NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8547 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 3 MEI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maandeni ïjl Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der SISSJjS^T® Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 (gy jT Tm! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Cctiiusfreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem 1 c$H jJfêfflmS&h Redacöc cn Administratie: Grooie Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 4 MEL Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Het Ned. Toonecl: Sara Burgerhart, 8 uur. Damstraat 19: Al gemeen e verg. v. d Ned. Vrouwenbond t. v. v. h. z. B., 2 1/2 uur. Schoten: Raadsvergadering, 7£ u. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Werkuren" in de rubriek Om Ons Heen. ONZE KWARTJES- ADVERTENTIéN.' Alléén in twee maanden. Maart en April van dit jaar. hebben wij 7252 kwartjes-advertenfiën vap Vraag en Aanbod geplaatst. Zeven duizend twee honderd twee en vijftig in den tijd van twee maan den 1 Dat wil toch wel wat zeggen. Het beduidt dit, dat het publiek ten gevolge van onze zeer groots oplage succes heeft met deze adverten tiën. Gisteren berichtten we reeds over den optocht en de spelen, laat ons da delijk zeggen, dat het feest, niettegen staande het nu en dan vrij hard regen de, 's avonds niet minder gezellig was. Do lampions waren aangestoken, en de kinder-stoet was nu een lange, "veelt in ti ge lichtbaan, waarin het oranje dc overhand had. Druk golfden rondom de menschen, die bowoeglijk zwart een zingende, joelende vloed leken, die slechts door de huizon-boor den binnen haar bedding gehouden werd. Op het feestterrein steeg de vroo- lijklieid ten top. Het was afgezet met lichtende slingers van vetpotjes, en als oen draaiende vuurbaak stond daar de draaimolen, telkens overvol, en lustig zijn, omdraai telken malo opnieuw beginnend. Kraampjes ver schaften den hongerigen voedsel en do dorstigen konden er de schor-ge zongen keel verkoelen met verfris- schende dranken, 't Was er een ge dans en gezang van belang de heele buurl had zich op het feestterrein ver zameld, maar hoe velen do bezoekers ook waren, geen wanklank liet zich hooren. Te elf uur gingen de lichten uit en de feestenden welvoldaan huis- toe. Hier volgt nog een opgave der toe gekende prijzen Bekroningen van den optocht des morgens. Versierde schilden: le prijs Van Hout, <le 4 Jaargetijden, 2o prijs Fran- son, versierd portret van Prinses Ju liana, 3e prijs A. Smal. Groep I Oud-Hollandsche kuiperij, de Wed. Ruiter en Van Riel. Voor kleederdrachten lo prijs Van Dijk, 2e pr. Michel, 3e pr. Duinoveld, 3o pr. A. Marsbergen, 3e pr. B. Dirks, 3o pr. C. Dirks, 3e pr. D. de Rooij. Voor poppenwagens le pr. M. Mansvelder, Ze pr. De Boer, 3e pr. Roest, 3e pr. A. De Wilde. Rijwielen: le pr. Michel, tandem mot 4 Markers, 2 meisjes en 2 jongena le pr. A. Duineveld met 3 versierde fietsen, 2e pr. Baars, Zwaan van een liels. Je pr. Van HouL ersierdé sportkarren le pr. Mo- deublik, 2e pr. Vonk, 3e pr. De Wilde, Se pr. A. Knol. Volksspelen voor jongens. Mastklim- nierile pr. De Bruin, 2e pr. Seijs» 3e pr. Koene, ie pr. Kupteiu, 5e pr. Ruyzenaar. De eerste drie die boven kwamen, wonnen elk een worst. Hurdloopen met hindernissen lo. pr Tjeertjes, 2e pr. Blankwaler. 3e pr. Schilt. 4e pr. Joosten Tonkruien le pr G. Houtwipper, 2e pr. F. Houtwipper, 3e. pr. Van Dijk, 4e pr. Joh. v. d. Berg. Zukloopen le pr. Ruigrok, 2e pr. Kors, 3e pr. Koot, 4e. pr. Haltes. Meisjesspclen Tontrekken le pr. Van Emmerik, 2e pr. Marsbergen, 3o pr. i'iso, 4e pr. Hunting. Buloverbrengen ie pr. Kennekamp, 2o pr Van Ekoren, 3e pr. Wltloo, 4e pr. V. d. Lindes. Schijfsteken le pr. Medenblik, 2e fr. Humersveld, 3e pr. Smit, 4e 'iso. Aan het broodjes-happen werd door 160 kinderen deelgenomen. De prijzen bestonden hier uit geldstukjes in de broodjes. Weer terecht De achttienjarige strijkster uit Frans Halsstraat, van wier vermis sing wo gisteren melding maakten, terecht. Ze is terug gevonden in de woning van mej. C. J. v. E.. Margare- thastraat. Het meisje zei weggeloopen te zijn, omdat haar ouders niet wilden hebben, dat ze met een trompetter van de huzaren omgang had. Zo is aan de moeder teruggegeven. J u b i 1 Broeder Stephanus van de inrich ting SL Joannes de Deo vierde zijn 25-jarig jubilé. 't Feest bepaalde zich tot den hulselijken kring, te meer daar deze broeder eerst kort in Haar lem werkzaam is. Een plechtige heilige Mis werd op gedragen. De jubilaris ontving van vele kan ten en uit verschillende gemeenten, waar hij vroeger gewerkt heeft, geluk- wenschen. Jubilé P. C. T. Bigot. De muziekvereeniging „Harmonie" zal belangloos medewerken bij de feestvoorstelling van den heer Bigot (zie ons 2de blad van heden). De Kon. lotterlievende verconiging ,,J. j. Cre- mer" zal don jubilaris huldigen. Toonoelwed8trij d J. J. Cremer". Er hebben zich reeds vele vcreeni- gingen voor dezen wedstrijd aange meld. De zomer! Bij gunstig weer zal Zondag het eerste concert in 't park van 't Bron- gegeven worden. Graszode n-s teken. Twee losse werklieden. F. M. en H. M.,-zijn bekeurd, omdat ze opeen land aan de Adriaan Ioosjesstraat bezig waren graszoden te steken. BRANDJE Gisterenmiddag, ongeveer 2 uur, is in de woning van den kruidenier H. v. d. Berg Dclïtstraat, brand ontstaan. Van den B., die geheel alleen thuis was, wilde met blokjes hout, petro leum en een lucifer in dn achterkamer de kachel aanmaken om aardappelen te koken. De vlam sloeg uit do kachel, deelde zich aan het behangselpapier mede, en vernielde gedeeltelijk de lin nenkast en de canapé. Met emmers wa ter gc-lukte 't den buren het vuur te dooven, zoodat de inmiddels gearri veerde brandweer geen dienst behoef de te doen. Van den B. is van den schrik een hall uur bewusteloos ge weest. Alles was verzekerd. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven» 2 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, i mo delmaker, 9 metselaars, 8 opper lieden, 1 stucadoor, 1 witter, 6 machinebankwerkers, 8 monteurs, 10 grofbankwerkers, 3 metaaldiaaiers 5 vuurwerkers, 8 ketelmakers, 6 burgeramedsn, 4 machinisten, 9sto kers, 3 electricians, 8 instrument makers, 2 koperbankworkers, 8 ko perslagers, 8 loodgieters, schoen makers, J zadelmakers, 1 kleerma ker, 1 schilder, i behangers, l stoffes rder, 4 bloemisten, b tuin lieden, 12 grondwerkors, 2 bakkers, 1 banketbakker, 8 Blagers, 1 krui deniersbedienden, 1 keiluer, 1» ma gazijnknechts, 17 loopknechts, 8 huls knechts, 1 sigarenmaker, 9 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 15 losse werklieden 1 dienstboden, 12 werksters, 7 naaisters, 8 kook Bters, 3 buishoudsters, 7 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers voegers, 4 Koetsiers en voerlieden. Die liep er niet inl Bij den rijwielhandelaar D. H. Ha- zes, Zoetestruat alhier, vervcegde zich gisteren een 2Ü-jarig meisje, dat een rijwiel te huur vroeg. Ze gaf op Sme- destraat 12 te wonen. De winkelier gaf de fiets echter niet af, maar informeer de eerst eens, of liet meisje op dat adres wel bekend was. Het antwoord was„Niet bekend." Verstandig gehandeld van den rij wielhandelaar 1 Mishandelin ge t J e. De huzaar W. It. deed gisteren aan gifte van mishandeling Door een on bekende was hij in de tapperij van V. W. aan de Amsterdamsrhe Vaart met een of ander voorwerp op het hoofd geslagen. Een ooggetuige vermoedde, dat de man-die-sloeg een Amsterdam mer is. De huzaar had 3 wondjes op het hoofd, die echter niet gevaarlijk waren. Een onderzoek hoeft nog geen resul taten opgeleverd. DE A. S. RAADSVERKIEZING. De Vrijzinnig-Democratische Kies- vereeniging heeft besloten de candi- datuur van Dr. W. E. Merens te steu- De Christelijk-Historische rrigïng heeft besloten thans bij de her stemming de candidatuur van den heer IL Ph. Loots (R.-K.) te steunen. Aanbesteding. Door hot gemeentebestuur ls aanbe steed de levering van steenkolen, an thraciet, turf en petroleum, ten behoe ve van eemeentegebouwen en -In richtingen, benoodigd in het tijdvak van den dag der gunning tot en met 30 April 1912. Ingeschreven werd als volgt G. v. d. Haak Jr.. grove steenkolen per 100 1.10 anthraciot ƒ1.59; lange turf ƒ0.31 korte turf ƒ0.50 per dubbele H.L. Frans Perquin, gr. steenkolen 1.09 per 100 kg. anthraciet 1.55 per H.L,; korte turf 47 cent per dubbele H.L. J. O verakker en Co., grove steenko len per 100 kg. 1.03 anthraciet ƒ1.55 per 100 kg.lange turf 28 cent per dub bele H.L. korte turf 47 cent per dub bele H.L. J. Mandemakcr, lange turf 291/2 ct. per dubb. H.L. De gunning heeft Woensdag 11 Mei plaats. Examens L. O. Haarlem, 2 Mei. Geslaagd de heeren P. Buitenhuis en J. Lommers, te Dur- gerdam J. A. N. van der Hulst en J. Z. Kannegieter, te HaarlemC. J. Janse en C. M. Janse, te Beverwijk. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Het gegoten buis. DE DAG DER GIETING. Santpoort, Woensdagmorgen. De groots dag der gietiiig, de dag waarop tusschen de dubbele wanden van het geheimzinnige ijzeren huis de vloeibare, dunne betonmassa zal wor den gegoten, is aangebroken. In de prdle vroegte is men al aangevan gen met het in gereedheid brengen van de geheele omvangrijke installa tie, die daarvoor noodig is. Op het door een schutLng omge ven terrein Is T voortdurend druk en levendig. Werklui zijn overal in de weer, ook ïn het huis. Langs een ladder bereiken we het dak, om de groote inrichting eens in ooge.nsc.houw te nemen. Hoog boven ons verheft zich een stellage ■ran hou ten palen; daarop wapperen de Ne- derland6che, Ainerikaansche en En- gelsche vlaggen. Dat is het hijschtoe- stel, waaraan straks de buckets, ge vuld met het betonmengsel, zullen worden omhoog geheschen om in een centrale'n trechter te wördon uitge stort, boven op het dak. Die trechter staat door goten in verbinding met de dubbele buiten- en binnenwanden van het huis. Tusschen den dubbelen ijzeren buitenwand 13 overal 15 c.M. ruimte, tusschen den binnenwand 10. Zóó dik zullen de muren van het ge goten huis dus worden. Beneden, op den vasten grond, heeft de betonhoreiding plaats, vol gens een gepatenteerd systeem, eigen vinding der ondernemers Small en Harms. De droge materie komt in een „mixer", een soort betonmolen tevenals het ijzeren huis geleverd door de firma R. C. Stokvis en Zonen te Rotterdam) en wordt daarin aan gemengd met het water dat uit groote reservoirs toevloeit. Straks, om tien uur, zal de gieting beginnen. Nu draait de betonmolen nog maar op proef, gedreven door z'n electro motor. Onderbreken we hier even de be schrijving van den gang van zaken op dezen dag, om eerst te vermelden hetgeen ons meer uitvoerig meege deeld werd over: DE GROND-GEDACHTE VAN DE ONDERNEMING. Die is de volgende: Den maatschappelijk onvermijde lijk gebleken massa-bouw, als winst gevend bedrijf, op volkomen aesthe tische wijze tot -ontwikkeling te bren gen. Het gewapend beton, door de'n ar chitect Berlage reeds zoo lang „het materiaal der toekomst" genoemd, leent zich hiertoe he- ho«t Het is van origine Europeesch. doch heeft in Amerika zijn grootste ontwikkeling en meest veelzijdige toepassing be- 're.kt Wel heeft bet Amerikaansche voor beeld op Europa (vooral Duitschland) een gunstigen invloed geoefend, maar Amerika hield de leiding. Durfde men, op grond van studie en ervaring, steeds stouter construc ties aan, en werd het gewapend be ton, om zijn endrme praktische voor doe! en, meer en meer toegepast, een groot bezwaar bleef de duurte. De hooge kosten werden vooral veroorzaakt door de omslachtige werkwijze, welke men niet wist te vermijden, en diie een zeer groot be drag aan extra materiaal en aan ar- beidsloonen met zich bracht. Men moest altijd met du're houten vormen (bekistingen) werken, en de ze later wegbreken, waarna het ge heele werk door bepleistering of be- metseüng moest gecompleteerd en aangezuiverd worden. Hierdoor werd zijn meest algemee- ne toepassing belemmerd, en bleef de woonhuisbouw in dit materiaal, tot heden beperkt tot villa's, die wel zeer solide en zeer gerieflijk, docb ook zeer duur zijn. Het nieuwe materiaal scheen wel onvereenigbaar met dat nieuwe ideaal goede en goedkoope wonin gen voor den minderen stand. Men trachtte daarom langs ver schillende wegen hiervoor een oplos sing of een compromis te vinden, waarvan vele patenten getuigen. Van hoeveel belang men echter de kwestie achtte, blijkt wel o. a. hier uit, dat zelfs de uitvinder Edison zijn te'i'reinem en zijn geld beschikbaar stelde voor proeven, die geledd wer den door de ingenieurs George E. Small en Henri J. Harms Jr., de eerste Amerikaan, de laatste Hollan der van geboorte. Deze bedde ingenieurs hebben een systeem uitgevonden, dat juist het gewapend beton bij uitstek geschikt maakt voor het bouwen van goede en goedkoope woningen op groote schaal. Hun systeem is, gecompleteerd met enkele denkbeelden van den heer Herman Hana, in alle daarvoor in aanmerking komende landen gepa tenteerd. De eersten, die gereed stonden om deze nieuwe zaak met geld en woord te steunen, waren de heeren: II. J. Harms Sr. en H. Hana, en men stichtte te New-York de firma: „Mo nogram Construction Company" on der de firmanteh: Harms, Small cn Hana al suitvoerders, en A. Wright als patent-expert en rechtsgeleerde. De Monogram-ConstrucUon-Com- pany (M. C. C.) zal de exploitatie der patenten over de geheele wereld behartigen, en zal het nieuwe procé dé den naam dragen van „M. C. C.- systeem." Verschillende publicaties in binnen- en biiitenlandsche bladen in April 1909 trokken zeer de aandacht Van meerdere zijden uitte zich oen krachtige belangstelling, en ontstond het denkbeeld, in Holland een op rich zelf staande zaak te stichten. Wegens zijn krachtige sympathie voor het nieuwe materiaal, sloot zich mede aan de heer H. P. Berla ge N.zn., die Loorstond zeer veel voor het plan voelde. Na eenige voorloop:ge besprekin gen werd besloten, een consortium te stichten, dat de noodige gelden four- nceren zou om in Holland een z.g. „proefhuis" te „gieten". Thans was het eerste werk, den heer II. J. Harms Jr. naar Holland te roepen, en werd onder krachtigen financieelen steun van het consorti um, dat door den zaakkundigeo bij stand van de heeren: M. Laernoes en J. Verhorst, beiden te Vüssmgen, al spoedig tot. stand kwam, iu Juni 1910 met de voorbereiding van het eigen lijke werk begonnen. Als leiders van dit werk fungeerden de heeren: II. J. Harms Jr. en H. Ha na onder medewerking van deo ar chitect H. P. Berloge Nzn. als acsthe- tisch adviseur. Het gewapend beton Systeem M. C. C. wordt gegoten in „vormen", waar in van te voren de ijzeren staven, die de z.g. „bewapening" d. i. verster king uitmaken, zijn opgesteld. De gietvormen, voor dit nieuwe pro cédó gebruikt, zijn van ijzer en kun nen om zoo te zeggen, ad infinitum dienen. Wel zijn die vormen duur, zóó duur, dat er een flink kapitaal noo dig i6 om de zaak op touw te zotten, doch de kosten zijn, per huis omge slagen, zeer gering. De huizen behoeven niet bijgiepleis- terd of bijgemetseld te worden ais zij uit de vormen komen, en een kleine ploeg getrainde mannen kan met de ze vormen zeer snel werken. Massa-bouw kan nu veel goedkoo- per plaats hebben, dan tot heden op eënigerlei andere manier mogelijk was. Dit is de financiecle kant van de zaak. De Ijxdren vormen die worden ge bruikt zijn zóó ontworpen, dat aller lei oombinaties mogelijk zijn eo- nigszins op de wijze van Riohter's steen-bouwdoozen en dus het mo notone van rijen huizen voor den minderen, en zelfs eenigsrins gegoe den stand, daardoor verdwenen. De technische firmanten van dc M. C. C. de heeren H. J. Harms Jr., Geor ge E. Small en H. Hana, stellen zich voor, voornamelijke flinke partijen van goedkoope woningen op bestel ling te leveren, daar op deze wijze een winstgevend bedrijf op aestlieti- schen basis tc'n goede komt aan de genen, die er bet meest belang bij hebben. De voordeel en van het gewapend beton zijn vele. Het is sterk, vraagt geen reparatie, is absoluut brandvrij, laat gee>n vocht door, slorpt juist ge noeg vocht op, om de vertrokken droog te houden, en is h zeer slech te warmtegeleider. De heer J. W. C. Tellegen, direc teur van het bouw- en woningtoe zicht te Amsterdam, verklaarde op 2 Mei 1910 in eem onderhoud met de heeren Berlage, Harms, en Hana, dat er alle reden is om aan te ne men dat de toepassing dezer nieuwe bouwwijze voor woonhuizen, tot al leszins bevredigende resultaten lei den zaL DE GIETING. In den loop van den morgen arri- veeren, te"r bijwoning van de gloting, vele belangstellenden op het terrein. We zien daar o.m. de heeren jhr. A. E. Boddaert uit Middelburg, M. J. Verhorst, bankier te Vlissingen, Laernoes, fabrikant daar ter stede, J. G. de Groot Jomin, Harms Jr., de vijf laatstgenoemden leden van het consortium van 10 leden, dat de zaak financieel steunt. Allen gaan het inwendige van het ïjzeiren huis eens in oogenschouw ne men. Zooals we al meldden heeft het vijf kamers; 't is zooiets als een tus- schenmodel van werkmanswoning en een kledn strandvillatje. Beneden is er een voorkamer van 4 bij 4 meter, 2.80 M. hoog, een keu ken van 2.50 bij 2.50 met eeto provisie kast, nog een bergingkast en closet. Boven twee kamers van lijko grootte als keuken en voorka mer, en nog een klein kamertje van 2 bij 2.60. De betonvlotT der boven verdieping is 15 c.M. dik. De koopprijs van zoo'n gegoten buis zou, zoo vertelt ons de heer Ha na, ongeveer f 1800 bedragen. Voor het groote werk aanvangt laat men de arbe.ders in de houten keet te zamen komen, waar de lieer H. J. Harms ieder z'n plaats aan wijst, en aanmaant tot groote voor zichtigheid en kalmte. Kort daarna draait de betonmolen, dan verlaten we perstafel (die in de voorkamer van het ijzeren huis is op gesteld, en klauteren maar weer naar boven. Boven, bij de ladder naar liet dak, ontmoeten we den bekenden ar chitect uit Amsterdam, H. P. Berla ge, die ons bereidwillig ls woo'rd staat en het een en ander meedeelt over zijne medewerking aan deze onderneming. Die medewerking geldt alleen voor het aesthelischc gedeelte; wat het economische en technische deel der zaak betreft: dit is geheel voor reke ning der heide Ingenieurs die de zaak leiden. Toen hij door hen was Uitgenoodigd zijn medewerking aan de zaak te verleenen, en hem de voordeelen daarvan waren uiteenge zet, zag dc heer Berlage dadelijk zeer veel belang Sn deze onderne ming. Het nieuwe procédé van betonb»» ïeiding heeft speciaal als voordeel d« groote vloeibaarheid der materie. In zijn gewone samenstelling is be ton niet iu dien vorm te krijgen, Ch men is daarom genoodzaakt om wan neer het tot eenige hoogte is opge trokken, weer een nieuwen 6te-icer te bouwen bij het verder bouwen, t geen een groot inconvenient is. Bij eenigszins groote werken heeft men bovendien altijd houten betimmerin gen noodig, aangezien ijzer te kost baar is. De nu voor deze woning gebruik;e ijzeren vorm heeft duizenden en nog eeins duizenden guldens gekost en kan voor massabouw van dergelij ke kleine huizen benut worden; men moet die hooge koopsom dan natuur lijk op het kapitaal afschrijven. De kostbaarheid van het „ijzeren huis" maakt het evenwel niet waar schijnlijk dat men met dit nieuwe systeem groote huizen zal kunnen bouwen. De vorm wordt dan enorm duur; terwijl de huizen natuurlijk in veel geringer aantal zullen kunnen worden gebouwd, zoodat de totale kosten per woning dan te hoog wor den. Wat de mogelijke technische bezwa ren, verbonden aan dezen huizen bouw. betreft: in dit opzicht kon de heer Berlage zich slechts weinig uit laten, daar de ondervinding met de ze proefwoning Tfhg veel zal moeten ieeren, b.v. wat eventueel scheuren van de muren betreft. Niet onmogelijk ls het dat, door dat de muren van gewapend beton zijn, het huis te veel rasonneert, welk bezwaar dan wellicht door viltbekleedingen te ondervangen zou zijn. Vooral over de manier waarop J et dak moet zijn geconstrueerd zijn do geleerden het niet eens; naar de moo ning des heeren Berlage zal men dat wel met een laag mantique moe* ten bedekken. Zal de technische en ecostómische waaide zóó groot blijken te rijn ais de ondernemers verwachten sitl dat b.v. een derde op de gewone kos ten van woningbouw zal kunnen wcr den bezuinigd dan ls natuur)ijk binnenkort een gansche revolutie :.*i de bouwwereld te verwachten. Na een korte vertraging in het gietingsproces, veroorzaakt door ee'n verzakking in de houten stellages die spoedig hersteld wordt komt de betonmolen dan toch om een uur of elf in actie, en slokt haastig in z'n grooten mengketel de droge beton-, massa qn het water op, 't vermen gend en daarna uitstortend in de ine-' talen bakken, die onmiddellijk naar het dak worden opgeheschen. Daar, van een centralen trechter uit, stroomt de vloeibare grijze massa door goten tusschen de dubbele mu-' Ven. Beneden, In de tijdelijke werkka mer van de pers, daar suist en ritselt het voortdurend om ons heen, in de wanden van het huis. In de geopen de vensterbank, voor ons, z-en we de vloeibare massa tusschen t ijzer der bewapening, .steeds rijzen. Dat is een curieuss gewaarwor ding: in een huis te zitten... dat rond om u gegoten wordt! MeVkwaaïdig is het ook dat de slappe, nattige mcs:a volkomen homogeen Ls: een steen, er in geworpen, zinkt niet maar blijft op dezelfde plaats, zoodat het soortelijk gewicht daarvan gelijk is aan dat der massa. En zoo groeit langzamerhand het gegoten huis, binnen in hel ijzeren hulseL Van uur tot uur vult dat rich, cn ten slotte zullen de 40 kubieke meters beton die er voor benoodigd zijn, na een goede zes uur arbeid geheel zijn uitgegoten. Daarna begint feitelijk het darde gedeelte van den bouw. 't Eerste was: het stellen van den ijzeren vorm, het vervaardigen der installa tie, 't tweede- de gieting. Hel derde ls het stollen van do vloeibare mate rie. hetgeen ongeveer een vijf da.-en vordert. Is dat gebeurd, dan heeft de ontmantelirg plaats; het ijzeren huls wordt in kleine stukjes uiteen ger.o- men en het uit beton gegoter.e rest, als eerste demonstratie van ecu nieuwe bouwwijze die zulk een evene ment belooft te worden!

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1