NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. KONINGIN HËLENA 28e Jaargang. No. 8549 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 MEI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE maanden: I; Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem V 1,20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abon»ement aanzienlijk rabat. gemeente) J-^ jWSxam, I Sv Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.ffi IBfm 50 Cts. voor 3 plaatsingln a contant. 6 v P g, Afzonderlijke nummers0.02 H V iflk \M iit-tfkJ V m n j a j A x- z -n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37J/2 Xj Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Marokko blijft belangstelling trek ken. Geen wonder, de moeilijkheden in het Moorenland zijn vervormd tot Europeesche quaesties De Temps" beweert in staat te zijn tets naders mee te deelen over de verdere en het optreden der Franaehe troe pen. De hulptroepen, die op Fez zullen aanrukken, omvatten de har ka uit Sjawia, den goem, onder aanvoering van majoor Simon, en de Franschc vliegende colonne onder overste Bru- lard. Indien hot land rustig is, en men reeds na de eerste marschen weet, dat Fez zonder strijd bereikt kan wouden, dan zal de patrouille van Brulard niet naai- de hoofdstad gaan, maar er zich uitsluitend toe bepalen de Marokkaansche troepen te steunen. Voor het geval, dat er niet gevochten wordt, zal de vliegen de colonne halt maken op het kruis punt van de groote wegen Fez—Ke- nitra FezMekines FezTandzjcr, dat is niet ver van Nsaleh-el-Ocdein. Van daar zullen de goem en de harka alleen doormarcheeren naar Fez met de noodige hulpmiddelen. Komen ze er goed aan, dan zouden ze dadelijk gebruikt kunnen worden ten bate van de omgeving der stad, terwijl de Franschc colonne dan op Mekines aan zou kunnen rukken en de Zaérs tuchtigen, omdat ze een Fransche patrouille overvallen hebben. Doet zich evenwel hier of daar gevaar voor, dan zou de regeering generaal Moinier voorschrijven, slechts op het direct noodzakelijke acht te geven en vooreerst te trachten Fez met alle ter beschikking zijnde krachten te berei ken. Als de F.ranschen zich nu maar aan dit plan houden, dan is het gevaar voor verwikkelingen niet groot, im mers deze plannen behelzen geen veroveringspolitiek. Alleen als die komen, dan gaat Duitschland zich met de zaak be moeien. Uit DE BEDREIGDE STAD FEZ komt d.d. 28 April een gunstig be richt, luidend Alles is nu kalmde oproerige stammen gaan naai- huis de landwegen zijn weer open, de Europeanen behoeven met uit Fez weg de Berbers hebben Mekines ont ruimd en een afvaardiging naar Fez gezonden, om den Sultan vergiffenis te vragen en hem hun onderwerping aan te bieden. Zij ontkennen, dat zij Moelai Zin tot sultan hebben uitge roepen. De Garb-stammen hebben zich voor Moelai Hafid verklaard. Als dit alles waai- is, kan de Fran sche expeditie wel weeu- naai- huis gaan. Als.... dit is een veelzeggende voorwaarde 1 De uitingen der EngelscJie regee ring, over EEN HERVORMD HOOGERHUIS, hebben meer bcteekenis dan men deukt, zoo schrijft de „Times Op liet oogenblik weet de regeermg niet, welke bijzonderheden het her vormingsvoorstel van Lord Lunsdow- ne bevat. Dat is geheim gehouden Intusschen iieeft Lord Lansdowne (in zijn redevoering in het Hooger huis op 30 Maart) verklaard, dat de grondslagen van het voorstel der op positie tot hervorming van liet Hoo gerhuis \un dien aard zijn, dat in liet hervormde Hoogerhuis de politieke partijen meer met elkaar in even wicht zullen zijn dnn in het tegen woordige. Wanneer het oppositie- voorstel. volgens liberale opvattingen, werkelijk dit voordeel heeft, is een machtige groep in het ministerie er voor, op voorwaarde, dat de veto-wet eerst wordt aangenomen en dus op het hervormde Hoogerhuis wordt toe gepast. Dat wil dus zeggen, dat de regeering toe zou stemmen in een hervormd Hoogerhuis, zooals de op positie het voorstelt, mits de partijen er op rechtvaardiger wijze zijn verte genwoordigd en dat zijn bevoegdhe den zijn beperkt door de vetowet. Deze opvatting van de regeering is weergegeven in de redevoering, die Churchill dezer dagen in het Lager huis heeft gehouden. Hij zei toen ,,Of de hervorming van het Hooger huis in nabije of veraf-gelegen toe komst ligt, kan niemand zeggen, maar hoe deze toekomst ook zij, deze bepaling (de tweede van de vetowet) moet eerst kracht van wet hebben Deze verklaring werd door de op positie met. gelach begToet, omdat zij er besluiteloosheid van de regeering ln zag. De beteekenis van Churcliill's verklaring was evenwel, dat hervor ming van het Hoogerhuis spoedig te verwachten zou zijn, wanneer de re geering Lord Lansdowne's ontwerp zou aanvaarden op voorwaarde, dat de bepalingen van de vetowet op het hervormde Hoogerhuis van toepas sing zouden zijn. Deze hervorming zou zich echter nog lang laten wach ten, wanneer de regeering haar Zelf ter hand nam. Na deze onthulling van het Engel- sche blad is er natuurlijk groote nieuwsgierigheid naar den inhoud van Lord Lansdowue's voorstellen. De strijd wordt dan wel eigenaar dig. De Loads willen juist de hervor mingsvoorstellen aannemen om daar door de veto-wet overbodig te ma ken,'maar de ministers zeggen juist eerst de veto-wet aannemen en dan kunnen we eens over de hervor mingsplannen spreken. De Lords komen nu weer in een moeilijke positie Misschien denkt Lord Lansdowne of een zijner adellij ke collega's nog wel een ander mid del uit, om aan een besliste stemming over de veto-wet (het eigeu doodvon nis te ontkomen. 01 dit zal gelukken In Engeland is wel belangstelling voor dezen pohtieken strijd, maar nu is er toch meer aandacht voor de NIEUWE NATIONALE VERZEKE RINGSWETTEN VOOR ENGELAND. Lloyd George, de minister van fi nanciën, is gisteren, na een langdu rige ziekte, in het Lagerhuis teang- gekeerd, om een nationale verzeke ringswet, in te dienen. Deze wet voor ziet in verzekering tegen verlies van gezondheid, voorkoming daarvan, ge uezing van ziekte en verzekering te gen werklooslieid. De minister verklaarde, dat zijn ontwerp in twee deelen verdeeld zal zijn, het eerste gedeelte loopt over ziekteverzekering, het tweede over w erkloosheid verzekert ng. Het ontwerp-ziekteverzekering zal eer in tweeen verdeeld zijn, te we ten gedwongen en vrijwillige verzeke ring. De gedwongen verzekering ver plicht hen, die minder dan 1920 gul den 's jaars verdienen, een gedeelte van hun weekloon af te staan. Werk gever en staat zullen eveneens bijdra gen. Ondier de personen, die niet ou der deze bepalingen vollen, behooren onderwijzers en het personeel van leger en vloot. Voor hen zullen oven- wel afzonderlijke bepalingen worden gemaakt. Van het weekloon van mannen zal 20 centen, van dat van vrouwen 15 centen worden ingehou den. De leeftijd, waarop men tot bijdra gen iii de verzekering is verplicht, loopt van 16 tot 50 jaar. De werkge vers dragen per arbeider 15 centen in de week bij', de staat 10 centen. In het geheel vallen 14.700.000 mannen, vrouwen en jongelieden onder deze wet. Teneinde plaatselijke autoriteiten en ziekenhuizen bij te staan in de be strijding van tuberculose, schenkt de staat, een kapitaal van 11 1/2 millioen pond sterling voor het bouwen van sanatoria De uitkeering in geval van ziekte zal voor mannen 6 gulden in de week gedurende de drie eerste maanden en drie gulden daarna bedragen. Do werkloosheidverzekering zal ver plicht zijn, maar voorloopig slechts toegepast worden in het machine vak en in de bouwvakken. Wanneer de beide stelsels op 1 Mei 1912 worden ingevoerd, zullen zij 24.500.000 pond sterling kosten, waar van de staat 2.500.000 zal bijdragen. Lloyd George heeft 2,1/2 uur gespro ken om de wetten toe te lichten. De wet is met algemeene stemmen in eerste lezing aangenomen. De instemming in het Lagerhuis bleek algemeen te zijn. In België is in de politiek veel te doen over DE SCHOOLWET. Nu verzekert een gerucht, dat ko ning Albert het voornemen zou koes teren een einde te maken aan de agi tatie, in den lande gewekt door hot schoohvetontwerp, door by minister Schollaert er op aan te dringen, de behandeling van het ontwerp uit te stollen tot na de verkiezingen van 1912. Iu de Moulenegrijnsclie Kamer werd een interpellatie gehouden over DEN OPSTAND IN ALBANIè. De minister-president, vertelde „Montenegro heeft slechts zijn men- schelijken plicht vervuld tegenover de uit ALbanië gekomen vluchtelin gen. Het vervulde tevens zijn inter nationale plichten jegens Turkije, daar het strikte neutraliteit waar nam, wat aan de Porie zoowel aJs aan de mogendheden bekend is. Met het oog op de godsdienstige en zeer nauwe familie-betrekkingen tusschen de Albaniers en de inwoners van eeni- ge katholieke plaatsen in Montene gro, was het onmogelijk de veelal des nachts, in alle heimelijkheid plaats hebbende overschrijding der grenzen te beletten. Trouwens slechts een honderdtal personen hebben dat ge daan. Die personen zullen als deser teurs worden gestraft. Montenegro heeft alle reden zich to beklagen over de invusie van fami- lieèn uit de in brand gestoken Alba- neesche dorpen, en over de schade die het ondervindt van den opstand, waardoor de biimenlandsche ontwik keling van Montenegro wordt belem merd. Montenegro heeft dertig jaren lang vriendsclmppelijke betrekkingen onderhouden met Turkije, en zal de strikte neutraliteit handhaven, om die vriendschappelijke betrekkingen te behouden. Het hoopt, dat de lei dende personen in Turkijo door de zelfde gevoelens bezield zijn." DE REVOLUTIE IN MEXICO. Blijkens een telegram uit Preside (Texas) zijn Woensdag in een gevecht bij El Gabo 50 man regeeringstroepen gedood. De opstandelingen zijn ver slagen na een gevecht, dat zes uur heeft geduurd. Hun verliezen zijn on bekend. Officieel is medegedeeld, dat alle telgrafische gemeenschap met de sta ten Sinaloa, Sonora en Guerrero ver broken is. In den staat Morelos zijn nog slechts twee steden telegrafisch te bereiken. 't Wordt er dus de toestand wel in Mexico 1 Stadsnieuws NEDERL. VEREEN. TOT AFSCH. VAN ALCOII. DRANKEN In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende Dranken, werd het Bestuursvoorstel tot aansluiting bij de vereeniging „Consultatie-Bu reau voor Drankzuchtigen te Haar lem" met algemeene stemmen aan genomen, eveneens werd besloten lid te worden van bet Internationale Congres tegen het Alcoholisme. Tot Commissarasse van de nieuw opgerichte ohderafd. de tooneelver- eeniging, werd benoemd mevrouw Schmidt. In de vacature van voorzitter, ont staan door het bedanken van den heer Cramer, werd gekozen de heer Reinalda Jr., terwijl tot leden van 't bestuur werden verkozen de hoeren Groenendaal en Bu'rhman, welker functies later zullen worden ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bnvo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 9 Mei 1911, des namiddags van 1 tot 2 uur. door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Choral-Andante, J. G. Bastiaans. 3. Concertfantasie, W. Rudnick. 4. Inleiding en Variation, A. Hesse. 5. Duet uit Stabat Mater, Rossini. Spoorboekje De heer A. Kuvper zendt ons toe een zomerdienst 1911 van het Haarl. B C. spoorboekje, dat zich in zoo groot succes heeft mogen verheugen. In deze uitgave is het boekje weder met enkele plaatsen aangevuld, zoo dat de bruikbaarheid zeker nog toege nomen is. Het boekje is ook bijzonder gemakkelijk voor houders van kilome terboekjes, omdat de reisprijzen en de vermelding der K. M.-afstanden "bij iedere plaats zijn aangegeven. Aan do typografische uitvoering is weer de meeste zor<- besteed en 'n vroolijk-gocl omslag houdt do blaadjes bijeen. Een practisch werkje, dat ook nu wel weer zijn weg zal vinden. PENSIOEN-QUAESTIE. Voor den Ruad van State werd be handeld een pensioen-reclame van den gepensioimeeiden kanonnier H. van Tliienen, te Haarlem. Deze weid door belanghebbende zelf toegelicht. Hem was een klein pensioen toege kend en nu vroeg hij verhooging daarvan. Nadat hij de billijkheid van zijn verzoek had trachten aan to toonen en een beroep had gedaan op de welwillendheid van de leden van den Raad van State bij het beoordee- van zijn zaak, werd hem beduid, diat het hier niet gold het verkenen van welwillendheid, maar de toepas sing van de wet, hetgeen den belang hebbende vervolgeus weer aanleiding gaf aan te voeren, dat z. i. de wet niet altijd recht en billijk is. G e v. Voorwerpen. Terug ie bekomen bij II. Mulder. Saenredanistraat 52, een armband. Bureau van politie, een bal en een huissleutel, N. Scharren, Anisterdomsclie Vaart 61. eeu hoepel. Van Zon. President Steynstraat 28, een schoolboek. J. H. Cassee, Nassaulaan 34 rood, een hoedenpen. J. de Vries, Sinedeslraet 41, een paar manchetten. C. J. Kroese. Oranjestraat 71. een herdershond. G. Boeree, Hazepaterslaan 20. een ceintuur. Bureau van politie, een bal. B. IJzerdraat, Duvenvoordestraat 4. eon porlemonnaie met geld. E. van Eijk, Tettorodestraat 92, een bankbiljet van ƒ10. BESMETTEL]JKE ZIEKTEN. In dc week van 26 April tot en met 2 Mei kwamen ter kennis van den Central en Gezondheidsraad 5 geval len van diphtheritis te Haarlem, 1 ge val van diphtheritis te Haarlemmer meer, 1 geval van diphtheritis te Sloten, gevallen van diphtheritis en I geval van roodvonk te Velsen. Vergunning Drankwet, B. en YV. van Haarlem brengen over eenkomstig art. 12 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C van Beuse- kom, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank m hot klem voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan de Frankestraat no. 39. EINDEXAMEN BURGERAVOND SCHOOL, CURSUS 1910—1911. Geslaagd A. Bijland, J. Cobelens, J. v. Es, II. de Lugl, D. Pokionnans, H. W. v. Riet, J. Rol, J. J. Schneiders, K. Siegerist, M. v. Waard, K. v. d. Borg, G. II Boskamp, J R. C. Braaij, J. M. J. v. d. Laarschot, W. C. Meijer, II Pasman, G Waalewijn, W. H. X. Neelissen, J. M. C. Braakenburg, K. B. Cramer, W. Dijkstra, N. Groot, B. W. Kors, W. J. Oudolf, H J. Piele- prat, C. E. A. v. Schoonhoven, J. Vring, W. A. de Zanger, T. H. M. Kooijman, N. Otter, J. P. Nieuwstad, Vervolgcursussen. Geslaagd H. Scheen, A. H. Pusch, F. J. de Kek, A. N. Erkelens. Tb. Hoogestein, P H. J. Ziek Met diploma vervolgcursus hebben de school verlaten G. Baars, II. J. Poelen jee, J. H. Tros, VV. F. Pardoen, A. v. d. Heiden, J. Koning, H. O. Mei j ling, N. P. Spic- rings, G. Visarius. Rubriek voor Vragen Geabonneeraen hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Itedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet TOlledig naam en ■woonplaats vnn den inzender vermelden vrordt geen nandacht eoschonken. VRAAG. Heeft eene dienstbode recht op nieuwjaarsgift, wanneer zij met Februari haar dienst opzegt te gen 1 Mei ANTWOORD. Door het aanne men der gift had zij zich naar plaat selijk gebruik stilzw ijgend verbonden Onze Lachhoek LANGS EEN OMWEG. Iemand komt met een nieuwen hoed een hoedenwinkel uit. Een ander komt hem tegemoet- Heb je dien hoed contant be taald ...1 ...I Neen 1 Neen. Nou, dan zit je tot over je oorea in de schuld,wunt hij is je veel te wijd. De oude boer stond over het hek van zijn wei geleund en snoof pein zend de stofwolken op, die de voor bij-snorrende auto's deden opdwar relen. Hm 1 zei hij, t maggen dure wagens zijn van die heeren, maar dan kan ik me toch niet ver klaren, waarom ze zulke slechte siga ren rooken. om tegen 1 Mei niet op te zeggen, en kan dus ook geacht worden er stil zwijgend in te hebben toegestemd, om de bedoelde nieuwjaarsgift terug te geven. VRAAG. Mijn zusier is op een fabriek en heeft nu ineens gedaan gekregen. Mijnbeer zegt, dat de fa briek stil staat. Heeft zij nu geen recht op haar weekloon V ANTWOORD. In 't algemeen moet er een opzegging geschieden. Misschien is er een fubrieks-regle- ment, dat die opzegging regelt, an ders is de termijn een week, tenzij de patroon niet lieeft kunnen laten werken, door omstandigheden, van zijn wil onafhankelijk. U moet dat eens goed onderzoeken. VRAAG. Wanneer de persoon, bij wie» ik en pension bon, failliet verklaard wordt, loopt mijn inboedel dan ook gevaar? ANTWOORD. Neen, op uwe ver klaring, dat de goederen u toebehoo- ren, zul de curator ze niet in het fail lissement. begrepen achten. VRAAG. Ik bewoon een boven huis A 3 per week. Voor de huurwaar de ben ik in het personeel aangesla gen voor 7.20. Is dat bedrag met te hoog ANTWOORD. Ja, dat zou naai* onze meening ƒ5.20 moeten zijn. De huurwaarde is dan zeker hooger ge acht. Uit de Omstreken BLOEMEN DAAL, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag te twee- uur ver gaderde de Gemeenteraad, onder voorzitterschap van den heer Jhr. Bas Backer, burgemeester. Afwezig de heeren Malofijt, C. Roo- zen en C- van Tienhoven, allen met kennisgeving. De vergadering is voornamelijk be legd ter behandeling van een spoed- eiscliende zaak de benoeming van stembureau voor de verkiezing leden der Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt. Na goedkeuring der notulen stelt de VOORZITTER punt 1 (ingezonden stukken) aan de orde. Een aantal ouders van kinderen to Vogelenzang hebben verzocht om maatregelen te nemen, dat den kin deren onderwijs in het Fransch kan worden gegeven. FEUlLLE'iON door o r i c e G e r 44) - Wat schoeit er toch aan, Lucie vroeg Hare Majesteit met iets strengs in haar toon van spreken. Mij dunkt, op dit uur van don avond kan 't uit zicht uit dat venster niet zoo bijzon der interessant zijn. Bovendien vind ik, dat je wel eens naar mij toe kon komen en eerst tot mij spreken, zelfs al was dit uitzicht nog zoo bekoorlijk, daar je mii den gcheelen dag niet ge zien hebt en twee dagen daarvoor hoogstens vijf minuten lang. Nog altijd lnui de Koningin een ge waarwording alsof er een onderwerp van gesprek was, dat zij niet had kunnen behandelen bij gebrek aan een toehoorster. Nu scheen die toehoor ster heelemaal niet verlangend om te luisteren. Noch door een gebaar, noch door een woord antwoordde Lucie op de op merkingen van haar nicht. Zij bleef precies in dezelfde houding staan met haar rechter hand aan het gordijn, en de schaatsen in haar linker, alsof zij plotseling in steen was veranderd. Stilte is het indrukwekkendste wat er is. In een eenzaamheid, waarvoor menech noch dier geschapen is, w ordt dc reiziger niet het meest getroffen dcor de grootheid en schoonheid, om hem heen, maar door de afwezigheid van geluiden. Niets is zoo welspre kend, zoo electriseerend al6 zwijgen in een onderhoud van mensch tot menscli. Bij vrouwen is do invloed we gens het zeldzame nog grooter. De Koningin begon zich vaag be wust te worden, dat er iets bijzouders gebeurd was, of op het punt stond om te gebeuren, omdat de Gravin zweeg. Zij kwam nazierbij en gaf haar nicht. ee.ii tikje op den schouder. Nog steeds bewoog Lucie zich niet. Wat is er toch, Lucie? Waarom zeg jo niets De Koningin trok liet gelaat van liaar nichtje naar zich toe en bemerk te tot haar groote verbazing, dat or tw ee groote tranen op haar perzikach tige wangen lagen. Helena was ton zeerste -■ troffen en verbaasd. Tra nen en de kleine Gravin, die altijd vroolijk, opgewekt en levendig was, schenen onmogelijk samen te kunnen gaan. Sommige menschen schijnen door de natuur ongeschikt te zijn ge maakt v oor hot verdriet en de moei lijkheden des levens. De Gravin was een dier menschen, want haar opge wektheid w as zonder ophouden, haar geestigJiflU1 bewaarde haar voor ver veling. De Koningin nam hu ar in de armen en op den schouder van haar vriendin snikte de Gravin, alsof haar het hart zou breken. Lucie dacht geen oogen blik aan de japon der Koningin en Hare Majesteit trok zich er niets van aan, dat zij bedorven werd. Het was een bewijs van volkomen opgaan in haar gevoel aan den éenen kant en van hartelijke genegenheid aan den anderen. Helena probeerde niet tot het meisje te spieken. Als een ver standige vrouw, zweeg zij, want zij was overtuigd van het feit, dat deze uitbarsting eerst zijn beloop moest hebben gehad. Toe» zij begon to be daren, bracht de Koningin haar met zachten dwang naar den haard, waar zij ging zitten, terwijl Lucie op den grond ging liggen mot haai- hoofd op de schoot van Helena Ik ben een gans 1 zei Lucie, ter wijl zij met een heftigeii veeg van haar zakdoek de tranen deed verdwij nen, een groote gans I Ik weet niet, hoe ik zoo kwam. Misschien zul je straks wel ln staat zijn mij alles te vartellen, zei Hare Majesteit vriendelijk. Zij greep een fleschje eau de colog- dat ou de tafel naast haar stond aprenkt van het voorhoofd dar Gravin. Toen nam zij haar de schaatsen uit de niet weerstrevende hand en legde ze op don vloer. Je hebt toch geen ongenoegen met Lady Musgrove gehad vroeg de Ko ningin met een poging, om een oplos sing te vinden voor liet geheim. Lady Musgrove 1 riep de Gravin uit. Lady Musgrove 1 BarbaraIk was haar geheele bestaan vergeten. Ik heb baar zelfs niet eens goeden dag gezegd 1 Dat maakt het des te erger, zei de Koningin streng, nog steeds haar eenmaal opgevatte idéé velgend. Daar mee heb je het des te erger gemaakt, eerst met haar twisten en dan niet eens vaarwel zeggen dat zal aanlei ding geven tot een openlijke breuk. Wat hebben jelui dan toch gehad? Ik houd niet van dat noodelooze twisten. Lady Mjj&grove I Barbara I Och, ik was haar geheele bestaan verge ten, totdat jij haar naam noemde 1 bracht liet jonge meisje hier tegen in. ik raakte van haai- af en heb heele maal niet meer aan haar gedacht. Maar je bent toch vanmiddag met haar uitgegaan, niet waai- vroeg de Koningin, die er niets van begreep. O, ja, ik ging met haar uit, stem de de Gravin toe. terwijl zij de Ko ningin met groote peinzende oogen aankeek. Nu. en Ik had haar ln langen tijd niet. meer gezien in éen of twee uur of misschien in een half uur. Ik weet het niet precies. Dat schijnt zoo. Je bent heel vaag. Dus Je hadt ongenoegen met haar en toen liet zij je alleen. Maar ik heb heelemaal niet met haar getwist. Zij was heel lief voor mij hierop volgde een zucht, nog een overblijfsel van de pas vergoten tranen ik heb haar niet verlaten ten minste, ik geloof het niet ik meen, dat zij wegeing. De Koningin stak haar hand uit naai- een borduurwerkje. Dat was een sprakeloos protest, dat Lucie volko men begreep- Helena verspilde nooit een woord als zij het met een gebaar af kon. Laat dat nu I riep Lucie uit, ter wijl zij als een pruilend kind het werk wegduwde. Luister nu naar mij, zei ze pathetisch, of ik begin weer to schreien en nu weet ik niet, waarom ik schreide. Hare Majesteit legde haar werk neer, maar blijkbaar onder protest. De bedreiging was voldoende Ik heb naar je geluisterd, maar kan er geen touw aan vastknoopen. Ik denk, dat de waarheid is. dat je wat te veel van je krachten hebt gevergd, Lucie. Je zoudt verstandiger doen met wat soep te eten, of een glas wijn te drinken met een beschuit en dan wat te gaan liggen. Och kom, ik zon geen minuut lang rast' kunnen blijven I protes teerde de Gravin. Neen. ik moet het ie vertellen maar ik weet niet, hoe 3 beginnen. Dat schijnt aoo, zei de Koningin. Ik ben bang, dat je ontstemd zult zijn. Waarschijnlijk. Dat ben ik dik wijls maar ik heb nooit ondervon den. dat je er veel mee bereikt, ant woordde d- Koningin, die begon te denken, dat het niets was dan een storm in een glas water. O. je weet niet, hoe ik er onder lijd als je werkelijk boos op mij bent, zei nu bet jonge Gravinnetje. Ja, ja. zei de K zin, je kunt altijd zoo bewonderenswaardig je ge voelens verbergen. - Praat nu zoo nietIk kan je niet uitstaan, als je zoo sarcastisch ben. En de Gravin duwde de hand der Koningin weg als een soort van pro test. Bovendien, was liet mijn schuld met. Ik had er niets mee ie maken hot kwam alles door... Lady Musgrove, Ja; was de oorzaak. Je moet dan weten, dat zij ons verlietten minste, dat geloof ik wel, zei de Gravin, met het air van iemand, die in een moeilijk geval naar de waar heid zoekt. Jo was zooeven niet volkomen zeker of jij het niet zelf was, die haar verliet, zei nu de Koningin. En dan, wie zijn die „ons"? Je spreekt van „zij verliet ons". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5