A. van dor Hoot, Roosveldstraat 2, eon bandschoen. N. Alleman, Schoterwog 50 rood, een staart van een bout. M. Somers, Hendrikstraat 14, eon oorbelletje. H. Weinpe, Voorzorgstraat 43 rood eon wollen das. J. v. Wolferen, Bosch en Vaartr etraat 12, een broche. P. Kamp, Waldeck Pyrmontstraat 87a, een bril. J. Jansen, Klnderhoissi/ugel 62g., een jongensjas. HANDELSSCHOOL, Woensdag a.s. zuilen de leerlingen van de belde klassen, onder leiding van hun directeur. Dr. A. Borgman, een bezoek brengen aan de Effecten beurs en aan de Kon. Bierbrouwerij te Amsterdam. TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN. Aan verschillende stadge'nooten de volgende brief gezonden: M. M. In verband met Uw voorgenomen verhuizing verzoekt do Vereoniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken U be leefd bij Uwe onderhandelingen met den vervoerder, die niet het trans port van uwen inboedel zal worden belast, er hem met nadruk op te wil len wijzen geen gebruik te doen ma ken van paarden, die niet in goede conditie vcrkeeren. Het is nl. her haaldelijk gebleken, dat paarden werden gebruikt, die wel gewillig doch te oud, te vermoeid of onvol doende gevoed zijn en dan meestal voortdurend door zweepslagen of op andere kwellende wijze worden aan gezet, de dikwijls zwaar beladen ver huiswagens vjport te trekken* Vertrouwende op Uwe medewer king dat kwaad te keeren, verblijven wij, enz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Os waarschuwing her nieren. Abnormale verschijnselen der urine en moeite bij die loozing, blazen onder de oogen en zwellingen der ledema ten, graveel, rheumatische aandoe ningen, pijn ih den rug en da lende nen, slapeloosheid, afgematheid, voortdurende hoofdpijn. Dit zijn ken- teekenen, die niet veronachtzaamd mogen worden. Want zij zijn waarsohuwinge'n der natuur, dat de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren zij zijn een smeekbede van de nieren om hulp. En als die hulp niet spoedig verleend wordt, treden ernstige ziekten op als niersteen, waterzucht, jicht, rbeurna- tiek, ontsteking der nieren en blaas, enz., welke moeten volgen door het verwaarloozen van de ziekteverschijn eelen der nieren. Begint nog heden met u te gene zen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor de nieren en dan ook alleen voor de nieren. Laat uw kwaal niet toe nemen, doch staat er tevens op de echte Foster's Rugpijn Nieren Pille'n te krijgen, het betrouwbare en veilige nieren-geneesmiddel. Zij zijn kenbaar aan het handels merk de man met zijn handen in de lendene'n op het etiket en te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Uit de Omstreken SCHOTEN. UIT DEN RAAD. Vrijdagavond vergaderde Schoten's vroedschap, onder presidium van den heer F. F. F. Fiihrhop, burgemees ter. Ingekomen waxen belichten van de heeren Hooy en Cobolen», dat zij ver hinderd waren deze vergadering bij te wonen. Zij verzochten in hunne kennisgevingen tevens, de punten 10 en 11 der agenda, het voorstel van den lieer Hooy omtrent het innen van gelden voor gasverbruik, en liet voor stel omtrent het aantal in vasten dienst aan te stellen werklieden, tot de volgende vergadering aan te hou den. Zonder bespreking willigde de .raad het verzoek der afwezige heeren in. De VOORZITTER deed vervolgens mededoeling van een zeer lange lijst ingekomen stukken, waarbij oi wel zoer weinig van belang was. Den onderwijzer aau school B. II. A. Luid weixl op zijn verzoek tegen 1 Juni als zoodanig eervol ontslag ver leend. De afdeeling Schoten der S. D. A. P. had een request gezonden, dat reeds in Haarlem's Dagblad, afge drukt is aangaande de administra tie der gemeentelijke belastingen. Ilet request werd, ter nader onder zoek van de daarin genoemde feiten, naar B. on W. gezonden, die in de volgende vergadering met voorstellen komen zullen. Kasopneming bij den gemeente-ont vanger en ten kantore van don direc teur der gasfabriek is geschied alles werd in oide bevonden. Ter lezing zijn voor de raadsleden neergelegd het verslag van den schoolarts van school A. dat van school B. zal spoedig volgen het jaarverslag van de gemeente, van de gezondheidscommissie, van het Bur gerlijk Armbestuur en van de com missie tot wering van schoolverzuim. Eon verzoek van A. H. E. de Jong, om een bouwterrein in exploitatie te mogen brengen, werd in handen van B en W. om praeadvies gesteld. Voor kennisgeving word aaugeno- men «en bericht van N. P. Visser e. n., dat zij niet kunnen ingaan op het voorstel om twee Meter grond vóór hunne percoeJen aan de gemeen te af te staan. Toegestaan werd een verzoek van W. H. I.abes, om verwijdingen op het terrein bij de school te mogen maken. De recognitie werd op f 0.25 per jaar gesteld, nadat een voorstel, om die op f 1 te bepalen, verworpen was. Verzoeken van S. Olij, Pot en Groen, J. G. W. v. d. Pol, C. Mines en J. vink, om afwijking van art 25 der Bouwverordening, werden alle ingewilligd. De Zondagsschool „Josia" verzoekt gedurende 1 uur in de week, des Zondagsmiddags van 1—2 uur, van een der lokalen van de openbare la gere school gebruik te mogen maken voor hare bijeenkomsten. Hot verzoek werd ingewilligd. Medegedeeld werd, dat de weduwe P. Nelis—Gieske aan het Burgerlijk Armbestuur 2000 gelegateerd heeft. Na die heuglijke mededeeling werd met de afwerking van de agenda be gonnen. Alles liep ougewoon vlug van stapel. B. en W. adviseerden afwijzend te beschikken op het verzoekschrift van de afdeeling Schoten der S. D. A. P., om de cokes van de gasfabriek tegen verminderde prijzen voor on- en min vermogenden verkrijgbaar te stellen. Tevens deelde de Voorzitter mee, dat de mededeelingeu m het request niet overeenstemmen met de resultaten, die het gehouden onderzoek gebracht heeft. De heer DE GRAAFF kon met B. en W.'s voorstel als zoodanig gehee' meegaan, maar meende te moeten voorstellen, wèl cokes aan het Bur gerlijk Armbestuur en het Werkloo zenfonds tegen verminderde prijzen te doen verkoopen. Volgens spreker's inzicht was dut de juiste weg om de on- en minvermogenden te" laten pro- fUeeren. De VOORZITTER zeide, dat het College van B. en W. dit plan reeds vroeger te berde had gebracht,, en sinds dien nog niet van opinie was veranderd. Spreker kon zich met 's heeren Do Graaff's voorstel uitstekend vereeni- gen. Dit werd varvolgens zonder stem ming aangenomen. Besloten werd vorder een geldlee- ning van 10.000 tegen hoogstens 4 1/2 pCt. aan te gaaai, ten behoeve van don schoolbouvv. Jaarlijks zal minstens 250 worden afgelost, welke golden in de gewone inkomsten ge vonden zullen worden. De jaarlijksche toeneming van het aantal schoolkinderen heeft den bij bouw van zes localen aan school A. noodig gemaakt De Raad besloot tot dien bijbouw ,'er te gaan. B. en W. vroegen tevens een cre- diet van hoogsieus 350 voor de huur van schoollocalen. Toezegging is ge daan, dat de gemeente, tegen eeiie vergoeding van 30 per maand en per locaal, van een tweetal localen in de bijzondere school in het Klever park gebruik maken mag. De meube len zuilen aan de gemeente Haarlem gevraagd worden, die ze bij een vo rige gelegenheid kosteloos afstond. Het gevraagde crediet werd toege staan. Een tweede suppletoiro begrooting ten bedrage van f 2925 werd vastge steld. B. en W. stelden voor het jaar 1910 voor den baas-fitter A. G. Cos en den boekhoude'r N. P. Visser als dienst jaar in aanmerking te brengen. Aldus werd besloten. Tevens Kwam men zonder hoofdelijke stemming overeen Cos voortaan onder „ambtenaren" te rekenen. Besloten werd ten slotte de salarls- verhoogingen van den Metorcontro- leur A. Slokker naar salaris-grond- slag van f 750 per jaar te rekenen, welk salaris met 1 Januari 1911 is ingegaan. Overgegaan werd dan tot de RONDVRAAG die misschien wel het belangrijkste deel der geheele vergadering was. De lieer DE BRAAL vroeg, of er ook mededeelingen omtrent de ge meenschappol ij ke waterleiding doen waren. Bennebroek is uitgetre den. Welken invloed zal dat hebben? Spr. zou het betreuren als de zaak op de lange baan geschoven werd. De kwestie is zéér urgent. De VOORZITTER: Hoewel we met den grootst mogeliikenspoed de zaken voortgang trachten te doen hebben, is e,r natuurlijk voor een dergelijke groote onderneming eenigen tijd noo dig. Als drie gemeenten samenwer ken gaat dat zoo vlug niet. Tot B. en W. van Haarlem is het verzoek ge richt te mogen vernemen op welke voorwaarden de gemoento thans aan Schoten 1 dorp en kwartier wa ter zou willen leveren. Het antwoord op dat schrijven is evenwel nog niet gekomen. Maar we laten Haarlem noch de combinatie los. Dezer dagen heeft ook weer een cdfaferentie met de Staatscommissie plaats gel maar daarover kan ik me in de open bare vergadering niet verder uitla ten. De heer DE BRAAL vroeg verder of het niet mogelijk zijn zou eenige brandladders aan te schaffen. Daar aan is groote behoefte. De VOORZITTER: Er is al een greep in de gemeentekas gedaan. Voor slangen is gezorgd, zoodat 'nu ove'r een behoorlijken afstand water kan gegeven worden. Brandladders hebben we, maar dis zijn voor de hooge huizen in de gemeente niet lang genoeg. We zullen daarom traclitte'n ze met beugels aaneen te zetten dat is practischer dan één lange ladder te hebben, die moeilijk te han toeren is I)e heer DE BRAAL achtte een ladderwagen noodzakelijk. Daarvoor is het geld niet weggeworpen. De VOORZITTER bestreed de noodzakelijkheid van een laddeïwa- gen. Die is zeer duur en voor de Schotensche huizen zijn twee verbon den ladders, elk van 16 sporten, wer kelijk voldoende. De heer DE GRAAFF verzocht aandacht voor do boompjes op het Pretoriaplein. Er zijn er bij die ge heel zijn afgeschild Ze moeten nood zakelijk van een hulsel van ijzer- draad voorzien worden. Do VOORZITTER wa3 van deu toe stand op de hoogte. Een woeste bal dadige bende van 10 of 12 jóngens doet dat. De beschermers zijn er ge weest, rnaaï zijn er afgetrokken. Het eenige wat er nog op zit zei de an ders zoo goedmoedige voorzitter Is ze met de zweep een flinke ram meling te geven. De ouders moesten daarvoor in de eerste plaats zorgen Maar die lachen er om, oh vinden de handelwijze der jongens wel leuk. Zoolang het publiek niet meewerkt is er niets aan te doen De politie waakt wat zij kan, niaa'r or kan geen vaste post worden nee'r- gezet. Nadat de heer DE GRAAFF .nog dén Raad gegeven had, als uitersten maatregel de boomeu geheel te doén weghalen, werd de openbare zitting gesloten. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemeudaal, te houden op Maandag 3 April a. s., des voormid dags te 1Ü uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een hoofd dor openbare school te Overveon. HAARLEMMERMEER. Raadsvergadering up Donderdag jl. des voormiddags to 11 uur, ten Raad- huize to Haarlemmermeer. Tegenwoordig 15 leden (2 vacatu res). Tot lid van het Burg. Armbestuur voor wijk 6 wordt benoemd de heer P. Kamer, landbouwer te Haarlem- mermeer. Tot voorzitter van de Commissio voor de gemeentewerken, wegens bo danken van den heer Evelein, wordt benoemd de lieer P. de Breuk en tot lid van die Commissie de heer It. Kis- temaker. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school no. 10 wordt be noemd de heer D. Klees, onderwij aan school no. 1 te Haarlemmermeer. Eenige voorstellen tot het doen van af- en overschrijvingen in de begroo ting, dienst 1910, en tot, het doen van bepalingen uit den post „Onvoorziene Uitgaven" worden goedgekeurd. Naar aanleiding vnn een ingekomen adres van den heer J. Bnsma te Am sterdam, om aan hem een perceel ge meentegrond te Hoofdd i-p ie verkoo pen, wordt door de Fin. Commissie geadvisoerd, dat perceel (300 vierlt. M.) aan hem ovei to doen tegen 2 per vlerk. M.« welk voorstel wordt goedgekeurd. Daarna is aan de orde een voorstel tot verlenging van erfpachtsoontrac- ten met diverse bewoners van percee- len, staande aan een binnenweg in sectie L. te Hoofddorp. Besloten wordt die erfpacht te ver lengen met 20 jaar. Vastgesteld woedt een besluit tot ruiling van grond met het bestuur van den Haarlemmermeerpolder. Na eenige besprekingen wordt goed gevonden om het raaUhuis en de wo ning van oen burgemeester aan te sluiten aan het interlocal® telefoon net. Ingekomen is een adres van den kerkeraad der Geref. Kerk te Hoofd dorp, om in erfpacht to mogen ont vangen een strook grond achter de openbare school no. 4 aldaar, tot het bouwen van een bergplaats voor rij wielen. Op advies der Fin. Commis sie wordt besloten dat stuk in erf pacht uit te geven tegen ƒ0.04 de M. Hierop wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Binnenland ONZE KONINGIN NAAR ENGELAND Volgens Engelsche bladen is liet zeer waarschijnlijk, dat Koningin Wilhelmhia in het laatst van 't jaar een bezoek ztü brengen aan baar tante, de hertogin van Albany, te Cla- remorit, bij Esher. VACATURE ALGEMEENB REKENKAMER. „Het Vad." schrijft Het trekt de aandacht, dat de Staatscourant nog geen melding hoeft gemaakt van liet Koninklijk be sluit tot benoeming van een lid van de Rekenkamer. Zooals men weet, heeft de Tweede Kamer Woensdag 22 Maart de voordracht opgemaakt en dient het te benoemen lid. reeds 1 April in functie te treden. JUBILARISSEN IN DE LIBERALE UNIE. De Tweede-Kamerclub der Liberale Unie heeft Donderdag in Den Haag feestmaaltijd aan twee barer leden aangeboden en wel aan Mr. II. Smeenge, die vóór 25 jaar tot lid dei- Tweede Kamer werd gekozen, en aan den hear F. Lieftinck, die het vorige jaar zijii 30-jarig Kamerlidmaatschap lieixiacht, maar toen, tengevolge van een pas ondergane operatie, aan geen feestelijkheden kon deelnemen. BRANDEN. Gistermiddag is er brand ontstaan oii de tweede bovenwoning van per ceel Haarlemmerstraat 101, te Am sterdam, bewoond door do wed. Van der Heyden, tengevolge van het om trekken van een pas aangestoken pe troleumstel. Het woonvertrek brand de -geheel, het achtervertrek gedeelte lijk uit, en ook op den zolder heeft het vuur schade aangericht- De brandweer kon verdere uitbrei ding van den brand voorkomen. De benedenbewoners hadden water schade. VOORTVLUCHTIG. Burgemeester Hosang van Bla'ri- cum, die zich Woensdag in hechtenis moest begeven, is sedert Maandag voortvluchtig. De Hilversumsche berichtgever van 't Hbld. schrijft: Maandagmiddag is hij, voorzien va'n een groote koffer, per 'rijtuig naar Bussum vertrokken en vandaar per spoor naar Amsterdam. STRANDING. De mailboot „Pas de Calais" tus- schen Dover en Calais, is Woensdag nacht bij de Fransche kust aan den grond geraakt. Alle passagiers kon den het schip gemakkelijk verlaten en naar Calais worden overgebracht. Het schip kwam Donderdagmiddag onbeschadigd te Calais aan. WETTELIJKE ZONDAGSRUST VOOR DE BINNENVAART. Men meldt ons uit Rotterdam: In de Bestuursvergadering der Ver eoniging ter verkrijging van wettelij ke Zondagsrust voor de Binnenvaart, werd besloten, dat drie leden van dit bostuur bij den minister van Land bouw, Handel en Nijverheid op au diëntie zullen gaan en de belangen der vereeniging zullen bepleiten. Hiervoor werden aangewezen, voorzitter mr. W. A. C. van Dam, de secretaris Joh, W. Nefkens, beiden van Rotterdam en de heer J. Olber- ding van Amsterdam. Voorts werd besloten, dat zoo spoedig mogelijk eene groote verga dering te Rotterdam zal worden ge houden en dat zal worden getracht nog meer handteokeningen te vorza- melon, om der beweging nog meer kracht bij te zetten. D e juiste dag der vergadering zal nog nader worden vastgesteld. ZONDAGSRUST VOOR ZEE- VISSCHERS. De besturen van zeevisscbersvereo- nijgingen te Vlaai-dingen, Schevenin- gen en Maassluis hebben zich ge wend tot het bestuur van de Veree niging tot bevordering van de Ned. Zeevisseheiij met verzoek, pogingen aan te wenden, dat in het belang van de mindere schepelingen aan boord van aeevisschersvaartuigen regeling worde getroffen, waarbij aan die schepelingen het recht is waarborgd, deu Zondag voor zich zelf te beschouwen. OPSPORING GEVRAAGD. Do Commissaris van Politie in de 3de sectie te Amsterdam, verzoekt de opsporingen voorgeleiding als ver dacht van bedrog, van Jacob Groen, 39 jaar, geboren te Zandvoört en het laatst wonende te Haarlem, lang, uiterlijk en knevel blond en vermoe delijk gekleed met donker colbert- costuum, waaronder een werkkiel, en donker grijze jockeypet. EEN GROOTE HOEVEELHEID. Men meldt ons uit Amsterdam: Dezer dagen is in onze haven het stoomschip Ambon" der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" uit Indië aa'ugekomen met de enorme hoeveelheid vau 24000 pakken tabak aan boord. Dit is een van de grootste hoeveel heden tabak, die met een boot te Amsterdam werd aangebracht. wel door de leden der patroons, al» door de ledeu der betrokken vakvcrJ eemging goedgekeurd, liet rcsuliuafc is. dut do contracten, die de Bond' met verschillende patroons hoeft af gesloten vervallen en daarv-or in da plaats komt een collectief arbeidscon tract tusschon don Boud in de Klee- dingiDdustrio coiierzijds en den Bond vun Confectie-patrooiis anderzijds. Door dit besluit zijn thans de stakin gen bij do patroons Worms en Gold berg geëindigd. De wenschen dor arbeiders zijn daarbij ingewilligd. STAKING STUKADOORSGEZELLEN TE ROTTERDAM Nadat van patroonszijde, naar aan leiding van een gehouden bespreking met vertegenwoordigers van het Ne- dorlaudsch Verbond van Vakvereeni- giugcn, nog enkele onderdeden vun de door de gezellen gestelde eisehen waren ingewilligd, is tot opheffing van de staking besloten. Maandag u-s. hervatten de stukadoorsgezollen bet werk. De loonsverhooging, die voor het uurloon is twee cent per uur, en ver schillende loonaverlioogingen in liet turiefwerk gaan met 1 Juli in. Gemeurd Nieuws DURAND. Durand, de secretaris van de vak- veneonigmg der kolendragers te Ha vre, schijnt malende te zijn en is in een ziekenhuis in observatie ge plaatst. Üuze lezers zullen zich herin neren, dat Doi-ond do man is, die in gevangenis gezeten heeft en ter- dood veroordeeld werd, omdat hij beschuldigd werd bij gelegenheid van een staking aangehitst te hebben een werkwillige te dood-en. In de gevan genis g.af Durand reeds blijken van verstandsverbijstering; hij werd in vrijheid gesteld, toen de tegen hem ingebrachte beschuldiging onhoud baar bleelc. TABAKSBELASTING IN TURKIJE. De Turkscho Kamer nam, zonder discussie, een motie aan waarin de regeering wordt uitgenoodigd van elk stelsel van tabaksregie af te zien en het banderolle-stelsel aan te he men. Geen enkel lid der regeering was aanwezig. EEN ONTPLOFFING. Op den gepautserden kruise'r York, die op de werf te Kiel wordt gebouwd, ontstond gistermiddag bij het inne men van spiritus oen ontploffing. Een onderofficier-machinist en twee machinisten werdefn gedood. Eén machinist, twee stokers on oen werf- arbeider werden gewond. Uit de Arbeiderswereld ARBEIDSGESCHIL. Onze Amsterdamsche corr. meldt Naar wü vernemefi" zijn thans de conflicten in het confectiebedrijf ge ëindigd. Dinsdag 1.1. had een langdu rige conferentie plaats tusschon de besturen der Patroons-organisatie en het bestuur van den Bond van Arbei ders iu de Kleedingiudustrie, waarin men tot overeenstemming kwam. De besluiten daar genomen werden zoo- INGEZONDEN Vnn iugezondeu stukken, geplaatst of Biet geplaatst, wordt de kopie deu Inzender Biet teruggegeven. Voor den inbond (lozer rubriek stelt da Redaotio zich niet aansprakelijk. SPEELGOED EN BOEKEN VOOR ZWAKKE KINDEREN. De schoonmaak naderti ln tal van gezinnen zullen weer veel kinderboeken en speelgoed voor den dag komen, die niet meer ge bruikt worden. Evenals vorige jaren kom ik dien voorraad vragen voor liet zwakke kind. ln de zeven kolo niehuizen van het Centraal Genoot schap zullen dit seizoen achltionhon- de'rd, eu misschien meer kinderen herstel van gezondheid zoeken. Op regendagen en in het najaar bij lange avonden zijn speelgoed en boeken onmisbaar. Wie helpt, om de regendagen voor onze koloniehuizen tot zonnige te maken? Mevr. B. te Bruminen zond reeds een hijzonder keurig en waardevol geschenk voor de speelgoedkast. Mogen velen volgen 1 A. C. BOS. Egruond aan Zee, Maart 1911. Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD H. D. Wessel en C. M. NouwlaxwL G. Schouten en J. Hugtenburg. HILLEGOM. BEVALLEN E. Been, geb. Van der Linden, z. P. A. vun Lierop, geb. Ke ijzers, z. T. v. d. Aar, geb. Eland, d. E. Weijers, geb. Van Rooden, d. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD J. Walgrave en L. ten Napel. A, Borst en C. W. de Vlieg. J. West- dijk en S. Kooij. GETROUWD T, .Klootwijk en A. Monis. P. A. Boender en C. E. de Jong. BEVALLEN G. Coster, geb. Hulsbergen, z. J. van Werkhoven, geb. Vau Klave ren, d. G. J. Sluis, geb. Vun Tol, d. J. Poortvliet, geb. Van Oudenaren, d. B. A. Noordijk, geb. Kroon, z. J. IIogenbiTk, geb. Van Mul, z. A. C. van Leeuwen, geb. Van Oosten, d. A. vun 't Riet, geb. Hulsbos, x. G van Heiningen, geb. Van Wierin- gen, z. S. M. Sprenger, geb. Rus man, d. C. M. van Boven, geb. Den Dunne, z. A. B. v. d. Bos, geh. Vroonland, d. G. J. Balder, geb. Beversluis, d. A. Leenheer, geb. Van der Wal, d. A. Tas, geb. Joo- re, z. M. Bos, geb. Verduyn, z. T. Kooter, geb. Uitermork, z. J. Schreurs, geb. Du wel, z. OVERLEDEN H. van Braak, 61 j. T. Bouterse. 65 j. A. Mans, 38 j. J. Vonk, l mnd. H. Hoogenbirk, 4 d. WIJK AAN ZEE EN DUIN. OVERLEDEN Cornelia Duin, oud 36 jaar, echtge» noote van Simon Schelvis. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Rotterdam. A. B. J. Centen, han- delaar in rijwielen. Rechter-commis- na-. W. Lunsingh Tonekens; cu rator mr. II. H. de Hartog. V. Zendijk en II. Zend ijk, samen handelende in manufacturen, kant, enz., als Gezusters Zendijk. Rechter, oommissaris als voren curator mr. Vincent van Peski. NAAR CANADA? i. In ons nummer van gister beloof den wij een uitvoerig uittreksel te ge ven van de lezing door den hoer C, L. Boer, vertegenwoordiger van de Canadian-Pacific-Railway, hie'r ter trtede gehouden over de landvel hui zing naar Canada. Hieronder volgt het eerste gedeelte. Ü9 heer Boer ving aan met eenige cijfers te geven over de emigratie. Uit de officieele statistieken van het Canadeesche gouvernement blijkt, dat de emigratio bedroeg in: 1901 49.149 1906 189.064 1902 67.379 1907 252.038 1903 128.364 1908 204.071 1904 130.330 1909 208.794 1905 146.266 Van 1898 - tot 1908 emigreerden 1.166.126. waarvan: 465.164 van Engeland, Schotland »n Ierland, 354.049 van de Ve'reenigde Staten, 346.913 van Eu'ropa. Volgen» de Stoomvaart- en Snoor- wegberichten emigreerden va'n Maart 1909—Maart 1910 van Europa naar Canada 94.800; Ver. St. naar Canada ongeveer-100.000, en totaal: 2(58.794. Gedurende 1908 emigreerden totaal 204.071. waarvan: 84.351 van Engeland, Schotland en Ierland, 62.860 va'n Eu'ropeesche vasteland en IJsland, 56.860 van de Vereenigde Staten van N.-Amerika. Dit overtreft verre de emigratie naar Amerika in1 de goede dagen der Vereen. St. welke destijds als phcnoinenaal beschouwd werd. Van het aantal Europeesche emi granten is, vergeleken met a'ndere naties, van Holland slechts een klein getal afkomstig. De oorzaak ligt in het onlietwistim- re feit dat Holland een der best ge cultiveerde naties der wereld ls en de Hollander daardoor uit den aard der zaak meer gehecht ls aan zijn ge boortegrond, waar zeden en gewoon ten op zulk een hoog peil staan. Hij, in de eerste plaats, betwist dus ongaarne het spreekwoord: „Oost West, Thuis best", althans indien wii dit spreekwoord in verband mochten brengen met een vast ver blijf in den Vreemde. Hoewel het cijfer onbeke'nd is, schat de heer Boer het aantal Hol landers woonachtig in Canada op slechts duizend. Dan herinnerde spreker aan een artikel in de „Nieuwe Courant" van 5 Nov. 1909: De Redactie schreef: „Wanlieer wij hieronder plaatsing verleenen aan eenige opmerkingen, welke ons uit Canada wérden toege zonden en die zich richten op het al of niet wenschclijke van landver huizing naar ginds, dan ga vooraf dat wij de verantwoordelijkheid van den inhoud der opmerkingen niet wenschen te aanvaarden. „Raadgeven op d'it gebied in alge- meenen zin, dus niet streng indivi dueel, is een te precair ondernemen. Evenals er voor het bakken van een ommelet, zoowel eieren als ee'n pan noodig zijn, komen bij emigratie, ter beoordeeling van de kans op welsla gen, zoowel de qualiteiten van het nieuw gekozen vaderland als die van den emigrant in aanmerking. Wien b.v. aanpassingsvermogen ontbreekt, zij verhulling. zelfs naar het meeat. gunstige oord afgeraden. De pan is dan goed, maar de eieren deugen niet. Met is de heer G. L. Boer uit Winnipeg, Inspecteur der Waterwer ken der Can. Pac. Railw., die naar hij schrijft, zijn landgenootén wil wijzen op het een en ander op emi gratie naar ginds betrekicing heb bend. „Telkens en telkens weder, aldus vangt hij aan, ontmoet ik Hollan ders afzonderlijk of soms in g.rooten getale, die de dupe waren of zullen worden hunner onwetendheid ln za ke Canadeesche toestanden. Ik ont moet hen in stad of dorp op de pri mitieve homestead of farm, en op den trein om de eenvoudige redeli, dat ik doot mijn werkkring sinds October 1908, dagelijks een area doorkruis van ongeveer 100 Engel sche mijlen en dan in bovengenoem de oorden verblijf. „Men behoeft overigens geen Ame- rilcaansche detectieven-scherpztnnig- heid, om den groenen Hollander in Amerika te herkennen.- „Dan schrijft hij: In September 1906 landde ik te Winnipeg, West Ca nada's meest belangrijke stad, na vol doende overtuigd te zijn, dat het le ven in New-Yórk city voor menig ge zond gestel als langzaam vergift kan worden beschouwd. Deze verandering acht ik tot heden als de meest gun stige tot stand gebracht, aangezien de gezondheid van vrouw en kind en mij zelf sinds dien nimmer iets le wenschen heeft overgelaten, iets het welk men vooral in den vreemde ge noegzaam leert waardeeren. „Na dien merkwaa'rdigen datum, heen en weer geslingerd in den „struggle for life" als een ouderwet- schen luchtballon, hebben mijn ge dachten zich meermalen bezig gehou den met het vraagstuk: Wat is tegen en wat vóór de Europeesche emigra tie en de Hollandsche in het bijzon- dar, naar hetgeen niet ten onrechte wordt beschouwd als „the last best West". En naar zijn meening wint het vóór het van het tegen voor die genen die wel Ingelicht zijn vóór en tijdens hun emigratie-période." „Natuurlijk," gaat hij voort, „fa de individualiteit van den emigrant een even groote factor in dit pro bleem als de informatie waarop het individu zijn onderneming baseert, want de meest hechte bouwgewroch ten op zwakke fundamenten blijven wankelend of storten in. Het doel mij voortdurend leed, als ik den goedaardigen (slechts weinigen uit gezonderd) „Holland emigrant" te. gen het lijf loop en zijn wederwaar digheden in geuren en kleuren heb ve'i'nomen, die meestal in hoofdzaak, op hetzelfde neerkomen. „Zij zijn te omvangrijk om hier ta vermelden, doch het moerende el luidt niet altijd opwekkend. Aan ve len brengen die wederwaardigheden ongeneeslijke wonden toe, n.L e'ner- gische depressie, onverschilligheid, luiheid met als gevolg drankzucht en oneerlijkheid en ofschoon er ook een zeker aantal is dat er ten slotte wel doorrolt, zijn mij slechts enkele ge vallen békend, waa'r de aangeboren Hollandsche onvermoeidheid, ge paard aan stoere wilskracht en gmol doorzettingsvermogen, de „hard ships" die iederen emigrant te wach ten staan, met. noemenswaardig suo- ces bestreden heeft. Den eersten komt oprecht medelijden, de tweede klasse aanmoediging en den over winnaar de lauwerkrans toe; doch hiér in het land van den dollar gaal alles ongemerkt voorbij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6