NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KONINGIN HELENA 23e Jaargang. No. 8516 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 27 MAART 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Mlft, Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemj 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.» (g//T 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Geillusfrcenf Zondagsblad, 'voor Haarlem* 037'A Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 lntercommunaaITeIefoonnumnierderRedactie600enderAdn]inistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costèr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Reeds hebben we gemeld, dat zoo wel in Engeland als in Amerika be toogingen ten gunste van DE ARBITRAGE worden georganiseerd. Aan het hoofd van de beweging in Engeland beeft zich gesteld de heer Meyer, namens de National Free Church Council. De minister Sir Edward Grey nu heeft aan den heer Meyer een schrijven gezonden, waarin hij den raad geeft de beweging in Engeland te organi- seeren in overleg met de Amerika nen, die in de Vereenigde Staten be toogingen propageeren. In verband biermede merkte de heer Meyer in een voorbereidende vergadering op,, dat het wenschelijk zou zijn, de voor genomen groote betooging, die op 1 April zou worden gehouden, nog wat uit te stellen, opdat men zich eerst met hen, die in de Unie de betoogin gen voorbereiden, zou kunnen ver staan. Tot den Lord-Mayor van Londen tal het verzoek worden gericht, een nationaal comité samen te stellen, dat door het gehecle land meetings zal op touw zetten, ter ondersteuning van de denkbeelden van Sir Edward Grey. Uit Washington wordt geseind, dat president Taft bezig is aan een Bood schap aan het Congres, waarin hij zijn denkbeeld tot sluiting van een onbeperkt n.rbitrageverdrng met En geland nader zal uitwerken. Men weet ook ntede te deelen, dat reeds in het begin van Januo.ri de Ame.rikaansche minister van Buiten- landsche Zaken en de Britsche am bassadeur over zulk een arbitrage verdrag officialise besprekingen heb ben gehouden. Het eenige gevaar, dat bet sluiten van zulk een verdrag bedreigt, is, volgens dit bericht, gelegen In de uit latingen van sommige Engelschen, die meenen, dat zulk een uitgebreid arbitrageverdrag eigenlijk gelijk zou staan met een verbond. De politiek en de traditie van de Vereenigde Staten is tegen verbonden en men moet dus niet gaan spelen met het denkbeeld van een Britsch-Amerikaansch ver bond. IN OOST-AZIë wordt de toestand ernstiger. De go- vallen, waarin Russische grenswach ters door Cbineesche soldaten worden .beschoten, nemen toe, evenals geval len van vernieling van den Mandsjoe- rïjschen spoorweg. In Mandsjoerije en Mongolië wor den oproepingen verspreid aan Cbi neesche studenten, waarin de bevol king wordt opgezet tot oorlog togen Rusland. Die agitatie begint reeds vruchten te drogen. In Mongolië is de bevolking overtuigd, dat de oorlog tegen Rusland zal uitbreken in en kele plaatsen zijn opstanden onder werkloozen voorgekomen. De Russen van hun zijde beginnen de Chinoezen uit het gebied van den 'Amoer te verdrijven. De reserves van de Kozakken-afdeclingen van den Amoer en de Oessoeri worden onder de wapenen geroepen, om op een ver- rassendeu inval der Chineezon voor- "berèliï tö zijn. In Irkoetsk is, door brandstichting, een fabriek en magazijn van de in tendance verwoestdeze dienden om de Siberische regimenten van ver- schillende behoeften te voorzien. Het verlies is groot en men geeft den Chi noezen de schuld, den brand te heb ben aangestoken. Heden komt nog een ernstige tij ding, n.l. over EEN RUSSISCH ULTIMATUM. De waarnemende minister van bui- tenlandsehe zaken van Rusland heeft op 23 dezer aan den RussLschen ge zant te Peking opgedragen aan de Chineesche regeering telegrafisch me de te deelen, dat de Russische regee ring zich wegens de ontwijkende wij ze. waaron van Chineesche zijde de onderhandelingen worden gevoerd, genoodzaakt ziet een einde te maken aan deze wijze 5 an doen en te eisclien dat de Chineesche regcering formeel erkent, dat de voorstellen, door Rus land gedaan in de nota van 16 Februa ri. in overeenstemming zijn met de verdragen. Wanneer voor 28 Maait geen bevre digend antwoord mocht zijn ontvan gen, herneemt de Russische regeering haar vrijheid van actie en stelt, zii de Chineesche regeering verantwoorde lijk voor de gevolgen van haar hals starrigheid. Uit Peking wordt gemeld Na langdurige en gewichtige be sprekingen heeft het Chineesche mi nisterie van Buitenlandsclie Zaken den Russischen gezant te Peking me degedeeld, dat do Chineesche regee ring heden een verklaring zal afleg gen, waarbij zonder voorbehoud aan Rusland's eisclien zul worden toege geven. Men is algemeen van oordeel, dat China geen andere keus hoeft, omdat het in 't geheel niet voor een oorlog is voorbereid. De houding van DUITSCHLAND EN 'T JUBILé VAN ITALIë is reeds vaker besproken, vooral toen er sprake was van een bezoek, dat de Keizer aan Italië zou brengen. Men weet, dat van dit bezoek niets komt. Toch laat Keizer Wilhelm 't ju- bilé van Italié's eenheid niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. Z. M. heeft aan den Koning een telegram van hartelijken gelukwensch gezonden, en daarop in even hartelijke bewoordin gen een dankbetuiging ontvangen. DE KRETENSER QUAESTIE. Uit Konstantinopel wordt medege deeld, dat het Comité van Eenheid en Vooruitgang te Salonika heeft be sloten krachtige pogingen te doen, om den vrede op liet eiland Kreta te verstoren en een omwenteling te ver oorzaken, hetgeen dan aanleiding zou geven om de tusschenkoni3t der beschermende mogendheden In te roe pen. Er zijn groote sommen beschikbaar gesteld, wapens gekocht en reeds af gezanten aangewezen, om naar het eiland te vertrekken, teneinde het plan te verwezenlijken. Turkije protesteerde bij de bescher mende mogendheden van Kreta tegen het opnieuw zitting nemen in de Kre- tenser Kamer van Pologeorgis, van wien erkend wordt, dat hij Grieksch onderdaan is. UIT MAROKKO. Ron telegram uit Tanger meldt Koeriërs. die 21 dezer uit Fez zijn vertrokken, berichten, dat de Beni- Mtir, na eerst hun onderwerping te hebben aangeboden, het vredesver drag verbroken hebben, een convooi ment zeker niet ongeschikt er nog eens op terug te kornen. Oser de vernederende wijze waar op de koffiehuisbediende zijn loon ontvangt, bet bedelen en de trucs, waartoe hij zich moet verlagen, be hoef ik u niets te zeggen. Minder al gemeen bekend is het echter dat lang piet alle kellners zich zoo jn weelde Baden als wél geloofd wordt, maar toch zou het te voorzien zijn, dat, wanneer plotseling het fooienstelsel door vast salaris geremplaceerd werd bijv. von i 14 of nog minder, de le vensomstandigheden van vele dier bedienden nog aanmerkelijk slechter zouden worden. Bovendien zouden wanneer de tegensvoordige vakmen- schen salarissen onder zeker mini mum weigerden er spoedig niet-kell- ners gevonden worden, die meenden, dat voor dat vak geen kennis noodig was en zij het dus wel konden opknap pen. Groote voorzichtigheid moeten zij dus betrachten. Wanneer er echter overeenstem ming mogelijk was tusschen patroons en bedienden (en die moet mogelijk zij'n, omdat vele der eersten uit de rangen der laatsten zijn voortgeko men) dan zou or een regeling te tref fen zijn. Stel voor dat bijv. het biCT, dat nu 10 cents pe'r glas kost, verhoogd werd tot 12 cents (mot streng gehandhaafd fooienverbod). De kcllner genoot dan 20 commissie, dus 2 cents. Dit zou aangenaam zijn voor bet publick, want bij een enkele consumptie moet het nu 50 drinkgeld geven. Aange naam ook voor den patroon, want cliënten die thans in eon café komen waar geen kellner bedient, zullen ook thans zijn huis niet mijden. En voor den kellner was het ook niet onvoor- dceliger, want nu wordt toch aan ta feltjes met groot gezelschap, waar een betaalt en gedurende een paar uur f 1.50 is verteerd 10 cent fooi gegeven, terwijl bij bij de nieuwe re geling 30 cents zou verdiend hebben. De lente is nog niet zoo dat zij 's avonds als het nog erg koel is de menscben uit de komedies jaagt. Die zich hier een avond wil amu seeren brengt in de eerste plaats een gezoek bij „Protwaar men maar steeds iets erg grappigs weet op te zoeken. Het nieuwste snuifje is daar het kluchtspel: „Lastige Vrouwen'-, bij groote uitzondering eens een stuk in vijf bedrijven, daar het gewone re cept hier is: Eerste bedrijf kluchtige inleiding; tweede bedrijf clou, pauze, derde bedrijf afwikkeling van de dwaasheden. Kunst moge het niet zijn; het sa menspel is toch maar uitmuntend en de kunst van typeoren van kleinere rollen schijnt hier uitmuntend ge leerd te worden. Men denke maar aan drie Royaards-krachten die in „Als een droom" uitmunten: Smit, Blauw en Chrispijn en in dit milieu zoo werden verbeterd. En zoo is in „Lastige Vrouwen" weer het Maire- groote verrassing die veel belooft voor de toekomst. H. HENNTNG Jr. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vorgadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag, 29 Maart 1911, des namiddags ten 1 V2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken: 2. Herstemming voorstel B. en W. beschikbaarstelling gelden verbete ring toestand Dreef. 3. Voorstel B en W wijziging ver ordening samenstelling en werk kring Gezondheidscommisse. 4. Id. id. wijziging verordening uit betaling jaarwedden ambtenaren enz. ingeval van ongesteldheid. 5. Id. id. beschikbaarstelling golden verbetering woning bewaarder Oplei dingsschool voor jongens 6. Id. id. verpachting visscherij ln gemeen te wateren. 7. Id. id. verzoekschrift H. P. M. A. Vogel e.a., vermindering huur prijs achter gronden achter de Nieu we Gracht. 8. Id. Commissie art. 166 Gemeente wet vaststelling verordening tapijt- klopperijen. 9. Id. id. wijziging artt 172—175 Al gemeens Politieverordening 10. Id. B. en W. vergunning derden uitgang „Groen en Hout" naar Wil- helminalaan. 11. Id. id. vergunning M. van Tol, uitgang naar weg langs I.eldsche Vaart. 12. Id. id. in zake straten ten noor den ScfTOl' \vt iesi aan 13. Id. id. aangaan overeenkomst waterleve'ring Haarlemmerliede en Spaarnwoude 14. Id id verzoekschrift Directie Automobielen-maatschappij „Atax", vergunning stationneeren met elec- trische automobielen. 15. Id. id. id. Raad van Administra tie H. IJ. S. M.. afwijking art. 7. la, Bouwverordening. 16. Id. id. beschikbaarstelling gel den straatwerken enz. en speelterrein op sronden Leidsche Vaart. 17. Id. id., vaststelling plan uitbrei ding voor gronden tusschen KI. Hout weg, zuidgrens der gemeente, Z. B.. Spnnrne en Rustenbuïtrerloan.. 18. Benoeming Stembureau's ver- kiezinc lid van den Raad. 19. Voorstel B en W. verzoekschrift W. C. Lassehuit, benoeming make laar in metalen. 20. Id. id. benoeming deskundige herschatting huurwaarden voo'r ver gunningsrecht. 21. Voordracht id. benoeming on derwijzer school no 6 22. Id. id. id. onderwijzeres school no. 10. Kerkzang. Het dameszangkoor der Remon- strantsche kerk alhier, dat op Her vormingsdag en Kerstmis zich bij de godsdienstoefeningen liet hooren, zal ook op Parmzonaag er. Pasenen Kna gen. Vervolg Stadsnieuws op de derde Pag. van dit Tweede Blad. FEUILLETON door M o r I c e Gerard. Nu, als zij eeu even volmaakt model vindt als zijzelf is, dan kan zij tevreden zijn. Jk zou zoo denken, dat zij voor den spiegel zou staan te boet- seeren, voegde Alexander er in ge dachte bij. Na aan het buffet van Ma- thien een bittertje genomen te hebben, liet hij zich nu door de lift naar de eerste verdieping brengen. Na de corridor afgeloopon te zijn, sloeg hij Uaks om een zijgang in, sloot een deur open en trad toen zijn eigen vertrekken binnen. Toen Adolphe, (fijn knecht, den stap van den prins ilioorde, kwam hij toegeloopen meteen zilveren blad in zijn hand, waarop een brief, dien Alexander met ge fronst voorhoofd en met een half on derdrukte verwonsching aannam. Vóórdat de prins dien brief opende, zei Adolpho Er z'in hier een man en vrouw uit Skiloo geweest. Hoogheid 1 Hier 1 uit Skiloo 1 Hoe heetten zij, Adolphe 7 Er klonk verbazing zoowel als ont stemming uit den toon van spreken van den prins. Michal en Sophie Glendow, Hoogheid. Ik dacht dat Uw Hoog heid zulke burgermenschen als dat zijn, liever niet zou ontvangen in Dettinen daarom lieb ik gezegd, dat u uit was. en dat ik niet wist, wan neer u zou terugkeeren. Ik bood aan hun boodschap, verzoek of waarvoor zij kwamen, over te brengen. Heel goed, Adolpho 1 en wat ga ven zij daarop ten antwoord Michal zei. Hoogheid, dat hij wist, dat het niet waar was, dat hij te weten was gekomen, dat u morgen pas heensing, en dat zij uw Hoog heid moesten ontmoeten, vóórdat u uit Dettinen wegging. Alexander liep boos en met onzeke re stappen de gang op en neer. Wat heb je daarop gezegd Ik vertelde hun, dut het totaal onmogelijk was. dat zij vorkoord in gelicht waren, 'en dat uw Hoogheid een dag eerder vertrokken was dan aanvankelijk hot plan was. Michal fluisterde zijn zuster zacht iets in, nam toen haar arm en ging heen. De prins slaakte eon zucht van ver lichting. Dat heb je kranig klaargespeeld, Adolphe 1 Ik zal wel met dat canail le afrekenen, als ik weer in Skiloo van den sultan aanvielen en op de lijfwacht schoten. Een afdeeling troe pen rukte daarna in de vlakte tegen de Beni-Mtir op en verdreef de vijan delijke ruiterij. In de stad Fez zijn een aantal Joden doodgeslagen. Een ander bericht uit Fez meldt, dat de rust in de stad is weergekeerd. Uit Mequinez wordt daarentegen ge seind De toestand is ernstig. Alle verbin dingen zijn verbroken. Amsterdamsche Kout CCCLXXVI. LENTE IN DE HOOFDSTAD. Eindelijk schijnt het lentezonnetje. De treurige dagen van modder en re gen en koude windvlagen schijnen achter ons te liggen, liet miniatuur boompje in het tuintje achter mijn huis vertoont al groen uit halfgeopen de knoppen en de klimop, die groen bleef, heel den gure» winter door, geeft nu al een zomersch idee, bo schenen als de bladeren nu zijn door den zachten goudglans. De woningen uit. We hebben te lang thuis gezeteu. Een bezoek aan „Von delpark" of „Artis" heeft nu al aan trekkelijkheid. De fiets wordt nage zien. We gaan wandelen als het eenigszins kan. We geven werk aan kleermaker of naaister als do porte nt onnaie het toelaat. We bezoeken de confectiemagazijnen. Want Amster dam leeft weer op en wij willen ons in een nieuw kleed steken. Wc moe- ton het ook, want nu alles zoo hel licht is, blijft geen vlak. geen kale plek verborgen. De zon oischt, dat er klare wijn geschonken wordt, dat er niets verborgen blijft en een deel van den middenstand vaart er zeer wel bij Het zijn natuurlijk in de eerste plaats de dames, die in baai toilet het hooglied der Lente zingen. W at keurige en fleurige costuumpjes trek ken ons nu in de Kal verstraat voor bij. ja, de smaak is hier toch wel wat vooruitgegaan en van ons behoeft men nog niet te zeggen wat een Rot- terdamsch blad dezer dagen van de eerste handelsstad des Rijks schreef, dat een dame daar nagejouwd wordt, wanneer zij met de mode niet min stens drie seizoenen ten achter is. Dat was in verband met den harem- rok, die daar een oj>stootje veroor zaakte en hier met lichte ironie en begrijpelijke nieuwsgierigheid werd geaccepteerd. (1) Het „Handelsblad" ontdekte den nieuwen vogel in vrijheid eerst j.l. Zaterdagavond in de Leidsel)est.ra at, het blad meende toen een ontdekking te hebben gedaan, doch kwam, zooals mijn lezers moeten weten, met de nachtschuit, want al een paar weken geleden had ik een jaar jorigc dames als baanbreekslers propaganda- of mogelijk ook wel reclamemaaksters voor liet nieuwe kleedingstuk in de Kalverstraat zien optreden. Hoe het zij, de nieuwe mode is er en is er zon der storm ingekomen. In de meeste vakken heerscht hier op economisch gebied een groote kalmte, er wordt gelukkig over het algemeen nogal redelijk verdiend. Toch is dit laatste nog maar heel be trekkelijk, want het leven is in dc laatste twee jaren hier voortdurend -dtutfde? sstvefdeR. Allerlei kleinig heden hebben daaraan meegeholpen. (1) Door een later bericht is mijn optimisme wel wat bekoeld. ben, daar kunnen zij op rekenen. Daarop voegde hij er zij Heb je mijn uniform klaargelegd Ja, Hoogheid. De prins ging een kleiner vertrek binnen, dat hij als rookkamer ge bruikte, en na het electrisch licht op gedraaid te hebben, begon hij zijn brief te lezen. Hij luidde als volgt „Hoogheid, Deze brief komt van uw nederigen dienaar, Ebenezer I-o- wenfels, om u er op te wijzen, dat de laatste dag is aangebroken van den tijd, waarin u den eersten termijn zou betalen van het geld. afgegeven op de inkomsten van uw bezittingen te Skiloo. en van het meubilair en an dere roerende goederen van het kas teel. Van de belofte, die gij op 29 September zoudt vervullen, is niets terecht gekomen. Deze brief dient, om u te berichten, dat er, tenzij de som van 300.000 aan mijn kantoor bo- tuald wordt binnen een week na de zen datum, wettelijke stappen zullen gedaan worden tegenover den keizer om in 't bezit te komen van de in komsten van genoemde bezit,tngen, totdat de schuld is vereffend." Het document was behoorlijk ver zegeld, geregistreerd en geteekend „Ebenezer Lowenfels". Do prins frommelde den brief in zijn handen tot een prop, wierp hem op het tapijt en zette er zijn voet op. Zoowel noodzakelijke zaken, als schoenwerk en vleesch (dat van 20 tot 40 pCt. is verhoogd), als luxe dingen, die de menschen zich nu eenmaal eigen hebben gemaakt. Op een ver gadering van politieagenten werd door den Amsterdam-in-merg-en-been- kennenden heer P. Nolting deze week dan ook terecht opgemerkt, dat het zelfs voor een gezin, levende iii den werkmansstand, wmiögrlijk was biet 14 salaris per week behoorlijk rond te komen. Toch hebben dc politie agenten financieel zeker geen klagen, want hun salarissen zijn in de laatste jaren, zoowel als die van alle perso nen. die in dienst der gemeente zijn, regelmatig verhoogd. Maar hooger is nog in verhouding dc levensstandaard geworden zoo dat zii in dc praktijk mot /14 thans niets beter af zi.in dan vroeger met f 11. En waar dit thans vaststaat voor een werkmausgezin mag men wel eens een oogenblik nadenken als men de advertenties leest in de dagbladen, waarin geen werklieden, maar hoeren gevraagd worden, „heoren", die in andere omgeving moeten leven dan een politie-agent 2e klasse, maar te gen minder „salaris" dan ƒ728 per jaar, nadenken, welk een veroordee ling tot voortdurende ellende en mi sère voor den gelukkigen sollicitant, die het baantje krijgt, hieruit voort spruit. Er is een tijd "cwcc-st, dat de zakenman mocht zeggen Ieder moet weten wat hij al of niet kan aanne men. ben ik mijn's broeders broeder Die tijd is thans voorbij het denken is nog altüd tolvrij, maar zeggen met kans om aelijk te krijgen, kan men 't niet meer. Daarom ligt 't thans voor do hand 's hoeren Nolting's woorden ook goed in 't geheugen te doen pren ten voor anderen dan geincentebcamh- tcn, niet om dezen tegen te werken in iiun pogen orn lotsverbetering, maar om jnderen te steunen. 'k Sprak zooeven over luxe-artike len, zaken, waaraan.men zich wel kan ontwennen, maar die de inonschcii in Amsterdam nu eenmaal gewoon zijn. Nu dreigt weer een tabaksbelasting. Veel minder zal er wel niet om ge rookt worden, misschien slechtere waar, wat dus weer een genot minder is, maar de hoofdzaak is, dat het le ven weer duurder is gew.rden. Even als nu het geval is met het bezoek van koffiehuizen en het gebruik van spiritualiën. De onthoudings-kwestïe kan men daarbij geheel uitsclmkelen De meerderheid der Amsterdam mers is na de verhooging der accijns hun gewoonte getrouw gebleven om hun vaste café te bezoeken en op «en gezellig avoadjÊ iels 111 'iuis 10 halen. Daarvoor moeien zij thans meer be lasting betalen, de levensstandaard is weer met zooveel verhoogd, ziedaar liet eenige gevolg. Bij de koffiehuizen denkt men ook aan de kellners of liever men denkt te weinig aan hen, misschien dezer da gen weer eens. nu we lezen, dat in Budapest onder het koffiehuisperso- neel een actie op touw gezet wordt om het fooienstelsel af te schaffen en in plaats daarvan te stellen percentage van den verkoop. Het voor mij per soonlijk interessante van dit bericht schuilt hierin, dat ik jaren geleden deze oplossing reeds in vak- en ande re bladen en op een openbare verga dering van den Amsterdamschen Bond verdedigde. Nu schijnt men zoo veel honderd uren ten Zuid-Oosten van Amsterdam tot dezelfde conclusie te zijn gékomeg en waar juist dezer dagen ook de Amsterdamsche kell ners weer met de verjongde energie, die de Lente zeker meebrengt, de hoof den bij elkaar steken, om het gehate fooienstelsel te verjagen, is het mo- Zijn laatste middag in Dettinen was alles behalve aangenaam. Hij zou den ouden Lowenfels betalen en wel dienzelfden avond nog. Hij wilde be taald worden, en hij zou het hebben ook, maar met geheel andere munt, dan hij vroeg. Ik zal hem aan het verstand brengen, dat zijn zaken met een prins van het keizerrijk van geheel ando ren anrd zijn dan die met de kooplie den uit de stad, of zelfs den adel uit de provincie. Om mij zoo'n brief te durven schrijven. De prins bad zijn rijzweep op dc ta fel gelegd. Nu nam hij hem op en liet hem in zijn volle lengte door de lucht suizen. Oorspronkelijk al van een roekeloos en hartstochtelijk tempera ment was dit er niet. beter op gewor den, omdat hij een bijna onbegrensde macht had, om met het vermogen en het leven van zijn minderen te doen, wat hij verkoos, totdat zijn geheeie manier van doen en de dingen te be kijken gevaarlijke afmetingen had aangenomen voor de veiligheid en het geluk van anderen, die het waagden zijn pad te kruisen. Van da air waren zijn zenuwen op het hoogste gespannen volstrekt geen sympathie voelend voor de boodschap, waarvoor hij naar Durs- dorf ging, zenuwachtig over zijn suc ces, en met tegenzin vervuld voor do verandering in zijn leven als het plan gelukte, toch gedwongen om er dade lijk werk van te maken, èn tengevolge van zijn eigen roekeloosheid èn dooi den alles overheerschenden wil van Frederik. den eenigen man op de we reld, voor wien de prins werkelijk bang was. En nu kwam daar nog die afachuwel'ïke, brutale, beleedigende brief, on tot overmaat van ramp Mi chal en Sophie Glendow, ecu hotel houder en zijn zuster, uit Skiloo. Waarom hadden zij die honderd mij len naar Dettinen afgelegd? Sophie Glendow? De familie, waarvan dc hotelhouder afstamde. was eens van adel geweest titrenlijk maar één geslacht terug. Hij had beloofd den keizer toestemming te vragen tot een morganistisch huwe lijk maar natuurlijk was no-oil zijn bedoeiiug geweest zijn woord te hou den. Zij had dat toch nooit kun nen verwachten van die woorden, die hem zoo luchtig ontvallen wa ren. Wel 1 als zij en haar broe der lastig werden, dan zouden zij merken met wien zij te doen huil den maar hij zou liever in Skiloo, waar zijn wil wet was, met hen afrekenen, liever dan te Det tinen. De prins zou niet hard zijn tegen over het meisje hij hield daarvoor to veel van haar hij had werkelijk een teeder gevoel voor haar in wat voor zijn hart moest doorgaan maar haar broeder Michal, als hij tusschenbeideu durfde komen en Alexander had eenige gedecideerde denkbeelden omtrent de wraakoefe ning, waarvan deze man het slacht offer zou zijn, als hij als verdediger van de eer zijner zuster durfde optre den In deze stemming ging Alexander zitten om haastig een briefje te schrij ven aan Graaf Alix Dahl, wiens roeke loosheid spreekwoordelijk was. en op wiens trouw hij absoluut zeker kon rekenen. „Amice. Ik kan vanavond niet en de club komen, omdat ik een andere zaak heb te regelen, waarbij ik Je hulp noodig zal hebben. De oude Lo wenfels heeft het gewaagd mij cc» scliurkachtigen brief te schrijven, en ik ben van plan hem een lesje te go- ven, voordat ik Dettinen verlaat. Zorg vanavond om half twaalf op don hoek van de Helmstraat te zijn ouder den grooten sycamoor. Ik zal daar bij je komen. Als ik word opgehouden, wacht dan op mij. Neem een flink ste vig touw en een mondprop mee, daar zij ons te pas kunnen komen." Dit briefje werd geschrevon op ge woon papier, zonder initialen of \va* jten en alleen met een A ondertee» kend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5