Adi K., gereden door Jan Ensing, werd in het voorrijden zeer gebaard en won in een kilometertijd van 1.40 zeer gemakkelijk de 3e klasse drave rij, waarin Ajax veel beter en sneller ging, dan in het eerste nummer. L>"cleman maakte nu met My Girl gereden met een kap op een zeer regelmatige course en won met de zenuwachtige merrie oogenschijnlijk licht, ofschoon 2000 meter het paard beter past dan 2400. Ware de afstand tn deze course 100 meter langer ge weest, dan zou Etendard zeker ge wonnen hebben. De rennen worden door de favorie ten Flonkel en Novare II gemakke lijk gewonnen. Alleen inden Diadeem- prijs bracht Job een verrassing. Simon, gereden door den kranigen Belgischen jockey Kille an, genoot het meeste vertrouwen. Doch onze jockey Kil lick verliest wel eens zijn teugels, het hoofd verliest hij nooit, en in den finish is hij een niet te versmaden te genstander. De hordenrennen rijn tot beden nog niet interessant. Ook nu was het slechts een match en niet eens een spannende. De gedetailleerde uitslag ia als volgti Dopsprijs. Prijzendraverij 4e klasse. Afstand 1600 meter. Belasting voor Iedere gewonnen 250 10 meter. 1. A. Honfleur 1600. A. Mol, in 2.47 3/5. 2. Bibi. 1600. Doeleman, in 2.50. 3. Ajax, 1640. J. G. dn Boer, in Davoustprijs. Prijzendraveri] 3e kl. Afstand 2000 meter, voor paarden, die f 1300 of minder gewonnen hebben. Belasting voor iedere meerdere ge wonnen f 250 10 meter. 1. Adi K., 2010, J. Ensing. in 3.20. 2. Ajax. 2000, J. G. de Boer, in 3.22. 3. A. Honfleur. 2000, A. Mol. in 8.22 4/5. Diamantprijs. Verkoopsren op de Vlakke baan voor inlandsche paarden Van 3 jaar en ouder, te koop gesteld voor ƒ2000. Afstand 1300 meter. 1. Flonkel, 601/2 kg., Mew, in 1.25 1/5. 2. Leda, 541/2 kg., Killick, drie lengten. De winner werd niet verkocht. Dolecprijs. Prijzendraverij 2e klasse. 'Afstand 2000 meter voor paarden, die f 3400 of minder gewonnen hebben. Belasting voor iedere meerdere gewon nen 300. 10 meter. 1. A. Harcourt, 2000, A. Mol. In 3.20. 2. Evelln Nesbitt, 2000, J. Bakker, Li 3.20 3/5. 3. Icarus, 2000, J. G. de Boer, in 8.22. Diadecmprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. Afstand 1800 M. 1. Job. 59 kg.. Killick, in 2.00. 2. Simon. 481/2 kg.. Killeen, één lengte. Daniölprijs. Prijzendraverij le klas- Be. Afstand 2400 meter voor paarden, die f 6000 of minder gewonnen hebben. Belasting voor iedere meerdere gewon nen f 500, 15 meter. 1. My Girl. 2400, Doeleman, in 8.55 1/5. 2. Etendaxd, 2490, Ockhorst Jr., in 8.56. 3. Dora, 2400, D. Pronk, in 3.563/5. DE ZIEKTE VAN DEN AVIATEUR, De Pa'rijsche correspondent van 't Hbld. schrijft: Telkens komen er nog omstandighe den aan don dag, die aantoonen dat het vliegen nog geen allemans-amu- seme'nt is, en dat ook wel Diet gauw worden zal. De nieuwste sport eischt meer dan eenige andere een stevige constitutie, kracht, behendigheid, be slistheid. Dat is door een reelcs proe ven van een Bordeaux-schen hoog leeraar, dr. Crucbet, die er in de Académie des Sciences een voor dracht over hield, wetenschappelijk aangetoond. Dr. Crucbet komt op grond van de onderzoekingen, die hij tijdens een yliogweak te Bordeaux, in September 1910, deed, tot de conclusie, dat er een speciale aviateurs-ziekte bestaat, die men niet naar analogie van de zeeziekte luchtziekte mag noemen, omdat ze zich niet voordoet bij de luchtreözagers in Vrije of bestuurbare ballons, en die ook van de bergziekte 'duidelijk onderscheiden is. De ver schijnselen die de aviateur bij het Stijgen ondervindt, kortere ademha ling, snellere hartslag, band om het hoofd, suizingen in de ooren, misse lijkheid, enz. komen over het alge meen met de gewone stijgings-ver- Bchijnselen overeen; het eigenaardige is alleen, dat de vliegman dit alles reeds op veel geringere hoogte onder vindt, tusschen 800 en 1200 meter. Op 1500 meter hoogte lijdt hij roette he vig van do koude, wat zich echter verklaren laat door de groote snel heid waarmee hij zich beweegt. Maar het meest karakteristiek zijn de verschijnselen die zich bij de da ling voordoen. Niet alleen nemen de bij de stijging geconstateerde symp tomen toe, maar bovendien onder vindt de vliegman een brandend ge voel in het gezicht, dat vuurrood wordt, en moet hij worstelen tegen een bijna onoverwinnelijke neiging tot slapen. Dit verschijnsel is gecon stateerd door alle vliegers, die „ont fait de la hauteur". Dr. Cruchet meent dat dit wel een van de oorza ken kan geweest zijn van den dood van don ongelukkigen Chavez en vertelt van eon jongen aviateur, die onlangs een uitstapje was gaan ma ken en dien men slapend in zijn be schadigd toestel midden in het veld terugvond, zonder dat hij zich, toen men hem wakker maakte, kon her inneren hoe hij daar terechtgekomen was! ..Men kan deze slaperigheid con- siateeren bij alle vliegers, die van een groote hoogte omlaag komen," verklaart de geleerde. „Nauwelijks is het toestel neergekomen, of de vlieg man klimt er langzaam ch moeilijk uit; dikwijls moet men hem er uit helpen. Hoewel slechts enkele meters hem van zijn schuur scheiden, gaat hij daa'r slechts langzaam, mert onge lijke passen, heen; hij antwoordt vaag op toejuichingen en vragen en brengt werktuigelijk de handen naar de ooren, die geweldig suizen en slecht functionnee'ren. Da ringers zijh paars, de oogleden gezwollen, de oogen met bloed beloopen, in weer wil van dan beschermenden bril. De hoofdpijn, verre van te verminderen, neemt toe, en gaat soms met duize lingen gepaard. Zoo is het ook met de slaperigheid; ik heb een jongen aviateur gezien, die voor het eerst hooge vluchten maakte, en die tel kens als hij boven de 1000 meter ge stegen was, als versuft bleef, onver schillig voor alles, niet sprak, niet at en aan niets dacht dan aan sla pen heel de rest van den dag." Dr. Cruchet schrijft deze onaange name verschijnselen voor een groot deed toe aan een te snelle daling, waardoor een plotseling versclul in atmosfertechen druk ontstaat, waar tegen het lichaam niet bestand is. De beroemde „descents en vol plané", die voor den toeschouwer zulk een prachtig schouwspel oplevert, moet daarom worden afgekeurd, en door een minder snelle daling vervangen. „Ik weet wel" zoo besluit hij een aan de quaestie gewijd artikel „dat een soort van aantrekking, een ware betoovertng den vliegman als met geweld naar de aarde trekt; hij heeft de benauwende illusie, dat hij niet opschiet, en zelfs in het hevigst van zijn duizelingwekkenden val meent hij dat hij 'nooit beneden ko men zal. Maar toch zal de mensch eerst volkomen de baas zijn over zijn vleugels, als hij volkomen de baas is over zijn toestel en over zijn ze nuwen." LUCHTVAART. De tocht van de „Deutschland" ven Aken naar Dusseldorf mag een record genoemd worden. Het luchtschip leg de den afstand in 58 minuten af, ter wijl een sneltrein er 80 minuten over doet. VLIEGEN. Door het Pruisische ministerie van oorlog zijn verschillende prijzen, tot een bedrag van 100.000 Mark uitge loofd, voor allerlei vluchten en vlieg- demonstraties in Duitschland. ïNiiiÊZONDbN Van ingozondan stukken, geplaatst of Diet geplaatst, wordt de kopie den inzender hiet teruggegeven. Voor dsn inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. JANSENIST IS EEN BIJNAAM. Haarlem, 27 April 1911. Mijnheer de Redacteur! In het verslag der jongste gemeen teraadszitting, voorkomende in uw blad van 25 dezer, wondt medegedeeld dat, bij de behandeling van punt 6, de heer MODOO aanried „in overleg te treden met het kerkbestuur dor Jansenistengemeente". Met „Jansenistengemeente" wordt, zooals uit de besprekingen blijkt, be doeld de gemeente, waarvan ik de eer heb pastoor te zijn. Ik acht 't dienstig er de aandacht op te vesti gen, dat de heer Modoo mijn gemeen te met haar bijnaam genoemd heeft; haar eigen naam is „Oud-Katholiek". Dat heeft de heer Modoo natuurlijk hiet geweten, wel echter had Z.E.A. kunnen weten, dat de kerk, waartoe mijn gemeente behoort, bij het bur gerlijk gemeentebestuur, evenals bij de Regeering, bekend is onder don titel: „Roomsch-Katholieken van de Oud-Bisschoppelijke Klerezie". Maar dat is haar titel in verband met een rechtskwestie tusschen de Roomsch- Katholieken en de Oud-Katholieken in Nederland. In verband met het ver schil in geloofsbelijdenis (en daar komt het in hoofdzaak hier op aan) draagt mijn kerk den naam „Oud- Katholiek". Jansenist is een bijnaam, dien de tegenstanders hebben uitge dacht, waarom, doet hier niet ter zake. Hier geldt 't de vraag, of 't ge oorloofd is, een kerk te noemen met een bijnaam, die, omdat hij door te genstanders uitgedacht is, een hate lijk karakter draagt, en of die kerk geen recht heeft zich te beklagen, wanneer ze, tot zelfs in de vergade ring van het plaatselijk bestuur, niet met haar eigennaam maar met haar niet ge wilden bijnaam genoemd wordt'? Nogmaals, de heer Modoo heeft dat niet verkeerd bedoeld, maar het ge bruiken van dien bijnaam in het pu bhek heeft voor ons Oud-Katholieken ten gevolge, dat alweer wat vaster het stempel „Jansenist" op ons ge drukt wordt; en daar tegen op te ko men is mijn bedoeling. Wij zijn geen Jansenisten; we zijn katholiek, en ■willen, om niet met de Roomsch-Ka tholieken vereenzelvigd te worden, „Oud-Katholieken" heeten. Met dank yoor de plaatsing. Uw dienstw. N. PRINS. Rechtszaken VERDUISTERING EN HELING. Een 25-jarige losse werkman, te vens veedrijver, te Utrecht, kreeg op 4 Februari LI. de opdracht, een koe weg te brengen. Op den Vleutenschen- weg ontmoette hij een paar kamera den, onder wie een 24-jarige sjouwer. Gezamenlijk gingen zij naar een sla ger in de Ban kastraat cn de veedrij ver verkocht aan dezen de koe. die een waarde van f 100 had, voor /27.50. De sjouwer nam van den veedrijver een bedrag van 8 en van den slager een gulden ten geschenke aan. Voor de Rechtbank te Utrecht heb ben zoowel de veedrijver als do sjou wer terechtgestaan, resp wegens ver duistering en heling, onder de verzwa rende omstandigheden van herhaling van misdrijf. Beidon werden veroor deeld, ieder toi 11/2 jaar gevangenis straf. Beide beklaagden kwamen in hooger beroep, terwijl de officier van justi tie tegen beiden appelleerde. Gister stonden zij voor het Gerechts hof te Amsterdam fn hooger beroep terecht De adv.-generaal eischte tegen olk der beklaagden, die herhaaldelijk ver oordeeld zijn en zeer ongunstig be kend staan 21/2 Jaar gevangenisstraf. MISHANDELING DOOR EEN GEMEENTE-VELDWACHTER. Voor het Gerechtshof te Amsterdam diende gister in hooger beroep de zaak tegen den gemeente-veldwachter Jan Bakker uit Uithoorn,, die door do zesde kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld werd lot veer tien dogen gevangenisstraf ter zake van mishandeling, zwaar lichamelijk letsei ten gevolge hebbende. Het O. M had een maand gevangenisstraf ge- eischt Beklaagde had op 3 Augustus 1910, bij gelegenheid der kermis te Uithoorn den knecht van een kermisreiziger met het scherp van zijn sabel zulk een slag op den pois toegebracht, dat een gedeelte der slagader werd door gesneden. De adv.-generaal eischte bevesti ging van het vonnis. De verdediger, Mr. Th. Muller Mas- sis, vroeg ontslag van rechtsvervol ging; subsidiair oplegging van oen geldboete, met het oog op het onberis pelijk en verdienstelijk verleden van bekL Hij wees er op, hoe bekl. bij zijn komst te Uithoorn veel tegenkanting ondervond hij vond er „een slappe boel". Door zijn optreden zijn de orde' on de rust te Uithoorn teruggekeerd. Uitspraak over 14 dagen. MEINEED. Het Gerechtshof to Amsterdam deed uitspraak in de zaak van den koop man, die door de 5e Kamer der Am sterdamsche Rechtbank werd veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf ter zake van meineed, afgelegd in een ci viele procedure. Onder eede had bekl. volgehouden, dat hij be leenbriefjes, welke hij volgens de tegenpartij voor f 300 had eekocht, niet gekocht, doch in commissie» gekregen had. Op den dag volgende op de afgifte der beleen- briefjes had hij zich echter uitgelaten, nog niet te kunnen betalen. Overeenkomstig deu eisch van den advocaat-generaal, werd liet vonnis der Rechtbank door het Hof bevestigd, met last tot de onmiddellijke gevan genneming van beklaagde, uit vrees voor zijn vlucht. (Beklaagde is, vol gens ingekomen bericht, naar Ame rika uitgeweken). Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor hot beroep te Mak- kum en Co'rnwerd ds. G. de Vries to Gaast en Ferwoude. Beroepen te Odoorn dr. J. Bender, te Garnwerd en Oostum (Gr.)te Erichem (toez.) de heer I-I. N. Fruyt. cand. te Amsterdam. GER. KERKEN. Beroepen te Middelbands ds. E. J. Wlentjes, te Krimpen aan de Lek te De Wilp de lieer W. Schepel, cun- dklaat te Metsla wier. Beroepen to Watergraafsmeer <ls. C. Lindeboom, te Gorinchem te Rozenburg (Z.-ÏI.) ds. J Schoonhoven, te Scherpenzeel. Aangenomen het beroep te Nedor- horst den Berg ds. J. v. d. Pol, te De Lier, die voor de beroepen te Tholen en Lopik bedankt 1 leeft. NED. HERV. PREDIKANTEN- VEREENIGING. Deze vereeniging hield haar jaor- lijksche vergadering te Utrecht. Vierhonderd predikanten waren aanwezig. Dr. J. R. Slotcmaker de Bruine, van Utrecht, sprak de openingsrede uit. Ds. H. H. Bargcr, van Utrecht, leid de de vraag in „Is vernieuwing van de reorgani8atiebeweging wensche- lijk In het moderamen werden gekozen prof. Van Nes en dr. Troelstra. Aan gezien de eerste zich niet beschik baar stelde, werd gekozen ds. Bak huizen van den Brink, van Utrecht. Prof. Van Dijk, van Groningen, leidde in het onderwerp „Het prag matisme van William James en an deren." Mr. dr. J. Schokking van Leiden verkreeg het woord voor een referaat over „De financieele verhouding van de Ned. Herv. Kerk en Staat krach tens historie en recht." Ds. Haspels van Rotterdam leidde het onderwerp in „De verandering in de communis opinio der belijdende gemeente". ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Hypertrophia Mammae", de liedr J. W. van Bisselick, gob. te Rotter dam. Delft. Technische Hoogeschool. Be vorderd tot doctor in de technische wetenschap, op een proefschrift ge titeld: „Somatische kern- en celdoe- ling en microsporogenese bij het sui kerriet", de heer W. J. Franek, schei kundig ingenieur. Letteren en Kunst L. H. CHRISPIJN. Van de beste zijde weten wij nu. dat bet Antwerpsch contract van den heer L. II. Chrispijn geteekend is. en bij dus de Koninklijke Vereeniging „Het Nedorlandsch Tooneel" gaat verlaten. De te Antwerpen te bouwen schouw burg, die eenigazins het karakter van Drury Lane Theatre zal krijgen, moet in November gereed zijn. Aan den heer Chrispijn is de artistieke leiding toevertrouwd. Mevr. Chrispijn—Van Meeleren zul natuurlijk haar echtgenoot naar do Scheldestad volgen. („Hbld."). ALEX FAASSEN Jr. Op den kunstavond, gegeven ten bate van Alex Post (Faassen) was de Stadsschouwburg te Amsterdam na genoeg geheel gevuld. Het programma bevatte De Graaf, tooneelspel in één bedrijf, naar het Duitsch van Felix Saltan, opgevoerd door artiesten van de Koninklijke Vereeniging Met Nederlandsen Too- neei, liederen door Gerard Zalsman, Trio „Dem Andenken ei nes groszen Kunst Iers", van Tschaikowsky, uit gevoerd door het Hollandsen Trio (mevrouw Mossel-Belinfunte, Aldo Antoniotti en J. Mossel), voordrach ten van mevrouw Jacq. Royaards- Sundberg, en De Aanbeveling, too- neolspel in één bedrijf van Max Mau- rey, vertoond door do heeren Ternooy Apel, Warmelo ea Ruys. Omstreeks vijftig schilders hadden, door een hunner werken af te staan, steun verleend. Deze schilderijen en teekeningen zullen later worden ver kocht. na eerst nog onkele dagen te zijn tentoongesteld geweest H. M. de Koningin-Moeder heeft de commissie voor hot ten behoeve van Alex Poet bijeen te brengen fonds ver heugd met een bijdrage. SCHOONSCHRIJVEN. Namens de Vereeniging van Leer aren in liet Schoonschrijven (M. O.. zal in de maand Juli 1911 een exa men worden afgenomen ter verkrij ging van een hundelsdiploma, waar- oor do eisclien zijn le. Goedloopend schrift op tijd. 2e. „Schoon'schrift, bestaande uit klein en middelgroot. 3e. Rondschrift of fractuurschrilt naar keuze. CARUSO is dezdr dagen uit New-York te Lon den aangekomen. Zijn stembanden schijnen weer in 't ongereede te zijn. Hij hoeft in zes weken niet kunnen zingen, wat hem duur te staan as ge komen. Hij gaat in Florence rust ne men en zal van den zomer niet op treden. HET ADMIRAALSCHIP VAN DE RUYTER. De commissie, die er in slaagde 't door den heer Hofstede de Groot in Engeland ontdekte penschilderij van Willem van de Velde den Ouden aan te koopen, stelt zich voor hei Neder- inndsch Museum daarmede te verrij ken. Gemengd Nieuws EEN NEGER GELYNCHT. Onlangs de geschiedenis is al een paar dagen oud is to Livermore, in Kentuckic, een neger gelyncht. Nade re bi]zo»nderhed€ii, die over deze zaak gemeld worden, doen zien. dat men mer met oen ongelooflijk stuitende moordpartij lieeft te doen gehad. De neger in auaestie had een jeugdigen blnnke neergeschoten cn bevond zich in hechtenis. Bon verwoede menigte begaf zich naar bot huis van bewa ring en eischte den neger op en de politie verstopte toen den man in den schouwburg .Maar dat werd rucht baar 50 vastberaden kerels drongen den schouwburg binnen en maakten zicli van den neger meester. Als een loopond vuur ging weldra de mare dcor het stadje, dat Potter (zoo heette de ongelukkige) in den schouwburg zou worden terechtgesteld, d. w. z. ge lyncht. Onmiddellijk stroomde de schouwburg vol en aan de kas werd formeel entree gelieven. Terwijl het doek neergelaten bleef, word daarach ter alles voor de vertooning in ge reedheid gebracht; maar vóór het scherm onging trad een der „regis seurs" van het schandtooneel op het podium en deelde den toeschouwers mee, dat alle aanwezigen het recht zouden hebbep op den neger te schie ten. De bezoekers op de goedkoop© rangen mochten éénmaal schieten maar zij die duurder plaatsen hadden vaker, b.v. de lui in de stalles zes maal. Daar gaat het scherm op. De jammerende neger wordt uit de koe lissen gesleurd, midden op het tooneel gebracht en gekneveld. Dan sleept men hem naar den kant en knoopt Hém op. Als de man goed dood is wordt het bengelende lijk in slinge rende beweging gebracht; er wordt oen sein gegeven en het geknal be gint. Meer dan tweehonderd schoten wa ren roeds gelost, toen zich in den schouwburg plotseling het gerucht verbreidde, dat de vrederechter in aantocht was met een flinke politie macht. Toen deze ambtenaar de schouwburgzaal betrad was het daar leeg enkel hing er nog de aan flar den geschoten neger. De bruto-opbreugst der voorstelling werd ter hand gesteld aan de nabe staanden van den vermoorden blanke. DE BRANDSTICHTING TE SCHAERBEEK. De „Nieuwe Gazet' is in staat de twee conclusies mede te dealen, waar toe de deskundigen zijn gekomen, die een onderzoek bobben ingesteld naar dc vermoedelijke oorzaak van den brand in het stadhuis van Schaar beek Het blad schrijft Ten eerste, de brandstichter moet een man „van "t vak" zijn. Hij heeft een blaas, met terpentijn gevuld, op gehangen boven een brandende kaars in oen hoop krullen. En de bedoeling van den brandstichter Persoonlijk hooft de man geen doel gehad. Indien hij het gemeentehuis in brand geste ken heeft, dan heeft hij gehandeld voor rekening van een opsteker, die hem zal betaald hebbenen die opste ker moet rechtstreeks of niet-recht- streaks belang hebben bij de vernie ling van het gemeentehuis. De brandstichter heeft zijn werk be gonnen on dan zolder van den linker vleugel. Hij heeft er op drie verschil lende plaatsen vuur gemaakt en is dan naar beneden gedaald, om zijn werk voort te zotten. Hij kon zonder gehin derd te worden het gemeentehuis ver laten langs den uitgang der werklie den vein de waterleiding. In het con trolebureau heeft hij den varkens blaas gevuld met terpentijn op het Mad der boekenkast Hij hoeft het koord van de blaas vastgenageld in don u uur, onder een groote schilderij. Men heeft daar het nageltje weerge vonden en <jp don muur ook de spo ren van groote vlammen. Hij moet in zijn zenuwachtigheid de krullen in brand gestoken hebben, toen hij de kaars nog in zijn zak had, want men heeft geen kaars gevonden, maar wet een aan opgeDrana wisnou- ten stokje, zooals men er in 't gemeen tehuis geen gebruikt. Het is niet on mogelijk, dat de man getroffen werd door den terpentijn, die in alle rich tingen moet gespat zijn. DE TOESTAND VAN DEN GROOT HERTOG VAN LUXEMBURG. Op den verjaardag van groothertog Wilhelm van Luxemburg, geeft de staatsminister Kyschen gewoonlijk een groot feestmaal aan de verschil lende autoriteiten, waarbij do minis ter een dronk uitbrengt op den vorst. Die speech was ditmaal al heel ern stig en treurig. De minister toch kon weinig goeds mededeelen over den ge zondheidstoestand van den groother tog, die zooals bekend is in zijn kas teel Hohenburg bij Konigstein in den Taunus verblijf houdt en als vorst zijn Luxembur?sch groothertogdom nog nooit heeft bezocht- De minister zei in zijn toespraak „In den Hohenburg is de atmosfeer voortdurend duister en troosteloos. Levend is daar slechts het lijden. Groothertog Wilhelm is lichamelijk en geestelijk verlamd slechts het ve eetoe rende leven is nog niet geëin digd." EEN VREESELIJK DRAMA heeft zich te Morlaix afgespeeld, waar een door haar man verlaten vrouw zich met drie harer kinderen verdronken heeft in het kanaal van Nantes naar Brest. Een vierde kind. een meisje van vijftien jaar, had de moeder vergeefs gepoogd over te ha len mede den dood in te gaan. liet kind was in een ander dorp in be trekking en had niet venvacht, dat Je moeder werkelijk haar voornemen uit zou voeren. De verdronken kinde ren zijn zestien, negen en zeven jaar oud. LANDVERHUIZERS. Naar de Times bericht, hebben zich in het belastingjaar, dat met Maart is afgeloopen, 311.084 landverhuizers in Canada aevestigd, 121,451 hunner kwamen uit de Vereenigde Staten. EEN DUUR BOF.K. De beroemde Gutenbergbijbel uit de New-Yorksche verzameling Hoe is geveild voor niet minder dan 50.000 dollars, den hoogsten prijs die ooit voor een boek is betaald. De millio- nair Huntington is de kooper. POKKEN EN HOMOEOPATHIE. Volgens berichten in buitenlandsche homoeopathóscii-ganeeskundige tijd schriften, is in den Noord-Amerikaan schen staat Iowa de vaccinatie door middel van het inwendig gebruik van hoog verdunde doses van variolinum (ziektestoffvan de pokken, verkregen door het fijnwrijven van den inhoud van een pokblaasje) thans, ingevolge herhaalde rechterlijke uitspraken, of- cieel even geldig verklaard als de koepokinenting. PEST IN ENGELSCH-INDIë. Prof. Simpson te Londen vestigt er in de Times de aandacht op, dat de pest in Engelsch-Indië weer schrome lijk is toegenomen, met name in de Vtyeenigde Provinciën van A'rga en Oudh. Onlangs schreef hij, dat er in minder dan zes weken tijds in Eng.- Indië 100.000 menschen aan de pest waren bezweken. In de Vereenigde Provinciën, met een bevolking van ongeveer 45.000.000 omtrent even veel als van het Vereenigde Konink rijk stidrven er wekelijks bijna 10.000 aan. Sedert is het nog erger geworden. In de riet weken van Maart stierven er in Indië aan de pest 131.000 menschen, van wie 72.000 in do Vereenigde Provinciën. In de week, eindigende 25 Maart, stierven er daar 22.000 menschen aan. Deze epidemie is oneindig erger dan die in China geheerscht en zoozedr de aan dacht getrokken heeft. Men zegt, dat de pest een ziekte is die voorkomen kan worden, waarom doet men het dan niet? Vraagt prof. Simpson. WEER VRIJGELATEN. Chédanne, de architect van het Fransche ministerie van Buitenland sche Zaken, die naar aanleiding van de zaak-Hamoud gearresteerd was, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Hij heeft geen borgtocht behoeven te storten. Zijn gezondheid had geleden en bovendien is vrijwel gebleken, dat de onregelmatigheden, waarin hij be trokken was, veeleer te wijten wa ren aan de grenzenlooze verwarring aan het departement van Buitenland sche Zaken, dan aan oneerlijkheid zijnerzijds. DE UITSLUITING GEëlNDIGD. De onderhandelingen in den xne- taalbewerkersstrijd te Chemnitz heb ben tot een overeenkomst geleid, waardoor de staking en de uitsluiting als geëindigd kunnen worden be schouwd. De overeenkomst bepaalt, dat de arbeidsduur dagelijks 9 1/2 uur, op Zaterdag 8 1/2 uur zai be dragen. Overwerk zal alleen in drin gende gevallen geëischt en betaald worden met 20 toeelag. Alle gie ters, die ouder dan 18 jaren zijn, voor zoover zij geen stukwerkers en meer dan drie maanden in bun be roep werkzaam zijn, krijgen een loonsverhooging van 1 tot 5 pf. per uur. De stukloon en worden geregeld ten gunste der werklieden. Bij mis lukking van het gietsel wordt, zoo geen ernstig verzuim der werklieden er de oorzaak van is, drie kwart van het uurloon betaald. De wenschen der werklieden betreffende veiligheid en hygiëne zullen worden ingewil ligd. EEN MOEDER? Voor het Berlijnsche Landgericht zijn bij de behandeling van een pro ces tegen een stiefmoeder gruwelijke bijzonderheden over het martelaar schap van een kind aan het licht ge komen. Terecht stond Klara Schettat, de tweede vrouw van een workman. Toon de man haar trouwde, waren er uit xijn huwelijk met de eerste vrouw twee kinderen, een jongen cn een meisje, die nu ze»s en drie jaar oud zijn. De kinderen hadden het van den beginne af aau slecht bij liaari Maar nadat zij zelve moeder was ge worden, werd het geen leven meer voor lian. Vooral do kleine Rosa werd op de ergerlijkste wijze behandeld. Bij de strengste koude moest zij in een met half verrot stroo gevulde bedstede slapen en daar blijven lig gen. Het gevolg was, dat het kind geheel bedekt was met vuil en onge dierte. Dag en nacht lag het in do bedstede te verkwijnen, zonder dat het ooit vefrsche lucht rook. De men schen in het huis wisten een tijd lang niet, dat de man en de vrouw nog een derde kind hadden. Het kind kreeg bovendien slecht en weinig eten en teerde uit tot een geraamte. Af en toe viel het uit de hooge bedstede en een paar keer brak het daarbij do armen. Een dokter werd er niet bij gehaald en de beenderen groeiden scheef aan elkaar; toen men het kind in deerniswaardigen toeeland ont dekte, had het kromme en misvorm de ledematen. Twee jaar lang had 't kind zoo voortgeleefd, toen de huis heer de politie in Lichtenberg waar schuwde. In Augustus kwam er een agent van de crimineele politie kij ken, die een verslag van den toe- siaud aan zijn chef uitbracht. Niet temin werd er niets aan de zaak ge daan. Pus toen de Vereeniging voor bescherming der jeugd er werk van maakte, wend het meisje uit huis weg gehaald. De dame, die voor de veree niging op onderzoek uitging, vond 't kind in een onbeschrijflijken toestand Door han'r toedoen werd ook de jon gen in een weeshuis ondergebracht. Toen de buTen er eindelijk achter waren gekomen, hoe de vrouw hare stiefkinderen behandelde, schoolden zij voor liet huis samen, trapten de deur in en dienden haar een pak slaag toe. De neringdoenden in de buurt wilden na dien tijd niets meer aan haar verkoopen. Het hof nam aan, dat de beklaag de het meisje opzettelijk op de schan delijkste wijze verwaarloosd had, stel de Uil gelijk met het toebrengen van lichamelijk letsei en veroordeelde haar tot negen maanden gevangenis straf. SIGARENAANSTEKERS. In Spanje is, evenals in Frankrijk, een betasting ingevoerd op zelfout- braudende sigarenaanstekers. De Ko ning heeft zijn landgeuooten eon goed voorbeeld gegeven en is de eer ste geweest, om de zijne te laten af stempelen en de 20 pesetus belasting, die op dit luxe-artikel vallen wanneer het van goud is, te betalen. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. De Koning van Spanje heeft te Gar rabanchel een militair station voor draadlooze telegrafie geopend en van daar groeten gezonden aan den Kei zer van Duitschland en aan Keizer Frans Jozef. EEN NIEUW GESCHIL, Volgons de „Lokal Anzeiger" heeft een vermoedelijk beschonken Kreten- ser een Mohammedaan gedood. De man is gearresteerd, maar er heerscht groote opwinding ouder do Mohainmedaausche bevolking. Men vreest, dat de Turken, hoewel hier slechts sprake was van een zuiver persoonlijk geschil, politieke munt uit de kwestie zullen slaan. REVOLUTIE-MAKERS. Te New-York is een telegram ont vangen uit San Juan (Porto Rico) berichtend, dat Morales, de oud-pre sident van de Dominicaansche repu bliek, en de generaals Jiminez eu To- ribio, op last van de regooring der Vereenigde Staten, gearresteerd zijn, onder beschuldiging een militaire ex peditie tegen de republiek San Do mingo op touw te hebben gezet. USt documenten, die de gearresteer den in hull bezit hadden, is gebleken', dat zij plannen hadden tot het koo pen van een kanonneerboot, een groo te hoeveelheid geweren en een snel- vuurkanon. SCHIPBREUK. Passagiers van de mailboot „Asia" van de Pacific MaUsteamslnp Com pany, die bij de Taichoweilaude'n schipbreuk leed, zijn te Sjanghai aan gekomen. Zij deelen mede dat het schip, nadat bet door de opvarenden was verlaten, door zeeroovers is af- geloopen. Schip en lading zijn ge heel verloren en het verlies wordt op ruim 3 1/2 millioen gulden geschat- Toon de passagiers aan wal werden gebracht kwamen de booten der roo- vers al nader. Zij moesten door de bemanning met geladen revolvers op een afstand worden gehouden. GROOTE BRAND. Het Italiaansche dorp Antezo is bijna geheel en al afgebrand. Meer dan honderd huizen zijn verwoest en twee honderdvijftig gezmiien zijn be roofd van hun onderdak. STAKENDE MODISTES. Te Parma is een staking onder de modistee uitgebroken. De stakende meisjes trokken door de stad om de nog werkende vakgenooten tot aan-, sluiting te bewegen en hielden daar-] na een vergadering op de Piazza; Santafiora, die echter op tmgi-coml- sche wijze eindigde De politic liet nL een grooten hond in de vergaderzaal los. waarop de jeugdige botoogstera gillend uiteenstoven.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7