Scott's Emulsion Rubriek voor Vragen Geabonneenlen hebben het voorrecht, Tragen op verschillend gebied, mits voor hcuniwooniing vntb*nr, i:i te renden bij de Redactie van Haarlem Dagblad, Groote Houtstraat 03. Arte uulvroorden worden geheel kosteloos Begeven en *00 spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet Toliedig naam en Vroon plaats van den inzender vermeiden trordt geen aandacht -;c~;honken. VRAAG: Ik ben in de personeel© be lasting voor de grondslag huurwaar de uongeslagen voor f 23.60 (jaarhuur van het huis is f 380). Is die aanslag wel juist? ANTWOORD: Ja, van de f 380 huur die betaald wordt; wordt afgetrok ken f 85, zijnde het bedrag vastge steld voo'r deze gemeente (Haarlem) bohoorende tot de 3de klasse. Van het overblijvende bedrag f 295 moet be taald worden 8 procent, zijnde f 23.60. VRAAG: Mijn naam is P. W. G. Nu ontving Ik een aanslag voor de perso neels belasting, waarop staat J. W. G. ofschoon alles precies als verleden jaar op het biljet is aangeteekend. Zelfs mijn oude adres staat er op, of schoon ik hot aan mijn nieuw adres ontving. Kaft ik nu vervolgd worden, als ik weiger te betalen? ANTWOORD: Wanneer u er van overtuigd ie, dat het biljet goed is en dat u het moet betalen, dan mag u van een schrijffout in uw naam niet pïofiteeren om het der admini stratie lastig te maken. Maak haar even attent op de vergissing, ziedaar ons advies. VRAAG: Wanneer ik op een fa briek voor een paar dagen in het losse werk word aangenomen, maar die paar dagen worden een week of tien en ik krijg Zaterdag bij het onl- vauge'n van inijn geld gedaan, heb ik dan nog recht op iets? ANTWOORD: Neen; u bleef los .werkman. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Mond- en Klauwzeer. In verband met de afsluiting van een gedeelte dezer gemeente voor in- en uitvoer van herkauwende dieren eu varkens, naar aanleiding van de daarin voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer, heeft de burge meester dezer gemeente otiddr alle veehouders, wonende in- en om den afgesloten kring een circulaire doen verspreiden van den navolgenden in houd: „Ter voorkoming van misverstand, vestig ik er uwe aandacht op, dat ook verboden is, het vervoeren of doen vervoeren van runderen, schapen en varkens van de eene boerderij naai de andere, binnen den afgesloten kring gelegen en geheel gehandhaafd blijft uw plicht om terstond aangifte te doen, zoodra zich onder uw vee verschijnselen van mond- en klauw zeer voordoen. Bij niet naleving van deze ver bodsbepalingen of belemmering of verhindering uwerzijds in de ten de ze genomen of nog te nemen maatre gelen, worden de runderen, schapen en varkens, waarmee de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds en zoo dra mogelijk in beslag genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd verklaard, terwijl bovendien aan de overtreders kan worden opge legd een geldboete van f 500, of hechtenis gedurende één jaar. (Zie art. 35 der wet van 30 Juli 1870, Stbl. 131). Alleetn bij strikte noodzakelijkheid worden verzoeken om afwijking van deze verbodsbepaling jn behandeling genomen. Deze verzoeken kunnen mondeling of schriftelijk worden gedaan met duidelijke opgave van wat verlangd wordt, (ais geslacht, leeftijd, kleur en bijzondere kentcekenen van het vee, plaats van herkomst en plaats van K-stemming) bij den Burgemeester, 'doch mondeling alleen teto Raadhuize pp Dinsdag, Donderdag en Zaterdag tosschcn 9 en 11 uur voormiddags. VELSEN, Benoemd tot hoofd aan de eerlang te openen Christelijke school te Vel- sen (Wijkeroog) de heer J. T. Dei- num, te Randwijk, bij Renkum. Binnenland HET EILAND PALM AS. In ons vorig nummer plaatsten we 1 volgende telegram uit Manilla „Volgons berichten uit Djolo zouden de Nederlanders bezit genomen heb ben van het eiland Palmas of Mian- gas, de sterren-banier der Vereenigde Staten, hebben nedergehaald, en de Nederlandsche driekleur daarvoor in de plaats gesteld. Men gelooft, dat 'do V. S. niet zullen protesteeren. daar het eiland als waardeloos wordt be schouwd.'' Uit Washington wordt nog geseind: „Do Amerikaansche regeering ont ving geen bericht betreffende het eiland Palmas, maar van officieeie zijde wordt opgemerkt, dat afgeschei den van do gevoeligheidsquaestie hot geen verschil uitmaakt, welke vlag daar waait." 't Ilbld. teekent bij deze telegram men aan Sedert 1906 is tusschen de Vereenig de staten en Nederland een geschil aanhangig over het bezit van 't eiland Palmas of Miangas, dat ten oosten van do zuidpunt van het eiland Min danao is gelegen. Generaal Wood had als militair gou verneur van Mindanao in 1906 bij een bezoek aan Palmas bevonden, dat dear de Nederlandsche vlag woei. La ter in dc meening verkeerende, dat 't eiland behoorde tot de door de Span- Ja.-irde:: aan de Unie afgestane bezit tingen in de Zuid-zee, had hij bij een herhaling van dal bezoek m Augus tus 1906 aan het kamponghoofd op Palmas een Ainorikaanscho vlag en insigne uitgereikt Hierbij was door hem do last gevoegd, als or een 9chip kwam, dio vlag to hijschen Naar aanleiding van dit voorval werd door de Nederlandsche regee ring een vertoog gericht aan de Ame- rikaansche. Sedert dien tijd bezocht de adsistent-resldent der Sangi- en Ta laud-eilanden het eiland Palmas geregeld. Tot April 1909 viel niets bijzonders te vermelden, doch toen bleek het hoofd van Miangas opnieuw in het be zit van een Amerikaansche vlag, die hij roods eenmaal geheschen had. De ze werd hom evenals do vorig© maal afgenomen on aan de regooring aan geboden. Naar aanleiding van die quaestie wist toen do „Manila Times" reeds mede to doelen, dat in het betreffende geschil do uitspraak eener gemengde commissie ten onzen gunste zou zijn uitgevallen. Het bleek ovenwei, dal het geschil nog niet was bijgelegd. Wel had do regeering der Unie me degedeeld. dat tor zake te Madrid om opheldering was gevraagd. Heel spoe dig werd die opheldering blijkbaar niet verkregen, dunr toch bij de be handeling der Indisch© beg rooiing voor dit jaar op een vraag in het. Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer door den minister werd geant woord „Nopens de souvorciniteit over het eiland Palmus vindt inderdaad een diplomatieke gedachten wisse ling met de rogoering der Vereenigde Staten; van Amerika plaats. Nadere inlichtin gen kunnen daaromtrent voor het te genwoordige niet worden verstrekt." Met het oog op hetgeen in deze aan gelegenheid reeds viel od le merken, komt het ons niet onmogelijk voor. dat een of ander Ainerikaansch amb tenaar het spelletje van generaal Wood heeft herhaald en uit eigen be- v.eging de Amerikaansche vlag deed hijschen op liet nog steeds betwiste eiland. Het spelletje zal hierop weder om als in 1906 en in 1909 ten gevolge gehad hebben, dat de Amerikaansche vlag werd ingehaald, in afwachting van een eindelijk© beslissing omtrent het bezit van dit kleine in den Stil len Oceaan als verloren beschouwde eilandje met nog geen 5U0 bewoners. Waar zich de beslissing ter zake reeds zoolang liet wachten, zou het wellicht aanbeveling \erciienen de quaestie aan het oordeel van het Hol van Arbitrage te onderwerpen. ONT WOU DING. Uit Gaoster land (Fr schrijft men aan het „N. v. d. D." Do Maatschappij „Gaasterland" gaat nog steeds voort mot het ont- wouden van dit schoone gedeelte van Friesland. Thans zijn aan dc beurt do bosschon achter den huizo Rijs, waar niet minder dan 12.000 reuzen van dennen en eiken dc bijl van den houthakker hebben te vreezen. We derom dus een der beroemdste bos- schen in het overigens zoo weinig boschrijke Friesland vernield, alleen om oogon blik kei ijk geldelijk voor deel. Onwillekeurig rijst de vraag Is het niet hoog tijd, dat „Heemschut" 01 de „Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten" zich ook eens over dit gedeelte van ons land ontferme .Maar dan ook spoedig ALARMSIGNAAL, la tegenwoordigheid van den hoofd commissaris van politie en van een aantal inspecteurs van politie, werd te 's-Gravenhage oen proef genomen met het nieuwe alarmsignaal, gelijk het in de circulaire wordt aangekon digd „©enigst en afdoend middel te gen rijwieldiefstal". Het toestelletje is een soort kanonnetje, dat aan den voorvork bevestigd wordt en dat ge laden wordt met een revolverpatroon van 9 m.M. Wanneer het toestelletje geladen is, wordt een pal zoodanig gesteld, dat deze rust tegen een der spaken van het voorwiel. De minste poging om zich met het rijwiel te verwijderen, doet het schot afgaan. Ten einde te voorkomen, dat het schot door on voorzichtigheid afgaat, kan het toe stel buiten werking gesteld worden, zoodat de eigenaar het zelf in zijn macht heeft, het alarmsignaal al of niet te laten werken. De knal is zeer sterk en ongetwijfeld voldoende om ©en niet al te brutalen rijwieldief af te schrikken om er toch met de fiets van door te gaan. In elk geval wordt bij diefstal op straat de aandacht van politie of voorbijgangers door het schot gotrokken en bij diefstal uiteen woning worden de huisgenooten als zij aanwezig zijn gewaar schuwd. DIAMANTINDUSTRIE. Te 's-Gravenhuage wordt met 8 Mei gevestigd de Eerst© Ilaagsche Dia mant-industrie, in het pand Nieuwe Molstraat 15. De industrie omvat het kloven, snij den en slijpen van ruwe diamant: de firma levert eigen fabricaat. Aan vankelijk wordt begonnen met vijf molens en een 15-tal werklieden vast personeel. ONGELUKKEN. De landbouwer D. Laverge, te Ma liën waard (gemeente Beesd), had het ongeluk, dat twee jonge paarden, ge spannen voor een zaaimachine, op hol sloegen. Hij zelf werd door de ma chine overreden en in deerniswaardi- gen staat opgenomen. J. L. LE BRON DE VEXELA. T© Maastricht is gisteren op 80-jari gen leeftijd overleden de president van de Algemeen© Rekenkamer, de heer J. L. Ie Bron de Voxela. EEN ONTROUWE DIENSTBODE. De brood- en banketbakker J,, aan den Westzeedijk, te Rotterdam, zag, niettegenstaande zijn zaak goed gaat, zijne inkomstoin gestadig verminde ren. De verdenking viel toen op zijne 21- ja'rige dienstbode, die Teeds een paar jaar bij hem in dienst was. Dc politie werd in den al-ra genomen en nu bleek, dat de dlenstbodo in het bezit was van een uitstekende garderobe, gouden en zilveren sieraden en f 100 aan contanten, terwijl zij tevens her haaldelijk geschenken aan kennissen gaf. He: bleek nu, dal zij zich 't gold toeeigende uit de toonbanklade, waar op geen controle gehouden werd en naar scliatti'ng inoel dat in die paar Jaar wel f 1000 beloopen. Zij is gearresteerd en proces-ver baal is tegen haar opgemaakt. NA HET HUWELIJK OP HET POLITIEBUREAU. Jozef, een welbekend stadstypo te Groningen, die voor de veehandelaars de beesten naar het spoor drijft, zou, aldus schrijft de „N. Gr. Ct.", in hei huwelijk treden met de oudste uit een gezin met vier huwbare dochters uit de hoofdstad. De huwelijksplechtigheid was afgo- loopen. En na ©en gezellig dagje van feestelijk onthaal, zou na een harte lijk afscheid van de familieleden, de reis naar Groningen worden aan vaard. Dat was een drukte bij de Weesper- poort. Dat was een komen en gaan van treinen, een gejaagd draven van reizigers. Maar Jozef verloor, even min als „Bettie", zijn kalmte. „Wie kommen wel in hoes", zei hij tegen zijn jong vrouwtje. En na eenig zoeken hadden ze hun plaatsje in een trein. Na een poosje sporen weid er ge stopt. wat Bettie deed vragen „Zijn we nou al in Utrecht „Woerden, Woerden".... zoo riep de conducteur. „Nee, heur", zegt Jozef, „zoo rad gait 't nart".... Doch het ging „radder" dan ze wei gedacht hadden, want toen ze meen den. dat ze in Utrecht waren, stonden ze op het perron van het Maasstation te Rotterdam.... Wélk een ontgoocheling..... Geen Groningen en dus geen eigen wo ning.... En arme stumperds als ze waren, gingen ze doodsbenauwd, omdat ze geen centen genoeg bij zich hadden, om een onderkomen te vinden, naar een agent toe, die hun alras een plaatsje op het politiebureau bezorg de En het was aan het Joodsch Arm bestuur te Rotterdam en aan ©enige 11 stellingen daar le danken, dut llet- üe en Jozef deu volgenden <lug, mei nogal wat geld als liuwelijks-gifi op zak, de reis naar Groningen konden ondernemen.... Thans zijn z© goed en wel thuis gekomen. BRANDEN IN 'T VEEN. Sedert veertien dagen is ©r brand in het Buursciieveen bij Haaksbergen. Liet vuur is aangekomen in het Ameloesche veen over de Duitscli© grens, waarschijnlijk aangestoken door een bestedeling bij een Duit- sehen landbouwer, en heeft zich over een groote oppervlakte uitgebreid, waarbij alle aanwezige turfhoopen en ook een turfschuur met inhoud is verbrand. Het gevaar van diep inbranden kan alleen door overvloedige regens wor den gekeerd, daar er van overheids wege niets wordt gedaan om "t voort woekeren te stuiten. BRANDEN. Gistermorgen omstreeks zes uur ont stond door onbekende oorzaak te Am sterdam brand in de woning van den koopman in galanterieën Klaas SJol- lema, Groote Bickerstraat. Even te voren was de bewoner uitgegaan om zich op reis te begeven. Zijn vrouw lag toen nog te bed. Men moest de deur, die de koopman bij zijn vertrek gesloten had, intrappen, om haar in veiligheid te stellen. De woning, uit twee kamers bestaande, brandde grootendeels uit. D© brand is vermoe delijk aangekomen in een bedstede, welke voor het bergen van kleeding- j stukken gebruikt werd. Verzekering dekt de schade. DE EX-BURGEMEESTER VAN BLARICUM. De ex-burgemeester van Blaricum Hosang heeft zich bij de politie te Amsterdam aangemeld om de hem op gelegde straf te ondergaan. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Wij ontvangen een klacht van een marine-schepeling over het feit, dat, terwijl de verjaardag van Prinses Juliana op de vloot op Maandag 1 Mei geaderd wordt, toch op Zondag 30 April de commandanten der oorlogs schepen een toespraak houden die door alle schepelingen moet worden bijgewoond, zoodat niemand dien dag met verlof mag gaah. Wellicht kan, wanneer hierop de aandacht wordt gevestigd, in deze bepaling nog wijziging worden gebracht. (Hbld.) GROEPSVERTEGENWOORDIGING STAATSSPOORWEGEN. D© vertegenwoordiging van groep II heeft besloten, tegen Hemelvaarts dag een vergadering te Utrecht ie be leggen, toegankelijk voor alle groeps- vertegenwoordigers, waarin de nieu we dienst voorwaarden en de maatre gelen door de directie dor Staats spoorwegen inzake de groepsverte- genwoordiging genomen, zullen be sproken worden. VERDRONKEN. Te Naaldwijk is tegen den avond een man van bijna 85 jaar even bui ten het dorp te water geraakt en ver dronken.. INSTITUT INTERNATIONAL DE STATISTIQUE. Gelijk vroeger reeds werd bericht, zal het Institut International de Sta- tistique in September as. te 's-Gra- venbage zijn 13de zitting houden. Ter voorbereiding vun de werk zaamheden heeft zich thans een or ganisatie-comité gevormd. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft T eero- voorzitterschap aanvaard, terwijl de Ministers van Binnenlandsohe Zaken, van Buitenlandsche Zaken, van Land bouw, Nijverheid en Handel, en van Waterstaat, benevens de Commissa ris der Koningin in do provincie Zuid-Holland zich bereid hebben ver klaard, zitting te nemen in een eero- comïté van ontvangst. Da ritting, waaraan thans reeds ruim GO ledon hebben toegezegd te rulion deelnemen en waarvóór reeds ©en groot aantal rapporten zijn aan gekondigd, zal ditmaal een bijzonde re bcteekenis ontleenen aan het feit, dat van liet Institut een beslissing wordt gevraagd nopens een door prof. dr. R. van der Borght, den lei der der Duitsche rijks-statistiek, ont worpen plan tot vestiging van een pormanent internationaal statistisch bureau. NIEUWE NEDERLANDSCHE POSTBOND. De werkzaamheden van het derde congres van den Nieuwen Nede'rland- schen Postbond zijn voortgezet met de behandeling van het vraagpunt: de rechtspositie, hetwelk ingeleid wérd door den bondsvoorzitter, den heer B. J. van Stapele. Het bondsbestuur bad bij dit punt het voorstel gedaan, dat de bond zal aandringen op instelling van onpar tijdige, buiten het ambtelijk verband slaande, scheidsgerechten. Dit voor stel werd gemotiveerd op dezen grond, dat de bestaande instelling den commission van onderzoek en advies de rechtzoekende niet dan bij hoog© uitzondering kan bevredigen en dit ook nimmer zullen kunnen, ook al brenert menverheteringen aan, omdat de rechtspraak van het amb telijk verband vrij moet staan, wil hij onpartijdig kunnen zijn. Het voorstel werd aangenomen. Ten aanzien van de salarisverbo- tering werd op voorstel van het bondsbestuur de volgende motie aan genomen. Het congres, gezien de wijze, waar op gedurende de laatste jaren de be handeling van de begroeting van Hoofdstuk IX in de Tweede Kamer plaats vindt, gezien de noodzakelijkheid van sa- larisverbetermg der ambtenaren in het algemeen en die der postambtena ren in het bijzonder, betreurt de onvoldoende wijze, waarop deze salaris-verbetering in de Tweede Kamer is behandeld, draagt het bondsbestuur op met om eruioeiden ijs er te blijs en ageeren voor deze verbetering en voort te gaan met 't bepleiten van den in "t af- geluopen jaar gestelden eisch van 20 procent verhooging op alle salarissen beneden de 2000 gld. voor de eerste 1000 gld., en gaat over tot de orde van den dag. Het punt medezeggenschap en er kenning sverd eveneens ingeleid door den bondsvoorzitter, den heer B. J. van Stapele. De bespreking van dit punt leidde tot de aanneming van de twee volgende conclusies: le. üe bond dringe er op aan, dat aan ae van zijnentwege ingezonden voorstellen de nooüig© aandacht zal worden geschonken en op volledige erkenning eter organisatie in dezen zin, dal bij alle regelingen betrelfen- uo loon, uroeidstijti, promotie en ar- boidsverdeelmg haar adviezen zullen worden ingewonnen; 2e. Je bond ijvere voor de instel ling van een geregeld vijfjaarlijksch onderzoek naar de dienstvoorwaar den van het personeel; dit onderzoeik te doen geschieden door een daar voor telkens te benoemen commissie, bestaande voor de eene helft uit 're- geeringsv ertegenwoordigers, voor de andere helft uit vakvereenigings-ver- togenwoordigers, deze laatsten door de betrokken vakvereenigingen daar toe aan te wijzen. In het bondsbestuur werden herko zen de heeren B. J. van Stapele, A. A. van Reine, W. F. Henrici, J. J. Laurens, allen te Rotterdam; C. A. van Doorn, R. H. Wate'rberg, beiden te Amsterdam. Als nieuwe leden in het bondsbestuur werden gekozen de heeren D. J. Logeman te Amsterdam A. Klinkenberg te Nijmegen en H. v. de Brug te Beetsterzwaag. EERBIEDW AARDIGE OUDERDOM! Een der Zeeuwsche corresponden ten van 't Hbld. schrijft: Bekend alom in den lande is het slot „Osteude" te Goes, waarvan de overblijfselen zeer merkwaardig zij'n. In den tuin bij het ,,slot" behoorend vindt men nog een ouden moerbeziën boom, wiens stam, zooals wordt mee gedeeld, bijna vijf eeuwen oud is. In die dagen werd de moerbeiboom als zeldzaamheid hier te lande gekweekt eh naar de overleveringen willen zou deze boom geplant zijn door gravin Jacoba van Beieren, waarom hij ook den naam draagt van den boom van Jacoba. Het schijnt evenwel vrij on zeker, dat zij zelf dien boom heeft geplant, maar toch dateert zijn jeugd ongetwijfeld uit de dageh van hare regeoring; waar hij. hoe ook docfr den tand des tijds geleden hebbende, nog meermalen rijpe vruchten geeft, mag zeker van eerMedwaardigen ouder dom gesproken worden. MENSCHENHAAR EN INVOER RECHT. Indien de Minister niet oppast en de mode niet spoedig omslaat, zal hij schrijft het „Vad." het duchtig aan den stok krijgen met de dames. 01 is liet niet erger dan overmoedig, in onzen tijd van crèpée's, vlechten, „losse krullen", en andere versieren- do toevoegselen aan de ooiffures der dames, een recht van f 50.per 100 kilo te heffen van.... „menschenhaar, gowasschen of op andere wijze gepre pareerd", dat op den koop toe nog, echt. Darwinistisch, onder dierlijke producten wordt genoemd Men spreekt gewoonlijk van zulke toilet geheimen niet, en noemt den naam niet. Maar de Tariefwet weet niet van blozen. D© vermoedelijke invoer bedraagt... 1000 kilo per jaar. Duizend kilo gepre pareerd dameshaar, duizend kilo krullen, rollen, vlechten en andere haarsuppleincuteu Heeft de Minister zich wel eens voorgesteld hoeveel ilamescoiffurcs dit vertegenwoordigt Haar is licht. „Licht als een veer", z©* men vroe ger, in den goeden ouden tijd, toen men nog op voeren sliep. „Licht als een crépéetje" kan men thans zeggen, nu ecu vrouwenhoofd zonder dat toe voegsel ondenkbaar is. Heeft d© Mi- nistor dan werkelijk wel ©en helder ide© van wat hij tart óaud en Tuinbouw STIKSTOFBEMESTING VAN LUPINEN. Lupinen beliooren, zooals men weet, tot de vlinderbloemige gewassen, welke het vermogen bezitten om in hun wortellcnolletjes, door middel van bacteriën, den bodera met lucht- stikstof te verrijken. Uit dien hoofde teelt men lupinen als voorbouw, om schralen on humusarmeii grond in een behoorlijken cultuurtoestand te brengen. Maar niet altoos lukt dat of gaat dat zoo voorspoedig, als men zou wenschen. Voor een kali- en phos- phorzuurbemesting wordt in den re gel wel zorg gedingen cn vaak wordt ook do grond met aarde van oud lu- pinonland geënt, en toch toch komt er, als de plantjes eenige centimeters boven den grond staan, een merk bare stilstand in den groet Het voed sel, in het zand aanwezig, is dan uit geput, 011 de in den bodem gebrach te bacteriën schijnen nog niet te func- tioneeren; heu'r werking begint eerst, naar het schijnt, als de planten een zekeren leeftijd hebben bereikt. Zou hier gebrek aan opneembare stikstof niet de oorzaak kunnen zijD? En dus de trage groei in 't bogin, de tijdelijke stilstand, verholpen kunnen worden door een matig© gift Chilïsal- peter? Die vraag bespreekt ook J. EL C. Schroder in de Janua'ri-aflevering van het Tijdschrift der Ned. Heide- Mij., en hij zegt daarin o m.: „Waar schijnlijk wordt de moeilijke tijd, welke de jonge plant doormaakt en de stilstand in groei veroorzaakt door slikstofgebrek in den bodem. Enkele proeven hebben dit vermoeden be waarheid. Toen in het voorjaar in de houtvesterij „de Peel" op ver schillende velden de jong© planten in den kwijntoestand kwamen, werd een overbemesting gegeven van 3035 KG. Chilisalpeter per H. A., en daar, waar overigens de physdsche toestand van den grond niet te slecht was, was het resultaat bepaald verrassend. De roodbruine kleur verdween, nieuwe bladeren vormden zich en aau de worteltjes vertoonden zich spoedig de bekende knolletjes. Een gedeelte, dat geen stikstofbemesting kreeg, bleef achter en het duurde lang, voordat de bacteriën bij deze planten de van haar verlangde taak volbrachten." „Ook in Drente schrijft de heer Schroder had ik reeds belangrijke resultaten met een stikstofbemesting bij lupinen ondervonden", en dan zegt hij ve'rder naar aanleiding van een artikel 111 het vorig nummer van het tijdschrift dat hij in een stikstof- bemesting ook een voorbehoedmiddel meent gevonden te hebben tegeh de lupinenvlieg: „Voorkomen is beter dan bestrijden en daarom is het goed met de stikstofbemesting niet te wach ten, tot de planten gaan kwijneh, maar direct 11a het opkomen wat Chili te geven." „De bovenbedoelde proef in „de Peel" geschiedt op niet-geënten grond daar entaarde niet dan met zeer hooge kosteh (transport) te verkrijgen was." „Waar een gering© stikstofbemes ting zoo b©6luit de heer Schr. zijn artikel van 35 KG. per H.A. wei nig geld kost, kan het aanbeveling verdienen, meerdere proeven te ne men met een stikstofbemesting. Bac teriën zijn alom tegenwoordig, ook de stikstofbacteriën, en zoo is het zeer goed mogelijk, dat entaarde weg kan blijven en een stikstofbemesting voldoénde is, om zich van een behoor lijk lupineng©was te verzekeren." C. B. MOND- EN KLAUWZEER. Als een bewijs hoe het mond- en klauwzeer door personen ban worden overgebracht meldt men aan de N. R. Ct. het volgende: Onder h©t vee van eein veehouder was bet mond- on klauwzeer uitge broken. Zijne dienstbode woonde sa men met haar broer, die als dagloo- ne'r werkzaam was bij eenen anderen veehouder. Vier dagen later brak ook bij dezen veehouder het mond- ein klauwzeer uit. De laatste dagen zijn in, onderling verwijderde gemeenten in Zuid-Hol land gevallen voorgekomen. De oor zaak der besmetting moest worden toegeschreven aan aankoop van vee of wel aan het bezoeken van vee- marlden. Het ware te wenschen dat de veehouders het aangekochte vee geheel 'reinigden met warm water, waarin een weinig sodaJoog wordt opgelost, zoomede dat de aangekoch te dieren gedu'rende de eerste 15 da- gelQ afgezonderd werden gehouden en zoo mogelijk behandeld door een persoon, die niet met andere her kauwende diOTen in aanraking komt. Bij eventueel uitbreken der ziekte zou dan het overige vee voor besmet ting kunnen worden gevrijwaard. FOKVEEDAG TE N.-HOLLAND. Tengevolge van het hier en daar voorkomen van mond- en klauwzeer is het noodzakelijk gebleken den fok- veedng, die <loor de vereeniging tot het houden van fakveedagen ii* Noord-Holland, op ','j April 3. to Alkmaar zou worden gehouden uit te stellen, en is besloten 2.. d> ©11 plaats hebben op Zaterdag 30 September 11*11.: HET AFMAKEN VAN LE. 't Hbld. bericht De ontevreden acid over de Uegec- rmgsiiiaatregelen in zake mond- en klauwzeer is in landbouwkriugen zoor groot. Dinsdagmiddag word to ülft een vergadering gehouden van erschillende landbou w©rcenigingen. waar staande de vergadering het vol gende telegram aan den Minister van Landbouw is verzonden „De besturen verzoeken U. E. eer biedig maar dringend het afmaken van vee in zake mond- en klauwzeer te doen staken ©n hun commissie in buitengewone audiëntie te ontvan gen." Gelijktijdig werd aau den direc teur-generaal van Landbouw liet vol gende telegram verzonden „Versciiillende besturen van land bouw- en fokvereenigingen verzochten Z. Exc. den Minister van Landbouw het afmaken van vee ui zake mond en klauwzeer te doen staken en ver zoeken u beleefd dit te willen steunen." Wordt de gevraagde audiëntie toe gestaan, dan zullen de heeren II. J. van Zadelhof! le Dootinchem. Rcxwirr- kel to Varsseveld en Semmelink to Gcndringen d© belangen der veehou ders bij den Minister bepleiten. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. Nïissciïer met dc Visch Slechts de allerbeste kwaliteit levertraan wordt gebruikt by dc bereiding van Scott's Emulsion. 1 >ok de andere bestanddeelcn zyu dc öcste vcr- krygbaar. Het bercidingsproces is onover trollen ea verzekert naast aangenomen smaak, licht vol tecroaarfceid en vermeet derde voedings waarde een totale afwezigh-jd der vischaclitige geur. Kinderen en personen met een odieaat verhemelte nemen Scott's gaarne in. Scott's 13 even goed voor volwassen enals voor kinderen. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op verpakking en ilcsch voorkomt. By oils Apoth&fcers u Drotjlston. s Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte jffcSa Scott's Emulsion. Persüverzichf HET COMPLOT IN SURINAME. Het Hbld. schrijft o.a. En of dan dit geval betaald zou moeten worden met het hoofd van Killinge'r en zijne medebeklaagden? Wij kunnen de veronderstelling nau welijks opperen. Indien oï één wijzi ging van denkbeelden in de 19e eeuw voltrokken is, dan is het wel in de vvaardeering van staatkundig© mis drijven. Het zou waarlijk een eerloos feit zijn, indien in eenig gebied onder Ne derlandsche souvereiniteit staande, op eenen Europeaan de doodstraf werd toegepast voor eon vinding (van staatkundig karakte'r). Het kapitale vonnis, te Paramaribo gestreken, is waarschijnlijk slechts te wijten aan de omstandigheid dat in onze West de verouderde Code Penal nog geldt en in een geval als dit wat in Frankrijk-zelf sinds lang is afge schaft, den rechter na toereken- baarverklarïng verplicht de dood straf uit te spreken. Het Hof zelf, welks geheele leiding in deze zaak wij met waa'rdeeri'ng hebben ge volgd, heeft den beklaagden geraden door gratie verandering van straf te vragen. Die gratie zal zijn meer dan een gunst; zij zal zijn een zedelijke plicht GEEN LOTING MEER. De „Limb. Koer berekent, dat het ontwerp-Militiewet slechts formeel do loting zal bestendigen. De reden co ring van het blad is dez© „Het contingent, de jaarlijksche lichting, is verhoogd van 17.500 lot 23.000 "man. En 5100 kostwinners blijven vrij. .Ta. dat is ook een heel nieuwe be paling geen dienstplicht vnn kost winners. Die moeten tegenwoordig opkomen, maar de achtergelaten betrekkingen ontvangen vergoeding, wat aan "s Rijks schatkist het bagatel van zes tonnen gouds kost, terwijl er van de ze regeling veel misbruik wordt ge maakt. Minister Colijn wil eenvoudig allo kostwinners vrij stellen van diensL En hij schat het aantal, dat aldus zal worden vrijgesteld op 5100. Dan kriigen wij dus 23000 plus 5100 is 28100. Nu moet men weten, dat do keu ring in de laatste jaren zoor ver scherpt is en het 9telsel schijnt te gelden, dat eerder de dokter dan het toeval der loting beslissen moet, wel ke jonge mannen zullen dienen. Het stelsel behoeft maar doorgezet Nog een tikje scherper de keuring. En van het aantal, dat jaarlijks in de loting valt, zullen er, na aftrek van het aantal ajfgekeurden, betrekkelijk weinigen meer boven do 28.100 over blijven, om kans te hebben door lo ting vrij van. dienst te raken. Dien kant. vermoeden wij, zal het uitgaan." Sport en Wedstrijden DUINDIGT. Het regenachtig© weder van Woens dag bleek geen beletsel to zijn voor een flinke opkomst van het sportlio vend publiek. Voor een waar liefheb ber van hippische sport is het weder dan ook maar bijzaak. Goed getraind© viervoeters op het groene tapijt zijn het ideaal, en er viel werkelijk te ge nieten. De heer A. Mol. eigenaar, trainer, en pikeur, won met A. Honflenr en AJ Haroourt, de 2e en 4e klasse draverij*

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6