'dat er oen schreeuwende onrecht.-' vaurdighoid was in den bestaande» toestand voor Russen in Finland. Dit is een belangrijke overdrijving: de Russen kunnen alle burgerrechten verkrijgen, die de Finnen hebben, als zij zich slechts cenige jaren in bet land hebben opgehouden en zich on derworpen aan alle voor de Finnen geldende verordeningen; en om ook deze bezwaren te verlichten heeft men in Finland een nieuwe regeling voorgesteld.' Maar hier, als steeds, wil men geen rekening houden met onze wetiigo aanspraken; de hedoe- lini? is namelijk niet. dat de Russen dezelfde rechten en verplicht ineen zullen hebben als de Finnen, - neen, men bedoelt de.n Russen de.n vei r- rang te geven, hun alle posten te la ten bezetten, zonder dat ze ce wenen kennen, of de instellingen, of de taal! als ze slechts Christenen zijn kun nen zij b.v. onderwijzers worden in ee'n land. met welks bevolking ze niet eens kunnen spreken! Wat de militaire quaestïe aangaat, heeft Sfolvpin in de Doema verklaard dat de Finnen hier oproerig zijn en geen belasting willen betalen vtor 'de verdediging van hun eigen lord, noch voor die van het Rijk. Maar, zooals ik zeide, is dat een geheel en- juiste voorstelling.Wat wij verlangen is slechts respect voor de wetten, welke de Russen ons bezworen heb ben. De draagwijdte van de nieuwe „wetgeving" zal men niet begrijpen, vóór zij stelselmatig in praktijk is gebracht, en slechts zij, die er aan ouderworpen zijn, kunnen geheel in zien, wat zij beduidt. Maar ieder zal kunnen inzien hoe drukkend het voor een volk, dat toch reeds onder ongunstige natuurlijke omstandigheden leeft, moet zijn al tijd te worden tegengewerkt in z'n pogingen tot verwerven van een hao- ge geestelijke ontwikkeling, noe ver lammend het moet wezen aan een re- geering onderworpen te zijn, die niet. bedacht is op het heil van het volk, maar wel zijn nadeel bedoelt. Hi>t is een zeer ongelijke strijd, dien wc voe ren moeten, met de Russische bu reaucratie. die gesteund wordt door de regeering van het keizerrijk en door de handlangers, die de uitvoe rende macht in Finland hebben. Loor onze finantiën cn onze volks mtwik- keling te bederven, berooft men nas van de belangnjksie hulpmi-1 leien voor onzen stoffeijken en geestelij ken vooruitgang. Do persooui 'll° of fervaardigheid is groot gevent, maar zij is begrensd en kan emm- gelijk in alle behoeften voorzien. Wij zouden ons in een volkomeu hope- loozen toestand bevinden, als ie ge schiedenis ons niet had geleerd, dat niets eeuwig duurt, allerminst oen reactie als de tegenwoordige Rus-' sische. Op 't oogenbhk zijn echter de voor uitzichten niets minder dan helder. De vierde Doema zal niet liberaler en rechtvaardiger zijn dan de derde. En er is geen onkele aanwijzing, dat Stolypni zijn expansie-politiek zal opgeven, waardoor hij hoopt de aandacht van de buiuenlandsche staatkundige vraagstukken te kun nen afleideu. Toen hij de twee ont werpen van Rijkswetgeving aan de Doema ter behandeling terugzond, voegde hij er een schrijven aan toe, waarin hij zonder het te vermoe-, den hun onwettigheid erkent, daar hij op den voorgrond stelt, dat geen Finsche rechtbank zich naar hunne bepalingen zal voegen aangezien die in strijd zijn met de Finsche consti tutie. De Finsche ambtenaren tegen welke een klacht zal worden inge diend wegens „voorbedachten tegen stand tegen de gelijkstelling van Rus sen in rechten" een geheel rekbare en willekeurig uit te leggen overtre ding zullen worden berecht .door een van de rechtbanken binnen de ju'risdictie van Petersburg en ais aanklagers zullen optreden Russi- ftSAAR CANADA! VI. Zoo groeide Winnipeg langzamer hand tot eene stad, welke nu meer dan 175.000 inwoners telt, daar waar in 1871 slechts 100 menschen woon den. Het is thans een fraai gebouwde, stad met een oppervlakte van onge veer 14.000 acres. Voor parken heeft men 400 ares gereserveerd. Het heeft prachtige gebouwen waaronder Hos pitalen, Scholen en Kerken, Stations, Hotels en Banken enz., een uitmun tende Electrische Tramwegdiensl met ongevoe>r 185 tramwagens welke over banen loopen ter totale lengte van 62 E'ng. Mijlen binnen en 44 Eng. Mij-: Ion buiten de bebouwde kom. Ook de ze exploitatie breidt zich natuurlijk met het vergrooten der stad steeds uit. Het Royal Alexandra" Hotel behoort tot een der fijnste hotels der wereld en het bouwen alleen kost de Can. Pac. Railw. 1.250.000 dollars. Een land, waar zulke enorme ge daanteverwisselingen in zulk ee'n kort tijdsverloop plaatsgrijpen, mag gerust worden beschouwd als ,,cl do-, rado" voor hen die emigTatie-plannen koesteren. De voornaamste steden in het N.- Wosten ziin: Winnipeg, Brandon, Re- gina, Moose Jaw, Medicine-Hat, Cal gary, Edmonton, Battleford, Prince Albert, Saskatoon, Lethbridge, Van couver, Victoria. Tn het Oosten: Fort William, Port Arthur, Toronto. Ottowa. Montreal, sche officieren van Justilie, d.w.z. rillen overheidspersonen, die geen wettelijk recht hebben om in Finland en tegen Finnen op te treden, noch ook om te oordcelen over in Finland gepleegde overtredingen. Hieruit zullen de zonderlingste verwikkelin gen voortkomen. Als men tot de amb tenaren, die onder de bepalingen de zer ukasc vollen, allen wil rekenen, die met de politieke en gemeentelijke verkiezingen te maken hebben, en die het recht dor Russen om (ian'raan deel te nemen niet willen erkennen, kan het aantal van dezen allicht drie vier duizend per jaar bedragen. En dan zal men er toe komen, al deze menschen door de Russische politie naar Petersburg te doen sleepen, waar ze met behulp van een tolk door de rechtbanken zullen worden geoordeeld. Men kan zich bezwaar lijk voorstellen hoe deze voorschrif ten moeten worden uitgevoerd; maar dat dit onder alle omstandigheden tot groote verwarring moet leiden, valt niet te betwijfelen. Al deze maatregelen, zoowel als het tegenwoordige stelsel van den Se naat, om in alle opzichten te hande len tenen den wil en het welzijn der bevolking, hebben in ieder geval Óen goede uitwerking gehad het gehee- le Finsche volk te vereenigen tot ver zet, zoodat niet óen onzer denkt aan aival of aan eenig compromis. Iedere' Fin heeft op dit oogenblik slechts éen doel, óen middel: vast te houden aan het overoude, door alle Russi sche Regeeringen gewaarborgde recht van onze eigen aangelegenheden zelf te beslechten. Bij onzen tegenstand hebben wij ee'n krachtige® zedelijken steun in de sympathie, die ons van alle zijden uit de beschaafde wereld toestroomt. Van vijf parlementen ontving de Rus sische Doema brieven met talrijke handteekenmgen, inhoudende het verzoek om de Russische regecrings- politiek, waardoor het prestige van Rusland verloren gaat. in Finland te doen staken. Het laatste van deze adressen, het Fransche was door 400 afgevaardigden onderteekend, waar onder twaalf oud-ministers cn drie leden van het toenmalige Kabinet. In Engeland hebben leden van de regeenngspaïlij van den Minister van Buitcnlundsche Zaken geëischl, dat hij vertoogen naar Petersburg zou richten, de Board of trade heeft zich uitgesproken en de pers is vol artikeien ten gunste van Finland. Met zulke geestelijke bondgonooton kan men den strijd weer met goeden j moed hernieuwen, hoe hevig die ook dreigt te woraen. De Landdag, die al vergaderd zal 2ijn als dit gedrukt wordt, zal niet nalaten, hoe gering de kans op een goeden uitslig ook wezen moge, al zijn rechten te doen gelden en op nieuw een beroep te doen op den Keizer, ten behoeve van ons land, dat evengoed als hot Russische, onder Zij'n sehepter slaat, en dat van hem hulp verlangt bij zijn werken voor voorspoed en geluk. ARNOLD VAN ALTENA. Stadsnieuw^ ROOD EN WIT. De St.-Ct. bevat de Kon. goedge keurde Statuten van de Haarlemsche Dames Hockeyclub Rood en Wit, te Haarlem Deze vereenighig beoogt, het bevor deïen van de beoefening van het Hockeyspel; zij tracht dit doel te be reiken door: a. het gezamenlijk beoefenen van het Hockeyspel; h. het houden van wedstrijden. STATISTIEK. In de Staatscourant vinden we een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd cn de oorzaken van den dood in Nederland over Januari 1911. Voor Haarlem staan de volgen- de cijfers vermeld Aantal inwoners Quebec, St. John, Halifax, Hamilton, Kingsto'n. Het doel van de Regee'ring is niet om zooveel mogelijk menschen naar Canada te trekken. Zij is allerminst gesteld op Lieden die haar tot over last eerder dan tot voordeel zouden strekken. Men heeft ginds goede, de gelijke werkkrachten noodig, doch geen leegloopers, avonturiers en dergel ij ken. Canada biedt over het algemeen zeer gunstige en niet zelden zelfs zeer schitterende vooruitzichten voor hen die wil en kracht bezitten om door volhardenden arbeid zich een vermogen te verwerven. Zij die dus de meeste kans van slagen hebben zijn personen die lust hebben in ar beid e'n wien ook een weinig kapitaal ter beschikking staat. Zij kunnen zich op den landbouw toeleggen door hetzij land op te nemen, landerijen te knopen of eene boerderij over te nemen, of zich toe te leggen op het mijnwezen, den handel of de nijver heid naar gelang hunne'r roeping. Zij genieten het voordeel van een uitstekend klimaat, talrijke gelegen heden. tot gezonde ontspanning en hunne kinderen een schoone, onbe zorgde toekomst te kunnen verschaf fen, beschermd door uitstekende wet geving. Kantoorbedienden, teekenaars, te legrafisten. winkelbedienden enz. raadt de heer Boer ten sterkste af zich naar Canada te begeven, tenzij hun een betrekking wordt aangebo den Tan ginds uit of zij zich voorloo- pig bij vrienden of familie kunnea huisvesten. Gezonde, sterke )ongelio- öp 1 Januari 1911 69.594 (voorloopige cijfers), aantal geborenen binnen do gemeente 109, levenloos aangegeven 8. Overloden binnen de gemeente op den leeftijd van minder dan óén week 1, van 1 week tot 1 maand 1, vail 1 maand tot 8 maanden 3, van 3 tot on met 12 maanden 3, van 1 tot 4 jaren 4. von 5 tot 13 jaren 2, van 14 t>>t 19 jaren 2, van 20 tot 29 jaren 2, van 30 tot 39 jaren 7, van 40 tot 49 jaren 5. van 50 tot 64 jaren 19, van 65 tot 79 jaren 31. van 80 jaren en daarboven 17. Overleden ten gevolge van kink hoest 1, influenza 2, longtuborculOse 7, hersen-tiibercnlóse 2, andere vor men van tuberculose 1. kanker 4, apo plexie 6. organische hartgehroken G, acute bronchitis 3. chronische bron chitis 2, pneumonia. 8, ziekten rler ademhalingswerktuigcn 8, maagziek ten 1, appendicitis en typhlitis 2. her nia en darmcocclusio 2, acute nephri tis en ziekte van Bright 7. aangebo ren zwakte en gebreken 1, ouderdom 8, gewelddadigen dood (geen zelf moord) 1, andere ziekten 15. onbe kend 10. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 Maart tot en met 4 April kwamen tor kennis van den Ceutralen Gezondheidsraad; 1 geval van roodvonk te Bloemendaal, 3 gevallen van roodvonk te Haarlem, 4 gevallen van roodvonk en 2 van diplitheritis te Haarlemmermeer. ORGELBESPELING op Dinsdag 11 April 1911, des nam. van 1—2 uur, in de Groote- of Sintr Bavokerk alhier, door den W. Ezer- Programma: No. 1. Einleitung und Fuge, W. F. Best. No. 2, Adagio, M. Brosig. No, 3. Sonate No. 1. Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. No. 4. Adagio, G. Merkel. No. 5. Ave Maria, Max Regor. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: E. F:bl>e. Koninginneweg 16. een broche. P. Stuifbergen, Assendelverstraat 63, een knipmes. D. Kimman, Wagenweg 5, een jon genspet. J. Kramer, Teding V, Berkhoutstr. 3 röod, een dameshorloge. C, van Dulleman, Soutmanstraat H een zilveren broche. J. Durge, 2e Vooruitgangstraat 5, een kinderhandschoen. M. Zwanenveld, Voortingstraat 14, een étui met rozenkrans. H. Drenth, agent v. politie, Teyler- plem 11, een gummibal. Het bureau van politie, een ring met 4 sleutels. J. van Dijk, Lange Annastraat 15 rood, een gouden damesring. „WAT WIL BOAZ Ds. Vunderink sprak gisteravond in 't Blauwe Kruis voor een dertigtal hoorders over de vraag:'Wat wil Boaz De spreker nam het beeld van den klnkkeslin"er. om aan te geven, dat ook de sociale toestand der maat schappij slingert van het eene uiterste naar 't andere. Tn 't midden der 19de eeuw werd, behoudens loffelijke uit zonderingen, de arbeider, verdrukt. Nu echter doet men zooveel voor den arbeider, dat de patroon in ver drukking komt. Daarom is het oor spronkelijke doel van „Boaz" gewij zigd. Dat aanvankelijke doel was bij de oprichting in 1891. een zuiver idea listische. De patroons, 't waren voor- name'ük groot nijveren, beloofden el kander no handslag de verdrukking der arbeiders tegen te gaan. Maar dit bleek onmogelijk, zonder dat de pa troons zich ook aaneensloten, om el- - kanders belangen te beschermen Van- daar de reorganisatie vun 1908, waar door deze patroonsbond eerst een eigenlijke organisatie werd. In den breede bepleitte Ds Vunde rink de rechten van de patroons en bestreed de meeningen van Mr. Po- lenuar en Prof. Van Iiamel Jr., dat de staat den patroon niet behoefde te beschermen. De laatste zeide zelfs, op 't Juristen-congres, dat 't immoreel, zelfs strafbaar moest zijn, wanneer do patroon werklieden aannam, heneden den van b.v. 18 tot 23 jaren, die te gen niets opzien, komen overal te recht, mits zij gewillig zijn hun han den uit de mouwen te steken voor 't hindert niet welke zaak. Boerenar beiders die het vak verstaan, kunnen in den oogsttijd vast op werk reke nen tegen hoog loon. Getrouwde lieden zonder kinderen vinde'n vaak gemakkelijk den weg, wanneer beiden de handen willen uitsteken, nl. de vrouw door als hulp in de huishouding, de man door als boerenarbeider te gaan werken. Voor gezinnen met veel jonge kin deren, die over hoegenaamd geen middelen beschikken, is het moeilij ker zich een bestaan te verschaffen. Zijn de kinderen in staat hun eigen brood te verdienen of mede te verdie nen in de huishouding, dan is dit weer minder bezwaarlijk en voor den a.s. landbouwer zelfs een zegen. Het begin is voor het groote huishouden met kleine kinderen natuurlijk het moeilijkst, tenzij er voldoende geld voorraad is. Voor alle personen geldt de levensregel: Niet veel 'reden e eren, maar handelen. Men moet moed en zelfvertrouwen hebben, zich kunnen behelpen in een somtijds bekrompen levenswijze en jaren hard werke'n om ten slotte blijmoedig te kunnen zeg- ken: „ik heb ovenvoitnen en ziet de welvaart stoet op uit don goed bear beiden bodem." DE LANDBOUW, Canada ïs een land van ongekende gelegenheden om zich op te werken, een land waarop zich de oogen van den loonstandoard. Ook tegen deze stelling pleitte Ds. Vundei ink. De v oordracht werd aandachtig aan gehoord. HET POORTJE. Met dit stuk van Frederik van Ee- den komt de Nederl. Tooneelvér oei i i - ging dezer dagen te Haarlem. Wij herinneren er aan, dat onze mede werker voor tooneei, de heer J. B. Schuil, de opvoering te Amsterdam j zeer gunstig beoordeelde. 'Dit IÜ0 lR&SjMi&ÏËijjl EEN' ZONDERLING PERSONNAGF,. .De veehouder S. do J., to VV'onner- voer, hoeft zich op den 18 Januari van dit jaar, al boel zonderling ge- dragon. Hij gaf het '14-jarig meisje J aasje Z., zonder dat daar ook maar de minste aanleiding voor besLoild, een hevigen trap tegen een der bee- iien, zoodat het kind veel pijn leed. Later op den avond randde hij de 17-jarige Aaltje K. op de schandelijk ste wijze tot twee maal toe aan. Van zijn gedrag wist bekL absoluut geen verklaring te geven; als de president hem wat vroeg lachte en mompelde hij wat. Zoo had hij voor de politie indertijd ook gedaan. Mr. Hoyer eis elite tegen dezen zon derlingen veehouder, 2 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 13 April. EEN VERGISSING. In cle namiddagzitting stond giste ren nog terecht Corns, v. d. B., een man uit de Zaanstreek. Hij was op den Hen Februari in een café te Purinerend, waar zich ook de vee houder R. Noome van Beemster be vond. Beide mannen hingen hunne jassen aan een kapstok buiten de deur. Van den B. ging het eerst heen en nam bij vergissing de mooie nieuwe jas van R. N. mee, terwijl hij zijn eigene hangen liet. Tot zoover was het nog niet e'rg. Maar de zaak veranderde toen Van den B. bemerk te, dat hij een verkeerde jas meege nomen had. Hij dacht er niet aan hem aan den réchtmatïgen eigenaar terug te geven. Integendeel, hij verklaarde de hand schoenen en het zakmes, welke voor werpen hij i nde zakken vond, voor goeden buit en tornde 't naamiapje waarop R. N. stond, uit het kleeding- stuk. Toed'j verkocht hij het voo"r f 6.85 aan S. de Jong, veehouder te Houtrijk en Polanen. Na het getuigenverhoor eischte Mr. Hoyer, die meende dat hier van dief stal sprake is, 3 maanden gevange nisstraf. Bekl. staat zeer ongunstig beke'nd en heeft oen lang strafregis ter. De verdediger Mr. P. Tideman pleitte clementie. Hij was van oor deel. dat men bij dezen beklaagde met een lichte straf meer dan met een zware bereiken zal. DE MISHANDELING VAN Mr. TIDEMAN. In verzet stond terecht J. H. G., aannemer te Amsterdam, die 30 Au gustus van het vorig jaar Mr. Tide- man in zijn woning te Bloemendaal mishandelde en uitschold, waarvoor hij door de rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld was, en tot betaling van f 50 schadevergoe ding. Het getuigenverhoor had thans we der plaats, maar nieuwe gezichts punten openden zich niet. Indertijd vermeldden we de toe dracht dezer geschiedenis uitvoerig, zoodat we naar dat verslag verwijzen kunnen. Mr. Hoyer persisteerde bij zijn eer tijds genomen requisitoir en vroeg 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Hartogh uit Am sterdam betwistte de juistheid van de dagvaarding, trachtte beklaagde's gedrag te verklaren, en vond het toe gewezen bedrag van f 50 te hoog. alle andere natiën met belangstelling1 gevestigd houden, een land waarheen zich de Amerikane'n in grooten getale spoeden om te trachten de Engel se!) en de loef af te steken in het ver krijgen der eerste en beste gelegen heden ter vestiging hunner groote fi- nancieele ondernemingen. Het is een land van een gezond en krachtig volk, hetwelk werken volbracht in de helft van den tijd welke men in de Europeesche beschaafde landen daar voor noodig had, kortom een land, waarin mijns inziens de pogingen van ieder ondernemend individu de meeste kans tot slage'n hebben, voor al die op het gebied van landbouw. Het boerenbedrijf in Canada ken merkt zich door drie hoofdïnrichtin gen: lste. Het bedrijf waarbij de boer zich uitsluitend toelegt op den graan bouw; 2de. Dat waarhij de hoer zich uit sluitend toelegt op de veefokkerij; 3de. Dat waarbij de boer zich toe legt op gemengde- boerderij, nl. de melkerïj, akkerbouw op kleinere schaal, de hoenderteelt en de vet mesterij. De graanbouw is in vele opzichten de meest winstgevende en minst zorgbarende onderneming, vooral voor hen die over eenigszins ruime middelen kunnen beschikken Om den graanbouw met. succes in Canada te beoefenen komt het mij voor dat dit bedrijf dient te worden aangevangen op pl.rn. eene halve Sectie of 320 acres, zegge: 129 1/2 H.A. (bunders). De werkzaamheden bepalen zich hoofdzakelijk tot ploegen, zaaien. HOT.T.ANDSCHE CREDIET- DE POSITO-BANK, MEES R1TSEMA TE HAARLEM. In do gisteren gohouden vergade ring van commanditaire vennouten der llollandsehe Crcdiet- Deposito- Bank, Mees en Rits erna te Haarlem werd door de beheerende vennouten verslag uitgebracht over den gang van zaken gedurende het 2Sste boek jaar en werden de balans- en winst en verliesrekening, die door den heer A. E. Meyer, accountant te Amster dam ziii 'indereocht en goed-vkenrd, ter tafel gebracht. De gedrukte stemming op de Fond- senmnrkt gedurende nagenoeg het gehceJe jaar, was oorzaak, dat de omzet op Effectenrekening belang rijk minder was dan het voorafgaan de jaar. De overige rekeningen we zen alle een niet onbelangrijk hooger omzetcijfer aan. Hel. totaal der omzetcijfers aan eene zijde van het grootboek was: Fl. 95.119.349.78 tegen fl. 83 384.663 16 over het voorafgaande boekjaar. Op interestrekening werd een winst geboekt van fl. 49.714.17 (v. j. fl. 46120.68) en op provisierekening fl. 522221.16 (v. j. fl. 46202.48). Aan het extra-reserve-fonds werd weder fl. 5000 toegevoegd» zoodat de gezamenlijke reserves thans fl. 135 000 bedragen d. i. 27 van het maak schappelijk kapitaal. Om de Bewaarinrichting aan de hoogste eischen te blijven doen be antwoorden, werden achter de be staande pantserdeuren door de firma Lips te Dordrecht twee nieuwe deuren geplaatst, die tegen de z.g. steekvlam bestand zijn; de daarvoor gemaakte kosten ad fl. 4253. Q4£ werden geheel afgeschreven. De onkosten bedroegen f 32579,23J. Nog werd afgeschreven op Debiteu ren fl. 1234.94 en op Fondsen fl. 630.67J), waarna te verdeelen over bleef: Fl. 63394.92. Hiervan werd voor dividend bestemd 7 (v. j. 6 4 over de in contanten volgestorte aan deden en 34 (v. j. 29 over het in contanten gestorte gedeelte van de aandeelen, waarop 10 in contan- en liet restant door effecten-onder pand gedekt is. Een voorstel van de beheerende vennooten tot wijziging der tusschcn hen en cle commanditaire vennooten besta:inde overeenkomst werd aange nomen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht., vragen op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, i.i te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hou Ut raat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht rrcschonken. VRAAG: Hoe kan ik pelrolevmivlek- ken uit een stoffen looper verwijde ren? ANTWOORD: Met gekristalliseerd citroenzuur. VRAAG: Heeft de politie het recht j bij een verlof li ouder de geldlade open te trekken, om te zien of er ook ster ke drank aanwezig is? ANTWOORD: Ais de politie rede lijken grond van vermoeden daartoe heeft, mag zij een grondig onderzoek instellen, waarbij de geldlade ook zeer zeker niet onaangeroerd behoeft te hlijven. VRAAG: Als een meisje den laat- sten April haar betrekking verlaat, moet zij dan den lsten of den 3en Mei in de nieuwe zijn? ANTWOORD: Een vaststaand ge bruik is hier niet; dikwijls treedt het meisje evenwel eerst op den 3en in dienst. VRAAG: Mijn dochter is als dag meisje in betrekking. In buitengewo ne gevallen komt een werkster haar helpen. Heeft die nu recht op de helft maaien, dorschen en verkoopen. In dien men het een en ander met ma chinerieën kan bewerken, die daar door minder handen vereischen en meerderen tijd besparen, is dat be drijf zelfs voor den niet ingewijde, betrekkelijk eenvoudig. Veronderstel dat men aanvangt op de onontgonnen prairie, deze eerst breekt in het vroege voorjaar ter diepte van ongeveer 10 c.M-, iu Au gustus nogmaals ploegt ongeveer 5 C.M. dieper, en daarna met winter tarwe bezaait, (hoeveelheid graan zaad ongeveer 28 Liter per acre), dan heeft men 330 dagen na dien datum, dus b.v. begin Augustus van het daarop volgende jaar de eerste oogst. I-Ieeft men nu de helft van dit land ge'reserveerd voor voorjaarstarwe, welke men vóór half April in het tweede jaar der onderneming heeft gezaaid (ongeveer 50 Liter zaad per acre), dan heeft men 120 dagen na dezen datum, dus ook ongeveer half Augustus, een oogst van voorjaars tarwe. Intusischen kan weder ontgin ning en bereiding van meerdere gron den hebben plaats gehad en dus we derom gezorgd worden voor het zaaien van wintertarwe. Veelal wordt ook een gedeelte direct met haver bezaaid om zoo spoedig moge lijk de paarden van de opbrengst van eigen akker te voorzien. Haver wordt, gezaaid ongeveer half April en is rijp in 110 dagen, (zaad ongeveer 75 Liter per acre). Gerst wordt gezaaid in de laat-ste helft van April en is rijp in onge veer 100 dogen (zaad ongeveer 55 Li ter per acre) i van do fooien, welke op soo'n dag gegeven worden? ANTWOORD: Gewoonlijk krijgt de werkster ln dergelijke gevallen 1/3 van de fooien. Het is altijd goed do- zo dingen hij de in dienst 1 reding vast te stellen. VRAAG: Wanneer er een onzicht bare lekkage is in de waterleiding wie is dan verplicht het '.veggi-loopea water te betalen: huurder of eige naar, of krijgt men vergóedlng van de gemeen te-water leiding? ANTWOORD: Hot wil ons voorko men dat dit eerst dan een vraag wordt, wanneer het bestaan van hot gebrek is geconstateerd, maar dan kan herstel ook terstond volgen cn hoeveel cr vóór dien tijd door het ge brek verloren is gegaan, dil is im mers niet te co n stat core n? Er zal dus daaromtrent., bij wijze val Schikking tufisehen huurder en verhuurder ietfc behooren te worden overeen geko men. VRAAG: Ik heb reeds acht jaar van iemand bloembollenland hij monde in huur. In Maart is mij dc huur op gezegd tegen den tijd dat de bollen er af zijn, dat ïs ongeveer Aug. e'n ik heb gehuurd van November tof November. Hoe gaal dat nu? ANTWOORD: Hel komt ons vrij onwaarschijnlijk voor. dat bloembol lenland tot November wordt ver huurd. daar de opvolger het vóór dien tijd noodig heeft.: maar als -het werkelijk is zooals n zoet, don kunt u wei geven liet land met Aug. op te leveren en, gedagvaard wordende, uwe zaak voor den rechter verdedi gen. Veel verwachting hebben wij van een gunstigen uitslag niet. VRAAG: Als een knecht door onge steldheid wegblijft, is dan de patroon verplicht een derde van zijn loon uit te betalen.^ elke week en voortdu rend? ANTWOORD: Daar is heclemaal geen sprake van. Het loon gaat al leen nog maar gedurende een korten lijd door, zonder dnt daar een be paalde tijd voor gesteld is; maar ver der is de patroon tot niets verplicht VRAAG' (Op verzoek om redenen van persoonlijken aard, hier niet overgenomen). ANTWOORD: I-Iet door u medege deelde levert, geen de minste reden op om de huur niet te betalen en u kunt dus op de gewone wijze vervol gen. 't Is jammer dat die meubelen nn weg zijn, anders had u beslag kunnen laten leggen, 't Is 't beste, dat u maar dadelijk naar een advo caat-procureur gaat. VRAAG. Bestaat hier een school om opgeleid te worden voor de tele grafie ANTWOORD. Neen te Haarle- nietwèl te Rotterdam VRAAG. Indien een meisje opge leid worden wil tot kindermeisje of kamenier-lin nen meisje, maar de ouders financieel niet bij machte zijn haar tlie opleiding te geven, tot wie doet zij dan het i>est zich te wenden ANTWOORD. Laat zij eens gaan spreken met mej. C. von Hunteln, di rectrice van de Huishoud- en Indus trieschool, Schneevoogtstraat alhier. VRAAG. Mijn dochter wil zich als hulpverpleegster aanbieden in het Gesticht voor hulpbehoevende kinderen te Noordwijk. Aan wien moet zij dan schrijven ANTWOORD. Het is voldoende te adresseeren aan de directie van ge noemd gesticht Dan komt uw brief zeker in goede handen. VRAAG. Ilv heb een commensaal, die mij, zonder iets vooraf te zeggen, ineens verlaat. Kan ik nu een week schadevergoeding eischen En behoef ik zijn goed niet af te geven ANTWOORD. U kunt, als de man per week betaalde, een week schadevergoeding eischen. Zijn goed moet u evenwel afgeven. Lijnzaad wordt gezaaid ongeveer half Mei e'n is rijp ongeveer de eerste week in Augustus (zaad 40 Liter per acre). Rogge (voorjaarsrogge) wordt ge zaaid begin Mei en is rijp begin Au gustus (zaad ongeveer 55 Liter per acre). Rogge (winter) wo'rdt gezaaid ein de van Augustus, rijp ongeveer ein de Juli daaraanvolgend (zaad onge veer 55 Liter per acre). Boekweit wordt gezaaid half Juni en is rijp begin September. Indiaansche mais gezaaid in rijen van 90 c.M. van elkaar en de plant jes gedund in rijen van 2 Oc.M. uit elkaar (gezaaid ongeveer 20 Mei; in half rijpe toestand gemaaid, ongeveer 17 September, opbrengst ongeveer 8 k 9 ten per acre). Erwten worden gezaaid half April en rijpen in 110 dagen. (75 liter zaad lier acre). K,n oil én, gezaaid begin Mei onge veer 75 c.M. uit elkaar en dc jonge plantjes gedund in rijen van 30 c.M. uit elkaar. Half October worden zij gerooid. Mangelen of bieten worden ge- zaaid begin Mei, 75 c.M. uit elkaar en de jonge plantjes gedubd in rijen van 30 c.M. uit elkaar en half Octo ber gerooid. Voor Wortelen geldt dezelfde tijd ongeveer als voor knollen en mange len. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6