Op voorstel von B en W. wordt dit ft (Ires gesteld in handen van dc spoed- comnussie om advies. Gunstig wordt l>eschikt op eon request van J. F. Rootlieb, die ver zoekt cun verlof tot verkoop van alco holhoudende dranken, andere dan sterke dranken, in het perceel Korte Klevcrlatui No. C, en ontheffing van bet bepaalde ten opzichte der hoogte van zijn locaJiteit (3.25 M.). Een schrijven van den heer Hoek stra, meldend, dat hij zijn benoeming tot hoofd dor openbare lagere school aanneemt, en met 1 Juli a.s. in func tie zal treden, wordt voor kennisge ving aangenomen. Gunstig wordt beschikt op een drie tal verzoeken om ontheffing van het bepaalde in de bouwverordening. Do heer J. P. M. Sterck, te Heem stede, verzoekt ontlieffing van het be paalde in art 10 bis sub b dei- bouw verordening. Hij is eigenaar von eon bouwterrein aan den Ruysdaelweg en Kweekduin, te Overveen, en wil daar een villa bouwen. Wanneer de voorgeschreven open ruimte aan één «Ijde niet geheel aan de bepalingen voldeed, dan zou hierdoor geen direct nadeel voor de aangrenzende percee- len kunnen ontstaan, zoodat hij ver zoekt daar een villa te mogen bou- l)e lieer C. M. L. Robbers, ge meente-architect, adviseert op een verzoek van rar. II. A. Harlogh, te Amsterdam, betreffende een afwij king in den nieuwen aanbouw aan villa Eikhorst. De architect heeft op grond van art 10 bis te kennen gege ven, het bouwplan niet ter goedkeu ring aan B. en W. te kunnen indie nen. Evenwel zou geen misstand in den aanbouw komen, terwijl adres sant op zijn terrein aan de te bouwen zijde nog 10 M. open ruimte over houdt. zoodat de architect adviseert het verzoek toe te staan. Een request van den heer J. H. Wildarvanek de Blécourt, notaris te Bloemendaal, optredend namens te la: ghebbende partijen. Eengen tijd geleden werd bij veiling een perceel (Zuidelijk deel van de kadastrale nrs. 4035 en 5660 gemeente Bloemendaal, 20 M. breed en 12.83 Are groot, ver kocht aan den beer Servellen, die liet later ondershands weer verkocht aan den lieer Ten Kate, ;e Amsterdam, die er een villa van 10 M. op wilde zetten, maar eerst door zijn make laar, den heer Overakker, te Bloe mendaal, ten gemeentehuize liet in- formeeren of daartegen geen be zwaar was. Aan een der zijden zou slechts 3.73 M. open ruimt© resten, maai- de gemeen te -architect deelde mede, dat dit geen bezwaar was wan neer de villa maai aan weerszijden 5 M. open ruimte had. Dit advies bleek evenwel nicl overeen te komen met het bepaalde in de bouwverorde ning. Daar nu de heer Ten Kate fei telijk er in geloopen is met den koop en de bouw ook weinig nadeel voor do belendende huizen zal meebren gen, verzocht requestrant onLiieffing van het bepaalde in het betreffende artikel der bouwverordening. Aan de orde is punt 3 Kohier schoolgeld 1ste kwartaal. Dit be draagt 839.11 eu wordt aldus vast gesteld. In het stembureau voor de verkie zing van leden der Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt worden be noemd de heeren A. J. de Waal Male- fijt, G. J. Roozen en A. F. Bijvoet, terwijl de heeren Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout en C. J. van Tienhoven als plaatsvervangers- benoemd wor den. (De verkiezing heeft plaats op a.s. Dinsdag; het stembureau houdt zitting van 8—2 uur). De. VOORZITTER stelt hierna voor. de beide overige punten der agenda (stofbestrijding der wegen en recla mes inzake belastingen) in besloten zitting te behandelen. De lieer BIJVOET vraagt nog, hoe het staat met de overneming van •huizen aan den Vogelenzangschen weg, in verband met de verbreeding. De VOORZITTER verzekert, dat te dezer zake spoed zal worden be tracht. In overweging zal worden genomen een opmerking van den heer VAN DER HULST, dat de deklaag van de Murgrietenlaan voor verbetering vat baar is. Na een openbare zitting van ruun ee.i kwartier gaat de Raad daarna over in besloten zitting. HAARLEMMERMEER. Da Minister van Waterstaat, n£r. Regout, bracht gister, met den admi nistrateur, hoofd det afdeeling spoorwegen, inr. dr. G. van der Meu- len en de directeuren der Hollamlsch- Llcctrische Spoorwegmaatscliappij 'n bezoek aan de in aanleg zijnde spoor- wegwerken in. de Haarlemmermeer. SCHOTEN'. VERGADERING VAN DEN GE MEEN TERAAD. De Gemeenteraad vergaderde Don derdagavond onder presidium van den burgemeester, den heer F. F. F. FithrhoD. Do publieke tribune is goed bezet aU de vergadering te halt acht wordt geopend. Van den Raad is alleen af wezig de heer Nelis. Nadat de notulen zijngoedgekeurd, komt aan de orde punt 1: Ingekomen stukken. üc heer N. R. A. Teeuwen gaat huizen bouwen op een destijds door h; ai gekoolit bouwterrein, aan de Zuidzijde van den lighal, waaraan oen weg van 15 M. grenst. Als daa'r een straat wordt aangelegd, wil hij dan de lielft der kosten bijdragen, en vooruit deponeeren. Later zullen de overige bestratingskoslen voor reke ning van andere bouwers komen. Het request wordt gesteld in handen dor comm'ssie van advies. Do Vrijzinnige Vereeniging te Scho ten verzoekt: lo. om intrekking van het Raads besluit waarbij is vastgesteld 6 loka len bij te bouwen aan school A. te Ond-Schoten. Beter kan men een nieuwe school in het stadsgedeelte bouwen; wijst zij op de ongezondheid en doelloosheid der Schakhut-gergracht, en etrzoek* demping daarvan; 8o. vraagt zij uitbreiding der poli tie met één man, en maakt nog eeni- ge opmerkingen op het politietoe zicht (b v. dat dit strenger kon zijn tegenover liet rijden zonder licht); 4o. is \erhcteriug der bestrating wenscholijk; dio is bv. slecht op de Paul Krugerkade. Op verzoek van den hoor 1IOOY zal dit request gedeeltelijk samen met voorstellen van hem en den heer Co belens, betreffende den school bouw, in den loop der vergadering worden behandeld. Voor kennisgeving worden aange nomen een drietul adressen van Ge deputeerde Staten; het eerste mel dend de goedkeuring dor suppletoire bog rooting van Schoten over 1910; het tweode de goedkeuring van het raadsbesluit waarbij een leening van r 10.000 werd aang© .aan; het derde berichtend dat de belasting-aanslag over 1910 van H. Vrouwen door Gede puteerde Staten is vernietigd. B. en W. deelen den Raad mede, dat het gemeentebestuur van Haar lem toestaat de schoolbanken in de openbare scholen kosteloos tot weder- ojizeggens in bruikleen te houden. Verschenen is verder het verslag van het Gemeentefonds voor verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, sluitend met een kas saldo vuil f 58.89. üp voorstel van B. en W. besluit de Itaad tot goedkeuring van he' ver- Aau de orde is de benoeming van leden der stembureaus voor de ver kiezing van leden van den Gemeen teraad ou Kamers van Arbe.d. Het stembureau voor de Kamers v. Arbeid wordt uldus samengesteld: de heeren Van Schie, voorzitter; Nclis en Cobelens, leden; de heeren Hooy, de Braai cn dc Graaff. plaatsvervan gende leden. In 't tweede stembureau voor den gemeenteraad wordt benoemd de heer Teeuwen tot voorzitter, in het eerste bekleedt de voorzitter deze functie ambtshalve. Na een langen tijd van ge-stem en ge-herstem zijn ten slotte de hee ren Van Schie, Nclis, gewone leden, en Bredius benoemd tot leden van liet ectrsi© bureau; Cobelens, de Braai, gewone leden, en de Graaff van het tweede. Plaatsvervangend voorzitter van t eerste bureau de heer Hooy, van het tweode de heer A. Overweg; plaats vervangende leden van het eerste bu reau do heeren A. Poth, Venema, ge wone leden, en v. Waarden; tweede bureau de hoeren Hansen en Lief- rinck, gewone leden, en Troostheide. Punt 3 is de benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school A. Van de voordracht (1. M. Bakker, 2. W. J. C. C. Stam en 3. J. ter Veld) wordt de heer Bakker met algemoone stemmen benoemd. Punt 4, voorstel von B. en VV. tot af- en overschrijving en betaling uit den post va'n onvoorziene uitgaven, wordt aangenomen. Punt 5 is een voorstel van B. en W. om een brandladder aan te koo- pen. De VOORZITTER deelt mede, dat een in goeden slaat zijnde brand ladderwagen (zij het dan ook geen volkomen nieuw model) voor f 250 te koop was cu stelt voor om die indien nog verkrijgbaar aan te schaffen Het voorstel wordt aangenomen; de kosten zullen uit den post „onvoor ziene uitgaven" worden bestreden. Een langdurige discussie ontspint zich bij de hervatte behandeling van de indertijd verdaagde plan'neu van de heeren Hooy en Cobelens omtrent de aanstelling van werklieden in ge meentedienst. Een motie werd ingediend waarin werd uitgesproken, dat te weinig personeel is aangesteld in vasten dienst in verband met het aantal dat in gewonen lijd los werkzaam is. De heer HOOY geeft een toehentiug van zijn standpunt. Hij vindt onge veer 50 van tiet aantal werklieden een te gering aantal, en zou gaarne zien dat B. en W. een aanvullings voordracht indienden. Vele werklie den, die al langen diensttijd hadden werden niet vast aangesteld om een ouderdomsverschil. D© VOORZITTER doet opmerken, dal dit niet het overwegend muuef is. Twee raadsleden willen nu, dat een aomulliugsvoordracht wordt inge diend, maar dat ligt niet op den weg van B. en \Y., die nu toch maar niet ineens een meer omvattend voorstel dun hun eerste kunnen gaan indie nen Als de heer Hooy een wijziging wil, laat hij don zeggeu hoeveel, en zelf met een voordracht bij den Raad komen. De heer IIOOY heeft een der leden hooren spieken van een toezegging. Is ©en nieuwe voordracht dan binnen kort te wachten? Dit blijkt niet zoo te zijn. Ton slotte wordt de motie der hee ren Hooy en Cobelens mot 4—2 stem men '.alleen de voorstellers stemden vóór) verworpon. De hoor iiuuY dringt er op uan de gasquitanties niet dan op 14 dagen zicht to injicn. 't ls vroeger ook ge beurd, muur later gewijzigd men liet onmiddellijk betalen, 't Betreft hier een liandelsusunce iedere vorde ring wordt eerst na 14 dagen gepre senteerd. Spr. stelt bij motie voor, om in 't vervolg weer 14 dagen zicht te geven. Do VOORZITTER deelt mede. dat B. on \V afwijzend praeadviseeren, ook omdat Jiier een wijziging der ver ordening n i'dig zou zijn De directeur der gasfabriek heeft «>p hem gevraagd advies medegedeeld, dat hij de quitan- ties met 14 dagen zicht langen tijd iieeit laten innen, maar dit hoe*t op gegeven, omdat vun deze goedheid misbruik werd gemaakt. De gemeente kan ziel» niet op het standpunt van dfn handelsman plaat sen, want deze is aan verordeningen en reglementen gebonden, gene niet. De motie van den heer Hooy wordt niet gesteund en kan dus niet in ver dere behandeling komen. De heeren COBELENS en HOOY stellen voor, hoofdzakelijk in overeen stemming niet het request van de vrijz. vereeniging, om het besluit tot den bouw van zes lokalen bij de school te Oud-Schoten in te trekken, en grond in het stadsgedeelte te be stemmen voor oen school en conciër gewoning. De heer Hooy i? or voor, dan in onderhandeling met de Exploi tatie-Mij. te treden zijn haar eischen te zwaar en hooger dan de kosten der lokalen op Oud-Schoten, dan kunnen we nog altijd zien. Spr. wil een ge deelte van den door de voorgenomen demping der Sclialkburgergracht ver kregen grond voor schoolbouw be stemmen Het voorstel Hooy-Gobelens wordt verworpen de overige punten van het rejue8t der vrijzinn. vereen, wor den tot de volgende vergadering aan gehouden. De afdeellng Schoten der S. D. A. P. heeft een request ingediend, dat we indertijd al vermeldden. Het betreft de inv ordering van belasting te Scho ten, die volgens adressanten niet met de noodige accuratesse in z'n werk gaat Het request deelt een paar voor gevallen onnauwkeurigheden mede. Een nauwkeurige contróle is wensche- lijk De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. geconstateerd hebben, dat het meegedeelde juist is, en leest een aan tal administratieve bepalingen voor, door dit college als controlemiddelen op den ontvanger voorgesteld. Deze zal voortaan verplicht zijn alle beta ling tehuis of op zijn zittingsuren te ontvangen en onmiddellijk te boeken. Uitstel van betaling mag hij in geen geval meer geven. Het voorstel wordt aangenomen. Met algemeene stemmen besluit de Raad op voorstel van B. en W., tot ontslag van den fitter-reserv est oker der gasfabriek G. Hamburg, dien men evenwel, omdat hij goed voor zijn werk is, benoemt tot los werkman-2e stoker. Den directeur zal opgedragen worden later een voordracht in te die nen voor vast vverkman-2© stoker Nog worden eeniee reauesten be treffende de bouwverordening inge willigd kaan M. Prins te Haarlem, be treffende een perceel in de Gen. Cron- jéstrrmtaan H Visser te Schoten, voor 't bouwen van een schuurtje en van N. Cobelens betreffende vier per- ceelen aan de Sclialkburgerkade). Verlof tot ontheffing van art. 2 der drankwetverordening wordt verleend aan A. Vadem te Schoten en H. J. van Vessem ook alhier, resp. in de Lotter- straat en dr. Leydsstraat. Bij de Rondvraag informeert de heer HOOY naar het stadium van voorbereiding, waarin de waterleiding verkeert, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat het nog de vraag is in hoeverre Bloemendaal en Velsen samenwerken. Zoo spoedig als kan zullen B. en W. echter met een voorstel komen. De heer DE BRAAL klaagt over de zeer slechte bestrating van den Ver- gierdeweg, waarin voorziening hard. noodig is. Te ruim halftwaalf eindigt de open bare zitting en gaat over in eene met gesloten deuren. VERNIETIGD ONTSLAG. „Het Katholieke Schoolblad" publi ceert de uitspraak der Comnussie van Beroep in zake de ontslag-kwes tie van mej. C. K., te Haarlem. Ter opheldering zegt het blad diene vooraf te gaan, dat mej. K. onderwijzeres was aan de St- Lucia- school te Schoten. Het kerkbestuur, dat de school verkocht, ontsloeg deze onderwijzeres. De Commissie van Be roep, uitspraak doende in deze zaak, ontkende, dat de school was opgehe ven en handhaafde mej. K. als onder wijzeres aan die school. Deze uit spraak liet dus in het midden, wie liet bc-stuur vormde van mej. K. Op deze uitspraak van 18 Juni 1910 volgde 27 September 1910 een nieuw ontslag <«n vele redenen. Op dit ont slag nu deed de commissie de uit spraak. Daarin is te lezen „Overwegende, dat uit alles blijkt, dat het R.-K. Kerkbestuur van de Par. van de H.H. Elisabeth en Bar bara te Schoten niet meer uitmaakt liet bestuur van de St. Luciasclmol en het dus onbevoegd is een onder wijzeres aan die school te ontslaan verklaart het met-eervol ontslag door genoemd Kerkbestuur op 27 September 1910 aan mej. K. gegeven als onderwijzeres aan de St. Lucia- sehool te Schoten, nietig." Een der voornaamste redenen van ontslag was, dat. mej. K. geweigerd had een nieuwe acte van benoeming, haar verleend door het nieuwe be stuur der school, te teekenen. Deze weigering, op advies van haar rechts geleerden raadsman, grondde zij op de vrees, daardoor fce worden de jongst aangestelde leerkracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Mooie witte tanden door een ge regeld gebruik van Doio Tsildp8St3 met pepermuntsmaak. Overal ver- krygb. a 121/«. 15,25 en 30 p. doos. Binnenland VERKIEZING LID EERSTE KAMER. Door de Prov. Staten van Zuid-llol- land is gekozen tot Eerste-Kamcrlid mr. L. W. C. van den Borg, burge meester van Delft, met 51 tegen 23 stemmen op A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Tof lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollnad is gekozen d« hoer H. C. Vegtel, lid van den «©mcente- raad van 's-Gravenhage. D E NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLI.AND. In een gistermiddag gehouden bui tengewone vergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland heeft de heer Sweerts de Landas Wy- boirgh zijn waardigheid van Commis saris der Koningin aanvaard met eene toespraak, waarin hij een wootd van weemoedige hulde wijdde aan de nagedachtenis van zijn voor ganger. De Commissaris gaf een op somming van het voornaamste, dat onder Patijn's elfjarig bestuur was tot stand gekomen op het gebied van waterstaat, publieke werken, krank- zinnigenwezen, vakonderwijs. In het geen tot stand werd gebracht waren Patljn's leiding en krachtige mede werking machtige factoren. Groot© Inspanning en toewijding zijn noodig om het verlies, dat de Provincie in den overleden Commissaris onder- g iig, te vergoeden. Op aller hartelijke samenwerking en voorlichting deed de Commissaris oen beroep. PEST OP JAVA. Soerabaja is met pest besmet ver klaard- De Tel.-correspondent meldt: „Officieel is een pestgeval te Pa- soeroean geconstateerd; verdachte gevallen deden zich voor te Sitoebon- doe; dr. De Vogel is daarheen." De redactie teekent daarbij aan: Met het oog vooral op onze scheep- vaartbelangen is het bovenstaande ongetwijfeld een zeer ernstig bericht. Versleeping der pest van uit Soeraba ja naar andere havens is geenszins buitengesloten. De ervaring heeft evenwel geleerd, dat, al komt ook in Europeeschc ha vens een enkele maai een pestgeval voor, dit steeds geïsoleerd blijft, óók al is er een vrij groote mfecüe onder ratten of andere smetstofdragers. In hygiënisch opzicht is er voorloo- pig voor ons land geen reden tot overmatige ongerustheid. Een regeeringstelegrara luidt als volgt „ln da afdeeling Malang bleken twee koortsgevallen van 29" en 30 April pest te zijn en vijf koortsgeval len van eergisteren (1 Mei) eveneens. Gisteren (2 Mei) kwamen zes-en-twin tig gevallen voor, waaronder twee longpest en vijftien dcoden. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er nog twaalf overleden. Te Kediri de den zich eergisteren (1 Mei) geen ge vallen voorgisteren een geval, dat doodelijk was. Pestvaccin is naar Ke diri gezonden." DE ZIEKTE-WET. De commissie van voorbereiding in zake de Raden- en Ziektewet heeft, zoo schrijft men aan „Het Volk", we derom vergaderd, nadat reeds vroe ger de commissie met de bijzitters was bijeengekomen om over de ont werpen te beraadslagen. Over het algemeen zijn deze ont werpen ongunstig ontvangen. Zijn sommigen tegen de verplicht© verze kering zelve, de meeste bezwaren worden aangevoerd tegen de ontwer pen Raden van Arbeid, tegen bet ont breken van de verzekering, betreffen de de geneeskundige hulp, tegen de verlaging van 70 pCt. op 50 pCt. voor de eerste maanden, enz., terwijl ook een sterke strooming tegen het mo nopolie der staatsziekenkassen valt waar te nemen. De commissie van voorbereiding heeft nu na langdurige beraadslaging besloten, gebruik te maken van liet nieuwe reglement van orde, hetwelk de commissie machtigt, eenige vraag punten, betreffende de hoofdbeginse len der ontwerpen aan de Kamer ter beslissing voor te leggen, alvorens de ontwerpen verder te behandelen. In een nota zullen deze vraagpun ten worden toegelicht en met die toe lichting aan den minister van Land bouw, enz., ter kennisneming worden toegezonden. Alvorens de punten in het openbaar aan de orde komen, zal de minister op deze nota aan de com missie schriftelijk kunnen antwoor den. Er waren leden in de commissie van voorbereiding, die deze nota ter stond aan de Kamer wilden zenden, alleen den minister bennisgevende, dat hij desverlangd eerst schriftelijk kon antwoorden. De meerderheid wenschte evenwel deze spoedige pu bliciteit niet. Ook was er een minder heid, die eerst nog eens mondeling met den minister wilde overleggen. De meerderheid verkoos slechts oen scliriftelijke gedachtenwïssehng. Daar de commissie van voorlierei- ding geen geheimhouding heeft opge legd, staat den leden op grond van art. 41 reglement van orde, mededee- ling aan belangstellenden toe. DE INSTORTING TE DIEMER- BRUG. Woensdag heeft men vruchteloos gepoogd het gedeelte va'n het „Zwit- sérsche Hotel" te Diemerbrug dat nog was blijven staan, omver te ha len. Gisternacht is het echter vanzelf ingestort, waarschijnlijk door regen en wind. De voorgevel ligt gedeelte lijk over de rails van de Gooisek© Stoomtram. MEDE INGEPAKT! In Schoterland moest eene familie verhuizen en dlruk was me'n bozig den inboedel in te pakken. Op eens vermist men het 2-jarig kindje. Over al in de buurt gezocht, zonder resul taat. Men vond het eindelijk terug in oen inpakkorf onder papier en boe ken I GEVAARLIJK SPEL. In de Van der Duynstraat te Rot terdam is een nog onbekende achtja rig© scholier, die op een vrachtwagen geklommen was, daar afgevallen en overreden. De wagen ging hem over hcofd en borst. Doodelijk gewond werd de knaap naar het gasthuis ver voord, waar hij is opgenomen. EEN WAARSCHUWING. Aan het hoofdbureau van politie te 's-Gravenhage zijn inlichtingen ie ver krijgen omtrent zekeren L. J. Schut, zich noemende iceraur M. O. in dc Handelscorrespondentie, accountant, wiens laatste adres was Krayenhoff- stroat in Dcri Haag. Hij vraagt mon deling of schriftelijk bljdrugeii ten behoeve van zekere mevrouw Rocher, ta Amsterdam. De brieven zijn getypt of gedrukt en voeren een gedrukt hoofd met liet adres Heeren.: racht 76 of Vondelstraat 62, Amsterdam, of HilvtWsrum. Als tijdelijk adres geeft hij eon hotel op. Hij doet zich, ook uiterlijk, net voor, is ongeveer 45 jaar en draagt een korten, blonden baard. EET SMAKELIJK De Loidscho politic heeft op het Utrechtsrli Jaagpad een vleesehver- kooper, bekend als zoogen. „knors", aangehouden. Hij voordo frauduleus een hoeveelheid vlccsch, wel 25 kilo rundvleesch, in, welk vleesch voor menschel iik gebruik ondeugdelijk was. Het vleesch is vernietigd op het openbaar slachthuis en tegen den bei- wusten persoon is proces-verbaal op gemaakt. EEN DUBBEL ONGELUK. Een fietsrijder te Loosduinen viel, door het breken der voorvork, zoo on gelukkig, dut zijn kunstgebit hem in de keel en het gehemelte drong. Toen men hem oer rijtuig naar liet llaag- sclie ziekenhuis bracht, weid dit rij tuig gegrepen door de stoomtram. Het paard weid vreeselijk verwond, het rijtuig vernield en de inzittenden op den weg geworpen. Te voet moest men den pechvogel toen naar het zieken huis brengen. AUTO-ONGELUK. Op den weg van Princenhage naar Ginneken moest M ••■nsdagnamiddag de automobiel van een persoon te Rot terdam een met groote hoornen gela den wagen passoeren, Doordat het paard schrok kwoiu ik> wagen dwars over den weg te staan. Bij het ver uit wijken kwam de auto niet groote snel heid tegen een boom. De beide inzit tende heeren werden er uitgeslingerd, waardoor de een ziju been brak en dc ander een naar schrammen opliep. De auto werd beschadigd. VERDRONKEN. Aan de Maa§kade te Rotterdam is van het Rijnschip Steenkolenhandels- vereeniging IV een zestienjarige schip- persjongen, die dc schippersvrouw met een roeiboot zou afhalen, over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk is opgevischt. De visscherman K Visser, varende op de blazerschuit TX 150, en wonen de te Oosterend op Texel, is in het die pe gat, nabij het vuurschip Haaks, overboord geslagen en verdronken. EEN MAN VERBRAND. Men schril ft uit Drnnen Doordat de oude ongelukkige G. v. N. een lamp, die voor zijn bed stond, omver wierp, ontstond brand in het bed. Van kreeg zulke ernstig© brandwonden, dat hij spoedig aan de gevolgen daarvan overleed. De brand zelf werd. spoedig ge- bluscht. VEREEN. VAN KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De Nederlandsohe Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Ilandelsbe- d.enden heeft haar zestiende jaarver slag uitgegeven. Op de Deoembervergadering werd besloten, over te gaan tot oprichting van een steunfonds. Het ledental steeg tot 836. Het aantal afdeelingeh verminderde met één, door samen smelting van de afdeelingen 'e-Gra- venhage en Schevenungen. 41 van de leden deden examen, hier van slaagden slechts 12. KIEVITSEIEREN. Op de markten te Leeuwarden en Sneek werden ongeveer 69 000 kievits eieren aangevoerd. Op de markt te Sneek ruim 36.000 en op die te Leeuwarden ongeveer 33.000. De hoogste marktprijs was 100 ct., de laagste 14 cent. Het eerste kievitsei werd op den 17en Maart gevonden. ONTSPORING. Een locomotief van de Gooische Stoomtram derailleerde gistermorgen om 11 u. 40 min. even voorbij de krui sing met de spoorrails binnen de spoorbaan bij de LinnaeusstTaat t© Amsterdam. De ontsporing had plaats op den wissel, de locomotief liep Uit de rails, de wagens bleven echter m hot spoor. De oorzaak is nog onbekend en kaa eerst vastgesteld worden wanneer de machine, door middel van vijzels en andere hefwerktuigen weer op de rails is geplaatst. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Sport en Wedstrijden VOETBAL. WEST-DUITSCHLAND— OOST-NEDERLAND. Het Oostelijk elftal voor den wed strijd tusschon West-Duitschland en Oost-Nederland, 14 Mei te Dusseldorf, is als volgt samengesteld Dool: Ledeboer (Quick N.). Achter: Wijn vel dt (U. D.), W ijl hulzen (Vitesse). Midden: Wijnmalen (Quick N J. van Laar (Vitesse), G. van Laar, (Vitesse). Voor: Munch (P. W.), Van Del- 'den (P. W.), Staal (Vitesse), Sprenger (0. D. O.), Van Berckel (Quick N.). Het eerste bestuurbare Luchtschip in Nederland. ui. Amsterdam is Donderdag een oo- genblik verbluft geweest, toen daar, niet ééns, maar meermalen zeifa de Parseval-Eeho" over de stad voer. Perplex stonden d« menschen van d en vreemden IuchtvRch die daar to. ven hun hoofden spelevaarde en zelfs kalm een rondje om den trot- schen Westertoren heen zwom. Tegen den wind in dreef hij wal. vischacbtig statig-zwaar. En als het zijstuur een paar decimeter links of rechts uitklapte, voer het luchtwon- der die richting kalm na. Maar als de vreemdkleurige luehtbevnarder windje mee had, en dat gebeurde, als hij van dc stad weeT wegging, dan was hij een dartele luchtdolfijn. die met schie! ij kén gang de niimte door kliefde en heel gauw luisterde naar de richting van z'n staartvin Het roer hod maar even af te wij ken en alreeds schoot hij naar links of naar rechts, en nauwelijks was 't hoogte-stuur van voren even neerge klapt, of als een stoeiend visch jo, dook hij z'n gelen kop dartel-spelend in de zonnige lucht omlaag. En schie'r gansch Amsterdam heeft met spanning de schitterende vaar ten va.n het luchtwezen meegemaakt. Geen brug of er hing een rij men- schen over de leuning diimanl met opwaartscbe blikken er was geen plein in de stad, of er stonden men- schen uren lang te turen naar het hemelblouw en zelfs in de stralen be staarden de wandelaars het stukje lucht, dat door de lijn van de gevel- tnfmelingen zoo hekrompen wordt af gesneden. Met omhoog-gerichte blikken lie pen de mneschen voort. Hebben wo ooit zoo 't luchtruim lief gehad, als thans? Zeker, de dichterlijk-aange legde naturen, die de schoonheid van de lucht en haar verwonderlijk- mooie en altijd-wisselende wolkcn- boinvingen minnen, die hun blikken met intens genieten latenverdroomen in de teere avondhemelen, die hevig geëniotionneerd worden door pralen de zonne-luchten en lood grijze wol- kenwanden, dreigend koepelend op den kim, die hun gemoedsstemming voelen wisselen met het nankruien en wegzeilen der wolken, bij wie een zomer-blauwe lucht met ve'rkw stand- veel blank licht in de ijlte een geluk- om-schoonheid opwekt, zij hehhen wel, alle eeuwen door verlangd rv ar de wijdte van het uitspansel en hun kijken is alliid-dnor wel reikhalzend, hu'nkerend naar boven gegaan, mnnr de gewone dagmenschen met nlleen- dag-dincren-bestaan. die enkel hun oogen opheffen, om te zien, of er re gen komt, en ze dan maar weer gauw naar boneden slaan, omdat voorshands op den began en '.wond voordeel te behalen is, zoolang do ruimte daarboven nog ruimte is en er nog geen zaken te doen zijn, die hebben eerst nu loeren omhoog zien. Him horizontaal oog-asvlak schuint nu telkens naar boven, als t hoogte stuur van n vliegtoestel of een lucht schip, die naar boven vaart. We lee- ren omhoog-zien, zóó, dat het mij niet verwonderen zou, dat na cenige geslachten 't menschen-oog n.et meer in normalen stand, recht-uit zag, maar omhoog, omlhoog naar de lucht, waar z'n weg ligt. Ook de mensch accoinodeert zich in nieuwe toestanden. Eilieve, waarom nietl Zijn we minder dan een schol, die z'n eene oog naar den anderen kant van z'n kop zag verhuizen, aan de zelfde zij van 't andere oog, omdat hij steeds met dat oog, plat als hij op den zeebodem ligt, niets anders zag dan het zand der zee, dat z'n ge zichtsveld beneden afdekte, terwijl er boven zoo veel gebeurde, wat z'n vieschige belangstelling boeide en boeien moest! Ja, ik zou er niet verbaasd over zijn, wanneer we na den pithecant.ro- pos errectis, die den rechtoppon mensch voorafgegaan is, volgens prof. Dubois, een soort pithecantro- pos diagonalis kregen, een oervorm van een mensch met schuin achter waarts gericht bovenlijf en hoofd, wat het omhoog kijken niet wrinïg vergemakkelijken zou. Voor m'n volgende incarnatie ver zoek 'k vriendelijk, om een op-die manier geconstrueerd lichaam. Want onze toekomst ligt in de lucht, schrijf 'k met een variant Keizer Wil helm na die 't toen nog bij 't wa ter hield op den dag, dat ik te zelfdertijd twee aeroplanes en één luclitschip in de Amsterdamcche lucht heb gezien. 't Luchtschip doet zoo in alios den ken aan een visch Het is wel merk waardig. dat de aeroplanes in dit op zicht geheel afwijken van 't vischtypo en overeenkomen met een vogel Drijf- vlakken, staart, stuurt oestel. alles, doet denken aan 't vogellichn w Zie nu het luchtschip aan. aiunx-r men de staartvin van 't lichaam van een makreel of 'n dergelijke rolron-Jo' visch neemt, vertoont dit oen spreken- ke gelijkenis met den ballon Het stuurtoestel, onder 't staart-einde ge plaatst, doet den dienst van de staart vin en het hoogtestuur onder den ivpl is van gelijke functie als d© vinnen ter weerszijde achter don vissclionkop geplaatst, waarmee de waterbewoner, door de kopvinnen op-on-neer tc be wegen, in 't water stijgt, of daalt Maar hiermee houdt de gelijkenis met. oen visch niet op, ook het inwendige hooft overeenkomst. Sonnnigei visschen heb-, ben achter de kieuwen luchtzakken, die zij met ingeademde lucht kunnen vullen, om het soortelijk gewicht van het lichaam te wijzigen. Dit in verband niet bet stijgen en dalen in 't water. Een luchtschip heeft een dergclijken luchtzak, hier ballonnet goheeten. 't, ls oen ballonnetje in den e moten ballon, die door een dikke buis aan do on derzijde van 't ballonhulsel in verbin ding gebracht kan worden met den motor Indien dat gebeurt, pompt do motor den luchtzak vol lucht, om liet gewicht van het schip te herstellen. Want dat gewicht van den ballon moet voortdurend geregeld worden onder

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6