NIEUWS° en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8532 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 14 APRIL 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der *0)^*-5x Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JffAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandI.60 Bfol'roil^ts" voor plaatsingen a contant. G&iïustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem" 1 I I I 037H AA&lÉiife3\€ Redactie e" Adrainisiratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buifenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NI MM ER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 15 APRIL. Kruisstraat 45: Tuberculose-muse- um geopend van 25 uur. Biosc. theater, Gr. Markt: Bios- coipv oorstellingen, 3 en 8 uur. Stadsnieuws HET TUBERCULOSE- MUSEUM. Morgenmiddag te half vijf zal het tubercu lose-m useum voor liet publiek gesloten worden. Daarna heeft de «ffficieele sluiting plaats. Het museum gaat nu naar Hilver sum. ,.J. J. C r e m e r". De Koninklijke Letterlievende Ver- eenigiug „J. J. Cremer". te Haarlem, zal haar 30-jarig bestaan luisterrijk vieren, door het houden van een Noord-Zuid-Nederlandschen tooneel- wed9trijd, waaraan 10 vereenigingen zullen deelnemen. De vereenigmg „Cremer" zal het seizoen 19111912 openen en sluiten, eoodat in het sei zoen 1911—1912 zullen gegeven wor den twaalf voorstellingen en één bal- znasqué. De prijzen zullen zijn als volgt: lsto prijs 500 met gouden medaille 2do prijs 250 met verguld zilveren me daille 3de prijs 100 met zilveren medaille, beuevens pej-soneele me dailles. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen tex ojjenbure kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van D. W. D. II. Snoek, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dun sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan den Harmenjansweg No. 55. Valsche Rijksdaalder. Hedenmorgen ontving onze admi nistratie bij de betaling van een ad vertentie een rijksdaalder, die bij on derzoek valsch bleek. De man, die hem in betaling gaf, heeft het stuk meteen vernietigd. Benoeming. De beer J. II. van der Goes, tijde lijk ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot klerk 2e klasse ter provinciale griffie van Noord-Hol land. 1 M ei-feest. In de Woensdagavond gehouden verga lering van de afdeeliug Haar lem van de Nederlandsche Yereeni- ging lot afschaffing van alcoholhou dende dranken werd besloten tot deelncnung aan de 1-Mei-dag-betoo- «ing. Het Werkiiedea-Begleneiit. Van meer dan éen lezer ontvangen wij in den laatsten tijd klachten over het lang uitblijven van de beslissing over de wijzigingen in het werklieden- xeglemeut. Onwelwillende veronderstellingen worden door belanghebbenden daar aan vastgeknoopt. Ten onrechte. Maai- dut het wel héél lang duurt, dat het le lang duurt, daarmee zijn wij het eens Te zoeken naar den persoon of de personen, aan wie daarvun de schuld kan worden gege- veu, is een onmogelijko zaak, omdat hieraan tal van conunissies en per sonen te pas gekomen zijn. De laat ste aanleiding tot vertraging ligt in het vroeger genomen Raadsbesluit, dat de zaak nog in de afdeelingen zou worden behandeld. Toen die af- deeliiigsvergadenngen plaats had den. wureu zij wegens de volledigheid der voorbereiding elders, feitelijk overbodig geworden, maar moesten, ter nakoming van het Raadsbesluit, toch gehouden wordeu. Met hun na sleep van afdeelingsrajiporten en be- antw-Kirding daarvan door B. en W. Op die laatste is nu het wachten. Zoodru die verscheuen is, kunnen do verschillende voorstellen in den Raad worden gebracht. In hot belang van de gemeente-werklieden, die natuur lijk baken naar een (gunstige) beslis sing. wonschen wij hier nog eens op spoed aan te dringen. Maar tegelijk voegen wij er bij. dat Belanghebbenden geen financies- le schade door het langzaam verloop zullen lijden. Een hunner schrijft ons. dat de gemeente-werklieden vreezen. dat de terugwerkende kracht nu zal gelden van 1911, inplaats van 1910 af. Daarvan kan geen sprake we zen wat eenmaal beloofd is, blijft beloofd. Maar toch kunnen wij ons zeer goed voorstellen, dat de gemeente-werklie den haken naar de oplossing van de ze voor hen zoo belangrijke zaak. Het is daarom, dat wij bescheiden, maar met den ernst der overtuiging, op spoed aandringen bij allen, die in staat zijn dezen te bevorderen. Nuttige handwerken. Voor 't examen te 's-Gravenhage is geslaagd mej. J. Smit te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een portemonnaie met inhoud, aan het Bureau van politie. Een waschliisl, T. Kiaart, Gen. De la Reyst'raat 31. Een zilveren insigne, P. Groen, K. Lakenstraat 28 B. Een kinderhandschoen, J. C. Zeven, Zijl weg 22. Een witte rozenkrans, A. van der Velden, Kruisweg 37. Een rapporten boekje, II. van Roon, Brouwersstraat 7 B. Een gummibal, B. VVeber, Baljuws laan 16. Goed afgeloopen. Door den heer A. J. L., koffiehuis- houder, wonende in de Lange Poel laan, waren bij den drogist een aan tal wormkoekjes gekocht, die voor een 3-jarig kind bestemd waren. Het kind gebruikte er één, maar slaagde er later in, nog een 8-tal andere binnen zijn bereik te krijgen, die het even eens opat. Natuurlijk, dat zulk een dosis geen zeer goede gevolgen had. Het kind kreeg krampen, en werd op medisch advies naar het Gasthuis vervoerd. Daar was het spoedig genezen. „Voora-llenderH. IJ. S. M." Den 27en dezer maand zal de ver kiezing plaats hebben van leden van het hoofdbestuur van de Coöperatieve Veroeniging „Voor allen der H. IJ. S. M.", door periodieke aftreding van de heeren J. Heil Jr., te Amsterdam, Van Lunteren, te Amersfoort, D. M. Swart te Amsterdam, en G. Vrij', te Haarlem. De drie laatstgenoemde heeren stel len zich niet herkiesbaar, terwijl bij enkele candidaatstelling de heer Heil herkozen Is. „DeOnthoudersbazul n". In de gisteravond gehouden bijeen komst van de rauziekvereeniging „De Onthoudersbazuiuwerd door den heer H. Pieters, wegens vertrek naar Amerika, afscheid genomen uls voor zitter der vereeniging. Door den heer Blankwater werd een woord gespro ken tot den scheidenden voorzitter, waarin dank gebracht werd voor al hetgeen door hem voor de vereeniging was gedaan. TRAM-ONGELUKKEN. Hedenmiddag om kwart over twaal ven reed het driewielig motor-rijtuig C 72 van den heer Th. J. Schoemaker uit de Jansstraat, uit de Van Eeden straat de TempeLiersstraat in, juist tegen een electrische tram, komend van Zandvoort. In de auto zaten een heer en da me, welke laatste stuurde. Zij ver klaarde de tram niet te hebben hoo- reh aankomen. Het voorgedeelte van het motor-voertuig werd ineen ge drukt Daar de wagonvoerder spoedig ge rond had, werd erger voorkomen. De inzittenden bleven van schrik op de plaats waar zij waren. Toen de heer Pothoven, inspecteur van ver voer aankwam, zette hij met behulp vah eenige wegwerkers het lichte voertuigje op zij, nadat de tram ach teruit gereden was. Ook dit ongeluk is dus, gelijk dat van gisteravond, zonder het minste persoonlijk letsel afgeloopen. Vannacht om half één "gebeurde er een ongeval met de electrische tram op de Kaasmarkt. Bij de losplaats van de stoomboot-onderneming van de fir ma Bus was een petroleumvat over de Tails gerold. Een tramvvaecn, die met een flinke vaart aanrijden kwam, lK>lste op het vat en ontspoorde Het achtergedeelte van den wagen sl^eg tegen een paal van het electrische booglicht, met zulk een cevvpld, dat het Ijzeren gevaarte In drie stukken brak. Het bovengedeelte kwam op een schuit terecht, maar veroorzaakte daar weinig schade. De tramwagen werd ook niet ernstig beschadigd, alleen een treeplank brak. In den wagen zat een heer. Hi| noch de wagenvoerder of conducteur be kwamen letsel. EEUWFEEST KRELAGE. Naar ons wordt meegedeeld, zal de tentoonstelling betreffende het eeuw feest dei' firma Krelage voor belang stellenden te bezichtigen zijn op Za terdag dos namiddags van S—5 uur, en op de beide Paaschdagen des na middags van 25 uur. Gedureude de ze drie dagen is de iugang uitsluitend aan de Bloemhofsiruat, tweede hek. De tentoonstelling, waaraan verbon den is een expositie van afgesneden bloemen van het seizoen, waaronder verscheidene nieuwe aanwinsten der firma, zal ook de eerstvolgende we ken nog geojiend blijven. iZie verder Stadsnieuws onder laat- ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Waarschuwing. De burgemeester van Bloemendaal waarschuwt tegen het in onderhande ling treden met de zich noemende Maatschappij „Avicultura", verzeke ring op elk gebied door productie, welke tc Overveen gevestigd zou zijn. doch aldaar noch bekend, noch ge vestigd is. Vanwege die maatschappij worden annonces geplaatst, waarbij gevraagd worden agenten, en het schijnt, blij kens de circulaire, die men ontvangt, als men met die maatschappij in cor respondentie treedt, om als agent aangesteld te mogen worden, alleen te doen te zijn om bet geld, dat men storten moet, alvorens tot agent aan gesteld te kunnen worden. CiTeL"). SCHOTEN. Door de politie is tegen een vracht rijder proces-verbaaJ opgemaakt we gens het gebruiken van een paard als trekkracht op noudeioos kwellende wijze. Het beest, mager en afgeleefd, had groote gaten iu borst en schoft, zoodat het treurig was om aan te zien. Het is toen algespannen en naai' den stal geleid. SANTPOORT. Gistermiddag omstreeks 1 uur is bij do Jan Gijzenvaart een 4-jarig jon gentje sjitilonde in een sloot geraakt. De heer Eisner, die daar juist pas seerde. begaf zich gekleed te water, en slaagde er in, het knaapje te red den. De kleine drenkeling werd naar zijn huis gebracht HEEMSTEDE. Drankwet Door B. en W. is afwijzend beschikt op het adres van mej E. A. van Vel- sen, om vergunning van drankver koop in een perceel in de Westerhout straat BENNEBROEK. Uitslag van de gehouden aanbeste ding voor het leveren en stellen van eene draadafscheiding aan de noord zijde van den Zwarten Weg D. Iloogenbirk A Zoon, f 487. W. Th. Blom. 1527. J. P. Krenning. f5G8. W. Krenning. f 528. J. Kollerie, f 547 N. Wildschut, 1654. Aan den laagsten inschrijver D. Hoogenbirk is het werk gegund. TT AAR LEMMER! JEDE. Mond- en klauwzeer is nu ook uit gebroken op een hofstede in den Waarderpolder bij Haarlem. Ruim 31/2 H.A. wel- of hooiland in den InlaagpoJder brachten in publie ke veiling de aanzienlijke som van f 12050 op. VELSEN. De „St.-Crt" bevat de Kon. goedge keurde statuten van de Coöperatieve Verbruiks- en Productie-Vereeniging ,,De Eendracht", te Velscn. De vereeniging heeft ten doel om aan hare leden onvervalschte benoo- dlgdheden van o'Jkeji anrd en van goe de hoedanigheid te verschaffen, als mede om de algemeene belangen der leden te bevorderen. Zij houdt zich echter buiten alle po litiek en -odsdienst. Om dat d°el te bereiken treft de ver eeniging zoodanige maatregelen roept zij zulke inrichtingen in het ven, als de omstandigheden wensche- 1 ij k maken en de geldmiddelen ver oorloven. Deze inrichtingen kunnen zijn zoo wel bedrijven die voortbrengen, als wel, die welke alleen den verkoop van artikelen beoogen. Zooveel mogelijk geschiedt de ver koop met een matige winst, tegen door het bestuur vastgestelde prijzen. De verkoop heeft ook aan mot- leden plaats, zonder dat zij echter aanspraak kunnen maken op eenige uilkcoriug van de winst UMUIDEN. Mnziek-concours 26 Juni—3 Juli. Door het hoofdbestuur van den Pro vincialen Bond zijn uitgenoodigd om een feestcommissie te vormen, de heeren J. J. Knaap, Ds. E. Peketma, voorzitter V. v. V„ A. M. Roggeband, en 11. Slegtkamp, die de uitnoodiging hebben aangenomen. Het laat zich aanzien, dat het een goed feest zal worden, omdat van vele zijden medewerking is toegezegd. Ook de Harmonievereeniging Cres cendo te Limrnen zal aan liet con cours deelnemen. Loodsafhaaldienst. De afhaaldienst van loodsen van naar zee vertrekkende stoomschepen die tot heden per vlet gebeurde, is thans definitief vervangen door een s'.oom-afhaaldienst, die wordt ver richt door de sleepboot Assistent van den sleejjdienst Zurmühlen te Amster dam. Staking. Nog gedurig laten zich de gevolgen van de groote staking in het etoom- visscherijbedrijf gevoelen. Zoo weigerde Donderdagmiddag het stokerspersoneel van den stoomtraw ler Swift H 186, onlangs aangekocht door den heer J. Fennell, alhier, met den trawler naar zee te gaan, omdat als machinist was aangenomen K.. te Haarlem, een ongeorganiseerde, die tijdens de groote staking toch heeft gevaren. De afdeeling IJmuider van den Alg. Nederlandschen Zeemansbond eischt het onmiddellijk ontslag van den ma chinist. Pokken aan boord. Men meldt aan de „TeL" Gisteravond half zeven is alhier binnengekomen het Engelsche stoom schip „Iran", van Rangoon naar Am sterdam, waarop zich onderweg een viertal pokken gevallen hebben voor gedaan. De zieken zijn te Portland aan wal gezet, terwijl het stoomschip werd gedesinfecteerdl Het schip werd bij aankomst te IJ- muiden onmiddellijk onder streng toezicht Kesteld van rijks-, gemeente en havenjKilitie, die ieder verhinder den vod booid te gaan of zich aan boord te begeven. Het ligt thans m quarantaine en reeds is te IJ muidon aangekomen dr. Hamburger, inspec teur van bet geneeskundig toezicht, die mot den quarantaine-dokter, den Ju-er Bok, een nauwkeurig onderzoek zal instellen. Volgens den Engelschen vice-consul alhier hebben deze ziekteverschijnse len niets uitstaande met Indische pokkeu Te Port-Said werden bij een zich aan boord bevindend inlander pok ken geconstateerd. De geJieele in landse L< bemanning van het schip weid daarop gevaccineerd, doch ue zich aan boord bevindende Europea nen wilden zich aan die behandeling niet onderwerper. Te Portland heeft men toen de bovenvermelde vier pa tiënten aan wal moeten zetten. Het sciup ligt thans, gelijk reeds gezegd werd, te IJmuidcn in obser vatie. Ieder, die van boord wil of het schip wenscht te bezoeken, heeft zich aan een Inenting te onderwerpen. De zaak is bij lange na niet zoo ernstig als over 't algemeen gevreesd wordt. Binnenland EERSTE KAMER. De Prov. Staten van Zuid-Holland zullen op 4 Mei bijeenkomen, o.a. een lid der Eerste Kamer te kiezen in de vacature baron Sweerts, Commissaris der Koningin benoemd. STANDBEELD TSAAR PETER DE GROOTE. Het standbeeld van Tsaar Peter de Groote wordt dezer dagen te Zaan dam verwacht. De officieele onthulling en over dracht aan de gemeente zullen plaats hebben op 2 Mei. 70 JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. Luchies en A. Huis jes te Hoogeveen, heeft gisteren zijn 70-jarige echtvereeniging herdacht. De man is 90 de vrouw 92 jaar. SLECHT BEGIN. De nieuwe stoomboot Stanfries 9, van Groningen naar Edam, is op haar eerste reis omgeslagen. Alle bla den van do schroef zijn gebroken. INTERNUNTIUS TE 's-GRAVEN- HAGE. Belgische bladen melden, dat Mgr. Tacci Porcelli, pauselijk nuntius te Brussel, door den Paus is benoemd tot Internuntius te 's-Gravenhage. De Tijd heeft naar de Juistheid van hel bericht ter bevoegder plaatse geïnformeerd an er de volkomen be vestiging van vernomen. Mgr. Tacci Porcelli zal te Brussel blijven wonen en van daar uit den H. Stoel bij het Nederlandsche Hof ver tegenwoordigen. DE BOOKMAKERS. B. en W. van Vlissingen hebben een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin verzocht wordt de bepaling, dat de bookmakers moeten vertrekken tot een lateren datum en minstens drie jaar uit te stellen, of, zoo de re- geering daartoe onverhoopt niet be reid mocht zijn, het wetsontwerp, zoo als het thans luidt, niet aan te ne- EEN KAPERSCHEEPJE. De rivierpolitie te Rotterdam ho-ft aangehouden het Westlandsche aak scheepje „De Vior Gebr eders". Aan boord van dit scheepje bevonden zich drie broeders, kooplieden, en een losse ■erkman Bij onderzoek vond de politie op 't scheepje zeven zakken rogge, die de opvarenden, volgens hun zeggen, van schippers hebben gekocht Het vaar tuig scheen overigens wel een soort kapel-scheepje, want de bemanning had de beschikking over een dubi,el- loopsjachtgeweer, geluden revolvers, electrische zaklantaarns, een nacht kijker en vilten- en gununipantoffels. Verder waren aan boord een weeg schaal, gewichten en ledige zakken. De vier opvarenden zj^n yoorloopig vastgehouden. EEN BUITENKANSJE. Bij het opruimen van het puin van het door de gemeente aangekochte huis van W. Goossens te Helmond, werd onder de plavuizen een bedrag van f 850 gevonden in guldens en rijksdaalders met het jaartal 1848. GEVALLEN. Naar het gasthuis te Amsterdam Is per rijwielbrancard vervoerd een Juf frouw, die op de Rozengracht aldaar op een tramwagen van lijn 3 wilde stappen, doch vieL Een hersenschud ding en inwendige kneuzingen zijn gee ou sta tee rd. AANRANDING. 's Middags vroeg een tweetal good- geklcedc mannen in de Schevening- sche boschjes aan een dame naar den weg en hoe laat het was. Tegelijk werd aan de dame een toschje met geldswaarde ontrukt Een leerling van de II. B. S. snelde toe en wist door zijn moedig oplredt een der roovers te grijpen en boven dien rich den tweede van 't lijf te houden. De politie arresteerde een der aan randers, Juist den man die 't taschje had. TENTOONSTELLING DER NED. BANKETBAKKERSBEDIEN- DENVEREENIG1NG. Het uitvoerend comité der Nationa le Banketbakkei ij Tentoonstelling te Amsterdam deelt ons mede, dal tot nu toe 56 medailles beschikbaar zijn gesteld, waaronder een groote zilve ren van H. M. de Koningin, een groo te zilveren van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, een zilveren en een bronzen van H. M. de Koningin- Moeder. De tentoonstelling zal geopend wor den -op Dinsdag 9 Mei door den be schermheer der ten toonstelling, deu heer O- Reygers, algemeen secretaris der Nederlandsche Banketbakkers- vereeniging. BRANDEN. Tc Rustenburg (N.-H.) zijn afge brand de huizen van Plat en Visser, onder éen dak. Zij waren laag ver zekerd. TEGEN DE TABAKSBELASTING. De Kamer van Arbeid voor den Kieirihajidei te Rotterdam waar onder ressorteeren die bedrijven van den kleinhandel, welke met reeds hun vertegenwoordiging vindon in eenige andere Kanier van Arbeid te Rotterdam heelt een adres aan den Minister van Financiën gezon den. waarin geschreven wordt, dat zij met verbazing en leedwezen te vens kennis nam van het Ontwerp yo.ii Wet tot heffing van een Dcbiet- recht op Tabak, zooais dit door den Minister bij de Tweede Kamer der Stolen-Generaal werd ingediend. De Kamer van Arbeid meent, ne vens de vele stemmen, welke zich in middels tegen deze plannen hebben doen hooren, ook harerzijds een en ander Diet zonder opmerking mag worden voorbijgegaan en zij er diens volgens, meer speciaal in het belang der winkeliers en verkoopere van ta bak en sigaren, bij den Minister ten sterkste op aandringt, meergenoemd Ontwerp van Wet wel te willen terug nemen. als schadelijk voor de belan gen der kleinhandelaars in tabak en sigaren, alsmede voor hun onderge schikten. DE STUWADOORSWET. De Scheeps- en Bootwerkersvereenl- ging „Eensgezindheid" te Zaandam, verzoekt in een adres aan den minis ter van Landbouw en aan de Tweede Kamer, dat bovenbedoeld ontwerp voor de haven van Zaandam niet tot wet zal worden verheven. Tevens dringt adressante er bij den Minister op aan, dat aan de thans fungeerende controleurs van den ha venarbeid eenige wettelijke bevoegd heid zaJ worden verleend, daar dat haars inziens doeltreffender en prac- tischer zal werken dan het ontwerp- Stuwadoorswet RIJTUIGFABRIKANTEN EN WAGENMAKERS. In een te Utrecht gehouden, druk bezochte, vergadering van rijtuigfa brikanten en wagenmakers werd op gericht de „Onderlinge Risico-Veroe niging voor rijtuigfabrikanten, wa genmakers en werkgevers in aanver wante bedrijven", met het doel om gezamenlijk te dragen de kosten, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. De nieuwe combinatie zal zich als 42ste Risico-Vereeniging aansluiten h;i de Centrale Werkgevers Risico- Bank te Amsterdam. DE EERSTE GF.R KERK IN LIMBURG. Op Paaschmaandag zal te Venlo da Eerste Gereformeerde Kerk In Lira burg in gebruik worden genomen. Da.' W. Bosch, van Almkerk, zal als voor zitter van deputaten voor den Evan- gelisatiearbeid in Noord-Brabant en Limburg, de feestrede uitspreken. DE HAAGSCHE DELI-CLUB. 3e in den laatsten tijd meermalen ter sprake gekomen sociëteit „De De- liclub" schijnt nu toch te zullen ver dwijnen, althans het perceel, waarin zij tot dusver sedert geruimen tijd ge vestigd was, is in andere handen overgegaan. Pers Overzicht MEELRECHTEN. De (C.-H.) Nederlander schrijft: Het wil ons werkelijk voorkomen, dat de minister nooit een invoerrecht op tarwe en roggebloem zou hebben voorgesteld, indien het hem niet aan de juiste nractische voorlichting ont broken had. Naar onze meening behoeven de linksche bladen zich dan ook heusch niet zoo druk te maken over de tegen strijdigheden in de uitingen van mr. Kolkman. Wij betwijfelen niet, dal de Minis ter voorstander van vrijen Invoer van eerste levensbehoeften is gebleven, en daarom verwachten wij. dat bij nader inzien hii wel op dit deel van zijn wetsvoorstel zal terugkomen. Wij ho pen het ten minste. Sport en Wedstrijden DE VLIEGTOCHT LONDEN— PARIJS. Pierre Prier, de aviateur, die van Hendon naar Issy-les-Moulineaux (460 KM.) vloog, vertelt in de „Ma- tin" over dezen tocht het volgende: „Tot mijn reis was sedert 1 L2 maand besloten, maar het slechte ne der heeft m ijtot nu toe verhinderd op te stijgen. Acht dagen geleden was ik van plan de vlucht te ondernemen, maar ik hoorde op het oogenblik, dat ik vertrekken zou, dat er boven de zee een dikke mist was. Eindelijk besloot ik, na telefoni sche berichten uit Dover, den tocht aan te vangen, nadat ik aan de ma chine het toestel van Leblanc van den „Circuit de l'Est" een inrich ting had geplaatst, om op zee te kunnen drijven, een kaart van 160 M. lengte in de machine gelegd en een kompas had geplaatst. Na 25 K.M. gevlogen te hebben ontdekte ik dat er iets niet in orde was met de benzine en keerde terug. Ik gebruikte daarna mijn middag maal en vertrok om 1 u. 37 min. Daar het in Engeland verboden Is boven de steden te vliegen, koerste ik naar het Oosten. Terwijl ik voor bij Chatham vloog, bemerkte ik de oorlogsschepen, die daar gestation- neerd zijn; ik ging op 500 M. boven de oude kathedraal van Canterbury 1 en weldra bemerkte ik den toren van Dover, waarbij, twintig maanden ge leden, mijn leermeester Blériot, na het Kanaal overgevlogen te zijn, daalde. Om het Kanaal over te vliegen, steeg ik tot 1200 M.t ten einde in staat te zijn, in geval van een „pan ne" tijd te hebben in de nabijheid van een schip te dalen. Ik meende,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1