Ge Kwertjss-Advsileitiên van HA&RLEfl'S DAGBLAD fcosten. een kwartje zijn een guldlen hom stelde, de herbenoeming toch] aan, waarvoor de heer Breda Kley- ncnberg hem onder applaus dankzei. In do plaats der niet-herkiesbure hee- ren Dr. F a gee Schaeffer en Dr. Bron- gorsma, wérden gekozen de heeren Dr. Ch. A. Götte en Westerman Hol- steyn. De voorzitter bracht ten slotte een voorstel ter tafel om de badhuizen des zomers in de week een uur vroeger, dan te acht uur, te sluiten ze Zon dags integendeel een uur lnnvor open te laten, dus om 10 uur in plaats van om 9 uur te sluiten. Besparing van gas en meer vrije tijd voor de bad meesters. zijn daarvan o. m. de gun stige gevolgen Na reniere besnrekïng werd het voorstel aangenomende badmeesters zelf juichen deze veran dering van uren ook van ganscher harte toe. Ten slotte werd besloten, dat 20 mi nuten voor den sluitingstijd geen ba ders of baadsters meer zullen worden toegelaten. EXAMENS L. O. In de commissie belast met het af namen van het exameh voor onder wijzer te Amsterdam, zijn tot des kundigen benoemd de heeren: Voor rekenen: R. Luijten, onder wijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te llaarlem; H. S. Lo rn u, hoofd eener bijzondere school te Haarlem. Voor opvoed- en onderwijskunde en schrijven: W. Koops, hoofd eener apenbare lage"re school te Leiden; W. Kraak, leeraar aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Haar lem. Voor lezen en Nederlandsche taal: E. J. van Sonsbeek, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwij- xers te Haarlem. H. Bussemaker, di recteur der kweekschool voor onder wijzeressen te I-Iaarlom; L. P. Mid dendorp, directeur der Bisschoppe lijke kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk; F. T. Popma, hoofd ee ner openbare school te Haarlem en onderwijzer aan de Rijks Normaal lessen. Voor vaderlandsche geschiedenis: L. Vogelesang. hoofd eener bijzon dere school te Amsterdam, Koningin Emmaschool; F. W. Piek, onderwij zer aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem. Voor aardrijkskunde: P. de Jong, hoofd eener openbare school te Edam en directeur der Rijksnormaallessen aldaar; A. Langhout, hoofd eener bijzondere school te Weesp. Voor kennis der nutuur: J. Witte, hoofd eener openbare lagere school te Zaandam; A. Meilink, onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Haar lem; M. Vader, directeur deï Rijks normaallessen te Velsen; P. H. van der Leij, directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem. Voor zingen: H. C. Meijer, onder wijzer aan eene openbare lagere school te Zaandam; A. J. Leewens. muziek-directeur en leeraar aan de Rijksnormaallessen te Helder. Voor teekenen: P. \I. A. Hermann, 'directeur der teekenschool te Euam; T. de Graaf, onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Voor vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek: J. Zeeman en P. C. van Zuijlen, onderwijzers in de gymnas tiek te Amsterdam. Voor nuttige handwerken voor meisjes: mej. A. M. v. d. Velden en mej. A. Teunisse, onderwijzeressen in (1e nuttige handwerken te Amster dam. Zuigelingenbescherming Dr. V. d. Velde alhier heeft zitting genomen in 't nationale comité voor het derde internationale congres voor zuigelingenbescherming, dat van 11 15 Sept. te Berlijn gehouden wordt. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk Haarlem, op Dinsdag 28 Maart, des nam. van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerinan. Programma No. 1. Prelude et Fugue No. 2, C. Saint—Sacns. No. 2. Communions. J. Lcmmens. No. 3. Sonate No. Mendelssohn. a. Koraal variation. b. Fuga. c. Andante. No. 4. Nachspiel, Ch. Rinck. No. 5. Hallelujah, Handel. JöSKA SZ1GETI. Voor de tweede maal in dit seizoen is Joska Szigeti gisteravond opgetre den in de concertzaal „De Kroon". Na het uitvoerig verslag over dezen ta- lentvollen kunstenaar bij zijn eerste optreden, kunnen we thans met een kort overzicht volstaan. De zaal was vrij goed bezet, en de artist werd bij zijn optreden hartelijk toegejuicht. Dadelijk wist hij zijn ge hoor te boeien door zijn brillant spel en na de eerste satz van de Sympho nic Espagnole van Lalo brak een luid applaus los. Nu was Szigeti geheel op Stiv.k (figuurlijk en letterlijk; en de beide volgende satzen werden met nog meer warmte en virtuositeit voor gedragen. Sonate No. Vi E-dur van Bacii en Caprice in E-dur van Pugani- ni, beide voor viool ullceu, toonden ons, met welk gemak de violist alle technische moeilijkheden behaerscht. Accoordcn dubbulo noten, octaven, flageoletten, dubbele flageoletten, de incest ingewikkelde figuraties, het wordt alles zonder eeuige moeite voorgedragen. Roman-zo Es-dur van Rubinstein, Larghetto van Handei- 11 ubay, en Menuet van Beethoven werden in ademlooze stilto gevolgd. Er is een zwijgen, dal beekdeelen spreekt, er is ook een stilte, die meer zegt dan luidruchtige toejuiching. De flageolettonon uit Airs Tziganes \an A. Ldszló, vonden zooveel bijval, dat de he>er Szigeti nog een proeve van deze vaardigheid gaf. Noemen we thans nog Suite A-moll op. 10-Sin- ding. Air-Goldmark en Zupateado- Sarnsate, die alle de verdiende toejuiching verwierven en d elschte bewondering wekten, dan zijn we 't hoole programma doorgeweest. We mogen echter niet eindigen vóór We hebben opgemerkt, dat ook M. Co- ronol, die aan het klavier zat. voor zijn uitstekende begeleiding een deel der toejuiching toekwam. AD INT. Uit de Rechtrzna! Vervolg). Op een vraag van Mr. Hoyer, ant woordde Van der Zwam, dat het geen gewoonte is om van de schepen af haring to verkoopen. Alles wordt overgeladen. Den dag voordat liet feit gepleegd werd, had Van der Zwam te Schevoningen reeds oen samen spraak met J. de J. gehad. Op 4 1/2 ton haring heeft de bemanning recht. Van der Zwam betuigde nog eens zijn geringe schuld eerst toen hij dronken was, ging hij tot den ver koop over. Van den T. vertelde de zaak aldus. Hij en zijn makkers gingen al naar huis, toen zij Van der Zwam tegen kwamen. „Ga je nu heen, nu je don heelen dag gewacht hebtIk zal ze dadelijk klaar leg,gen. Zie dat Je een kar krijgt." De koop zelf werd in een café gesloten, maar van „dronken- Zwam zijn eerste glas bier. J. de .T. bewaarde het geld, en die betaalde ook. De J. vertelde den avond te voren in Scheveningen reeds onderhandeld te hebben. Hij heeft toen do anderen gewaarschuwd, en gedrieën zijn de koopers naar IJmuiden gereisd. Het verhaal dei- beklaagden kwam hierop neer. dat de opzet van den kant van Van der Zwam gekomen is deze verklaarde, dat hij overgehaald was. Volgens De J. was de haring al uit geladen, voordat nog een enkel café betreden was. Later kwam Van der Zwam eenigs- zïns op zijn eerste verklaringen te rug hij kon zich de zaak niet precies herinneren. Daarna werd schipper H. T. als getuige gehoord, die zich ook zonder ling in deze zaak gedragen heeft. Hij verkocht drie ton haring, nadat men hem eerst dronken gemaakt had. Hij had alleen met J. de J. gezeten, die- hem duchtig getracteerd had. Hoe hij het geld ontvangen heeft kon hij nu niet zeggen. Vroeger, voor de po litie, wist T. evenwel zeer goed f 35 A f36 ontvangen te hebben. De reeder De Niet verklaarde, dat niet van boord verkocht wordthet. is trouwens een der verbodsbepalingen in do inousterroL Wanneer hot go- daan wordt, ziet men liet evenwel meestal door de vingers. De getuigenverklaringen charge leverden verder weinig belangrijks. Kon décharge kwam verklaren, dat do schippers wol zeer dikwijls er een gewoonte van maken, een deel van de lading te verkoopen, speciaal het zoogenaamde „braadje", een ge deelte visch, waarop zij eenige aan spraak kunnen maken. Dat „broodje" wordt dan wel tot 10 ton uitgebreid. Eigenlijk mag het nietin de mon sterrol is het verboden. Aan boord wordt al verkocht Andere ft-décharge-getuigen legden verklaringen in gelijken zin af. Van den T. c. s. hielden vol, dat zij niet wisten, een strafbare handeling ge pleegd te hebben. Mr. Hoyer meende, dat hier van vf.ffluistcring ongetwijfeld sprake was. Hebben de drie beklaagden au geweten, dat Van der Z. en T. niet op rechtmatige wijze over de visch be schikten Zeer zeker. Verschillende uitlatingen der betrokken personen wijzen er op, dat hier kwade trouw in het spel is. De koopprijs levert ook een bewijs. De visch is vèr beneden den gewonen prijs gekocht en men kan niet aannemen, dat deze. men- schen niet met den koers der visch bekend waren. Spreker gelooft ten slotte, dat de verduistering aan de heling vooraf is gegaan. Spreker meent, dat hier een zware straf op haar plaats is. In IJmuiden leeft een heele troep men- schen van gestolen goed. En die para sieten, die elk groot bedrijf telt, moe ten ten stêikste vervolgd en bestre den worden. De eisch luidde tegen elk der be klaagden twee maanden gevangenis straf. De verdediger achtte de feiten niet bewezen en vroeg vrijspraak. Politieke rede. Jhr. Mr. F. VV. van Styrum alhier, zal de volgende week voor de vrij liberalen te Amsterdam een lezing houden over „Torbeckiana". Rubriek voor Vragen Geabounocruen hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden hij de Redactie van Rauriem's Dagblad, Groote [Hout i.aa' ói. I Allo antwoorden worden geheel kosteloos I gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam Vroon plaats van den inzender vermelden 1 wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een timmermansbaas heeft het maken van nieuwe deuren van mij aangenomen en de oude deuren gehouden, zeggende dat daarin zijn verdienste zit, terwijl ik hem uict wil betalen als ik die oude niet terug krijg. Kunt u mij hieromtrent raad geven? ANTWOORD: Als er omtrent die oude deuren niets afgesproken is, moet u ze terug hebben. Laat hem dus maar dagvaarden tot betaling. U I weigert geen betaling, maar hebt we- I derkeo'rig tegen hem een vordering, j Dat komt dus wel terecht. I VRAAG: Mevrouw heeft mij den - dienst opgezegd, 15 April is mijn tijd om, maar ik moet den 7en April weg. Heb ik nu recht op schadevergoe ding? ANTWOORD: Als mevrouw zich be paald niet houden wil aan den vvet- telijken termijn, on u werd per kwar taal betaald, dan zou zij u 6 weken i schadeloosstelling moeten betalen. Dat mevrouw dit zou doen voor een verschil van één week, klinkt overi gens niet zeer waarschijnlijk. VRAAG: Een moeder erft van haar vader na het overlijden van haar man, eene som gelds, die door haar aan haar kinderen moet wor den uitgekeerd. Mag zij die som na haar overlijden ongelijk onder hare kinderen doen verdeel en en op dezelf de wijze handelen met hare eigene nalatenschap? ANTWOORD: Dat is een zooge naamd fidei-rommis. De uitkcering aan de kinderen kun op geeno ande re wijze geschieden dan in het testa ment van den grootvader is bepaald. Wat hare eigene goederen betreft kan de moeder ongelijk verdeel en, mits ieder kind slechts zijn wettelijk erfdeel verkrijge, waarvan de hoe grootheid vaii het aantal kinde'ren af hangt. VRAAG: In 't begin van het vorig jaar repareerde en vernieuwde ik voor iemand een rijwiel De eigenaar wil het wel ontvangen, doch dan na een maand betalen. Ik kan op die voorwaarde niet ingaan. Welk recht heb ik nu? ANTWOORD: U hebt het recht van retentie; m. a. w. u kunt het wiel on der u houden tot de kosten betaald zijn. Ook kunt u, onder aanbieding van dadelijke afgifte, dagvaarden tot betaling van uw arbeidsloon enz. Het rijwiel behouden kimt u niet, dan met onderling overleg met den be langhebbende. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Auto verbrand. Aan den Spaarnwouderwcg, nabij den Hoofdweg, is Woensdagavond een automobiel geheel verbrand. De brand ontstond, doordat men bij het nazien van een defect aan de machi ne met de soldeerlamp te dicht bij de benzine kwam. De brandspuit, die was uitgerukt om te trachten nog wat te redden, vermocht den brand wet. en do 15 jjaa'rop voorgestelde amendementen kwam op don dag niet ten einde. Maar wèl bleef dc Kamer oon nieuw amendement bespaard doordat do hee'r Loeff zijn denkbeel den omtrent de juridische redactie in een voorstel omzette, ofschoon de Mi nister zich bereid had verklaard het te accepteeren. In den middag zeide de Minister zijn oordeel over de amendementen, onder aanvoering, dat hij rekening wilde houden zoowel met dewenschen der arbeiders als met de belangen der industrie. Hij verdedigde dus, als uitzondering, de werkdagen van 10J uur, om tot den vrijen Zaterdagmid dag to kunnen komen. Maar die in de wet vastleggen, kwam hom minder practisch voor, dan het vastleggen vah den arbeids- weokduur van 58 u'ren. Toch ontraad de hij beide amendementen; de wet gaf eeoi week van 60 u'ren en dit was reeds oen stap vooruit. Togen het amendement-Aalberse (1915) had de Minister goen bezwaar. Ernstig bezwaar had de Minister tegen een aantal amendementen, be paaldelijk tegen het verbod van nacht arbeid van jongens in de glasblaze rijen; tegen het verbod van arbeid der gehuwde vrouw tn fabrieken én werkplaatsen; tegen het voorschrift om den Zaterdagmiddagarbeid to 1 uur to doen eindigen voor vrouwen die een gezin te verzorgen hebben, zoowel als tegen het amendement om dieü vrijen Zaterdagmiddag voor deze vrouwen verplicht te stellen; legen 't inkrimpen van de voorschriften be treffende het overwerk. Het amende ment der Commissie van Rapporteurs nam de Minister over. Daarna begonnen de replieken, die in den avond werden voortgezet. We kunnen een kleine kibbelarij lusschen de heeren Aalberse on Pas- stoors eenerzijds, die zich op socialis tische uitingc-n hadden beroepen ten gunste van hun amendement om ar beid van gehuwde vrouwen te verbie den, en de heeren Schaper en Duys anderzijds laten rusten. (strëkkondè om het verbod van vrou wen, die een gezin te verzorgen heb ben ,om Zaterdagsmiddags te arbei den, niet to doen ingaan om 4 uur, doch om één uur) werd aangeno men met 41 tegen 28 steramen, waar na hot 2e lid van het artikel z. h. s. wordt goed goke u rd. Het nmendement-Schaper (strek kende om mogolijk te maken, dat, vrouwen en Jeugdige personen Zater dagmiddag nu 1 uur geen werk ver richten. hetzij in alle. hetzij in som mige bedrijven) werd aangeno men met 96 tegen 33 stemmen, waar van het 3e, 4o en 5e lid wordt goed gekeurd. Het amendement-Schaper (om den nachtarbeid van jongens in glasbla zerijen onvoorwaardelijk te verbie den) werd aangenomen met 38 tegen 31 stemmen, waarvan het 6e lid werd goedgekeurd. Het amondement.-Sclia.per (verbod van nachtarbeid van vrouwen bij' het haringspeten) werd verworpen met 53 tegen 16 stemmen. Het amendement-Schaper (inkrim ping van hot aantal dagen en uren, waarop, overwerk is toogelaten, werd verworpen met 57 tegen 12 stem men, en diens amendement tot schrai»- pen van de bevoegdheid om onbepaal de vergunningen voor overwerk te geven) werd eveneens verworpen met 40 tegen 28 stemmen. Het geheele artikel VI van het ont werp (art 5 Arbeidswet) werd daar op g 1 uur voortzetting. NIEUW KOLONIAAL ETABLISSE MENT TE AMSTERDAM. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van hot 1ste hoofdstuk van de Indische begrooting voor 1911 ten behoeve van den bouw van een nieuw koloniaal etablissement te Am sterdam. De kosten zijn in 't geheel 297.000, waarvan 95.000 op de begrooting voor 1911 komt BRANDSTICHTING. De „Pr. Gr. Ct." schrijft Voor eenigen tijd. werd een inge zetene van Nieuw-Buinen door de rechtbank te Assen tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens poging tot brandstichting, enz., bij den heer F., hoofd eener bijzondere school. Nadat de veroordeelde gevan gen genomen was. werden opnieuw pogingen tot brandstichting bij den omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. In Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. niet te blusschen. De vlammen stegen tot boven de boomen uit en waren buitengewoon fel. Persoonlijke ongelukken zijn er ge lukkig niet bij voorgevallen. Als een groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den landbou wer Ruïghaver aan den Spieringweg twee schapen drie jaar achtereen ieder drie levende lammeren ter we reld brachten, die alle ook goed zijn opgefokt geworden. BENNEBROEK. Het aantal kiezers volgens de nieu we kiezerslijst bedraagt 196 voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 178 voor den gemeenteraad. Ten vorigen jare bedroegen deze cijfers respectievelijk 207 en 181. Bij de komst van de lento hebben ook de ooievaars hun nest op liet landgoed ,,'t Huis te Bennebroek" we der betrokken. VELSEN. BRAND. Gisteravond ontdekte een voorbij ganger brand m den 6tal van de boer derij Schulpen, eigenaar de heer Lan- g end ijk, geiegen tusschen Beverwijk en Velsen. in allerijl werd het vee ge red. De stal en hooipluats werden een prooi der vlammen het huis bleef gespaard. IJMUIDEN. Het lichten en te Amsterdam in het droogdok te leveren \uu den gezon ken baggermolen „Noordzeehaven" is bij inschrijving gegund aan de firma Van der Tak, te Rotterdam, voor f 11.900. Binnenland HOFBERICHTEN. IT. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond de opvoering der „Trou- vère" door de Fransche Opera bij. TWEEDE KAMER In de vergadering van gisteren werd den heer Duys verlof verleend om op een nader te bepalen dag te interjrelleeren over de onregelmatig heden in het gemeentebeheer en de justitie in de gemeenten Doornspijk en Gorssel ;de bekende veldwachters geschiedenis). I Het debat over art. 5 der Arbeids- Nagenoeg alle amendementen, met uitzondering van het tweede van den heer Arts (verbod van nachtarbeid der gehuwde vrouw bij het haring- speten), werden bij repliek gehand haafd. Er kwam bovendien nog een sub-amendement van de heeren De Montó verLo'ren c.s. om arbeid van gehuwde vrouwen in de veenderij toe te staan, dat dooi de heeren Aalberse en Passtoors werd overgenomen. De Minister van Landbou w, de heer Tnlma, dupliceerende, wilde aan de Kamer een paar stemmingen bespa ren. Hij vroeg daarom of de heer Schane-r bereid was het slot van zijn gewijzigd amendement „behoudens indien zij 23 jaar voleind heeft, enzterug te nemen. De Minister wilde het begin van bedoeld, amende ment dan overnemen. De hoer Schaper voldeed aan dit verzoek, waarop de Minister dat amendement overnam. De Minister nam ook over het amendement-Aal- lterse, om de bevoegdheid tot 10 1/2 uur werkon niet lunger toe te staan, dan tot 1915, zoómeue het amende ment-Arts betreflende het verbod van arbeiden van jeugdige personen vrouw eu op verboden uren buiten do fabriek. Daarna kwamen de nog overige amendementen in stemming. Het amendement-Schaper c. s. (om geen inbreuk toe te laten op den tien- urigen arbeidsdag) werd verworpen met 41 tegen 28 stemmen. Het amendement-De Wijkerslooth c. s. (om de arbeidsweek voor jeugdi ge personen en vrouwen te bepalen op hoogstens 58 uur) werd aange nomen met 49 tegen 21 stemmen. Hel le lid van het artikel daarop z. h, s. goedgekeurd. Hot arnendement-Aalberse (betref fende het verbod van geregeld en fa brieksarbeid van gehuwde vrouwen) werd verworpen met 39 tegen 3(1 stemmen. Tegen stemden de hoeren Ferf, Hucrenlioltz, Van Wassenacr, Drucker, Snoeck Henkemans, Loeff, Trcub, Van Sasse v. lJsselt, De Ram, Tydcmau, Limburg, Smidt, Van De- dom. Patijn. Bos, Ketelaar, Thomson, Roodhuijzoii, Borgesius, Jansen Den Iliuig). V. d. Velde, Duijs, Scha per, Ter Laan, Troelstra, Vliegen, Beladingen, V. Foreest, Jannink, Vor- steriuan van Oye, Verhey. L«>hman, Roessingh, Teenstra, De Jongh, Do Klerk, Van Hamel. Van Veen en de Voorzitter. Het amendement-Schaper c. s. heer F. gepleegd, en werden zelfs één maal glasruiteu verbrijzeld, terwijl de politie in het huis van F. aanwezig was. In verband met die misdrijven was de vrouw van den veroordeelde reeds eenmaal m het arrestantenlo kaal opgesloten. Sinds eenigen tijd nu hield de politie 's nachts wacht in de woning van den heer F. Woensdagnacht zagen twee rijks veldwachters, dat iemand beproefde een der jaloezieën van het huis den heer F. in brand te steken. De rijksveldwachter Oosting sprong onmiddellijk door het raam en had het geluk, den brandstichter te grij pen, die dadelijk in het arrestanten lokaal werd opgesloten. Velen twijfelen thans aan de schuld van den indertijd veroordeelde. RIJWIEL-DIEFSTALLEN. Gedurende den laatsten tijd werden te Watergraafsmeer herhaaldelijk rij wielen ontvreemd. Niettegenstaande men vermoeden op Iemand had, mocht het maar niet gelukken, derr schuldige in handen te krijgen. Gis teravond is de politie er in geslaagd, den medeplichtige dier diefstallen aan te houden. Het is een 14-jarige jongen, aldaar woonachtig. Een borucht kwartjesvinder, uit Amsterdam afkomstig, die de hoofd rol in deze ontvreemdingen had, Is voortvluchtig. VRIJ SPOORWEGVERVOER VOOR KAMERLEDEN. De Haagschc correspondent der Tel. meldt Men weet, wat er in en buiten de Tweede Kamer tc doen i3 geweest over het aannemen van vrijkaarten, door Kamerleden, van spoorweg-maat schappijen. Meer dan eens is er door leden op aangedrongen, dat de regeering trach ten zou, vrij vervoer voor afgevaar digden te vorkrijgen. Nu deze echter bleef weigeren, daartoe mede te wer ken. hébben onlangs eenige Kamerle den'zelf getracht tot een collectief ver zoek aan de spoorwegmaatschappijen te komen. Een vrij groot aantal leden uit verschillendo fracties heeft ning, doch dat deze gemeend heeft o. - een vorhooging van het tractement i Kamerleden do voorkeur te moe;.,, gevon. EEN WONDERKALF. Bij den landbouwer Van 't II. is ec kalf geboren met twee koppen, eiken kop één horen. Overigens is dier normaal. EEN ZONDERLINGE REPARATEUR. Bij een winkelierster in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam vervocgde ich gistermiddag een man. die vroeg f de juffrouw een klok te repareere had. De winkelierster gaf den man een klok, die'defect was. Deze bekee! de klok en smeerde het uurwerk met petroleum. Voor deze werkzaamheden eischte de man een rijksdaalder. De juffrouw vond dit wel wat veel. aarop de reparateur zei genoegen to emen met negentig cent. Alvorens te betalen vond de winkelierster he' gewenscht even af te wachten, of hei erk bleef loopon. Bijna onmid dellijk stond het uurwerk stil. De man bekeek de klok opnieuw en zei toen oven iveg te moeten. Onmiddellijk na zijn vertrek bleek, dat mot hem ook het uurwerk der klok verdwenen was. In de haast liet de man zijn nijptang liggen. DE AANSTAANDE WETHOUDERS VACATURE TE AMSTERDAM. Het „Hbld." schrijft Nu de voordracht in zake den negen- jrigen werkdag voor gemeentewerk lieden door den Raad is aangenomen, mag op grond van mededoelingen van den betrokkene zelf eiken das de ontslagaanvrage van mr. Z. van den Borgh als wetlwuder verwacht worden. In verband met dit sinds eenigen tijd bekende voornemen van den heer Van den Bergh, wordt over de voor ziening van de a.s. vacature veel ge sproken on hoort men ook reeds na men van enndidaten noemen. Van liberale zijde noemt men de namen •an de heeren mr. Van Gigch, mr. Worst en Lambrechtsen van Ritthem; vrijzinnig-democraten schijnen met het raadslid Boi«sevnin te willen itkomen en van kerkelijke zijde hoorden wij de namen der heeren Hendrix en mr. dr. Schoch als candi- daten uitspreken. De socialisten zul len bij eerste stemming allicht op hun partijgenoot Wibaut gaan. Zijn de meeningen werkelijk zoo verdeeld, dan valt het resultaat moei lijk te voorzien. Trouwens het staat niet vast, dat al woidcn de func ties in het college verdeeld bepaald eeri wethouder voor do Publieke Wer ken gekozen zal worden. EEN GEVAARLIJKE TOCHT. Ds. Van Veen uit Dokkum, die door het hooge water op Ameland gevan gen zat, heeft met nog eenige vaste landers ook te voet Holwerd bereikt. Men zukto soms tot over de knieën in liet slijk. VOOR DE VOGELS. In de „lavende Natuur" doet Jac. P Th. een mededeeling over rekken boven aan den vuurtoren op Ter schelling aangebracht om er tiendui zenden vogels een rustplaats te ver schaffen. In October 1909 was hij daarheen gegaan in opdracht der regeering om een onderzoek in te stellen naar de schade, die de vogelwereld le>ed door het nieuwe Brandaris-licht. Hij merk te toen op, dat zich nu juist niet zoo- voel vogels direct dood vliegen de meesten komen om door uitputting, doordat zij urenlang mei hot draai- licht rondom den toren blijven vlie gen. Voor hen zijn er rekken om den toren aangebracht en er wordt nu jaarlijks een rapport uitgebracht over de werking van dien maatregel. Ziehier iets vau hetgeen Thijsse er aan ontleende De rekken werden half September geplaatst, in den tijd dat de groote trek vaal spreeuwen en vinken gaat beginnen. Gedurende de maand Au gustus is er ook al voel trek, maar voornamelijk van sterntjes, schol eksters, strandloopers, wuljieu en grutto's. Slechts éen snip kwam in deze maand op den toren om het le ven. In den nacht van acht op negen October was er een groote trek van spreeuwen, vinken en leeuwerikken. Ongeveer tweeduizend vogels vonden eeu rustplaats op de rekken. De rekken aan de noordzijde bleven onbezetde wind was N.W., zwakke koelte, lucht betrokken. Ook in de drie laatste Octobernachteu was er een drukke beweging, in plaats van de vinkon waren nu veel lijsters ge komen, het aantal der vogels, die in den nacht van 31 October op 1 Novem ber op de rekken kwamen uitrusten, werd geschat op vijfduizend den vo rigen nacht waren or drieduizend ge weest. In deze twee nachten vlogen dood 49 leeuweriken, 6 lijsters en 16 spreeuwen. Op 6 November sneuvelden 7 rot ganzen in den nacht van 12 op 13 November kwamen weer vierduizend vogels uitrusten, daarna op 15 Nov. nog eons een honderdtal. INVOERRECHT OP MEEL. De „TeL" schrijft nog Naar aanleiding van het ons uit Rotterdam gezonden bericht omtrent het in de staatscommissie voor de handelspolitiek verworpen invoer recht op meel. werd een onzer mede werkers ter beurze te Amsterdam me degedeeld, dat de Rottfirdamsche me dedeeling op onjuiste gegevens be rust. Onzen medewerker werd in den Amstordamschen Mercurius-tempel medegedeeld, dat de commissie voor de handelspolitiek reeds enkele we ken geleden haar rapport over het ontwerp-tariefwét in handen van den minister van Financiën had gesteld, dat er van wijziging van het ont- werp-tarief in dit opzicht geen sprake is en het in handelskringen bekend is. dat door de regeering een mko- orden voor- een desbetreffend verzoek geteekend, maar mend recht op meel zal het aantal bleef toch beneden de ver- gesteld, wachting, en omdat velen hun mede- j Het ons uit Rotterdam gezonden be werking weigerden, is do zaak verder I richt is bij nader onderzoek evenwel blijven rusten. Er zal dus nu wel niets j volkomen juist gebleken, meer van komen. Het rapport, den t'östcn Februari Wij kunnen hier echter op grond j.l. den minister van Financien, op van betrouwbare eegevens aan teevee-diens verzoek aangeboden, was eigen- gen, dat do kwestie van het vrij ver- i lijk een concep t-rapport van d< voer ook behandeld is in de staats- sub-commissie. commissie voor de srondwetaherrie-1 Vorige week Donderdag beeft een- de

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6