Foitgens' Meubelmagazijn Dagelijks ontvangst der laatst uitgekomen ifOCTEMTÉS l ENEELIEEI, Groote Markt 31, Trouw niet! Grint - Schelpen l l Zand 1 I Van i Mei ai GflOOTE HOUTSTRAAT 154, hoek Kerkstraat. Urkera 26',2 ot. Triumpb. 3 ot. IMEargrarlta 4 ot. Firma W. G. BOELE Senior, Kleine Houtstraat 94. Centrale Verwarming H. J. J. BOUVY, Heemstede. voor Kinderspeelplaatsen J. VAN WIJK, Kantoor PIE1 £R KIESSTRAAT 33 Magazijnen BROUWERSVAART 106 TELEFOON 748. PETRIE Co. Telefoon 783 HAARLEM. Telefoon 783 WEKKERS, FANTASIEKLOKJES, BAROMETERS. mt «ene vaid it nog botten «oMndk. 'Wanneer Je met den „Havemstoom- bootdienst" van de Hooge SluJa de rt- viér afvaart, tie je na eeto tlem minu ten varens groote schuttingen den lof van het dagblad „De Echo" verkondi gen. Binnen die heiningen ligt het veld, waar men vergeefs de „Paree- val VI" heeft verwacht, het lucht schip wiens glorievaart te halvar rel- tö door 'n armzaligen berkentak er- gene in de Notfrd-Duiteche laagvlakte werd gestuit en waarvan ln een dom pig moeras slechts een hoopje vuile lappen overbleef. Tien minuten veTder meert de boot aan den wel. Daar is het vlieg-veld- van-heden.- Achter de lieflijk gelegen villa „Ro zenoord" ia het terrein. Het particulier comité, het moet ge ragd worden, heeft voor een uitste kende regeling zorg gedragen. Dat blijkt al dadelijk uit de goede inrichting van den toegang tot het veld. Op drie verschillende plaatsen, die een eind van elkaar verwijderd rijn, heeft men de ingangen tot de onderscheidene rangen gemaakt. En negen loketten rijn aangebracht, om 'de beroekers aan kaarten te helpen. Voo r den dag van Zaterdag bleken die voorzorgsmaatregelen niet «eer noodig. De stijve zuidwester hield de ménschen thuis. Langs den Amstel bewoog ach dan ook maar een dun menschensliertje en op de booten der verschillende ondernemin gen, die af-en-aanvoeren, waren de passagiers te tellen. E'n de contro leurs stonden zich aan de hekken te Vervelen. Het was geen vliegweer, dit zeiden de mensohon elkaar op de tram. En de Amsterdammers mogen meespre ken, zij hebben er ruimschoots e'rva- rng van opgedaan, hoe het weer den vliegeniers het omhooggaan kan beletten. In weerwil, dat de vlaggen rond 't veld, door haaT fel flapperend ge- waai het ongunstige oordeel over het weer bevestigden, gingen we de hek ken door, om het terrein ee'ns op te nemen. De toegangsweg leidt langs een heelo reeks broeikassen. Rozen - oord" is oen kweekerij. Als je die glazen gevaarten ziet, komt de gedachte bij je op, wat een ontzaglijke ruïne hier aangericht zou worden als straks een der vliegmachi nes op deze plaats naar beneden kwam. Maar de gedachten aan ongeluk ken mogen op een vliegterrein niet geduld worden. De stoutmoedige vhegmenschen zijn eefo bijgedoovag volkje en zouden zulk een denkbeeld, werd het uitgesproken wis, driemaal afkloppen op ongeverfd hout, zijnde de beste bezweringsformule voor der gelijke onhoillokkende woorden, naar de deskundigen beweren. Ook binnen is alles voortreffelijk in gericht. Groote tribunes, overdekte zitplaatsen op liet vlakke veld, ruime, -wandelvelden, flinke verversobings- tenten enz. zijn alle gerieflijk inge richt Het vliegveld zelf is aan den langen kant bezet met drie hangars. Boven die van Legagneux en Hanriot waaien de Franscbe vlaggen, boven Koolhovon's loods het Hollandsche dundoek. Bij eed mooi perk rhododendrons er is luxe op 't terrein! is een uet gebouwtje met twee vertrekken, een. voor 't vlieg-comité en een voor de Pers. Men heeft 't ons wel aange naam gemaakt Zelfs hebben vriende lijke handen in een paai1 vozeïi bloe men gestoken, waardoor ons werk- hokje een fleurig aanzien heeft. Wat een verschil met de eerste vliegde- mons tra ties, toen we en nog wel als hooge bevoorrechting boven het pu bliek, deh lieelen dag onze uren sle ten in de hangars, waa'r 't altijd stal-achtig riekt. Op het veld weinig menechen, ol- «een wat meteorologische optimisten, die elkanders hoop levendig houden, door te verzekeren, dat de wind best tegen het donkeren kan gaan liggen! En dan luisteren ze maar weer getroost naar de opwekkende muziek jes van het orchestje in de tent Maar van vliegen is geen sprake, vandaag. Koolhoven, die juist met z'n auto Is aangekomen en met Hanriot en I-egagneux krijgsraad heeft gehou den, krijgen wo even te pakken, als Kt) «leh trtt een Kring ven bevrohde-' raar* losmaakt en traag beonehd over het veld naar Hanriots lood» gaat. „Vandaag vliegen? Kijkt u maar ééns naar de vlaggen!" ant woordt hij met een zwaai naar de tot scheurens-toe kloppende dundoeken. „En morgein, wat denkt u van Zon dag?" „Dat moet u aan het Meteoro logisch instituut vragen!", zegt de oud-Bloemendaler met 'n stereotyp- lochje, die hem Iets Fransch geeft in z'n uiterlijk. Reeds is hij door een ander in be slag genomen, 't ls Hanriot-père die zijns zoons vluchter komt bijwonen. „Ah, comment ce va?" lacht de Fnanschman, wlen men 't niet aan zou zeggen, dat hij een zoon van bij de zeventien heeft. Maar de sport houdt johg en wischt den leeftijdsaf- stahd tusschen vader en zoon uit. Hanriot-flls is inmiddels aan z'n eendekker gebleven. In een beolied en en vudbesmeeird werkpak lijkt de jonge man een soldaat in arbeidste- nue na een week van vuil-corvóe. Hier ln de loodsen zijn de vliege niers niet de helden, die zij in het veld zijn, maar hard werkende men- schen, die niet vergeten, dat 't nuch tere werk in den hangar van zoo groot belang is, dat feitelijk de lucbt- t'rioinf van trak voor een zeer groot deel afhangt van het werk hier. Trouwens geen der aviateurs hier, ziet er op dit oogenblik heldhaftig uit. Koolhoven, een zware jonge reuske- reJ, 8panseert lul-stappend door de hangars. En Legagneux, die zich ln zijn loods met een gezelschap onder houdt, zou je op straat aanzien voor een gJozenwasscher met z'n blauwe monteu'rsbroek en z'n vull-bruln col bertje aan. Evenmin als je 't den jongen Han riot aan zou zeggen, dat hij op 15-ja- rigen leeftijd al na z'n eerste lucht reisje met papa, aan zijn vader vroeg, is dit nu alles en dat hij nu de vliegtoestellen de lucht in stuurt met een onverschillige zekerheid, van een fietsrijder op een eenzamen breeden landweg, evenmin zou men het Le gagneux aanzien, dat hij die ernstig ste mededinger van Wijnmalen naa'r den Parijs—Brussel-prijs was en zijn pogingen slechts opgaf, toen zijn vJieginachinefabriek hem daartoe drong. Van de FranBche vliegmacliines is niei veel te vertellen, het zijn mooie kleine ééndekkertjas die van Han riot natuurlijk uit de fabriek van pa pa. Koolhovens „Heide-voged" is veel grooter en imposanter van bouw. 't Is een reusaohtigen vlieger, die er ondanks zijn omvang heel sierlijk uitziet. Zoo bij een oppervlakkig be kijken, merkt men aan „Heidevogel" 't vleermuis-vleugelachtige omgeboge- ue van bet bovendek, dat ook grooter ie dan het onderdek en er toe bij draagt, om het toestel een vlug-ele- ganten aanblik to geven. Verder ziet men de beweegbare lapjes aan het bo vendek voor het draaien van de drie hoogte-sturen. Koolhovehs „Heide-vogel" moet in de lucht een lenlg-kwieken indruk maken. Koolhoven zou niet vliegen, aldus zei ook z'n monteur, en als Koolhoven niet vloog, vlogen de Franschen ook niet, zei hij er bij, want Koolhoven, al is hij voorzichtiger daJn z'n viieg- genooten, kan met z'n soiled ge bouwden tweedekker (het geraamte is hier vangijzer) bij ongunstig weer veel gemakkelijker vliegen, dan de Franschen met hun fragiele ééndek kers. Daarbij dient opgemerkt, dat biplans veel beter lucht bouwen, dan monoplane, die door hun enkelvoudig dek minder vast ln de lucht liggen. Bij 't kantelen van de Vliegmachine is de tegendruk van den dalenden kant bij twee vlakken natuurlijk veel grooter dan diezelfde druk bij éém vlak. De monteur kreeg gelijk: Koolho ven vloog niet en de Franschen even min, om zes uur verlieten de vliege niers het veld met hoop voor den Zon dag. Voor onze lezers, die dezer dagen naar „Rozenoord" willen, vermelden wij, dat men met de tram, lijn 4 van 't Centraal-Station of van 't Rokin (voor de E. S. M.-reizigers) naar de aanlegplaats van de booten van den „Havenstoombootdienst" kan ko men. Men móet dan uitstappen de eerste halte na den hoek Ceintuurbaan— Amsteldijk, vüak voor de aanleg plaats der booten. Wie met lijn 8 wil, die van het sta tion met een omweg naar de Hooge Sluis gaat, moet uitstappen aan de laatste halte op de Ceintuurbaan, vlak bij den steiger der booten. Men denke er om, dat niet alle booten, die hier bij de Hooge Sluis liggen tot aan liet vliegterrein gaan.. Sommige blijven er nog een 10 mi nuten af. Wat zou do Zondag ons brengen? Vlieg- of zeilweertje, zooals Zaterdag, toén de witgekulfde golven en de bol le zeilen der vaartuigen verkondig den, dat het op het water beter was dan in de lucht.- Nauwelijks waren wij Zondagoch tend dan ook uit de veeren of we tuurden naar de boomen in den tuin, die wel is waar niet zulke stormach tige neigingen vertoonden als Zater dag, doch meer dan gewenscht was ons met huh jeugdigen bladertooi begroetten. Boreas, de grootste vijand der avi ateurs, had zijn afscheid dus nog niet Dat zag er droevig uit, voorspelde weinig goeds. Maar aangezien wij ons nu niet zoo heel gauw laten ontmoedigen, trokken wij omstreeks half twee per Elect'rische tram Amstelstad-waarts. Conducteur, staan de vlaggetjes op de Amsterdamsche tram?, was natuurlijk onze eerste vraag, toen wij instapten. E'n wat antwoordde de oolijkerd: ja m'nheer, zo wapperen lustig, alsof ie wist dat wij al heel wat treurige ervaringen van de combina tie „Vliegers en wappe'rende vlag-1 gen" hadden opgedaan. Z'n antwoord klonk dus geenszins bemoedigend. Maar toch, de man had gelijk. De vlaggen van vele boerderijen ter eere van Juliaantje's verjaardag uitgestoken, ze wapperden fier uit in de stijve bries; het water der Amsterdamsche Vaart maakte beden kelijke golfjes; alles wees er op dat ook deze tweede Vliegdag dreigde ie mislukken. Gelukkig waren we niet de eeni- gen, die deze slechte voorteekeneh wilden trotseeren, want aan de Bil- derdijkstraat konden wij maar juist een heel klein staanplaatsje bemach tigen in de met Rozenoord-gangers dicht beladen wagens voh lijn 8, die juist op een der vele booten naar het Vliegterrein corresjxmdoért. Na een heertijk watertochtje dat nog aangenamer had kunnen zijn wanneer het bijna Mei-zonnetje wat krachtiger had geschenen, arriveer den wij op het flinke éénweeka-viteg- terrein „Rozenoord", waar reeds dui zenden hadden post gevat om van 't luchtschouwspal te genieten. Tegelijk met ons kwamen de vlie gers Frits Koolhoven, de hier eh in de omstreken welbekende sportman, zoon van Bloemeudaars wethouder, een stoere kerel, de grootste van het drietal. Dan Marcel Hanriot, even eens een flink gebouwd persoon, wiah een ieder meer dah 17 jaren geeft; en Legagneux, de kleinste van de drie, wien de dikte ook niet in den weg zit. Zoo op het oog lijkt hij geenszins de gevreesde concurrent van Wijnmalen op zijn tocht ParijsBrusselParijs. Toch zou ook dezen middag weer blijkén, dat schijn bedriegt en dat in dezen kleinen vlieger eene groote hoe veelheid durf zit. 4 Want toen het 5 uur begon te wor den, het publiek ongeduldig werd, de zon achter donkere wolken was ver dwenen en Boreas zijn wangeh nog boller blies, toen een regenbuitje de laatste illusie om te zien vliegen dreigde te benemen, toen het publiek wegvloog om een schuilplaats te vinden, en de bestuursleden onrustig heen en weer vlogen, terwijl de aviateurs in hun hangars rustig hun sigaretten rookten, of hun toestellen aan bekenden demonstreerde^, toen dus alles vloog, wat niet moest vlie gen, en niet-vloog wat wèi moest vlie gen, toentrad de kleine Togag- neux als redder van het Vliegcomité êh van het Vliegterrein op. Wel had Hanriot z'n Libellule reeds naar huiten gebracht, e'n blauwe buis aangedaan en z'n valhoed opge zet, z'n motor laten snorren en ra zen, zoodanig dat hoeden en petten van omstanders werden opgelicht en de grassprietjes plat tegen den grond werden gedrukt, maar om heit lucht ruim in ie gaaïi, dat vond de jongste vlieger der wereld en ook zijn papa, de directeur der Hanriot-school, een uitstekend vakman dus, met deze weersgesteldheid te levensgevaarlijk. En ook Frits bedankte hartelijk en zeer terecht voor de eer. Zelfs zijn reusachtige, prachtige tweedekker kwam niet uit de loods. En toen omstreeks half zes was het Legagneux, de onverachrok- kene, die uitkomst bracht Doodbedaard klauterde hij in zij'n toestel, zette z'n motor aan en in dit bruine weertje aldus zou de zee man zeggen steeg de Franschman het luchtruim in onder daverende toejuichingen der enthousiaste me nigte. Eenige groote cirkels beschreef hij boven het terrein, boven de hoofden der hem voortdurend toejuichende menigte. Toch kon men aa.n al zijn bewegin gen zien, dat het daarboven niet erg pluis was en vooral met het dalen had hij veel last van den sterken wind. Na zes minuten kwam Legagneux gelukkig weer behouden beneden. Eene warme welverdiende ovatie wérd den wakkeren lucht-veroveraar gébracht; op de schouderB van be stuursleden en andere enthousiasten werd de lucht-koning rondgedragen, lauwerkransen én bloemstukken wer den den held van den dag aangebo den; het was een prachtig slot van een slecht ingezetten vlieg-dag. Allen waren tevreden; het bestuur over de kranige prostaties van den vlieger, Legagneux over zijn vlucht in deze moeilijke omstandigheden, en het publiek over hetgeen het gezien had, A'leen één weten wij zeker is niet tevreden. En dat is één onzer Haar- lemsche collega's, die den geheelen middag van den frisschon wind had geprofiteerd en om 5 uur vertrok omdat ze toch niet zouden vliegen. Wat zal hij een leelijk gezicht zet ten, nu zijn profetie niet is uitgeko men. Eén troost hebben we nog voor boni: ér zijn er meerderen, die om 5 uur met dezelfde gedachte zijn heen- is mijne Prijscourant-reisgids weder gratis verkrijgbaar Bijzonder aanbevolen merken: Sigarenfabrikant. - Hofleverancier, alvorens een kijkje le hebben genomen in voor Woonbnlzen, Bollenscharen, Kassen enz. Prijsopgaaf zonder verbintenis. Men vergete echter niet dat bij de Vliegsport uitgezonderd alleen bij uiterst stil weer een vooraf vastge steld programma bijna nooit uitvoer baar is; het bestuur kan daarvoor nimmer worden aansprakelijk ge steld; het ia afhankelijk van de avia- tours, en dezen zijn weer afhankelijk van het weer, waarmede wij alleen maar willen zeggen, dat wie zich naar een vliegterrein begeeft, de noo- digo portie geduld moet meenemetn. Het bestuur is steeds van goeden, wille, evenals de vliegers. Zoolang de duisternis dus nog niet is Ingevallen, bestaat er voor de aan wezigen zooals Zondag is gebleken nog kans op een mooien vliegtocht. Wie zoo iets niet wil risqueéren, die doet beter met een windstillen dag uit te zoeken. Laten wij hopen, dat er vóór 8 Mei nog vele van die dagen komen. Dan valt ér op „Rozenoord" nog heel wat te genieten. Wij hopen Kool hoven en Hanriot ook nog te zetten óp ons lijstje van vliegers, die wij reeds boven Nederland in de lucht zagen. LABOUCHèRE. Onze landgenoot Labouchère heeft op een ,,Zodiac"-biplan te Perigneux, tijdens eenige vliegdagen aldaar, mooie vluchten gedaan. Op de plaats waar kapitein Ferber, een de rslachtoffers der aviatiek, zijn eerste vliegproeven deed, toen hij nog te Nizza in garnizoen lag, zal eeu-et- daags een eenvoudig monument inge wijd worden. TENTOONSTELLING LUCHT SCHEEPVAART. Te Petersburg is, onder protecto raat van grootvorst Michael Alexan- drowitsch, de eerste internationale tentoonstelling van luchtscheepvaart geopend. Er zijn 77 aeroplanes van verschillende systemen uit alle rijken tentoongesteld. Kaasiers en Commissionairs in Effecten, GED. OUDE GRACHT 82, bij do Groote Houtstraat TELEF 578 TELEF. 578

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6