NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8543 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 28 APRIL 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: StëltL Tan 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem 7 1*20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der (fê **ij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 W.^yLvy T 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. K5m«IM.' Redactie en Admtaistrafle! Groote HOUW™»! 53. de omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der~Vennootschap tourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT- UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 29 APRIL. Schouwburg: Vereeniging „Onder ling Genoegen", Uitvoering en baJ, 8 uur. Stadsnieuws NEDERLANDSCHE WINKEL WEEK. In de tuinz&il van Café Brinkmann vergaderde Donderdagavond het be- Stuur van het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid, met «enigs. geroodigden, bekende Jlaarlemsche winkeliers e. a., ter be spreking van het houden in Haarlem eener Nederlandsche winkelweek. De voorzitter van het departement, de heer C. H. Julius, opende de ver gadering met een inleidend woord. Spreker wees er op, dat bij het depar tement het denkbeeld gerezen is, om ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij op 29 en 80 Juni en 1 Juli a.s. een Neder- landsche Winkelweek te organisee- ren, die voor de afgevaardigden een zeker cachet aan de vergadering zou geven en waaruit de handeldrijvende middenstand voordeel kaai trekken. De bedoeling' is, de winkeliers uit te noodigon, een dag of zes, zeven zoo veel mógelijk Ncdcrlandschc produc ten ten toon tc steJlen, om daardoor een indruk te geven van de Neder- landsoho nijverheid, waarover- zoo veel onjuiste begrippen bestaan. De wijze, waarop dit kan-, .geschieden, ovc* 1910. van deze instellingen dol en den voorzitter, voornamelijk over het feit, dat verschillende firma's meer dan andere binnenlandsch fa brikaat er op nahouden, over deelne ming van fabrikanten en over wat als Nederlandsch fabrikaat beschouwd wordt. Maar al de genoodigden, zonder on derscheid, verklaarden ingenomen te zijn met het denkbeeld, evenals een achttal genoodigden, die verhinderd waren, de vergadering bij te wonen, maar schriftelijk van hunne instem ming hadden doen blijken. Al deze heeren werden nu benoemd als leden van een Comité, dat de Ne- derlandsche Winkelweek zal voorbe reiden. Op voorstel van den heer Julius werd de héér Peereboom tot voorzitter van het Comité benoemd. Deze nam do benoeming aan. Als vertegenwoordiger van het de- partementsbestuur zal de secretaris, Mr. J. C. L. Vlaanderen deel van het Comité uitmaken, dat overigens nog eenig© personen zal kunnen ultnoo- digen, om als zoodanig toe te tre den. Binnenkort volgt een tweede ver gadering van het Comité, wij zullen dan de namen der leden volledig kun nen vermelden. Met teeltenen van instemming werd een woord van hulde begroet, gespro ken door den voorzitter van het Co mité tot den heer De Clercq, aan wiens frissche energie het te danken is, dat getracht zal worden de ge dachte N e d e r 1 a n d s c h e Win kelweek op waardige wijze tot stand te brengen. Museum en school voor Kunstnijverheid. We ontvingen heden het verslag dient nader besproken. 'J(cr nadere toelichting gaf spreker het woord aan den algemeen secretaris van de Maatschappij, den heer G. S. do Clercq. Doze herinnerde er aan, hoe ook in andere afdeelingcn bij gelegenheid van do algemeene vergadering dik wijls blijken zijn gegeven vari publiek leven. Vorscbilleinlo hielden bijvoor beeld een tentoonstelling, Haarlem faf vijf jaar geleden een album van laorlomsche nijverheid uit, dat later door verschillende afdeeliugen is na gevolgd, misschien ook wel aanlei ding is geweest tot het geschrift, d-at de afdeeling Handel van het Ministe rie van Landbouw, Handel en Nijver heid verspreidde op de Brusselsche 'tentoonstelling- Zoo heeft het in Haarlem gestrooide zaadje nut gehad Voor het geheel© land. Ditmaal is het oog gevallen op do In Engeland gehouden winkelweek Van Engelsche fabrikaten. De heer Lutein Noltbeniua vestigde daarop de aandacht In het Tijdschrift van Nij verheid, correspondenten van groote bladen schreven daarover in hunne couranten. Die winkelweek, gehou den in Londen en 40 andere Engel sche steden, is overal geslaagd en {jeworden als 't ware één groote ten- oonstelling der producten van het eigen land, waarbij geen enkel expo sant zich beklaagde over een slechte plaats of gebrek aan licht, omdat ieder uitstalde in zijn eigen winkel. Dat voorbeeld zou de Maatschappij van Nijverheid hier wenschen na te volgen. Er zijn in haar midden pro- iectiouisten en vrijhandelaren, maar altijd zijn z,j het daarover eens ge weest, dut do eigen nijverheid dient te worden gewaardeerd. Dat is ook het directe belang der winkeliers, omdat een bloeiende nijrerheid do algemeene koopkracht verhoogt. Spreker las uit het Algemeen Han delsblad, de Nieuwe Courant en Neer- laoidia voor, welk een groot succes de Engelsche winkelweek is geweest. Ook in Haarlem zal iels dergelijks slagen. De deelnemers aan een Ne derlandsche winkelweek zullen zeker ook do Nederlandsche fabrikanten tot medewerking bereid vinden. Mis schien zal het mogelijk zijn, iets op het gebied der Nederlandsche nijver heid in werking te laten zien. En wanneer dan de deelnemende winke liers de Nederlandsche vlag uithan gen en hun raam met een distinctief Nederlandsche Winkel- w eek versieren, zal het geheel een feestelijk aanzien verkrijgen, dat kij kers en koopera lokken zal en de waardeering der Nederlandsche nij- ve: held bevorderen. Spreker citeerde ten slotte uit wat onze hoofdredacteur, de heer J. C. Peereboom, op de algemeene verga dering der Maatschappij van Nijver heid te Leiden over bevordering der eigen nijverheid gezegd en later in haar tijdschrift geschreven heeft. De heer Peereboom beval daarop het denkbeeld der Nederlandsche Winkelweek warm aan. Hierna volgde een gedachlenwïsso- ling, waaraan werd deelgenomen door de he oren E. A. A. Liera, H. Lamp, II. Fikkert, J. van Beem, A. Weill. Joh. M. Schmidt, F. C. Du four Maatschappij van Nijverheid.. Daar aan ontleenen we, wat EEN REORGANISATIE VAN HET MUSEUM VOOR KUNST NIJVERHEID betreft Daar de Maatschappij van Nijver heid aan het plan, om het Koloniaal Museum als onderdeel van het on langs gestichte Koloniaal Instituut naar Amsterdam over te brongen, haar zegel heeft gehecht, vleit zich de Commissie van het Museum van Kunstnijverheid met de hoop, dat de Maatschappij de vertrekken, welke door deze verplaatsing vrij komen, ter harer beschikking zal willen stel len, zoodat eindelijk aan de reeds lang gevoelde behoefte om meer ruimte te verkrijgen, zal kunnen wor den voldaan. Het Museum van Kunstnijverheid toch, dat nu ruim dertig jaar bestaat, heeft zijne ontwikkeling met die van de decoratieve kunst, het kunstam bacht en de klcinkunstea In ons land geleidelijk zien groeien. Sedert eenigo jaren verkóórde het evenwel door ge brek aan ruimte, waarop herhaalde lijk werd gewezen, in eenen toestand, die zijn verderen vooruitgang ernstig in den weg stond. Ofschoon slechts over beperkte mid delen kon worden beschikt, waren toch de aanwinsten, welke het Mu seum na verloop van tijd verworven heeft, van dien aard, dat eene betere rangschikking hoogst noodzakelijk werd, terwijl de bestaande toestand ternauwernood aan de hedendaagsche eischen voldeed. Onder deze omstandigheden kan men zich allicht de moeilijkheden voorstellen, waarmede de Commissie te kampen heeft en nu het vooruit zicht geopend ls, dat weldra in een en ar.der zal kunnen worden voor zien, heeft zij reeds thans eene betere organisatie van het Museum in over weging genomen. Zij werd daarbij geleid door overtuiging, dut het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid hare pogingen met zijne welwillende mede werking bij voortduring zal blijven steunen, terwijl zij de hoop koestert, dat de Regeering, de Provinciale Sta ten en de gemeente Haarlem er het hunne toe zullen bijdragen, om de voorgestelde reorganisatie tot stand te brengen, waardoor het Museum eene leerschool zal worden voor de kunstontwikkeling in het algemeen en voor hen, die de versierende kun sten en de kunstambachten beoefe nen in het hij zonder en zoodoende de eischen, die heden ten dage meer en meer op den voorgrond treden, zal kunnen bevredigen." De Commissie, gebruik makende van de gelegenheid, die het uitbren gen van dit verslag haar biedt, wenscht, zonder op de omstandighe den, die zich in de toekomst mochten voordoen, vooruit te willen loopen, omtrent het plan van reorganisatie der verzameling van het Museum in algemeene trekken hare denkbeelden te ontvouwen. Wat de afdeeling gipsafgietsels be treft, heeft het steeds in de bedoeling gelegen, haar uit te breiden en tot een afgerond gehate brengt, in dien geest, dat daarin van elk tijd perk der kunstgeschiedenis een ge heel werk of een overzichtelijk deel van een geheel werk der decoratieve bouwkunst vertegenwoordigd zou zijn. Het plan bestaat thans, om de drie aan het front gelegen groote zalen uitsluitend voor reproduction van oude werken der monumentale kunst beschikbaar te stellen, zoodat men een grootsch en indrukwekkend ge heel zal verkrijgen, dat, eenig in ons land, zich al dadelijk aansluit bij de verzameling afgietsels, in het Ilijks- Museum te Amsterdam aanwezig, in welke voornamelijk Nederlandsche en Vlaamsche kunst vertegenwoordigd is. De Commissie stelt zich voor, van het Museum van Kunstnijverheid te maken een leerschool, waar leeraren en leerlingen van verschillende on- der w ijs-in richtingen en andere be langstellenden een rijk materiaal zui len vinden, dat hen bij hunne stu diën zal steunen en voorlichten, ter wijl tevens zorg zal worden gedra gen, dat voor vaklieden, ten behoeve van hun pra.ktischen werkkring alle gewenschte gegevens aanwezig zijn. Zoo zal men naast de vele gelegen heden, die ïn ons land bestaan voor het aankweeken van belangstelling, kennis en gevoel voor picturale kunst, ook een inrichting rijker wor den, waar voornamelijk de plastische kunst, die ten onzent zoo verwaar loosd werd, aan het woord is. Het Paviljoen zou zoodoende, in den geest van het Trocadero, een in richting, eenig in ons land kunnen worden. Do gemeubelde vertrekken zullen een overzicht geven van de inrich ting der woning in verschillende tijd perken. De vertrekken van de boven verdieping, gelegen aan de Westzijde van het Paviljoen, kunnen geleidelijk met meubelen en huisraad in de stijl richting, waarin ze werden gebouwd, worden aangevuld, zoodat ze na ver loop van tijd In hun primitieven toe stand zullen worden teruggebracht. In afwachting hiervan zullen deze vertrekken ten behoeve der doorloo- pendo tentoonstelling van moderne kunst beschikbaar kunnen blijven. Wat de verzameling kunstvoorwer pen betreft, bestaat het pion, deze in groepen te rangschikken, die volgens do cultuur-tijdperken, waarin do voorwerpen werden vervaardigd, zul len worden ingedeeld. Bovendien zullen nog verschillende afdeeliugen worden gevestigd, voor de textielkunst, waarin groepen voor vlechten, weven, kantmaken, ba tikken, de kleederdrachten, de kunst.- nanJdwerkon, alsmede de uitgebreide reeds voorhanden zijnde verzameling van schoeisel zullen worden onderge bracht. Er zal eveneens een afdeeling voor zegels, medailles en plaketten, waartoe reeds veel materiaal voor honden is, alsook voor boekversiering en drukkunst niet de aanverwante vakken worden aangelegd, terwijl van bevoegde zijde reeds een aanbod is in gekomen om. zoodra de plaat sruunte het toelaat, aan het Museum een ver zameling fotografische reproduction af te staan, die van de eerste toepas sing der fotografie af een reeks goed gekozen opnemingen bevat, welke de verschillende stadiën van haar voor uitgang aantoonen. Op deze afdeeliugen zal verder vol gen een technologische afdeeling, waarin zooveel mogelijk de verschil lende technische bewerkingen zullen worden aangegeven en met voorbeel den toegelicht. Hier zullen wij vinden do groepen voor metaalbewerking liet drijven en ciseleeren. het email- leeren en incrusteeren, de bewerking van het ilzer en andere metalen. Voorts de technische bewerkingen, bij de keramische industrie voorkomende, voor porselein en aardewerkhet emaiileeren, hel schilderen en ande re technieken, in zooverre deze voor demonstratie vatbaar zijn en niet reeds in de vroeger genoemde afdec- iittgen zijn opgenomen. 'T MUSEUM IN 1910. Over het jaar 1910 was het der Commissie door buitengewoon zuinig beheer, mogelijk, eenige aankoopeute doen. Geschenken werden slechts weinige ontvangen echter werd een belang rijke verzameling Grieksehe ampho ra's in bruikleen aanvaard. In dit jaar werden weer verschillen de tentoonstellingen gehouden. DE BOEKERIJ. Ook dit jaar maakten velen van 'de boekerij gebruik. In bruikleen werden dit laar afgestaan 2257 boek- en plaat werken. Verschillende geschenken werden ontvangen. DE SCHOOL/ Gedurende het Jaar 1910 werd 'de organisatie van het onderwijs voort gezet door qitbreiding te geven aan do afdeeling van het bouwkundig tee kenen, zoodat in 1911 de lagere afdee ling van dit onderwijs in twee deelen zai worden gesplitst en wela. voor hen, die voor bouwkundige wenschen le worden opgeleid en b. voor hen, die de aanverwante vakken beoefenen. Ook dit jaar word 't onderwijs met succes gegeven. De lessen werden bij gewoond door 155 mannelijke en 77 vrouwelijke leerlingen, waarvan 77 op den dagcursus, 28 op den Woensdag en Zaterdagmiddagcursus. 60 op den avondcursus, 7 op den modelklasse- avondcursus en 54 leerlingen der Itijksnonnaalschool voor teekenonder- 'e leeftijd wisselde af van 15 tot 39 jaar. ORELIO-AVOND. Orclio blijft als zanger toch nog al tijd een kerel, die er wezen mag. Wat hij misschien in het verloop van tijd aan kracht van longen mocht verlo ren hebben, wordt ruimschoots ver goed door den grooteren rijkdom aan klouren en tinten, die den gloed en de levendigheid van zijn voordracht aanmerkelijk verhoogen. Wie hem gisteravond het Oud-Vlaarosch liede- ke „Broeder Jan" of het jolige „Ker misbed" van Hullebroek noorde* zin gen, zal dit zonder twijfel zijn opge vallen. Zoo Iets zal hem niet zoo ge makkelijk worden nagedaan. En dan zou het nog maar alleen nadoen ziin. Maar wie heeft het hem zoo voórgedaan Ik sprak daar juist van do kracht van zijn longen maar laat men ook daarvan voorloo- pig nog maar geen te geringen dunk hebben. Niet iedere jonge zanger zal hem nadoen een programma van een kleine 20 neen, strikt genomen wel een 30-tal liederen en aria's af to zin gen, zonder blijk van vermoeidheid zonder het zelfs de moeite waard te vindon lusschen de verschillende nummers van elk coucert-decl van het podium te verdwijnen. Mij dunkt, met zoo'n uithoudingsvermogen dat tegelijk wijst op een goed gebruik van adem- en stem-organen mag men een man in de tweede helft van zijn eeuw geluk wenschen. Bij dezen algemeencn indruk meen ik het voor ditmaal te moeten laten. Want een gedétailleerde bespreking van zijn praestatie van gisteravond wordt mij verboden door de, voor een „in vrijheid gedresseerd" zanger noodlottige omstandigheid, dat zijn gewone accompagnateur zich door ongesteldheid genoodzaakt zag, ter elfder ure zijn taak aan andere han den over te geven aan de handen namelijk van een jonge dame, die hoewel beschikkende over veel bedre venheid en slagvaardigheid toch niet bij machte bleek, den zanger, langs de somtijds ietwat grillig kron kelende paden van zijn ariistieken lusthof, immer op den voet te vol gen. Vandaar dan ook, dat de eenvou digste nummers en vooral die echte pittige, stoere volksliederen bij de niet al te talrijke toehoorders het warmste onthaal vonden. WIJ hopen dezen uitnemenden zan ger van het Nederlandsch lied nog eens ln betere conditie te zien optre den en dan tegenover een veelhoof dig publiek, dat ongetwijfeld zijn groote verdienste zal weten te waar- deeren. PHILIP LOOTS. ONZE SCHOOLBOEKJES EN DE VREDE. „Vrede door Recht" benoemde ln 1908 een commissie van onderwijs deskundigen, waarin zitting hebben o. a. onze oud-stadgenoot C. te Lin- turn, van Rotterdam, en de heer M. L. van Gemert, alhier. Deze commis sie moest een rapport opstellen over de vraag, wat gedaan moet worden, om reeds de jeugd meer te doordrin gen van de vredesbeginselen, en meer in 't bijzonder van de zegeningen van den vrede ln tegenstelling met de nadoelen van den oorlog. De commissie nam de bestaande school literatuur als grondslag. De positieve uitkomsten waren niet gunstig. Over de vredesbeweging be vatten de onderzochte boekjes zoo goed als niets zelfs moest bij vele geklaagd worden over te weinig aan dacht voor de beschaving en den vooruitgang in het algemeen. Daarentegen bleek gelukkig het verheerlijken van ruwe kracht, in het bijzonder van oorlogen, niet zoo sterk te zijn als menigeen dacht. Het on derzoek leidde tot verscheidene wen schen, ten deel© ais voorstellen be lichaamd. Een dezer isVanwege den Bond een prijsvraag uit te schrij ven voor een Geschiedkundig lees boekje voor de hoogere klassen der lagere scholen, en hot daarbij recht streeks aansluitend onderwijs over do Geschiedenis van Nederland zijne Kolonièn sinds 1813. .Als voorbeeld op groote schaal wordt daarvoor genoemd „Een hal ve Eeuw". Voor het beste werkje 1 wordt een prijs ven 250 uitgeloofd. EEN ENGEL. Wanneer de Rotterdammers hier komen, kan men zeker zijn, van goede regie en goed-sluitend samen spel te profiteeren. Voor dat laatste staat het gezelschap bekend, en het deed zijn reputatie geen oneer aan alles sloot, klopte en knetterde zoo- aLs noodig is, om een echt Fransch blijspel tot zijn recht te doen komen. I Eu Alfred Capus' „Een Engel" IS een écht Fransch blijspel, het be>zit er alle qualiteiten voor een vrouw, die dobbelt en de mannen beurtelings aan haar voeten brengt, een vlcomte, wat onnoozel een groot kind, zoo als vriend Leopold herhaaldelijk op merkt maar wel rijk, voornaam en geacheveerd, een tip-top Parisienne, een waardige en ook wel sympathieke schoonmama, die bij uitzondering eens niet belachelijk gemaakt wordt, een deurwaarder en een oude knecht en dat alles omsloten door aar dige intrigetjes men had niet meer kunnen verlangen. Daarbij is Capus heel geestig, en daalt nooit naar het platte af zijn woorden vragen den exquisen glimlach. De vlotte, boeiende tafereeltjes wer den aldus door de Rotterdammers gesproken en gespeeld. Willenden Duymaer van Twist was charmant in de hoofdrol, wuft, grillig, tempera mentvol, geestig pétillant. En haar waardige partners toon den zich de heeren Cor. v. d. Lugt Melsert als Vicornte De Saintfol, en Frits Tartaud als de ècht-Fransche deurwaarder Lebelloy. Mejuffrouw Duymaer van Twist droeg de tooneeltjes grootendeels in de tweede acte vooral was zij op dreef. En wat prachtige costuumpjes! De bij-rollen waren in goede jian- m en als gezegd het liep op rolletjes. De décors mogen overigens wel eens een vernieuwing hebben ze zijn armoedig, en waar in dit 6tuk zooveel over chic en élógance wordt gesproken, doet dat onaangenaam- contrasteerend aan. De zaal was uitstekend bezet, en het publiek applaudisseerde na elk bedrijf luide. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den archi tect J. H. Welsenaar aanbesteed het verbouweh van perceel no. 4 aan de Lange Heerenstraat, alhier. 15 biljet ten waren ingekomen. Ingeschreven werd als volgt: M. A. Alberts, f 3949; v. Deursen, f 3690; Kauh en Bierboom, f 3986; Kroon v. Diest, i 4350; L&uw en Lub bers, f 3675; Bouwersbond, f 4000; Box f .4170; Lugt, 1 3930; Schagen, f 4818; Van Es, f 4780; Bakker, f 3860; Van Ommeren f 3852; Vlerk, f 4098; Schol- te, f 3880; Zundvoort, 1 4136. Veelbelovend. Een 12-jarige jongen werd gister thuis gemist. De politie ging aan 't zoeken en vond den knaap in een prieel van een leegstaande villa in 1 Kenaupark. Het bleek, dat de jonge ling daar verpoosde na een welge slaagden strooptocht door de stad. ln bet pakhuis van don heer Hartog in de Essenstraat had bij een portemon- naie met f 5.60 gestolen en in verschil lende winkels in de Kleine Houtstraat had hij buit gemaakt snoepgoed, cho colade en sigaretten Dat belooft wat DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Van 2 tot 4 Mei wordt te Crefeld het 25-jarig bestaan gevierd van de Vereeniging van Doopsgezinde ge meenten in hei Duitscho Rijk. Op 4 Mei houden ds. A. Binnerts Szn., tc Haarlem, en pastor Kraemer, van Crefeld, een lezing. Nederlandsche Doopsgezinden zijn uiigenoodigd het feest mee te vieren. KENNEMER ELECTRICITEITS- MAATSCHAPPIJ. Gistermiddag werd in Café Brink mann de buitengewone aandeelhou dersvergadering der Kennemer Eiec- triciteits Maatschappij, te Bloemen- daal, gehouden. In verband met de voorgenomen reorganisatie der maat schappij was een statutenwijziging ontworpen. Het maatschappelijk ka pitaal is 2 millioen gulden, verdeeld in 8000 aandeelen elk van f250, elk aandeel verdeeld in 5 onder aandeelen. De statutenwijziging werd goedge keurd. Daarna werd aangenomen het voor stel om do nog in portefeuille zijnde gewone aandeelen ad 317.600 geheel of hij gedeelten uit te geven. Tooneelen Geheel-onthou ding. Alhier is opgericht, als onderafdse- ling der Ned Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, een tooneelvereenigïng, die zich ten doel stelt, het geven van toonoelstukjes, voordrachten en het arrangeeren van beeldengroepen. DE GEMEENTE CONTRA DE R.-K. SCHOOLVEREENIG1NG. Wij geven hieronder een uittreksel van liet vonnis, gewezen in de proce dure der gemeente Haarlem contra de R.-K. School vereeniging over <i« verwijdering van de school uit liet perceel Kenaupark 33. In het vonnis wordt overwogen, d.-t de feitelijke grondslag der ingestelde vordering door de gemeente is het niet nakomen door de R.-K. Schocd- vereeniging van de tusschen dc ge meente en haar gesloten overeen komst, waarbij de gemeente zich verbond toe te staan, dat in de be stemming van het perceel Kcuaupai/. 33 tijdelijk een verandering werd ge bracht en de gedaagde zich verbond, de school vóór 1 Januari 1909 uit het perceel te verwijderen. Het verweer van de Schoolvereni ging was, dat do bepaling ia het verkoop-contract, dat het perceel een heerenhuls moest blijven, niet rech tens bindend was. Uit het boven staande volgt, zegt het vonnis, dat dit verweer niet Ier zake dienende is. Uit den door de Rechtbank aange nomen feitelijken grondslag van de gemeente volgt ook, dat de gemeente Haarlem geen recht heeft te vorde ren, dat aan het perceel do bestem ming van heerenhuis wordt terug gegeven. Dit gedeelte van do vorde ring wordt daarom aan do gemeente ontzegd. De Schoolvereeniging bestreed do rechtsgeldigheid der met de gemeenlo gesloten overeenkomst op de volgende gronden De Schoolvereeniging had geen vergunning noodig van de ge meente, om onderwijs te blijven re ven in dit perceelhet onderwerp dor overeenkomst is niet op geld waar deerbaar, waardoor de overeenkomst geen oorzaak heeftdo overeenkomst heeft geen bepaald onderwerp en geen geoorloofde oorzaak de vorm, waarin de briefwisseling met hot ge- meentobestuur is gevoerd, sluit de gedachte aan een overeenkomst uit. Het vonnis overweegt omtrent den eerstgenoemden grond, dat hij niet wegneemt, dat do School vereeniging geheel uit eigen beweging op zich genomen heeft, om de school uit het perceel to verwjjderen. Al verkeerde de Schoolvereeniging bij liet sluiten der overeenkomst h. i. in de dwaling, dat zij gebonden was aaii de bepa ling van het koopcontract van 1867, toch doet een dergelijke dwaling, vol gens liet systeem onzer wet, niets ui aan dc geldigheid der overeenkom;! Omtrent den tweeden grond merkte het vonnis op, dat de overeenkomst niet zonder oorzaak is, daar de wet oen op-geld-waardeerbaftrhoid niet eischt. Bestreden wordt, dat dc oor zaak een ongeoorloofde is. Voorts wordt opgemerkt, dat v.el degelijk een onderwerp der overeen komst bestaat, namelijk de vergun-' nlng lot het tijdelijk houden eener school en de verbintenis tot verwijde ring dier school op een bepaalden datum. Ten slotte wordt betwist, dat da correspondentie de gedachte aan een overeen komst uitsluit en opgemerkt, dat de wet geen bepaalden vorm kent voor een overeenkomst als deze. Verder had de Schoolverecnig ng aangevoerd, dat ten eerste liet per ceel uiterlijk het karakter van hoe renhuis heeft behouden. (liet vonnis acht dit niet ter zake dienende, dam de overeenkomst bedoelde door de erwijdering der school do bestem ming van hoerenhuis te hergeven) ten tweede, dat de gemeente niet liet recht heeft, te vorderen, om desnoods met behulp van politie en justitie hot te wijzen vonnis ten uitvoer te bren gen, daar liet hier geldt een privaat rechterlijke verbintenis, die niet met pubhek-rechterlijke middelen mag worden afgedwongen. (Het vonnis ontkent ook deze bewering, daar liet met behulp van politie en justitie af dwingen niet bedoelt ingrijpen van het openbnar gezag in oen civiels zaak. maar slechts is oen maal regel ter voorkoming van wanordelijkhe den) ten derde, dot de ten-uitvoer legging van het te wijzen vonnis, ook al gaat de Schoolvereeniging legen tiet vonnis in appèl hetgeen de ge meente vroeg niet steunt op do wet. (Ook dit ontkent het vonnis, daar die ten-uitvoer-legging van dit vonnis steunt op de schriftelijke ver klaring der Schoolvereeniging, om -ie school uit het perceel te verwijderen). Ten slotte wordt aan de genie, o Haarlem de eisch toegewezen. Ik> R.-K. Schoolvereeniging zal dus do school moeten verwijderen uit het- perceel Kenaupark 33. ook al gaat zij in appèl tegen hei thans gewezen vonnis. Een maand na de be toeken !ng van het vonnis zal het perceel nu moetorf ontruimd zijn. Jullanakerk* Het concert, de vorige week ten ba te der Julianakerk gegeven, heeft n- geveer 700 opgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1