HARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. VRIJDAG 14 APRIL 1911 Binnenland CHRISTELIJKE GEMEENTE WERKLIEDEN Do Christelijk© Bond van Neder land sche Gemeentewerklieden heeft te Utrecht zijn tweede algerneene ver- Kadering gehouden. De voorzitter, de heer A. Twigt, wees er in zijn openingswoord op, dut het ledental van den Bond in het algemeen hetzelfde is gebleven en de toestand in de meeste afdeelingon uit stekend is, en vooral de gemeente politiek in de den leden geestverwante politieke partijen door hen goed on der de oogen moet worden gezien. De aftredende bestuursleden, de heercn E. Overbeek, uit Haarlem, en G. Bakker, uit Amsterdam, werden met groote meerderheid herkozen. In zake het voorstel-Zaandam, dat de vergadering de wen schel Ijkhe id overwege van het aanstellen van een bezoldigd propagandist, werd beslo ten, dat het bondsbestuur na inge steld onderzoek met voorstellen dien aangaande zal komen. Naar aanleiding van desbetreffende voorstellen werd l>esloten, het punt aansluiting bij het Christel ij k-Natio- naal Vakverbond, in overweging te nemen tot de volgende jaarvergade ring. De bondssecretaris, de heer W. v. d. Have, hield vervolgens een inlei ding over het onderwerp „Medezeg genschap". Aan het bondsbestuur word opge dragen krachtige actie te voeren voor het verkrijgen (door een billijke rege ling) van ouderdoms-, weduwen- en weezenpensioen voor gemeente-amb tenaren en -werklieden. In beginsel werd besloten tot fede ratieve werking tnsschen de hoofd besturen van den R.-K. en den Chris telijker! Bond van Nederlandsche Ge meentewerklieden. 'Besloten werd de volgende jnarver- gadojing te Amersfoort te houden. "T STER GEVAL TE LEIDEN. Men meldt ons uit Leiden no gerechtelijke schouwing van hot liik van den heer TL, die onder ver- 'd.aehfc o'os.'^ndieh"den gestorven is. hoeft niets bijzonders aan het licht gebracht. Er is don ook toestemming gegeven tot begraven. VOGRLWET. Een wetsontwerp is ingediend hou dende bepalingen tot bescherming van in het. wild levende vogels. Blijkens de Memorie van Toelich ting he-ft de wet van 25 Mei 18S0, ge wijzigd bij de wet van 15 April 1886, waarbij de Nederlandsche wolgever zich bezig hoeft gehouden met de re geling van dit onderwerp, niet aan de gekoesterde verwachtingen beant woord. in hot leven geroepen om den achteruitgang van de voor den land bouw nuttige vogels te keereu, is zij hiertoe onmachtig gebleken. In die mate zelfs is de vogelstand sedert ver minderd, dat van alle zijden, speciaal van den kant van den practischen landbouw, wordt aangedrongen op een ingrijpen van den wetgever nu het nog tijd is. Op dubbelen grondslag algerneene vogelbescherming en toetreding \an Nederland tot de Conventie van Pa rijs is het nieuwe wetsvoorstel opge bouwd. Kievitseieren zullen niet langer ge raapt mogen worden dan tot 16 April. Het rapen van meeuweneieren wordt gebonden aan een bepaalden tijd (10 Mei tot 15 Juni). Het houden van bepaalde soorten van vogels in de kooi nio.et naar het stellig oordeel van den Minister geoor loofd blijven. In vele gezinnen, ook van do amisten, maakt de aanwezig heid van een merel ol een sijsje <ie woning vroolijker. Het houden van vogels in de kooi is een der primitie ve vormen, waarin de liefde voor de vogels zich openbaart. Deze liefde nu moet in het belang van den land bouw worden aangekweekt. De \er- gunningen tot het dooden van vogels en tot het verstoren hunner nesten, indien deze schade toebrengen of overlast veroorzaken, worden ver leend door den Burgemeester die tot het vangen, vervoeren en verhande len van kooivogels door den Commis saris der Koningin. Door een algemeen en maatregel van bestuur zal het vangen en dooden van vogels in massa en het dooden door geuieengevaarlijke stoffen worden te gengegaan. Het ligt in 's Ministers bedoeling, zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot bescherming van andere voor den landbouw nuttige diersoorten te doen samenstellen, waardoor de wet van 1880 in haar geheel zal komen te ver vallen. De ganzen worden als wild be schouwd e>n voorgesteld, deze in art 17 der J achtwet op te nemen. Koloniën 't Complot !n Surinamo. Den 18e'n Maart was het O. M., waargenomen door den procureur- generaal mr. S. J. Visser aan het woord, die de bewering van den hoofdbeklaagde bestreed, dat de be volking als haren wil had geopen baard, dat Suriname een vrijstaat zou zijn. De procureur-generaal zet te uiteen hoe grenzeloos naief en lichtvaardig de hoofdbeklaagde (Kil- linger) bij den opzet van zijn plan is te werk gegaan en stelde de vraag of hot niet diep treurig is, dat ten gevol ge van deze dolle plannen over zoo menige familie rouw is gekomen. Omtrent de aanleiding tot het com plot zeide de procureur-generaal, dat Kiilinger op de openbaro rechtzitting met zijn verklaring als het ware openlijk èn het Opperbestuur in Ne derland èn het Bestuur in de kolonie heeft aangeklaagd, immers Kiilinger heeft verklaard: dat de economische toestand slecht genoemd moet wor den, dat er corruptie bestaat, en bei de wel in zulk een mate, dat een re- volutionnalre omverwerping van het bestaande gezag alleen redding kan brengen. Kiilinger heeft tot staving vaü deze beweringen slechts alge meenheden teu beste gegeven; bepaal de feiten, die hij noemde, betroffen de venvaa"rloozing van enkele hy giënische belangen. Een vergelijking van Paramaribo met Deme'rara, van onze met andere West-Indische kolo niën volt niet ten onzen nadeele uit. Een oogen blik aannemende, hetgeen door velen wordt beweerd, dat de toestand der kolonie op het oogonblik slecht genoemd moet worden, dan meent spreker dat een onpartijdig onderzoek behoort uit te maken wie en wat de schuld daarvan draagt- Hij meent verder, dat de oorzaak van den slechten toestand ligt'in al les dat vooraf is gegaan, rosdegene ratie, de ongelukkige ligging va'n 't land, de plotselinge overgang van slaven tot vrijo menschen [hoezeer de afschaffing dor slavernij ook valt toe te juichen); het gemis aan soli dariteitsgevoel bij de bevolking en het gebrek aan initiatief; een niet bestaand veveenigingsJeven. Maar 't bestuur heeft hierin geen schuld. Sp'r. eindigde dit gedeelte van zijn rede met de aanhaling van de uit spraak van Thiers: Elk volk heeft do regeering, die het verdient. Killinger's recept om do kolonie door revolutie te helpen, deugt niet, zeide spr. Het is, om juridisch te spreken, een poging met een absoluut ondeug delijk middel. Wil de Surinaamsche kolonie een betere toekomst tegemoet gaan, da'n moet zij blijven een Nederlansche kolonie. Tot de qualificatie van het feit ko- me'nde, zeide de procureur-generaal: Ecnig niet alleen in de annalen der Surinaamsche jurisprudentie, maar ook in de criminaliteit van geheel Europa, is het delict hetwelk u ter berechting wordt voorgelegd. In het gewone spraakgebruik wordt dit feit „hoogverraad" genoemd. Spreker verklaarde toch in Kiilin ger geen boef te zien, maar meer een hyper-idealist, vol met grootsche we reldschokkende plannen. Alvorens requisitoir te nemen, wil ik. zeide mr. Visser, een verklaring afleggen. Als procureur-generaal moet ik natuurlijk de st'raf eischen die de wet stelt. Ik we'nsch echter te verkla ren, dot ik principieel tegenstander ben cn blijf van de doodstraf, zoozeer zelfs, dat ik een oogonblik geaarzeld heb deze zaak op mij te nemen. Niets zal mij dan ook aangenamer zijn, dat na de uitspraak van het vo'nnis door uw Hof naar recht en rede te vellen, ambtelijk mede te werken harde vonnis te verzachten." Ten slotte concludeerde het Open baar Ministerie tot schuldig verkla ring aan het misdrijf van samen spanning die de verandering der re geering ten doel heeft, en requireer- de, zooals reeds uit het Hbld bekend is, veroordeel van alle zeven be schuldigden tut de straffe des doods, uit te voeren ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, en mot aanplakking van het vonnis. De beschuldigden hoorden het re quisitoir aa'n zonder eenig toeken van ontroering. Den volgenden dag, 19 Maart, was Killinger's verdediger, de praktizijn Fernandes, aan het woord. Uitvoerig betoogde spreker voorts dat hier niet de elementen aanwezig zijn, die de wet voor samenspanning eischt. In het tweede gedeelte van zijn pleidooi kwam verdediger op tegen den laster waaraan Kiilinger heeft blootgestaan. Kiilinger was een hyper-idealist met dolzinnige denkbeelden, maar zijn bedoeli'ng was om goed te doen. Hij sloot zich aan bij het Openbaar Ministerie, dat gesproken hoeft van een poging met een ondeugdelijk middel. Maar dan is het feit ook niet strafbaa"r! Kapitein Hirschmann, commandant der troepen ?n Suriname heeft boven dien nog als deskundige verklaard, dat *n overrompeling der kazerne niet gelukt zou zijn. Verdediger behandelde ten slotte de vraag of de l>esehnldigden toere kenbaar moeten geacht worden, of er termen bestaan voor een psychia trisch onderzoek. Volgens verdediger bestond hiervoor alle reden. Tiet publiek juichte den pleiter toe. Den 20sien Maart was het woord aan den praktizijn Coutinho, als ver dediger van Jatan, Hughes en Spor- teslede. Ook deze verdediger vroeg vrijspraak voor zijn cliënten. Hij zei de aan het slot van zijn pleidooi, dal a's er hersenschimmige plannen ge maakt worden, die geen wezenlijk gevaar opleveren, de bedoeling van de wet niet kan zijn de deelnemers van zoo'n dolzinnig plan met den dood te straffen. Is het zelfs geen dwaasheid, om zoon plan ernstig op te nemen, en te doen alsof dergelijke bespottelijke ondernemingen inderdaad een drei gend gevaar opleveren voor onze maatschappij? Spreker besloot met esn aanhaling uit Chauveau en He- lie, luidende: een veroordeeling op een plan dat geen gevolg had kunnen hebben, zou een vergissing zijn die een enorm gevaar oplevert voor het recht! Ook na dit pleidooi applaudisseerde het publiek. Mr. Visser, bracht in zijn repliek hulde aan de welsprekendheid der verdedigers, onder aanhaling van een opmerking van Schopenhaue'r, die zeide: De pleiters in de rechtszaal hebben dit met de vrouwen gemeen, dat zij gewoonlijk het welsprekendst ziin naarmate zij meer ongelijk heb ben. Wat de kwestie van toerekenings vatbaarheid betreft, wees spreker er op, dat psychiatrisch onderzoek niet voorgeschreven is. De wet laat het oordeel daaromtrent over aan den rechter. Wil het Hof zulk onderzoek gelas ten, spreker zou zich niet verzetten. Spreker voor zich achtte echter niet voldoende motieven voor zulk onder zoek aanwezig. Hierna werd de behandeling geslo ten verklaard en de uitspraak be paald op .Maandag 27 Maart. Bij het wegrijden der beschuldig den werden dezen gegroet door de me nigxe, doch zonder dat betoogingen plaats hadden. De West heeft In haar nummer van 24 Maart reeds een. artikel over „De psychologie in de zaak-Killmgar". Wij nemen in verband met het ver zoek van den verdediger om een psy chiatrisch onderzoek naar den gees- Itestoestand van beklaagde Kiilinger te doen instellen, er het volgende uit over: „Na Lien lange muahden van voor arrest, heeft eindelijk de openbare !>ohandeling van de zaak-Killinger c.s. plaats gehad. Men heeft gezegd dat die behuilde ling „verrassingen" zou brengen. Inderdaad is dat het geval ge weest. En wel Ln die mate, dat wij ons thans gedrongen voelen, een woord in 't midden te brengen, nog vóór het Hof van Justitie eene beslis sing neemt." „Naast het vermoeden, dat men hier te doen had met een plan voort gesproten uit het brein van een ab normaal persoon, was natuurlijk ook ruimte voor een andere opvatting. De mogelijkheid bestond ook, dat men in Kiilinger had te zien een 9lu- wen bedrieger, die allerminst het lielang der kolonie zocht, doch slechts op eigen voordeel uit was." „Maar wat blijkt ter terechtzitting? Dat er een zeer merkwaardig at test bestaat van een zeuuwarta uit Zwitserland, die Kiilinger drie jaar geleden heeft behandeld. Begrijpen wij die verklaring goed, dan heeft men vermoedelijk in Kii linger te zien, het slachtoffer Yan een ziekte die als een der grootste geesels der menschheid wordt be schouwd. Een ziekte die in vele ge vallen in het derde stadium de herse nen aantast, zoodat de lijder volsla gen krankzinnig sterft. Het attest van Dr. Schindler, brengt naar onze meening, opnieuw maar ihaus met den meesten nadruk 't vermoeden van ontoerekeningsvat baarheid op den voorgrond. Het is onze innige overtuiging, die wij ons gedrongen voelen uit te spreken, dat hier zonder nader deskundig onderzoek geen veroor deeling mag volgen. DE TOESTAND IN SURINAME. Naar aanleiding van den eiscii van het openbaar ministerie brengt ,.De West" het een en ander in het mid den o a betreffende mogelijke on toerekenbaarheid van den - hoofd schuldige. Kiilinger, en vervolgt dan Ten slotte iets over de "houding van het publiek, liet was ook een verras sing, dat Kiilinger c. s. herhaaldelijk levendig door de menigte werden toe gejuicht, terwijl toch ieder welden kend mensch zijn onrWentelingsplan moest afkeuren. Is de bevolking dan revoluüonnair gezind Wij durven die vraag beslist ont kennend ie beantwoorden. Maar er heerscht groote en voor een deel gegronde ontevredenheid. De sympathie voor Kiilinger c, s. die op dit o ogenblik bij de massa aan wezig is spruit hieruit voort, dar men in hem den man ziet, die door oen daad al was het dan een krankzinnige uaad de bestaande ontevredenheid tot uiting wilde bren gen. In dit opzicht moge deze droeve zaak een waarschuwing zijn voor het bestuur. Daar gebeuren dingen in Suriname, die zelfs de zachtzinnigste bevolking ten slotte tot verzet zullen prikkelen. Wij noemen slechts drie zaken men handhaaft hoofdambtenaren, wier verregaande onlcuhde het land tonnen gouds kóst" men laat corruptie 'voortbestaan, die volgens de publieke opinie sedert jaren bekend is men voert bij Koninklijk Besluit een verlofregeling.in; die met twee maten meet, ten* nadeele der ingebo ren ambtenaren. Ziedaar enkele bestaande en ge grond? grieven, die psychologisch de gemoedsgesteldheid der bevolking verklaren, zooals die bij dit geding tot uiting is gekomen. Gelukkig zijn het alle grieven, die door een wijs en rechtvaardig bestuur kunnen worden weggenomen, zonder dat daarvoor noodig is revolutie, wel ke wij. als alle geweld, hartgrondig verfoeien. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor liet doctoraal examen in de scheikundo de lieer J an Smitvoor het eerste gedeelte- arts-examen de heer R- E. W iereuga. Geslaagd voor het candid aots-exa- men in de Litt. faculteit O. S. Bouma. Utrecht. Gesl. cand. ex. Ned. Lett mej. M. Crolaset [met lof). INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den iniender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zioh niet aansprakelijk. Geachte Heer Hoofdredacteur, In Uw O. O. H. van heden liebt u veel aandacht geschonkon aan de door mij op touw gezette onderne ming. Ik kan niet anders dan dat waardeeren. De mate van waardee ring zou echter grooter geweest zijn, als u gewacht hadt, tot u wat meer van de zaak wist. Bij het onderhoud dat ik met u mocht hebben, hebt u mij reeds ongeveer hetzelfde gezegd. Dat was ra. i. voldoende. Ik heb daarop geantwoord en zal mijn voordeel met uw mededeelingen doen. Verder heb lk getracht, u mijn plan nen ten opzichte van „Kunst aan den Werkenden Stand" duidelijk te Door reeds nu eenigszins stem ming te gaan maken tegen de zaak, hebt u geen vriendelijke daad ver richt. Het is maar gelukkig, dat er tal van bekende en hooggeachte; stadgenooten zijn, die mij steunen en niet, in plaats daarvan, een zaak die nog slechts in voorbereiding is, wat de verdere regeling ten minste be treft, te gaan bekritieken. De aïbeid die door de voorbereiding van de door mij voorgestane zaak wordt vereïscht. mag geacht worden van dien aard te zijn, dat belemmering, reeds nu, niet direct billijk kan worden genoemd. Even wil ik er op wijzen, dat ik in de bewuste cir culaire niet heb gezegd, dat u i t- sluitend „sterren" zouden optre den. Ik heb gemeend, voor de noo- dicre afwisseling te moeten zorgen. Üm reeds thans, nog vóór de uitvoe ring, in een courant een onvriende lijkheid te pas te brengen aan het adres van een der medewerkers (om wiens optreden mij door velen werd gevraagd!) zal wel bezwaarlijk beschouwd kunnen wroden, als te zijn in overeenstemming :net de hier en daar in uw artikel voorkomende woorden van sympa- :Iiie, die daardoor, tot mijn leedwe zen, een onzuivere'n klank krijgen. Uw stuk ware minder contradictoir geweest, als die woorden uw pen niet waren ontvloden. Uw meening dat 60 cents voor een werkman [waarbij nog 60 cents komt voür zijn vrouw en wellicht nog 60 cent voor zijn dochter), om een ope ra te gaan hooren, n i e t te veel Is, kan ik onmogelijk deelen. Ik spreek den wensch uit, dat uw muziekrecensent een uitnoodiging om de soirée op 23 April bij te wonen, zal willen aanvaarden en dat hij ter men zal vinden, om de uitvoering welgeslaagd te noemen. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. dr., J. EGGINK Dz., Haarlem, 12 April 1911. Het blijkt maar weer opnieuw, dat niets moeilijker is, dan iemand er van te overtuigen, dat men een zaak critiseert uit sympathie daarvoor, oni haar te brongen daar, waar men meent dat zij wezen moet. Stemming tegen des heer en Egginks plannen te maken was mijn bedoeling niet en is het resultaat van mijn zeer wa&rdeerend artikel ook stellig niet geweest. De heer Eggink evenwel treedt in het openbaar op met zijn zijn plannen, waarvoor hij den steun en de belangstelling inroept van iedereen in Haarlem, ook van de pers. Zou ik dan niet het recht hebben van critiek op het oogonblik, dat ik zelf kies? D© geachte inzender zal het in gemoede niet kunnen vol houden. Er kan dus van onvriendelijkheid, noch van onbillijkheid sprake zijn. Ook niet tegenover een van de mede werkers. Het zijn heusrh niet al! jd, zelfs in den regel niet. de beste vrien den van een zaak, die er over zwij gen of den ondernemer naar der mond praten. Ik heb wel vertrouwen dat de heer Eggink nog in zal zien dat ruiterlijke critiek beter is. i C. P» Sport en Wedstrijden HET VOETBALSPEL. De pers- en propoganda-eommiss van den Ned. Voetbalbond heeft ec handig belangwekkend boekje uitg geven, waarin is opgenomen een re» van den abt Graaf de Ribaucourt, op het Internationale Congres v lichamelijke opvoeding dat in den nier van 't vong jaar ie Brussel pla had, de voordeelen en de beteeken van het voetbalspel op een treffen» en scherp geformuleerde wijze w. uiteen te zetten. De abt sprak in die rede op de e-. ste plaats over de ongelukkeu, die naar men zegt het spel veroorzaak Die ongelukken worden zegt D Ribaucourt, die ook leeraa aan lu katholiek seminarium le Mechelen in de eerste plaats veroorzaak doordat de jongelui den echten spot geest missen. Velen hunner, die de schuld drag- dezer ongelukken en 't zijn bijn. altijd dezelfden, die zich aan dat euv» schuldig maken lijkt het beier e "n tegenstander een ongeluk te tra pen, dan hem een goal le laten m ken. Een goede leiding kan hier ze veel uitwerken, en bij fair kalm sj blijven de ongevallen tot een min mum beperkt. Wanneer de scheids rechter den gevaarlijken speler waar schuwt, en bij herhaling den scliu, digc schorst, zal het kwaad spoed, verdwijnen. Tevens moet men me voor de spovt-idee en voor eigen i chaamsoniwitokebne spelen, du voor de club. en voor niets ander dan de zege. De studie lijdt onder de voetbal sport zeker niet. Integendeel. He voetbalspel versterkt den geest, e: geeft voor de volgende studie weei nieuwe krachten. Het spel geeft om spanning, maakt weer frisch en voed' dan zicnzelf in de goede richung op Do voordeelen kuu het spel ziji talrijk. Hel draagt hoogèlijk hij to. de nioreele vornnug van oen jonge: man, juist omdat het zooveel \ut hem vordert. Hij, die een goed spele wil worden, moet er aan gewen»© het geiieel van den wedsiryd in 't u< te houden, in de eerste plaats om de. bal goed te plaatsen, hem te geven aan den speler, die er "t meeste voor deel mee doen kan. Hij moet tevens kunuen besluiten wat iiïj te doen heeft, en het besluit ten uitvoer bren gen. De paring dezer eigenschappen komt in het dagelijksch leven zeer te pas. Dan komt daar nog bij het-zich- zolf-wegcijferen, Hij moet niet op dei voorgrond willen treden, roaar dooi wat voor zijn elftal 't meest nuttig is Aan den scheidsrechter moet de spe Ier zich geheel onderwerpen: hier is dus een leerschool van tucht. Dan krijgt de speler uithoudings vermogen. Lichamelijke vermoeid heid of smart leert hij verdragen, en na 'n nederlaag mag hij niet nalate: den overwinnaar toe te juichen. Vroeg in de jeugd moet met he' spel begonnen worden. Hoe vroege men de eigenschappen, die het \oe; balspel geeft, aankweekt, hoe beter. Het lichamelijk voordeel, dat hc: spel verschaft, is groot Het wordt ii: vole weersgesteldheden gespeeld, en dat hardt Het menschelijk organisme wondt door het voetbalspel op inderdaad ideale wijze ontwikkeld. HOCKEY. UtrechtColumbines Ladies He key Club, 54. AMSTERDAMSCHE VLIEG WEER. De Fransche aviateur Legagneu? heeft, naar het comité der Amster- darnsche vliegweek meedeelt, nu het contract geteekend, zoodat op ,.Ro- zeuoord" nu komen vliegen de Hol lander Koolhoven en de Franschen Ha'nriot en Legagneux. EEN PRINS IN EEN VLIEGMACHINE. Op liet vliegterrein to Dun.istud maakte Eulen een vlucht niet prim Heinrich van Pruisen. De vliegmu chine, welke een zeer groote sm-meid NIAAëi CANADA! Do beroemde Canadeesche no. 1 harde tarwe is aan dit hooge percentage stikstof den groote» roem verschuldigd, welken deze soort over de geh..-»-!e wereld geniet". 1-Ict, succes dor wintertarwe deed ge durende de laatste vier jaren den „trek" naar deze stroken ontstaan, waardoor de prijzen van a doll, pol acre voortdurend stegen. Men kan denken welke fortuinen hierdoor ge maakt werden en nog te maken zijn, daar 1 II.A. tegen den prijs van 25 doil. per acre, slechts 156.25 kost. Heel wat billijker dan do prijzen der beste Holland sche gronden! (1 II. A. is pl.m. 2 1/2 acres). De trek naar „het laatste beste Westen" is slechts aangevangen en men zal hier eene groote herhaling v.ien van hetgeen in Colorado, Nieuw- Mexico, Utah en Californië gesel i.icd- dc. Door de groote en verzekerde pro ductiviteit dezer gronden, zullen de prijzen dezer thans goedkoop aange boden terreinen belangrijk in waarde toenemen en den kooper van lieden niet alleen een groot jaarlijksch di vidend bezorgen, doch binnen een klein aantal jaren eene lielangrijke winst. In genoemde Staten wondt voor dergelijke bcvloeibare terreinen, van mindere kwaliteit reeds 100 doll, tot 125 doll, per acre betaald. De waarde van het land hangt ge heel af van het productie -verm ogen, en als uien nagaat wat deze gronden op het gebied van tarwe, rogge, hm ver, aardappelen, alfalfa, bieten enz. kunuen opbrengen, daarbij voegende de resultaten van boterfabrikage, kip pen, varkens en paardon-fokkerij on vetweiderij, dan verwondero men zich niet, dat velen naar dit land trekken. Gedurende 1906 werden door de spoor weginaa lach app ij en 1642.000 acres land verkocht, »lus nog vele honderdduizenden acres door andore landmaatschappijen. Van de 832.000 personen, die zich gedurende de jaren 1896—1906 in Ca nada vestigden, kwamen 273.000 prac- tisclie boeren van over de grenzen dor Vercenigde Staten en dit cijfer is voor oningewijden hot beste bewijs van en de mooiste reclame voor de vruchtbaarheid dezer Canadeesche gronden. Men kan denken met welke leede oogen Uncle Sam deze verhui zing zijner zonen gadeslaat, waarbij nog komt, dat zoovele personen uit Europa niet meer aan de Veroenigde Staten denken, doch direct naar Ca nada trokken. De Amerikaan is niet ontevreden over zijn geboorteland: politieke, noch godsdienstige overwegingen, noch ge brek aan succes zijn do ï'edenen zij ner uittocht. Integendeel, do meeste Amerikaan- sche boeren deden goede zaken. Voor hunne gezondheid verhuizen zij even min. De reden is. dat zij voor iedere acre grond in hun land, 4 A 5 acre van den prachtigs ten bodem kunnen krijgen in Canada met vooruitzicht up groote oogsten en met absolute zekerheid eener grooie waardever meerdering hunner terreinen. Zij we ten, d.it voor hunne zonen deze ge legenheid niet aieer zal bestaan, daar over 10 jaren alle goede terreinen verkocht zullen zijn. Zij weten, de Gouveriiementsstatïstieken wijzen het aan, dat b.v. de tarwe-opbrengst, per acre 2040 bushels bedraagt en dat de kosten van landbewerking, zaad, oogsten onz. op pLm. 8.00 doll, per acre gerekend worden. Zij kunnen dus gemakkelijk uitrekenen, dat er bij een opbrengst van 25 bushels per acre, verkocht tegen 60 dollarcents per bushel (de prijs voor goede tarwe zal dit jaar minstens 95 dollarcents bedrogen), een winst van 7.00 doll. l>er acre overblijft. De monschen kunnen voortgaan met 't bouwen van steden.doch vrucht baren bodem kunnen zij nog niet schoppen en dit is de groote oorzaak, dat dergelijk vruchtbaar land in waarde moet toenemen, Geen wonder dus, dat men. dit land bc zei rende en met de boeren spreken de, overal opgewekte gezichten ziet en dat een ieder zich gelukkig ge voelt. Het is een genot, zulk een wel vaart te mogen aanschouwen. De ste den verrijzen als paddestoelen uit den grond en bevolken zich met onge- De Canadian Pacific Railw. Co., de Grand Trunk Canadian Northern wedijveren in den aanleg van nieuwe lijnen. Geen wonder, dat in aankoop van stadsperceelen ook schatten te verdienen zijn. Gaandeweg ziet men op de „farms" betere huizen bouwen, nieuwe stallen verrijzen. Kleeding, inrichting der huizen enz. enz., het zijn demonstra tion eener grooie welvaart in dit nog zoo jonge land. De vraag: „Hoe is het klimaat?'' is lioogst natuurlijk, want hij velen wekt de naam Canada reeds een ge voel van koude op. Als men de kaart even te rhand wil nemen, dan zal men gemakkelijker te overtuigen zijn van de grootte dezer „Dominion" en tevens zien, dat Zuidelijk Alberta, gelegen op ongeveer dezelfde Noor derbreedte als Nederland, in vergelij king met de andere provinciën, door de nabijheid van liet Rotsgebergte, een bijzondere plaats inuoemt. De koude in den winter toch, wordt daar getemperd dooi- de West- of Chinook- wind, welke de warmte der Japan-' sche Golfstroom door genoemd geberg te naar de vlakte brengt en over deze stroken waait,-waar vroeger de Chi nook-Indianen woonden. Deze wind brengt warmte en doet de sneeuw in ongelooflijk korten tijd smelten. De sneeuwval in dit deel is trouwens zoo gering, dat sleden 's win tors hoogst zelden gebruikt worden «n dat het vee gewoonlijk blijft «ra zen. De lucht is droog en helder met bijna nooit ontbrekende» zonne- schiju. ln MaartApril wordt het ploegen hervat. Einde Mei tot begin Augustus zijn regenmaanden en bedraagt de regen- vul 15 tot 22 Eng. duimen; in 1902 het zeldzame aantal van 35. De maanden Augustus—November munten gewoonlijk uit door prachtig weder en helderen zonneschijn. De hooge ligging van dit plateau (2300—3400 voet( brengt zuivere berg lucht met zich en sluit malaria uit. Voor personen met zwakke longen is het een herstellingsoord. Ook aan den landbouw komt deze zuivere berglucht ten goede. De snelle verrotting der plantaardige stoffen wordt tegengehouden en hierdoor wordt de buitengewone vruchtbaar heid dezer gronden verklaard. De koele temperatuur 's nachts en de lange lieete dagen helpen de» groei van het graan, hetwelk in pl.m. 100 'dagen rijpt. Voeg hierbij bovenge- noemden regenval en men heeft een verklaring der goede resultaten dezer tarwe-, haver- an gerstvolden. De ontwikkeling der wintertarwe- cultuur dateert van 1903, toen plotse ling de roep opging over de enorme resultaten. Begonnen mot een op brengst van eentgc duizenden bushels zal dit Jaar de oogst 900.000 bushels bedragen. De» soort tarwe beet het Alberta Red" en heeft een groote vermaard heid verworven. De expert-koop.': s Chicago en de Hooidgraauinspvcic-ut vonden deze soort zoo mooi, dut z;j als een buitengewone kwaliteit, no. 1 geclassificeerd werd. Op la tic bon w- tentoonstelhagen wordt deze soort vergeleken met monsters van alle streken der Veroenigde Staten en is reeds met de gouden medaille be kroond. Ter vergelijking met de productie van eenige andere Europeeeche cn Noord-Anierikoansche Staten, is h-! interessant de volgende stnrisri-vhe gegevens, door de Hegeeriiïjf t> pnbli- ceerd. te vermelden, uitge»!:- i in bushels per acre. Jaar Tarwe Haver Gersi Ver. Staten 1903 12.9 28.4 26.4 1904 12.5 32.1 27.2 Oregon 1905 18.6 24.1 St.— Montana 1905 23.8 413 S3. Utah 1905 26.4 39.8 37.— Kansas 1005 13.6 27.1 22. North Dakota 1905 14.— 58.9 28.— Rusland 19*3 10.6 17.7 l7.5 1904 11.5 25-7 14.4 Oostenrijk 1908 17 7 2«.4 24 7 1904 19 5 24 3 22.9 Alberta 1903 2! W 35.67 26.50 J9C4 .8.33 52.58 '26.12 1905 21.03 85.67 *8 50 19iyri S3 34 40.82 29.04 Calgarr district VrA 23.22 29IV 31.42 1905 32.18 43.41 52.-^ W0Ó 42 - 31.- CStot Yolgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9