IAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. KONINGIN HELENA VRIJDAG 28 APRIL 1911 Buitenlands*fi Overzicht DE KONING VAN SERVIë verkeert meermalen ia omstandigheden. HIJ heeft lastige on derdanen, een lastigen zoon, enz. Bo vendien is zijn verhouding tot de an dere vorsten niet vriendschappelijk. Nog altijd kan men aan de hoven niet vergeten, dat Peter op den troon ge komen is door don koningsmoord. Nu zou Koning Peter een stapje vooruit doen. Keizer Frans Jozef van Oostenriik-Hongarije zou hem ontvan gen. 't Daagde in 't Oosten voor den Servische» heerscher Maar... nu is plotseling 't bericht gekomen, dat Koning Peter niet ont vangen kan worden, "t Bezoek is voor- loopig uitgesteld voorloopig, dua zonder e» uiige tijdsbepaling, en men weet. dat van uitstel in zoo'n ge val meestal afstel komt. In de Duitsche bladen wordt 't uit stel van 't bezoek druk besproken. De Lokal Anzeiger brengt bijzonder heden. De gezondheidstoestand van den Keizer, die nog door een lichte laryn- gites eon weinig heesch is, is uitste kend, zoodat dit geen aanleiding kan zijn, om Koning Peter „niet thuis" te geven. Do betoogingen te Belgrado hebben bij de Oostenrijksch-Hongaarsche re geert ng root© ontstemming gewekt, dat wordt door dc bevoegde autoritei ten aan het ministerie van buiten landse! ie zaken openlijk toegegeven. Maar de ontvangst was eenvoudig on mogelijk geworden. Te Boedapest was men zeer bezorgd over de houding, die de bevolking tegenover den gast zou aannemen. Het is bekend gewerden, dat een plan, om Koning Peter te Wee- nen te ontvangen, langdurige bespre kingen mot dc politie noodig heeft ge maakt. Koning Peter toch wilde liever te Weenen dan to Boedapest komen. De Weensche politie verklaarde even wel tenslotte, dat zij niet kon instaan voor handhaving van orde en rust ge- durendo hot bezoek. Toen besloot men het te Boeuapcst te probeeren. De Hongaarsche pers kwain onmiddellijk niet artikelen voor den dag, die re den gaven te vermoeden, dat de be volking van de Hongaarsche hoofd stad bij het bezoek allesbehalve wel willende betoogingan zou houden. Bo vendien bleek nog, dat er groote kans bestond, dat terwijl keizer Frans Jo zef Koning Peter tc Boedapest ont ving, men te Belgrado heftige anti- Oosten rij ksche demonstraties zou hou den. Ook kon men reeds sedert eecnigen tijd opmerken, dat aan het Weensche hof een sterke par Li] tegen de ont vangst van Koning Poter gekant was. Dc „Reichspost", het orgaan van den troonopvolger, was In de laatste da gen ook slecht over het bezoek van Koning Peter te spreken. Het is zeker, dat liet bezoek van Ko ning Poter aan hot Ooslenrijkacke hof door dit incident voorloopig'van de baan is geschoven. Wanneer de Ko ning te Belgrado openlijk met geweld dadige verhindering van zijn reis, dioor opbreken der rails en met dyna- mietbommen, die naar den koninklij ken trein geworpen zullen worden, wordt bedreigd, is deze houding van liet Servische voik weinig geschikt, om het Oostenrijksche hof te bewegen tol. liet, offer, om al« eerste van de niet verwante hoven dm Koning van Ser vië officieel to ontvangen. Het is waar schijnlijk, dat de Koning dit jaar in het geheel geen buitenlandsche reis meer zal maken. De Lokal Anzeiger bericht dan nog, dat Koning Peter van plan*was (nog is een bezoek te brengen aan het Duitsche hof. Hoewel over dit plan nog geen officieel© onderhandelingen zijn gevoerd, is men er in leidende Duitsche kringen van op de hoogte. Of men in Berlijn welwillender zal zijn dan in Weenen We gelooven 't niet. Nu zal Koning Ferdinand van Bul garije aan 't Ooslen rij ksche hof met eerbewijzen ontvangen worden FRANKRIJK EN MAROKKO. De Franschc minister van oorlog heeft in den ministerraad medege deeld, weiKe maatregelen zjjii getivi- lon, oiu nuip le Plengen aan uo nuw- peescne Koiuiues en uoii Baltan. uie in Fez worden belegerd en de troepen van majoor Bréinond te bevrijden. Ken Murokkaonsche ruiterafdeeling uit Sjawija is gister de Bodegreg overgetrokken. De eerste afdeeling van de kolonie zal heden volgen. beu gerucht, waarvan onmogelijk bevestiging kan worden verkregen, wil, dat majoor Bréinond gedood zou zijn. Daaruit zou dus blijken, dat er weer gevochten is. T ONTSLAGEN SPOORWEGPERSO NEEL IN FRANKRIJK. De Fransche Oosterspoorwegmaat- schappij heeft dezer dagen een verga dering gehouden ter beam-eking van het schrijven van den minister van openbare werken omtrent do weder- indienstslelling der wegens de sta king ontslagen spoorwegarbeiders. De president deelde mede, dat thans nog slechts Si ontslagen arbeiders buiten werk zijn. De maatschappij, zoo ver klaarde hij, is bereid deze werkloozen geldelijk te steunen, zij kan hen ech ter met bet oog op de discipline, van welke immers de veiligheid van het publiek afhangt, niet weder in dienst nemen. De vergadering keurde deze verkla ring met~aigemeene stemmen goed. Wat zal de regeering nu doen De voorzitter van den „Algerneenen Bond van stokers en machinisten", Taffin, heeft in een interview ver klaard, dat de spoorwegbeambten OPNIEUW ZULLEN STAKEN, indien de ontslagen makkers niet worden aangenomen. Hij doet tevens der regeering een middel aan de hand om uit het dilemma te geraken de Staat neme de ontslagenen In z ij n dienstbij zijn korps zijn plaatsen ge noeg beschikbaar. Tusschen TURKIJE EN GRIEKENLAND is 't weer een beetje spannend. De Grieksche regeering heoft een nota gericht tot de mogendheden, waarin zij de aandacht vestigt op het anti-Grieksche boycot in Turkije. Do Grieksche regeering klaagt er over, dat de Porte het boycot, zoo al met steunt, dan toch duldt. De rechtban ken in Janina en Smirna hebben zelfs daden van verzet tegen de bevelen van het boycot-comité als vergrijpen be schouwd. Dat de Porte met eenigen goeden wil wel in staat zou geweest zijn het boycot te verhinderen, bewijst het succes van het krachtige optreden der Vereenigde Staten ter bescher ming van een Grieksch-Amerikaan- sche maatschappij. Voorts klaagt de Grieksche regeering er over. dat Grieksche onderdanen zonder wettige reden het land uitgezet zijn. De nota eindigt met de opmerking, dat, ais bedoelde zaken met liet Kre ta-,vraagstuk samenhangen, opge merkt moet worden, dat Griekenland rnet het Kreta-vruagstuk niets te ma ken heeft, daar alleen de beschermen de mogendheden in zake Kreta wat te zeggen hebben. Een Duits oh blad meldt, dat de Duit sche en de Oostenrijksche gezant to Konstantinopel do aandacht der Porto gevestigd hebben op de schade, welke uit het bovcotten der Grieksche wa ren voor den Duitschen en den Oosten- rijkschen handel voortvloeit. De Porte zou beloofd hebben de noo- dige maatregelen te nemen. DE OPSTAND IN ALBANIÖ. De Turksche troepen versloegen de opstandelingen en bezetten Wilite- pe RUSLAND EN CHINA. De New-York Herald" vernam, dat de Russische minister van oorlog, ge neraal Soechhomlinof, op lost van den Tsaar, met een talrijken staf naar het Verre Oosten zal vertrekken. 1-Iet hierop Betrekking hebbend be sluit van den ministerraad was het gevolg van de pessimistische mededee- lingen van den gezant te Pelting, Ko- rostovetz. Deze meldde, dat China, ondanks de jongste overeenkomst met Rusland, zich vijandig blijft tooncn, en zich niet houdt aan de bepalingen dier overeenkomst. KERK EN STAAT IN PORTUGAL De geestelijkheid van Lissabon hoeft in een vergadering, onder leiding van den aartsbisschop, met algemeen© stemmen een moiie aangenomen van den volgenden inhoud „Ai het moeilijke en pijnlijke ge voelende van den toestand, waarin de katholieke kerk geplaatst is door de afltond: ring der scheidingswet, be tuigt de geestelijkheid haar volstrekte aanhankelijkheid aan den aartsbis schop en verklaart zich bereid tot al le opofferingen, welke de bescherming van de rechten der kerk en de verze kering van de vrije uitoefening der geestelijke bedieningen mochten vor deren." In de eerste dagen van Mei zal in de hoofdstad een bijeenkomst plaats hebben van alle Portugeeschc geeste lijken. Volgens een bericht van Central News UIT MEXICO heeft Madero, dc leider der opstande lingen in het noorden, verlenging van den wapenstilstand met tien dagen ge vraagd, opdat hij met do andere lei ders der opstandelingen in overleg zal kunnen treden. De andere partij heeft evenwel slechts een verlenging van vijf dagen Stadsnieuws „HARPE DAVIDS". Dit Ned. Hervormd Zangkoor gaf gisteravond £n de Janskérk een uit voering van gewijde muziek. Het was een welgeslaagde avond! Door het koor werden een 6-tal lie deren gezongen, waarvan vooral 1 „Gebed des Heeren' (Onze Vader', van A. Pomper heel mooi vertolkt werd. Ook „Weesjes kerkgang" van L. v. d. Wulp, alsook „Woudgedach- ten" e'n „Zondags wijding" van Fr. Abt kwamen goed tot hun recht. „Harpe Davids" is een flink koor. De directeur, de lieer H. P. C. Dams, heeft or reeds veel mee weten te be reiken, maar er kan nog meer uitge haald worden! Onder de damesgroe- pen zijn zeer mooie stemmen, zoodat de sopraan- en altpartijen prijzens waardig werk lieten hooren. Anders is 't evenwel met de heeren. Ook dan'r bleken wel goede zangers onder te zijn, maar enkele stemmen, die iet wat ruw en ongeoefend klonken, had den veel beter gemist kunnen wor den. Nu werkten zo zeker niet mede tot het succes. Vooral in „Won'dgedachten" trad 't verschil tusschen 't gehalte der da mes- en boerenpartijen sterk op don voorgrond. Eenige goede zangers zullen bij „Harpe Davids" zeer welkom zijn! Maar, zooals we reeds schreven, de zang was over 't algemeen heel goed en had dan ook bi) de hoorders zeker een welverdiend succes. De bariton, de heer A, J. Boelaars uit Amsterdam, gaf veel schoons to genieten. Van de 4 doo'r hem gezonge'n liede ren kon ons 't best „0 lieer, Dio daer"... van Valerius en „Het Lied der Engelen" van Ph. Loots voldoen, maar ook de aria uil „Paulus" van Mendelssohn en „Pregliiera" van Alcssandro Strade'.lo werdén zeer verdienstelijk vertolkt. Mej. W. Eisendorn, uit Amsterdam, liet haar mooi alt-vioolspel bewonde- 'ren. Dodendaad (bewonderen. „La'r- getto" van Mozart en „Andante" van Rubinstein werden met veel gevoel e'n bekwame techniek gespeeld. Ten slotte zij 't mooie orgelsjiel van den heer Wouter Westerhoud ook al een Amsterdammer herdacht. Hij zorgde voor een uitstekende be geleiding van den solo-zang em 't vi oolspel. Ook voorde hij een viertal werken uit e'n bewees daarmee een meestér aan 't orgel te zijn. Vooral het héérlijke Praeludiium-Fugü van Bacli vond een zeer schoon© vertol king. De vele bezoekers do kerk 1 bijna geheel gevuld gingen welvol daan huiswaarts. ORGELBESPELING op Dinsdag 2 Mei 1911, des nam. van 1 tot 2 uur, in de Groote- of Sint-Ba- vokerk alhier, door den lleer W. Ezerman. Programma: No. 1. Choral vorspiel und Fuge, Joh. Brahms. No. 2. Concertfantasie, H. Berens. No. 8. Offertoire. L. Wely. No. 4. Sonate, W. Rudnick. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Fuge. No. 5. Ave Maria, Max Reger. EEN ONPRETTIGE TOESTAND. In de Kennemérstraat ligt een open terrein, niet afgesloten van don open baren weg. Dit stuk grond wordt door de jeugd als speelterrein gebruikt, terwijl,sommige personen daar aller lei vuil en ongerechtigheid op dat terrein werpen. De bewoners in het slop achtér dit stuk grond, ondervinden hiervan da gelijks grooten last en schade, daar de projectielen door de jeugd meer malen door hun ruiten worden ge worpen. De eigenaar heeft dit terrein reeds vroegeir dotfr een schutting af gesloten, doch die is door de jeugd eenvoudig afgebroken en vernield. Vanwege de gemeente schijnt de ei genaar niet verplicht te kunnen wor den het terrein andermaal af te slui ten ea deze heeft daar dab ook geen lust in. Voor bouwterrein is de grond min der geschikt, zoodat die toestand daa'r nog wel eenigen tijd zal voort duren. Een onzer lezers heeft zich genoopt gevoeld, uiting te geven aan zijn ver ontwaardiging in 't volgende versje: Een plekje is er 1n de stad Het is toch werkelijk een schandaal Voor Haarlem, onze hoofdstad Wie kent er perk of paal? De jongens breken ongestoord De straat er daaglijks op E'n werpen dan 't is ongehoo'rd! De glazen in, elkaar om den kop. Een blind paar menschen, dat 'daar woont. Breekt zeker nog eens arm of been In gaten, die de jeugd er graaft, Verbod helpt niets, o, neen! Een zieke ligt er voor het raam Eii eet daar daaglijks stof. Meer dan hij lust waai' scheelt het aan? 't Is niet tot Haarlem's lofl Waarom onteigent niet de stad Dit kleine stukje grond? Het kon gewis een sieraad zijn Voor heel de buurt in 't rond. Gij zegt misschien: „O, rijmer hoe. Het is geen plaats van druk verkeer!" Komt kijken maar én ziet eens aan, Hoevelen er gaan heen-en-weer! Ook auto's veel en druk gerij Van fietsers en de troepenmacht. En wandelaars zijn er velen bij Zoowel bij dag als nacht. De lieve zome'r breekt straks aan, Men heeft de buurt daar gaarne schooin; Maar als gij bij dat plek je, woont Is 't u een groote hoon. Men ziet er sinds het vorig jaar Verlangend uit, met ongeduld, Of nog niet komt verbeetring daar, Die men toch heeft beloofd, .Vprtrouwt de waarheid van het woord En hoopt steeds ied'ren dag. Maar ziet zijn wenschén niet ver boord, 't Baart érgernis wien het zag. Zoo menig klacht is ingediend; Zoo menig poging aangewend. Wij hopen nu dat dit gedicht Den toestand maakt bekend. E'n da.t, als nu de zomer keert, De vreemdeling, die de buurt bezoekt Niet zeggen kan, als hij passeert: „Wat is 't 'hier een schandaall" Wilt gij nu weten, hoe 't hier heet? 't Is Haarlem's Ken'merstraat, Waardoor zoo menige automobiel En zooveel volk gaat. Als dit vers nu niet helpt, helpt niets! Aanbesteding. Door liet provinciaal bestuur van Noord-Holland werd aanbesteed liet verwisselen van drie paai' ijze ren deuren van de groote schutsluis te IJ muiden en het uitvoeren van ver- scliilleude werkzaamheden aan de deuren van die sluis. Raming 14.000. Minste inschrijver M. Daalder, Alkmaar, voor 15.500. Een boottocht. Voor 23 Juli -a.3. is een boottocht georganiseerd door de gemengde zangvoreoniging „Excelsior" en de muzieltvereeniging „Voorwaarts naar Schoor), met een bezoek aan de Zaanstreek. Eigenaardig is, dat een commissie, hiervoor gevormd, het ledereen mogelijk wil maken om mede te gaan, door het betalen van een kleine contributie, waarvoor men don tevens vrijen toegang heeft tot een soiree, die in October docu- deze twee vereenigingen gegeven zal wor- HAARL. ONDERWIJZERS ZWEM CLUB. De Haari- Onderwijzers Zwemclub hield gisteren een zeer belangwekken de vergadering, die jammer genoeg slechts door weinigen werd bijge woond. Tegenwoordig waren o.m. de raads leden Van de Kamp en Schreuders. Twee spTekérs. die beiden, zij hei dan ook elk op zijne wijze, hun spo ren op zwemgebied verdiend hebben, voerden het woord. Eerst de bekende Zuiderzee-zwem- mer, de heer Ed. Meier Gzn., die vol gens de convocatie zou vertellen over den zwemtocht, waardoor hij bekend geworden is, maar inderdaad eenige practische opmerkingen over de zwemkunst gaf. Spr. was niet te best over de resultaten der Hollanders te sproken. De zwemsjxrrt is hier nog niet tot zoo grooten bloei nis in an dere landen gekomen. Ook de over heid werkt nog niet voldoende rnee. In Engeland zwemmen de menschen veel meer in 't openbaar, in het Hy- de-Park te Londen van 7 lot 8 uur des mo'rgens hiér mag dat niet. Frankrijk en Duitschland huldigen te dezen opzichte ook andere principes als de Nederlandsche regeerders. Maar ook bij de menschen zelf ligt deels de fout. „Zwemmen is niet def tig", zeggen velen waarschijnlijk vi'ndeu zij dat meent spr. omdat het niet veel kost, en vrijwel binnen ieders bereik ligt. Maar de wanbegrippen beginnen allengs te verdwijnen; het wate'rpolo- spel wérkt daartoe ook bijzonder mee. Wedstrijden zijn ook uitstekend: die gevè'n een prikkel tot oefening. Ook 's winters moet de zwemsport in ruime mate beoefend kunnen wor den: overdekte zweminrichtingen zijn met het oog op het Nederlamdscho klimaat noodzakelijk. In Londen zijn er 117, hier te lahdc maar 4. De diploma's vond spreker te ge makkelijk te krijgen; al heeft men een diploma dan is men somtijds nog lang niet ©en goed zwemmer. Spr. protesteert ten slotte tegen courantenberichten, waarin soms etaat, dat „de ongelukkige" die verdronk een goed zwemmer was. Een goed zwemmer verdrinkt niet als hij zijn kunst maar onderhouden blijft en niet meent, dat hij heeft hij eenmaal het diploma nu ook geheel volleerd is. Luid applaus beloonde spreker. Daarna ving Dr. Merens zijn voor dracht aan. Deze spreker had het over de zwem-organisatie te de zer stede: De Haarl. Waterpoloclub, de Haarlemsche Onderwijzers Zwem- olub en de afd. Haarlem van den Bond voo'r Lichamelijke opvoeding. Spr. stond lang stil bij de Poloclub en beschreef op geestige wijze haar oprichting. In Juni 1900 ontstond die. Opgericht is zij eigenlijk nooit. De tentoonstelling te Parijs ver schafte een Franscii reglement en een binnen-voetbal was liet speeltuig. De club kreeg den naam van „Het Vij geblad", anders gezogd H. V. G. B. Later is van die letters Heerlijk Ver kwikt, Gezonde beweging, gemaakt. In den breede ging spr. na wat in den loop der jaren door de organisaties voor nuttig werk is verricht, be handelde het polospel, en wees op de karakteivorming, die dat geeft en op 't nut, dat men er van heeft bij 't red den van drenkelingen, sprak over droge zwemlessen, die zooveel op gang in 't Fransche leger maken deelde mee", dat ecu onderzoek moet ingesteld worden naar 't aantal sobers, schippers, enz., dat niet zwemmen kunnend den dood in het water vindt. Ten slotte legde spr. er den nadruk op, dal nog mankeert een „winter- hok Spr. hoopte, dat hot rapport van de Raadscommissie voor de Over dekte Zweminrichting, de drie be staande organisaties vreugde zeu schenken. De hoer SPR LAGER verteld© aller lei over zijn zweminrichting. Spr. deelde ten slotte mee, dat hij een RUSTKUUR. Dokter. U hebt u overspannen, mevrouwtje, anders mankeert u niets. Rust, rust is hei eenige, dat u boter kan maken. Zij Maar mijn pols is toch zoo wak. Eu dan kijkt u mijn tong ens. Dokter kijkt de tong en herhaalt Rust, mevrouw, niets dan rust. GEEN RUSTIG GEWETEN. Wel. Jan. zou je werkelijk nu niet eens proeven van den wijn, dien je neef je ten geschenke heeft gezon den Dank je feestelijk Want, weel jo. die wijn dat is een tegengeschenk voor de sigaren, die ik hem gegeven heb. Onze Ladiiioek groote open zweminrichting wil, die 's winters in een overdekte kan genie- tamorphoseerd worden. Dat vond de heer VAN DE KAMP een novum en toen het raadslid aan den heer Sprenger inlichtingen vroeg, deelde deze mede, dat hij van een deskundige, een ingenieur, verno men had, dat een inrichting met een afneembaar dak, zeer wel te con- straecrcn was. De heer Sprenger wilde gaarne een teekening daarvan der Raadscommissie ter inzage geven. De heer SCHREUDERS vroeg den heer Meier eenige inlichtingen over de overdekte zwem- en badinrichtin gen in Engeland. Deze deelde mee. dot de grootte en de toegangsprijzen zeer varieeren. Een bassin van 20 M lang en 12 tot 15 M. breed is voldoende, maar in Londen zijn er wel van 50 M. long en 17 M. breed Over het bassin kau een plankier gelegd worden, en dan doet de inrichting als balzaal, congres zaal, of zelfs als circus dienst. De vergadering werd geopend en gesloten door den heer R. Haver- schmidt. voorzitter van de H. O. Z., die de lioop uitsprak, dat zwemmen meer en meer volkszaak worden mocht. Met dien wensch stemden de aanwezigen door handgeklap in. Groen en Hout. In aansluiting met ons bericht van gister melden wij thans den volledi- gen uitslag tier veiling van onroeren de goederen in Hotel „Roozen", Haar lemmerhout-Heemstede ten overstaan van notaris J. C. Burkens. 1. Een perceel Bouwterrein aan de Wilhelminalaan tc Heemstede, kad. sectie A, no. 2449. gr. 5 A. G5 c.A. 2. Een stalgebouw met koetshuis en tuin aan Meesterlottelaan, kad. sectie A, no. 2449, gr. 2 A. 28 c.A. 3. Een perceel Bouwterrein aan de Wilhelminalaan, te Heemstede, kad. seclie A, no. 2-449, gr. C A. 22 cA., 4. Het zomer- en winterverblijf „Groen en Ilout" en erve met groo ten tuin, aan de Wilhelminalaan te Heemstede, en de daarachter gelegen woningen en bergplaatsen. Combinatie der pörceelen 1 tot en met 4, opgehouden f 59.423. Uit de Rechtszaal VERDUISTERINGEN. Na de pauze had zich to verant woorden de jonge L. A. v. d. M., (e Roelof Arendsveen, die in hel. laatst van 1910 en in het begin van dit jaar in dienst was bij den winkelier Jac. van der Meer, aldaar, en belast was o. m. met het innen van golden, en met het weer-afdragen daarvan. In nen deed Van den M. wel bedragen van 10.33. 10.80, 18.10, 11 05 en 3.59 1/2 kwamen in zijn handen, uls betaling van geleverde winkelwaren maar afdragen deed hij niet. Hij maakte goede sier van het geld. Nu kwam het minder aangename staartje van liet muisje Mr. Hoyer's eisch van een week gevangenisstraf. Schadevergoeding is aangeboden, maar niet aanvaard. VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROOTE. Door de leerlingen der openbare lagere school No. 7 (Spaara wouder- straat) werd voor ruim 14 verzameld aan zilverpapier, theelood en capsu les. De voorraad werd door hen af gestaan aan de afdeeling Haarlem van liet Centraal Genootschap voor Vacantiekoloniën. t-EUlLlLIC 1 -UlN door riceGerar 38) Prins Maurits behoorde tot de laat ste soort, li ij wist even goed of mis schien nog beter, dan zg, die zijn po gingen gadesloegen om den armen jongen te redden, dut hij zijn leven op liet spel zelio dut het er maar van afhing hoe het lot over hem be schikte. lig had tijden gekend, en niet zelden, waarin die opoffering met een luchtig hart zou zijn gemaakt, waarin iiij bijna onder de eerste cate gorie van gevers gerangschikt zou kunnen worden, en zijn loven onder de eerste klasse van giften. Nu was het anders. Het leven was Juist kostbaar voor hem geworden, zooals het nooit te voren in zijn avontuurlijke carrière geweest was, toen hij het als offer legde op het altaar der inenschenliefde. Prins Maurits was een man van godsdienstige overtuiging en zijn da den waren met die overtuiging in volkomen harmonie. De hemel was opgeklaard, als wilde hij getuige zijn van de moedige daad. De mist was opgetrokken. In onge- looflgk korten tijd was Prins Mau rits hij liet wrak. Zijn eerste en ge makkelijkste taak was verricht, want reeds was hij over den kant van de stoomboot geklauterd, dio in het wa ter hing. Hoe moest hij den jongen bereiken een jongen van acht jaar oud moest hij uit zijn gevaarlijke positie aan den kaapstander brengen in de sloep, waarmee hij gekomen was en zoo wegvoeren uit het onme telijk gevaar, waarin hij verkeerde. De gemakkelijkste en eenvoudigste manier was natuurlijk voor den jon gen, om zich naar beneden le laten glijden naar zijn redder. Het zou in een paar seconden volbracht zijn, en eischte maar een oogenblik van durf. Terwijl Prins Maurits zichzelf met één hónd steun gaf, wenkte hij met de andere hand het kind, om nader bij te komen, en riep tegelijkertijd, dat bij zich los moest laten en er op vertrouwen, dat hij hem wel zou op vangen. Als eenig antwoord staarde de jon gen hem onnoozel, met wijd openge sperde oogen aan. De woorden waren voor hem onverstaanbaar, want hij sprak alleen een Nederlandsch dia lect. De wenkende hand was duide lijk genoeg, maar er werd een daad van moed en vertrouwen voor ge- eischt, om er aan te gehoorzamen, die voor den jongen in zijn doodsangst niet te volbrengen was. Hij probeer de zich te laten gaan, maar het mis lukte. Want toen hij zich den steun vaii den kaapstander voelde ontglip pen, greep hij hern weer des te stevi ger en met de beslistheid der wan hoop vast. Het kind kon niet schei den van zijn eenig toevluchtsoord; zoo voelde hij liet groote gevaar van het eenige middel om te ontsnappen. Toen zij den toestand goed l»cgre pen, riepen de mannen in de booten beneden en de Hertog van Longlanda op hel dek van de „Enchantress" den jongen toe. dat hij doen moest, wat hem gezegd werd. Dat maakte hem echter nog angstiger. Tranen welden op in de oogen van het kind en drup pelden langzaam neer op zijn wan gen. Zelfs toen een van de gerc-dde schipbreukelingen hem in zijn eigen taal toesprak, schreeuwde hij alleen maar „Ik kan niet, ik kan niet en verborg zijn gelaat tegen het hout werk, waaraan hij zich vasthiold. Prins Maurits had spoedig het over bodige van dergelijke pogingen in die richting ingezien, en begon aan het uitvoeren van de eenige kan6, die nog restte. Slechts Uen of twaalf voet scheidden hem van den jongen, ifiaar die afstand was door de sneeuw zoo glibberig als glas. gaf steun voor handen noch voeten, daar het dek heel schuin stond. Twee eigenschap pen stelden Prins Maurits In staat tot zijn bijna onuitvoerbare taak, zonder welke het vergeefs geweest zou zijn, een poging te wagen groote vlug heid en een zeer beslist optreden. In zijn gordel had JUJ een groot zee- mansmes gestoken. Met dit mes in zijn hand languit op het riek liggend en zich met zijn beenen wijduit tegen de borstwering van het schip onder zich steunend, sneed hij met krachti ge streken twee holten voor zijn voe len en een wat hooger op voor zijn vrije hand. Zoo gauw dit werk ver richt was, trok de Prins zich naar boven op, bijna zich de nagels ver scheurend door het gewicht van zijn lichaam op de linkerhand. Toen her haalde hij diezelfde bewerking hoo ger op. Een welsprekende stilte heersch e onder hen, «lie getuige waren van de ze moeilijke, gevaarlijke, dappere daad. Hot schip werd steeds meer naar beneden gezogen. Nu was de kant, waarop de voet van den Prins nog zooeven had gerust, al onder wa ter verdwenen. De toeschouwers hiel den hun adem in en wachtten. Aller zenuwen waren op het hoogste ge spannen. De Hertog bromde tusschen zijn tanden Het is gekkenwerk, en wij kun nen niets doen om hem te helpen. Toch dacht de Koningin, die met Bespanne® trekken het reddingswerk gadesloeg, aan iets. Moet niet een uwer zich houden naast bet zinkende schip in geval uw vriend den jongen bereikt, en hem naar beneden wil laten zak ken, voordat hij zelf terugkeert? vroeg zij den Hertog. Ja. mevrouw, vergeef mij, Majes teit, u hoeft volkomen gelijk. Toen schreeuwde de Hertog den mannen in dc boot eenige instructies toe, en heel dicht naar het zinkende kolenschip toe roeiend, stonden twee hunner klaar om handelend op te treden, terwijl de roeiers hun riemen klaar hielden, om dadelijk als 't kon weg te roeien. Zij waren allen in ge vaar en wisten dat, want het plotse ling zinken van Let kolenschip met zijn zwaren last zou beteekencn. dat de boot hals over kop in de Dorfe zou verdwijnen en he'. was daar juist heel diep. Toch aarzelden zij geen oogenblik. Vrees stond niet in het woordenboek van deze zeelui. Later wisten zij, rlar. als het toeval hun niet te hulp was gekomen, zij allen hun leven verloren moesten hebben. Op dit oogenblik stonden de kansen zoo slecht mogelijk. Het kind verloor zijn steunpunt, bleef een oogenblik aan één hand hangen en viel toen zwaar voorover tegen het hoofd van den Vorst van Helmburg-Wallen on der hem aan. Het was een naar gezicht, want de zware schoenen van het kind troffen den Prins, die geheel onvoorbereid was op dien slag, tegen het voor hoofd. Het bloed gutste er uit over zijn oogen de schok en de zwaarte van den jongen deden hem zijn steun punt verliezen en zij vielen samen. De Koningin liet een kreet hooren en begroef haar golant in de handen. In dat oogenblik van angst en schrik werd Helena zich iets bewust van het geen in haar eigen ziel omging. Drie of vier minuten lang bleef zij haar hand voor het gezicht houden, nauwelijks durvend adem to halen, bang voor hetgeen er om haar heen gebeurde, bang voor hetgeen zij bin nen in zich voelde. De vrou w bad, terwijl de Koningin wachtte. Zij werd gedwongen weer op Je kijken door een waarschuwenden kreet uit vele kelen, sommige bekend en an dere onbekend. De Koningin moest al haar zelfbeheersching aanwenden om weer toe te kijken om céu antwoord te zoeken op de vragen, die zich aan huar opdrongen Wat was er ge beurd Wat was er van Prins Mau rits geworden Helena kon nauwe lijks haar eigen oogen gelooven. Het kolenschip was bijna geheel voor het gezicht verdwenen. Het was als in een draaikolk ondergegaan, toen het laatste stadium van evenwicht voor bij was, en liet de Dorfe op die plaats spattend en draaiend achter. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5