het is bijv. mogelijk, dut er een minder verwer pelijk en toch even aannemelijk can didaat voor de hand der koningin te vinden is. In elk geval, zal Uw Ex cellentie in deze zaak wel zorgvuldig op zijn hoede zijn, en mij alle om standigheden vou belang laten weten die op dit veronderstelde plan van Ferdinand betrekking hebben. Ik be hoef u niet te vertellen, dat schijn baar onbeduidende kleinigheden in een dergelijk geval dikwijls van hel grootste belang zijn." Lady Musgrove legde den briei neer. De Minister is. volgens mijn idéé, volkomen 'oed ingelicht. De vrouw, die Sir Edwin heeft ingelicht, is zoo wel vertrouwbaar als correct. YY al bedoel je, Barbara Heb jij een wenk gekregen, die op dezelfde zaak betrekking heeft Als antwoord legde Lady Musgrove een briefje in zijn hand, dat zij van een tafelt'e voor haar afnam. Loes dit, zei ze. Ik heb zooeven 'J antwoord verzonden. CVVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5