HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. KONINGIN HELENA ZATERDAG 25 MAART 1911 drie soorten, waarvan eon groep zich gedraagt als de X-stralen en een der beide andere negatieve electrici- teit overbrengt. Men denkt zich deze electriciteit-overbrengende stralen te bestaan uit uiterst kleine doeltjes, die met een ontzaglijke snelheid 300.000 K.M. in één seconde uit het radi um worden geworpen. In zoo'n klein stukje radium moeten reusachtig krachten werken, om die electrische stralen te doen ontstaan. Men becijfert, dat de arbeid, voor dat uitwerpen van electrischo deeltjes, bij één gram radium gelijk staat met verscheidene milliarden panrdekraoh- ten Behalve licht en electricitcit geeft hot radium ook warmte af. Ook die warmte Ls belangrijk. De arbeid, die verricht moet worden in één grom ra dium. gedurende één uur, staat ge- Hik met die, welke noodig is om het zelfde gram 3i.00fl meter op te heffen Gedurende de jaren, dat men dit -odium kent, is de waargenomen stof niet noemenswaard vermindeid licht-, warmte- en electriciteits-uit- straling. Sommigen hebben in den aanvang (temeend, dat men in het ra dium het perpetuum mobilé had gevonden, omdat er voortdurend ur- beid verricht werd, die geen vermin dering van energie ten gevolge had. Daarvan komt men thans echter te rug. Een van de merkwaardigste dingen die men V het radium opmerkt, is dit, dat het de straks genoemde eigen schappen meedeelt aan voorwerpen, die in de omgeving zijn. Voorname lijk is dit het geval, wanneer hel ru- dium zich met een ander voorwerp in een afgesloten ruimte bevindt. Vooral loeistoffen worden zeer radio-uctief en zonden dan sterke stralen uit. Neemt men hot radium weg, dan ver liest de a'ndere stof langzamerhand de radio-actieve eigenschappen. De overbrenging van de radio-acti viteit op andore lichamen, geschiedt door de z.g. emanatie, door den En- gelsch man Ruther-ford ontdekt. Men neemt aan, dal zich uit het radium een uiterst fijne damp losmaakt, die zich op het andere voorwerp vastzet. Die dump kan men in een fJeschje bewaren en tot een vloeistoi verdicn- leii dooi alKocling, zoo als men water damp ulaoelen aan tot water. Deie kinatie vermindert in stcrate, xn een al gesloten ruimte verzwakt zij tot halve sterkte m vier dagen in ue buitenlucht vermindert zij even- eel in een half uur. Omtrent liet wezen van de nieuwe eigenschap der radio-acuviteit be staan verschillende wetensctuppelij- ke onderstellingen. Een belangrijke hypothese hebben de beer en me vrouw Curie opgesteld (de heer Curie is eenige jaren geleden gestorven, doordat hij door een wagen is over reden mevrouw Curie leeft nog. Zij komt binnenkort te Leiden in het la boratorium van professor Canierlingh Onnes onderzoekingen doen omtrent het radium). Zij namen aan, dat dc of het heelal stralen uitzendt, die aard overeenkomen met X-stralen. Radium, uranium, thorium e a ra dio-actieve stoffen, zouden dan het vermogen hebben, die stralen op te slorpen. Echter heeft ook een andere weten schappelijke veronderstelling recht van bestaan. Deze denkt zich, dat de uitstralingen veroorzaakt worden doordat ei' in de stof een voortduren de vernieling van de kleinste deeltjes plaats heeft. Een dorde hypothese vergelijkt de verschillende stoffen bij de hemel lichamen. Daaronder zijn ook stra lende, b.v. de zon, en uiet-lichtende bollen, b.v. de planeten. Radium zou- dan oen nog-hchtende stof zijn en ijzer b.v. een uitgedoofde. Volgens deze poëtische beschouwing zou zich in de kleinste deeltjes van het heelal afspiegelen wat er in het groot in de wereldruimte gebeurt. Bmtenlandseh Overzicht VOOR DEN WERELDVREDE 1 President Taft wil blijkbaar niet alleen pogen een arbitrageverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Engeland te sluiten, maar ook een met Frankrijk. Hij houdt althans be sprekingen met den Franschen ge zant over dit onderwerp. lntusschen wordt ook in de Unie een beweging ten gunste der arbitra ge voorbereid. De voornaamste bladen achten het oogenblik aangebroken, om de quaes- tie der arbitrage met ernst ter hand te nemen en de publieke opinie werkt in denzelfden zin mede. Overal in do Vereenigde Staten zullen ver gaderingen worden gehouden om het plan te steunen en bissciioj) Oreer, het hoofd der Episcopaalse tie kerk in het diocees New-York, heeft het initi alief genomen, om ook de kerken aan de beweging te doen deelnemen Dc campagne mag gezegd wezen reeds te ztin begonnen met een vergadering te New-York, georganiserd door New-York Press Club. waar ook zaghebbende vertegenwoordigers uit de kringen van den handel, de rech terlijke macht en de arbeidersorgani saties aanwezig waren. Er werd besloten tot bet vormen van een groote Amerikaansehe natio nale commissie voor den vrede. Macau ley, de voorzitter van de club, heeft medegedeeld. dat het reeds vroeger aangekondigde vredes- djner op 8 April een grootscho mani festatie zal worden. Uitnoodigingen mi mee aan te zitten worden ge stuurd aan hooggeplaatste en in vloedrijke Engelschen, verder aan president Taft, den minister van oor- Dickinswn, oud-president Roose velt, Choate. Hughes, oud-minister van Staat Root, minister van Staat Knox, Carnegie, iiryan, Champs CJurk, gezant Hryce, Parker, den akvereenigings-leider Lompers. \Voodrow-W'ilson, Pierpont Morgan. Dan vertelde de voorzitter nog, dat n New-York in 1913 wellicht een groot wereld-parlement zal worden gehouden, waartoe de leden van alle parlementen ter wereld zullen wor den uitgenoodigd. De burgers van New-York hebben zich verbonden, in hun wereldstad gebouw te laten zetten, waar het wereld-parlement zal kunnen verga deren. Voor dat gebouw is f 3 000.000 beschikbaar; er moet plaats zijn voor 25.000 gedelegeerden Voor de ont vangst dier gasten wordt gerekend op een bijdrage groot anderhalf mlllioen gulden van de stad New-York en een gelijk bedrag van de centrale regee ring te Washington. Dc zaak zal dus Amerikaanscli worden aangepakt 1 De verhouding tusschen DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK- HONGARIJE komt weer eens ter sprake naar aan leiding van het bezoek, dat keizer Wilhelm, vergezeld van dc keizerin prinses Victoria Louise en prins Joa chim thans aan V\ eeneri brengt, op zijn doorreis naar Korfoe. De ..Politische Korrespondez" be vat een officieus welkomstartikel waarin het blad zegt ..Het tiezoek van den Duitschen kei zer en de keizerin aan keizer Frans lozef te Schónbrunn is een nieuw be wijs van de bijzonder hartelijke vriendschap, die de beide hoven en de beide staten verbindt. Het intieme karakter van deze samenkomst wordt nog verhoogd door het feit, dat de keizer door zijn beide jongste kinde ren, prinses Victoria en prins Joa chim. wordt vergezeld. Een ander bewijs van de intieme verstandhou ding is, dat de Oostenrljksche troons- opvolger, aartshertog Franz Ferdi nand, zijn kuur te Brione afbrekend, met zijn gemalin, de hertogin van Hohenberg. naar Weenen komt, om de gasten van zijn oom te ontvan gen. ..Deze hartelijke betrekkingen tus scben de beide hoven staan in nauw verband met de nauwe betrekkingen tusschen de beide mogendheden en de vriendschap tusschen de lx'ide vol ken. Evenals vroeger, zal ook tha»9 de komst van keizer Wilhelm gevoe lens van vereering en sympathie wekken. En die gevoelens zullen nog worden verlevendigd door de herin nering. dat Schönbrunn, de plaats der ontmoeting, ook de plaats was. waar de door keizer Wilhelm voorbe reide onvergetelijke huldiging van keizer Franz Jozef door de Duitsche vorsten plaats luid. Het bez<a'k van den keizer en zijn familie zal in Oos ten rijk-Hongarije met hartelijke wel komstgroeten worden ontvangen." Over de aankomst der Duitsche gaaien wordt uit Weenen geseind, dat de ontmoeting tusschen de vorstelijke personen zeer hartelijk was. Op den tocht door de stad werden de hooge gasten door de bevolking levendig toegejuicht. 'T ENGELSCHE MINISTERIE. Gisteren hebben we al bericht, dat Haidane in den adelstand verheven is en tot viscount benoemd. Haidane zaJ dus in het Hoogerhuis zitting ne men en daar ook de regeering verte genwoordigen. De ziekte van lord Crewe had getoond, dat een verster king van het kabinet in het Hooger huis noodzakelijk was, omdat hier de parlementaire regeeringsurbeid op weinig schouders rustte. Haidane zal evenwel minister v&n oorlog blijven. Het peerschap van minister Hai dane maakt intusseben toch eenige wijziging in het ministerie noodzake lijk lot dusver was lord Lucas on derstaatssecretaris van oorlog, nu de minister van oorlog zelf in het Hoo gerhuis zitting zal nemen, was het wenschelijk. een onderstaatssecreta ris te benoemen, die in hot Lagerhuis gezeteld is. Daarom zal een wisseling van ambten plaats hebben. De onder staatssecretaris van koloniën, kolonel Seelv. gaat over naar oorlog, terwijl lord Lucas in diens plaats zal optre den als onderstaatssecretaris van ko loniën, waardoor dus dit departe ment nu ook in het Hoogerhuis zal ziin vertegenwoordigd, hetgeen tot dusver niet het geval was. daar zoo wel minister als onder-minister van koloniën in het Lagerhuis waren ge zeteld. STOLYPIN BLUFT! Uit Petersburg komt thans het stel hge bericht, «lat Stolypin door den Tsaar in audiëntie ontvangen is, en zijn aanvrage om ontslag heeft terug genomen. De Rijksraad leden Trepof en Doer- nowo zijn door den Tsaar met negen maanden vacantie gezonden. Stolypin heeft dus overwonnen. Met Stolypin zal ook zijn politiek dus blijven DE .MINISTER-CRISIS IN ITAL16 is nog niet opgelost. Giolitti is giste ren wel weer ten puleize geweest, maai- bij moet er nog met in geslaagd zijn een stel ministers te vinden. Het beeft de aandacht getrokken, dat de koning ook een socialistischen leider, Hissolati, op bet Quirinaal heeft ontboden. DE OOSTENR1JKSCHE POLITIEK. In de budgetcommissie van Oos tenrijk is de voorloopige begrooting aan de orde. De eerste minister zei tot de oppo sitie Indien gij beweert, dat de re geering niet over een meerderheid be-, schikt, spreekt dan uw meening uit In een votum. De oppositie-tactiek dreigt het parlement ernstig in d.is- crediet te brengen. Over de PORTUGEESCHE MINISTER CRISIS ordt gemeld, dat het aftreden van den minister van Financiën Relvas, geweten moet worden aan een artikel in „Mundo" bet orgaan van Costa, den minister van Justitie waarin hij beschuldigd werd zich met zwen- del-affaires te hebben ingelaten. De aftredende minister voegde aan deze mededeeling toe, dat hij op zijn aan vraag niet terug zou komcu, voordat het geheele volk had uitgemaakt, of hij al dan niet moet aanblijven. Het aftreden van Relvas wordt door de handelswereld als een zware slag beschouwd, en daarom schijnen er toebereidselen te worden gemaakt tot betoogingen, ten doel hebbend Relvas ver te halen zijn portefeuille te blij- ?n behouden. Volgens een later bericht uit Lissa bon zou Relvas, zwichtend voor den algeuieene aandrang, reeds besloten hebben aan te blijven. In Portugal is het ook wat rustiger geworden. De bootwerkersstaking is geëindigd. Majoor De Castro, die naar aanlei ding van het beweerde complot ge vangen genomen was, werd in vrij heid gesteld. Daarentegen zijn even wei id andere verdachten in hechte nis genomen. In de Fransche Kamer is over DE MAROKKAAN SCIIE AAN GELEGENHEDEN gesproken. i»e minister van Koloniën hield een rente, die nog al eemge betee«teuis heelt, omdat nag met bed duidelijk was, hoe 'Ie leien van het nieuwe kabinet ten opzichte san de Marok- komische zaken staan. De lange speech van Z. Excellentie js evenwel in enkele hoolupuuten suarn te vatten. Ie. Frankrijk arbeidt binnen de grens van de bepalingen der Algeci- ras-acte. 2e. Frankrijk ziet zich genoodzaakt krachtdadig op te treden naar aan leiding van den aanslag op 18 Ja nuari op een verkeninngstroep ge pleegd. 3e. Frankrijk versterkt zijn troepen in Marokko, om de mogelijkheid van een latere expeditie te voorkomen. 4o. Frankrijk is genegen met Span je overeenkomsten te sluiten in het belang der internationale belangen in Marokko. OM ONS HEEN No. 1332. Oada keuren. ii. Het maakt een eenigszins vreemden Indruk, dat terwijl de overheid van Haarlem op 26 Januari 1532 verbiedt vuilnis uit de ,,vull:»*aeten' te halen, zij zelf nogal lankmood.**- is ten opzich te vun den tijd, gedurende welken de ingezetenen het e**>- en ander mogen laten lippen. Op 14 October 1524 wordt voorgeschreven „geen mist nog vullis op de plaetinge van het Spaeren, Bakenestegrafi, Burgwal, Oude graft, bij de Grcote Houtpoort of elders langer te lacten leggen dan twee etinael". B»lt u voor, dat op Haarlems schoeiingen dus tweemaal vier en twintig uur al deze onwelrie kende afval mocht blijven liggen inderdaad onze voorvaderen moeten onverschrokkener neuten hebben ge had dan wij. die zoodra de Leidsche- vaart of de Nieuwe Gracht maar een weinig gaat geuren, R.jnlands water- maohino te hulp roepen. Toch bliikt wel, dat ook in die da gen al een soort van gemeente-reini ging moet hebben b--staan, al werd dan het maken en schoonhouden van de straten aan de burgerij zelve over gelaten. Herhaaldelijk vinden we ge wag gemaakt van „vullisvaten", die op b« paalde plaatsen waren neerge zet en waarin de omwonenden hun vuilnis moesten brengen. Op 24 Mei 1501 wordt bevolen, „dat men de vul lis buyten de poorten sol brengen in de vulhsvaten" Deze vaten deden blijkbaar als vergaarbakken dienst on het rnoet wel wezen, dat die op vaste tijden door een bepaaldelijk daarvoor aangcstelden vuilnisman wei-den ge ledigd. De ervaring zal wel geleerd hebben, dat als de menschen bun af val buiten de poorten moesten gaan brengen, zij dien liever tersluiks weg- goochciden in de buurt, op een plek. waar het niet geoorloofd was. Dus werden er ook verzamelplaatsen in de stad zelf aangelegd. Op 11 Meij 1502 wordt het gebod pegeven, „dat de bewoners op de Bakeneste graft, Spa© re er Oude graft een vullisbak houden moeten" en toen de overheid toch een maal aan den gang was, gaf zij een soortgelijk voorschrift voor de bewo ners van de Begynestraat in dc ge moedelijke taal van die dagen „de buerec van de begynenstraat worden geord'vrneert een vullisbak op de ba- kenestegraft te laeten maeken." En dut deze bergplaatsen niet do eenige waren, bin kt wol hieruit, dat 24 Mey 1545 bevolen wordt „dat een yeder, omtrent de vullisvaeten wonende, etaende voor de Kerk-, Kocksteeg en Lieve-Vrouwesteeg liaer vullis daer in sulion gooüen". Voor stroo werd een niet heel dui- 'delijk onderscheid gemaakt. In ver schillende voorschriften heeft do ma gistraat het 'daarmee bijster druk. Ben daarvan wordt gegeven op 15 April 1589 „gebod dat niemant eenig stroo sal gooijen, noch op straet lae ten leggen of in vullisbakken verbran den, in c.er hetselve te brengen buyten de stadspoorten om aldaer verbrant te worden." Ook voor de grom (vischafval) heerscht groote belangstelling. „Geen grom te smakken op de vismarkt", is de korte inhoud van een bevel van 5 Maart 1526, „gebod van de groin van de vis buijten de stad te bren gen" .wordt 20 Mei 1531 uitgevaar digd. 't Schijnt noodig geweest te zijn, omdat met de zeer onwelriekende grom zonderling werd 'omgespron gen, althans 31 Januari 1545 werd „de viswiiven verboden geen grom opt kerkhof te gooijen." Uit zulke trekjes kunnen we opmaken, dat het •r soms wonderlijk naar toe ging in die dagen. Of is het niet vreemd, te lezen dat ideu 6den Mei 1575 werd verboden „mist in de huysen te loggen Wie, FP| Jij 1JRI (jf\ door Morice Gerard. 10) Het briefje luidde „Waaide Lady Musgrove. Op den avond van liet bul ten uwent, zal Prins Alexander van Skiloo mijn gast zijn, daar hij hier eenigen tijd komt doorbrengen. Mag ik u hel vriendelijk verzoek doen zijn Hoogheid bij die ge legenheid mee te brongen 7 Met excu ses voor deze vrijheid noem ik mij Ued.'s gehoorzamen en ncderigou die naar KALYA." Sir Douglas Musgrove moest onwil lekeurig lachen, toen hij dit bnefjo las. Wel, wel, riep hij uit, dat noem ik origineel. Dat zou ik nooit achter d'er. ouden Kalya gezocht hebben Wat een brutaliteit om ons huis tot h?t tooncel van hun intrigue to ma ken. Dat is een goed begin voor ccn bal; dus zul ik verplicht zijn mijn eigen gas in de gater. te houden Graaf Kalya mag hier de hand In hebben waaraan ik zelfs twijfel zouden we zeggen, had daar plezier in Plezier allicht niet. maar de toe standen waren zoo heel anders en 't kan wel zijn, dat menigeen het niet verhelpen kon. Hoe stond het eigen lijk met de gelegenheden, waarvoor ais ze nu in een huis niet voorkomen of onvoldoende zijn. de woning een voudig wordt afgekeurd Den 2den Januari 1553 wordt uitgevaardigd een „gebod van privaeten te maeken in de huysen die 4 gulden in huer doen en deselven te onderhouden." Derhal ve. niet eens een algemeen voorschrift, hoewel de som van vier gulden, ook naar de geldswaarde van dien tijd, niet hoog schijnt. En een halve eeuw later, 17 Februari 1603, is de toestand nog zoo weinig ideaal, dat voorge schreven wordt een overdekt privaat voor alle huizen, die 18 gulden huur doen. Deze enkele voorschriften geven een kijkje op begrippen, waarmee wij menschen van moderne stads-regelin- gen zeker geen vrede kunnen heb ben. Het is toch niet te verwonderen, dat menschen. die in dat opzicht leef den onder zulke gebrekkige omstan digheden weinig gevoelden voor ande re gezondheidsmaatregelen en zoo een gemakkelijke prooi waren voor aller lei besmettelijke ziekten. Trouwens, zoodra we buiten de groote steden in Belgie en Frankrijk komen, is deze toestand dikwijls nu nog allertreu rigst. Met die grom-historie is bet nader hand beter in orde gekomen. Voor mij ligt een keur van de stad Haar lem van November 1768 betreffende de vischmarkt, van schrikkelijk langen adem en die een artikel geeft over de opruiming van den afval. „De karre- of vulnisinan wordt bij deeze gelast, alle namiddagen ten vier uuren, zonder eenig verzuym, met zijn kar te komen voor den ingang van de Vischmarkt, die over de Sme- destraat is. alwaar de Knecht van de Vischmarkt hem de Grom en alle op geschopte Vuyligheid van de Visch markt, Straaien en Gooien van dezel ve, zo binnen als buijten om, met de Kru ij wagen zal aanbrengen, om dezel ve over te neemen en met de Kar weg te voeren." Toch was de toestand in die dagen ook nog niet ideaal. Op 17 Augustus 1763 achtten Burgemeestoren en Re geerders der stad Haerlcm zich ver plicht. een resolutie uit te vaardigen tegen het werpen van vuil in de lanen beoosten den Kleinen Houtweg, de Korte 'en Lange Poellaan, Schilders- dwarssloot en Twijnderslaan. Wat de den daar- de inwoners Nadat de laan knecht al het werk in de lanen afge daan en de vuilnis daaruit wegge ruimd had, ontzagen de snoode be woners zich niet. Zaterdagsavonds en Zondagsmorgens hun vuilnis weer in de lanen neer te smijten. En dat kan geen kleinigheid geweest zijn, daar „de Menschen en Rytuigen worden belet, om hunne weg te passeeren en op haare Buijten-Plautsen en in haare Tuijnen te kunnen komen." In Januari 1751 vinden we een keur voor de* reinigers van privaten, die in dezen tijd nachtwerkers werden ge noemd, om de eenvoudige reden, dat zij hun werk niet mochten beginnen vóór des avonds elf uur en daarmee moesten eindigen in den zomer uiter lijk te vier uur en in andere jaarge tijden te vijf. Met hun schuiten voeren zij dan naar het Vuilrak of. zooals in deze keur staat opgegeven, het ordi naire rak, waar de lossing geschiedde. Voor het laten liggen van afval was do overheid minder toegefelijk dan vroeger. Langer dan tol zonsonder gang mocht niets blijven liggen, de overtreder had drie gulden boete te betalen voor eiken dag, dat de boel langer liggen bleef. Liet iemand zand mest of aarde op de singels lossen om die naderhand naar zijn woning te vervoeren (we denkeu hier aan bloem- kweekers e. d xu.j dan mocht dit niet maar zijn brein heeft dit plan niet ontworpen daarvan ben ik sve?» tuigd, zei Lady Musgrove. O, neen Dat is een plannetje van Ferdinand zelf. Zijn dienaren zijn ma- rionetten, die dansen, terwijl hij aan de touwtjes trekt. Nu. ik mag hopen, dat Hare Majesteit niet op zijn listig plan ingaat. Er zijn Graniondiërs ge noeg op de wereld zonder dat zij Am- phalia nu ook nog gaan overstroomen. Ik stel ons vaderlandsch element ver re boven het Gramandsche. Maar in elk geval kunnen wij er op 't oogen blik niets aan doen. Als de machine in beweging is, moeten wij trachten een spaak in het wiel te steken. Het eenige wat ik nu to doen heb, is een brief te schrijven aan Sir Edwin Na pier, waarin ik hom vertel, dat zijn idee waarschijnlijk juist is en dat ik van plan ben een oogje in het zeil te houden. De gezant keerde zich om, om de kamer te verlaten. Terwijl hij heen ging, zei zijn vrouw. Wat ik zeggen wil, de Hertog van Longlunds kwuin hier gisteren in zijn jacht, de „Enchantress" aan. Ik zond hem een invitatiekaart en hij wil ook een gast meebrengen. Natuur lijk, moet ik een invitutio zenden, maar het zal wel wat al te vol worden. Bijna niemand heeft bedankt. Daaruit blijkt hoe populair je bent. lieveling. Heeft I.onglands een aanzienlijken gast bij zich vroeg de langer dan een dag en een nacht blij ven liggen. Anders liep hij gevaar, dat de werklieden van de stad het, ten haren voordeele, eenvoudig weg haalden en hem bovendien nog een boete van f 3 werd opgelegd. Er was destijds ook al een haven meester (in 1700 is er sprake van een instructie, voor dezen ambtenaar) en het is koddig te zien, hoe daarin al lerlei dingen geregeld worden, die te genwoordig aan eigen beleid en liet gezond verstond van den ambtenaar worden overgelaten. Zoo wordt bij voorbeeld in bijzonderheden bepaald, dat zand- en vuilnisbakken drie voet van 't water moeten staan, en dat het laden uit dio bakken of van de schoei ing in de schuiten zal geschieden met een goed dicht kleed, breed twee va dem, met het eene einde gelegd in den vuiluisbak of op de schoeiing en met het andere einde over den kant van de schuit, aan weerszijde meer dan twee voet. Laat ik eindigen met een kleinig heid, die toch wel een aardigen kijk geeft op de opvattingen van dien tijd Op 5 September 1739 werd aan de ijzerkramers verboden, voortaan ko peren „vulnisblikjes" en een reeks an dere koperen artikelen, met name ge noemd, te verkoopen. Waarom? Er waren geschillen ont staan tusschen de koperslagers en do ijzerkramers over den handel In ko perwerk en daarom kwamen „mijne heoren van den gerechte" tusschen- beide en decreteerden eenvoudig, wat de ijzerkramera mochten verkoopen en wat niet. Er is ju deze oude toestanden wel heel wat, dat ons niet behagen zou Wie zich er in verdiept, vindt ze in teressant "enoeg, maar zou toch niet met het bekende liedje, treuren Die goeie tijd Komt nooit weerom 1 Integendeel, in velerlei opzicht is onze tijd beter I J. C. P. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XXVII. WAT IS RADIUM? In het jaar 1896 heeft de Fransche geleerde Henri Becquerel een nieu we eigenschap der stof ontdekt. Hij stelde nl. vast, dat de stof ura'nium liet vermogen bezit om uit-zichzeif licht, warmte en electriciteit ie ge ven. Zijn landgenoot Pierre Curie kwam op het denkbeeld, dat ook an dere stoffen, daq uranium, deze ei genschappen welke men samenvat te onder den naam van radio-activi teit zouden bezitten. In deze richting stelde hij, geholpen door zijn echtge- noote, een onderzoek in, met dit ge volg, dat de jong© mevrouw Curie Sklodowska tot de ontdekking kwam, dat ook het thorium radio-actief was. Dit geschiedde in 1898. In het eind van dat jaar ontdekte het echtpaar Curie het radium. Deze laatste ont dekking was daarom zoo belangrijk, wijl de nieuwe stof in zeer sterke ma te de door Becquerel waargenomen eigenschappen bezit. Radium bleek twee millioen maal zoo sterk radio actief te zijn, als uranium. Het radium geeft in het donker een lichtschijnsel af. Die lichtstralen oefenen een scheikundige werking uit op andere lichamen. Zoo wordt glas in de radium-stralen, violet, bruin, geel of grijs. Ook andere stoffen ver kleuren onder den invloed van het afschijnsel. Papier wordt geel en wordt als een zeef, doorboord met een groot getal kleine gaatjes. Op foto grafische platen oefenen de stralen eveneens invloed uit. Men kan er dus mee fotografeeren, en wel, evenals met X-stralen, door do lichamen heen. Een merkwaardigheid nog is, dat de uitstraling niet verandert met de temperatuur. Radium op een tem peratuur van 30 graden straalt even sterk, aJs op een temperatuur van 250 graden onder nul. In 1899 heeft Becquerel ontdekt, dat de radium-slralen bestaan uit gezant onverschillig. Hij was te Bue nos Ayres, toen ik daar was, en ik mocht hem wel lijden. Hij is een En- gclschman zonder de gewone stijfheid. Hij erfdo de bezittingen van zijn va der en de hersenen van zijn moeder een schitterende nalatenschap is dat geworden. Ja, hu staat heel goed aange schreven. Hij brengt den pas aan de regeeriug gekomen Prins van Helm- burg Wallen mee. Wel, dat is interessant I Ik wil hem grao" eens ontmoeten. Ik boor, dat. hij een flinke kerel is met een helder verstand. Zouden wij hem niet kunnen gebruiken voor de Amphali- sche huwelijksplannen en met een lachje ging Sir Douglas lieen. Er zijn eenige opmerkingen zoo af gezaagd, dat zij maar zoo nu en dan waar zijn. Een van die versleten uit drukkingen is dat er menig waar woord in scheids wordt gesproken. Toen haar echtgenoot was heenge gaan, liet Barbara zich peinzend ach terover in haar stoel vallen. Zij hield veel te veel van koningin Helena om het idéé to kunnen verdragen, dat haar hand do speelbal zou worden van tegenstrijdige -diplomatieke be langen, en haar huwelijk een voor werp van intrigue. Dit was de zaak, bekeken uit een gezichtspunt, waar voor haar echtgenoot niet veel voelde, die, ridderlijk gentleman als hij was. te veel diplomaat was geworden, om de koningin nog als vrouw, den ko ning als man te beschouwen. Een ko ningin biiift toch altijd een vrouw die ware woorden bestonden voor Douglas Musgrove niet. Den laatsten tijd was Lady Musgro ve niet meer zoo intiem met koningin Helena geweest als in haar meisjes- dagen voor haar huwelijk. Ten eerste had die laatste gebeurtenis haar ge- scheiden, wat altijd tot zekere hoogte het geval is en ook moet zijn. De groote itimiteit tusschen man en vrouw vormt een slagboom voor ver trouwelijkheden met anderen. De vriendin ls er niet op gesteld nl haar opmerkingen door de zeef van het su périeure mannelijk oordeel te laten gaan, hoeveel te minder haar intieme geheimenDe schaduw van den echt genoot ligt over de vriendschap van do vrouw. Behalve dit algemeen voor komend verschijnsel, was ook de voortdurende tegenwoordigheid van de gravin en nicht Lucie Yerscheim sinds de eerste in het paleis was ko men wonen, oorzaak geweest, dat ko ningin Helena minder behoefte had aan omgang met anderen, en bracht er het zijne too bij, om haar van Bar bara Musorove te scheiden. Toch was do vriendschap tusschen de beide vrouwen niet minder oprecht en waar, al waren dan ook de uiterlijke om standigheden veranderd. Zij was ge baseerd op den hechtsten grondslag wederzijdsche waardeering van de uitstekende eigenschappen der an dere. Lady Musgrove ontwaakte uit haar gepeins. Haar laatste overdenking stelde haar een beetje gerust. Het was deze In elk geval is de koningin de laatste vrouw cp de wereld om te trou wen als zn niet liefheeft of te bemin nen als haar geen achting wordt af gedwongen. Het zal goud zijn, geen verguldsel dat zij in haar hart draagt. Als die prins Alexander haror waar dig is, dan zal hij ook oprecht tegen over haar zijn en tegenover Amplia- lia, omdat het van haar is, ook nl was hij tienmaal de neef van Ferdinand. Als hij barer niet waardig is, dan zal hij nooit de koningin trouwen, boo mooi de keizer en Kalya liet plan ook ui elkaar hebben gozet. Aldus gerustgesteld, zette Ludy Mus grove haar ochtendcorrespondentie voort. Het eerste briefje, dat zij schreef was om den vorst van Hclin- burg-\Vallen voor het bal uil te uoo- digen. Toen de vorst het ontving en er nota van had genomen, stak hij bel kaartje zorgvuldig in zijn zaJcpor- tefeuille waar het later altijd bleer. HOOFDSTUK VL Onwelkome 'Bezoekers. Al.s prins Alexander van Skiloo in de hoofdstad was. gebruikte hii een weelderig ingerichte rij van vertrek ken in liet hotel Msthieu, die men door het hotel zeif kon bereiken, maar ook door een deur boven aan een trap. die enkel tot de vertrekken van den prins toegang gaf, en waarvan hij zelf een sledtel bezat. Zelfs als was hij in Skiloo, dan bleven dc vertrekken voor Alexander gereserveerd, zoodat hij terug kon keeren en ze gebruiken op iederen tijd. waarop 't hem behaag de. Omdat hij na zijn ritje nog eeni ge minuten over had, vóór het tijd was zich te -raan kleeden, trad de prins het hotel op dc gewone wijze binnen en ging de rookkamer binnen, om te zien of er ook eenig nieuws was Er was echter niets bijzonder behalve do ge wone koersen der g Tdmurkten. Op een van de tafels lug liet Dettincnsch© Nieuwsblad, de prins num het onver schillig op, waarbij zijn oog viel op de volgende parugruaf „Na haar studie in Parijs voltooid te hebben is Mejuffrouw Ulrike Lo- weofels voor eenige maanden in da mcoie \illa van huur vader, die zoo prachtig aan de Dolt is gelegen, te ruggekeerd. Mejuffrouw Lowenfela legt zich toe op het beeldhouwen, en wordt beschouwd als iemand met veel talent. Over eenige maanden zal zij waarschijnlijk een studiereis maken naar Rome en Florence. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9