I HKKeiwimei E. LIERA D. KONING ZOON, BENES, C. J. SCHRAVENDIJK, Korte Zijlstraat No. 10. f 22,50 af. Vliegende Hollanders, Specialiteit in KIKKELARTIKELEU Voorjaarsartikelen. E. LIERA. KI. Houtstraat 17-19 G. OTTO, Piano- en Qrgelhandel. I Brammn Gim-aoRts BROUWERSVAART 112. gons moord op den politiebeambte te Inten vervallen en de jury sprak hier dun ook een formeel niet schuldig uit. Het proces betreft dus alleen de poging tot inbraak en de medeplich tigheid der beschuldigingen aan het geen na den moord op Tucker plaats had. Men verwacht dat hel proces een week zal duren. Sport en Wedstrijden Vliegen op Rozenoord. ui. 'n Dag van malaise 1 De echte geestdriftige vliegstemming was er gister met onder de aviateurs. Wel fleurde er nu en dan een wat op en sprong roetsch de lucht in maar meer dan gedaan moest worden, werd er niet gedaan. Toen 'k er gister kwam was Hanriot net een toertje ma ken. Z'n sierlijke libel droeg hem over de oevers van den Amstel de verre weien in, waar hij brommend in 't he melgrijs van den triesten dag even verdween. Had de naargeestigheid van den dag hen te pakken, nu de uren zoo treuzel-zeurig slenterend door 't heden gingen Ze schoolden samen op 'n tuinbank voor 't Coinité- Persgebouwtje. Daar 'keken zo naai de down-makende luchteen luchtkoe pel van enkel grijs-tintenlooden schakoeringen, parelkleuren, nuancen van conté-uildoezelingen. En te hal ver-westen zat er een rondige vlek in, net als in een teekening van. een jon gen, die met zijn „gommetje" duchtig in z'n werk heeft zitten knoeien eon mal-wittige vlek, die er niet schijnt te hooren. Dat was de zon. Hoe anders was 't Maandag, toen zij zoo flonker- pralend stond in het teere hemel blauw. Dat moet den vliegers sugge- reeren, om op te zweven, te vliegen de zoime tegemoet. Stroven wij niet allen naar de zon En dat moet een heerlijk-blij gevoel zijn van de zwaar- to-krachtbaiuleu ontbonden over de ijle luchten te glijden van de traag- zware aarde naar do vurige bron van licht eu leven. Naar de zon 1 Den vo- rigen dag vlogen er vier naar de zon, zooals de vlinders des nachts in instinct-verlangen naar do lichten on de vuren- der menscnen aanzweven. Nu keken zo maar naar de lucht, naar 't gTijs en de zwarte wolken, die zich nu en dan aan den einder vertoonden. En ze praatten met de menschen er- om-heen. Dan stond er een op en zei „Je monte." En als hij dan gevlogen had, drukten de anderen hem een slap handje en zeiden passief „Trés bien volé, certaincmentDon zaten ze weer op hun bankje en keken en praatten I Op-en-om 't bankje was heel wat vliegroem bij-elkaar. Do kleine Marcel „Och dia lieve jongen", zeggen de dames in het Pad dock, als hij met een even-lachend ge zicht uit z'n „Libellule" komt. De lie ve jongen is een kleine dikkerd met bol-geblazen wangen en iets afge leefds in z'n blik. Als hij zoo gewoon is, lacht hij zelden, praat hij zelden, een stille jongen, 'k Kan wel begrijpen, dat zijn kiiken ouder is dan van een Jongen van nog geen zeventien. Als je eiken dag ©enige malen weggaat met de gedachte, dat je wellicht niet weer keert, dan kan dat een suggestibele jongensziel wel aanpakken. Hanriot- fils spreekt 't meest met z'n handen. Daar striikt hij neer uit de lucht, nu van de andere zijde als gister, van den weilanden-kant, zooals de Heidevogel daalde. Ook nu heeft Marcel 'n klein ongelukje, 'n windstoot blaast de lich te libel on zij, in de richting van 't publiek, 'n Emotie-oogenblik in den 8aaiigen dag. Over de schutting sprin gen al toeschouwers om het toestel te stoppen. De mecano's schieten toe en een laat zich met veel behendigheid omverslaan door de vleugels van de libel. Hij doet 't zoo dat hij geen letsel bekomen kan. En als litj opgekrab beld is uit 't gras, heeft hij de voldoe ning, dat do Libellule stilstaat. Legagneux loopt op Marcel toe en fie nu eens, hoe de kleine Ilanriot te gen z'n landgenoot gebaart I Al op twintig meter heeft hij hem in een heel liandengesprek de oorzaak van het ongeval verteld. De luchtbewegin gen, die hem afdreven, zie je z'n vin gers beschrijven. Ja, zegt Koolhoven, er zijn veel re- mouches in 't veld. Een aardig woord Als 'k 't wel heb. komt 't van 't Fran- sche remoucher, d. 1. terugsmij ten. Heel plastisch dus dat er terugsmij- ters in de lucht zijn, windstooten, die *t. toestel uit z'n richting werpen. Die ervaring heeft Frits daarnet opge daan, toen hij een vluchtje over Am sterdam maakte en een bezoek boven dt- ,,Spijker"-fabrlek bracht. „Wat leuk", juicht Frits' vrouwtje, „nu is hij boven z'n oude fabriek", want daar heeft Koolhoven z'n eerste prac- tische motoren-kennis opgedaan. Oaer uiterst Amsterdam is hij gevlogen. Als een zwart lijnen-kriewelfje was de Heidevogel tegen den grijzen muur achter Amsterdam. Bij 't fijne silhouet van 't Paleis-voor-VoIksvlijt. zwenkt hij. „Hij i3 om 't Paleis gevlogen", zegt mevrouw Koolhoven. Frits' vader meent van niet. En in 't kleine groep je op 't middenveld maken we wedden schappen, of hij al of niet om den Paleis-koepel heenging. Koe-lo-vèn-père, zooals Marcel hem noemt met een leuke verbrokkeling in lettergrepen van den naam en met den klemtoon op de eenige lettergreep, die er geen moet bobben, Koe-lo-vèn- père krijgt gelijk. „Neen", zegt Frits, „zoover ben 'k niet geweest." Hij heeft geen zin meer in 't vliegen van daag. „Die remouches", zegt iiij. „Maar", vraag 'k, de vlaggen han gen toch slap." „Ja", ze-n Frits, „dat kun je je be neden maar niet begrijpen, maar kijk tou eens naar dien rook uit dien schoorsteen 1 En 't best kuu je 't zien als je. aandachtig de andere machi nes in de lucht volgt. Daar kijk 'k al tijd maar naar. Eu doen x© dan dèt" dit was een wegschuiven van z'n hand „dan vlieg 'k niet. Koolhoven Jr. is een prettige jonge man, die hier kou 'k zezgen. weer wat meer verhol- Generaal-Agentuur df r Banketfabriek „De Adelaar", GRONINGEN. landscht. Van z'n Fransch beleefd lachje, dat zich plooit om de kaken, om dengeen met wien Je 9preekt, blijk van belangstelling te geven in 'n grap- pigheidje, maar dat niets anders is dan 'n spierbeweging, zonder inner lijk pleizier, van dat lachje begint hij afstand te doen en hij lacht weer 'n goedronden, gullen Hollandschen lach, zonder andere pretentie dan plei- zier-uiting. Zijn goed humeur verliest hij nooit. Frits loopt met 'n paar ken nissen 't weilanden-veld in. langs 't kwartjes-terrein „Koolhoven, komp d'r oit gilt een jongeling, die meent, dat Frits nou wel eens vliegen mocht. Frlts glimlacht den man eens vriende lijk toe, wat deze. die dacht, dat de Hollander in den hangar zat, verle gen mankt. Velen zien een ander voor Frlts aan. Dat ls een jongmensch met een prachtige, ruige, purperbrutne jas, die dandy-achtig doet, maar heusch niet voor 'n klein geruchtje vervaard is. Hij hoefi Parijs gezien uit de hoogte, vertelt hij. Pracht-vlucht gedaan met Wijnmalen boven Parijs, fameuse kerel, die Wijnmalen, de acrobaat van de lucht, klimt met z'n toestel als het ware tegen de schuine deken van de hangars pp en gaat er van den anderen kant weer af 1" Deze jonge man schaft zich ook een eigen toestel aan. Een van 't Holland-type van Verwey en Lugard, waartoe ook de „Heidevogel" behoort. Maar de nieuwe machine wordt weer eenigs- zins verbeterd. En dan verliest hij zich in détails, van een lijn zoo en een staaldraad zoo. Er loopen hier in 't Paddock heel wat menschen met vliog-ervaring rond Daar heb ie den heer Koolhoven Sr., die in Pau vloog met een Spanjaard en nu hunkert, om met z'n zoon mee de lucht in 't gaan. Maar Frits is er veel te voorzichtig voor. „Frits wil me niet mee hebben", zegt de stom-papa plagend. ..Och wat", beknort Frits, „u weet toch wel, dut 't dat niet is 1" En dan le°"t hij uit, dat papa en hij sa men veel te zwaar zijn. Met een zwaar toestel is 't landen hier gevaar lijk. Daarom neemt hij na 't tochtje van gister met z'n vrouw, niemand meer mee. En als zij Frits nog eens vleit, om mee op te gaan, zegt hij droogweg „Pas personne Pa Koolhoven troost zich er nu maar mee. dat hij op Socsterberg mee mag, maar zou z'n zoon toch hier wel in 't publiek over de knie willen leg gen, zegt bij. „Dan zou Frits ook aan z'n contract voldoen", merkte de heer Siem van Verwey en Lugard op, „want dan zorgde hij toch voor een attractie 1" 't Is aardig, om te zien welk een jovialiteit eu hulpvaardigheid er on der de drie aviateurs heerscht. Kool hoven loopt meestal naar de achterste weilanden, wanneer een der anderen de lucht in is, om den vlieger, als 't noodig is, behulpzaam te zijn bij 't landen. En Marcel toont ook z'n bezorgd heid, als Frits, na z'n daling wat te lang met den Heidevogel in 't midden- terrein bllift, terwijl Legagneux nog in do lucht is. Z'n gebaren treffen Fritè ditmaal niet. Geen wonder, hij wordt door z'n vrouwtje uit blijdschap over de be houden nederkomst hartelijk omhelsd, onder de bravo's der omstanders. „Koe-lo-vèn", brult Marcel ten-slotte over 't veld, „Koe-lo-vèn, un peu plus vite, Legagneux descend 1" 't Is waai-, de lucht-virtuoos kan niet dalen, zoo lang Frits zijn toestel in 't veld houdt. Legagneupx is de favorite, ondanks z'n reusachtigen neus, die als eeu haak uit z'n gezicht komt. Een neus, waar Cyrano prat op zou gaau, een neus voor een caricaturist I Zelfs wordt door een van de collega's de veronderstelling gewaagd, dat de for matie van dezen Franschman. zoo in zijn werk is gegaan, dat er eens er gens een neus was en dat er een Jon geman aan groeide. Zoo moet Legag neux ontstaan zijn. Deze Franschman is de vroolijkste van de drie. Altijd loopt hij met pleizierig-kwieken pas over 't grasveld. Als hij de lucht in gaat, is hij 't best gehumeurd. Dan kijkt hij zoo zonnig uit z'n oogen. Als z'n Blóriot naar builen wordt gere den, slaat hij een roffel op rnuziek- maat op de vleugels, of danst met een lustigen cancan voor zijn toestel uit Z'n vrouwtje, ook zij is klein, al is ze wat grooter dan Frits' echtgenoote, een impulsieve Frangaise, danst een pasadysje mee. Eu 't werkt zoo aan stekelijk, die luchthartig© vroolijk- heid van den Gallier, dat ook Han- riot-fils zijn voeten danstreden laat trekken. Legagneux is een onversaagd vliegenier, een durfal, die voor niets staat, een waaghals, die geen remou ches ontwijkt. Een van die vliegers, zegt de man met de purperen jas, die zich helder en-klaar hebben ingedachtals 'k val ben ik dood I En als ze dan eenmaal dit lugubere denkbeeld goed hebben bekeken, dan malen zij om niets meer. En inderdaad, zoo iemand lijkt Le gagneux. Met één kat-achtig-vlug- een spron? staat hij in z'n machine en duikt omlaag mot z' nsigaret nog in den mond. Die gooit hij pas weg, als hij het sein heeft gegeven, om los te laten on hij al over de velden stuift. Met z'n pet achterste-voren dat om draaien van de pet is 't zekerste toe ken, dat een aviateur vliegen zal 1 en een dikke bouffante om den hals gebonden, zit hij vroolijk-lachcnd op z'n plaatsje. Een arm-zwaai, 't toestel schiet won. Z'n sigaret-eindje vliegt over 't veld en met een vroolijk gie- wuif van z'n rechter- en alleen stu rend met de linkerhand, springt hij de lucht in. Hij springt inderdaad met z'n Blériot dio niet zoo stabiel op de lucht ligt, als do andere Kop-duikend en staart-wippend huppel-stoeit het toestel omhoog, en gaat zoo razend snel Koolhoven schat nu-en-dan de snelheid op 145 K..M. de lucht in, dat hij na een paar minuten nog maar een stip is, verloren in 't ineeüoos grijs een vlieg, die tegen den gewit- ten wand opkruipt, lijkt hij. Dan snelt bij weer aan, in duizelingwekkende vaart en spiraalt in gedurfde vol- Dlané naar om laan. zóó dicht boven onze hoofden, dat we verschrikt in d© hangars snellen, 't Is maar een aar digheidje. Legagneux gaat kunsten- maken, net als een waaghalzerige jongen op z'n fiets. Met de laatste winding van z'n glijvlucht is hij al weer weggeschoten en vaart opnieuw aan, niet uitgeschakelden motor. We loopen al toe, om bij 't landen te zijn maar een lach klinkt tusschen de vleu gels uit en niet daverenden motor- slag, wiekt hij weer omhoog, en schroeflijnt als een omhoog tierelie rende leen wrik weer 't luchtruim in. Dan auelt hij weer ter aarde, kruipt met z'n machine op eeu paar meter hoogte over de meoscheninexngUj, klimt over de vlaggestokken, rijdt over de tribunes eu Klimt, vlak over onze hoofden op nog geen meter af stand over de hangars. Eindelijk poeft hij met steile vaart midden in 't veld en met een sprong is hij op den bega- nen grond, waar hij z'n nog uilgela- ten-vroolnkheid op de maat van de Marseillaise uitdunst. En als een da me uit 't publiek hem een ruiker bloo men aanbiedt, geeft hij haar lerniweg een kus. Een ridder zonder vrees of blaam LUCHTVAART. HET LUCHTSCHIP PARSEVAL V TE AMSTERDAM. Na de (helaas onderbroken) reis van de Porseval VI naar Amsterdam heeft de actieve directie van De Echo haar groote plan: „Het eerste be stuurbare luchtschip boven Neder- landschen bodem" volstrekt niet la ten varen. Integendeel, men knoopte dadelijk onderhandelingen aan met de Duitsche maatschappij die de Par se vals in de vaart brengt, om een tweede schip den overtocht te doen maken. Diitinaal zou die niet meer met eigen kracht plaats hebben, maar op ee'n meer secure manier: per trein. Pa'rseval nummer vijf werd netjes verpakt, en naar Amsterdam ge transporteerd waar het luchtschip Zaterdag arriveerde. Het werd ver voerd naar R. A. P.'s terrein op Oud- Roosenburch, hetzelfde waa'r onlangs de beroemde (tevens beruchte) Hol landEngeland-match plaats vond. Van liet aanvankelijk gereed ge maakte terrein aan den Amstel moes ten de ondernemers door verschillen de omstandigheden afzien. Toevallig viel nu de luchtschip demonstratie samen met de dito van aeroplanes. Veelzijdige luchtvaart dus te AmsterdamI De zwaarder-dan- luchttoestellen gingen het eerst om hoog. Maar Dinsdag zou de logge, omvangrijke collega der lichte aero planes: de representant van het lich- ter-dan-lucht-systeem, z'n capacitei ten ook eens toonen. De gewone ballon, de peervormige, die „trekschuit van de lucht", zooals 't ding tegenwoordig wel eens wordt betiteld, heeft een bekend gebnek. De aeroplanes lijden er ook al onder, en de luchtschepen laboreeren er al even hard aan. Ze houden zich niet aan hun tijd! Op het programma staat b.v. drie uur als tijd vah op stijgen... dan wordt 't zoo ongeveer vijf, of zee. Vooral een ballon is er sterk in. Hij laat zich allervervelendst langzaam vullen, zwelt traag op, vindt don ten slotte den wind nog te hard of te onregelmatig, rukt aan zijn touwen en wil toch liever niet omhoog, blijkens de vele ballast die hem ontnomen moet worden voor hij tot stijging overgaat... enfin, *t ding heeft een reeks vieren en vijven, die den toeschouwer van zijn geduld en de warmte van zijn middagmaal be- Het ging met de Parseval V ook al niet van een leien dakje, 's Morgens vroeg zou het luchtschip al gevuld worden. Maa'r toen was het weer zoo ongunstig, dat de zaak uitgesteld moest worden. Om half twaalf begön de vulling toch, want het begon er wat beter uit te zien. Het omvangrijke, ongeveer 50 M. lange hulsel van den ballon (die klei ner is dan de Parseval VI) werd uit gelegd op het stuk grasveld tusschen R. A, P.'s nieuwe clubgebouwtje en de beruchte, gedeeltelijk ingestorte tribune (het lieele gevaarte staat er nog altijd, in verband met het justi tieel onderzoek). Hauptmann Dinglinger, de Duit sche balloncommaudant, was tegen woordig bij het vullen van het groo te ballonllchaam. Dan was er een detachement van 50 man van het korps genietroepen uit Utrecht, met drie onderofficieren en onder bevel van den len luitenant E. T. Htssink. Die assisteerden bij het vullen. Dat ging aanvankelijk Vrij vlug in z'n werk. Er weiden metalen buizen vah een paar mete'r lang, gevuld met water stofgas, voor gebruikt. Die koppelde men op een dwarsbuis, en deze weór op een wijde buis van ballonstof, waardoor het gas, een zonderling brullend geluid veroorzakend in z'n snollen tocht door de geleiding, naar het inwendige van den ballon ging. Maar na eenigen tijd bleek de wer king met saamgekoppelde buizen niet vlot te gaan; de gasloevoer was niet in orde en men moest er toe over- gaa'u één voor één de „Flasclien" (zooals do Dultschers ze noemden) aan de vullingsbuis te verbinden. Natuurlijk vertraagde dit de raak erg, en pas na uren wdrkens begon de Parseval V ©enigszins z'n vorm aan te nemen. Te vier uur 's mid dags (er wareh toen een paar hoo- Zooeven ontvangen de nieuwste Thans voorhanden een groote keuze Serre-Ameublementen in alle kleuren van f 25.50 af, bestaande uit 2 fauteuils, 2 stoelen, 1 tafel en 2 voetenbankjes. Zeer solide en gemakkelijk zittende Serrestoelen, in crème, rood en groen A f 3,50. Amerikaansche Kamerschuiers, Eiken houten Porte-Manteaux In 15 diverse soorten. Opnieuw ontvangen de Het lievelingsvoertuig voor kinderen. Elegante en solide Tennisrakets f 3,75, 5.5,40, 6,25, 7,25, 10,75 en hooger. Tennisballen van 40 ct. af Tennisnetten, Tennisfoudraals en Persen van f 1,25 af. Tuinparasols en Tenttuinstoelen, Tochtschermen, op rolbaar, voor tuin, balkon en serre, Croquetspelen, enz. Voor het Reis-seizoen enorme keuze Tasaclii Groote Houtstraat 51. Telefoon 869. dord toeschouwers) verhief de kolos zich in z'n volle boogte. 't Leek wel een korte, dikke reuzen- sigaar, maar zonder punt, want 't eene uiteinde van den grooten gelen romp was nog niet door 't gas be reikt. Wachten! 't Publiek wachtie met al liet geduld, dat men door bel bij wonen van luchtvaartdemonstraties onwillekeurig verkrijgt, en dat bij ieder gebeurtenis op dat gebied weer uitstekend te pas komt. "t Schip had zijn tweeduizend kubieke meters nog altijd niet binnen! T Kwam in z'n ge- heelen, zij het dan nog wat slappen vorm, maar de voorraad bleek hog niet toereikend. Aan den hor zon ver toonde zich toen een eendekkeir, klein rank luchtvaartuigje, hoog in de wol ken, snel voortschietend, was de kleine subtiele monoplane als ee'n uitdaging voor z'n kolossalen collega- luchtveroveraar. „Kom en evenaar mijl" De groote vond 't zeker nog tijd genoeg, was nog maar steeds te slap, en z'n groote, gele, luie body bleef waar hij was: beneden. Tenslotte zou 't er dan toch vah komen. De gon del, een metalen gevaarte van een meter of zes lang, 'ruim één meter hoog en zoo wat even breed, werd naar den ballon toegesleept. Even werd de motor aangezet; die draaide uitstekend, en veroorzaakte in z'n omgeving een luchtverplaatsing, die 't publiek op veiligen afstand hield en een wat langharigen hond al z'n haren te berge deed rijzen. Zou 't nog gebeuren, kwam dr nog 'n opstijging? Ieder hoopte 't maar de teleurstelling was groot, toen 't niet kon. Bal Ion kapitein Dinglinger was nog niet tevreden over de vulling. Meer gas moest er zijn, méér. De voorraad was niet toereikend meer; er moesteh dan nog nieuw gevulde buizen uit de stad komen, en dat zou te laat worden. Dus: afzwaaien. De lieer Schabeek, de directeur van het Dagblud „De Echo", deelde even aan 't publiek mede dat de eerste opstijging nu Woensdagmorgen zou plaats vinden. Dat nieuwe uitstel moet ook voor den ijverigau organisator een groote de ceptie zijn geweest, evenals voor 't publiek, dat nu na lang wachten on- verrichterzake huiswaarts moest gaan evenals de persmenschen, die potlood en reporterboekje opborgen en verdwenen. Woensdagl Dan zal de Parseval re vanche nemen, dan zal hij z'n toch ten beginnen en Hauptmann Dinglin ger met ballonmeestér Moses en chauffeur Hans zullen, mitsgaders eventueel© passagiers, de 'reis naar hooger regionen aanvaarden... Bij de luchtschipper ij moet Je nu eenmaal wat geduld bezitten. WIJNMALEN GEVALLEN. De ,,N. Ct." verneemt, dat te 's-Gra- vonliage een telegram uit Parijs is ontvangen van Wijnmalen, waarin hij mededeelt gevallen te zijn en lich telijk gewond aan hoofd en boenen. Terwijl Wijnmalen zijn telegram ver zond, werden zijn wonden gehecht. Hij hoopt in 8 dagen weer ere heel hersteld te zijn. Wijnmalen was te Buc bezig met het beproeven van een tweedekker van 100 paaiden kracht. De oorzaak van liet ongeval is nog niet bekend. De schade aan de machine is niet aanzienlijk. Hot is te hopen, dat Wijnmalen spoedig weer op de been zal wezen. Hel plan toch bestaat, dat hij de volgende week te Biussel in het hu welijk zal treden. Mogen don de ge volgen van het ongeval geheel zijn vergeten 1 NOG EEN VLIEGER GEVALLEN. De luitenant Roser van het regi ment veldartillerie te Saarburg, die onlangs het examen als vliegenier 1 leeft afgelegd, is, boven Habsheim vliegend, van een hoogte van 60 me ter naar beneden gevallen. De toe stand van den luitenant is hopeloos zijn toestel is verbrijzeld. Kleine Houtstraat 17-19, Haarlem. Ontvangen de nieuwe Wandtegels-Aquarellen - Schemerlampen Haardschermen - Zullen - Theetafels Lnxe Tafeltjes en Bloemvazen. Ruime keuze EETSERVIEZEN, THEE- en ONTBIJT SERVIEZEN, THEE- eu SCHENKBLADEN,JAPANSGH, TEGEL met NIKKEL en HOUT. GROOTE VOORRAAD WASCHSTELLEN. WATERSTELLEH, GLAZEN- en GEBAKSTELLEH. Nieuwe PETROLEUM-HANGLAMPEN met prima branders. STEMMEN. REPAREEREN. Verhuren van Duitsche Piano's van f 4. af per maand. Magazijn: Jansstraat 51. Reparatie-Inrichting: Lange Margarethastraat 16. Brieven franco motto I „SOLIDE", Bur. van dit blad. ALLEENYERKOüP voor Haarlem en Omstreken: TELEFOON 428. De Stoomdrukkerij „Lourens Coster" levert alle soorten Drukwerk.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7