KONINGIN HELENA Jaeffing van tolgelden op den Bin nenweg en de Koinplnan, zoudat ook op laatstgenoemde laan een tol zal worden geplaatst V ELS EN. Naar men ons meldt is thans bij den landbouwer W. Uuineveld alhier een geval van mond- en klauwzeer ge constateerd. Vanwege de gemeente worden kennisgevingen verspreid, waarbij gewaarschuwd wordt togen 't frebruik van ongekookte melk, wegens iet lieerschen van genoemde ziekte. IJMUIDEN. De kapitein J. S. Tromp, van het korps pantserfort artillerie te IJmui- den, wordt 1 Mei e.k. bevorderd tot znajoor. („Hbld."). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Ziekte der urinewegen en blaas. Wat is lastiger le verdragen dan ver gevorderde aandoeningen der blaas en urinewegen, zooals: Het niet kunnen ophouden van het water onmacht om de urine te loozen gra veel en blaassteen ontsteking van de blaas en urinewegen? Zij maken het leven haast ondraaglijk. Deze en andere kwalen vinden hun Oorzaak in het veronachtzamen der eerste waarschuwingen van nieraan doening, want de nieren beheerschen de goede werking van de urine-orga- nen, en wanneer de nieren zwak of ziek zijn. zullen blaaskwalen gewoon lijk spoedig volgen. Dergelijke ellendige kwalen zouden nooit voorkomen, wanneer de nieren onmiddellijk hulp ontvingen bij het eerste feeken van ec'n nieraandoening wanneer de urine onnatuurlijk van kleur, brandend of slecht-rïekend is - - wanneer de loozing onregelma tig of met moeite geschiedt wan neer de urine een neerslag achter laat, als zij eenigen tijd gestaan heeft wanneer het water bewolkt is of graveel bevat. Een goed-doorgezetto kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen zal deze kwalen geheel doen verdwijnen en oen regelmatige werking van de blaas herstellen. Zelfs in ver-gevor derde gevallen bewees dit geneesmid del zijn uitstekende werking. Om te voorkomen, dat men u waar- delooze namaak verkoopt, diént gij er op te letten, dat de handteekening van James Foster op het etiket voor komt De echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen zijn te Haarlem verkrijg baar bij de fileren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38, Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Als gü uw kind gezond, vroolijk enfrisch van geest wilt zien op groeien, geeft bet dan Dr. HOMMEL'S Haemutogen, WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Binnenland LEZING TEN IIOVE. Hedenavond zal ten hove voor de Koningin en den Prins en een zeer kleinen kring van genoodigden de majoor der infanterie van bet Ned. Indisch leger met verlof II. A. Kooy een met lichtbeelden toe te lichten] voordracht houden over het leven j van het Indisch leger bij expedities en verder over het leven van de In- laudsche bevolking. PRINSES PAULINE. Men meldt ons uit Delft: Omtrent Prinses Pauline, wier stof fel ijk overschot Vrijdag a.s. in de Ko ninklijke graftombe te Delft zal wor- don bijgezet, wordt in de luslorieboe-l ken met voel verhaald. Die dagen "j waren voor de Oranjes, dagen van groote beproeving. Van de eene plaats j moesten zij naar de andere trekken. En het moet vooral de reis in het gure jaargetijde van 1800, naar Freien wal de geweest zijn, die prinses Pauline ernstig had aangegrepen. In zijn werk over „Prins Frederlk der Ne derlanden'' verhaalt de lieer F. de lias vaai het verblijf der Oruajes te Freienwalde en van de ziekte en den dood der jeugdige prinses het vol gende. „Wel bezorgd maar toch zonder onrust had de prinses van Oranje ge durende de eerste dagen te Freien- walde haar dochtertje gadegeslagen. Tegen gewoonte, bleef het anders le vendige, aanvallige kind loom en lus teloos. De Sint Nicolaas-geschenken, waar mede de prinses ook nu ofschoon in voel geringer mate, dan anders hare kinderen verrustte, evenmin als do verjaardag van haar broeder, met wien zij zoo gaarne speelde, konden de kleine zieke opvroolijken. Voortdu rend klaagde zij over maagkrampen en pijn in het hoofd. Aanvankelijk had Dokter Grappengreifer gevatte koude en vermoeienis ondersteld, tot dat zich verschijnselen van horsen aandoening vertoonden. IJlende sta melde Pauline van haar speelgoed in Berlijn, van den hobbelenden reiswa gen, van <lc huzaren, die het rijtuig van haar moeder, bij hei overhaast vertrek uit Berlijn hadden begeleid; angstig scnnkie zij op iu haar bedje van dreigende verschijningen, en vond alleen rust aan den boezem van haar moeder. Eigen lijden vergetende, week de prinses niet van de kranke, die zij hel had als het licht barer oogen. Al leen freule Von Goltz moelit haar nu en dan aflossen om haar door een paar uren rusten, nieuwe krachten tot waken te doen verzamelen. Enke le dagen scheen het, alsof God de vurige moeder beden verhoorde. Maar na korte vlagen van beterschap kleur den hevige zenuwkoortsen het smalle bleeke gelaat telkens liooger. Doode- lijk beangst bleven de prins en prin ses sedert don nacht van 19 Decem ber onafgebroken op de ziekenamer zonder bewustzijn weigerde het prin sesje bovendien alle voedsel. Zij door stond de crisis niet, maai- scheidde in den vroegen morgen van den 22cn December 1806 van haar jong leven. Tot het oogenblik der vlucht uit Berlijn baadde het lachende kind en kel in vreugde zware vermoeienis sen en ontbering hadden den jongen stengel geknakt. Toen Prins Willem en Frits als eiken morgen zachtkens de ziekenkamer binnenslopen, om te hooren hoe het Paulientje ging. von den zij hunne ouders- ontroostbaar, verstomd van smart. On het gezicht der knapen barstte de prinses onstui mig in tranen los. Met. hen knielde zij neder hij de kleine doode, wier hand de hare nog niet verlaten had met ton hemel geslagen blikken dwaalden haai' gedachten zicht baar af. Met zochten drang verwijderde de pans zijn gemalin van haar lieve ling. Maar telkens keerde zij terug. Ilaar opgewondenheid nam dermate toe, dat de geneesheer aanraadde, de treurende moeder zoo spoedig moge lijk naar Berlijn te vervoeren. Een jonger verblijf in Freienwalde kon haar leven in gevaar brengen. Bij uitputting van krachten zachtzinnig onderworpen, nam de arme moeder een hartroerend afscheid van haar lieveling, welke scheen te slapen in het inistelgroen en de witte camelia's, waaronder haar bedje was bedolven. Onder geleide van generaal Bentinck en Baron de Constant, vertrok zij naar Berlijn, waar haar na veel ge doe het verblijf werd toegestaan, ver stoken van elke gemeenschap met, haar man. De Prins van Oranje zelf voegde zich. om aan liet gevaar van gevan genschap te ontgaan, na de begrafe nis van zijn dochtertje, weer hij het Pruisische Hof, dat van Dantzig naar Konigsbergen. en. ook daar niet veilig, naar Memel vluchtte. Een heel eenvoudig gedenkloeken wees te Freie.nwa.Ule het graf van Prinses Pauline aan. Mr. J. LINTHORST HOMAN. De toestand van den Commissaris] der Koningin in Drente, mr. J. Lint- horst Homan, die in het begin dér vorige week werd geopereerd, is zeer bevredigend en geeft uitzicht op vol- j ledig herstel. MR. H. SMEENGE. Het zilveren fc-est van het lid der Tweede Kamer mr. II Sm een ge zal i door de kiezers van het district Mop- pel op 10 en 11 April worden gevierd. Mr. L. C. DRIEBEEK. Te Rotterdam is overleden, 76 jaar oud, mr. L. C. Driebeek, een bekend advocaat en dispacheur te dier stede. P. VAN DIJK._ In den ouderdom vau 85 jaren is te 's-Gruvenhage overleden de heer P. j vau Dijk, oud-hoofdingenieur voor het mijnwezen in Nederlandsch-Indl ridder in tie orde vau den NedoiTuaid- schen Leeuw. DE MINISTER VAN OORLOG OP REIS. De Minister van Oorlog zal a.s. Donderdagavond te Alkmaar aanko men en Vrijdagmorgen een bezoek aan de Cadettenschool brc'ngen. Z. E., die vergezeld wordt door den kapitein van den generaion staf De Quay, zal het Cadettencorps inspec- teeren. Daarna zal een bezoek aan het gebouw volgen. Woensdag zal de Minister eén be zoek aan de Stelling Den Helder brengen. Z. E. komt met den trein van 11.40 aldaar aan cu logeert ten huize van den schout-bij-nacht. Don derdag zal hij een tochtje buiten gaats meemaken aau boord van liet pantserschip lleemskerck. Z. E. zal vergezeld zijn van den chef van don generaien staf en diens adjudant. MEXICAANSCHE MISSIE. De Koningin zal u. s. Zaterdag in bijzonder gehoor ontvangen eeu bui tengewone missie van den President van Mexico, welke den dank van dien President komt betuigen voor de zen ding van onzen gezant, den heer Lou don, bij de jongste natiouale leesten in Mexico. Ter eere dezer missie zal een diner ten Hove plaats hebben. DE VERBINDING MET ENGELAND. In verband mei de verlegging van den nachtdienst van de Maatschappij „Zeeland" naar Folkestone weid gis ter met de mailboot „Mecklenburg" een proeftocht naar Folkestone ge maakt, waarbij behalve directie en cumniissurissen van de Zeeland tegen woordig waren de Directeur-Generaal- van de Staatsspoor, de Directeur van de Brabanlsch-Uuilsche spoor eneeni- ge post-autorileilen. Er was in Engeland groote belang stelling voor den proeftocht. De „Mecklenburg" kwam precies op den juisten tijd (4 uur 30) binnen en had Vlissingen te 11 uur 40 ver laten. De tocht slaagde uitstekend. DEB1ETRECHT OP TABAK. Ook de Kamer van Koophandel te Culemborg nam een moüe tegen dit wetsontwerp aan. DE HANZE. Gistermorgen is te 's-Graven ha go de 13e vergadering geopend van den Cen- traleu Raad van „De Hanze", in het Bisdom van Haarlem. Zestien afdec- lingen waren door afgevaardigden vertegenwoordigd, terwijl ook rector Stroomer. algemeen adviseur, aanwe zig was. De president, de heer Joh. J. A. Ver beek. opende de vergadering en sprak er zijn vreugde over uit, dat zooveel afdeelingen en zooveel geestelijken aanwezig waren. Onder de ingekomen stukken was een brief van de afd. Haarlem, om wat ruimer de stukken en bescheiden van den Bond te zenden. De voorzitter was het daarmede wel eens. maar wees op de groote kosten als het ei een oreaon er komt (punt van de agenda; is de zaan. opgelost, dan wordt vanzelf daarin alies opge nomen. De Handels ver eeniging „Rotterdam" zond een verzoek om adhaesiebet ui- ging aan haar protest tegen het wets ontwerp-Kolkman inzake het debiet- recht op tabak. De voorzitter stelde voor, om dit adres voor kennisgeving aan te ne- mDe heer IIuf. Amsterdam, verzette zich daartegen de Roomsche mid denstanden moeten mee ageeren te gen dit wetsontwerp, dat een zvvaren last legt op eeu deel van don midden stand. Minister Kolkman zal dit ad vies als ridderlijk man gaarne aan vaarden lil elk geval moet de Room sche middenstand zich met hand en land verzetten. (Applaus). Verschillende afgevaardigden on dersteunden het voorstel-Huf. De heer Vissers, Den Ilaag, zei, dat niemand te dezer opzichte een man daat heeft De voorzitter zei overwe ging van het hoofdbestuur en bericht aaai de afdeelingen toeuuarmeue was de vergadering tevreden. Uit de mededeeliugeu bleek vérder nog, dat het hoofdbestuur de oprich ting van verschillende nieuwe aldee- lirigen in bewerking heeft; dat het hoofdbestuur mee zal doen met den Ned. Middenstandsbond in een actie tegen „Eigen Hulp" dat het hoofd bestuur van den heer Van Hyen be richt heeft ontvangen, dat het bericht als zou Mtrr. V. d. Ven de vereenig- baarheid van het lidmaatschap van R. K. patroons van R. K. en Neutrale vereenig ingen uitgesproken hebben, voorbarig én onjuist is. De vergadering benoemde op voor dracht van het bestuur en onder luid applaus, den voormaligen geestelijken adviseur Mgr. Kontngs, tot eerelid van „Do Hanze". Aan de orde is nu het voorstel van het hoofdbestuur, om over te gaan tot de uitgave van een eigen orgaan voor de Ilaarlemsche „Hanze". In do schriftelijk© toelichting zegt het hoofdbestuur, dal. het de bedoe ling is, dit orgaan wekelijks gratis en franco aan alle leden toe te zenden en dat „thans alle financieele bezwa ren voor den bond, bare afdeelingen en leden onvoorwaardelijk zijn opge heven". De heer Verbeek, cenlraal-president lichtte het voorstel nader toe. TEGEN DEN WOEKER. De pas opgerichte afdeeling Am sterdam van de „Nationale Vereen i- ging tot bestrijding van den woeker" verspreidt een circulaire. Een paar voorbeelden van geëischte, en ook gekregen woekerrente wijzen ten overvloede op de grootte van het euvel, op het schandelijke misbruik, dat er gemaakt wordt van de om standigheid van leeners, die meestal heel weinig te verliezen hebben „Aangelokt door eene annonce, waarin eene Bank geld ter leen aan biedt op zeer billijke voorwaarden, vraagt een stadgenoot haar f 1500 ter leen. 1-Iem wordt gezegd, dat de Bank zelve gelden niet uitleent, doch dot de beide heeren di...rec ..teu...ren be reid zijn, voor hem zich tot borgen te stellen bij eene bekende bankinstel ling, van welke hij dan hel geld zou kunnen bekomen. Voor hun risico zou hij den heeren di...rec..teu..ren niet, meer behoeven te betalen dan I 600. Het aanbod werd aangenomen, want aanvrager moest dadelijk liet geld gebruiken." Eeu tweede geval „Bij eene bankinstelling welke bij advertentie geld aanbiedt tegen 4 pCt. rente, vraagt eene stadgenoote f 100 tea1 leen. Zij krijgt blijkens door haar afgegeven schuldbekente nis de 1UO voor korten tijd ter leen tegen 4 pCt. inderdaad (ueuscli waar I), doch ontvangt75." OVERTREDING. Vanwege het weerbaarheidsoorps „Vaderland en Koningin" te 's-Gra- venhage was vergunning gevraagd voor liet maken van eeu militaire wandeling met muziek. Niettegenstaande dat deze vergun ning was geweigerd, hadden zich Zondagochtend een dertigtal leden met het muziekkorps op het VaiJlant- plein verzameld, vanwaar werd afge marcheerd. Deswege weid door do politie proces-verbaal opgemaakt. Op den Loööduinseheweg deed de politie den stoet uiteengaan. DOOR DEN DRANK. Te Enuner-Compascuum (Dr.) is verdronken de arbeider 13. Tabak. In denzelfden nacht verdronk te Munne- kern oer de arbeider Konen. Beide ge vallen worden toegeschreven aan misbruik van sterken drank. GEEN INBRAAK. MAAR VERDUIS TERING. Aan het politiebureau te Amster dam werd onlangs aangifte gedaan, dat bij den horlogemaker Speers, in de St. .Tansstraat, door inbrekers een aantal horloges waren gestolen. Thans echter heeft de politie ter men gevonden, den horlogemaker te arresteeren, onder verdenking, dat hij de horloges, die hem ter reparatie waren toevertrouwd, verduisterd heeft. BLOEDVERGIFTIGING. Een 23-jarig meisje uit Goes, In dienst te Zutfen, heeft een wondje aan haar neus opengekraht, waar- door bloedvergiftiging ontstond, aan de gevolgen waarvan zij is ovériede'n. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLTèRES. De Parijsche correspondent van het Ttbld. schrijft ter aanvulling van het] telegram: i Het eerst van alle Parijsche bladen wij dl Ue Petit Punsien eemge woor- den aan de reis, die president Fal- ièree begin J uli naar onze hoOdstad maken zal. Het blijkbaar ullicieuse stuüje, dat den indruk bevestigt dien j men hier van het plan krijgt, dat nl. de Hoilandsclie reis met opzet afge scheiden wordt van de Belgische om de vriendscnappelijke beteeaenis er- van te verhopgen, en vooral le voor- komen, dat men bij ons denken zal aan iets beilaufig's, een bezoek dat „in het voorbijgaan even waargeno-s I men" wordt, luidt als volgt: i „De President van de Republiek j heeft de uituoodiging aangenomen, die de Nederlandsche regecnug tot j hem gericht had, en zal in Juli van dit jaar de gast zijn van Holland. j „liet zal dan de eerste maal zijn, dat een eerste-magistraat van Frank- 1 rijk zich naar Amsterdam en Den Haag zal begeven, en meu kan er ze ker van zijn, dat de heer Falliëres mot vreugde zal worden ontvangen door het Nederlandsche volk, wiens democratische overtuiging zich meer dan drie eeuwen lang onwrikbaar ge handhaafd heeft. „De reis van den President is uit ee'n oogpunt van buiteiilandsche po litiek bezien, van groot belang, be lang dat zoo kort na de debatten over de Vlisslngsche vestingwerken wel nauwelijks behoeft te worden onder streept. Dodr den vertegenwoordiger van Frankrijk uit te noodigen tot een vriendschappelijk bezoek heeft de re- geering van Koningin Wilhelmina niet alleen den wensch te kennen ge geven de wederziids-sympathieke be trekkingen nog uit te breiden, maar bovendien haar vast besluit een alge- heele onzijdigheid te bewaren tus- schen de twee groote diplomatische combinaties, waarin Europa ver deeld is. „Meu had een oogenblik kunnen denken dat het Nederlandsche minis-; terle, bij het ontwerpen vau de groo te militaire werken te Vlissingen, dat den ingang van de Schelde beheerscht had toegegeven aan vreemde inspira ties. De uitnoodiging tot den heer Fallières gericht bewijst echter dat Holland trouw blijft aan zijn traditi- oneele politiek, die van eenige aan sluiting bij een gewapend verbond, welk dan ook, niet weten wil, en die het onderhouden van vriendschappe lijke betrekkingen met alle mogend heden met zich brengt. De President van de Republiek zal aan deze flin ke, vreedzame en arbeidzame natie den groei gaan brengen van onze de mocratie." Aangaande het traject, den duur en den juisten datum van de reis van den heer Fallières, die door een reis naar Tunis in deze maand en een be zoek aan Brussel, vermoedelijk iu de maand Juni, wordt voorafgegaan, kunnen thans naar ik uit officieele bron vernam, nog geen mededeelin- gen van eenige waarde worden ge daan. Er is daaromtrent nog niets vastgesteld. WRAAKNEMING Toen de heer A. Solleveld, carga door te Rotterdam, zich gistermiddag circa één uur van zijn kantoor aan de Boompjes naar de Beurs wilde be geven, werd hij ter hoogte van hel Witte Huis opgewacht door een boot werker, Herwig geheeten, die eerst trachtte hem een hand vol peper in de oogen te strooien en vervolgens een revolver op hem richtte en twee schoten loste. De heer Solleveld wist zich door te vluchten in veiligheid te brengen, terwijl Herwig onmiddellijk werd ge grepen en geboeid naar het politie bureau wend overgebracht. Herwig heeft vele jaren in de ko- perertspl oegen van de firma van den heer Solleveld gewerkt, doch moest oenigen tijd geleden wegens verdere ongeschiktheid worden ontslagen. Op s zijn verzoek wend hij nog eens terug- genomen, doch toen kwam een depu-1 tntie uit zijn ploeg ten kantore der firma om te vragen het ontslag te handhaven, daar zij Herwig onge- schikt achtte en van zijn verdere me- dewerking ongelukken vreesde Opnieuw werd 14 dagen geleden daarom ontslag gegeven, zoodat men j in den aanslag waarschijnlijk een j daad van wraakneming heeft te zien. I MERCURIUS. Op den beschrijvingsbrief voor de, op Zondag 9 dezer te Dordrecht te houden jaariijksche vergadering van den Nalionalen Bond van Huudels- en Kantoorbedienden Mercurius staat o.m. het volgende voorstel van het bondsbestuux: De bondsvergadering, overwegen- de, dat permanente samenwerking tusseheii de vakvereenigingen, die ten opzichte van de partij-politiek en godsdienst zich stellen op het neutra- liteitsstandpunt, gewenscht is, dat de bestaande vakverbonden blijkens hunne daden geen waarborgen bie- den, dat de aangesloten vereenigin- gen met met haar neutraliteitsstand- punt in botsing komen, machtigt het bondsbesbuur, die stappen te doen, welke tot verwezenlijking van de hierboven uitgesp'roke'n bedoeling leiden kunnen. Reeds heeft het bondsbesluuir, zoo wordt in de toelichting gezegd, zich per circulaire gewend tot 'verschil lende neutrale vakvereenigingen met de vraag, in hoeverre zij voor een valcverecnigingsci standpunt ile t De lot tigen den Indruk, dat het de: -7<I voldoende instemming beeft gevon den om vérdere stappen in die rich ting te ondernomen. Het bondsbostuur vraagt machti ging, om, indien de om9lainliv!ieden daartoe leiden, den bond bij een li chaam als hier bedoeld te doen aan sluiten. 'T HEIKE. Men schrijft aan 'l Hbld.: Een nmterhalf jaar geleden hadden op bet zooeenaarnde Iïeike hij R ne pbon (Noord-Brabant) telkens dief stallen en mishandelingen plaats, waardoor de ..Heikesmanncn" be- rucht werden. Om aan die misdaden een einde 1e maken werd te Hoenen een detache ment. mnréchanssées gevestigd Het resultaat was schitterend. Dank zij eene krachtige actie zijn de orde en veiligheid op het. Tte'ke weerevkrord Nu is van hoogerhnnd hevel gokn men tot opheffing met 1 iwni a.s, van het detnehpment te Hoenen. Wel bevinden zich thans velen der grootste boeien achter slot, maar dit is slechts tijdelijk en bovendien loo- pen er nog heel wat vrij rond, die alleen door het voortdurend patrouil leeren. in bedwang worden gehouden. Menschen, die de streek kennen, vreezen dan ook, dat die „van hoo- ger hand" genomen maatregel wel zeer voorbarig is en hoogst ongunsti ge gevolgen voor dén toestand op 't Iïeike zal hebben. WEDSTRIJD IN BRANDBLURCH- MIDDELEN. De afdoe ling Leiden van de Hol- landsche Maatschappij van Land bouw zul aan de dit jaar aldaar ie houden tentoonstelling ook een wed strijd in brtmil bluscmniddelen ver binden, voornamelijk ten behoeve vau algelegen boerenhofsteden, waar men niet spoedig kan rekenen op de hulp der brandweer. Tal van biandvcrzc- kermg-inaaiscüappijeu hebben hunne sympathie betuigd en steun toege zegd. EEN BELANGRIJKE RECHTZAAK. Men herinnert zich de zaait Iu den herfst vau het vurige jaar werd de heer YV. up last van den Mi nister van Justitie iu zijn villa l« Zamivoort gearresteerd eu in de ge vangenis le Haarlem opgesloten. Te gen hem bleek bij den Raad van Jus titie te Soerabaja een aanklacht we gens diefstal en oplichting te zijn in gediend en dientengevolge was uit Indie zijn inhechtenisneming ge vraagd. De heer YV. zou 'overgebracht worden naar Indie, maar is om ge zondheidsredenen uit zijn voorloopi- ge hechtenis ontslagen. Kort daarop, 10 November, vertrok mr. L. YV. van Gigch per stoomschip „Rembrandt" naar Indië, om de be langen van zij u cliënt, den lieer W-, te behartigen. De heer Van Gigch keerde Zondag terug. Tegenover een verslaggever van bet „Hbld." heeft mr. Van Gigch den loop van zaken in Indiê verteld. Uit het relaas blijkt, dat mr. Van Gigch er in geslaagd is, de justitie in Indiê te overtuigen, dat van schuld van den heer YV. geen sprake is. ,,De heer Van Gigch vond in dezen gang van zaken een groote voldoe ning voor- den heer YV. Het O. i\L toch, dat in September 1910 rechtsin gang tegen den heer YV. had geëischt met last tot gevangenneming, erken de nu zelf In breed gemotiveerd be toog, dat geen termen tot vervolging aanwezig waren." Tn de mailberichten leest men, dat het „Soerabajnsch Handelsblad" be weert, dat u er in geslaagd is, do <Tuaestïe-W. ïn der minne te schik ken. „Er is geen sprake van, dat ocnise schikking zou zün gemaakt. Ik heb mij zoo verklaarde mr. Van Gigch er toe bepaald, aan de justitie dui delijk te maken, dat de strafvervol ging niet op deugdelijke gronden steunde en heb in ij niet bemoeid niet de civiele quaesties, welke partijen verdeeld houden en waarover trou wens reeds eenige jaren voor de rechtbank te Amsterdam geproce deerd wordt." Hoe verklaart u, vroeg de „I-Ibld."- verslaggever ten slotte, dat destijds rechtsingang is gevraagd en verleend tegen den lieer W., en dat deze hier geruimen tijd is gevangen gezet en als gevangene naar Indiê zou zijn ge voerd, wanneer hij niet toevallig op rapport van deskundigen om gezond heidsredenen door den Minister van Justitie in vrijheid was gesteld? „Ik kam mij dit alleen verklaren", aldus besloot mr. Van Gigch, „door- PEUïLLIti i ON door M o r i c e Gei' 19) De koningin keerde zich oni en keok don Prins van Skiloo aau. Hij was stellig dê mooiste man uit de zaal, de mooiste man, dien zij ooit had gezien, waarschijnlijk wel de mooiste uit ge heel Euro'ia. Maar toen hij haar aan keek. verdween er niets treurigs uit die brutale en schitterende oogen. Zij spraken van bewondering en vroegen om betaling met dezelfde munt. Prins Alexander had geen liefde voor de vrouw ofschoon hij up verzoek van zijn neef en keizer, de koningin zou vragen. HOOFDSTUK X. Stille Waters hebben diepe gronden. Graaf Kalya wist heel goed, dat de kcniinein evenzeer als hij bekend was mof de rollen, die zij alle drie speel den in het door den meester van alle toovena&rs in Europa, den keizer van .Gramand in elkaar gezette stuk. Daarom werd hij er niet verlegener om, mm de voorstelling te doen plaats hebben, toen de koningin zoo duide lijk baar vermoeden van wat er gaan de was, liet doorschemeren. Wat de gezant van Gramand niet wist, was of de koningin eenigszina ingelicht was omtrent liet verleden en de repu tatie van. Prins Alexander van Ski loo. Kalya liad den vorigen avond na het diner een ernstig gesprek met den prins gehad. Als veel ouder man en omdat hij, al was 't dan ook legen zijn zin, aandeel had in de plannen van den keizer, voelde hij zich ver plicht om tegenover zijn veel jonge ren gast zijn waarschuwende stem te laten hooren. De prins, die geestelijk, zoowel als physick nog onder den in druk was van de bestraffing hem on der de directie vau Ulrike Loweufels toegediend, had de eenvoudige woor den van Kalya op een heel andere wijze opgevat, dun hij dat zelfs een week te voren zou gedaan hebben. Hij had eenige dingen uit zijn verle den bekend, allerlei verwikkelingen uit het heden ontkend, als daar zijn, zijn moeitoke financieele omstandig heden, en de aanspraken- van Sophie Glendow, en had uitvoerige beloften gedaan voor de toekomst, voor 't ge val dat het lot en de koningin van Arnnhalia zouden samenwerken en zijn wenschen zouden vervullen. 'De graaf, die een man van eer was.-zoo als reeds is opgemerkt, eu die even veel wist van den waren Alexnuder als de keizer zelf, hud hem geloofd. Daarom was hij met een lichter hart, dan hij verwacht had, naar het bal gegaan. De graaf zou liever gewild hebben, dat Koningin Helena niet zoo precies op 1 - hoogte was geweest van hetgeen er aan de hand was. Want het laatste, wat een diplomaat wenscht, is wel, dat al zijn kaarten open op tafel liggen. Hij houdt er van zijn kracht te bewaren lot het aller laatste, om zoo te spreken, als het doel wel in 't gezicht is en ei- weinig kans is op een fiasco. Toch ontving de koningin Prins Alexander met meer dan gewone vriendelijkheid. Een vrouw, hoe hoogstaande ook, appre cieert liet altijd als er werk van haar wordt gemaakt, ook al wil zij van den pretendent niets weten. De prins was in elk geval een man van de wereld. Hij was gekomen met het vooropgestelde doel zich bij de koningin aangenaam te maken, en daarom maakte hij au gebruik van de gelegenheid. I-Iet moet oen heel aangename gewaarwording voor uwe Majesteit zijn om dit schitterende gezelschap hier te aanschouwen, zei hij, na wat over zichzelf gesproken te hebben, waarbij hiï terloops den naam van den keizer had genoemd, had aange stipt, dat hij den vorigen avond aan de keizerllike tafel had gedineerd voor zijn vertrek uit Dettinen, en dat zijn doorluchtige neef een specialen groet aan de koningin had overgebracut dit waren zijn niet officieele getuig schriften ik twijfel er aan of men in Parijs of Londen iets mooiers tot stand zou kunnen brengen. Zeker zijn wij veel somberder dan men hier in Amphalia is. Dettinen zal eens een voorbeeld moeten nemen aan Durs- do'i'f. Maar ik vrees, dat alleen, wan neer de soeverein van Amphalia af stand deed van den troon en in Gra nitoid kwam, aan tie somber gestemde hoofdstad de noodige luister zou worden b:irrezet, en dan zou het ge neesmiddel erger zijn dan de kwaal. Dit is uw eerste bezoek. Prins. Laat u dus niet misleiden. Wij geven niet zoo vaalt zulke weelderige festij nen. en voor dit hebben wij onze gastvrouw, Lady Musgrove te dan ken. Ik kan zelfs niet op een klein deel van het succes aanspraak ma ken. Toch Is de koningin, hield Alexander vol, niet alleen het middel punt, waar alles om draait, maar ook de zon, <lle haar stralen uitzendt. Neen, als men Uwe Majesteit zich zoo ziet bewegen tusschen dit gezelschap diplomaten door de groote Staten van Europa waardig gekeurd, om hun land te vertegenwoordigen en tus schen uw eigen voornaamste onderda nen, dan kan men niet laten aan die vergelijking te denken. Ik, een vreem deling, ofschoon ik het niet lang hoop le blijven, en de prins boog veelbetee- kenend, moet daardoor dadelijk ge troffen worden. Het compliment word ernstig inge kleed, niet overdreven noch in woor den noch in gebaren, en de koningin toonde, dat het haar niet mishaagde. Prins Alexander voelde, dat hij op den goeden weg was. Op dit oogenblik kwam Sir Douglas Musgrove weer naar de koningin toe, om Hare Majesteit een arm aan te bieden en naar beneden te brengen, om te soupeeren. De Prins van Ski loo geleidde Lady Musgrove. Prins Maurits moest zich met de vrouw van een gezant tevreden stellen. Gravin Lucie werd door den Hertog vun Longlands gevraagd, die al kans had gezien zich bij de levendige brunette aangenaam te maken. Aan de konink lijke tafel was voor vier on twintig gasten gedekt. De tafel zelf was éen schittering van damast, porselein en kristal, terwijl aan het maal alles ten koste gelegd was» wat kook- en buk- kunst maar tot stand konden brengen. Dit alles werd bestraald door een ge dempt rose licht. Na het souper ging de koningin weer naar de balzaal terug, en vol gens een vooruit opgemaakt program ma. maakte Hare Majesteit deel uit van een paar voor de lanciers. Sir Douglas Musgrove stond zijn plaats aan detn Prins van Skiloo af. die de koningin tot dame had en de hertog deed hetzelfde met de gra vin, die door Prins Maurits van Helm burg-Wallen ten dans was gevraagd. De gasten gingen langs de kanten zitten, en keken naai' bet uitgelezen gezelschap in het midden een gele genheid, die maar zelden voorkwam. De belangstelling was grooter dan ooit door het feit, dat uitgelekt was, n.l. dat er minstens een pretendent naar de hand der koningin aanwezig was, en dat die pretendent nu met haar danste. Toch kon Alexander in weerwil vau zijn galante manieren en iu 't oog vallend knap gezicht, geen genade vinden in de oogen van het gezelschap. Het zou precies hetzelfde geweest- zijn als Ito de begunstigde protégé van öeu andere Groote Mogendheid was geweest. Hij, die de buit krijgt, kan niet verwachten daarom meteen populair te zijn. I-Iij moet zich, wat hij dan ook gewoonlijk doet, troosten met de buit De eenige practische vraag is of de buit groot genoeg is. Pruis Alexander was eon hartstoch telijk danser. Dat kou niet worden ontkend. De champagne, die hij aan het soupe had gedronken, was van zeldzaam "Oedc kwaliteit, en was zeer gewaardeerd. Het eenige, wat hierop wees was iets overdrevens, iets al te waardeerends in zijn houding tegen- i over ziin vts-fc-vis. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6