frpiili§8 Veito-ing D.J. KOES V. Oroiistbank vsor west- en Openbars Verkooping Villa „Dunenburg" Boerderifen SAAF's Braimverzekering- Matscbappy. MAISGN VIOLET, Gr. Houtstraat 28. G. OTTO, Piano- en Orgelhandel. dat de justitie eenzijdig en onjuist was ingelicht en geen kennis had ge nomen van het bewijsmateriaal, waarover de verdachte beschikte. In elk geval heeft «leze zaak zeer scherp in het licht gestald de noodzakelijk heid eeuer voorziening tegen de ge- vankelijke otcrbrenging van een Ne der la uder naar Indie." ARMENWET. Naar de Stand, verneemt is het be richt, als zou de commissie voor de Armenwet haar overleg met de ltegee ring hebben ten einde gebracht, niet juist. A.s. Donderdag, misschien ook Vrijdag, zal opnieuw worden verga derd en wel ter beliandeling van de artikelen. Venvacht wordt, m ver band hiermede, dat de behandeling in Juni zal kunnen plaats hebben in dien de Tweede Kamer althans van zins blijkt, de wet nog in dit zittings jaar af te doen. Rechtszaken MELKVERVALSCHING. De 4<le Kamer der Rechtbank te Amsterdam legde dne maanden ge vangenisstraf met last tot openbaar making van het vonnis op aan den veehouder Simon Hoogendoorn, uit Sloterdijk, die vervolgd werd wegens het doen afleveren van met water vervolschte melk aan een nielkslijter. met wien hij overeengekomen was, volle zuivere melk te leveren. Het O. M. had dezelfde straf ge- .edscht. Pers-Overzicht DE TARIEFWET. De Nieuwe Courant schrijft: De dag der indiening is een gewich tig oogenblik in onze economische ge schiedenis. De eerste officieele stap is thans gezet op den weg der reactie tegen een meer dan 'n halve eeuw bij toeneming toegepast stelsel van han delspolitiek, waaronder 's lands al- gemeene welvaart vermeerderde, de export-nijverheid een aanzienlijke hoogte bereikte en de landbouw, on danks de ontzaglijk gewassen concur rentie op 1 gebied der landbouw-pro- duclen, tariefbescherming op den duur gemakkelijk bleek te kunnen missen. liet blad noemt een tariefhe'rzie- n-ing altijd een hachelijke onderne ming en zegt: Al is de ontwerper nog zoo gewe tensvol op zijn hoede geweest tegen de groote verleiding tot opzettelijke bevoorrechting van sommige groepen van nijveren of handelaren, oan het gevaar, dat ziin gebrekkige kennis van de belangen, waarnaar hij de hand uitstrekt, onverdiende bevoor deling of onbillijke benadeeling ten gevolge heeft, ontkomt hij niet. En de kans dat op die wijze de volkswelvaart als geheel en de belan-j beradenheid, waarmee zij de thans geld zal moeten opbrengen, dat tevoren andere klassen zouden moe ten opbrengen. Dit ontwerp beteekent een nieuwe plundertocht op den schamelen le vensstandaard der onvermogende klassen. Het beteekent, van de zijde der regeering, die van den boozen klassenstrijd zoo zegt te gruwen, een schoppen van de noodzakclijkJieid voor de arbeiders 0111 het door do ver hooging der invoerrechten omlaag te drijven peil van hun levensstandaard, weer met behulp der vakorganisatie, met werkstakingen als het moet en hel zal vaak moeten omhoog te brengen. De eerste indruk van „Het Cen trum" is een verzoek. Het blad schrijft o.a.: Een vloed van adressen zai vermoe delijk weder stroomen naar Den Haag, en in de Kamer zal het aan amendementen niet ontbreken. Even wel, hoezeer de meeningen mogen uiteenloopen, hierover zullen allen 't wel eens zijn, en eens moeten zijn, dat niet slechts de regeering met de ze tariefsherziening haar woord ge stand doet en hare belofte inlost, maar ook, dat zonder deze herziening aan de toegezegde verzekeringswet ten niet kan worden gedacht. Deze wet is dus een noodzakelijkheid. Maar gelukkig geen droeve noodza kelijkheid. Want behalve, dat zij er wellicht toe zal bijdragen al ma ken wij ons op dit punt geen illusies sommige takken onzer nijverheid eenigermate te bevorderen, zal zij als liaar eerste en voornaamste doel het lot verzachten van duizenden ar beiders, door invaliditeit of ouder dom niet langer in staat, zich het noo dige te verschaffen door het werk hunner handen. Uit „Het Huisgezin": Deze twee zaken zijn onafscheide lijk: tarief en arheidsverzekering, Wie het tarief afstemt doet de ar beidersverzekering mislukken. En wie de arbeidersverzekering wil, moet ook het tarief willen. Voor rechts, waar men de verant woordelijkheid te dragen heeft, een reden te meer 0111 bij de critiek op het tarief out worp groote ingetogen heid te betrachten. De antirevolutionaire „Rotterdam mer" schrijft in een voorloopige bo- oordeeimg: „Niemand zal het hooge gewicht van deze hervorming ontkennen. Voor beoordeeling in details is het oogenblik nog niet aangebroken, maar ons wil het voorkomen, dat de Regeering zich door het indieneu van dit ontwerp een monument heeft gesol iepen van den ernst en de vast- gen van de verbruikers, d. i. van het geheele volk. schnde lijden, wordt waarlijk niet minder door de twee slachtigheid der gedachte, waarop de ze tariefherziening berust. Een fis caal doel om de noodige fondsen voor sociale dwangverzekering te vin den; een protectionistisch deel, door minister Kolkman half onwillig er kend, om aan zekere takken van bin- nenlandsche industrie directe hulp te verleenen of, zooals het heet „tege moet te komen." „Het Volk" spreekt van „nieuwe lasten". Het blad somt op een aantal artikelen van volksbehoefte, die met invoerrecht bezwaard en dus duurder worden en noemt het misleiding het te willen doen voorkomen alsof de baten voo'r de schatkist zullen ten goede komen aan pensionnee ring van arbeiders; het geld voor ar- derspeusioen had toch uit belas ting moeten gevonden worden. In plaats van een soort beweldadi- ging der te pensioneeren klasse, zegt „Hel Volk", als hoedanig de regee ring het voorstelt, lieteekent dit ont- ?rp dus juist een achteruitgang in hervormingen wil ter hand ne men. Dagen van strijd breken nu aan. De Maasbode schrijft naar aanlei ding van de indiening van het ont werp. Uit de indiening van het ontwerp- Tanofwel reeds uu mag allereerst worden opgemaakt hoezeer er der re- geeriiig aan gelogen is met het soci aal program haast te maken, zooveel maar deze moeilijke stof gedoogt. Een sociale wet is de Tariefwet in tweeèrlei opzicht. Uit de opbrengsten van het tarief zullen worden goedge maakt de groote uitgaven, die de voorname sociale wetten zullen met zich voeren. Maar tweed ens is het doel der wet, al staat dat niet op den voorgrond, ongetwijfeld ook be scherming van inlandsche bedrijven. Al kunnen wij nog niet een eenigs- zins gogrond oordeel geven over de wet als geheel, toch mag al direct ge zegd, dat de beginselen, waarop het ontwerp is gebaseerd, toejuiching ver dienen. Het dubbele doel noemden wij Daarnaast komt de noodzakelijk-' heid om bij de tarief politiek der ons omringende mogendheden niet tot oh- ze schade achter te blijven. Het feit, dat dan nog de rechten In vergelijking met do buitenlandsche zeer matig zijn, moge de tegenstan ders ee'nigszins verzoenen. Danr komt bij, dat de maatregelen zóó genomen worden althans zóó zijn bedoeld dat eon verhooging der prijzen er niet uit behoeft te vol gen. Letteren en Kunst JAN MAANDAG. Ter eere van dezen bekenden too- neel-decorateur, die z'n 40-jarig jubi- ié vierde is Maandagavond te Amster-1 dam een operette-voorstelling gogo- ven. Namens feestcommissie en vereer ders werd een krans geboden en een envelop met inhoud, en namens de Paleis-directie ontving de jubilaris eveneens een couvert en een bloemen hulde. DE PEST OP JAVA. Van zijn correspondent te Batavia ontving het „Hbld." een telegram, Dinsdag verzonden, luidende als volgt Blijkens rapport van Dr. De Vogel hebben zich sedert Februari 118 ge vallen voorgedaan, waarvan 82 met doodelijkeri afloop. Voor gisteren wa ren de cijfers res clievelijk 13 en 7. De ziekte is gelocaliseerd in de berg streken De daarheen voerende we gen zijn afgesloten. „In Bodjonegoro heeft zich een ge val voorgedaan bij een Europeesch meisje, afkomstig van Batoe. „Tol dusver is geen bacteriologisch rapport van rlar. De liaan ontvan gen." De redactie teekent daarbij aan Vermoedelijk is met het geval te Tjepoe. in het rereeringstelegram. hetzelfde bedoeld ais dat waarvan onze correspondent voor Bodjonegoro Helding maakt. üe twee plaatsen liggen omstreeks 20 kilometer van elkander verwijderd in Rembang aan den stoomtramweg, die Goendih met Soerabaju verbindt. Llatoe, waarvan onze correspondent melding maakt, ligt in het district Pe- j nar.goengan. Openbare Notaris VAN NtEKEKK te Haarlem, is voornemens op Zaterdag 29 April 1911 des avonds na 5 uur in het verkoop lokaal „De Goudeu Leeuw" te Haar lem, publiek te verkoopen: Een W INKELHUIS met afzonder lijk BOVENHUIS en PAKHUIS te Haarlem aan de Groote Houtstraat hoek Cornelissteeg, gemerkt 133 zwart en rood, kad. sectie D, no. 33, groot 1 A. 23 c.A. Bezichtiging Dinsdags en Donder dags en op den verkoopdag van 2—4 uur. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen. Nadere informatiën bij bovenge- noemden Notaris, Nieuwe Gracht hoek Kenaupark. Bakkerijbroeken Froks en Mutsen Slagers- Kruideniers- JVlachinist- Kuisknecht- Dok ers- Stof- en Stal- Manchester- Chauffeurs- Electriciens- zbiauwe- en Ketel- SPAARfiWOÜDERSTR. 59 te Rijswijk (Z.H.) Stoomvaaitbcnchten 50.000 der vooruitzichten dier klasse, die reeds. STOOM V.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Koning W illem III, thuis reis, vertrok 3 April van Algiers. Het st. Timor, thuisreis, vertrok 3 April van Marseille. Het st. Vondel, uitreis, arriveerde 3 April te Port Said. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. 1 Het st. Atlas vertrok 3 April van Gibraltar naar Oüeglia. Het st- Achilles vertrok 3 April van Savona naar Livorno. Het st. Adonis vertrok 3 April van Tanger naar Malta. Het st. Ceres vertrok 3 April van Messina naar Palermo. Het st. Minerva vertrok 3 April van Konstantinopel naar Bourgas. Het sL Pluto vertrok 3 April van Valencia naar Cadix. Het st. Satuïnus vertrok 3April van Konstantinopel naar Algiers. Het st Stella vertrok 3 April van Alsiers naar Malta. Het st. Vulcanus vertrok 4 April van Amsterdam naaf Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Ternate, thuisreis, passeer de 8 April Kaap Finisterre. KON. HOLL. LLOYD. Het st Frisia, uitreis, arriveerde 3 April te Rio Janeiro. Het st Maasland, thuisreis, arri veerde 3 April te Santos. Goedgekeurd bij K. B. van 14 Nov. 1908 en 16 Maart 1909. De Bank verstrekt Voorschotten aan Particulieren en Handelaren, in bo dragen van f 250 af. Actieve Agenten gevraagd. J. A. R5ALEF1JT, Stucaüoor beveelt zich beleefd aan voor bet ver richten van alle soorten stucadoor- werken. Goedkoop adres voor wit- werk. Spaanschevasrtsiraat 67. Schoten bij Haarlem. op Donderdag den 27s en April 191i, des namiddags 2 ure, in het Hotel „WELGELEGEN" te Bloemendaal, hoek Zomerzorgerlaan, ten overstaan van den te Haarlem gevestigden Notaris J. WILLEMS, van de zeer solied gebouwde, welbekende, voor Zomer- en Winterverblijf ingerichte mex Erve en Tuin gelegen op een der schoonste punten van Bloemendaal's heuvelen, met een prachtig vergezicht over de Duinen naar Zandvoort en de Lee, aan den Hoogen Duin en Daalschen Weg, gemeente Bloemendaal, ter grootte van 17 AREN, 50 CENTIAREN. De inrichting van het in modernen stijl gebouwde huis, voorzien van Electr. Verlichting, Waterleiding Electr Schellen en andere gemakken, is bij biljetten uitvoerig omschreven. Veilingbiljetten zijn te bekomen ten kantore van Nots. WlLLLMS, (Gierstraat 14, te Haarlem) alwaar de veil. cond. en eigendomsbew. gedurende 8 dagen vóór de veiling ter lezing zullen liggen. Het perc. is te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 1—4 ure mits voorat belet vragende. HAARLEMMERMEER. J. J. F. F. MüLLER, Makelaar te Amsterdam, en J. H. M. EVELEIN, te Haarlemmermeer, zullen op Donderdag 27 April 1911, des namiddags te één uur, in het Koffiehuis „De Beurs" van D. TREUR te Hoofddorp (Haarlemmermeer) ten overstaan van de Notarissen C. F. J. HEINSIUS, aldaar en H. J. PARIS P. L. PIETERSE, te Amsterdam veilen twee kapitale met Woningen, Stallingen voor Paarden en Vee, Schuren, Boomgaarden en Erven, met daarbij behoorende uitmuntende Bouw- en Weilanden, gelegen in de Haarlemmermeer, aan den IJweg en Spaarnwouderdwarsweg, genaamd „CERE S" groot 79 Hectaren 76 Aren 90 Centiaren, en „KLEIN CERES" groot 19 Hectaren 89 Aren 20 Centiaren. De veiling zal geschieden bij Opbod, Afslag en ver schillende Combinatiën Aanvaarding de Boerderij «Ceres» in eigen gebruik Bloot- schoof 1911; de Boerderij „Klein Ceres" in genot van de huur over 1912. De veilconditiën zullen tien dagen tevoren ter lezing liggen. in ruime keuze verkrijgbaar ln,[ DE H VARl EMS< HE Opgericht ut 184u. Kantoor te Haarlem. Kruisstraat 9, Vurite. .-.geil Vual- cl» O.llijke ,jIC uiicu alle Ou roereu «11 Hoerende Goederen binnen liet Koninkrij'.. der Nederlandeu, tegen schade, outstaan door brand, door bet inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit ijislaan of dit ont ploffen geen brand tengevolge gehad. Gebruikt CHAMPOOINGPOEDER voor haarwassching 15 cent per pakje. Gratis daarbij verkrijgbaar een flescbje GLANS0L om na de Champooingwassching het haar zacht en glanzend te maken. Firma H. VAN DIJK, STEMMEN. RE-^AREEftEft. Verhuren van Duiische Piano's van f 4. ar per maand. Magazijn: Jansstraat 51. Reparatie-Inrichting: Lange Margarethastraat 16. ^AA& CANADA! IV. Aan hei hoofd der regeer ing staat de Koning van Engeland. De verte genwoordiger des konïngs is de Gou verneur-generaal: op 't oogenblik Earl Grey. De contróle van Engeland over Canada is beperkt tot het beslis sen o\er internationale vraagstukken als rechtsgedingen of zaken daarbij Canada geïnteresseerd is ten opzich te van andere dceien van liet Engel- scho Rijk. Overigens hoeft Canada zijn eigen bestuur waarover Engeland verder geen invloed kan uitoefenen. Dit bestuur behoort tot het federale systeem. De verschillende provinciën belmo ren lot één verbond ter behartiging van gemeenschappelijke belangen, of schoon iedere provincie wederom een eigen prov inciaal bestuur heeft en het centrale bestuur of het Canadeesche gouvernement te Ottawa het gunsche gezag ten slotte beheerscht. Het Canadeesche gouvernement be staat uit vier lichamen: De Gouver neur-Generaal. het Kabinet, de Se naat en het Lagerhuis. De gouverneur generaal, de senaat en het Lagerhuis te samen, vormen het Canadeesche Parlement. Het Knbi.net hetwelk de regeering voert, bestaat uit dertien leden welke de leidslieden zijn van de partij die do meerderheid vormt in het Lager huis, waaruit zij eerst onderling ge- koeen en daarna do or het volk herko zen wo'rden, alvorens zij in functie treden. Meerdere leden Van het Kabinet worden gokozen uit den Senaat. Het hoofd van het Kabinet is de Minister president en gezagvoerder van Cana da op het oogenblik Sir Wilfrid Lau rier. Hij is de leidsman zijner partij in het parlement en meestal een lid van het Lagerhuis of een lid van den se naat. De Senaat wordt niet gekozen, doch bestaat uit kabinetsleden, aan gesteld door den gouv.-gen. Zij wor den voor hun leven benoemd doch kunnen ontslag nemen of gedisquali- ficeerd worden. Het Lagerhuis vertegenwoordigt 1 volk en wordt door het volk gekozen voor den termijn van 5 jaren, tenzij de gouverneur van den raad het La gerhuis ontbindt. De provinciën wor den vertegenwoordigd door een getal leden evenredig aan de bevolking. Quebec's vertegenwoordiging is vastgesteld op 65 leden en na iedere 10-jarige volkstelling wordt de ver tegenwoordiging der andere provin ciën naar dat rato in verhouding ver anderd. De leden van hetKabinet zijn de ministers van justitie, publieke werken, financiën, oorlog, van spoor wegen en kanalen, landbouw, han del en nijverheid, zeevaart en scherij, binnenlnndsche zaken, belas tingen, binïienlandsche rechten, bene vens de staatsscretaris en de direc teur der posterijen. In het jaar 1670 verleende Koning Karei II aan zijn neef Prince Rupert, den hertog van Albemarle, generaal Monk e'n 15 andere edellieden, tevens kooplieden van Londen, het voorrecht om onder den naam Maatschappij van „Engelsche avonturiers" te mo gen handel drijven op de landen gren zende aa"n de Hudsons-baai, tevens met 't doel een nieuwen doortocht te vinden naar de Zuidzee en handel te openen ln pelzen, mineralen of an dere zaken, alsook met het doel de Indianen te beschaven. Aanvankelijk breidde zich die onderneming niet verder uit dan tot de kustlanden der baai en eerst in 1774 begon deze Maat schappij langzamerhand de zuidelij ker gelegen landen te exploiteeren. Tn 1811 werd de eerste schrede tot kolonisatie gedaan door Thomas Dou glass. Graaf van Selkirk, in de on middellijke nabijheid van waar nu Winnipeg ligt. Deze Maatschappij van En?.-]sche avonturiers, meer be kend onder den naam van „Hudson's Bay Co." was, zonder het zelf te wil len, de pionier en grondlegster dor Canadeesche landbouw, handel en nijverheid, welke heden reeds zulk een hooge plaats onder de produeee- rehde landen der wereld heeft ingeno men. De opbrengsten der pelterijen wa ren nl. zoo enorm, dat de Maatschap pij voor büna 2H0 jaren in staat was aan de buitenwereld te verkondigen dat er ten westen der groote Meren en der Hudsonsbaal niets op land bouwgebied kon worden gep'rodu- oee'rd. In 1867 echter werd door het Canadeesche gouvernement bij het Britsche gouvernement aange drongen om met de Hudson's Bay Co. een overeenkomst te treffen, waarbij het Canadeesche gouvernement de teugels van het bewind in handen zou krijgen en de Maatschappij als vergoeding daarvoor een som A con tant en 1/20 gedeelte der landerijen met behoud der privilegiën voor den pelshand el, zou worden verstrekt. In 1869 werd deze regeling ten slotte naar geinoegen van beide partijen ge troffen. Vooraan staat de landbouw met de graanproductie, de vruchtbouw, het fokken va.n vee, de boter- en de kans makerij en alles in verband met der akkerbouw. Dan volgt de houthandel, het mijnwezen en de nijverheid. Als een land van houtpToductïe is Cana da oen der eerste in de wereld. De in dustrie l>epaalt zich hoofdzakelijk tot 'Br. Columbia. Ontario, Quebec, New Brunswick en Nova Scotia. De voor naamste houtsoorten zijn: pijnboo menhout, dennenhout, lorkenboomen hout, ceder- en Canadeesch-spnrre'n- hout, assohenhout, beukenhout, her kenhout, walnootehhout, ündenhout, eikenhout, iepenhout en andere meer vergankelijke houtsoorten. De wou den strekken zich uit in vier richtFn- gen: 1) de Westersehc groep van het Rotsgebergte tot den Grooten Oceaan. 2) de Oostersehe groep van Ontario naar den Atlantischen Oceaan, 3) de Noordelijke groep ten Noorden der prairiën. 4) die op Vancouver eiland, De totale houtexport in 1908 bedreeg de somma van 8,192.363 doll. De productie van kool is ook belang rijk. Men vindt deze hoofdzakelijk in Britsch-Columbi-a, Vancouver Eiland Alberta, Nova Scotia. Die van het westen wordt gedeeltelijk uitgevoerd naar Californië en verder voor eigen gebruik gehouden. Die van het oosten ook doels voor eigen consumptie en gedeeltelijk voor uitvoer naar de Ver- eenigde Staten. De productie in 1901 bedroeg 26.119.206 dollar voor kool, 1 862.741 dollar voor petroleum en 139.703 dollar voor natuurlijk gas. De goudprodiictie komt van Yukon, of Klondike, Br. Columbia, Ontario en Nova Scotia en bedroeg in 1901: 14.334.817. Onder de meerdere mineralen wel ke gevonden worden vindt men: zil ver, lood, nikkel, ijzer, koper, zink, platina, mangaan en een serie ande re producten als steen, kalk, cement, asbest, mica, gips, minerale wateren, enz. Zilver vindt men in Ontario en Br. Columbia, Nikkel in Ontario. Langs het Boven- en Huironmeer en in Br. Columbia koper. Petroleum in Ontario, Quebec, No va Scotia, New Brunswick, Alberta en in het basin der Mackenzie. De ijzermijnen vindt men in Nova Scotia, Ontario, Quebec. De pelshandel bracht in 1908 op 2.507.29? dollar. De voornaamste pelzen zijn die dei beren, bevers. Tossen, wezels, das sen. marters, muskusdieren, otters, wasberen, wolven en veelvraats. De visreherij van Canada is de be langrijkste der wereld. Er zijn 30 schillende soorten visch al? handels artikel en de totale opbrengst der vangst in 1907 bedroeg met de rob- benvellen en zeeotterhuiden totaal: 53.8-46.322 dollar. Met zulk een enorme productie vah ruw materiaal is het begrijpelijk dat het fabriekswezen en de nijverheid daaraan verhouden, in gelijke mate moest toenemen. In 1906 werd geproduceerd voor 718 35?.603 dollars, tegen 481 053.375 dollars in 1901. Verder wordt nog voor 435 milliocn dollars per jaar geproduceerd. De Godsdienst in Canada beleden, varieert al evenzeer als de bewoners zelve. Men vindt in Canada aile be schaafde naties in mindere of meer dere mate vertegenwoordigd en naar hun aantal als volgt gerangschikt: Canadee-zen (Eug. en Fr.), Engel- schen (en inwoners van andere Eng. bezittingen), Amerikanen (Vereenig- de Staten!. Russen, Duitschers, Oos- tenrijkers-Hongaren, Chineezen, No ren en Zweden, Franschen, IJsIan- ders, Italianen. Japanneezen, Belgen, Hollanders, Deenen, Rnemeniërs Tur ken en Syriërs, Zwitsers. Volgens hel aantal belijders vindt men de volgende Godsdiensten in volgorde gerangschikt: Hor.mseh-Ka tholieken, Methodisten, Presbyteria nen of Protestanten, Anglicanen of leden der Eng. Staatskerk, Doopsge zinden, Lutherianen. Mennonieten, Afgescheidenen. Joden, Grieksch Ka tholieken, Broederen, Boeddhisten, Heilsoldaten, Volgelingen, Heidenen, Doukhnbours, Mormonen, Leerlingen van Contusrius, Hernhutters. Quaker»,, Horneriten, Universalisten, Christian Scientists, Agnostics (die het vemo gen van den ntensch om God of bet Oneindige te kennen, ontkennen) en Unitarianen (goloovors in één God). (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7