]ter ton buroele der Nederlandscho 'Handelmaatschappij, alhier, onder presidium van den heer J. T. Cremer, de algemeene vergadering plaats ge had der gohééle staatscommissie voor de handelspolitiek, l>c-staande uit 23 personen, bolioorende tot de industri eels- en handelskringen. Op d i e vergadering kwam ean de orde het concept-rapport der sub commissie. En liet is d a a r, dat met de kleinst mogelijke meerderheid be sloten werd, dat het niet gewenscht was oen invoerrecht op meel vast te stellen. Méér dan een advies is zulk een besluit e.chter niet, en de beursmannon, die op de Amsterdam- sche beurs onzen medewerker inlicht ten, kunnen volkomen gelijk hebben, als zij beweren, dat de regeering, on danks bovenvermeld advies, toch hot invoerrecht op meel zal handhaven. merkwaardige vondst. Ten tweeden male ontdekte men bij het afgraven van het grondwerk aan de terreinen der nabij Apeldoorn in aanbouw zijnde kazerne der Konink lijke marechaussees urnen en potjes uit den Germaanschen tijd. Dezen keer waren ze gaver en in beter con ditie en zijn daarom naar het Rijks museum te Amsterdam opgezonden. HET GEBEURDE TE DOORNSPIJK EN GORSSEL. De Tweede Kamer heeft aan den heer Duys verlof verleend om, op een nader to bepalen dag, aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Justitie eenige vragen te stellen naar aanleiding van ongeregeldheden in het gemeentebeheer en het beleid der justitie te Doornspijk en Gorssel. 9000 MARK VERDUISTERD. Door de Duitsche Regeering is aan de Hollandsche Regeering het verzoek tot uitlevering gericht van den Duit- scher H.. die in Bremerhaven 9000 Mark zou hebben verduisterd. De onderhandelingen over de uitle vering van II., die te Amsterdam door de politie is aangehouden, zijn nog gaande. ONGELUKKEN. Do jeugdige, het vorig jaar pas ge huwde fabrieksarbeider S. S., to Oos terend, begaf zich in den vroegen morgen als naar gewoonte naar de even buiten het dorp gelegen stoom- zuivelfabriek. Slechts korten tijd na het verlaten zijner woning, werd de jonge man door een zijner medearbei ders levenloos aan den weg gevon den door koude bevangen, scheen hij plotseling gestorven Uit een sloot nabij het huis van den landbouwer A. de Boer, te Schar- negoutum, is het lijk opgehaald van R. de Graaf, aldaar. Men vermoedt, dat hij op weg was naar den dokter, te water is geraakt en verdronken. De ongelukkige leed aan toevallen. MENINGITIS. In twee gezinnen te Ossendrecht komt de besmettelijke ziekte menin- g'tis-cerehro-sDinahs-ep'dem'ra voor, namelijk bij een jongen van 20 jaar, die deze gevreesde ziekte uit Duitsch- land schijnt medegebracht te hebben en bij een meisje van 13 jaar. Hun toestand is echter vooruit gaand en men hoopt op een algeheel herstel. DOOR EEN LUCHTKOKER ONTSNAPT. Naar de „Zutf. Crt." meldt, is een jeugdig koloniaal, De K., die in de Waliënkazerne aldaar in voorloopig arrest zat, om binnenkort voor den krijgsraad te komen, door een lucht koker ontsnapt. landvert-tuizersverkeeR door pruisen, Met het stoomschip Batavier ii zijn gister uit Londen te Rotterdam aangekomen 181 landve'rhuizers. On der geleide der politie zijn zij naar het Maasstation gebracht, om van daar in de richting van Duitschland te vertrekken. VROUWENKIESRECHT. Op de vierde algemeene vergade ring van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, te houden op Zondag 7 Mei te Breda komt o.a. aan de orde een motie van het hoofd bestuur: De algemeene vergadering overwe gende dat gebleken is, dat artikel 5 der statuten, luidende: „de Bond als zoodanig mengt- zich nimmer in eeni ge politieke actie; alle leden, zoowel bestuurders als gewone leden, zijn persoonlijk geheel vrij te propageeren voor eerie politieke partij" tot ver schillende opvattingen omtrent de grenzen der politieke actie kan lei den, wenschende die geschillen tot oplos sin gte bron gen door eene duidelijke uitspraak dienaangaande, spreekt als hare meening uit dat dit artikel verbiedt elk adressoeren aan de bevoegde macht betreffende welk onderworp ook, en elke formu leering van bepaalde wenschen be treffende eenig onderworp van maat schappelijk bolang, uitgaande van den bond, zijne afdeelingen of bestu ren (hoofdbestuur zoowel als afdee- lingsbesturen), TEGENVALLER. Voor eenigon tijd ontving zekere A, H. te Eijgelshoven, bericht, dat in 't buitenland een tante van hem, met een flink vermogen, overleden was, en welk vermogen hij erven moest. H. stuurde zijn trouwboekje en ver dere papieren op en maakte nog al andere onkosten. Nu zou hij over ee nige dagen de reis naar het buiten land ondernemen om zijn erfenis in ontvangst te gaan nemen. Maar on verwacht komt het be'richt, van zeke ren J. H„ iemand met gelijken fami lienaam, dat hij „der wab're Erbe" is. HAAR KIND TERUGGEélSCHT. Men schrijft uit Middelburg aan de Tel.: Naar wij vernemen heeft "de officier' van justitie alhier een strafvervol ging ingesteld tegen zekeren W., wo nende in de Korte Noordstraal al hier, die ongeveeïr twee jaar geleden een zéér jeugdig kind van de wedu we S. in huis nam tegen eene door een menschlievende dame be taalde vergoeding, en thans weigert dit kind terug te geven aan de moe der, die intusschen hertrouwd is met zekeren B. en in staat is nu zelf het kind weder op te voeden. Noch aan den aandra'ng van de politie, noch door een deurwaardersexploit wasW. over te halen het kind af te staan, waaraan hij, volgens zijn zeggen, te veel gehecht is, om er afstand van te kunnen doen. Thans zal hij daar ver moedelijk wel toe gedwo'ngen worden. LENTE-BLOEL ...„Wat er buiten reeds bloeit? Nu ja, een enkele vroege heester, een sneeuwklokje, een madeliefje maar veel meer toch niet!" „Mag ik het u eens zeggen?" aiitwoo'rdt de Redact, van „Onze Tui nen." „Wat ik reeds heb zien bloeien en vèrblooien in dit Vroege voorjaar? Madeliefjes, Speenkruid, Wiuteraco- niet, Paarse Doovenetel, Voorjaars- vroegeling, Kruiskruid, Klimopblade rige Eerenprijs, Vogelmuur, Ee'nja- rig Beemdgras, Hoornbloem, Sneeuw klokjes, Crocussen, Klein Hoefblad, Hazelaar, Els, Iep, Wintel-jasmijn, Vroege Kelkbloem (Calycanthus praecox), Cryptomeria japonica, en natuurlijk Kerstrozen, Leverbloein- pje (Hepatica), Primula, Violen, Me- gasia, Erica carnea! Me dunkt, al een aardig lijstje, dat nog voor uit breiding vatbaar is, naar ik zeker weet." Verder staan er tal van bloemen al in den knop, doch wat we thans reeds hebben, is ruim voldoende, om ons als natuurvrienden volop genoegen te bereiden. Snort en Wedstrijden VOETBAL. NEDERLANDSCHE ELFTAL. De Nederlandsche elftalcommissie vergadert heden te Utrecht. Van Berckel is wegen sstudierede'nen ver hinderd te spelen in den wedstrijd tusschen Nederland en België te Dordt. De commissie staat hierdoor weer voor een moeilijkheid DAMMEN. MATCH WEISS—HOOGLAND. Het was reeds bekend, dat het Utrochtsch Darngenootschap in on derhandeling was met den heer Weiss uit Parijs, omtrent een match met den heer Hoogland. Nu thans alles definitief is geregeld, kan de „Tel." melden, dat deze match den 5don April a.s. te Utrecht zal aanvangen. Er zullen 2 partijen per dag worden gespeeld, volgens Hollandsch dam- reglement, met de klok (25 zetten per uur) en op de zwarte, ruiten. Is het blad wél iugehcht, dan zullen er tien partijen worden gespeeld. KEGELEN. De Arnhemsche kegelclub Kom over den Brug zal ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, een groot na tionaal kegelconcours uitschrijven, van 1524 April a.s. te houden. VLIEGEN. MET 11 MENSCHEN GEVLOGEN. Breguet heeft te Douai met een aë- roplane, voorzien van een motor van 100 P.K., met een last van 574 kilo, een snelheid bereikt van 100 KM. Gisteren vloog hij met 11 passa giers. Het levend gewicht bedroeg 597 K.G. Brequet vloog 3 keer 1 K.M. op 10 A 15 Meter hoogte. VLIEGEN IN ONS LEGER. Door den Minister van Oorlog is een rondvraag tot de korpsen van 't leger gericht, ten einde na te gaan, of er militairep zijn, geschikt en ge negen om als oppasser-mecanicien dienst te doen bij de officieren, die zich in het vliegen oefenen. De be doeling van dezen maatregel is: ee- nerzijds om de bedoelde officieren eenigszins tegemoet te komen bij hunne prijzenswaardige pogingen en anderzijds om, wanneer eventueel tot de aanschaffing van vliegtuigen voor ons leger mocht worden overgegaan, reeds over eenig personeel te kunnen beschikken, dat met den omgang met deze toestellen vertrouwd is. Naar de „Luchtvaart" verneemt, heeft zich een vrij groot aantal militairen voor deze functie opgegeven. VLIEGEN BIJ ONWEER. Boba vloog van Orleans naar Chartres, waar hij ua een vlucht van 45 minuten landde. Onder weg werd hij overvallen door een hevig onweer en de aviateur had het slechts aan zijn koelbloedigheid te danken, dat hem geen ongeluk overkwam. NEDERLANDSCHE AUTOMO- BIELCLUB. Op de dezer dagen gehouden buiten gewone algem. vergadering onder voorzitterschap van jbr. R. A. P. Sandberg tot Essenburg, wns druk bezocht. Do voorzitter doelde mede, dat deze vergadering werd gehouden naar aanleiding van het protest van eenige leden tegen een besluit, aan genomen bij de rondvraag op de 7 Maart j.l. gehouden vergadering. Alhoewel de voorzitter mededeelde, dat hij persoonlijk dit besluit statu tair juist achtte, heeft hij toch het ad vies in dezen gevraagd van prof. mr. J. A. v. Hamel, die hel in zij'o. op 'de vergadering voorgelezen schriftelijk advies, niet eens was met den voor zitter en in overweging gaf, het voor stel door een algemeene vergadering te laten bevestigen. De voorzitter deelde nog mode. dat het bestuur daarom deze vergadering had uitge schreven, omdat van die zijde abso luut niet van doordrijven wordt ge houden. Na eenige discussie bracht de voor zitter punt 3 in stemming: „Bevesti ging van het bij dc rondvraag op de alg. verg. van 7 Maart genomen be sluit, waarbij het bestuur gemachtigd wordt tot het huren van lokaliteiten, hetzij in de Parkstraat te 's-Graven- hage. hetzij op een andere plaats, e'n wel voor den tijd van 3 jaren." Met 18—16 stemmen werd dit aan genomen. Het voorstel van het bestuur om hetzelve een crediet te verleenen van f 2000, tot het aankoopen van meubi lair, werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Bij de rondvraag werden door ver schillende sprekers de lokaliteiten boven restaurant Riche, ten zeerste aanbevolen. De voorzitter zeide een grondig onderzoek toe. Toch werd een motie ingediend, waarbij het be stuur in overweging werd gegeven, de lokaliteiten der Passagempij. te huren, waarna de heer Lugard, na mens eenige heeren een motie van vertrouwen indiende die met alge meene stemmen werd aanvaard, waardoor de andere motie verviel. Hierna werd de vergadering geslo ten. rmanciëele üenchitu HOLLAND—AMERIKA LIJN. De vergadering der Holland—Ame rika Lijn heeft de balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd en na afschrijving va n 2.610.105.59 op ma terieel, 181.035.27 op vaste goederen en dotatie van 50.000 aan liet fonds voor het personeel, het dividend vast gesteld op 15 pCt. (vorig jaar 10 pCt.j. Als commissarissen werden herkozen de heeren mr. M. Mees en W. F. Leemans. Uit de Arbeidersv/ere;d LOONSVERHOOGING SCHIL DERSGEZELLEN. De Schildorspalroonsvereeniging „Amsterdam" heeft het besluit geno men, het minimum-loon der gezellen, ingaande 3 Ap'ril a.s. met één cent per uur te verhoogen en alzoo te bren gen op 27 cent p. uur, onder toezeg ging dat met 1 April 1912 het mini mum-loon op 28 cent per uur zal wor den gebracht. STAKING. Tienduizend arbeiders en arbeid sters van de Singer machine works te Glasgow hebben gestaakt. Reeds se dert eenigen tijd hoerschte er onte vredenheid onder de arbeiders en een geschil omtrent stukwerk gaf tut do uitbarsting aanleiding. De directie weigerde te onderhandelen, eer het werk hervat is. Men hoopt intus schen nog een schikking tot stand te kunnen brengen. Kers en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep to Vinke- veen ds. C. B. Holland, te Den Ham (Overijsel). Beroepen tc Kwadijk (toez.) ds. A. Jager, te Aarden burg. Bedankt voor het beroep te Olde- berkoop en te Donderbroek dr. P. Jzn. Proost te Oude- en Nijehorne. Aangenomen het beroep te Midwol- de en Leek, Gr., ds. B. J. Kanis te Oude Niedorp. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Char- lois ds. H. Roelofsen, te liruinisse. Beroepen te Arnhem ds. L. Schou ten, te Watergraafsmeer. Beroepen te Asperen ds. II. Bui tenhuis, te Vreeswijk. Bedankt voor het beroep te Tholcn ds. T. Bouma, te Doorn le Wit- marsum (Fr.) ds. A. C. Heij, te Mole naarsgraaf c.a. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERK. Aangenomen liet beroep te Steen- wijk dk Joh. van der Vegle, te Al melo. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor In de rechtswetenschap op Stellingen de heer H. Fryda, geb. te Amsterdam. Utrecht. Geslaagd cand. ex. rechts wetenschap de heeren W. D. van Hoogenhuyze en M. van Asch van Wijck. Leiden. Geslaagd candidaatsexa- men Romeinsch-IIollandsch recht, de here J. F. \V. Grosskopf. Utrecht. Geslaagd doctoraal exa men Staatswetenschappen de heer A. Boreel. Letteren en Kunst Th. MOLKENBOBR. De Res.-bode meldt, dat de schil- de'r Th. Molkenboer tegen October voorgoed naar Amerika verhuist. C. ,T, MORIN, Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zal de heer C. J. Morin, die het vorig jaar zijn 50-ja- rig jubileum als Inspiciënt herdacht, met September a.s. de Kon. Vereeni- ging „Het Nedertandsch Tooneeï" verlaten. Hij gaat dan een zeker wel verdiende rust genieten. Op aandrang van verschillende zij den heeft bet Bureau voor Staats- en Ad ministratief-r echtelijke Adviezen besloten bij den uitgever P. Noord- hoff te Groningen voortaan jaarlijks ren aanvulling te laten verschijnen op de Nederlandsche Staatswetten, edi tie Meiier Wiersma. In de aanvulling 1910 zullen worden opgenomen de Oc- trooiwet, de Pandhuiswet en de Trek- hondenwet, terwijl tevens zullen wor den vermeld de wijzigingen en aan vullingen der in de verzameling opge nomen wetten, alsmede wetten en Ko ninklijke besluiten ter uitvoering van de Grondwet en andere wetten. „BEWEGING" MYSTIFICATIE. Onder dit opschrift doet Jules Schtirmanh in Kunst en Letteren een onthulling: „Er zijn in Holland veel geleerde menschen, véél-wéters, maar nog meer bèbweters en schijngeleerden. Tot de laatst en behoort de heer Lichtenberger, die in de Maart-afle vering van het tijdschrft De Bewe ging ,.de zahgen van Bilitis" uit het Grieksch vertaalde. In 1894 publiceerde de Fransche schrijver Pierre Louys „Les chan sons de Bilitis" in de „Art indépen- dant." Dit door hem zelf geschapen werk, op oude Grieksche modellen geïnspireerd, voorzag hij van een dichterliike en quasi-wéfenschappe- lijk gestelde voorrede over de gefan- faiseerde dichteres ..Bilitis". Hij deed het voorkomen of zij in de zesde eeuw vóór Christus geboren werd in een dorp tusschen de bergen, aan de oevers van de Melns fen oosten van Pamphylïus. „Ce pays est grave et triste, assombri pal des forêts pro- fondes, dominé pas les masses énor- mes du Taurus; des grands locs só- journent sur les hauteurs, et les val- lées sont pleines de sile'nce. Elle etait fille d'un Grec et d'une Phéni- cienne", enz. Deze prachtige gezangen waren zoo zeer van den Griekschen geest door trokken, dat een Fransch geleerde, door naijver gedrongen, schreef, dat hij deze gedichten reeds vóór Pierre Louys had gelezen. Er is natuurlijk in de Fransche bladen hartelijk met dezen oolijken hoer de gek gestoken en niet ten on rechte." Leger tii v iool OVERNACHTEN BUITEN DE KA ZERNE BIJ HERHALINGS- EN LANDWEEROEFENINGEN. De Minister van Oorlog heeft den proefmaalregel van het vorig jaar be treffende het overnachten buiten dc kazernes bij opkomst voor herhalings en landweeroefeningeii ingevolge de gunstige rapporten dienaangaande ontvangen omgezet in cm definitieve regeling. De minister heeft daartoe bepaald, dat aan verlofgangers van de land weer en aan de van de militie voor zoover deze laatsten voor de derde (laatste) maal voor herhalfngsoefenii» gen onder de wapenen komen en be- hooren tot de korpsen der infanterie, der vesting-artillerie, het regiment genietroepen en het korps ponton niers, alsmede aan de milicie'n-ser-' geanten van de jonge're lichtingen, tot de korpsen behoorendc, zal, voor zoover zij dit zullen verlangen,kun nen worden vergund, om wanheer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten de kazerne te overnachten, mits hun woning vas te of tijdelijke in of nabij de gar nizoensplaats gelegen is en de ver gunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoe fend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen o.a. ten gevolge van buiten deze opgeda ne vermoeienis. De onmiddellijke chef compag niescommandant of de als zoodanig optredende officier zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne wooiit, wie voor de hierbe- doelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aanmer king komt. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aanmerking wenschen te ko men, moeten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellijken chef. Aan hem, die eenmaal heeft ge vraagd buiten de kazerne te over nachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer ver strekt dan in gevallen, waarin de be trokken chef dit tengevolge van straf, of om andere redenen noodig mocht achten, terwijl voorts niet dan bij hooge uitzondering de gunst kan worden verleend aan hen, die zich na het hie'rvoren aangegeven tijdstip van 2 maanden vóór de opkomst daarvoor nog mochten aanmelden. Rechtszaken BEDRIEGLIJKE BANK BREUK. De rechtbank te Assen veroordeelde tot 9 maanden gevangenisstraf Wil lem v. d. W„ 22 jaar, vroeger aanne mer te Coevorden. wegens twee feiten van bedrieglijke bankbreuk. Den 25sten November 1910 werd hij failliet verklaard, twee dagen van te voren had hij. wetende dat zijn foll- Jissemenf moest volgen, nan J. Tim mer en Zoon, te Haren, een vorde ring van f 543 uitbetaald, voor welke vordering zijn vader borg was. Bo vendien onttrok hij dienzelfden dag een som aan den boedel, waarmede hij nog een paar schulden betaalde, de rest benuttend om zijn overtocht 1e betalen naar Amerika De tele graaf was hem evenwel voor, on toon hij aankwam in Amerika, werd hij gearresteerd en een week later uit geleverd. De eisch luidde 1 Jaar gevangenis straf. Koloniën NAAR HUIS TERUG. Te Paramaribo is aangekomen het immigranten stoomschip „Sutley", waarmede ruim 600 Britsch-IndiSrs van Suriname naar hun geboorteland zullen terugkeeren. Pers Overzicht ZONDAGSRUST EN ZONDAGSLOON. De Nieuwe Rotterdamsche Courant is van oordeel, dat het verbod van Zondagsarbeid in het ontwerp-stuwa- doorswet, dat feitelijk een bestaanden teestaiul consolideert, geen bezwaar zal ontmoeten, doch wel „het artikel, waarin niet meer of minder wordt voorgesteld, dan dat van staatswege het loon voor Zondagsarbeid zal wor den bepaald". Het blad schrijft o. a. Minister Talma weten wij durft op het gebied der sociale wetge ving heel wal nieuws aan. Maar met dit voorstel spant hij, dunkt ons, do kroon over al wat nog tot nu toe ver kocht is. Hier zal de staat, in begin sel, hot loon gaan vaststellen, dat in hot particuliere bedrijf uitgekeerd worden moet. Nu, voorloopig, zal nog slechts het Zondagsloon worden vast gesteld, doch men voelt, dat er, prin cipieel, geen verschil is, of de staat de Ioonen vaststelt voor den Zondag of voor de week. Wij zouden zelfs ge neigd zijn te zeggen, dat op het een het ander op den duur zal moeten vol gen. Wij vernamen ook wel eens, dat er in Den Haag op het oogenblik een sterke strooming is, om het daarheen te sturen. Gemengd Nieuws STAKINGSONGEREGELDHEDEN. Gisteren hadden opnieuw ongere geldheden plaats te Clydals Vale in Zuid-Wales. De stakers wierpen met stecnen naar de politie, die daarop een uitval deed rnet den wapenstok. Aan beide zijden werden een aan tal personen gewond. VROUWENKIESRECHT. In de Legislatuur van Ontario is een voorstel van een arbeidersafge- vnardigde tot invoering van vrouwen kiesrecht verworpen. De premier, de leider der oppositie en andere spre ker verklaarden wel sympathie te hebben voor het voorstel, maar zij achtten den tijd nog niet rijp en be streden het daaroui. Tol van vrouwen woonden de zitting bij. Geen enkel In cident kwam voor. het eerste duitsche TURBINE-SLAGSCHIP. Het eerste Duitsche turbine-slag- schip werd op de worf te Kiel te wa ter gelaten. Het is 't schip, dat bestemd is den „Hildebrand" te vervangen. Een vergelijking met de andere li nieschepen tuout het verschil tus schen de turbine-schepen, en de sche pen met zuiger-machines. Het laatste, met zuigermachines voorziene schip, de „Gneisenau" ,die thans in Oost- Azië is, had een waterverplaatsing van 11,690 ion, een stoomvei mogen van 2o,üuü P.K. en een maximum snelheid van 24 knoopen. De eerste turbine-kruiser, „Von der Tann", die op een oefeningsreis naar Amerika is, heeft een waterverplaatsing van 19,000 lun. een sloonivermogeu \an bO.UOO p.k. en een snelheid van 28 knoopen. liet nieuwe turbine-slagschip zal een omvang en een stoomvurmogeu heb ben, die deze vermogens van den tur bine-kruiser nog overtreft, en die het met de slagschepen vun de ande re groote mogendheden in omvang en snelheid minstens gelijk stelt t engeilsche ministerie. De minister van Oorlog Haldane is in den adelstand verheven, met den titel van Viscount. Voorts zijn de volgende benoemin gen officieel bekend gemaakt: van Kolonel Seely tot onder-staatssecreta ris van Oorlog, en van Lord Lucas tot onder-staatssecretaris van Koloniën. zieke minister. De toestand van Sassinof, den Rus- sischen minister van buiteulandsche zaken, is zeer zorgwekkend. Heden zal een operatie plaats hebben. TEGEN DE JAPANNERS. De Senaat van den staat Californië heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarin wordt bepaald, dat buiten landers geen grondbezit in het land zullen mogen verwerven, een maatre gel, uitsluitend gericht tegen de Ja panners. INTERNATIONALE TENTOON STELLING VAN AMBACHTS- WERKTUIGEN. Men schrijft ons Deze tentoonstelling heeft plaats te Antwerpen van 13 Mei tot 13 Juli aanstaande, onder de bescherming van het Belgische Gouvernement, de Provincie en de stad Antwerpen. Zij hoeft voor doel aan de hoofden en werklieden van de ambachten en do kleine nijverheid de middelen te verschaffen, om den vooruitgang to loeren kennen, in de mechanische werktuigen gemaakt. Alle winstbejag is uitgesloten, en het batig slot wordt aan de tentoon- stellers teruggegeven. De motoren, dienstig voor de am bachten, de mechanische en verbeter de werktuigen, bestemd voor de klei ne nijverheid, worden toegelaten. De tentoonstelling is verdeeld in vijf groepen Al wat electriciteit, gas n oliën- motoren betreft Machines voor hét bewerken van het hout, het ijzer, de steenen. De machines, de voeding aangaan de bakkers, pasteibakkers, vleesch houwers en spekslagers, tabak, enz. Machines voor schoenmakers, naai- stik- en breimachines, waschmachi- nos. drukmachines, enz. Verschillende machines, o. a. voor juweliers, diamantslijpers, geweer makers, enz., kleine handwerktuigen, enz. Doze tentoonstelling belooft zeer belangrijk te zijn, en een gTOot aan tal bezoekers en koopers te lok ken. EEN VLIEGENDE SMOKKELAAR. Een jonge Italiaan, Antonio Sme- rogllo, viel, naar uit Genève gemeld wordt, met een aeroplane, waardoor hij beide beenen brak. Smeroglio ver telde, dat hij over den Mont Cenis had willen vliegen, om te smokkelen. Na zijn val, bleef de aviateur den geheelen nacht hulpeloos liggen. GEEN VORSTELIJKE VERLO VING. De officieuze Norddculsche ALlge- meine Zeitung deelt mede, dat de herhaaldelijk tegengesproken ge ruchten, als zou de dochter van den Duitschen keizer zich met een Oos ten rij kschen aartshertog verloven, ook thans en weer zonder eenigen grond zijn opgedoken. DE VROUW BIJ DE POLITIE. In een paar Deensche steden, ge lijk hier en daar in Zweden, Noorwe gen, Duitschland en elders, doen er ook vrouwen bij de politie dienst. Een paar vrouwelijke leden van den ge meenteraad van Kopenhagen hebbeti or voor gepleit, dat daar het voor beeld zou worden gevolgd. Zij zeiden, dat de vrouwen elders reeds getoond hadden bij de politie uitmuntend werk te kunnen doen, met name bij de zedenpolitie, voor het verhoor van vrouwen, die het slachtoffer zijn ge weest van aanranding .tot tegengaan van den handel in vrouwen enz. Een der burgemeesters bracht daar tegen in, dat de diensten, die vrou wen fr. het buitenland bij 3e politie verrichten, van geen groofen omvang zijn. Zij beperken zich voornamelijk tot het toezicht over gevangenen en filanthropisch werk. Maar hij verzet te zich op het oogenblik alleen tegen het opnemen van vrouwen bij de poli- lilie, omdat er kortelings besloten was tot bezuiniging van de uitgaven voo'r de politie Een der vrouwelijke leden was niet sterk voor deze uitbreiding van den werkkring der Vrouw. De laaggezon ken vroüwen, die met de politie in aanraking komen, hebben meer eer bied voor de lichaamskracht, die de man eenmaal boven de vrouw voor_: heeft, zeide zij. EEN DIEVENBENDE ONT MASKERD. Doof de Parijsche recherche is een internationale dievenbende ge snapt, die haar hoofdkwartier had te Brussel en van daaruit strooptoch ten ondernam naar Duitschland, Ne derland en België, om den buit daar na in de Fransche hoofdstad van de hand te zetten. Het had den laatsten tijd de aandacht getrokken der con ducteurs van de sneltreinen tusschen Parijs en Brussel, dat telkens dezelf de personen aan het einde van de week naar Brussel reisden om dan de volgende week met bagage bela den naar Frankrijk terug te keeren. Een daarop ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze reizi gers deel uitmaakten van een inter nationale bende, die het vooral ge munt had op door de bewoners tijde lijk verlaten, afgezonderd liggend© villa's. Zilverwerk en porselein was hun meest welkome buit. Bij een te Brussel in garnizoen liggend officier stalen zij een Rembrandt, welke schilderij door de Parijsche politie thans is teruggevonden. WEER EEN SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK? De „cheminots" van dc groep Pa- risNord hebben Dinsdagavond ver gaderd ter besprek-ug van hetgeen hun te doen staat om de Maatschap pij te dwingen de oatslagen beambten weder aan te stellen Na heftige en langdurige debatten werd een motie aangenomen, waar bij verklaard wordt, dat men tot sta king zal overgaan, indien de Maat schappij blijft weigeren de ontslage nen weer aan te nomen. een vredesmaaltijd. Op 8 April zal te New-York een groot vredesmaal plaats hebben, waaraan tal van lieden, een eerste plaats in de handels- en financieele «n in de kerkelijke wereid innemend, zullen deelnemen, De heeren Carne gie en Sir Edward Grey zullen lot deelneming aan dat feestmaal, dat ter propagandeering van president Taft's arbitrageplannen zal moeten dienen, worden uitgenoodigd. EEN GRENS-INCIDENT. In de nabijheid van Nimmerstat/t, het noordelijkst gelegen plaatsjo va'n Duitschland, en do Russische grens-- plaats Polangen, is een Duitsche vfs- sc-her door een schot van een Rus sisch soldaat getroffen. De boot, waarop de visseher zich bevond, was, ten gevolge van den lievigen storm,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7