SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. Voetbal. Hockey. Korfbal. liucbtvaart. Bcbaken, Gymnastiek, i I I i 1 1 FEUILLETON KONINGIN HELENA Nederlandscb8 Voetbalbond. HAABLBM—SPARTA, 2—1. Do voetbal wonderen zijn do wereld nog niet uit, vooral niet bij onze Roodbroeken. Daar hebben ze me Zondag Sparta, de kampioen, versla gen 1 Wie had 't durven hopen 't Is waar, de overwinning is op 't kantje ai geweest, maar.... de twee puntjes op het ranglijstje zijn bin nen. En daar komt het toch op aan Sparta was met een vrij sterk elftal opgekomen, alleen De Korver was niet aanwezig. De Rotterdammers kwamen in het veld met Poth, Weltevreden, De Bruyn, Boerdam, Ruffelse, Vermeulen, Van der Wolk De Groot, Vermeer, Teschmacher en Jurgene. Onze stadgenooten hadden vrijwel .het gewone clubje. Het waren Phillpse, J. Haak, Bouwmeester, Houtkooper, Bakker, A. Haak, Healey, Veen, De Wolff, Serné, Utannark. Onder de oogen van een talrijk pu bliek werd precies 2 uur begonnen. Plciziorig dat op tijd beginnen 3 Ook p! izierig was het mooie weer, maar minder aangenaam de sterke wind, die dwars over het veld stond, en nogal veel afbreuk deed aan 't ape'. Enfin, volmaakt is nu eenmaal niets. Noch het Haarlem-, noch het Sparta-elftaL Dit bleek al spoedig, nadat de bal aan het rollen was gebracht. Het Sparta-team zat over het algemeen wel goed in elkaar en spoelde nogal flink samen. Toch werd geen kampioensspel te zien gegeven, gewoon cloorsnee-le-klasse-spel. Bij Iiaarlem was de voorhoede veel min der dan die van de Rotterdammers, maar de verdediging was veel en veel beter. Dit verschil in krachten heeft den geheelen wedstrijd boheerscht Afwisselend deden de Haarlemmers en Rotterdammers aanvallen. Hot spel verplaatste zich snel en beide keepers werden om het eens sterk figuurlijk uit te drukken aan den tand gevoeld. Utermark had in het begin de lief hebberij, om nogaJ uit te loopen. Het wegwerken van den bal met de bee- nen gelukte hem telkens, maar toch is in zoo'n geval handen-werk voor een doelverdediger veel zekerder. De Haarlemsche verdediging hield zich kranig. De middenlinie was puik in orde, en ook het back-stel mocht er zijn. De Wolff kon tegen de Spar tanen niet zijn gewone mooie spel Seven, meer voldeed dan ook Sernó, ie niet voor een geruchtje A-er- va ard ls. Veel gevaarlijke aanvallen op liet Haarlem-doel liepen nu op niets uit. De oij zen hadden bij dit verdedigen ook wel het geluk aan hun zijde. Eens sprong, bij een gevaarlijke schermutseling A-oor doel, de bal tweemaal achter elkaar tegen de pa len, zonder in het net te belanden. Zonder geluk vaart niemand wel De voorhoede van Haarlem was, locals gewoonlijk, niet schitterend. Philipse werkte voor de rust wel aardig, Jur Haak ook, maar de ande ren muntten met uit. Het opbrengen van den bal was goed, maar voor het doelZullen de Roodbroeken nooit leeren schutters te worden Eenige mooie kansen een pracht kans zelfs 1 werden dan ook onbe nut gelaten. Toch was het Haarlem, die de lei ding nam. Na een half uur speiens kv. am er weer eens een pittige aan val der roodbroeken, dien Jur Haak bekroonde met een zeker doelpunt. Haarlem de leiding. Het publiek natuurlijk voor 4/5 Haarlem-enthousi ast I gaf in lulde toejuichingen z'u verrassing en vreugde te kennen. Dit succesje moedigde onze stadge- nooten flink aan en hun aanvallen werden nog talrijker. Het mocht ovenwei niet gelukken, om voor de rust nog een puntje te maken. Sparta onaangenaam verrast begon met nog wat meer vuur te spe len. maar ook dit bleef zonder suc ces. Met 1—0 ln het voordeel van Haar lem werd gerust en van goal ver wisseld. 't Zou een zware strijd voor de on zen worden, om den voorsprong te be houden Daarom vuurden de omstan ders de spelers flink aan. Dat scheen wel te helpen, want de roodbroeken speelden over het algemeen vol vuur. Het zwakke punt bleef evenwel de voorhoede Nu was Bakker aan de wind-vrije wing een der besten, en Averd door Philipse niet veel uitge voerd. Bouwmeester en Houtkooper waren zichtbaar vermoeid. Met veel inspanning werd vooral door de midden linie en verdediging gewerkt, om den bal zoover mogelijk van Haarlem's veste af te houden. Niet steeds gelukte dat, maar toch Averd heel verdienstelijk gewerkt. Vele toeschouwers stonden de mi nuten te teilen, want elke minuut, die Haarlem stand hield, maakte de kans op een overwinning grooter. Een kort poosje speelde Sparta slechts met 10 man, omdat Teschma cher buiten geA-echt gesteld werd. Niet lang evenwel, want Van Dalsum viel ln. Toen het elftal weer compleet was, scheen Sparta or aJies op te gaan zetten. Haarlem was nu eu dan een beetje ingesloten en het werd voorde verdedigers heel zwaar spelen Eon tegenpunt van Sporta kon niet uitblijven. Twintig minuten voor tija moest Utermark bezwijken voor een schot van De Groot. Nu was 't weer gelijk 11. De Haarlem-supporters waren in angst en vreezen. De kane op een overwinning weg Nog hoop op een gelijk spel 'I Nu begonnen de roodbroeken even- Avei allen te verrassen. De voorhoede kwam in volle actie en menige» pit tige aanval werd gedaan. Een dezer werd met een goal bekroond. Weer was Jur Haak de held hij ontving voor het mooie schot zeer luide hul digingen, Haarlem weer de leiding I Nu was er nog slechts kort te spelen. Bouw meester werd in de verdediging te ruggetrokken en hoewel Sparta nog fanatiek aanviel en Haai tem eenigo benauwde oogenblikjes dooistond, de onzen behielden den voorsprong. liet tijdsein klonk en Haarlem had gewonnen. De Haarlemmers hadden wel een beetje geluk gehad, maar toch is de overwinning verdiend. Bravo, Haarlemmers I Zoo wordt het eind van 't seizoen nog goed Over de spelers kunnen we kort zijn. na hetgeen we reeds van hen geschreven hebben. Bij Haarlem Ava- ren Jur Haak, Sernó en Healey de sterren, maar ook A. llaak, Veen, De Woiff eu Utermark werkten verdien stelijk. Bij Sparta dat als kampioen nog- aJ legen \-iel muntten Boerdam, Ruffelse, De* Groot en Vermeer uit QUICK—H. F. C 1—2. De laatste wedstrijd, dien de H. F. C. dit seizoen in de residentie te spe len liad, is door de blauw-witte Haar lemmers gewonnen. Maai werkelijk niet, omdat de Spanjaardslaners be ter waren Fortuna heeft op de meest eenzijdige wijze ingegrepen al haar lonkjes en lachjes had de Lotsgodin ditmaal voor de H. F. C."ers, en de Quick er 8 verwaardigde ze met geen blik. Voor rust al gaf ze Triebel's ballen een zeer ongewenschte wending, en na de pauze was al het wanhopige werken der Quickers absoluut ver geefs, ofschoon ze H. F. C. tijden lang ingesloten hielden. Toch moet men niet denken, dat der H F. C. naar recht slechts de neder laag beschoren zou zijn Integendeel, de blauwbroeken konden op een ge lijk spel minstens aanspraak maken. Ze hebben kranig gewerkt, vooral de verdediging had na rust een zware taak, en daarvan kweet ze zich uit stekend. Laat ons het verloop van den strijd geregeld meedeelon, en daarvoor van den tegenwoordigen tijd gebruik maken. Als het twee uur geslagen heeft, blijkt uit het groote aantal aanwezi gen, dat velen zich den verren tocht langs de stoffige Beeklaau getroost hadden. Het weer is uitstekend; jam mer is hat alleen, dot over het onbe schermde veld der Huilenburgers een harde van doel-tot-doel-staande wind waait. De H. F. C. hoeft dien eerst mee. De volgende elftallen treden op 't sein A'an scheidsrechter Tromp kwart na tweeën binnen de krijtlijnen Quick Ferzenaar, Klicks, Otten, Loos, Bosschari, Stempels, Welcker, Triebei, Richelle, Japikse, i Tieinstra. H. F. C. Jacques Francken, Monnus Francken Laan, La Bastide, Reydon, Le Sueur, Kimmijser, v. Spengler, Van Snchtelen, Adé Venvey, Mooy. H. F. C. gaat dadelijk met vaart af en bmnen éen nnuuut moet ai een hoekschop op Quick's doel genomen worden. Die corner levert evenwel niets op. Het spel is don een heelen tijd lang weinig belangwekkend het blijft een vrij saai heen en weer trap pen de bal is in het midden eu uo beide doellieden brengen hun tijd door in werklooze rust. Dut d o 1 c e far niente duurt voor den Quick-keeper echter zoo lang met, want langzaam maar zeker beginnen de Haarlemmers de overhand te krij gen. Een paar hoekschoppen hebben wel geen succes, maar de bal blijft tocli gevaarlijk lang om het Quick - doel zweven. Een goed schot van Jacques Francken krijgt Ferzenaar al gauw te stoppen. Houdt hij dat schot al, weldra bezwijkt de Haagsche doelman voor een geweldig harden lagen kogel van MannuB. De keeper had het leder al in de handen, maar kon het toch niet geheel meester worden, en zoo rolde het kalm het doel in (01). H. F. C. wordt nu geholpen dooi den wind zeer gevaarlijk, terwijl de Quiok-voorhoede al heel weinig presteert. Welcker voert bijna niets uit en de andereu zijn ook niet bijzonder Ln de verdediging schit teren evenwel Otten eu Bosschart. Een ver schot van La Bastide scheert even ovër de lat, maar de bal kan bijna niet weggewerkt wor den, omdat de Hanenburgera geheel ingesloten zijn. Adé Verwey, zendt zelfs een bal in zijn schot wordt j echter gehouden. Het werken van Le Sueur valt op deze speler begint meer en meer zyu groote capacitei- ten te ontplooien. Maiuius Franc- ken schiet eerst tegen Stempels aan, I en van diens corpus springt hel le der bijna in het Haagsche doel Ferzenaar weet den bu! nog j-uist on schadelijk te muken; ook een schot van Le Sueur wordt door den Quic ker op correcte wijze weggewerkt. Dan weet Quick zich los te wur men; Triebei krijgt den bal vrij en staat allen nog voor Mooy, die maar niet probeert te redden, omdat het toch vergeefs zou zijn. Een kreet van teleurstelling gaat op als de blauwwitte Hagenaar zelfs deze kans nog verknoeit door naast te schieten* en die teleurstelling wordt grooter als dezelfde 3peler even later wederom knoeit. Even voor half-time schiet La Bastide hard den tweeden bal in Quick s net (ft—2). Een zeer mooi doelpunt. Na de pauze verandert het tooneal dadelijk; Quick is nu de aanvallen de, H. F. C. verdedigende partij. Nog geen twee minuten is gespeeld of uit een scrimmage hoeft Ri chelle reeds een tegenpunt geforceeTd U-2). En dan komt voor de H. F. C.'ers een harde kamp, dien zij dank zij schitterend verdedigen uitnemend doorstaan al ls 't ook dat het Haar lemsche doel dikwerf op zeer geluk kige wijze ontsnapt Mooy stopt verschillende harde schoten en Adé Verwey toont een verwonderlijke t'rapvastheid, waarvoor hij trouwens al meer bekend wordt. Van Suchtelen houdt zich buitengewoon goed. Heel H. F. C. verdedigt ten slotte, en de wanhopigste Quick-aanvallen leiden tot geen enkel resultaat. Het publiek brult en loeit om een goaltje vergeefs, het H. F. C.-doel is ontoegankelijk. Als Tromp het einde aankondigt, heeft H. F. C. ge wonnen. Bij d8 Haarlemmers waren allen uitstekend vooral de verdediging gaf staaltjes van buitengewoon kun nen. Bij Quick voldeden Otten en Bos schart het best de anderen waren matig ook de keeper. De voorhoede was het zwakste deel van 't team Welcker en Trie bei de minsten. Scheidsrechter Tromp als steeds, dat ls te zeggcu, uitstekend. OVERZICHT. De dag van gisterën was voor de sport een belangrijke In het Westen werden vier wedstrijden gespeeld: de Haarlemsche clubs behaalden beide een 21-overwinning. Vooral de ,,Haarlem"-zoge was zeer onver wacht. De nederlaag doet Sparta weinig kwaad- de Rotterdammers staan vast op de eerste plaats. V. O. C. verspeelde tegen de H. V. V. een punt; de geel-zwarte Hagenaars speelde nu voor de negende maal ge lijk. De Bred.'ische Derby werd door Vielocltos zooals te verwachten was met sprekende cijfers gewon nen. Den Haag- Quick—H. F. C., 1—2. Haarlem: HaarlemSparta, 21. Rotterdam: V. O. C.—H. V. V., 1-1 Breda: Velocitas—'t Zesde, 5—0. De stand ln de Westelijke 1ste klas se is thans: d te i verl. Sparta 17 12 3 2 27 61—18 1.59 V. 0. C. 17 8 7 2 23 37—23 1.35 Velocitas 17 9 3 5 21 36—25 1.23 H. B. S. 19 9 5 5 23 38—32 1,21 II. F. C. 19 8 5 6 21 34—32 1.10 Haarlem 19 6 7 6 19 34—36 1.— D. F. C. 20 9 2 9 20 32—39 1.— 11. V. V. 19 4 9 6 17 39—36 0.89 Quick 19 5 7 7 17 31—40 0.89 Hercules 18 2 4 12 8 10-^1 0.44 't Zesde 20 2 3 15 8 13-52 0.40 In het Oosten gebeurden zonderlin ge dingen, wat betreft de promotie naar de Oostelijke eerste klasse. De kersversche Oostelijke le klasser Z. A. C., liet zich door Go Ahead op oigen terrein kloppen, waardoor De venter plots twee le klassers bezit Een geweldige strop voor Odo, een gelukje voor Vitesse. De eindstand der promotie-competi tie Oostelijke le klasse luidt thans als volgt: lijk kampioenschap naar Nijmegen gevoerd. Sportieve opvattingen had den P. W er toch toe moeten doeu besluiten, den strijd tegen de land bouwers aan te binden. De papieren 5—0 zege van G. V C. geeft den eind stand der Oostelijke eerste klasse liet volgend aanzien gesp. i I 1 - 2 8> G. V. C. 10 7 i 2 15 22-7 1.50 Quick 10 7 i 2 15 22—8 1.50 Vitesse 10 5 i 4 11 10-16 1.10 Wilhelm ina 10 3 2 5 8 12—16 0.80 P. W. 10 3 1 6 7 11-20 0.70 U. D. 10 1 2 7 4 9—24 0.40 Z. A. C. 6 4 0 2 8 15-9 1.33 Go ahead 6 2 2 2 6 7—7 1.00 O. D. O. 6 2 1 3 5 13—15 0.83 Tubantia 6 2 1 3 5 0-12 0.83 G. V. C. behaalde zeer gemakkelijk het Oostelijk kampioenschap, doordat P. W. berichtte, niet te rullen opko men. De Eusckedéara, die dit jaar al drie vergeefsche reizen maakten, zul len zich niet aan een naar Wagenin- gen trekken hebben willen wagen. Een gelijk spel bad echter het Ooste- Te Utrecht werd de eerste wedstrijd voor de westelijke le klasse promotie- en degradatie gespeeld. De A jax-doel verdediger maakte twee grove fouten, waardoor Hercu les den wedstrijd won. Ajax speelde beslist veel minder dan bij vorige wedstrijden, doch had toch zekor de nederlaag niet verdiend. Intusschen hebben de Amsterdammers gisteren twee kostbare punten verloren, waar door de kans op het eerste-klasse- schap zeer A-erminderd is. Er mag geen enkele wedstrijd meer verloren worden, en slechts eenmaal kan nog maar gelijk gespeeld worden, anders is alle kans verkeken. Met de rust was de stand 20 voor Hercules. Na de pauze wist Ajax slechts één tegenpunt te maken. De stand in deze competitie is thans 't Zesde 2 1 1 0 3 2—1 1.50 Hercules 3 1113 3—3 1.00 Ajax 1 0 0 1 0 1—2 0.00 OOSTELIJKE NA-COMPETITIE. Deventer U. D.—Vitesse, 2—3. Nijmegen: QuickWilhelm ina, 1-1. Reserve Eerste Klasse. H. V. V. II—HAARLEM H, 1—4. Als om 2 uur Haarlem in hei veld verschijnt, blijkt het, dat er nog slechts drie H. V. V.'ers zijn. Succes sievelijk verschijnen de 8 ontbreken- den, en als eindelijk de luulste ver schenen is, kan om half drie begon nen worden. Haarlem heeft twee in vallers voor Zoihnga eu Koster, en verschijnt met do volgende combi natie P. Angenent, Wilhelm, Duldemond, De Koek, Muller, Simt, Heim, Schraveudijk, Bijleveld, N uyens, Blanke voort. H. V. V. heeft een goed elftal, met Chapeile, Van Boven, Van Loon, De Serrière, Onnen, Ilora Siccama, e. a. De Haarlemmers hebben den wind mee en voortdurend wordt H. V. V. 's doel bestookt. Van doelpunten is voorloopig geen sprake, aangezien de roodbroeken voorhoede werkelijk pech met schieten heeft. NV at Horu Sicca ma nog te behaudelen heeft, doet hij op uitnemende wijze. Tailooze cor ners worden op de Haagsche goal ge nomen, doch zonder succes, totdat eindelijk, 5 minuten voor de rust, Blankevoort uit één daarvan heel mooi weet in te koppen. Rust komt dan met 10 voor Haarlem. I Na de rust gaat het spel gelijk op, 1 maar spoedig weet Schraveudijk de leiding te vergrooten, met lang daar na gevolgd door No. 3 van Nuyeus. H. V. V. wil dan de eer redden en gebruik makende van een verslapping in de roodbroeken-achterhoede, doel punt zij met een mooi schot. (1—3). Haarlem komt nu weer opzetten en na een serie gemiste kansen weet ein delijk Bijleveld No. 4 te maken. Beide partijen spelen nu slapjes verder en als tijd gefloten wordt, heeft Haarlem II eeue welverdiende overwinning geboekt. H. V. V. 11 heeft nu met Haarlem II van plaats verwisseld, zoodat de roodbroekenreservea de tweede plaats innemen. Bij H. V. V. waren het best Hora Siccama, Onnen en De Serrière, bij Haarlem bleken de invallers An genent en Schravendijk vrij goed, terwijl Guldemond en Nuyens wal 't best waren. BUITEN COMPETITIE. Middelburg: M. V. V. O.—Frisla, FEDERATIE-WEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. Gisteren werden te Alkmaar de federatie-wedstrijden der plaatselijke en gewestelijke bonden gespeeld op het terrein van Alcmaria Victrix. Te 10 uur traden onder leiding van scheidsrechter Koppenburg de elftal len van de Haagsche en de Haarlem sche voetbalbonden in het veld. Na een spannenden strijd zegevier de de Haarlemsche mot 2—1. Te half elf ving op het tweede veld, onder leiding van scheidsrechter Moonen. de strijd tusschen de elftal len van den Utrechtschen Provincia len Bond en den Lcidschen Bond aan. De Utrechtenaren, die met invallers uitkwamen, moesten het met 2—0 to gen de Leidenaren afleggen. Van 11 tot 12 uur werd de wed strijd tusschen de elftallen van den Amsterdamschen eh den Noord-Hol- landschen Voetbalbond gespeeld, na der leiding van scheidsrechter Ver- boek. Liet het zich in den aanvang aan zien, dat de Amsterdammers een ge makkelijke overwinning zouden beha len, in den loop van den wedstrijd bleek, hoe een doelman de situatie kan redden. De Hoornsche doelverde diger, Bakker, vormde als het ware een elftal op zichzelf. In het laatste kwartier waren do bordjes verhangen en was het Noord- Hollandsch elftal m de meerderheid. Toch eindigde de strijd m een punt loos gelijk spel, waarin ook in het half uur verlenging geen verandering kwam, zoodat de stand 0—0 bleef. Bij de loting viel daarop de A uister- damsche Voetbalbond uit. Ook thans miste liet Amsterdum- sche elftal een strafschop. Na de lunch speelde het Haarlem sche elftal, onder leiding run den heer Rauch, een afmattingswed strijd tegen Alcmaria, die door de tweede klassers met 3—0 gewonnen werd. Tusschen het Leidsche en 't Noord- Hollandsche elftal werd, onder lei ding van den heer J. C. de Haan, een zeer spannende strijd gevoerd. Een strafschop werd door den Noord-IIol- landschen doelverdediger magnifiek gehouden. Een kwartier vóór het ein de maakte de keeper zijn eenige fout van dezen dag en liet door een ver keerde behandeling van den bal de Leidsche voorhoede scoren. De Leid sche club plaatste zich daardoor rnet een 10 overwinning in de finale. De finale tusschen Haariemschen en Leidschen Voetbalbond had een zonderling verloop. Ofschoon liet Haarlemsche elftal sterker was, kon het door het eminente verdedigen der backs en door de waakzaamheid en handigheid van den Leidschen doel verdediger, die toonde voor zijn Noord-Hollandschen collega niet on der te doen, maar niet doelpunten. Een uitval der Leidenaren, waarhij de Haarlemsche verdediging werd overrompeld en scheidsrechter Kap- penburg niet tijdig genoeg kun arri- Aeeren, om een buitenspel-positie te constateeren, weid den Haarlemmers noodlottig. En met 1—0 zegevierde de Leidsche Voetbalbond. Het resultaat der gehouden wed- strijden is dus Haagsche V.-B.—Haarlemsche V.B 2—1. Utrechtsche P. V.B.Leidsche V.B., 0—2. N.-H. V.B.A. V.B., 0—0, na ver lenging, bij loting door den N.-H. V.B. gewonnen. Haarl. V.B.Alcmaria, 0—3. N.-H. V.B.—Leidsche V.B., 0—1. Leidsche V.B.Haarlemsche V.B., 0—1. Na afloop vereenigden spelers eu officials zich aan een gezellig diner, waar de voorzitter der federatie, de heer J. Moorman, den Begeer-kruns aan den Leidschen Voetbalbond over handigde en dezen Bond ook in het bezit stelde van de door de Vereeni- ging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer uitgeloofde medaille voor het beste doelgemiddelde. De Haarlemsche Voetbalbond ont ving den tweeden prijs een zilveren lauwertak. („De C."). OTTEN NAAR INDIë. Naar de Tel. verneemt, is het thans zeker, dat Otten, ongeveer half Mei, naar Indië zal vertrekken. Het Nederland6ch elftal verliest daardoor een zijner beste spelers wiens schit- door Morice Gera 34) Wat de bron ook mocht zijn, het licht bewoog zich snel, liet het midden Van het jacht weer in duister, maar verlichtte nu het voorschip en het wa tervlak er voor. Prins Maurita had op zijn lippen te zeggen, dat hij dacht, dat de mist optrok, toen de woorden hem in de keel bleven steken. Vlak voor hen, verlicht door de schitteren de stralen van het zoeklicht, was een zwarte massa opgedoemd, een stoom boot, niet zoo groot als de „Enchan- tress" en diep in het water liggend, die juist den hoek om gekomen was, kwam snol op hen boo. Ten einde het gevaar te ontwijken om in den mist recht op de kust af to ste\'enen, was 'de i unie ronde boot juist in hun spoor gekomen. liet Ariertal aan boord van het jacht zag zonder onderscheid het groote, dreigende gevaar. De Gravin 6ohroeuv.de het uit zij kon het niet laten en groep de Koningin beet. Do Hertog keek naar de brug op. om een bevel te geven, maar hij zag, dat de officier hem al voor was geweest, want het jacht begon te draaien, ter wijl de machines achteruit werkten. Prins Maurits kwam vlak bij de da mes staan. Hij had een touw in de hand. Vergeef mij, zed hij, wat er ook gebeurt, er moet een botsing plaats hebben. Het is noodzakelijk, dat ge wordt vastgebonden, anders wordt ge door den schok overboord geworpen. Voorzichtig en stevig werd het touw met behulo van den Hertog om de leest der beide meisjes gebonden en toen om een Ijzeren stang gedraaid. De Koningin sprak met waardig heid Dank u belden. Wij zijn niet bang. Zij legde haar arm om do bevende gestuite der Gravin, en groep zich met do andere hand stevig aan de koperen leuning ter zijde vuat. Nauwelijks had zij dat gedaan of to midden van groot geschreeuw van beide kanten en eeni ge onverbloemde verwenschingenbot sten de twee schopen tegen elkaar aan. Gelukkig redde de verandering van loop van do „Enchantress" den toe stand een beetje, of beide booten zou den waarschijnlijk tegelijk gezonken zijn. Zooals het nu was, was de schok nog ontzettend groot. De „Enchan tress" sidderde ln al zijn a-oegen, en helde toen zoover naar één kant over, dat de menscheai aan bakboordzijde zeker overboord geslagen zouden zijn als zij niet voorbereid waren geweest op den schok, terwijl de Koningin en de Gravin alleen gered werden door de voorzorgen van Prins Maurits en den Hertog. Vuurpijlen waren al klaar gelegd voor alle eventualiteiten, en zoo gauw als de „Enchantress" weer recht ging liggen daarmee be wijzend, wat een prachtige zeeboot 't was werden er eenige afgestoken en een flauw licht aan den top van den mast gehangen. Tegelijkertijd klonken er luide kre ten van het andere schip zoonis bleek een steenkolenschip. Een man- nostem schreeuwde: „We zijn in twee- en gespleten. Kunt ge ons helpen, of wij moeten, allen in de diepte verdwij nen Blijkbaar was het andere schip er verreweg het ergst aan toe. Feitelijk had het sterk gebouwde jacht behalve wat beschadiging aan het houtwerk en eenige oppervlakkige kwetsuren ternauwernood iets geleden. De vuurpijlen waren opgemerkt door den wachter van den vuurtoren, van waar. zooals de Koningin had verondersteld het zoeklicht uitging en dadelijk werd het weer In hun richting gedraaid. De illuminatie liet de vreeseliike verwoesting op het ko- lenschip zien. Eén kant van het schip, waar het togen de „Enchantress" was aange botst was geheel open gespleten het water stroomde snel naar binnen het schip wds bezig te zinken het dok stond al met een hoek van veertig graden ongeveer op het water. Drie matrozen hingen ln het touwAverk, dat het dichtst bij de „Enchantress" was. en een jongen had zijn armen om den kaapstander geslagen. Doods angst was op zijn blond jongensgelaat te lezen. Met buitengewone vlugheid werd van de ..Enchantress" een boot neer gelaten, en in enkele riemslagen was de afstand, die de belde stoombooten scheidde, afgelegd. De mannen van het kolenschiy sprongen er in en de den in bun haast de roeiboot bijna zinken. Nadat de Koningin de touwen had losgemaakt, waardoor zij en de Gra vin behoed waren voor het gevaar om overboord te worden geworpen, leunde zij weer over de borstwering en keek aandachtig naar het reddings werk, dat werd voortgezet, onder lei ding van den Hertog van Longlanda. Plotseling zeg zij daar den armen jongen met zijn armen om den kaap stander geslagen .Haar geheels Yrou- wenlijike natuur voelde mee voor het stomme smoekende in deze hevig ont stelde oogen. Daar la een Jongen, die zich in doodsangst aan een stang vastklemt Zij hebben hem niet gezien. O I kun nen zij hem niet met de boot berei ken Wat kan daaraan gedaan wor den Want zelfs voor haar weinig erva ren oogen was het duidelijk, dat het lot van de stoomboot in enkele minu ten op zijn hoogst beslist zou zijn, misschien wel In enkele seconden. De Koningin zocht met haar oogen Prins Maurits. Hij was nergens te zien. Wat kon er van hem geworden zijn Hij was vlak bij de twee meis jes geweest, toen de schepen togen el kaar botsten. Een ondeelbaar oogen- blik kwam het in haar op, dat hij urti- kelen van waarde aan boord had ge had, en nu naar beneden was gegaan om ze to redden. Of zou hij van de „Enchantress" af in liet water ltun- ren zijn "worpen, tenvijl zijn lot in de verwarring, die op de aanvaring volgde, door niemand was opgemerkt. Haar hart schoon bij die geduchte te verstijven. Zij legde haar hand op de borst. Toen dwaalden de oogen der Ko ningin naar een andere boot, de klein ste sloep van de „Enchantress". Eén man roeide die boot voort. Hij was ln zijn overhemd, zonder schoenen aan. Toch kostte het de Koningin geen moeite den stevigen roeier te herken nen. Het was de Vorst van Helmburg- Wallen, die zoo straks nog aan baar zijde had gestaan. De richting, die hij nam, toonde aan, dat hij van plan was een poging te wagen om het kind aan den kaapstander te redden, ln de laatste minuten verdween de mist over het land even snel als hij was opgekomen. Nog altijd viel er sneeuw. Ademloos keken de Koningin en Gravin Lucie naar den voortgang der boot, en vergeleken dien in hun geest met den titd, die er nog overbleef. De eene kant van de zinkende boot lag nu op het water. De andere natuur lijk nog een eind er boven. Het kind hield zich wanhopig vast, terwijl zijn voeten telkens onder hem weggleden. Telkens weer klonken zijn kreten door de lucht. De boot, die het eerst van de „Enchantress" was neergela ten, keerde nu terug maar door cap uog wanhopiger en doordringender gil dan de eerste, werd de aandacht van den Hertog getrokken hij was verder van don jongen af dan de Ko ningin en haar nicht en voor hot eerst zag hij den kleinen sroeokcling om hulp^ en dadelijk riep hij iets tot de matrozen. Zij draaiden niet hun sloep en zageu tegelijkertijd, dat Prins Maurita het zinkende schip had bereikt. Eenige stoombooten, aange trokken door de vuurpijlen en gehol pen door het steeds aangroeiende licht, waren naderbij gekomen, en van de twee meest nabij zijnde werden beo ten uitgelaten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6