lAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 8 APRIL 1911 üaarlemsclie Handelsvereeniging 1 Goedgck. bij Kon. Boal. van 12 Kot. 18'J'J. De Haarlemscbe Handelsvereeni ging hier Ier stede, opgericht 10 Mei 18112, heeft la den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, lu zeer vele ge vullen, zuken van ver schillenden aard betreffende, is sij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat uien alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeul- ging toe te treden. Er zijn wel aieer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dal men hel werk op prijs stelt, dal de Haarlemscbe Uuudelsvereeni- ging steeds opneemt, als duende, wat hare hand vindt oni te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groots tegenover de geringe Jaarlijksche coulribut/e van 3.50, dis gevruagd wordt. De Haarlemscbe Handelsvereeui- giug bemoeit zich ln de eerste plaats er mede, de belungen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te "'inuen. Bovendien hebben de leden bet recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeuigmg te vragen, die ook in procedureu en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en liet bedrijf der leden. Als proef kuuneu voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e hulfjuar (van 1 November tot en met 30 April) id I 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- et'ing'Ug zijn de heeren Mrs. Th. de Haan HugenboiU en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. De koslen van Informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedrugen 60 ets. per informatie, plus vijf ceiils pui lo-vergoadiug. Jnforma llen uuur binnen de slud wonende personen worden gratis verstrekt. j Pretention op builen de stad wo nende personen worden met behan deld, wanneer oiet 1U ets. voor porto- verguediug is toegevoegd. Ruim 1/48 lufuruiutien en recht» geleerde adviezen werden ln het af geluiipeu jaar gegeven. Dt de maanden December 1910, Januari en Februari 1911 zijn 79 vor deringen tot een bedrag van f 3352.33 betaald; 17 vorderingen w ,rden afbe taald, 20 vorderingen zijn uitgesteld. Nieuwe Leden voor 1911/12 kunnen nu reeds tot de Vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. al le voorrechten als een gewoon lid. Volgens art. 7 dient tiet geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat ge.ipend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar x»k verdere inlichtingen zijn te bekomen. Hel Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men. hoewel geen lid der H. H. V toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis -lal alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dal voor informatiën op h'er ter stede woonachtige per3oneD nooit betaimg mag. worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLXX. La Cité, het merkwaardig eilandje, dat. midden in Parijs, zich gevormd heeft door een grillige bui van de Seine, die er zich in tweeën splitst en eenige honderden meters verder zich weder kalm unifieert la Cite levert een der schoonste aanblikken van Parijs op. welke aanblik met meester hand is beschreven door twee van Frankrijk's grootste schrijvers, met name door Victor Hugo in zijn „No- tre-Dame de Paris" en door Emile Zola in „L'Oeuvre". Victor Hugo vergeleek dat eiland met „een groot koopvaardijschip, in de strooming gestrand". Op de oostelijke eindpunt van la Cité, achter het schip van de groot- sche, wereldberoemde kerk Notre- Dame, ter plaatse van de oude pro menade. die „le Terrain" werd ge noemd, strekt zich een laag en diep gebouw uit, triestig en koud van voor komen. door een der geschiedschrij vers der stad Parijs gekenschetst als „het deerniswekkendste gebouw van Parijs'. Het is de Morgue, het mu seum van den moord en den zelf moord, het panthéon van de onterf-1 den des levens, het tentoonstellings-J asyl der door fortuin, geluk of rede afgewezenen. Te dier plaatse verschijnt de dood in zijn sombersten en afschuwelijk- sten vorm, naamloos en hevig, soms j door een ongeluk, meestal echter eigenwillig en misdadig. Men weet, dat sedert vier jaar de Morgue niet meer toegankelijk is voor het groote publiek en dat er slechts degenen worden toegelaten, die kun- nen bewijzen, dat zij zoeken naar een verdwenen nabestaande of wel der politie dienstig kunnen zijn in het herkennen, het „thuisbrengen" van een of ander slachtoffer. Dat was een wijze en moreels maat regel der overheid. Want vóór dien zag men er uiet slechts angstige ge zichten van toeschouwers, vei bleekt door smart en badend in tranen, doch 1 ook sceptische nietsdoeners, op emo- ties rondscharrelende nieuwsgierigen met perversiteit kijkend naar de voor de ramen uitgestalde verminkte of halfvergane lijken. Professur Brouar- del hield er zijn drukbezochte confe renties over praktische „módecine légale". Doch zelfs zonder die weten schappelijke clientele zou de Morgue toen een der meest platgetreden mo numenten van Parijs zijn. j Thans is besloten, dat de Morgue verplaatst zal worden naar welk stadsdeel, is nog niet bekend. Het schijnt, dat de buurtschap Notre- Dame sinds lang aangedrongen heeft op de vernietiging van dit unieke mo nument, dat er vooral 's nachts, met zijn lage lichten boven den stroom, afschrikwekkend uitziet Tor plaatse waar nu de Morgue staat, zal een soort van klein plein worden aangelegd, waarop dan eeni ge der standbeelden zullen verrijzen, 1 die nu sommige gedeelten der groote stad in den weg heeten te staan. Het spreekt schier vanzelf, dat ette lijke beeldende kunstenaars over deze verandering, over dit verdwijnen van °en stuk van oud-Parijs niet te spre ken zijn. Rodin hoopt, dat „indien men er absoluut op gesteld is, de Morgue.weg 'e maaien", op het plein geen stand beelden zullen worden geplaatst, aan gezien het superbe achterstuk van Notre-Dame voldoende is. Bartholomé, na Rodin misschien wel de grootste beeldhouwer van on zen tijd. betreurt de verdwijning van een oud ding. dat den waren Parijze- naars zoo dierbaar is geworden, en hem nooit verhinderd heeft, de kathe-1 draal te bewonderen. Ik kan er mij i wel indenken, dat Bartholomé, die het prachtige ..Monument aux Marts" I voor den ingang van 't kerkhof Père- La chaise heeft gewrocht, zoo ver- tronwd is met al wat tot het dooden- riik behoort, dat hü eaarne de Mor gue, dat andere, schoon verschrik kelijke dooden monument gespaard zou wenschen te zien. liet is dan een kwestie van geestelijk milieu. Een derde beeldhouwer, met name Denys Puech, zou op het plein graag een kolossaal standbeeld opgericht zien van Lutaetia, dat „zoude zijn als de beschermende Pallas der groo te stad". Aangezien Denys P ech niet zelden kunst aan mercantilisme doet gepaard gaan, zou hij. denk ik, óók graag zien, dat de Staat hém den bronzen of marmeren kolossus bestel de. Er zijn adv zen, die van han delsgeest getuigen. Raffaélli, naar mijn bescheiden oordeel een der scherpste waarne mers \an het huidige Parijsche ieven en een der allergrootste moderne schilders, corrigeert under de hand een stommiteit van een vroegeren ge meenteraad van Parijs. „Indien men." zegt hij, „aan den aoeg van la Cité een monumentaal standbeeld wil oprichten, gelijk er sprake van is goed, mits het zaakje anders wor de opgeknapt dan op de punt van het Zwaneneiland, te Auteuil, wa. r men een standbeeld van de Vrijheid heeft geplaatst (van Bartiioldij met het ge zicht naar het eiland gekeerd! ter wijl men, te allen tijde, wanneer men gestalten aan den voorsteven van een schip boetseerde, het gezicht voorwaarts wendde!" Enfin, in weerwil van sommiger protesten, meer uit een historisch dan uit een aesthetisch oogpunt, zal de Morgue eerlang worden verplaatst. Dit zal dan de tweede verhuizing zijn. Het tegenwoordige gebouw staat er eerst sinds 1864. Tevoren was de Morgue gelegen op den Quai du Mar- ché-Neuf. Het komt mij eenigermate vreemd voor, dat men ter zake niet het ad vies heeft ingewonnen van Clovis Pierre, oud-griff.er van de Morgue, welke beminnelijke gepensionneerdo staatsambtenaar kans heeft gezien om een boek van ruim 300 bladzijden druks samen te stellen, uitsluitend gevuld met wat hij Les Gaietés de la Morgue" heeft genoemd, lugubere grappen, in dicht en ondicht, van zijn hand. Men kan daaruit voor de zoo\ eelste maal zien, dat een beroep, dat je gestadig in een milieu van groote somberheid en verschrikkin gen houdt, je daarom nog niet neer slachtig behoeft te maken. Clovis Pierre discht talloozo aftec- doten uit de Morgue op, voorvallen, gebeurd tijdens zijn griffierschap. Zoo o.a. de volgende: Een der operateurs van het anthro- pometrisch instituut onder leiding van den heer Bertillon, presenteerde zich, als chef van den photographi- schen dienst, aan de Morgue, ten einde er de gelaatstrekken van een onbekende op plaat te brengen. Hij plaatste zijn toestel vóór het lijk en uitte, als naar gewoonte, den zin: „Ik begin... verroer u niet!" Het is maar goed, dat, nu reeds sinds vier Jaar het monument der levensschiphreukelingen niet meer voor het publiek toegankelijk is. Dat men het voorts zoo ver mogelijk van Parijs verpln^tse, ergens op een on bewoonde plek... OTTO KNAAP. Van de Residentie en haar bewoners. CUL Het verrassende ln de benoeming van burgemeester Sweerts tot Com missaris der Koningin was de snel heid waarmee zo geschied ia Nog geen twee weken na den dood van mr. Patijn, was diens opvolger al aangewezen. Dat de burgemeester deze betrek king begeerde was geen geheim; de nieuwe functie, die minder druk is dan zijn tegenwoordige, zal hem vooral aangenaam zijn, nu zijn niet oversterke gezondheid de laatste ja ren nogal geleden schijnt te hebben. Het verlies van baron Sweerts voor de residentie is zwaar, maar toch gaat met hem geen stuk geschiede nis van de stad heen. Daarvoor was zijn optreden niet opvallend genoeg, zijn leiding te weinig intens. De burgemeester paste bij zijn ge meente; hij hield evenmin ais de in woners \au krasse maatregelen, heftig optreden of fursche woorden. Alies giag kalm, bezadigd, correct, bijna vooruaum. Dal zien de Hage naars graag, dat wilde de burgemees ter en vandaar dat tusschen hem en zek».e kringen van de gemeentena- ren sympathie bestond, voortgespro ten uit een gelijk gevoelen omtrent' de wijze waarop zaken behartigd dienden te worden. De meer vooruit- stiev enden ui Den Haag, zij die van ingrijpende maatregelen houden, konden hun burgemeester minder be wonderen, vooral waar het zijn lei ding van de raadsdobo tien betrof. Die was dan ook wel eigenaardig. Ik behoef er niet meer aan te her- j taneren, dat in onzen raad wel eens meer gesproken wordt dan noudig is en nu hadden velen gaarne gezien, dat de voorzitter door krachtig in grijpen het spreken zooveel mogelijk beperkt had. Dat lag echter niet in zijn aard. Hij hoorde met onuitputte lijk geduld aan en trad op waar dit het reglement van orde noodig maak te. Een groote vrijheid van spreken stond hij steeds toe, maar zoodra een der leden onwellevend werd was hij onverbiddelijk. Geboren aristocraat voeJde-bij zich daardoor boven de vergadering, zon der echter ooit iemand op een af stand le houden. Hij oefende gezag uit door zijn beschaafde kalmte. j De vraag is zeker gewettigd of dit optreden voor den Haagschen raad het meest gowenschtc was. Bij het eindeloos geredeneer zou men vaak een voorzitter wenschen, die meer actief de debatten leidde en deze in een bepaalde richting dwong. Het eindelooze geherhaal zou dan wel 'oorkomen worden eft de zaken zou den spoediger haar beslag krijgen. Mogelijk zal de nieuwe burgervader van meer militanten aard zijn; hij verspeelt dan echter heslist de waar deering in kringen, die tóch het atrj geven ahof zij den Haag zijn. Popu-, lariteit In den goeden zin des woords zou d't evenwel voor den burgemees- ter meebrengen. We dienen af te wachten, wien we nu op de moeilijke plaats van Haag-( echen burgemeester zullen zien, moei lijk omdat een burgemeester in de en W. 't verzoek gericht hem tege* residentie minder eerste persoon is den prijs van f 15 per vierk. M te dan in een andere groote stad. koop af te staan een gedeelte grond Voorlnopig zullen dus bijna dage- aan de Stolbergstraat. Tegen het in- lijks berichtjes de ronde doen dat gediend plan voor het op bedoelden u.t goede bron vernomen word!, grond te bouwen woonhuis bestaat d it d e en die in aanmerking komt." bij B. en W. geen bezwaar, weshal- Het zeldzame van deze benoeming ve hel college voorstelt Swart's ver- Is dat Commissaris Sweeris een aan- zoek. op eenige voorwaarden, in te heveling moet doen voor het burge meestersambt zoodat hij dus zijn ed- gen opvolger kan voordragen. De vele Indischmannen in onze stad zijn natuurlijk fel op eventueele pesilelegraminen, vooral nu meer en meer blijkt, dat de ziekte al lang willigen. Door het overlijden ran den hoef G. Kate, is de benoeming van een leeraar in het schoonschrijven aan de II. B. S met 3-Jarigen cursus noodzakelijk geworden. B. en W. stellen voor &U zoodanig rkwain, maar zonder dat er veel te benoemen den heer J. Katte, leer- notitie van genomen werd. Hoe bet aar m de aardrijkskunde, die tevens komt dat de particuliere telegram- in het bezit van de akte schoon- men naar officieele gegevens meer schrijven M. O. is, op een beiooning dan een dag vroeger kwamen dan de vftn f 75 per lesuur en per cursus, regeerings-mededeelingen, zal wel altijd onopgehelderd blijven voor bet C. D. Caalen, Schoterweg 13, groote pubhek. Vooral als we hierbij Haarlem, verzoekt voor den bouw bedenken, dat re0e.ruigs.elcgrammea van een houten bergloods op het ter- in de allereerste en die voor de pers rein tusschen de Reguliersstraat en in de allerlaatste plaats verzonden de Werf „Conrad", afwijking van 't worden (vanwege het goedkoope ta- bepaalde bij art. 7 sub 1 a der Rouw- riefj wordt het gei al nog dwazer. verordening. Het is echter een oude kwaal, dat Tegen de inwilliging van dat ver laat telegrafeeren uit Iudië. Hoeveel zoek bestaan bij B. en W geen be- maal is niet geklaagd, en niet steeds zwaren in het publiek, dut het toch niet aan ging officieele niedeueelingen zoolang achter te houdeu het heeft niets ge- - P- Blad verzoekt dat het mini- holpen. De fiul schuilt in lndié eu ver- mum Tarief voor het wegens een lok in de huisleiding verloren gegaan en de telegraaf water worde toegepast. B. en W. hebben te voren afwijzend beschikt op een verzoek om hem de te loor ne hoeveelheid water te bereke- verbctering schijnt wél lastig te zijn. lndié is zoo ver w is geduldig. Het gebeurde levert alweer eens een schoon bewijs, dat ambtelijke vlug heid daar in de tropen nog wat lang zamer gaat dan in ons Holland, en Den logen f 0.10 per kub. daar is de gang verbazend vlug 1 j B. en W. stellen den Raad voof adressant thafts niel-ontvankelijk 1* Onder do Ilugtcfct eaperaJiUstan verklaren, aansaien d« loepissin, hoerscHte eenigen tijd nogal veront- j j - waurdigiiiT over een brochure van <*er duinwalerverordemnf een taalieeraar, waarin de wereld- 8©»eel tot de bevoegdheid van hel tual minder gunstig beoordeeld werd. Bagelijksch Bestuur behoort, ln de yereadering, waar de schrijver zijn meeningeu nog eens uiteenzette, HET ONGEVAL IN DE JANSSTRAA'I bleet bij hst debat niet veel ven hem Mcn herinnert zich, dat op 17 Jj. over en dat heeft de gemoederen wat u-- gestild. nuan bij t vellen van een boom, op Nu is een nieuw vat olie op deze op gewonden baren gestort. De agenten esperantisten mogen voortaan met de Nieuwe Gracht bij de Janastraal een tak viel op den draad der Eleo trische tram. De draad bak en trot groene sterretjes getooid loopen, zoo- den Beverwijker C. L. Zollner. Deze dat vreemdelingen, die de nieuwe taal machtig zijn, zullen weten tot wien ze zich moeten wenden. De poli tiemannen, die volleerd zijn in eerste hulp bij ongelukken, loopen al met een rood sterretje, en als er later mo gelijk eens voor kennis van Fransch, Engplsch en Duitsch paarse, blauwe en witte sterretjes verstrekt worden, voor bezit van puiitiediploma een geel, voor handigheid in het vangen van honden een oranje, brengt behendig- sprak de Gemeente voor schadever goeding aan en B. en W. vonden hel billijk, om hem f 37 uit te keeren. Zij merken daarbij op, dat de Ge meentebeambten geen schuld aan dil ongeval hadden. PENSIONNEERING DER AGENTEN. B .en W. stellen voor uit den posl heul in JIL1 jltsu ven «wart, in boksen onvoorziene uilgaven le totalen een een crème, in hardloopen een violet, v*,,)™? van t «o 1,0 dan lijken ouzo «gooien wandelende gJ1 kleurkaarten, die men zal moeten om- Daaibij is f 100 honorarium aan draaien, om te zien of we den juisten *-,r- ®- Turksma te Amsterdam, die man voor ons hebben. een rapport heeft uitgebracht, om- Misschien weet de nieuwe burge- trent de flnaucieeie gevolgen, van de meester or oen klapper op Shun te inwilliging vnn het verzoek, van de' Haarlenische politie-vereeniging, om de agenten van politie op 55-jarigen leeftijd en na 30 jaren dienst te pen- sïonneeren met 1/45 van hun pensi oengrondslag voor elk jaar dienst. SINTRAM. Stadsnieuws HINDERWET. B. en \V. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 4 Apnl Jl. aan J. C. Braakman ver gunning is verleend tot oprichting van eene velsmeltcrij in het perceel aan do Jacobijnestraat no. 5. STUKKEN VAN DEN RAAD. 27 Maart is door B. en W. kas- opneming gedaan. In kas behoorde 1e zijn een bedrag van f 131.069.61 1/2, welke som ook inderdaad aanwezig was. S. P. Swart, alhier heeft tot B. DE ELECTRISCHE CENTRALE. B. en W. stellen voor thans al over te gaan tot aanbouw van ©en belang rijk deel van de Wisselstroom-cen trale. Dit kost I 105.800. Echter kan daarvan f 30.000 gevonden worden uit den post van 195.000. onlangs reeds toegestaan voor de uitbreiding, der Centrale. B. en W. vragen daarom een krediet van f 75.000 Zij willen nu reeds tot den bouw overgaan, omdat het gewenscht is, om verschillende redenen, de nieuwe turbo-generator niet te plaatsen in de Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dat het menschdom verbetert, al is het dan ook heel langzaam aan, loof ik zeker, maar dat het niet gauw van zijn eigenaardigheden afstand doet, staat dunkt me eveneens zoo Vast als het vasteland van Europa. Eu een daarvan is, dat de mensch als doctor Faust altijd weer jong en mooi wil wezen. Hij is, om dat te bereiken, tot veel bereid, tegen moeite en kosten ziet hij niet op en er zijn daardoor «en heele reeks menschen in de we reld, die-hem daarbij met genoegen behulpzaam willen wezen. Buitenlandsche tijdschriften sloven zich uit, om in de advertentie-rubriek aanbiedingen te doen van de meest verlokkende soort. Denk niet, dat zij bet daarbii voornamelijk op de vrou wen gemunt hebben, integendeel er wordt vooral op de ijdelheid van de manoen gespeculeerd, ik ben er dan ook lang niet zeker van. of mijn me demannen en ik. als het er op aan komt, niet ijdeler zijn, dan de vrou wen. Een van de bewerkingen, die wij mannen tegenwoordig, nu er een nei ging naar geheele of gedeeltelijke baardeloosheid heerscht, min of meer vaak moeten ondergaan, is het sche ren. Ik zeg u, jongelui, die naar den komenden knevel hunkert, dat het scheren een ramp is. Wanneer er op straat voor je huis gras groeit, dan kun je door flink wieden, dien mis stand nog eens voor een flinke poos uit de wereld helpen. Scheren is een eindeloozo kwelling. Vandaag is Je kin glad, morgen is de reinheid er al weer af en overmorgen lijkt ze wel een jong kleerbursteltje. Scheren dus, altijd maar weer scheren, scheren als je arm nog vermoeid is van den laat- sten keer. En nu komen de fabrikan ten van scheerzeep en vertellen won deren van hun waar. Met hun zeep scheren is een genot, een genoegen, vlug. eenvoudig, gemakkelijk en pijn loos. Die scheerzeep is die scheer zeep doet als ze hun verrukking niet bedwongen uit bescheidenheid, zouden ze betoogen, dat wie deze z gebruikt, zich tweemaal per dag scheert als 't niet eens noodig is. Zeep kortom om in te happen En een teint, dat je er van krijgt I Alle ruw- en oneffenheden op je ge zicht verdwijnen, tot je een gelaat hebt als de wassen kop in de uitstal ling van den kapper en waarschijn lijk met evenveel uitdrukking er op. Er zijn meer fabrikanten, die zich over ons scheren bijzonder ongerust maken. Zii willen ons onafhankelijk maken van den kapper en barbier. Voor een sommetje, waarvoor je min stens een half jaar geschoren kunt worden, presenteeren zij werktuigen te kuop, waarmee iemand zichzelf kan scheren. Veiligheids-scheermessen worden die genoemd en met zeker we tenschappelijk welbehagen wordt aan gewezen, waarom een zekere gebogen vorm van de mesjes zoo buitengewoon geschikt is voor scheren zonder snij den. Weliswaar snijden deze machi netjes puistjes en andere verhoogin gen op het gezicht vastberaden af (je kunt niet vergen, dat zoo'n ding, dat immers niet denken kan, uil eigen beweging over zulke belemmeringen heen huppelt) maar welbeschouwd be hoort iemand zulke verhoogingen ook niet op zijn gezicht te hebben. Zijn er dan niet srenoeg zalven, poeders en watertjes in den handel, die je voor een paar gulden van al die lastige dingen, puistjes, blaren, zomerspor ten, wratten en zoo voorts afhelpen en aan je voorhoofd en neus een ver blindend witte kleur geven Ik overdrijf niet, de advertentie ligt voor me. Zoo'n geneesmiddel zou ik niet willen toelaten, omdat een ander er zijn oogen aan bederft- „Kerel", zegt Jan tot zijn vriend Piet, die het ver maarde middel par heeft gebruikt, „mijn oogen doen pijn, als ik naar je verblindend witte voorhoofd en neus kijk." Voorloopig zijn kapper en barbier voor deze vernuftige scheerioestellen niet al te bang. De gebruiker mag dan geen scheerriem noodig hebben, geen slijpsteen en weet ik wat al niet. in den regel heeft hij ook geen zorg en geduld genoeg» om behoorlijk het ding te poetsen en te onderhouden, zoodat hij na een periode van enthou siasme, op zekeren dag heel onver wachts het ding half verroest in het doosje vindt en maar weer naar den kapper loopt, die slim genoeg Is om niets te zeggen en aan 't scheren te gaan, alsof hij den klant niet zes we ken gemist had. Deze weldoeners der menschheid, die ons tee en betaling van een paar gulden mooi willen maken, koeeteren vooral grooten tegenzin in grijze ha ren. Als het van hen afhangt krijgt iedereen weer kleur in zijn haar, zwart, bruin, blond wat hij maar wiL Moesten zij voor hun bedrijf een mot- I to kiezen, dan zou het wezen „lie ve- groen, dan grijs". De bescheiden haarkleurders doen het af met een advertentie op een en kel kolommetje, geven aan het haar water hun eigen beroemden. Europee- schen naam eo garandeeren de on schadelijkheid. Wat ai veel is. Een van deze fabrikanten verklaart tevens, dat het middel successief, dat Is ach tereenvolgens werkt. Wat dat bedui den moet Is niet heel duidelijk, daar het denkbeeld, dat de haren achter eenvolgens weer ln de goede kleur to- rugkeeren. toch niet aannemelijk Is. Waarschiinlgk hebben we hier met uitvinders-bargcensch te doen en meent de man. dat zijn middel succes oplevert. Evenwel is deze vriend maar een mannetje, vergeleken bij de maat schappij. die haar weldaden op heele pagina van de courant uitbazuint. Behoef ik nog te zeggen, dat zij de electriciteit te baat genomen heeft Ook de weldoener dient met zijn tijd mee te gaan, welnu we leven in een periode van electriciteit en radium, hij biedt zijn weldaden eiectrisch aan. j Tegenovei radium staat hij nog wat I vreemd, maar dat komt ook I Hier vinden wil niet maar één portret als bewij9 van welslagen, maar oen half dozijn. Daar is de man. die vroegtij dig grijs geworden op het bovenste prentje, wetr nieuw gegroeid en don ker haar bezit op het benedenste naast hem de man, getroffen door be ginnende kaalhoofdigheid, ter grootte van een lliecscholeltje, die in den te genhanger een overvloedigen wasdom van haur hoeft gekregen op de be dreigde plek. En ten slotte, ais de meest beklagenswaardige van allen een geheel kaalhoofdig heer met een paar zielige pruikjes boven de ooren. die zelfs nu nog niet verloren is. On deraan is hij afgebeeld met een trotsch gezicht en een dichtbegroeid hoofd, alsof op een schedel even ge makkelijk haar kan worden uitge zaaid, als tuinkers in een perkje Evenwel zijn we daarmee nog niet aan het eind van de weldaden, die de fabrikanten ons willen bewijzen. Som migen hebben jarenlang gestudeerd op de vraag, hoe onze knevel het best kan worden gebracht en gehouden in de meest moderne plooi en komen nu aandragen met de resultaten van de ze onderzoekingen en overpeinzingen Het is van dit oogenblik af duidelijk, dat wie zijn knevel niet in dezen vorm brengt, een ondankbare is, aan wien alle weldaden altijd verspild zullen zijn. Ik ben dan ook zeer bevreesd, dat op hem geen indruk zullen kun nen maken die edele menschenvrlen- den, welke zich ten doel hebben ge steld de rimpels uit onze gezichten te laten verdwijnen. Wat het precies is, zeggen ze ie niet, dat merk je wel, als je het voorwerp in huis hebt, maar een triomf der wetenschap is het min stens en hoogstwaarschijnlijk staat het in verband met massage en (hoe kan bet anders?) met electriciteit Wanneer we op dezen weg maar lang genoeg voortgaan, zal er weldra een heele omwenteling in het uiterlijk van de menschheid ontstaan Kinde ren, die verhalen of gedichten lezen uit vroeger dagen, waarin over grijs aards wordt gesproken, zullen ver wonderd vragen ..moeder, e«n grijs aard, wat is dat En de geïllustreer de bladen, die week aan week hun flauwe grappen trachten te plaaisc-n over dunharige en kaalhoofdige lie den, zullen voortaan een amusanter ondenverp moeten zoeken. Ja, zelfs de rimpels, die tot dusver nog een re delijken maatstaf van ouderdom op leverden, zullen voortaan verdwenen zijn, zcodat het niet ongewoon zal we zen, iemand aan een ander te hooren vragen„Bent u het zelf, mijnheer Jansen, of is het uw kleinzoon Ik kan niet ontkennen, dat voor mij daarmee wel eenige poëzie verloren zal gaan. Ik ben nog ouderwetsch ge noeg om te meenen, dat als een be paalde leeftijd grijs of zelfs géén haar meebrengt de mensch daartegen dan maar niet te veel zich moet verzetten. Maar vooral komt het me voor, dat wij mannen eindelijk de overlevering, dat wij het ijdele geslacht niet zijn, moeten laten varen. AI die adverten- tiën tot verfraaiing van ons uiterlijk brengen de waarheid aan den dag en wanneer vrouwen plachten te komen in kapperssalons en daar zagen, hoe mannen verfraaid worden met tinctu ren .poeders, oliën en weet ik wat al meer, dan zouden zij uitroepen IJdelheid, uw naam is man! De Vries en te Winkel hebben dan ook ten onrechte het woord ij d c L he-id vrouwelijk gemaakt. Niet dat het veel hindert, want als de spel- lingvereenvoudigers hun zin krijgen, komen die woordgeslachten er ook niet meer op aan en kan wie wil voortaan gerust schrijven „Wij allen kennen den ijdelheid van de man 1" FIDKLIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5