bestaande centrale, doch in de nieu we Wisselstroom-centrale. Daarom is 't noodig nu reeds met den bouw de- ter centrale aan te vangen. Ook duar- om. wijl de zeer snelle toeneming van het verbruik van electrischen stroom het spoedig noodig zal maks* een tweede turbo-generator te plaat GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEVRS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 117». Ingeschreven! 3 timmerlieden, ■1 machinale houtbewerker, 1 wa genmaker, 9 meubelmaker, I mo delmaker, 3 metselaars, 13 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 6 machinebankwerkers, 9 monteurs, l9grofbankwerkers, 4 metaaldraaiers 8 vuurwerkers, 6 ketelmakers, 6 burgersmedm, 7 machinisten, lOsto- 'kera, 3 electricians, 1 instrument maker, 9 koperbankwerkers, 2 ko perslagers, 4 loodgieters, 2 schoen makers, 1 zadelmakers, 1 kleerma ker, 2 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 5 bloemisten, 8 tuin lieden, *1 grondwerkers, 9 bakkers' 1 banketbakker, 1 slagers, Ükruj- deuiersbedieuden, 1 keiluer, 18 ma- gazijnknechts, 20 loopknechts, 2 huis knechts, 2 sigarenmakers, 12 kantoor, bedienden, 3 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 22 losse werklieden 1 dienstboden, 25 werksters, 1 naaister, 8 kook sters, 2 huishoudsters, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 8 Koetsiers en voerlieden. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Door de vergunninghouders alhier is in 1910 aan gedistilleerd ingeslagen 6339 liter, tegen 7485 liter in 1909. Eene buitengewone verkiezing tot aanvulling van opengevullen plaatsen van twee leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de bloembol lenteelt zal plaats hebben op Dinsdag 9 Mei. Eene herstemming zal zoo noodig worden gehouden op 18 Mei. HÏLLEGOM. De heer H. ter Cork, ambtenaar ter Secretarie alhier, komt als No. 1 voor op de aanbeveling voor gemeente secretaris en ontvanger van Jisp en Wijde Wormor. De heer A. Sluis, lid van den ge meenteraad alhier, heeft wegens ver trek naar Haarlem ontslag genomen als lid van dat college. Binnenland HOFBERICHTEN. De Hertogin van Albany zal a.s. Dinsdagavond de residentie verlaten om via Vlïssingen naar Londen te rug te keeren. KONINKLIJK BEZOEK AAN BOSKOOP. li. AL de Koningm-Moeder heeft gister vergezeld van de hertogin van Albany, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling. De tentoonstelling was reeds gerui- men tijd voor het vorstelijk bezoek voor het publiek gesloten. In de ont vangsthal hadden de leden van het tentoonstellingsbestuur, eén aantal leden van het eere-comité en de nog aanwezige jury-leden zich vereenigd. De meeste buitenlandsche juryleden zijn reids ve'rtrokken, vooral de Fran- echen zijn om de koude zoo spoedig mogelijk naar hun kweekerijen te ruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder arri veerde precies kwart voor drie per auto en werd ontvangen door den voorzitter der Pomologisohe Veree- niging, den heer D. A. Koster, den voorzitter der teotoonstellings-com- missie, den lieer J. H. van Nes, en *en burgemeester van Boskoop, den heer P. Montenberg. Na een korte begroeting in de ontvangsthal, weid Koningin Emma NAAR CANADA™ VII. Aardappelen worden in drie of meer stukken gesneden, waaraan zich de oogen (spruiten) bevinden en geplant in rijen 75 c.M. uit elkaar en 30 c.M. naast elkaar. Men plant deze half Mei en rooit begin October. Suikerbieten worden gezaaid begin Mei ongeveer 75 c.M. uit elkaar, de jonge plantjes gedund in rijen van 10 c.M. uit elkaar en gerooid einde October. Dit zijn de gemiddelde tijden en gemiddelde conditiën onder gewone omstandigheden en moeten dus niet als standaard doch meer als leid draad worden beschouwd. Het is be grijpelijk dat de tijd voor het zaaien en van het rijpen in verschillende oorden min of meeT verschilt. De heer Boer ben ft deze gegevens zoo correct mogelijk samengesteld voor Centraal Alberta en zij zijn het resultaat van de vijfjarige ondervinding (1901/1906) op modelboerderijen van het Cana- deesche gouvernement. In verband met de opbrengst en den tijd van rij pen is de keuze der zaden een hoogst voorname. Juiste inlichtingen hier omtrent zijn voor iedere provincie en ieder district gratis bij het gouverne ment te bekomen, zoowel .als aan de modelboerderijen van de Can. Pac. Railw. Het gouvernement distribueert te vens uitgezochte granen, envte'n, In- diaansche mais, aardappelen enz. voor zaad en jong houtgewas voor aanplanting van boomen. De gouver- nements modelboerderijen in Alberta door de beide tentoonstellingspavil joens rondgeleid door don lieer J. 11. van Nes. PRESIDENT FALLIèRES' BEZOEK. Waarschijnlijk zal do Franse he Mi nister van Buitenlandsohe Zaken, de lieer Cruppi, den President der Repu bliek op zijn bezoek aan ons land ver gezellen. Da Ktoil Beige meldt, dat de heer Cruppi over de Tariefwet wil spre ken. MOND- EN KLAUWZEER. In verband met de uitbreiding van het mond- en klauwzeer in Friesland was gister de Directeur-Generaal van den Landbouw te Leeuwarden om met het bestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw daarover te confereeren. Tevens werd door hem reeds zeer vroeg 's morgens een be zoek gebracht aan de veemarkt om in tegenwoordigheid van don districts veearts het veterinair toezicht te ob serveeren. EEN VADERMOORD? Gistermiddag is in eene schamele woning aan het Utrechtsche Jaagpad te Leiden door buren in een kelder het lijk gevonden van don 75-jaiïgen Jan Iloogewoning, die daar met zijn 47-jarigen zoon samenwoonde. Het bed lag op het lijk. Op den vader, die nog geld bezat, wat hij gewoonlijk op de borst droeg, werd nu niets ge vonden. Zijn zoon had echter een bankbiljet van f 10 in den zak, dat hij zei van het lijk genomen te hebben. De politie kwam dus de zaak ver dacht voor, te meer omdat de zoon met den vader in onmin leefde, zoo dat zij hem in verhoor heeft geno- EEN BRUTAAL STUKJE. Gisternacht om kwart voor drieën werd de kleermaker F. W. Dieme'r, wonende Lijnbaansgracht te Amster dam, gewekt door oen hevigen slag. Hij ging naar beneden en zag toen dat de dikke spiegelruit van zijn win kel stukgegooid was met een straat steen, die in de uitstalkast lag. Drie coupons stof, die voor het grijpen la gen, waren verdwenen. Op het lawaai der vallende scherven waren ook ee nige politiewagen ten komen toeschie ten. Eon man deelde aan de politie mede, dat hij een opgeschoten jongen was tegengekomen, die h&rd liep en een pak onder den arm had. Een brutaal stukje, als men weet,, dat, schuin tegenover de zaak van den heer Diemer het politiebureau Raampoort staat. STRAATROOF. Donderdagmiddag liep mevr. M. cl. R. op de Baronielaan te Breda met een taschje met ongeveer f 20 in -de hand, toen ee'n opgeschoten, circa 16-jarige jongen het taschje uit haar hand sloeg, het opraapte en er moe vandoor ging. De jongen bleef onbe kend. EEN NIEUW LABORATORIUM. Het nieuwe Laboratorium voor Phy siologie, aan don Oostersingel te Gro ningen, is gister plec-httg ingewijd. HOORNMUZIEK IN DE KERK. Bij de Gereformeerde Gemeente te Tyr® (Fr.) die niet een orgel rijk is. is men aangevangen het psalmgezang tijdens de godsdienstoefening te doen begeleiden door hoommuziek van het Harmoniecorps aldaar, De proef vol deed uitstekend. DEI,PRAT BEDANKT VOOR WET HOUDER VAN AMSTERDAM. De heer Delprat heeft voor de be noeming tot wethouder bedankt. De heer Delp'rai meende een benoeming met 18 stemmen, zonder dat hij dus een meerderheid uit den Raad achter zich had, niet te kunnen aannemen. In dit geval moet volgens de ge meentewet een nieuwe verkiezing bin nen acht dagen plaats hebben en zal dientengevolge de Raad zich Woens dag a.s. opnieuw voor de keuze van een wethouder gesteld zien. bevinde'n zich te Lethbridge, Lacom- be en Agassiz B.C. en de Can. Pac. Railw. modelboerderijen in Alberta bevinden zich te Strathmore en te Gleichen. Natuurlijke bemesting of kunstma tige bemesting is onnoodig op de nieuw ontgonnen landerijen. Naar gelang der bewerking heeft dit ee'rst 10, 15, 20 jaren en soms nog langer daarna plaats. Dit is een voordeel 't- welk uwe speciale attentie waardig is. Proefondervindelijk is bewezen, dat de opbrengsten op de kunstmatig besproeide la'nderijen minstens 20 grooter zijn dan die op de onbe- sproeide gronden. Kunstmatige be sproeiing is de verzekeringspolis welke de landbouwer Bluit met het water om in geval van droogte toch zeker van den oogst te zijn. Op d,it irrigatie-ontwerp van de Maatschappij, ongeveer even groot als de helft van de totale geïrrigeer- d© area der Vereen. Staten van N. Amerika 7.263.233 acres, komt de heer Boer later in bijzonderheden terug. Behoudens de gewone graangewas sen, knol- on wortelgewassen neemt de hooibouw eene zeeT gewichtige plaats in. Ofschoon men allicht ge neigd zoude zijn te veronderstellen, dat de prairiegrassen voldoende hooi opleveren en zulks ook waarlijk het geval is daar waar gedeelten prairie voor dit doel worden afgedonderd, wordt de verbouwing van klaver en de beide voornaamste hooisoorten, genaamd timothy en alfalfa, als zeer winstgevend beschouwd. De vraag naar deze hooisoorten 'neemt voort- ONTWERP-DEBTETRF.CHT OP SIGAREN. Het Verbond van Verecnigingen van Sigarenfabrikanten in Neder land, gevestigd te Utrecht, bestaande uit tien Patroonsvereenigingen met 244 aangesloten firma's, heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, waarin medege deeld wordt, dat kennis is genomen van het wetsontwerp Tabaksbelas ting" en dat de aanneming van dit wetsontwerp een ramp zou geacht worden voor de sigarenïndustrio in Nederland. Na motiveering dezer meening, verzoekt het Verbond de volksverte genwoordiging de Koningin in over weging te geven, dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk terug te nemen, bij welk verzoek er op gewezen wordt, dat zich nu reeds de nadeel ig® gevol gen doen gevoelen van het reeds voor eenige maanden aangekondigde de- biefcrecht, daar fabrikanten en win keliers geen nieuwe merken durven invoeren en aan voorgenomen uit breiding van zaken geen gevolg dur ven geven. DE BAKKERSWET. De Haagse he correspondent der Tel. meldt: Naar ik verneem, is het afdeelings- ouderaoek van het gewijzigd ontwerp- Bakkerswet over bet algemeen niet ongunstig voor minister Talma ge weest. Wat de regeling van den ar beidsduur betreft was er zelfs een sterke groep leden van ooixleel, dat de minister nog niet ver genoeg ging. Het is vrij zeker, dat het ontwerp door de Kamer zal worden aangeno men. WETTELIJKE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Do Kamer van Arbeid voor den Kleinhandel te Amsterdam heeft in een gisteravond gehouden vergade ring besloten het adres dat onlangs gezonden is door de Kamer van Ar beid voor de voedings- en genotmid delen aan den Gemeenteraad om do verordening op de winkelsluiting te doen aannemen met een adhaesie- adres te steunen. KINDJE VERBRAND. Ten huize van Louis V., te 's-Herto- genbosch, is, tijdens de afwezighei l van de ouders, oen tweejarig lcind vermoedelijk op een stoof mot vu in geklommen. waardoor de kleertjes in brand geraakten en het ernstige brandwonden bekwam. Het kind. is aan de gevolgen overleden. BEROOFD. Te 's-Gravenhage is een Duilscher, die op straat een toeval had gekregen in bewusteloozen toestand beroofd van een geldsom van 200 Mark, horloge en overjas. ONGELUK A AN BOORD. Aan boord van de torpoclobool. G 4, in de haven te Niouwediep, is de sto ker-olieman Van A. l.usschen de ma chine beklemd geraakt. Hij wot-d in zeer zorgelijke toestand naar het ma rine-hospitaal gebracht en is daar overleden. DOOR DE VORST. De vroege aardappelen in de Streek die door het zachte voorjaarsweer reeds goed ontwikkeld waren, hebben door de strenge vorst zooveel gele den, dat geheele akkers bevroren zijn en opnieuw bepoot worden. De schade wordt op duizenden ge raamd. VERDRONKEN. Te Deventer is een werkman, die bezig was met, de lossing van goede ren uit de stoomboot Salland, van de loopplank in den LlSel gevallen en verdronken. SCHANDELIJKE OVERVALLING. 's Middags was de nog jeugdige vrouw van den melkboer v. d. B., wo nende op Hulsdonk to Roosendaal (N.-Br.), alleen thuis, toen de deur van de woning geopend weid door een persoon als slager gekleed., die zonder iets te zeggen, de deur achter zicli toesmeet, de vrouw beetpakte, op den grond gooide en onder zware bedreigingen schandelijk beleedigde, Daarna verliet hij de woning weder. durend toe en de prijzen varieeren van 12 tot 18 dollar par ton, terwijl men 2. of 3 ton per acre kan rekenen als gemiddelde opbrengst. Vooral op goïrrigeerde landen kan men zich op de verbouwing dezer hooisoorten met groot succes toeleggen. Ten opzichte van den bekenden groei van onkruid bestaat de z.g. methode van ®omer- ploegen (summerfallow) en hoewel dit een eenvoudige wijze is om het onkruid uit te roeien, verliest de aar de eenigszins het vermogen, de vpcht vooral in den bove'ngrond, te be houden. Braaklegging der landerijen is zeer aanbevelenswaard, hoewel nog wei nig in toepassing gebracht en meestal vervangen door het omwisselen van verbouwing. Te'n opzichte van den graanbouw valt dus alleen nog op te merken, dat ln geval van tegenslag, welke in Canada evenmin ls uitgesloten als overal elders in de wereld, de ruime winsten bij goeden oogst moeten staan tegenover groote verliezen bij slechten oogst. Hel koren wordt machinaal op het land gedorsoht en het overvloedige stroo verbrand. Men kan dan naar willekeur het graan tijdelijk op het, land bewaren in daartoe vervaardig de graanbakken of in eens verkoo- pen naar gelang den stand der marktprijzen. Men verkoopt 't graan meestal aan de graan elevator-Maat schappijen, hetzij gouvernements of privé ondei-neminge'n, welke opslag plaatsen of z.g, elevatoren daarvoor hebben bij het dichtst gelegen station. Soms ook wördt bet graan regel- DOODGEVROREN. Te Blokker (N.-ll.) zijn door de strenge koude lammeren duodgevro- ren in de weide. ONGELUKKEN. Gister is in de Vliet onder Zoete'r- woude hot lijk gevonden van een manspersoon, zekeren E., uit Leiden afkomstig. Vermoedelijk is hem den voi-igen nacht een ongeluk overko men. IIEI-BRAND. Te Wichnren onder Oinnen zijn 25 30 buuders heide, eigendom van E. Lups en A. Winters, in de asch ge legd. BRANDEN. Het huis van K. Dekker, te Hem (N.-II.) is afgebrand. Een gebrek aan 1 den schoorsteen was de oorzaak. Verzekering dekt de schade. Gister is te Dinxperloo het huis van den bakker Lieber, bewoond door de gezinnen Lieber, Yerhorst en Robbenk met de inboedels verbrand. De oor zaak is onbekend. Letteren en Kunst WILLEM MENGELBERG. Naar 't Hbl. verneemt beeft de heer Mengelberg uit Amerika een aanbieding gekregen om tegen een honorarium van f 175.000 in vier maanden tijd zeventig concerten te dii- rigeeren. Daar de heer Mengelberg eerst on langs tot 1915 met, Amsterdam en Frankfort zijn contracten heeft ver nieuwd, kon de aanbieding door hem niet in overweging genomen worden. MUZIEKFEEST. E'r worden plannen beraamd tot het vieren van een „Nederlandsch muziekfeest" te Amsterdam in het jaar 1912, tien jaar dus na het groote muziekfeest, ingericht door de Ara- sterdanische af deeling van Toon kunst, en door Willem Mengelberg geleid. Sport en Wedstrijden DE AMSTERDAMSCHE VLIEGW EEK. Het terrein aan den Amstel voor de vliegden),onstratios van 29 April lot8 Mei is thans zoo goed als gereed Over eenkomsten zijn getroffen mot de vlie gers Hanriot en Koolhoven. Met Legagneux wordt nog onder handeld. Dezen zomer zal de Belgische avia- tetir Rene Cozik, die uitgezonden wordt door de Socictè Intemati nale d'Aviation te Ostende, op verschillen de plaatsen in ons land,, o. a. te Am sterdam, komen vliegen. Hij maakt thans een touruée door Skandinuvië. EEN LUCHTREIS IN DEN MIST. De Franschman Tetard heeft, in Engeland een vlucht van 165 K.M. in den mist volbracht. Vnn Brookland vertrok hij, om te Dulford te landen. •Wegens den dikken mist moest hij tien maal dalen, om zich te oriëntee- ren. k-clitszaken 'T AUTO-ONGELUK TE SLOTERDIJK. Voor den kantonrechter te Amster dam heeft terecht gestaan een auto mobielkandelaar uiL Den Haag, be klaagd, dat hij op 16 Muart i'Jiü ais eigenaar, althans als houder van een motorrijtuig op vier wielen teen vracht-auto, die reed van Amsterdam naar Deu Haagj een ckaulfeur daar mede heeft doen rijden op deu Haar lemmerweg onder de gemeente Slo ten, terwijl dit motorrijtuig niet was voorzien van een nauwkeurig wer kend stuurtoestel en van twee onaf hankelijk van elkaar krachtig werken de remmen, met elk waarvan het rij tuig ieder oogenbhk tot stilstand kon worden gebracht. Het O. M. had tegen beklaagde ge- eischt twee geldboeten ieder van f 100 iedere boete te vervangen door 20 da gen hechtenis. De kantonrechter achtte niet wettig recht door den boer zelve per wag gon verscheept naar de groote eleva tors t,e Fort William en Port Arthur om vandaar weder te worden doorge zonden 'naar Europa of naar de lia- vens Montreal en Vancouver voor verdere distribuatie. In 1906 bedroeg de gemiddelde op brengst per acre in Westelijk Canada: Voor Tarwe 20.39, Haver 42.59, Gerst 35.13, Lijnzaad 14.50 bushels. De gemiddelde opbrengsten der drie Westersche provinciën van 1902 tot 1906 voo,r Manitoba en Saskatche wan,, tot en met 1908 voor Alberta zijn als volgt: In Manitoba oogstte men in 1906 gemiddeld per acre 19 bush, tarwe, 40 bush haver, 30 bush gerst; In Sas katchewan per acre 22 2 bush tarwe, 40,9 bush haver, 25.2 bush, gerst en 13.7 buah. lijnzaad, In 1908 in Alberta per acre 22.6 bush, tarwe, 29.7 bush wintertarwe, 43.9 bush, haver en 29.9 bueh. gers. In 1908 was de totale opbrengst over de drie provinciën Man., Sask. en Alb. 240.000.000 bushels, terwijl er dertig jaar geleden geen bushel werd verbouwd. De totale opbrengst van de oogst in 1908 bedroeg 128.654.491 dollars. Het is zeer begrijpelijk dat de opbrengsten welke nu in doorslag gegeven zijn per acre, min of meer ongunstig de individueele opbreng sten aangeven, daar deze cijfers ge rekend zijn over de totale opbrengst van de totale adres. De totale graanoogst der 3 prairie provinciën van Canada voor 1910 ge schat wordt: 105.000.000 bushels tar we, 129.000.000 bushels haver, on overtuigend bewezen het in de tweede plaats ten Inrte gelegde, daar gebleken is, dat de handrem en de vootrem heel goed werkten, terwijl de verklaring van den deskundige Lang, dat, de handrem onvoldoende werkte, niet van elders is bevestigd. Het eerste feit achtte de kantonrech ter wel bewezen, maar hij sprak be klaagde vrii, omdat hij aannemelijk heeft gemankt, die voorzorgen te heb ben genomen, die redelijkerwijze van hem konden worden gevorderd. Van dit vonnis kwam het O. M. in hooger beroep. Girter werd dit door de 5e Kamer de- Rechtbank te Amsterdam behan deld. Voorop ca de mededeeling, dal de hod- aide auto tusschen Sloterdijk en Halfwea: in botsing was gekomen mot de Hn"rlemso'»e olaotpsohe spao>- Een jongmensch uit Den Haag, dat links naast den chauffeur zat, werd van do auto afgeslingerd en in gedenkelijken toestond bewusteloos naar Haarlem vervoerd daar overleed hij spoedig in lift ziekenhuis aan de bekomen wonden. Beklaagde ontleende, dat er iets aan de machine hanorde. Hij schreef het, ongeluk toe aan den miserabelen weg' tusschen Haarlem on Amsterdam. Die toestand is zoo, dat zelfs auto's mot luchtbanden er langzaam moeten rij den. wil men niet don hals breken ten gevolge van de. galen in den weg van 40 a 50 c.M. Met een wagen als de vrachtauto kan op een slechten weg gereden worden met een snelheid van 10 a 12 K.M., r»o een gladden weg mot 20 K.M. De 28-jarige chauffeur, die op 16 Maart met de auto reed, verklaarde, dat hij op den Haarlemmerweg naar Amsterdam reed, hij de eleclrische spoor in -:in richting zag aankomen. De chauffeur moest links uitwijken. Hij trachtte den wagen op den weg te brengen maar hot stuur kon hij niet omgedraaid krijgen het werkte nietvervolgens gebruikte hij de voet- en handrem, maar de remmen werkten niet dadelijk, blijkende uit de omstandigheid, dat de auto niet di rect tot stilstand kwam. De spoor pak te de auto en het ongeluk had plaats. Eenige deskundigen werden ge-| boord. Een hunner, de heer J. L. Lang verklaarde, dat de chauffeur hem ver telde, geweten te hebben, dat-do stuur inrichting defect, was en dat hij dit zijn haas had medegedeeld, d->ch dat deze hem gelastte toch met de auto te rijden. De chauffeur zei het zich niet te kunnen herinneren. Do heer Lang gaf als zijn oordeel te kennen, dat het slecht werken van hot stuurtoestel niet is veroorzaakt door den schok waarmede de botsing censard cing, maar beslist een gevolg is van slijtage. De voetrem werkte goed. Aan dó handrem haperde iets, maar <!"t kan een gevolg zijn van de aanrijding. 't O. M. achtte 't bewijs geleverd en êisrhte, in verband met het ondeug delijk stuurtoestel, 100 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. II. A. van Nierop, als verdedi ger optredende, bestreed, dat do stuurinrichting en de remmen onvol doende waren. Maar aangenomen, dat dit wel het geval is, kon liet bekl. noir niet worden geweten. Van een di- teur eener groote zaak. kan men niet verlangen, dat hij elke auto nagaat. ZAAK-H. J. VOOGD. In zake de procedure van den we ver H. J. Voogd tegen de firma J. F. Scholten Zonen, te Enschedé, heeft de kantonrechter de vordering aan don eischer (uitbetaling va.n 14 dagen loon en een getuigschrift) ontzegd. Voogd was vermindering van werk gegeven, zonder dat. hem dit 14 dagen te voren was aangekondigd. SMAADSCHRIFT. Het Haagsch Gerechtshof heeft de gevangenisstraf, van een week, door de Middelburgsche Rechtbank opge legd aan een notaris te Mulst wegens smaadschrift jegens den burgemees ter dier gemeente, veranderd in 300 boete, subsidair 60 dagen hechtenis. EEN SPEELSCHULDQUAESTIE. Een belangrijke beslissing is door de Haagsche rechtbank genomen in een speelschuldquaestie. Een Hage naar, „die er goed voor is", was ge- ruimen tijd geleden op een avond te rechtgekomen in <le üeliclub te Sche- veningen, waar hij, niet geheel nuch ter, spoedig aan het spelen kwam. Dra was hij het betrekkelijk geringe i 19.500.000 bushels gerst en 5.090.000 bushels lijnzaad te bedragen. Daarbij is er in dit najaar op de prairiën zoo veel meer land ontgonnen, waardooi men verwacht dat het volgende sei zoen de bebouwde oppervlakte een vermeerdering van 50 zal aantoo- nen. liet volgehde bedrijf is de veefokke rij welke allengs wordt verdrongen door de landbouw naar de meer af gelegen streken, waar de prijs per acre belangrijk minder is. Het zijn de veefokkers hoofdzakelijk welke in de provincie Alb. en Saslt., de land bouw tegen gingen, aangezien dit voor hen beteekende de afsluiting hunner grasvelden, welke destijds geen grenzen kenden. Nochtans be hoort de veefokkerij tot die branche van het boerenbedrijf welke voort durend toeneemt De Vraag naar vet vee en melkkoeien alsmede de paar denfokkerij Wordt steeds belangrij ker. Prijzen stijgen hierdoor en de fokker krijgt een beteren prijs voor zijn vee. Belangrijke winsten kunlnen er met de veefokkerij gemaakt worden. De uitvoer in 1909 voor hoornvee bedroeg 10.771 366 dollars, van paar den welks aantal gaandeweg voor den uitvoer door eigen gebruik ver mindert en zelfs van 21.852 stuks in 1896 verminderde tot 2.028 in 1909 (367.256 dollar). Dit wijst duidelijk aan de enorme gelegenheid die zich biedt voo'r paardenfokkerij in Cana da. De hoeveelheid schapen uitge voerd in 1909 bedroeg 118.890 tegen een prijs van 569.364 dollar. Ook de ze uitvoer wordt minder naarmate de bedrag kwijt, dat hij bij zich had, maar lui leende bij den croupier, ech ter zonder .oen accept te teekenen, „omdat hij ér goed voor was Het geluk was dien uvoud niet met hem, en toen hij liet spelen staakte, had hij een schuld van een Uü.Ullü bij deu croupier. Eenige dagen later werd hij aan gemaand om met het geld over do brug te komen, maar hij weigerde pertinent, omdat hij zich niets her innerde, daar hij dronken was ge weest. Dc zaak werd voor de recht bank gebracht en nu viel de uitspraak waarbij werd beslist, dat genoemde lieer, omdat niets van de schuld be wezen kon worden, ook niets bad te betalen. Van deze uitspraak .zal in hooger beroep wooden gegaan. Gemengd k'ieuws PRACTISCH. In Denemarken worden een aantal oude spoorwegwagens tot ambulance- wagens ingericht. In geval van een spoorwegongeluk kan men dan spoe dig met alle mogelijko hulpmiddelen, draagbaren, enz., ter plaatse zijn, en' de gewonden behoorlijk vervoeren. PRINS OSCAR VAN DUITSCHLAND BOKSER. Prins Oscar, vijfde zoon van kei zer Wilhelm zal dezen zomer, in ge zelschap van talrijke officieren der Duitsche cavalerie, de lessen van boksen gaan volgen m de Academie der Sporten, te Genève. SNEEUW. De berichten omtrent strenge kou de on hevig© sneeuwjachten houden aau. Ook Donderdag is er weer ia verschillende streken van Engeland sneeuw gevallen. In Noord- en Midden-EngcJand ligt de sneeuw op sommige plaatsen een voet dik. EEN ONMENSCH. Te Düsseldorf is een vrouw gear resteerd die kindereu in den ko9t nam tegen een vergoeding van 200 k 40Q Mark per jaar. Zij maakte dit gele. op en vorw .arloosde de arme kleinen op schandelijke wijze De politie vond te haren huize lal van uitgemer gelde, mot wouden overdekte k.nder- Ijes, waarvan verscheidene reeds in het ziekenhuis van uitputting stier ven. Men vermoedt, dat de vrouw ook tal van andere kleinen op misdadig© wijze doodde. EEN LAWINE. T© Vincendieres bij M. octane aan de Franseh-italiaansch© grens zijn 13 huizen onder ©en law me bedolven./ Nu langdurig graven slaagden de uit gezonden redders erin ite onderwij zeres van liet plaatsje op te delven, haar toestand was echter van dien aard, 'dat men voor haar behoud vreest. Vijf leilen van ©enzelfde ïfliftilio werden dood uit de sneeuw tc voor schijn gehaald, alleen de heer des huizes leefde nog. EEN ONTPLOFFING. Bij een ontploffing in de salpeter- fabriek Du che bij Vilvoorde, zijn twee mannen gedood en vijf gewond. werk ei: bcnool ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap ,op Stellin gen" de lieercn J. G. C. M. Waiter, geboren te Grave, en J. L. H. de Jong Schouwenburg, geboren ve Buarn; lot arts de heeren J. R. K.'itz, geboren ie Amsterdam, en B. D. de Haas, gebo ren te Rotterdam geslaagd vx>r het lste gedeelte .arts-examen de heer C. M, Beukers ©n de dames G. B. Sorgdrager en S. li. Bosch. Utrecht. Bevorderd tot doctor in do klassieke letteren op proefschrift „Studia critica in scnoiia ad aristo- phanis aves", mej. M. G. F. Renkema, geboren te Utrecht. Leiden. Bevorderd tol, doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer C Briët, geboren te Gorinehem. Geslaagd voor arts-examen eerst© ge deelte A. J. W. IViekelman. Bevor derd tot arts P. II. Olivier. bevolking in Canada toeneemt c'n dus meer voor eigen gebruik noodig blijkt. In 1900 bedroeg het aantal 459.944. Dc veefokkerij wordt, heden ten da ge onder veel gunstiger conditie beoe fend dan Vroeger. De vraag naar jong vee in Alberta is 'naar rato be langrijker dan in de andere provin ciën, aangezien het klimaat daar be ter toelaat dat het vee op de prairie kan overwinteren en men dus niet zulke groote onkosten behoeft te ma ken voor den bouw van stallen. Daarom is de veefokkerij ook een der meest belangrijke en .vooruit strevendste takken van den land bouw in Canada. Alberta vooral moet als een gunstig oord hiervoor beschouwd worden. De veefokkerij dateert daar reeds van het jaar 188(1 toen een officier van de bereden Wes telijke politie, die min of meer specu latief was aangelegd, zich eene klei ne kudde aanschopte, overgebracht van Sun rivier lu Montana naar hier. Hierna werd het goede voorbepld ge volgd door verschillende andere on- derneinincren welke zich vestigden itf de onmiddellijke nabijheid der tegen, woordige stad C-ilirarv. rie hoofdza» kelijk hieraan hare opkomst dankt, Ook het district waar de stad Ed monton ligt, was aiterst gewild door de zg. ranchers ei veefokkers. D» veredeling de"r paardenras^n neentf steeds toe; men heeft van Schot land, Frankrijk, Engeland en df Vereen. Staten volbloedhengsten g» importeerd en de resultaten zijn bui tengewoon gunstig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6