lAARLEM'S DAGBLAD. Spart en Wadstrijden TWEEDE BLAD. KONINGIN HELENA kK MAANDAG 1 MEI J911 Buitenlandse!] Overzicht Op voor Arbitrage. Deze edele strijdkreet klinkt ln de Vereenigde Staten en ook niet minder in Engeland. Reeds in ons vorig Overzicht gavi we eenige korte meedOelingen over do succesvolle meeting In den Guildhall te Londen. Interessant is 't evenwel, wat meer te lezen van de gehouden redevoerin gen. De Eneelsche minister-president ASQUITH werd als spreker met gejuich begroet Hij begon te zeggen, dat deze eer waarde .hall" zeker nooit te voren dienstbaar was gemaakt aan een sa menkomst van zóó in~riipende be tee kenis, al9 deze. Hetgeen men nu be spreekt is niet voorbereid in do raad kamers van politici en diplomaten. Zonder voorbereiding, zonder groot kabaal, heeft bet hoofd eoner machti ge natie een voorstel gedaan van in grijpende betoekenis ('t arbitrage-ont werp tusschen de Vereenigde Staten en Engeland). Merkwaardig dubbel, waar een dergelijk voorstel kwam van het hoofd van een Staat, waar aan schouwd is een strijd op leven en dood tusschen kinderen van hetzelfde ras, sprekende dezelfde taal. Thans zijn de Engelsoh-sprekenden ten geta le van meer dan 120 millioen ver spreid over allo deel en dor aardo en begrijpen, dat een oorlog tusschen hen een ondenkbare daad moet zijn. Hier is men thans te zamen niet ge voelens van broederschap, hier wil men thans het denkbeeld van arbitra ge. dat gelukkig hoe langer hoe meer veld wint, uitbreiden in dien zin, dat 'de mogelijkheid van oorlog tusschen Öe Vereenigde Staten van Amerika en de „Vereenigde Staten van Enge land"' niet langer zal kunnen bestaan. Hopen mag men, dat de gevolgen van een dergelijk Tractaat voor ilo wereld vér strekkend zullen zijn en wanneer de twee groote Engelsch-sprekeude staten verklaard zullen hebben, dat oorlog tusschen hen onmogelijk is. dan zal een allergewichtigste stap ge zet zijn op den weg der humaniteit. Daverend applaus volgde op deze korte rede. waarna ala spreker op stond de heer BALFOUR, de oud-Berste Minister, thans afge vaardigde in het Lagerhuis voor de City of London. Met vreugde zei hij deel te nemen aan deze beweging voor arbitrage, 'die onmogelijk zal maken oen oorlog tusschen de groote Engeisch-spreken- de volkeren. Alles wil hij doen om 't groote plan werkelijkheid te doen worden. Wanneer de openbare mee ning aan belde zijden van den Atlan tische» Oceaan niet rijp was voor deze grootsche beweging, dan zou het, naar zijn meening, dwaasheid zijn voor staatslieden om haar aan te moe digen, doch gelukkig mag gezegd, dat de publiek© opinie in beide landen er vóór gestemd is. En wanneer do staatslieden wederzijds zich in staat achten een Tractaat van zóó ver-strek kende beteekenis tot stand te brengen, zullen zij ongetwijfeld handelen in den geest dor beide volkeren. Wetten hebben alleen betoekenis wanneer zij achter zich hebben do openbaro mee- ning, hebben zij die n i e t, dan zijn zij doelloos en veeleer een gevaar dan een nut en wanneer het denkbeeld van liet arbitrage-verdrag nu aan de orde, die openbare meening achter zich heeft, "dan zal een dergelijke belang rijke wet too te kracht uitoefenen. Niettemin, het ideaal voor deu vre de mag niet met zich brengen de ge dachte dat dadelijk de oorlogslasten kunnen worden verminderdhet ideaal van den wereld vrede zal door dit arbitrage-verdrag niet zijn bereikt, maar ernstig moet gestreefd, ora tot het ideaal te komen, en allereerst moet. men dit trachten te bereiken tusschen de Engelsch-sprekende vol keven, der wereld tot voorbeeld. Het zal beteekenen de opening van een nieuw tijdperk in de wereld-geschiede nis den volkeren leerend, dut geko men moet worden tot een afschaffing van een der barbaarschheden der henschheid. Daarna werd de reeds in ons vorig Overzicht vermelde motie ten gunste van arbitrage met geestdrift door do vergadering aangenomen. De Aartsbisschop van Canterbury, toen het woord krijgende, stelde voor den dank te betuigen aan den Lord Mayor van Londen, die deze meeting, een belangrijk feit in de wereld-ge schiedenis, had bijeengeroepen. Dunk verdienden bovendien de beide groote staatslieden, die hier gehouden had den korte toespraken, doch toespra ken, die door de wereld zullen gehoord wonden met groote belangstelling en waarvoor deze hun dank moet weten. Hopen moet Ieder, dat hetgeen zij be pleitten, werkelijkheid zal worden. En, sprekende als geestelijke, voeg de de Aartsbisschop er bij, dat de geestelijkheid van alle gezindten, hier thans vertegenwoordigde natuurlijk deze belangrijke vergadering met vreugde had begroet Haar taak is den wereldvrede te bevorderen, omdat het is Gods wil, dat er zal zijn vrede en liefde tusschen de volkeren, en de geestelijkheid vooral hoopt, dat be waarheid zal worden het ..Thy King dom come De Kardinaal-Aartsbisschop, Mons. Bourne, onderschreef van harte de woorden door den Aartsbisschop van Canterbury gesproken en daarna werd hetzelfde nog met een enkel woord ge daan door Dr. Adler, den Opper-Rab- bijndoor Dr. Meyer, name Free Churches, en door Sir Joseph Ward, Eerste Minister van Nleuw-Zee- land, namens alle Engelsche koloniën. Er komen weer ALARMEERENDE GERUCHTEN OVER DEN TOESTAND IN 'T VERRE OOSTEN. Uit Petersburg wordt gemeld dat de geheele Russische pers constateert, dat het conflict tusschen China en Rusland een verscherping heeft on dergaan. De Birsjewia Wjedomosti spreekt het vermoeden uit, dat China door bande nvan solidariteit verbonden met een anderen Aziatischen staat zich wapent tot een oorlog met Rusland. Het zou China's oogmerk zijn, Rus land te verjagen uit Noord-Mantsjoe- rije. Maar China alleen is daartoe te zwak. Wi© staat er dun in dezen ach ter China? Hot antwoord op die vraag is niet enkel van belang voor Rusland maar ook voor de publieke opinie en de financieele kringen van Europa. Blijkbaar doelt het blad met zijn raag op Japan. De Sowremjenoje Slowo schrijft- Dadelijk na d© bekendmaking van China's antwoord op do Russisch© no ta. was het duidelijk, dat de Russisch- Chineesche betrekkingen niet tot een stadium van kalmte zouden komen, maar noe allerlei verrassingen kon den opleveren. Het blad (een orgaan an den linkervleugel der Kadetten) geeft der regeering den raad om in verband met de opwinding in China en de Chineesche krijgstoerustingen i i te binden, nu het nog tijd is, en de gunstige gelegenheid niet te laten ver loren gaan. Minder somber lui'en de beschou wingen van den berichtgever te Char- bin van het Nowoje Wremja. Deze seinde, op gezag van den voormoligen voorzitter der Doema, Goetsjkof. dat alle geruchten omtrent een a s oorlog ongegrond zijn. Wel heerschf er in Mantsjoeriie eon enorme opwinding, maar meent Goetsjkof China zal Internationale verwikkelingen jzen, die van een nieuwe uitbar sting van den vreemdelingen-haat in China het gevolg zouden moeten zijn. Toch acht het Nowoje Wremja den staat van zaken niet onbedenkelijk. DE VERKIEZINGEN IN PORTUGAL, zijn vastgesteld op 29 Mei u.a. Te Aveiron zijn verschillende perso nen in hechtenis genomen, onder be schuldiging deel te hebben genomen aan een samenzwering tegen de repu bliek. Naar het heet, zijn bij de huiszoe kingen zeer compromitteerende docu menten in beslag genomen en is graaf Aguedo gevlucht. UIT MAROKKO. Volgens een officieele mededeeling is t leger van majoor Brémond op 26 dezer te i'ez aangekomen. Uit Ceuta wordt gemeld, dat de zoon van Abd-el-Kader in Kalylië, door de Beni Ufrats, tot Sultan is uitgeroe pen. Dit is dus een derde candidaat voor de troon. Er zullen er misschien nog ei meer komen! Stadsaieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op Torschil'.ond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dayblud, Oroote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en vroonplaata van deu Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer een dienst bode op 1 Nov. 1909 iu dienst treedt, kan en mag zij dan den dienst met den len Mei verlaten of moet zij blij ven tot 3 Mei ANTWOORD. Vooreerst woont u niet in Haarlem, waar het plaatse lijk gebruik meebrengt met 3 Mei den dienst te verlaten, maar boven dien, wanneer de in dienst treding op I Nov. heeft plaats gehad, is het zeer twijfelachtig of het plaatselijk gebruik wel geldt WIJ zouden du9 in een vertrek op 1 Mei geen bezwaar zien. VRAAG. Wanneer ee"n huis is ge huurd voor 5 jaar en 5 jaar in optie, met contract, en die 10 Jaar zijn om en men woont reeds eenige jaren zon der contract, terwijl men bij de maand betaalt, hoe Is dan de op gings termijn? ANTWOORD. Men kan per maand opzeggen, daar het vroeger bestaan hebbende contract thans niet meer van invloed Is. VRAAG. Is een meisje dat 2 Aug. van het vorige jaar ln betrekking is gegaan en met Mei zal vertrekken, verplicht om tot 3 Mei te blijven? ANTWOORD In 't algemeen ts dat plaatselijk gebruik 1e Haarlem wel van kracht maar zooals boven voor eeai ander geval reeds is opge merkt, is het twijfelachtig of het ge bruik hier wel opgaat. Laat men toch geen ve'rsohal maken om één dag. VRAAG. Een meisje is 3 April dienst getreden, doch daar de dienst haar te zwaar was heeft tij dien 6 April opgezegd om met de 6 weken te vertrekken. Mevrouw wil haar 3 weken Vroeger wegzenden. Is vrouw nu verplicht haar iets extra te betalen? ANTWOORD. Ja, als mevrouw van haar kant zich aan den wettel ij ken opzeggingstermijn niet wenscht, te houden, dan moet zij het loon be talen tot den dag van vertrek en daarenboven zee weken loon als scha deloosstelling. in Haarlem's Dagblad. Uit de Omstreken ZANDVOORT. NOORDZEEBAD ZANDVOORT I.HÓTEL GROO l'-BADHUIS). In het in ons vorig blad opgenomen verslag van de vergadering van aan deelhouders der bovengenoemde maat schappij werd medegedeeld, dat tot directeuren werden benoemd de hee- J. W. Stom en N. Gunthers. De juiste namen dezer beert». zijn ech ter resp. J. Th. Stom en C. A. C. Gunthers. Binnenland Voetbal. Sparta heeft zich door 11. V. V. to kloppen, definitief van het Westelijk kampioenschap meestor gemaakt, en zal ook dat van Nederland wel verove ren. V. O. C. behaalde eveneens een aardige zece, en vestigde zich daar door vrij zeker op de tweede plaats. De Rotterdammers hebben dit seizoen wel succes. Velocitas sloeg Hercules, dat zonder Drijver was en met slechts tien man speelde. Het randHstJe der Westelijke eerste klasse ziet er aldus uit Doelp. f i it - I I Sparta 18 13 3 2 29 64-10 1.61 V O. C. 18 9 7 2 25 39 -34 1.39 Velocitas 18 10 3 5 23 42-25 1.98 HBS. 20 9 5 6 23 39-34 1.15 H F. C. 19 8 5 6 21 34 -32 1 10 Haarlem 19 6 7 6 19 3436 1 D F C. 20 9 2 9 20 32—39 1 Quick 19 5 7 7 17 31—40 0.89 H. V. V. 20 4 9 7 17 39-39 0.85 Hercules 19 2 4 13 8 1947 0.42 't Zesde 20 2 3 15 8 13-52 0.40 Het belangrijke feit van Zondag was de overwinning der AJaciden op 't Zesde, waardoor liet drietal strij ders in de promotie-competitie op ge lijken voet met elkander komt De nog resteerende wedstrijden van AJax tegen 't Zesde en Hercules zullen nu de beslisofng brengen. A. s. Zondag wordt in Breda gespeeld. Op Zondag a s. wordt echter tevens de militairen wedstrijd HollandBelgië gespeeld, en 't Zesde zal daarvoor wel spelers moeten afstaan De wedstrijd tegen Ajax loopt dus kans te worden uitge- steld. De stand der promotie-competitie luidt nu als volgt Doelp. 8 S PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandach-Indië d.d. 29 dezer be treffend© pestgevallen op Java: Eergisteren (27 dezer) nog 2 geval len. Gisteren (28 dezer) 16 gevallen, waaronder 1 longpest, 7 dooden. angezien koortsgevaJlem later meermalen als peet worden onder kend, worden in de districten Karan- glo en Penanggoengan alle koortslij ders in pondon ks geobserveerd. Ter hoofdplaats Pasotfroean 1 ge>- il. Met de inenting met pestserrum ia begoitnen. De bevolking is zeer wil lig. Te Kediri eergisteren geen geval len. Een der bladen heeft het aantal ziektegevallen en dooden, dat door de telegrafische berichten ran het ministerie van Koloniën van 4 April af is gerapporteerd, opgeteld. Het eerste bericht was, dat er in Malang toen 'reeds, sedert Fehruari 105 gevallen bekend waren, waarvan 75 doodelijk, en in Batoe 200 gevallen waarvan 140 doodelijk.Sinds dien zijn geseind 456 gevallen, waarvan 208 doodelijk. Totaal dus 761 gevalle», waarvan 423 doodelijk. AJax 2 1 0 1 2 4 3 1.— Hercules 3 1113 3—31 't Zesde 3 1113 3—4 1.— Voor de Oostelijke nA-competitie be haalde Wilhelmina np eieren grond een 1—0 zege op Quick (N.), waardoor de Bosschenaren kampioen dezer oom- petitie zijn geworden. Van de beker competitie won Quick met veel moeite van Xerxes. De eindstand was 2—1. In de reserve-eerste klasse slaagde Haarlem II er in H. V. V. II met 3—1 te kloppen. RESERVE 1STE KLASSE N. V. B. HAARLEM II—H. V. V. II 3—1. Om twee uur treden de volgende elftallen in 't veld H. V. V. Hora Siccama, Lanspach, v. Oven, De Serrière, Sunier, Everts, Mutters, Delboy, Chapelle, De Colonne, Maitland. Haarlem Blankevoort, Nuyens, Bijleveld, Hout- kooper. Helm, Smit, Maller, De Koek, Guldeinond, Wilhelm, N. N. De Haarlemmers hebben den toss gewonnen en met wind meespelend nemen zij de overhand. Voortdurend wordt H. V. V.'s doel bestookt, doch zonder succes. Enkele doorbraken van de Hagenaars worden door de achter hoede onschadelijk gemaakt. Uit een corner weet dan Houtkooper mooi ln te koppen en zoo de leiding voor Haar lem te nemen. H. V. V. speelt nu slechts een verdedigend spel en als de rust intreedt is de stand nog steeds 1-0. Na de thee gaat H. V. V. het spel forceeren en heeft succes als Sunier door tal van beenen in den hoek schiet (11). Hard wordt nu gewerkt om dc leidin- waarbij H. V. V. onbehoor lijke pratc"ken toepast Zoo wordt bv. Bijleveld, terwijl geen bal in de nabij heid was. zeer unfair door Snnier to gen den grond gesmakt, waar hij eeni ge ©ogenblikken blijft liggen. De Ha genaar kri>gt dan ook een waarschu wing. Het unfaire spel va» H. V. V. heeft echter deze uitwerking, dat Uaarlem zich opnieuw inspant en we derom de leiding neemt door Houtkoo per, niet lang daarna gevolgd door no. 3 van Bijleveld. Beide goals zijn het gevolg van mooie voorzetten van Blankevoort. Spoedig hierna is liet tijd en heeft Haarlem II welverdiend ge wormen en zich zoodoende do 2de plaats in hare afdeeling verzekerd. Bij 11 V. V. het best Hora Siccamu, van Oven,'Sunier en Delboy bij Haarlem Guldemond, Müller. Houtkooper en Blankevoort. BELGIè—FRANKRIJK. 7—1. De gisteren op het terrein der Union Sint Gilloise te Brussel gespeelde wed strijd Beltrië—Frankrijk werd door België met 71 gewonnen. Plaatselijke ontmoetingen JONG HAARLEM—JONG S. V. V. 10-0. Zondagmorgen speelde van 10 tot 12 uur H, F. C. Jong-Haarlem tegen Jong-S. V. V. van Schoten. Met de rust was de stand 60 voor Jong- Haarlem. Na de rust doelpuntte Jong- Haarlem nog 4 maal. Zoodoende won de club met 100. JONG-HAARLEM—DE SPARTAAN. 5-0. Zondagmiddag zou Jong-Haarlern van half 3 tot half 5 tegen De Spar taan spelen. Wegens niet opkomen \en De Spartaan won H. F. C. Jong- Haarlem met 5—0. VICTORIA—D. F,. V. O. 6—2. Zaterdagmiddag om 2 uur stelden beide elftallen zich op. Victoria trapt- af. Dadel "k ontwikkelen beide verec- nigingen een flink spel Na oen tien minuten spelens weet C. Smal uit een itrafschop voor D E. V. O een doel punt te maken. Victoria maakte na ©enigen tijd ge lijk. Voor de rust weet D. E. V. O. nog 3 maal te doelpunten. Victoria nog een9. Na rust scoort Victoria nog maal en dan fluit de scheids rechter tijd. D. O. S. I—S. V. V. I. 2—1. Zondag speelde D O. S uit Haar lem een wedstrijd tegen S. V. V I te Santpoort. Met de rust was de stand 1—1. Na de pauze werd van beide kanten flink aangepakt en toen het einde kwam had D O. S. welverdiend met 21 gewonnen. VICTRIX III—E. D. O I. 5-2. Zondag toog Vïctrix III naar Am sterdam met een sterke combinatie, om E D. O. I te bekampen Direct na den aftrap neemt Victrix het snel in handen, maar de verdediging van E. D. O. is in goede conditie. Eindelijk geeft D. Scheinders met een lagen schuiver ziin club de sooort Victrix nog 3 rust met 40 voor Victrix aanbreekt. Na de pauze zijn beide clubs even sterk. Als de scheidsrechter ttjd fluit heeft Victrix welverdiend met 52 ge wonnen. Bij Victrix waren alle spe lers in bijzondere conditie. Heemstede II—Hillegomsche V. V. 4—1. Jong BdoHeemstede 70. V, V. G H F. C. Holland 9—1. Korfbal. Zondagmiddug had te Rotterdam de jaarlijksche ontmoeting plaats tus schen een Rotterdainsch en een Am- slerdamach 12-tal om deu Maasstad- beker, in 1909, uitgeloofd door den heer F. P. W. v. Gelderen Voor de tweede maal is deze wisselprijs na be- langwekkenden strijd het eigendom geworden van de Amsterdamsche combinatie, die met 134 won. Zwemmen. NEDERLANDSCHE ZWEMBOKD. ln Krasnapolsky te Amsterdam ver gaderde Zondagmiddag de Neder- landsche Zwembond onder presidium van den heer W. E. Bredius W.Bdl, voorzitter. Na goedkeuring der notulen werd het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Veerhoff, goedgekeurd, evenals het financieele verslag van deh heer P. Latenstein Jr., penning meester. Enkele bijzonderheden zijn hier aan deze verslagen ontleend. Melding werd gemaakt van hloei en voo'ruitgang waarin de Bond in liet afgeJoopen jaar had verkeerd. De vooruitgang in ledental (met 73) was niet bijzonder groot, maar dit is wel licht toe te schrijven aan het ongun stige weer. Rekening en verantwoording over de financiën vermelden een klein voordeelig saldo, iets minder dan verleden jaar. Een bestuursverkiezing wegens pe riodiek aftreden van de heeren J. M. Cortlever en P. Latenstein Jr., luid tot resultaat dat beiden met groote meerderheid werden herkozen. Daar na werd bij behandeling van ingeko men stukken de toetreding van de Amersf. Zwetnclub en de Brcdusche Zwemclub Neptunus meegedeeld. Thans zijn dus 18 vereeatgingeu bij den Bond aangesloten. Verworpen werd met groote meer derheid een voorstel van het Bonds- bestuur tot opzegging der overeen komst met den Belgischen Zwem bond in zake de Holland— Betgié ont- moeting. Deze zal in het komende seizoen worden gespeeld te Gouda on der auspiciën van het Bondsbestuur. De Bondskas draagt f 50 in de kos ten bij, terwijl de Goudsche Zwem club in een eventueel nadeel.g saldo zal voorzien. Een voorste! van het bostuur tot verhooging der bijdrage bedoeld in art. 20 van het reglement (voor de waterpolocompetitie) tot f 15, en toe voeging dat voor deelneming aan het concours voor elk zevental f 5 moet worden gestort met bepaling dat dezo gelden zullen streken tot dekking der kosten voor de propaganda van het waterpolo en de competities ln Nederland, werd aangenomen, nadat hiertegen o.m. het woord was ge voerd door den afgevaardigde van IL V. G. B., dr. Merens. Deze stelde in het licht dat het on billijk is om, wanneer het noodig is de inkomsten op eenige wijze te ver- hoogen teu bate van het waterpolo, deze kosten te laten dragen alleen door de vereenigingen die dat water polo beoefenen en er zich dus groote offers voor getroosten. Waar water polo een krachtige en mooie propa ganda voor de zwemsport iu liet alge meen is, dienen alle vereenigingen mee te werken om dit spel te Invor deren, en het Bondsbestuur moet daartoe medewerken. Evenwel schijnt de voorzitter een scheiding te maken tusschen ..zwemmen" en „waterpolo" als Bondszaken, terwijl het laatste juist het eerste ten sterkste propa geert. De voorzitter merkte op, dat het volstrekt zijne bedoeling n was een scheiding te maken als dr. Merens bedoelde, hoewel hij de waarde van het spel niet zoo hoog aanslaat als deze doet. Waar evenwel waterpolo groote kosten voor den bond meebrengt (in den loop van het debat wees «pr. er op dat oen contrihutieverhooging reeds herhaalde malen door de ver gadering is verworpen) en hierin moet worden voorzien, acht hij liet billijk dat de waterpolo-spelende var- eenigingen dit zullen doen. Het voorstel tot verhooging van 't competitïe-inleggeJd werd hierna aan genomen. De commissie voor waterpolo werd als volgt samengesteld J. M. Cortle ver, „Y" voorzitterW. Iliel. R Z. C J. J. Blok, A. Z II. Polak, I). J. K. R. Remmelts, H. V. G„ leden. Van de verdere behandelde punten was het meest vah belang de aanne ming van een voorste! tot toevoeging eener nieuwe alinea aan art. 6 van het reglement, luidende: Bij aldien om eenig der sub a en e genoemde kampioenschappen slfchts een wedstrijd heeft plaats gehad, moet de afstand ziin afgelegd binnen den telken jare bij den aanvang van het seizoen vast te stellen tijd. Lü6hiYaart. Vliegen op „Roozenoord' Nadat Gaudart, die als je Legag- aeux gelooven mag, overal ter we reld vliegdemonstratie8 wilde geven en desondanks nergens te bewegen was, de lucht in te gaan, Oud-Roo senburg hij de vliegraenschen in d.skrediet had gebracht, zijn de wei landen langs den Amstcl in trek go- komen. Verleden jaar hebben we Joan Olieslagers zien vliegen aan ,,'t Kalfje". En thans zijn er langs don Amstel twee vliegterreinen. FEUiLLE'iON door Morice Gerard. 40) De schok, die Lowenfels had ontvangen, was meer geestelijk dan lichamelijk geweest, en het werd hoe langer hoe duidelijker, dat hij nooit weer zijn faculteiten geheel zou te rugkrijgen dat hij in elk geval een deel van zijn zaken aan een ander zou moeten overdragen. Hij had ongeveer eeu uur op de sofa gelegen, toen Ulrike de kamer binnenkwam om de zorgen voor den zieke over te nemen, daar de ver pleegster naar bed zou gaan. Zij was verrast en het verheugde haar te hoore-n, dat hij haar naam noemde, want dat was een bewijs, dat haar vader wat verder kwam op den weg van boterschap. Ulrike kwam dadelijk naar hem toe en kuste hem op het voorhoofd. De oog en van den bankier name» haar van liet hoofd tot de voeten op. Zij was gekleed in een nauwsluitende japon van blauwe serge, die haar mooie gestalte duidelijk deed uitko men, en zag er uit als eou toonbeeld van gezondheid en kracht, lichame lijk zoowel aLs geestelijk. Ulrike voel de. dat de blik van haar vader an ders op liaar rustte dan vroeger, meer critisch ou onderzoekend. Ulrike zei hij op zwakken toon, ik moet eens niet je pralen. Mijn dagen zijn getold. Jij hebt nog e&n leven voor je. Alles zal aan uw zorgen worden toevertrouwd maar je bent een vrouw, en kunt niet dat voor mij doen, wal een zoon zou kun nen. Mijn zaken moeten tot eon goed einde worden gebracht. Ik zal ze nooit weer kunnen besturen en jij kunt het niet De oude man sprak op ontevreden toon. alsof het lot hem een groot on recht had aangedaan, door hem enkel een dochter te geven, wat hij nu pas in zijn vollen omvang voelde. Dat weet ik. vader. Ik ben bang, dat ik nooit geschikt zou zijn oni za ken te doen. Misschien zou het wel gegaan zijn, als het mij vroeger ge leerd was. De bankier keek zijn dochter met doffe oogen aan, haar ziende e» toch ook weer niet ziende. Neen, jij staat boven dat soort van dingen, zei hij na een pauze. Het klonk als sarcasme, maar was in werkelijkheid een oprecht compli ment. Niemand dan Ebenezer Lowen fels wist beter wat dat soort van ding was hoe laag hoe gemeen En ïu weerwil dat hij er zooveel jaren ach- teieen mee had omgegaan, voelde hij dat toch in hot binnenste van zijn hart, als hij zijn dochter In het gelaat keek. Jij lijkt zooveel op je moeder, voegde Lowenfels er aan toe. Hij bedoelde met üi uiterlijk, want dat was niet zoo. Zij geleek op geen van haar beide ouders, inaar waar schijnlijk op. een harar vroegere vrou welijke voorouders. Er volgde een lange pauze, voordat de bankier weer sprak. Ulrike nam een handwerk op, dat zij had meege nomen. Zij kende niet veel van hand werken maar zij kon niet voortdu rend met leege handen zitten en hoax boetseerwerk kon niet worden meege nomen naar iters kamer Maar daarover wilde ik je niet spreken, dat kan wachten, zeide Lowenfels, na zóó'n lange pauze, dat zijn dochter dacht, dat hij weer in zijn bewusteloozen toestand was te ruggezonken Gelooft u niet, dat dit alles wel kan wachten, vader Ik weet zeker, dat u nu niet geschikt ie om te pra ten, en dat de dokter, als hij hier was, zeggen zou, dat het heel slecht voor u was. Ulrike meende eerlijk, wat zij zei, maar tegelijkertijd stelde zij er niet het minste belang in of was heele- maal niet nieuwsgierig naar het geen haar vader haar te zeggen zou hebben. Toch had hij na een paar mi nuten de aandacht van het meisje geheel tot zich getrokken. Je moet naar mij luisteren, kind. Wat ik je heb te vertellen is van het grootste belang. Prins Alexander sloeg Lowenfels. Denk je, dat ik dat vergeten ben. omdat ik ziek ben ga weest Lowenfels vergeet nooit, grijnsde hij. Het zou voor veel menschen aan genamer zijn als hij een slecht geheu gen had, maar hij, heef', een goed ge heugen gekregen, grinnikte de ban kier onnoozel. Dtze houding van haar vader stond Ulrike zeer tegen, maar xij luisterde met gespitste ©oren want zij dacht aan Prins Alexander van Skiloo, toen haar vader de draad va» haar over peinzingen door zijn woorden ver brak De Prins sloeg den ouden Lo wenfels en deze zal terugslaan. „Oog om oog en tand om tand", zooals de oude wet luidt De oude man wachtte blijkbaar op een antwoord, Hij ging half overeind zitten en keek zijn dochter aan. Zeker, ik vind ook, dat Prins Alexander gestraft moet worden. Hij gedroeg zich als een lafaard tegen over u en zooals u zegt, de wet moet op hem worden toegepastmaar door hem voor het gerecht te brengen zou den wij ons zelf alleen maar belache lijk maken. Ebenezer Lowenfels grinnikte weer. Je weet niet alles, wat ik weet, kind Ik denk er niet over, het ge recht er mee in kennis te stellen. Hij zou er dan met een kleine boete af komen en zij zouden zeggen, dat ik volkomen voldoening had gekregen. Neen Ik heb geslapen, maar nu ben ik klaar wakker en lk ben niet gek Neezi, Ulrike, en haar vader strekte zijn armen wijd uit. Skiloo is van mij Het behoort mij. Ieder stuk. Iedere stee» van het kasteel, elke boom. ieder stuk wei- en bouwland, kdwe boerde rij en but het was of Lowenfels een inventaris van het landgoed opmaak te belsoort mij, en wat van tnij is behoort ook jou Jij, Ulrike, dochter van den verachten Lowenfels. zal op Skiloo wonen. Het is van jou. lk zal het iu" bezit nemen en aan jou geven. Ulrike was overtuigd, dat het haar vader in het hoofd scheelde. Toch moest zij bekennen, dat hij er beter uitzag, dan zij hem de laatste tien da gen had gezieg Je gelooft mij niet, kind, zei de bankier scherpzinnig. Bedenk dan eens, waarom sloeg de Prins mij Wat had hij teeen Lowenfels, dat hij 1 midden in den nacht hier in Dettinea viel, vlak onder het oog van den keizer dat is nog ieis anders dun dat het in Skiloo was. Ik zal je zeg gen waarom omdat dc Prins zijn eigendom, zijn kasteel en landerijen aan mij heeft verpand. Hij beloofde mij te zullen betalen en heeft zijn woord gebroken. Ik schreef hem over de gevolgen daarvan. Daarom hebben :ijn verwenschte vriend en hij zich aan mij vergrepen Toch zullen de ge volgen komen. Skiloo is van mij en van jou. Wij zullen het in l>ezit ne men. Ulrike overdacht vlug wat haar va der daar vertelde, en het kaf van het koren scheidend, kwam zij tof de slot som, dat er waarschijnlijk veel waar heid in de woorden van haar vader was. Hoeveel is de Prins u schuldig, vader? vroeg zij. Lowenfels noemde de som. die Ul rike, die nooit groote geldsommen had beheerd en die altijd het sober leven van haar vader had bijge woond, ongoloofelijk groot toescheen. Maar zooveel zou u den Prins toch nooit kunnen leenen. zei ze, den kende, dat haar vader aan oen of an dere horsenongesteldheid leed. waar door de dingen hem heel anders scho nen dan zij waren. Lowenfels grinnikte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5