!AARLEM'S DAGBLAD. Sport- en Wedstrijden TWEEDE BLAD. KONINGIN HELENA MAANDAG 10 APKLL 1911 Buitenlandsch Overzicht Over de jongste ontmoeting ti; schen den Tsaar van Rusland en den Keizer van Duitscïiland te Potsdam is al heel veel geschreven en gesproken. Ook zijn vele veronderstellingen ge maakt. Ook nu weer. De Berliinsche berichtgever van 't Engelsche blad de Standard verklaart; gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat de onderhandelingen over EEN VERBOND TUSSCHEN RUS LAND EN DUITSCHLAND, die begonnen waren tijdens het be zoek van den Tsaar te Potsdam, tot het gewenschte resultaat hebben ge leid. De ondortoekening zal evenwel, uit beleefdheid jegens Sassonof, den Rus- sischen minister van buitenlandsche zaken, die ziek is, eerst na diens her stel plaats hebben. Een verbond tusschen Duitschland en RuslandDat zou een ommekeer van de geheele Europeesche politiek beteekeuen. Voorloopig zijn we nog zoo vrij aan de juistheid van 't bericht te twijfelen, te meer, daar de broD (Engelsch) niet geheel betrouwbaar is. De Eneelschen zien steed3 't Duit- sche spook.... 't Voortgezette FERRER-DEBAT in de Spaansche Kamer gaf tot een rumoerige zitting aanleiding. Uit ons vorig Overzicht weet men, dat de socialist Iglesias betoogde, dat Ferrer onschuldig was. Hij gispte de politiek van het conservatieve kabi net. Het optreden van het vorige mi nisterie tijdens de bloedige week, noemde hij een schande voor Spanje. „Wij zullen zoo vervolgde hij strijden voor herstel van het onrecht, Ferrer aangedaan, wij zullen niets onbeproefd laten om onzen strijd tot een reuzenstrijd te maken door te vechten als vastberaden mannen en met onbedekte borst." Iglosius eindigde aldus „Wordt er geen recht gedaan, dan zult gij het gekletter der wapens vernemen." (Er klonken luide protesten in de geheele Kamer. De president deed verg oef sc he pogingen om den spreker te bewegen zijn woorden in te trekken, ('t Was een Duilengewoou rumoer). Mm is ter-president Canalejas pro testeerde tegen de geuite bedreigin gen. „Tegenover het geweld der revo- lutionnairen zoo zei hij zullen wij de macht stellen, die de wet ons verleent." (Canalojas werd toegejuicht door de geheele Kamer, behalve door de republikeinen.) Sol y Ortega zette zijn redevoering voort, en l>eschouwdc thans de poli tieke zijde van het vraagstuk, terwijl hij trachtte aan te toonen, dat de con servatieven aansprakelijk zijn voor de gebeurtenissen te Barcelona. Maura, zich hierop vcrweerende, verklaarde, dat op al deze aanvallen reeds eeu antwoord is gegeven, dat in bet officiecle bulletin der Kamer ver meld werd. Weer ontstond een heftige gedach- tenwisseling. De republikeinen dien den een voorstel in, waarin de Kamer wordt verzocht, ara de verklaring af te leggen, dat zij met genoegen zou zien, dat de regeer in g een wetsont werp samenstelde, waarbij het mili taire wetboek van strafrecht gewij- j zigd, en de wet op die rechtspraak af-1 geschaft wordt. De minister-president verklaarde hierop, dat de regeering zich heeft voorgenomen, geen enkel voorstel te aanvaarden, dat, naar aanleiding van de debatten over de zaak-Ferrer, in stemming zou worden gebracht. Do wijziging van het militaire wet boek vti.n strafrecht zal vervat zijn in het ontwerp tot wijziging van de Spaansche wetgeving, zooals dit op het program der regeering voor komt. Canalejas verzocht dus de Kamer, tegen liet voorstel dor republikeinen te stemmen, hetwelk vei-volgens met 173 iegeu 23 stemmen werd verwor pen. Na dit incident werd in de Spaan sche Kamer over DE MAROKKAANSCHE ZAKEN gesproken. De liberale afgevaardigde Aura Bo- ronal stelde aan de regeering de vraag, wat zij zou doen, wanneer de opstandelingen, die Fez belegeren, verslagen mochten worden. Zal Span je Moelay Hafid dan heipon, om den vrede te herstellen en welke zijn de voornemens voor liet geval, dat deze Sultan onttroond mocht worden? Zul Spanje in beide gevallen roet Frank rijk samenwerken De minister-president Canalejas antwoordde, dat hij betreurde deze v raag, met het oog op de nationale belangen, niet geheel en al te kunnen beantwoorden. Er worden onderhan del in gen gevoerd toch is liet wen- schelijk, dat het parlement zijn dachten laat gaan over de zending, die Spanje in Marokko te vervullen hoeft, en die ten doel heeft bescha ving te brengen en niet om veroverin gen te maken. De premier wees er op, dat de re- gecriDg sedert 2 April geen berichten meer uit Marokko heeft ontvangen. De Fransche regeering heeft ge ineend de mogendheden, die de Akte van Algeciras hebben onderteekend, te moeten waarschuwen, dat zij het noodig achtte zich voor te bereiden op hetgeen er kon gebeuren. Spanje heeft akte genomen van die waar schuwingen en zal, als het oogenblik daarvoor gekomon is, zich houden aan zijn verplichtingen. Het is te vroezen, dat de gebeurtenissen te Fez van invloed zullen zijn op andere ge deelten van het Marokkaansche rijk. Onze plicht is, ons voor te bereiden op hetgeen gebeuren kan in de omgeving van Spanje's versterkte plaatsen en op andere punten, waar wij belangen hebben. Ventosa, uit naam der nationalis ten, en Mella, uit naam der Carlisten, boden daarop hun medewerking aan ter zake van de Morokko-quaestie. De leider der socialisten, Iglesias, zeide daarentegen, dat zijn partij niet overtuigd is door de woorden van Canalejas. „Wij zullen", aldus Igle sias, „onze houding richten naar de feilen en handelen als wij steeds ge daan hebben." De minister-president ze! den con servatieven, nationalisten on Carlis ten dank voor de toegezegde mede werking en verklaarde vervolgens, dat, zoo de socialisten van zins moch ten zijn, den soldaten te beletten, zich naar hun regimenten te begeven, wanneer het vaderland hen roept, de regeering zich daartegen zal weten te verzetten met alle middelen, waar over liet openbaar gezag te beschik ken heeft. (Langdurige toejuichingen van bijna de geheele Kamer). Teneinde de meest strikte ONZIJDIGHEID VAN MONTENEGRO in acht te nemen ten aanzien van de gevechten, die aan de grens plaats hebben, heeft de regeering een streng onderzoek bevolen, met het doel, om vast te stellen, of er Montenegrijnen, die in de grensstreken verblijf hou den, mei Albaneezen in den strijd zijn geweest Mocht dit onderzoek een bevesti gend resultaat opleveren, <10,11 zullen de Montenegrijnsehe onderdanen als deserteurs worden beschouwd, indien zij binnen een tijdsverloop van drie dagen niet naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. Voorts heeft de regeering verlof erleend, om Turksche gewonden over haar grondgebied naar Scutari to vervoeren. De regeering stelde het hospitaal te Podgoritza ter bescliikking voor de gewonden. Het aantal vluchtelingen uit Albanië, dat naar Montenegro ge trokken is, bedroeg 1500. DE FINSCHE QUAESTIE De Finsche Landdag heeft een adres aangenomen, dat aan den Tsaar zal worden gezonden, 't Adres geeft een beeld van de stemming in Finland. Er wordt in gezegd, dat naar het Fin sche volk hoopt de tijd eens zal aan breken, waarin zijn rechten zullen er- kend en de grondwet des lands ge- j handhaafd zal worden. Meer dan ooit wordt het zelfbestuur van het groot- vorstendom bedreigd door de wetten, die de Doenia en de Rijksraad heb ben aangenomen, maar dat het moei lijk zal zijn, die wetten, in Peters- burg, voor en zonder het Finsche volk bij de beraadslaging over het adres opgesteld, in Finland in te voeren, is aan den Tsaar duidelijk gebleken. Allo Finsche afgevaardigden van alle partijen Jong-Finnen en Oud-Fin nen zoowel als Zweden spraken de meening uit, dat de Russische regee ring niet moet denken, het program te kunnen uitvoeren, dat in die wet is neergelegd. Ondanks alle maatregelen van geweld zal het Finsche volk al toos blijven hechten aan zijn groote en kostbare rechten, en pogen te her winnen, wat thans verloren ging. Slechts de soc.iaal-democruten kon-1 den met het adres niet medegaan. niet j omdat zij het met de daarin uitgespro ken denkbeelden niet eens zijn. maart omdat zij den vorm van het adres te mak vonden. Zii wenschten een peü-1 tie waarin de houding van de Russi sche rag coring in Finland op de i scherpste wijze werd afgekeurd. Het voorgestelde adres werd met 1 109 tegen 78 stemmen goedgekeurd. in Haarlem's Dagblad. Neüerlandsciia Voetbalbond. V. O. C.—HAARLEM, 7—1. Een geweldige nederlaagEen, zooais Haarlem dit seizoen dank zij de bekend-solide verdediging nog niet toegebracht werd. Een tegen slag, die te onverwachter is, omdat de rood-biauwen met Kun 2—2 op eigen terrein, met eenige hoop op niet te slechten uitslag naar de re vanche-ontmoeting konden uitzien. Het is den Schoterwogonaars bitter tegengeloopon. Zeven ballon van Rot- terdamsohen voet passeerden den Haarlemsclien doelwachter, slechts eens wisten de blauwhemden tegen te a dergelijk bedroevend resultaat te wijten Twee groote fac toren zijn in de eerste plaats aan te wijzen de doelverdediger der Spaar - nestedelingeu en d8 pech der Haar lem-voorhoede in samenwerking met het schitterend keepen van Hagen. Utermark was er niet, en voor hem iel in een speler, die ons verzocht niet zijn naam te noemen, maar dien te vervangen door de letters P. Q. We zullen aan dat verzoek gedeeltelijk voldoen, de P. Q. evenwel in O. O. veranderen, daar deze letters, die merkwaardige overeenkomst met nul-nul hebbeu, beter 's mans capaci teiten weergeven. Ook kan men ze ge voeglijk opvatten als oh I oh een ach-en-wee-geroep over zulk „verde digen". Maar, was de keeper al slecht vóór rust was de geheele Haarlem- verdediging niet op dreef en zon doren we Philips uit de Haarlem- aanval evenmin. De ontmoeting op zichzelf was hoogst bel Mig wekkend interessan te momenten' deden zich bij tientallen voor en het was werkelijk jam mer. dat z66 weinigen den tocht naar de Pelgrimsstraat ondernomen had den. Het V. O. C.-veld het is wat klein zag er vrij good uit en Haarlem betron met den wind tegen. •lgerde elftallen binden onder een lekker regenbuitje even over tweeën den strijd aan Haarlem O. O., De Wolff, Serné, Alb. Hank, Healey, Bouwmeester, Philips, Jur Ilaak, S. Veen, Houtkoo- por, Jan Bakker. V. O. C. Brandt, C. v. d. Sluys, Aut. Hörbur- ger, J. v. d. Sluys, Breuning, J. Stenger, D. v. Prooye, Arn. Hor- burger, W. Bronger, N. v. Prooye, Hagen. Al dadelijk na den aftrap blijkt, dat V. O. C. groote plaamen heeftde rood-zwarte voorhoede gaat met een geweldige vaart af en twee keer moet O. O. in aotie komen. Do eerste maal ontsnapt het Haarlem-doel aan een zekere doorboring, dank zij een toe vallige handsde tweede maal redt O. O., maar zeer onzeker hij laat liet leder, nadat hij het gevangen heeft, weer uit de handen vallen; twee V. O. C.'ers snellen toe, maar de kans is verkeken. Toch treedt, na dit moment van tegenspoed, de gastheerlijke club overdonderend op. Heel 't rood-zwar te team staat op de Huarlem-belft, en juist daardoor komt een oogenblik verademing. Jan Bakke'r toch heeft zich van den bal meester gemaakt, en gaat „ventre terre" langs t. lijntje. De rood-broek zet uitstekend voor, maar V. O. C.'s captain, D. van Prooye is er bij, en werkt kalm weg. Haarlem komt evenwel terug; Jur. Haak zendt een uitstekend schot in, maar, een luchtsprong makend, weet Hagen 1 leder te juister tijd onscha delijk te maken. Na 10 minuten opent V.O.C. de schore. Een geweldige scrlmage heeft op de I-Ianrlem-doellijn plaats en Jan van der Sluys is er bij om den bal het laatste tikje te geven (10). Een minuut later heeft het publiek wederom gelegenheid tot juichen. Na *n geweldigen aanval zet Ant. Hörburger schitterend in (2—0.) Acht minuten later volgt de deirdc goal. Ditmaal is het de balf-back Stenger die van vrij verren afstand een tam schot inzendt. O. O. t r a c h t zelfs maar niet eens het leder den doortocht te beletten, en ziet kalm aan, dat zijn doel opnieuw doorboord wordt (3—0). Een moment daarna komt bijna no. 4 uit een schot van Hörburger, maar O. O. doet nu werkelijk iets goeds, door het harde schuine schot al val lend te stoppen van wegwerken heeft hij echter weinig begrip, en het was maa'r gelukkig dat ditmaal geen roodzwarten toeliepen, Twee minuten later komt het vier de doelpunt toch werkelijk. Breuning zendt een schot in dat gemakkelijk te houden geweest was en Haar lem's net trilt voor de vierde maal (4-0). Daarmee is het evenwel niet uit De V. O. C.'ers, door hun succes aan gemoedigd blijven heftig aanvallen. Ant. Hórburger gaat in z'n eentje op O. O. af, maar deze weet door inloo- pen 't gevaar af te wenden. Een paar gemakkelijke schoten worden even eens door hem gestopt. Zoo nu en dan komt onder deze be drijven ook de Haarlem-voorhoede in beweging. Philips is ditmaal hier de man. Hij schiet een drietal malen mooi en hard maar Hagen heeft z'n dag en werkt hoewel zeer ge vaarlijk wondOr goed weg. De Hoarlem-attaque's hebben geen van alle gevolgen daarvoor zijn ze we zouden haast zeggen te ..di lettanterig". Anders is 't met de Rot terdammers. Als die O. 0. weer nade ren. slaagt de internationaal Arn. Hörburger. die weer geweldige goocheltoeren verrichtte er in no. vijf met een lagen schuiver ter we reld te brengen (50). En om 't half dozijntje vóór rust vol te maken gaat Steager even naar voren en scoort met een zeer houdbaar schot no. 6, (6-0). Vóór rust gebeurt er nu weinig bij zonders meer een tweetal corners op <le Haarlem-goal hebben geen succes, en een Haarlem-aanval strandt op Arn. Hörburger, die juist nog te redden weet, als Hagen uitgeloopen is. Rust gaat dus in met 6—0. Versla genheid heerscht er in 't rood-blauwe; vreugdige opgewondenheid in 't rood zwarte kamp. Eu wie weet wat het straks nog worden kan Maar dat vult tegen. Als de elftallen weer ie velde ko men, is Alb. Haak die averij be kwam door Peper vervangen en Sim Veen en Jur Haak hebben van plaats verwisseld. De rollen zijn eensklaps omgekeerd. Of het komt door den mee-wind of door 't slappe spel der V. 0. C.'ers hoe het zii Haarlem is de aanval lende partij geworden. De onmacht van de rood-broek en om te scoren komt nu evenwel op 't duidelijkst uit. De rood-zwarten spelen maar zoo'n beetje en niettegenstaande dat kun nen de Haarlemmers niet tot doelpun ten komen. Hagen krijgt 't wel druk op allerzonderlingste wijze behan delt bij de ballen maar alles loopt goed af. Met hun 6—0 voor. zijn de V. O. C.'ere heel gerust Toch gaan zij na 'n half uur er nog even van door en Ant. Hörburger scoort de 7e goal. (7—0). Ook dit schot was te houden, maar O. 0. stelde geen pogingen daartoe in 't werk. Eindelijk, als 't nog 3 minuten vóór tijd is, en 't publiek al heen trekt, slaagt Houtkoper er in Hagen te pas- seeran (7—1). Dadelijk daarna is 't tijd, en heeft V. O. C. een schitteren de welverdiende overwinning be haald. Over de spelers slechts dit Bij V. 0. C. waren allen goed hot geheele team speelde met animo en vuur. In 't bijzonder kunnen we noemen Ha gen, die buitengewoon keepte. Arn. Hörburger, D. v. Prooye, Stenger en Brandt. De voorhoede zat uitstekend in elkaar het samenspel sloot goed. Haarlem had een off-day. Healey zelfs was niet zoo goed als anders. De Wolff en Bouwmeester speelden een goed spel Philips deed ook wel goe de dingen maar de rest deugde niet. Toch gekloven we» dat, had Uter- mark 't Haarlem-doel verdedigd de uiislag wel eenigszins anders zou geweest zlin. D. F. C.—H. F. C-, 0-1. Onder uitnemende leiding van den heer Bisselinck nam bovengenoemde wedstrijd om 2.15 uur een aanvang. Beide elftallen stellen zich als volgt op D. F. C. Van Oriel, H. Koopman, N. N., Kleyu, Lotsy, v. <L Linden, Koks. Bouman, N. N-, Koopman, Bouvy. II. F. C. Reydon, La Bastide, M. Francken, F. Peltenburg, J. Francken, De Klercq, Kimmijser, Le Sueur, A. Verwey, v. Suchtelen, Mooy. Francken wint den toss en verkiest met wind mee te spelen. In den be ginne was het een verkennen van bel de partijen, zocdat er nog weinig van kracht verhouding der clubs sprake was. Wel ontkomt het H. F. C.-doel als een wonder aan het gevaar, als D. F. C.'s rechtsbinnen een kans ver knoeit. Daarna wordt de H. F. C.- linkervleugel aan den gang gezet en het bleek reeds dadelijk, dat van deze zijde het gevaar moest komen. Het was een aardig gezicht, zoo handig als J. Francken en Frans Peltenburg hun tegenstanders telkens het nakij ken geven. Vooral J. Francken zet telkens keurig voor, geholpen door fraaie centers van Peltenburg, maar de andere spelers weten er nog geen nrofijt van te trekken. Wel kopt La Bastide een pracht-voorzet van Francken juist over. Er komt meer ttekening in het spel. Met vlugge tikjes komt de bal weder voor Van Driel's doel en M Franckeu zendt oen houdbaar schot in, dat Van Driel evenwel verkeerd beoordeelt en H. F. C. leidt met 10. Groote teleurstelling bij D. F. C.-— H. F. C, komt nog eens vurig opzet ten. Peltenburg breekt door alles heen en iedereen denkt H. F. C.'8 voor sprong vergroot te zien als van Driel nog prachtig weet te redden. Nu komt D. F. C. vurig aanvallen en Flip Koopman tracht den achterstand in te lialen door een prachtschot, dat evenwel tegen den paal afspringt, on stuimig blijven de D. F. C-menschen 't H. F. C.-doel aanvallen, maar de geheele achterhoede met Kimmeyser, Adó Verwey on v. Suchtelen schit tert, zoodat Mooy nog weinig te ver werken kreeg. Ieder geeft zich geheel zoo vurig werd er gespeeld, nu eens II. F. C. aanvallend, dan weer de linkervvïng der Dordtenaren die H. F. C.'s achterhoede trachten te over rompelen. Zoo zien we eens Koopman geheel alleen door alles heen drijven, doch Je Sueur werpt zich op den bal, zoodat 't gevaar weer afgewend is. Halftime begint ai moor en meer te naderen, doch t blijkt, dat de achter hoede der beide partijen de baas zijn, zoodat verder scoren uitblijft. Rust 10 in II. F. C.'s voordeel. Na de thee ontwikkelt zich de eer ste minuten een laksch spel, dat even later in ©en beter spel overgaat. Mannus moedigt zijn mannetjes goed aan echter zonder succes. Na goed op brengen van Kimmijser krijgt Man- nus den bal en gaat er van door en wil schieten, maar juist komt Koop man en redt op schitterende wijze. Koopman Sr. drijft door alles heen en staat alleen voor Mooy maar schiet juist langs. D. F. C. komt meer en meer opzetten, doch succes blijft uit. Na eenigen tijd krijgt Bouvy een on geluk en moet voor een paar minuten het veld verlaten. Nu begint D. F. C. met Lotsy in de voorhoede fanatiek op te zetten. De rechter wing van D. F. C. combineert uitstekend, maar telkens op het laat ste moment redt Van Suchtelen ook uitstekend. Deze speler, die voor Van Gogh meedeed, verdient een pluimpje voor zijn harde werken. Reydon gaat er met den bal van door, Peltenburg schiet, maar Van Driel redt schitterend. Do tijd begint al meer en meer te naderen. Uit een hcen-en-weer-getrap voor het H. F. C.-doel komt een corner, die even wel niet benut wordt. En als Bisselinck tijd fluit, heeft II. F. C. welverdiend gewonnen. Bij II. F. C. was iedereen in conditie, OOST-NEDERLAND—WEST- DUITSCHLAND, 1—0. Arnhem, 9 April. Onze coiï. schrijft: Treinen, auto's en andere middelen van vervoer brachten beden honder den en honderden vreemdelingen in onze stad, die allen getuige vilden wezen van de nieuw in het ieren ge roepen ontmoeting welke voortaan in elk seizoen zal plaats hebben, om beurten steeds in een Hollandsche en een Dnitsche stad. de ontmoeting n.L van een Oostelijk Ilollandsch en Westelijk Duitsch elftal om een wis- selprijs, den prnchtigen Rijnbeker, uitgeloofd door de „Revue der Spor ten." Waar reeds zoo dikwijls daarover geschreven is, behoeven we de rede nen, die geleid hebben tot het in het leven roepen van dezen nieuwen in ternationalen wedstrijd, zeker niet te meinoreeren. Genoeg zij 't, te consta teren,dat het een gelukkig verschijn sel is en in 't Oosten op prijs wordt gesteld, dat verscheiden belangstel lenden ook uit het Westen naar hier waren gekomen. Het spreekt echter van zelf, dat het meerendeel der be zoekers Oosterlingen waren. Ver scheiden Duilschers waren ook met hun landgenooten meegereisd. Het bestuur van den Ned. Voethal bond gaf ook acte de presence; o.a. merkten we den voorzitter, den heer Jasper Warner, onder de „officiecle'* personen op. Chadwirk was er om eventueele nieuwe sterren te helpen ontdekken en zoo noodig zijn wrijf- en kneed kunst te pas te brengen. Of er nieuwe lichten aan den voet balhemel gevonden zijn? We betwljfo len het: Göbel en Van Berckel waren de besten van *t veld. Implicite dut een compliment voor de Nederland- sche elftal-commissie. Misschien dat WifnveTdt nog wat belooft voor de toekomst. Het Vitesre-terreln zag er goed uit; de voorbereidende maatregelen wa ren zorgvuldig genomen. Van de tribunes en staanplaatsen was de wedstrijd gemakkelijk te vol gen; een groot aantal personen was behulpzaam aan hef publtek om het plaatsen aan te wijzen. Van de 6000 beschikbare plnatsezf waren er bij den aanvang van den wedstriid pl.m. 5000 bezet. De wach tenden konden zich verlustigen aap de ..verkwikkervie" tonen der Rozen, daalsche kapel. die zoo goed en zoo kwaad het ging om half drie de Duitsche spelers bij hun verschijnen begroette met de „Wacht am Rhein". De stoere kerels, werden met toejui chingen ontvangen. Flattee'rend kon den we hun costuums, groenwit shirt en donkere broek, nu niet bepaald noemen. Frisscher was de Holland sche kleed ij: witte broek en dito shirt met blauwe baan. Het Wilhelmus, ter e&re onzer oostelijke voetballers aan geheven. gfng te niet in den daveren den jubel der dichte rijen. Een ware ovatie werd Göbel, den Oostelnken- en Nederiandsche elftal doelman, gebracht, nadat hem na mens een aantal bewonderaars een fraaie kans met de geel-zwarte kleu ren van Vite-sse werd aangeboden. Ruim half drie stelden zich de vol gende elftellen op: Oost-Nederland: Göbel (Vitesse) doel; Koezen (Vitesse) en Wijnveldt (U. D.) achter; van Laar (Vitesse), Bnkkeï (Wilhelmina) en Wijnmalen (Quick) midden; Camper TItsingh (G. V. C.); Synja (Quick), Geul (G. V. C.), 3. r. d. Vinne (G. V. C.) en Van Berckel, (Quick), voor. West-Du itschland: Löfimer (F. C. M. Gladbach). doel: Breuer fF. C. AB- mannia Aachen) en Koenen (Bonner Fusballvereïn) achter; Schilttne (Duis burger Sp. V.) Reich (Cölner Rallsp. V.) en Schwagmeyer (Dusseldorfer F- C.). midden; Schieffer fCölner B. C.), Urnbneh (F. C. M. Gladbach). H. Fi scher (Duisb. Sp. V.), Lochmüller (Duisb. Sp. V.), en W. Fischer (Duis- burger Sp.), voör. Scheidsrechter de heer H. J. Wil ling, grensrechters de heeren W. P. A. v. Voorst v. Beest en Paul Schroe- der. Aanvoerders deï beide elftallen res pectievelijk Bakker en Schilling. FEUILLETON De hertog was koel, phleginatiscb, uiteret voorzichtig in woord en daad, verried nooit emoties, was edelmoedig en toch niet roekeloos. De Prins, die een betrekkelijk arm man was ge weest tot eenige weken vóór den tijd, waarop dit verhaal begint, en die eenigszins onverwacht het vermogen en do groote bezittingen van het vor stendom Helmburg-Wftllen erfde, was trotsch, zenuwachtig, stoutmoedig, resoluut zoo nu en dan door over- fijngevoeligheid overslaande tot moe deloosheid. Deze beide mannen, de éen blond en de ander donker, hiel den elkaar in evenwicht Zij vulden elkaar treffend aan, zoowel in uitor- 1 ijk als ln karakter. Het was de morgen van den dag na het bal. Eenige uren geleden was het opgehouden met sneeuwen, en de roo- de zon deed vergeefsche moeite om door den dikken mist heen te dringen. Do groote haven van Dursdorf leek op een tooneel uit het sprookjesland de schepen, de lange rij Dakhulzen langs de kaden, waren in een geheim zinnig, half doorzichtig waas gehuld. Door dit wazig licht gezien leken de besneeuwde daken en masten hun pro- zakleed verwisseld te hebbèn met een dracht uit het sprookjesland. Zoo nu en dan liet zich een misthoorn hooren of het schril gefluit van een stoom boot verbrak de eigenaardige stilte, die met mist schijnt samen te gaan. Er was geen wind. Die was met de laatste sneeuwvlok verdwenen. De lucht scheen bijna warm, ofschoon de thermometer nog beneden hel vries punt stond een gevolg van de totale afwezigheid van wind en het nade rend doorbreken van de zon. Prins Maurits stond een sigaar roo- kend, over de borstwering van de „Enchantress" to leunen. Onder hem kabbelde het water, kabbelde tegen de zijdon van het groote stoomjacht. Bij vorige 'egenheden was de Hertog van Longlands naar Dursdorf gegaan om zichzelf een genoegen te doen. Ditmaal was hij alleen gekomen om toe te geven aan een half geuiten wensch van zijn vriend. Prins Mau rits. De laatste was er J i i:-" naar. om zijn gevoelens onder woor den te brengen, hoeveel te minder de dingen, die het meest geheiligde hoek je van zijn hart betroffen maar de hertog had te lang met hem omge gaan om niet uit kleine uitlatingen, do ware bedoeling te begrijpen. Tot nu toe had de prins nooit gele genheid gehad, om de stad in te gaan, ols do „Enchantress" voor de haven van Dursdorf lag. De hertog ging dan alleen. Ditmaal was hun komst het werk van den prins geweest. Sinds hij Vorst van Helmburg-Wallen was ge worden, was er een soort van onge duld over hem gekomen, om een be zoek te brengen aan de hoofdstad van Amphalia. Had de eenigszins onver- wochle verandering in zijn gevoelens tol Dursdorf misschien iets uit te staan met de wisseling van fortuin, waardoor hij ki een oogenblik van een afstammeling van een stamhuis ver anderd was in het hoofd daarvan, waardoor hem een groot vermogen en een Europeesche positie geschonken werd in plaats van betrekkelijke ar moede en obscuriteit Manrits had den hertog nooit eon syllabe verteld van zijn goed verbor gen aspiraties en van de wilde heap ia zijn optimistische oogenblikken cu zij waren zeldzaam en van de wanhoop van zijn gezond verstand. Toch wist de hertog, dat hij deze twee laatste jaren roekeloozer was ge weest met zijn leven, dat hij dikwijls de eenzaamheid had geprefereerd ven gezelschap, dat er vaak een me lancholieke blik in zijn oogen log, die altijd aandoenlijk is bij een sterk man, die zijn ziel tot geduld weot te dwingen. De hertog trachtte niet zijn geheim te weten te komen, bekend te worden met do macht, die zoo'n in vloed op het bestaan van zijn vriend scheen te hebben. In stilte voelde hij met zijn vriend mee. zonder den sleu tel, die een dergelijke ervaring in zijn leven hem zou hebben verschaft want hij had er geen. De hertog vroeg niets, en de prins gaf niets. Maar de sleutel lag in de balzaal van de Engelsche Ambassade. Daar van moest de Hertog overtuigd zijn. Prins Maurits was met zijn gedach ten niet bij het geheimzinnig natuur tafereel, dai zich voor zijn oogen op deel. Hij dacht aan twee laar gele den. Wat Helena Yan Amphalia niet kon voelen voor dat onvergetelijk inci dent in het park van Gronborg Castle stond met onuitwischbare letters ge grift in den geest van den prins. In één enkel uur waren er aandoenin gen in hem wakker geworden, die sinds zijn jongelingsjaren volkomen sluimerend waren gebleven; de schoonheid en hulpeloosheid, zijn eigen tijdelijke aanwezigheid en hoognoodige hulp. dn alles te zamen genomen, had 'n gevolg, waarvan hij zich nog niet dadelijk bewust was ge weest op het oogenblik zelf, maar dat zijn toppunt vond in latere overden kingen en ontledingen. Soms is liefde het gevolg van lang durige ondervinding. Dagelijksche omgang en kameraadschappelijkheid zijn de ouders van deze variëteit van den alles beheerschenden invloed der wereld. Maar veel vaker is liefde het resultaat van een plotselinge verlich ting der ziel, het licht van een blik semschicht, die in tot nu toe onbe kende hoekjes doordringt. Van dien dag af had Maurits zich gewonnen gegeven voor het licht schijnende uit een vrouwengelaat, en haar zou hij blijven vereeren. haar alleen zou hij trouw blijven, zoolang hij adem had, om te leven en lief te hebben. Bijna twee jaar lang had hij geen hoop meer gehad, toen plotseling was dat veranderd. De mogelijkJieid van het vervullen zijner dierbaarste wen- schen was bij hein opgekomen. Prins Maurits durfde zijn oogen niet zoo hoog opheffen als waartoe zijn hart lieni aanzettemaar de Vorst van Helmburg-Wallen kon dat wel niet eenige hoop op succes wagen. Toen was de gelegenheid gunstig geweest op het bal, de ontmoeting, hot ge sprek onder den troonhemel, waar van maar enkele volzinnen in deze bladzijden genoemd zijn. Hoe ver was hij nu Wat was het resultaat Hij had daar niet meer idéo van dan hot glimmende dek onder zijn voeten, het plassende water om liet jacht hoon. Want om de geheimen van een vrou wenziel te lezen is altijd al moeilijk geweest, maar om re te lezen als zij geheimen zijn voor de vrouw zelf is een taak, die boven iemands krachten gaat. De koningin was in de stille nach telijke uren aan haar gedachten over gelaten. Zij wist welke vrouw zoq dat niet weten dat Prins Mau rits haar liefhad. Wat z.ij niet wist, was haar eigen antwoord op deze ge vleugelde boodschap van den liefdei god. De geheimzinnige mist om hem been, waardoor alle voorwerpen on werkelijk schenen was eenigszins te vergelijken met den toestand, waarin de geest van de koningin van Ampha lia verkeerde. De hertog kwam naderbij en tikU zijn vriend op den schouder. Vir-d je het niet koud Laten w^ aan wal 'raan en een stevig© wande ling maken. Het ijs op de kanalen zat nog wel niet houden, anders zoudez wij een tocht op schaatsen kunne» maken Do hertog had Maurits ee* poos lang in 't oog gehouden, eu w tot de conclusie gekomen, dat het hco( tijd werd een eind te maken aan de» droonicnjen. Het was een zielstoa stand, die hem zelf vreemd was, wan John, hertog van Longlands, was ©af acteur in het levensdrama met weinir phantasle. Toch was hij dien morgei in zijn kooi liggend bijna tot droom* rijen overgegaan. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5