schoten af, waarna opnieuw werd laden. De Albaneezen mikten goed en schoten patroon voor patroon weg. Men zag dan ook do Turken bij troepen tegelijk langs de helling van den berg naar benoden tuimelen. De berg is niet lijken bezaaid, waar van do Albaneezen patronen en weren afnemen. Een deel van de opstandelingen in Kast rati is de troepen uit Skoetari te gemoet getrokken. Zij hebben dezen aan de Soeki bij Malta, na 6 uur vechten, en bij Seize na een hardnek- leigen strijd van 10 dagen teruggedre ven. De Alba'neezen hebben niet veel dooden te betreuren, do troepen daar entegen zeer veel. Generaal Torgoet pasja bevindt zich nog te Skoetari, evenals de Mirditen-goneraal Preuk Bib Doda. die, tot dusver zonder suc ces, tracht, zijn stamgonootcn tegen de Malissorefn op tc zetten. De op stand breidt zich uit. Een stam uit Djakowitza heeft zich bij de opstan delingen aangesloten. ONRUST IN CHINA. De berichten omtrent de troebelen te Kanton zijn schaarsch, doordat de telegrafische gemeenschap langs ve lerlei wegen is afgesneden. De Engel- sche regeering is met de bestuurders van Engelsche zendelinggenootschap pen van meening, dat de opstand in Kanton evenmin wijdvertakt als lang durig zal zijn. De Parijsche Intransigeant verze kert zeer stellig, dat KONING ALFONS VAN SPANJE ERNSTIG ZIEK ls. Op verlangen van de Koningin zijn een aantal medici in consult ge roepen, die geconstutcerd zouden hebben, dat er reden is om aan berculose te gelooven. De Koning zal den volgenden winter niet ih Spanje, maar in Zwitserland te Eysin door brengen, waar reeds grond is ge kocht, waarop eet. huis voor den Ko ning gebouwd zal worden. Stadsnieuws JULIANA-AVOND. Tot herdenking van den geboorte dag van prinses Juliana tiad de af- deeling Haarlem van Patrimonium Maandagavond eene vergadering uit geschreven, die goed is geslaagd- Na opening hield de heer W. F. Beeremans eene lezing over Patri monium; 's lands historie en ons 0- ranjehuis. Het vaderlandsche betoog, waarin werd gehandeld, over de 'deugd e'n en eigenschappen der vade- iren, over Nederlands rijke historie en over hetgeen Nederland aan Oran je te danken heeft, eindigde met tweeërlei opwekking. In de eerste plaats om mede te wer ken om ons land groot te doen zijn in al datgene waarin een klein land groot kan zijn en in de tweede plaats om alle krachten in te spannen, dat ons volk worde een weerbaar volk. Na een herinnering aan Patrimo niums doel, werd de lezing besloten met een zegewenscb voor den bloei van ons land en het Koninklijk Huis. Medewerking verleende een kwar tet, dat op keurige wijze eenige lie deren ten gehoore bracht, die den heer C. Kroo'nstuiver heel verdienste lijk op het orgel begeleidde. Onder instemming der vergade ring bracht de voorzitter dank aan den spreker en aan het kwartet waarna het samenzijn met dankge bed werd gesloten. Een gehouden collecte voor een Ju- Üanafonds tot ondersteuning van le den van Patrimonium, lij dors aan tu berculose, die naar een sanatorium moeten, bracht I 4.30 op, Hinderwet. 13. en W. van Haarlem, maken be kend, dat bij hunne beschikking van 27 April j.l. aan A. van Os vergun ning is verleend tot oprichting van eene inrichting voor het bewaren en verwerken van brandspiritus en voor I net vervaardigen van blookwater in het perceel aan do Botermarkt no. 26. Verlof D'rankwet B. en V. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van R. J. Som broek, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel aan het Kennemerplein no. 14. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijksch Overzicht van de vereenigmg Weldadigheid naar Ver mogen. Boekjaar: 1 November 1910 31 October 1911 Voor behoeftigen werd toegestaan gedurende de maand April: Aan brood- en levensmiddelen f 296.89. Aan brandstoffen f 654. In gold f 501.40. Totaal f S04.83. Van 1 November 1910 tot 30 April 1911 bedroeg het gelieele bedrag aan stoun f 53Ó1.G9. C. P. T. BIGOT. Dezer dagen zal de bekende acteur C. P. T. Bigot ook te Haarlem zijn gouden jubileum als tooncelspeler ko men vieren. De heer Bigot, en ook zijn vrouw, zijn een paar oude beken den, die het publiek, ook het Haar- lenische, vele malen van hun kunst hebben doon genieten. De bekende tooneelcriücus van het ,,N. v. d. D.", de neer J. I-I Róssing schreef in het nummer van 9 Novem ber 1910 over don acteur o.m.: „Bigot kan men van ganscher hart huldigen als artiest, want hij is in •cle opzichten méér dan tooneelspe- ler. Welke rol hij ook speelt, telkens treft het artistieke, het uitgaan boven het gewone." .Bigot echter is behalve tooneel- kuustenaar ook literair zeker een der eersten. Bovendien spreekt hij Fransch als een geboren Fransch- an, zelfs zeer sierlijk. Gezegd dient, dat Bigot van Fran- schen oorsprong is en dat hij van zijn vader, <lie een voorname kost school hield op den Achterburgwal te Amsterdam, een zeer verzorgde en ook literaire opvoeding heeft geno ten." Dan vertelt de lieor Róssing, hoe Bigot eerst voor de boekhandelarij en do uitgeverij bestemd was, maar via de rederijkerskamer tot zijn roeping, hot tooneel, kwam. „Den eersten December 1860 dus vóór 50 jaar debuteerde hij aan het Théatre des Vaudevilles Fran cais te .Amsterdam, in „List tegen list'. Hij vestigde onmiddellijk de aandacht op zich, zoodat hij aan de VaudevJles maar één jaar verbleef en in 1861 optrad in den Stadsschouw burg als lid van het gezelschap onder diïectie van Roobol, Tjasink cn Pe ters. Acht jaar later behoorde hij tot compagnie van Bouwmeester en Co. tc Rotterdam en van 1869 tot 1870 tot 't gezelschap van Valeis, dat m den Koninklijken liaagschen Schouwburg speelde. In 's-Graveiihage maakte Bi got grooten naam; vooral het fijnere publiek, in het bijzonder de dames zagen en hoorden hem gaarne om 't beschaafde en teekenende spel. Re den, waarom de Vereenigmg: Het Ne- derlandsch Tooneel, hem bij de stich ting in 1876, terstond aan zich ver bond, en hem drie jaar behield, tot hij zich met Albregt en ton Ollefen en anderen afscheidde. Van toen af is Bigot bij verschillende directies werkzaam geweest, het langst bij de Gebroeders van Lier, heeft voor drachtavonden gehouden, is in aller lei zin zwaar beproefd geworden en heeft ruim zijn aandeel gehad ïn 's werelds wee, maar ingroeiend tegen de verdrukking, is hij altijd geble ven wie hij was en heeft nooit zijne kunst verzaakt. Thans'heeft het ge zelschap Stoel en Sprce het voor recht hem onder zijn leden te tellen. Daar wordt hij door het echte, het oud-Anisteixkunsclie publiek hoogo- lijk geacht e'n gewaa'rdoerd. „Ondanks het vele spelen heeft Bi got nog tijd gevonden om een 200 too- neelstukken te schrijven, van welke „Dirk de Porder" niet liet minste en om in vele plaatsen van ons land voordrachten te houden." Dat het Haarlemsche publiek Bigot op zijn jubileum een blijden avond bereide! Rubriek voor Vragen Qonbonneorden liobbon het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad; Groote Houi-truut Ö3. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven cn zoo 3poedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naan_ troonploata van den inzender vermelden wordt geen aandacht gcrchonken. VRAAG: Ik heb mijn dienstbode 3 weken geleden den dienst opgezegd. Gaat ze nu ove'r 3 weken heen? ANTWOORD: Als het weekhuur is, ja; is het maandhuur, dan was de termijn van opzegging vier weken en anders zes weken. U kunt het uur van afscheid nu zelf uitrekenen. VRAAG: Als iemand in betrekking is en op drie maanden gehuurd, is opzegging met zes weken dan niet Voldoende? AN TWOORD: Zeker, en van het in houden van loon kan dan geen spra ke zijn. VRAAG: Heeft iemand die een ka mer met pension op maan del ijksebe conditiën heeft gehuurd, doch deze wegens ziekte in de helft der maand heeft verlaten, het recht om slechts voor dc tiulve maand kamerhuur te betalen? ANTWOORD: Noen, dat gaat niet aan; hij moet den vollen prijs beta len; maar o. i. onder aftrek van de halve maand niet genoten kost (dus waarde van kost, zonder wmst van den pensionhouder). Overeen komsten toch verbinden ook tot dat gene wat door de billijkheid gevor derd wordt e'n hier is sprake van een gemengd contract (huur- en kost- verschaffing). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. pet regel FRIEDERICH'S TUBE-TANDPASTA Fama-Tandurême i 10.45 per groote tube. Antiseptisch. Verfrisschend. Als gij uw kind gezomJ, vroolijk en fris van geest wilt zieu c_ groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haemutogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. V. Binnenland DE PEST IN INDIë. Een regeeringstelegram d.d, Dins dag betreffende peslgevallen op Ja va, luidt als volgt „Afdee ling Malang bleken twee ge vallen van 27 April geen pest te zijn geweest29 April kwamen vijftien gevallen voor, waarvan dertien met doodeltjken afloop 30 April negen en-twintig gevallen, waarop tien overleden. Te Kediri deed zich 28 en 29 April telkens één geval voor bei de gevallen waren doodelijk. Te Soe- rabaja kwamen drie gevallen voor." De gouverneur-generaal van Ncd.- Indie heeft gisteren alsnog het vol gende aan het departement van Ko loniën geseind Afdeeling Malang 1 koortsgeval van eergisteren (30 April) bleek pest te zijn. Gisteren (1 Mei) 16 gevallen, waar van 12 dooden. Van de lijders van 29 April eneer- fi storen zijn respectievelijk nog 1 en overleden. Te Kediri eergisteren 1 geval, geen dooden. HET STANDBEELD VAN TSAAR PETER. Men meldt ons uit Zaandam: Gister had zooals we reeds in 't kort meldden op het ruime e'n nog goh eel onbebouwde Damplein alhier de plechtige onthulling plaats van 't standbeeld van Tsaar Peter. Het standbeeld staat op een voetstuk van grijs granilet, terwijl het beeld zelf, dat in brons is gegoten een groene kleur heeft. Hel plaatsen van het beeld dat een gewicht heeft van 2000 Kilogram, vereischte veel geduld en beleid, wijl gebrek aan het voor zulk zwaar werk lienoodigde materiaal en de ongewoonte bet tot een zeer n lijken arbeid maakten. Vooral het opbrengen van het bovenstuk van het voetstuk dat een gewicht van 13.000 kilogram heeft en waarmede men heden gereed kwam kostte heel wat moeite, vooral ook omdat er gewaakt moest worden, dat het opschrift niet beschadigd werd. De are granietklomp werd langs een holling door middel van eem lier naar boven gebracht. Het voetstuk bestaat uit 23 stukken waarvan één stuk het buitengewone gew.cht van 13.000 kilogram heeft. Het bestaat uil Fransch graniet en werd geleverd door den heer Edmond Paciiy te Parijs; architect is de heer A. Guilbert te Parijs. Voetstuk en beeid werden gesteld door den hoer Jan Beek, steenhouwer te Zaandam. De oppervlakte van •oetsluk is 4.31 bij 4.31 M.; de hoogte 3.18 M. Het beeid is ruim 2 Meter hoog. Op hot monument is met donker bronzen lettors de volgende iuscrip- aangebracht aan de eene de in de Nederlandsche, aan de dere ,n de Russische taal, met het Russische wapen daar boven: Tsaar Peter, leert de scheepsbouw, in Zaandam, 1697. Geschenk van Keizer Nicolaas II, aan de stud Zaandam 1911. Ter gelegenhem ion de plechtige onthulling waren tut 's-Gra\cnhage overgekomen cle Russische gezant bij ous Hof graaf Pahlen, de le se cretaris der legatie graaf C. Ouou, de tweede secretaris de heer B. You- rne, de consul-generaal van Rus- lang voor Nederland de heer Peter son, de vice-consul van Rusland te Rotterdam de heer Chickkine, de luit. kolonel Agapeieff, militaire attaché. Half drie werd de plechtigheid door het Zaandamsche Muziekkorps ingezet' met het Russische Volkslied, door het „Wien Ncerlandsch Bloed" gevolgd. Onder fanfares viel nu het doek van het standbeeld weg. Dadelijk daarop trad de Russische gezant, graaf Pahlen, naar voren tot het houden van een korte over- drachtérede, waarin hij het verblijf en het werken van Tsaar Poter den Groote te Zaandam in herinnering bracht. Het is de wensch geweest van Tsaar Nicolaas II, dat op deze plek don grooton Keizer aller Russen een standbeeld werd gewijd, en in zeer hoffelijke bewoordingen zei graaf Pahlen zich bijzonder gaarne le kwij ten van do verkerende opdracht hem gegeven, het monument aan de stad. Zaandam over te dragen. De Burgemeester van Zaandam, de heer Elias, den spreker beantwoor dende, maakte zich in de eérste plaats tot tolk van het gemeentebe stuur, door zijn gevoelens van dank te uiten jegens den schenker. Den blik richtende op het stand beeld van den grooten vorst, aan wien de herinnering bij alle Zaan- j dammers nog zoo levendig is en wel- ke herinnering Zaandam zoo nauw met het Russischo volk verbindt, gaan onze gedachten, aldus de spre ker, terug naar den tijd, waarin vaderland en onze stad zulk een voor name plaats bekleedden. De groote Tsaar Hervormer van Rusland was de eerste om de voordooien op de juiste waarde te schatten, welke zijn Keizerrijk uit verbetering der midde len van vervoer trekken kou. Maar hij was niet minder overtuigd, dat eon Monarch geen zaak beter be-; vorderen kan dan door e.gen voor beeld, dat hij bovendien kennen moet datgene wat hij wenscht uit te voe ren. Zoo aarzelde Peter de Groote niet de 'reis nanr de logo landen aan zoo te aanvaarden. Spreker memoreerde dan hoe Tsaar Peter als eenvoudige scheepstimmer man gearbeid heeft om den scheeps bouw in alle onderdeden te leeren kennen. Zóó arbeidende, en belang stellende in alles dat nuttig voor zijn volk kon zijn, is Zijne Majesteit in onze herinnering bewaard gebleven, en het is ook in de hoedanigheid van arbeider, dat de beeldhouwer ons Tsaar Peter voorstelt. Aan Tsaar Nicolaas werd oen tele gram van hulde gezonden. Daarop voerden 250 zangeressen en zangers van verschillende Zaandam- scno \ereeiiigingen, onder leiding van den heor Zwart, een cantate uit. Dan traden eenige meisjes in oud- Zaanscli costuum naar voren om on der de tonen van ons oude „Wilhel mus" een palmtak op het voetstuk te leggen. De aartspriester Itozauoff leidde vervolgons, met het koor der Griek- sciie Kapel, een Russische godsdienst oefening, waarna met het Russische volkslied de plechtigheid werd beslo ten. B. en \V. van Zaandam ontvingen h.erna hun gasten ten stadhui ze, waar ververschingen werden aange boden. Hr. Ms. „HEEMSKERCK" NAAR SP1THEAD. Naar do „N. Ct. verneemt, zal het pantserschip „Jacob van 1-Ieoins- kerek" ons land vertegenwoordigen bij de vlootrevue welke ter gelegen heid van de Engelsche kroningsfees ten 24 Juni ter reede van Spit head zal gehouden worden. TENTOONSTELLING VOOR MO DERNE KANTOORINRICHTINGEN. Zooals we in ons vorig nummer al meldden is gistermiddag te Amster dam deze tentoonstelling geopend. Het paviljoen waarin de tentoon stelling wordt gehouden is, zooals ge zegd, zeer sierlijk ingericht. Er is 'n voortuin aangelegd met tuinbeelden t den stijl van het gebouw. De verlichting van den voorgevel geschiedt met Mannesinaun-gasgloei- licht, met booglampen ioder van 1000 N.K., terwijl liet paviljoen des avonds met duizenden gloeilampen verlicht wordt, hetgeen een schitte rend effect belooft te maken. Aan het paviljoen is een café-restaurant ver bonden, waar 's avonds muziek- on zanggezelschappen zich zullen doen hooren. Do algemeene decoratie van hot gebouw maakt een aangenaam, stem mingsvol en rustig effect Op de tentoonstelling zijn de vol gende onderafdeelingen: Volledige kantoorinrichtingen, kantoormeube len, brandkasten en safes, telefoon- inrichtingen, telefooncellen, ver lichting en verwarming, luchtvorver- sching en sanitaire inrichtingen. Schrijfmachines, 'rekenmachines, duplicators, multiplicators, adresseer machines, kaartsystemen, kantoor boeken en kantoorbehoeften. Rijks-, provinciale- en gemeente administratie voor zieken- en vvelda- digheidsfondsen, informatiewezen cn accountancy. Boekwe-lun op handels- en admi nistratief gebied; handelsonderwijs, correspondentie, boekhouden en ste nografie. Van dit alles heeft men nooit een wedstrijd of eene volledige aan schouwing op eene wereldtentoonstel ling gezien. Verschillende firma's hebben fraaie stands op de tentoonstelling ingericht. Gedurende den geheel en duur der tentoonstelling zullen wedstrijden op verschillend gebied, doch natuurlijk in den aaïd der tentoonstelling lig gend, worden georganiseerd. ONGELUKKEN. Gister is op de mijn „Oranje Nas sau 1", te Heerlen, de mijnwerker Duisens, van Hoensb'roek, van een ladder gevallen en van een hoogte van 60 meter neergestort" Hij werd verpletterd opgenomen en laai vrouw en kinderen na. Op de Nieuwe Haven te Rotterdam had een ernstig ongeluk plaats. Bij het hijscheu van balen tabak voor 't pakhuis van de firma v. cl. Heijden en Molenaar, schoot een pak tabak uit den strop en kwam terecht op het hoofd van de'n 64-jarigen werkman B. d. B., die den halswervel brak en onmiddellijk een lijk was. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERIIERSTELLINGS- EN VAC A NT lEKOLONI ES. In't knloniehuis te Egmond aan Zee werd de Jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer m'r. L. N. Roodenburg, herdacht met een enkel woord mevrouw W. J. S Badon Ghij- ben, die in liet afgeloopen jaar over leed en veel voor het genootschap go- daan had, alsmede dr. A. J. Sikkel, ouriehler en voorzitter vaii het Ge nootschap, die zich als bestuurslid .niet moer herkiesbaar stelde. Voorts wees hij op het voortdurend groeien van het aantal afdeel innen en het aantal verpleegde kinderen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Ph. v. d. Vos en J. van Rietschoten te Amsterdam, L. C. Kersbergen te Haarlem, M. J. Olm te Winschoten, dr. J. J. Pigeaud te 's-Gravenhnge. mej. H. v. d. Mey te Laren en mej. J. C E. Sibmacher Zy- nen te Bxissum. Tot bezoldigd administrateur en propagandist van het genootschap werd benoemd de heer A. C. Bos te Egmond aan Zee. Ter bestudoering van de vraag welke kinderen naar de verschillende koloniehuizen gezonden moeten wor den en in welken tijd, werd een com missie benoemd Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Dc voe ding der Trappisten", de heer L. II. van Romunde, arts, geboren te Kam pen. Gemengd Nieuws DE MEIBEWEGING IN RUSLAND. Uit Kief wordt geseind: Achttien personen, meest leden van vak vereen i gi nge'n, zijn gearresteerd. Bij hen werden verboden geschriften en manifesten van den 1 Meidag in beslag genomen. DE MISDADIGERS VAN IIOUNDS- DITCH. Maandag is in Old Bailey het pro ces begonnen tegen de vier Russen, die in verband met het gebeurde in Houndsditch nog ïn hechtenis ble ven. De beschuldigden zijn Jacob Po ters, Zoerka Doebof, Jacob Rosen en Nina Vassilleva. Alle vier werden aangeklaagd va'n samenspanning tot tnb'raak in de juwelierswinfcel van Harris; Poters, Doebof en Vassilleva van het verbergen van een moorde naar, Peters en Doebof bovendien van moord op den politiebeambte Tucker. Op voorstel van den rechter werd echter, nadat de heer Bodkin als amb tenaar van het openbaar ministerie de punten dor beschuldiging had uit eengezet, besloten de aanklacht we- Blijven zitten. Schets naar het Duitsch van ZOë. Het park vertoont zich onder de heldere voorjaarszon in frisschën ien- teweelde. Een paar vroege vlindertjes fladderen al door liet groen. Kon ik ze maar achterna, denkt Ulli, om ze in mijn muts te vangen. Maar dat kan niet, om twee redenen. Ten eerste staat er straf op, over het weiland te loopenstraf, altijd straft... en ten tweede: de kleine vent voelt zich gedrukt, angstig. Hij zucht, en t wee dikke tranen rollen hem over de wangen. Hoe bet komt dat zoo'n groote jongen van zeven jaar schreit als een baby? 't Is maar goed. dat nie mand he: gezien heeft: het park is in liet middaguur gewoonlijk bijna ver laten. Nu kan hij ten minste eens goed uithuilen; misschien helpt dat wel. - Kijk hém daar! roepen een paar jongens, die juist van het heuveltje naar beneden komen hollen. Die huilt omdat, hij niet overgaat. 't Is niet waar! jammert Ulli cn stampt met zijn voet op don grond, 'terwijl hij er zachtjes bijvoegt: ,,'t Is alleen, onulat mijn moedertje zoo hoos zal zijn! Ja, dat is het. Uili's moeder heeft groote plannen met haar jongen, 't Komt ook doordat de ooms zoo vreeset ijk knap zijn: oom Frits is architect cn oom Paul zelfs rechter. Nu moet Ulli ook zoo knap worden, en daarom zal mama hem naar het gymnasium sturen, waar hij later zelfs Grieksch en Latijn zal te dooren krijgen hul Urenlang leest ein leert en repeteert zij met hem, maar zoodra hij in de klas is, vliegen zijn gedachten naar elders. Altijd wanneer hij aan iets aardigs of prettigs denkt, wordt juist zijn naam afgeroepen, en dan keer en aiie jongens zich naar hem om en vermaken zich natuurlijk te zijnen koste. Hoe zou die leeraar het toch al tijd merken, peinst Ulli, dat oen jon gen aan andere dingen denkt dan aan die vervelende dubbele medeklin kers bijvoorbeeld? En het is toch heel begrijpelijk, want er zijn veol pretti ger dingen, zooals de poppenkast; daar heb ik pas weer wat moois voor bedacht, Vandaag... 't Is hem in eens, alsof een donkere wolk, een groote zwarte wolk, voor de zon schuift. Vandaag moet hij mama het onvoldoende werk laten zien on de boodschap van meneer overbrengen: Van overgaan geen sprake! Eigenlijk durft hij heelemaal niet naar huis gaan. Hij ziet al mama's booze gezicht, en zo zal zeker de deur hard achter zich dichtslaan en de'n hcelen dag geen vriendelijk woord moer zeggen. IIij' weet wel hoo dat gaat, als zij zoo is, eai telkens zucht •f soms zelfs tranen in de oogen krijgt. - - Neen, hij kan haar 't schrift met de twaalf fouten in zijn werk niet laten zien. Hij zou haar niet meer kunnen aankijken en beeft nu al van angst, ofschoon mama hem toch nooit heeft geslagën. Neen, dat niet, niet naar huis. Liever wil hij ja, wat eigenlijk? Ineens komt een avon tuurlijk idee bij hem op, en hij holt naar huls, stormt de trap op, zijn wo ning voorbij en blijft dan edn oogen- blik luisterend staan. Hoor! Louise rammelt met bet keukengereedschap, nu zou hij maar behoeven aan te kloppen en ze zou hem binnenlaten. Plotseling is het hem, alsof hij schre den hoort nade'rkomen... met twee sprongen is hij op de zoldertrap. Hier boven, vindt hij het altijd heerlijk; al tijd gaat hij mee als Louise de wasch naar don zolder brengt. Maar nooit heeft ze hem toegestaan, tusschen den ouden rommel daarboven te gaan snuffelen, maar nu kan hij onge stoord zijn gang gaan, en het be nieuwt hom eTg wat er in de groote kist of den ouden zak zal zitten. Daar staat hij te midden van ail dat interes sante, tusschen het waschgoed dat van de lijnen afhangt. Het blijkt nu toch niet zoo mooi te zijn als hij ge dacht heeft, want de oude kist kan hij maar niet omkantelen. Het is ook heel moeilijk om zoo iets te dodn als men zoo bedroefd is en voortdurend moet huilen. Hongerig is hij ook, en erg moe; "t zal het beste maar zijn om te gaan slapen in de oude slede, die nog op zolder staat. Maar dat gaat heeflemaal niet, want dan ram melt er weer iets onder de balken. dan weefr onder het. dak. Een wind vlaag doet het waschgoed als op ge heimzinnige vleugels omhoog gaan. Ergens klappert een venster, heel be neden knerpt een deur... O, wat is het hier griezelig! denkt Ulli. Nu hoort hij duidelijk stappen na- derkomen, en duikt ineen om het spook niet te zien, dat zeker over de gang sluipt... Dan ineens klinks het: Om 's hemelswil, jongen, hoe kom jij hier? Overal in de buurt heb ik naar je gezocht. En wat is je ge zicht warm en roo$, Ulli; ben Je ziek? Eve'n later zit hij op mama's schoot; zijn hoofdje ligt zacht, tegen hear arm en haar koele hand streelt zijn ver hit gezichtje. O, wat is het toch heerlijk bij mama. en wat is het vreesolijk op zolderl Maar het schrift moet hij nu toch laten zien, ondanks zijn angst, want hij heeft toch beloofd nooit iets te zullen verbergen. Van mama's schoot laat hij zich glijden, en wankelt naar den hoek waar zijn schooltasch al tijd hangt. Maar eer hij die bereikt heeft, struikelt Ulli over zijn eigen voeten, veilt voorove'r en verroert zich niet meei' Daarna moet et allerlei gebeurd zijn, waarvan hij later niet meer weet. Als hij de oogen opslaat, staat de oude dokter aan zijn liedje en zegt hoofdschuddend: Wat haal je nu uit, ventje? Dat verstopt zich op zolder, waar het zoo tocht, en bezorgt zich een long-ontstc- kingl" Ulli sluimert weer in en ziet vroo- selijke dingen in zijn slaap. Nu zijn het handen, die naar hem grijpen en dan weer vreeselijke dingen, die steed6 grooter en groöter worden. Dikwijls ziet hij mama, die aan de overzijde van een rivier staat en hem roept. Later wordt hij wel wat rusti ger, maar dagenlang is zijn jonge le ventje in gevaar en op den dag van do crisis neemt de koorts nog hevig toe. Mama wijkt geen oogenblik van UIll's bed, ze houdt zijn wit handje vest en beluistert zijn korten, hijgen den adem: Kon haar liefde hem ma ar 'redden! Maar juist zij heeft hem leed veroorzaakt, want uit haar eerzucht is do strengheid ontsproten, dio haar den teugel strak deed houden. Een der eersten eh knapst en moest bij worden, om een schitterende toe komst te hebben, en zij zag wel hoe de kleine jongen zich aftobde, hoe hij menigen harden strijd met zichzelf had te voeren maar haar streng heid vërminderde niet. Zij wilde mers zijn bestwil! Hijgend werpt het kind zich op de andC're zijde, zoodat het gloeiende hoofdje in haar arm rust. Lieve, lieve jongen!, fluistert zij, heb ik 't je dikwijls zoo moeilijk ge maakt? Menig heerlijk uurtje van spelen je ontnomen, en maar niet be grepen dat het j'e steeds moeilijker werd en mijn strengheid je al maar schuchterder ein aarzelende^ maakte? Als God mij jou laat, zegt zij zachtjes, dan zullen we opnieuw sa men werken, langzaam stap voor stap, en zonde'r toom en eerzucht. En haar moederliefde brengt haar tot de erkenning! Beschik niet over het lot •van uw kind, laat het zich naar ei gen kracht ontwikkelen. Maar ver minder zijn kindergeluk niet! Later, als de arts naar het kind komt zien, knikt hij de moeder glim lachend too: We mogen hopen En de dag komt dat Ulli, in een deken gepakt, op mama's schoot mag zitten en spelen. Ze boinvt huizen cn torens voor hem en streelt hem af en toe over do vermagerde wangen. Als hij door het raam op straat kijkt, ziet hij daar zijn vriendjes Frits, Paul en Walter spelen. Dat kunnen zij nu met een vroolijk gemoed doen want zij zijn overgegaan. In stilte verbaast hij zich over ma ma's vriendelijkheid zou zo nog niets woten? Wee>t u dan niet? fluistert hij haa'r aarzelend in het oor, dat ik ben blijven zitten? Bent u daar heelemaal niet boos over mama?... Daar voelt hij een langen, innigcu i zoen op zijn voorhoofd, 't Is een licht straal in de duisternis voor hem. r)De volgende maal lukt Let wel," verze kert hij trouwhartig, en mama lacht hem toe, terwijl ze zitn handje vast houdt. ,,Ja hoor, de volgende maal, dan lukt het zeker en vast!" (U. D.)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6