HAARLEM'S DAGBLAD. T™£LL^ KONINGIN HELENA van Sjawifa. Die weg voert over Ta- ui: is open en goed bekend. Taza Is editor een punt, waarop niet alleen de oogen der Fransche koloniale per tij zijn gevestigd. Toen generaal d'Amade zich Indertijd onvoorzichtig over de wenechelijkheld van bezetting- van Taza had uitgelaten, ging ln de Spaansche pers een storm van ver ontwaardiging op. Er is geen de min ste reden om aan te nemen, dat men in Spanje tlians minder bezwaar te gen eén voorw a arts c h e beweging ln de richting van Taza zou hebben. Inte gendeel, de Spanjaarden iconen zich reeds ongerust. Intusschen blijven de troepentrans porten in de troepenverplaatsingen voortduren. Een divisie van drie krui pers. de Du Chayia, de Friant, de For- bin en het transportschip Visch-Long, heeft opdracht de Marokkannsche kust scherp te bewaken en zoodoende de landingstroepen te steunen. Aan ver sterking van deze divisie wordt voor- loopig niet gedacht. Officieel heeft do Spaansche minis ter-president verklaard, dat hij het cogenblik voor ingrijpen voor SPANJE IN MAROKKO nog niet gekomen acht. Nog niet 't Kan dus nog komen I Nu is til de tijd gekomen, dat DE DUITSCHERS ZICH NA-IJVERIG TOON EN. De Vossiscbe Zeitung schrijft o. a. Van den opmarsch van Fransche troepen naar Fez en zijn voorberei ding, van de uitzending van Frunsche soldaten en kanonnen wordt met bij na geen enxel woord in do Fransche pers gerept. Natuurlijk beweren de Franscheu. dat zij niet te Fez zullen blijven. Ook «ie bezetting van Casa blanca en Oedzjda waren, gelijk be kend is, maar „voorloopige maatrege len" voor de eeuwigheid. Stellig zullen de 23,000 inau. over wie gene raal Meinier beschikt, op den duur niet te Fez ingekwartierd blijven. Men zal met veel minder genoegen nemen, maar zor- dragen, dat langs de we gen, die uit het Westen naar Fez voe-! ren, Fransche militaire posten wor-J den opgericht. De tegenhanger in het; Oosten zul ook niot lang op zich laten1 wachten. Daarbij komt do nieuwe re kening van oorlogskosten, die Marok ko zal moeten betalen en waarvóór men het ©en of andere nieuwe onder pand zal moeten vinden. En toch be zweren de officieuze spreekbuizen der Fronschen, dat Frankrijk niet denkt aan verovering. Waarlijk, Frankrijk heeft ui Marokko wel tegenslag, daar hel verovert, zonder dit te willen." In de laatste dagen waren er VERONTRUSTENDE BERICHTEN UIT TURKIJE GEKOMEN. Oorzaak was ©en crisis in 't comité van „Voor ©enheid en vooruitgang de partij der Jong-Turken. Voor ernstig© verwikkelingen werd zelfs gevreesd. Trouwens op enkoio •plaatsen hebben ul bloedige botsingen 'plaats gehad. Nu komt er evenwel een draadbe- richt uit Konstantinopel, verzekerend, dat do crisis is opgelost. Door tus- schenkomst van Chefket pasja heeft de Medji groen haar eischen laten vallen. De Tiïrksche troepen zijn voors hands niot fortuinlijk bij het onder drukken van den OPSTAND IN ALBANI6. Do opstandelingen blijken inder daad or in geslaagd te zijn, een af- deeling Turkscho troepen met dyna miet in de lucht te doen vliegen. Ver der hebben zij een convooi veroverd en liet escorte óf afgemaakt, of gevan kelijk weggevoerd. Men weet te verze keren, dat Beletinats. de Albaneezen- hcofdman. die indertijd na terugkeer uit Montenegro zijn onderwerping heeft aangeboden, het niet eens - is kunnen worden met de Jong-Turksche leiders en niet 500 oDStandelingen de bergen is ingetrokken. DE OPSTAND IN MEXICO. Gemeld wordt, dat de wapenstil stand alleen geldt voor de streek, waarin het hoold der opstandelingen, Maüero, oppermachtig is. Maar het is de vraag m hoeverre Madero ïeis te zeggen heeft over de andere hoofden der muiters, die elders optreden. \V ant do opstandelingen zijn juist thans overal zeer actief. Buiten de streek rond Juarez is geen der hoofd-statóü zonder opstandelingen, tegen wie de regeeriugstroepen blijkbaar weinig kunnen uitoefenen. Het bewind van Diaz schijnt Ineen te storten. Zelfs de ais het getrouws' beschouwde staten van midden-Mexico beginnen thans te eischen, dut Diaz de verkiezingen on geldig zal verklaren en dat de gou verneurs-benoemingen gecontroleerd zullen w orden. Van meer dan ©en do zijn staten overstroomen de afgevaar digden in verband met dezen eisch de stad Mexico. Inderdaad hebben Pue- bla, Veracruz, Guanajuato de door Diaz benoemde gouverneurs met ge weld afgezet en er andere voor in de plaats gesteld. Het succes van deze staten zal wel andere staten tot navol - ging drijven. Sommige leiders der opstandelingen zijn veel meer jiopulair geworden dan Madero, biiv. Gutierrez, die te Tabas co met b00 volgelingen optreedt. H;j houdt drie afdeeLingen regeerings- troepen bezig, die niet in staat zijn te beletten, dat de opstandelingen ver scheidene plaatsen bezetten en staats kassen leegplunderen tegen... afgifte van een kwitantie 2 Stadsnieuws Geslaagd. Mejuffrouw Mien Germeraad is ge slaagd voor het examen ter verkrij ging van de hulpacte voor bewaar- schoolhouderessen. KUNST ZIJ ONS DOEL. Dezer dagen zal weer een kunstbe schouwing plaats hebben. Deze expo sitie belooft inderdaad veel. Meer dan 40 werken vertegenwoordigende een waaide van ongeveer 44.000. zullen worden geëtaleerd. Daarbij zïin stuk ken van de Hollandsche meesters Ja cob Maris, Weïssenbruch, Gabriel, Breitner, Blommers, Poppenbeek, Bos boom en nog een aantal meer en van de Italiaansche meesters Sogantini, Bianchi, Tofano, Conconi. Maccari, Bisco en Bucchi. Meer v r ij e dagen. Het bestuur van de afdeeling Haar lem van den Zuïvelbewefkersband meldt ons Het personeel der Melkinrichting van den heer Verdel is iets vooruit gegaan wat betreft de vrije dagen Den werklieden worden nu gegeven vier vrije Zondagen per jaar en om de twintig dagen een halve dog. Zij hadden gevraagd om een heelen dag. De maatschappij „Hartelust" heeft uitbreiding van vrije dagen gewei gerd. HET ORGEL IN DE BAKENESSERKRRK. Men schrijft ons Het orgel in de Bakenesserkerk, se dert 1874 in gebruik, onderging de laatste weken een grondige verbete ring. Het geheele binnenwerk werd schoongemaakt en weder rein ge- intoneerd en verschillende practisehc verbeteringen werden aangebracht, die de kundige leiding van de firma A. M. T. van Ingenf, orgelmaker te dezer stede, alle eer aandoen. De mechaniek yan clavieren, pedaal en windleiding werd zoodanig inge richt, dat alles geruischloos zijn diensten doet. Een nieuw eikenhouten pedaal verving- het oude en de regis ters werden voorzien van porceleineu platen (in drie kleuren, onderscheidon- lijk voor de beide clavieren en het pe daal) met ingebrande duidelijke op schriften. De frontpij pen, vernieuwd met aluminium en vergulde bekleen, geven het geheel een sierlijk aanzien. Zeer ten genoego van de Commissie voor do Kinderkerk en van deskundi gen is dit "«heele werk in korten tijd uitgevoerd. Zondag j.l. werd het vernieuwde or gel weder bij den dienst bespeeld en voldeed door vollen en zuiveren klank. A k t e-e x a m e n s L. O. Haarlem, 25 April. Geslaagd de heeren J. J- Boolen, A. F. J. van den Broek, G. Buter en S. E. ten Cate, allen Haarlem F. Breet, Helder; N. Brunink, Schellingwoude. Meifeest Het Meifeest van het P. A. S. zal Maandagavond gevierd worden onder de leuzen „Algemeene werkstaking" en ,,8-uren-dag". Medewerking zal worden verleend door de muziekvereenlging „Voor waarts" en de zangvereeniging „Ex celsior". B ij e n t eel t. Dezer dagen zal de afdeeling Noord- Zuid-Holland der vereeniging voor bijenteelt een vergadering hier tor stede houden. HONDEN-TENTOONSTELLING. De heer Chr. Schornagel behaalde op de groot© jaarlijkschc honden-ten toon stelling, uilgeschreven door Nim rod en Cynoplüiia, te Amsterdam, met zijn Engelsche bulldoggen in open klasse ceuëh den vierden prijs, Nieuwelingsklasse reuen den twee- OM ONS HEEN No. 1361. nabetrachting van den Bemeentsraad. Ter wille van de Raadsverkiezing op morgen hadden we, inplaats van op onzen goeden, trouwen Woensdag, vergadering van den gemeenteraad op den daarvoor niet bestemden Dinsdag. Ik en andere belanghebben den boven de.... hmdertig houden niet van zoo'n verandering. Ze stuurt onze heele week in de war, we zijn telkens een dag in de voor haal, totdat de komst van den Zon dag de zaak weer in 1 gelijk breit. Bovendien waren er, van buiten belleken, geen belangrijke zaken aan do orde, althans niet ln de openbare sitting, want wat er ih de geheime vergadering gebeurd ia, mogen we natuurlijk niet weten. Toch was het niet aannemelijk, dat de heele agen da er zoo maar, zonder discussie, door zou gaan, 't zou wezen, of de Raad zijn roeping gemist had. Voor die ramp bleef het College gespaard door het voorstel van B. en W., om het contract voor de verpleging van onbemiddelde patiënten niet het Dia- conessenhuis, de Mariastichting en het gesticht St. Johannes de Deo, te verlengen. Zooveel is zeker, dat er geen woord over gevallen zou zijn, had. niet het Diaconessenhuis zijn tarief verhoogd. In verhand met een algemeene ver hooging der tarieven van verpleging, ©enigen tijd geleden tot stand ge- brocht, verlangde het Bestuur dezer stichting voortaan een kwartje meer per gemeentelijken patiënt, dat is 11.25. B. en W. gaven blijk, daarop te willen ingaan, maar toen de besturen der beide andere ziekenhuizen nader verzochten, om toekenning van den- zelfden verplegingsprijs, kon het Col lege zich daarmee niet vereenigen. Dit scheen onbillijk. Oppervlakkig bezien zou men ge zegd hebben gelijke verpleging, ge lijke prijs, waarom zou de een min der ontvangen, dan de ander Toch was er in zoover verschil, dat het Diaconessen huis (geruimen tijd gele den) ook voor zijn particuliere patiënten in de derde klasse de ver- pleogkosten had verhoogd. Dat had den de beide andere ziekenhuizen niet gedaan. Stond men hun nu ook een verhoogden prijs toe, dan zou de ge meente daar méér betalen, dan een particulier patiënt in de derde klasse. Was dat noodig B. en W. en ver schillende leden van den Raad meen den van niet. En tocih werd door velen gevoeld, dat er een moeilijkheid in den toestand gelegen was. Niet die, welke door den heer Van den Berg geopperd werd dat het den schijn zou hebben, alsof de verpleging in het Diaconessenhuis beter was, dan die in de beide andere ziekenhuizen. Daarvoor hebben deze te goede en te langjarige reputatie. Het streven, om blijk te geven van waardeering voor den arbeid van alle drie de stichtingen, gaf het aanzijn aan een reeks amendementen op het voorstel van B. en W. De heer Rin- kema meende de oplossing gevonden te hebben, door één prijs aan allen toe te kennen, den bestaan den. Ge voelende, dat hij daarmee het Diaco nessenhuis feitelijk uitschakelde, drukte hij den wensch uit, dat het bestuur na de lezing der Raadsdiscus- sie, toch nog met een gulden daags genoegen zou nemen. Maai' die kans was gering. Het is toch wel zeker, dat het bestuur van het Diaconessenhuis Indertijd het be sluit tot tariefverhooging niet geno men heeft, dan na rijpe overweging, en waarschijnlijk we! na veel aarze ling, omdat een dergelijk college niet gaarne de verpleging duurder maakt. Bovendien kon het bestuur, ook al FEUILLETON door Morice Gerard. 36) Ik geloof, dat het niet goed voor Je is, alleen te zijn, lieve. Nu je broe der toch geen bepaalde bezigheden heeft, kon hij je best meer gezelschap houden Miclial had voor heden werk. Hij Is heel knap up het gebied der hout vesterij, en een adellijk heer heeft hem de opdracht gegeven, om van een landgoed, dat hij gekocht heeft, de waarde der boomen op te geven. De plaats ligt een paar mijlen buiten Det- tlnen. Het spijt mij ik geloof, dat hij verstandiger deed bij je te blijven, merkte Ulrike op, zooals gewoonlijk niet van haar stuk gebracht Het meisje lachte, maar het klonk niet vroolijk en bracht haar aan het hoesten. Zij bracht haar zakdoek aan de lippen, en onwillekeurig zag Ul rike, hoe er een bloedvlek op kwam. Ik ben bang, dat wij niet sym- pathiseeren, de arme Michal en ik. had het gewild, tegenover aljn parti culiere patiënten in de derde klasse, die welke de gemeente zond, voor la ger prijs verplegen En eindelijk mocht de gemeente een dergelijke gunst verlangen, nu toch eenmaal het bestuur door zijn besluit tot ver hooging getoond had, dat het voor den ouden prijs niet langer kon Neen, het voorstel van den heer Rin- kema was niet aannemelijk. Mij d/unkt, het groote bezwaar, dat algemeen gevoeld werd, lag hierin, dat ook de andere stichtingen het voorbeeld van bet Diaconessenhuis souden volgen en don nog geruimen tijd vast zouden zitten aan een lage- ren prijs voor de gemeentelijke pa tiënten. Het zou niet te verwonderen zijn, bij de steeds stijgende prijzen van allerlei levensbehoeften en steeds klimmende eischen van verpleging, dat ook de Mariastichting en de stichting St. Johannes de Deo aanlei ding vonden tot tariefverhooging, wie weet hoe spoedig al en dan (daar het contract met de gemeente voor vijf jaar wordt gesloten) nog langen tijd voor den te lagen prijs de stadspa- tiënten zou moeten verplegen. Daarom was het voorstel practisch van den heer Modoo, om in dit geval ook van gemeentewege een hooger ta rief toe te staan. Zoo is dan ook be sloten en de heeren Thijssen en Van den Berg toonden zich door er voor te stemmen met dit bemiddelings voorstel ingenomen. Het is dus nu zoo- geregeld, dat wanneer de beide ziekenhuizen, al is het over drie maanden, hun verpleeg- prijs voor de derde klasse verhoogen, diezelfde verhoogde prijs ook door de gemeente zal worden betaald. Daarmee raakten a.lle andere amen dementen, van de hfeeren Thijssen, Van de Kamp, Van Rossum, van de baan. Het spreekt wel van zelf, dat de Raad goedkeurde, dat de gemeente Haarlem lid wordt van de vereeni ging van gemeenten boven de tien duizend zielen, die Btaat te worden opgericht. De vereenigingsbacil, onge twijfeld een nuttige diersoort, zweeft in onze stadhuizen rond. Al lang be stond de vereeniging van burgemees ters en secretarissen, niet lang ge leden organiseerden zich de Haar lem sche gemeente-ambtenaren, de jongste oombinatte vóór Dinsdag was die van de burgemeesters van Haar lem en omliggende gemeenten, en weldra zal een vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten'de baby zijn. Daarmee behoeft de lust tot vereeni gen Volstrekt niet uitgeput te wezen. Zelfs kan iik mij heel goed vooretel len, dat een internationale vereeni ging van gemeenten of gemeentebe sturen tot stand komen zal, voor het belang, dat ieder heeft bij een uitwis seling van denkbeelden en opgedane ervaring, die vaak tot een daad no pen en daarvan soms ook wel terug houden zal. De Internationale oon- gressen voor speciale doeleinden zijn daarvan de voorloopers. En hoe meer men komt tot gemeenschappelijk overleg, des te duidelijker zal blijken, hoe de inrichting en de werkwijze van de gemeentebesturen niet meer voldoen aan de eischen van dezen tijd en verruiming van de gemeentewet noodig maken. Misschien kom ik op de noodzakelijkheid daarvan en de manier, waarop dit gebeuren moet, spoedig eens terug. Gelukkig bracht deze Raadsverga dering ook haar komisch voorval mee. De heer Levert had, naar aan leiding van een voorstel van de rechtsgeleerde Commissie, gevraagd, of de bedoeling was, dat fietsen niet meer op wat wij noemen de klei ne steentjes zouden worden geduld, en toen hij daarop een beves tigend antwoord kreeg, om aanhou ding verzocht, daar deze bepaling z. i. niet uitvoerbaar wezen zou. Er werd zoowaar in ernst over gespro ken om aan den Commissaris van zeide Sophie, toen zij het gebruik van haar steal weer terug had. Het is heel ondankbaai- van mij om het te zeggen, want ik heb alles aan hem te danken, hij is vader en moeder voor mij geweest, maar heeft mij nooit be grepen, en ik ben bang, dat ik hem nooit begrepen heb. Uliike was niet verbaasd over die bekentenis. Er scheen weinig over eenkomst te zijn tusschen dit teere „meisje van Saksisch porcelein", zoo als zij haar bij zichzelf noemde, en den stevigen, grimmïgen, onbuigza- men man, dien Ulrike in het heilig dom van haar vader had ontvangen. Michal, zoo ging het meisje voort na een van die pauzen, die meer noodzakelijk voor haar lichaam, dan voor haar geest scheen te zijn, leeft bijna uitsluitend in de open lucht, en is door zijn eigenaardige bezigheden altijd veel alleen ge weest. Dat heeft zeker ten gevolge ge had, dat hij zich veel in zichzelf op sloot. Weken achtereen zag ik hem alleen bij het middagmaal, en dan sprak hij nog heel weinig er was niet veel om over te spreken, voeg de Sophie er met een glimlachje bij. Bijna de eenige gebeurtenissen waren het komen en gaan van den Prins naar en uit SkÜoo. Sophie sprak het woord „Prins" met een onbeschrijflijke stembuiging uit. Daarin lag een wereld van ge voel opgesloten. Het sprak van den politie te verzoeken, over die uitvoer baarheid rapport uit te brongen, toen ae heer Loosj es, zeer ter snede, wees op het zonderlinge van T geval, dat deze aldus zou hebben te oordeelen over een toch zeker weloverwogen denkbeeld van een heele Commissie van rechtsgeleerden. De zaak werd nog klucht igei-, toen een van de le den, Mr. Thijssen, deed opmerken, dat zij de gedachte had overgenomen uit de motor- en rij wiel wet I De zaak werd aangehouden en in een volgende vergadering zal allicht de rapporteur der Commissie, Mr. Van Styrum, wel aanwezig zijn en die nader toelichten. Half vier mochten, om niet te zeggen moesten, pers en publiek ver trekken, want de Rand ging in co mité. J. C. P. buitenlandse!: 0 verzicht Uit •T WOELIGE MAROKKO komen tijdingen, die op nog meer en- rust wijzen. Uit Rabat wordt gemeld, dat Moe- lay ed Zin te Mequinez lot Sultan is uitgeroepen. Dat kan dus weer mooi wordenEen strijd om don troon, zooals pas vooi; enkele jaren is uitge vochten. In Rabat is 't dun ook al tot strijd gekomen. Tal van magazijnen werden geplunderd en vele Joden zijn gedood. Blijkens berichten door de Engel sche legatie uit Fez van 20 April ont vangen, waren daar kleine voorraden levensmiddelen binnengekomen. Dc weg door Onled-djama is open. De vreemde consuls besloten de Europea nen weg te zenden. De gevechten rondom Fez op 19 dezer hadden, geen resultaat. Aan weerszijden werden slechts kleine verliezen geleden. Op 21 dezer werden de rebellen door den mahalla teruggedreven, maar de nia- halla heeft gebrek aan munitie In een ander telegram uit Fez wordt ook iels gemeld over 't gevecht van 19 dezer. De Ouled Jamaa, ten ge tale van 2000 man, deden een aanval op het noorden van de stud, maar za gen zich na een hevig gevecht genood zaakt te wijken voor het vuur der ar tillerie van den Makhzen. De troepen van den sultan leden geen noemenswaardige verliezen. In bovengenoemd telegram aan de Engelsche legatie wordt gezegd, dat de vreemdelingen uit Fez vertrokken zijn. Eenige dagen geleden werd' uit deze stad een brief gezonden met de geruststellende mededeeling, dut men voor de in do stad aanwezige Europea nen geen vrees behoefde te koesteren, daar de leiders van de opstandige be weging van plan schijnen te zijn, al les ie vermijden, wat tot interventie van do Europeesehe mogendheden zou kunnen leiden. Alleen de Fransche consul Gaillard zou misschien hij een oproer te Fez in een moeilijken toe stand geraken, daar zijn huis gelegen is tusschen de woningen van E) Glani en Mtcegi, tegen wie do woede der bevolking zich bij een opstand het al lereerst zou koeren. Toch zijn de Europeanen wegge gaan. Werd 't hun ui te gevaarlijk Te Pariis zijn brieven ontvangen vim majoor Bremond, gedateerd 22 April, waarin hij mededeelt, dat hij, na vernomen te hebben, dat de Che- rarda's het proviandeeringskonvooi van Boisset wilden overvallen, op 21 April ten noorden van de Seboe een aanval had gedaan op de troepen der rebellen en hen door geschutvuur uit een had gedreven. Over DB INMENGING VAN FRANKRIJK IN DE MAROKKAANSCHE ZAKEN wordt heel wat geschreven. Niet 't minst in de eigen pers. ln de Fransche bladen gaan stem men op, die het zenden van een kolou- ne van de Algerijnsche grens naar Fez bepleiten. Het begrip Aigerijnsche grens dient zeer ruim genomen te worden en beleekent meer bepaald Marokkaansch grondgebied. De Fran sche regeering hoeft inderdaad vol gens de acte van Algeciras en andere tractaten het recht in het gebied, dat aan Algerne grenst voor orde en rust te zorgen. De troepen worden per spoor naar de grens gebracht en zul len vandaar naar de Moeloeja opruk ken in drie dagmarschen, waarin zij dan 170 K.M. hebben ai te leggen. Ite bladen betoogen nu, dat de weg van daar veel korter en veiliger is dan eenigen roman uit een eenzaam le- j ven en de onvermijdelijke droevige gevolgen. Ulrike wist ternauwernood hoe het gesprek voort te zetten. Hier scheen het inbreuk te maken op de heiligste schuilhoeken van een menscbenhart, alsof men een particulieren brief las voor een ander bestemd. Sophie stak haar hand naar Ulrike Lowenfels uit, als smeekte zij haar om sympathie. Haar bezoekster nam de hand aan en streelde haar zacht jes maar toch begreep zij, dat zij samen een voor haar totaal onbekend land binnen gingen, in streken waar zij nooit geweest was en misschien ook nooit zou komen. Want mannen en vrouwen kunnen leven en liefheb ben, maar als in hun leven en liefde geen element van zelfopoffering is. kunnen zij onnoemelijk veel din gen het hunne noemen, als daar zijn: vrede, tevredenheid, de weelde van het bezit maar zij verliezen iets oorspronkelijks en onmisbaars. Zij zijn muziekinstrumenten, door een meesterhand bespeeld tot verrukking der menschheid en om hun applaus te verdienen. Er schijnt niets meer verwacht, zelfs verlangd te worden, totdat Iemand een tot nu toe onbe- speelden snaar beroert, en er ontdekt wordt, dat dit Instrument niet alleen een wondervolle harmonie tot zijne beschikking heeft, maar ook eer. ziel bezit. I Daarvoor wordt nooit geapplaudis seerd. Het zou heiligschennis zijn. Hot applaus «daarvan is stilzwijgen evenals menschen met hun eigen ge heimen te rade gaan en er over zwijgen. Heb je hem gezien zeide So phie. Michal had zijn zuster niet verteld over de kwestie bij Lowenfels aan huis, behalve het feit, dat de Prins en de baakier samen ongenoegen had den gehad en dat er slagen gevallen waren. Hij had haar juist genoeg verteld, om zijn bezoek aan Ulrike begrijpelijk te maken en het resul taat, bestaande uit het bezoek aan Sophie. Het teekende de verhouding tusschen broeder en zuster, dat de laatste niets had gevraagd. Zij was altijd zeer terughoudend met betrek king lot den Prins. Ja, ik heb hem gezien, ant woordde Ulrike met een vreemden klank in haar stem, waarvan de be doeling natuurlijk voor haar toe hoorster verloren ging. Het was al te dwaas om te worden gevraagd, of men een man had ge zien, wiens daden men bij wijze van dreigement met een Mauser-pistool had bestuurd. Ofschoon Sophie bet gevoel niet be greep, dat ln het antwoord, van juf frouw Lowenfels -verborgen lag, hoor de zij, dat de toon waarop het gezegd werd, niet getuigde van geestdrift voor Prins Alexander. In Detiinen, zeide het meisje zacht, waar nog zooveel anderen zijn van zij"n rang en positie, kan men zich niet voorstellen, wat de Prins in Skiloo is. Het is Zijn Hoogheid voor en Zijn Hoogheid na, wat er ook zal gebeuren. De zon schijnt niet meer te bestaan, als hij niet op bet kasteel is, en weer terug te komen als hij er weer is, met zijn paarden en diena ren. De zonnestralen verzengen soms, zei Ulrike, bijna onwillekeurig haar beeld vervolgend. Sophie maakte haar hand los uit die van Ulrike, en keerde haar gelaat van haar af naar den muur onder het venster. Juist op dat oogenblik verdwenen de laatste stralen van de ondergaan de zon, die nog in de hoeken van het vertrek gespeeld hadden, voor dien dag. Ulrike begreep, dat Sophie schrei de, want haar tenger lichaam deed de sofa trillen. Overigens was er geen geluid te hooren. De tranen van een brekend hart zijn nooit luidruchtig. Het geluid gaat naar binnen, niet naar buiten. Ulrike wist niet, wat te doen. Zij had haar tong wel kunnen afbijten om hetgeen zij gezegd had Toch was het van haar standpunt uit gezien zoo waar en zoo natuurlijk. Zij begreep het niet, zou noch wilde het ooit begrijpen. Toch voelde zij veel don prijs, Nieuwelinsgklasse teven den tweeden prijs, ea specialen prij« voor den mooislen geimporteorden bulldog in 1911. Polderbestuur. De heer L. G. Prins, te Overveen, werd gisteren herkozen tot voorzitter van het bestuur van den Zuiderpol der onder Haarlem en Haarlemmer- bede c.a. „Prinses Julian a". Op verzoek van het bestuur van den Kinder-Oranjebond „Prinses Juliana" is door den heer Goedkoop, directeur van de werf „Conrad", gratis in bruikleen afgestaan een groot aantal palen, bestemd voor afzetting en ver lichting van het Teylerplein, ter ge legenheid van de feestelijkheden ter viering van de verjaring van Prinses Juliana, op 2 Mei a.s. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: J. C. van der Vis, Zuid-Schalkwijk E 77, een broche. W. Fibbe. Kinderhuissingel 26, een ceintuur. H. Nonkes, Gasthuissingel 10, een kinderportemonnaie met inhoud. J. de Vries, L. Begijnestraat 34, 3 gordijnlatten. Het Bureau van politie, 2 sleutels aan een lintje. A. Odeke'rk, Oranjestraat 103, een hondenzweep. Dlermonse, Leidscheploin 18 rood, een ceintuur. A. Kabel Oranjeboomstraal 142, een dameshorloge. J. Veltman, Sluis, Spaardam, een gouden ring. Th. Donkerlo, L. Heerenvest 104 b, een pakje met papier. J. J. Homans, Sophiaplein 4 rood, een R. K kerkboekje W. de Brun, N. Spaarnwouderstr. 13. een bril. J. Reeder, Duvenvoordestraat 59, een halsketting. P. Stokman, 2e Vooruitgangstraat 7, een koperen horloge met ketting. A. van Roode, Z. B. Spaarnc 120, een rijwielpomp. P. Koning, Linschoterstraat 67, een bruin hondje. J. de Koe, K. Lakenstraat 7 rood, een rijtuigmoer. J. J. Groenendaal, Jan Steenstraat 22, een deukhoed. B. Spoor, Rozenprieelstraat 54, een oorbelletje. B. Zwarter, Rozenprieelstraat 30 B, een portemonnaie met inhoud. BOSSCHA'S WERK VOOR DE VOR MING VAN DEN INGENIEUR. In de „IJzer- en Staalkr." herdenkt de heer Van der Boon prof. Bosscha als den hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft, die in 1873 den eersten stoot gaf aan do theoretische en praktische natuurkundige vorming van den ingenieur. De heer V. d. B wijst op hot belang der praktische oefeningen in het na tuurkundige laboratorium, door Bos scha in 1874 ingevoerd, oefeningen, die, door zijn opvolgers voortgezet, ten zeerste hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van onze ingenieurs en den bloei der nationale industrie. Daarvoor komt hem de dank toe van de Nederlandsche technische wereld. Uit de Omstreken VELSEN. UIT DE RAADSZAAL. (Vervolg). De rekening der Kamer van Koop handel en Fabrieken over 1910 be draagt in ontvangst 275. in uitgaaf f 245.67, zoodat een batig saldo blijft van f 29,33. Met B. en W.'s voorstel om de re kening goed te keuren, gaal de Raad zonder bespreking mee. B. en W. stel len voor het personeel der fitters van het gasbedrijf te brengen op den staat der pensioengerechtigden. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling van liet exploitatieplan voor 1911 dc-r Binn. Exploitatie Maatschappij inza ke hei uitbreidingsplan van lJmuiden c. a., 1908. B. en W. stellen voor, het plan goed te keuren De heer BROK is er voor, dit punt aan te houden hij heeft van de stuk ken het exploitatieplan betreffende, eerst Maandagavond ie 10 uur kennis kunnen nemen en heeft zich nog niet tot een ernstige studie kunnen zetten. sympathie, evenals een kind voelt voor het zichtbare verdriet van een volwassen mensch, een kind dat niet begrijpt wat het in al zijn omvang beteekent, maar toch weet, dat het bestaat. Ulrike knielde bij do sofa neer, legde haar armen om het meisje heen en kuste haar fijn schelpvormig oor tje. het eenige deel van haar gelaat dat zichtbaar was. Het spijt mij zoo, wat ik daar even zeide, fluisterde zij, denk er maar niet meer aan. Zeg, dat je mij vergeeft. Sophie keerde zich om en legde haar warme wang tegen den schou der van Ulrike. Daar lag zij eenige minuten lang, zwaar ademhalend. Geen van beiden sprak een woord. Toen het meisje baar hoofd weer ophief, scheen het bijna alsof zij den volzin vergeten was, waardoor haar uitbarsting van gevoel veroorzaakt was, want zij vroeg Vind jc hem niet bijzonder knap, Ulrike Ja, lieve, verreweg den mooisten man, dien ik ooit gezien heb, ant woordde Ulrike, ditmaal niet gereser veerd. (Wordt vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5