binnen 8 maal on rechtsbuiten. links buiten en rechtsbinnen, ieder 1 keer, terwijl Quick haar eer door een te- génpuntje wist te redden. D. O. S. IIHOLLANDIA, 2-5. Zondag speelde D. O. S. II tegen Holla ndia. Met de rust was de stand 2—2. Na de pausSe doelpuntte Hallam dia nog 3 maal, zoodat het einde kwam met een 5—2-overwinning voor Hoilandia. HOLLANDIA II—D. O. S. II. Hoilandia speelt eerst van zon af en brengt het spel <>p D. O. 8.-doel, waar de backs evenwel niet thuis geven. D. O. S. neemt daarna het spel in han den. Er komt een hoekschop, die goed genomen wordt en door den keeper van Hoilandia in eigen doel gewerkt. Hoilandia, hierdoor geprikkeld, valt aan en weet weldra gelijk te maken. Hierna is D. O S. weer aan de beurt en de links-uiterst weet met een schui ver den stand op 21 te brengen. Even vóór half time slaagt Hoilandia er nog in te doelpunten, zoodat de rust komt mei 2—2. Na de rust is Hoilandia de sterkste en weet nog: 3 maal het D. O. S.-net te doorboren. Z. V. V.—E. D O. Mooi weer en mooi spel maakten de zen wedstrijd tot een aangenomen middag. Beide partijen pakken flink aan en de doelen verkeeren herhaal delijk in gevaar. De Z. V. V.-keaper k'rijgt enkele Schoten te verwerken, wat hij goed doet en ook de Z. V. V.-backs zuive ren hun terrein op behoorlijke ma nier. De voorhoede der Zondvoorters is bijzonder goed op dreef on goed sa menspelend weet do Z. V. V.'er Kees man den bal in 't doel te plaatsen. E. D. 0. valt een hoekschop ten deel die goed genomen 'wordt, want do linksbuiten trapt den bal in bet net. Kort hierop, na een prachtren van Zandstra, moet de Z. V. V.-kee- par alweer visschcn, hij had dit door inloopen kunnen voorkomen. Na de rust is Z. V. V. herhaalde lijk op het E. D. O.-docl, doch de achterhoede bezweert alle gevaar. Be nige corners leveren niets op en met een doorbraak brengt E. D. O. den stand op 3—1. Nu zien wij echter de Z. V. V. voorhoede, goed gesteund door de middeniinie. herhaaldelijk schoten lossen op het E. D. O.-doeL Hiervan zijn hem er twee noodlottig, want na enkele malen naast getrapt te hebben, schiet Keesman den bal in 't hoekje, e*n Heck rent den bal langs de geheele verdediging hee nin doel. Nog is het geen tijd en de E. D. 0.- voorhoede spant alle krachten in, om het winnende punt te maken. Als de Z. V. V.-voo'rhoede gevaar lijk voor het E. D. O.-doed komt en de E. D. O.-back een Z. V. V.'er in, den rug duwt, krijgt Z. V. V. een strafschop, dat heel kalm door Mole naar langs don keeper wordt gezon den. Nog krijgt de E. D. 0.-doelman eenige schoten te verwerken en dan blaast scheidsrechter Molenaar tijd, en Z. V. V. wint met 4—3. SERIE WEDSTRIJ DEN. Zondag spoedde H. F. C. „Jong Haarlem" togen „Devo". Met de rust was de stand 41 voor J. H. Na de rust doelpuntte „Jong Haar lem" nog 1 maal. „Devo" wist ook nog eenmaal 't net te vinden, zoodat „Jong Haarlem" met 5—2 won. Op 21 Mei speelt „Jong Haarlem" den eindwed8trijd. Voetbalnieuws AFSCHEID-KIMMIJSER. Vele leden dei- H. F. C. waren Za terdagavond bij Uriiikrnann veree- nigd, om hun eerste-elftal-speler Kim- znijser een laatst vaarwel toe te roe pen voor zijn vei'trek naar Indië. Dit is niet te verwonderen, als men be denkt, dat In heni niet alleen een goed speler, maar ook oen trouw vriend verloren gaat. De avond werd besloten met een souper, terwijl Kiin- mijser als blijvende herinnering aan zijn club een zilveren cigarettenkoker met inscriptie werd aangeboden. MILITAIREN EN WEDSTRIJDEN. Door den Minister van Oorlog is, met intrekking an do vroegere daar omtrent gegeven meer gunstige bepa lingen, het. volgende medegedeeld ten opzichte van deelneming door mili tairen aan wedstrijden in partij- (openluohtjspelen, enz. „Het houden van onderlinge kléi- nero wedstrijden in partij spelen in het leger zal in het vervolg beperkt moeten blijven tot eenzelfde garni zoen. De commandoerejide officieren ter plaatse kunnen zich ten deze on derling verstaanwenken met be trekking tot die wedstrijden en de regeling daarvan wenech ik niet te geven. Alleen wil Ik nog opmerken dat, alhoewel de bedoelde wedstrij den, als regel, wel buiten de dienst uren zuilen vallen, lk er geen bezwaar tegen lieb, dat daarvoor een enkele maal een of meer oefeuingsuren ge bruikt worden. „Tegen deelneming aan wedstrijden buiten het leger heb ik geen over- v. egende bedenkingen mits deze niet gepaaid ga met eone speciale africh ting daartoe, geen jacht dus op wed- strijdsucccsen voorts op voorwaar den, dat ook in liet algemeen de be langen van den dienst niet geschaad worden. „Ten aanzien van het verleenen der vergunning tot deelneming aan die wedstrijden kan overigens eenige vrij gevigheid betracht worden, indien zij althans niet meer dan hoogstens drie dagen (reizen in begrepen) in beslag nemen, welke tijdsduur voor even tueel© deelneming aan wedstrijden in het maroheeren voor niet meer dan eenmaal, tot 4 dagen verlengd zou kunnen worden. „Aan z.g. behendigheidswedstrijden mag door net leger niet meer worden deelgenomen. Ik acht die wedstrijden oefer ingsvertoon, hetwelk op wed strijden bui (en'het leger niet tehuis behoort. Het vorenstaande geldt ook .wedstrijdnummers al« zadelren, «nel aanspannen van geschut, alarm-oefe ningen, enz. „Wil men soortgelijke oefeninge wedstrijden tn het leger houden, dan heb ik daartegen uit den tiara der zaak geen bezwaar. Ook hier moeten dergelijke wedstrijden echter beperkt blijven tot het garnizoen." Cricket. AMSTERDAMSCHK CRICKET BOND. Gisteravond hield deze bond een algemeen© vergadering. De plaats vervangende bestuursleden, de hoeren C. J. Groothof!, John Coucke, Pijper», W. F. van der Zee en P. v. d. Goot werden bij' acclamatie lierbenoemd. Voor den A. C. B.-beker schreven in Volharding II. Victoria. Olympia I, Haarlem I, Albion 1 en e.v. A. C. C. IL Pogingen zullen alsnog in liet werk gesteld wonden, een Ililvarsumscli en een Bussumsch elftal in de competitie te doen spelen. De in het bezit van den Amsterdam- schen Cricket-Bond zijnde zilveren cricketbal, vroeger verspeeld tusschen Amsterdam en Rotterdam, zal thans tusschen Amsterdam en Haarlem verspeeld worden. Het bestuur stelde de eerste beker ronde aldus vast OlympiaAlbion. Haarlem—Victoria. A. C. C II en Volharding II vrij. Mocht A. C. C niet mededingen, dan wordt slechts gespeeld Haarlem- -\lbion en hebben de overige clubs vrij. Luchtvaart. VLIEGWEER TE AMSTERDAM. Zaterdag stond er eerst veel wind. Tegen den avond we'rd het evénwel beter. Toen ging Legagneux In de 'lucht en vloog 7 minuten. Hij had nog veel hinder van de windvlagen. Late-r vloog de Franschma'n nog 8 minuten. Zondag was 't beter weer. Er wa ren vele duizende toeschouwers op Rozenoord. Om 4 uur steeg Hanriot op en vloog 8 minuten. Even later zweefde Legagneux in de lucht, die 13 minuten to de lucht bleef en mooie vluchten over het ter rein maakte. Daaïna vloog Hanriot weer 10 mi nuten en zweefde o.a. over den Am- stel. Onderwijl was er aan Legagneux' toestel een camera gebonden, want die zou een kiekje nemen van de hoogte voor een weekblad. Speciale autorisatie van het ministerie van Oorlog kreeg men hier voor, doch do lste luitenant Mateman moest tegen woordig zijn bij het ontwikkelen van het negatief, omdat er wel eons de stelling Amsterdam op kon staan. Daarom was Legagneux op het hart godVukt, niets anders te nemen dan een blok bulzen! Legagneux maakte eën schitterende vlucht en voerde verschillende ge vaarlijke oefeningen uit, dalingen, plotseling rijzen, enz. Het publiek juichte hem levendig toe. Do vlucht had 14 min. geduurd. Daarop vlogen Hanriot én Legag neux beiden tegelijk. Hanriot daalde vol pluné. Deze vluchten duurden 10 Nu steeg ook Koolhoven met de Heidevogel op en vloog 10 minuten heel mooi. Koolhoven werd ook luide toegejuicht. De Amsterdamsche vliegweek werd dus schitterend beëindigd. EEN BRIEF VAN LEGAGNEUX. De Cour. Ontving ter publicatie het volgende schrijven van Georges Le gagneux: Het luidt (vertaald) aldus: „Nu de Amsterdamsche vMegweek ofgeloopen is, moet het mij van het hart, dat do herinnering aan deze meeting lang, zeer lang, bij mij zal blijven voortleven. Ik ben nog ont hutst over de schitterende ontvangst, mijn vrouw en mij door het comité bereid, het enthousiasme van de me nigte na elke vlucht door mij vol bracht. „Het Is mij een waar genoegen ge weest, te lcuniien laten zien, wat de „zwaarder dan de lucht", m"n heer lijke Blé'riot-machine in het bijzon der, kan. Terwijl de weersgesteld heid, wat den wind betreft, niet al tijd meewerkte, heb ik mijin beet ge daan, zooveel mogelijk te videgen. Dubbel en dwars ben ik daarvoor be loond. Men had mij gezegd, dat de Hollanders „froid" waren, ik heb daarvan niets bemerkt, en ben zéér confuus onder zoovele bewijzen van hulde, die lk van verschillende zij den mocht ontvangen. Het is mij niet mogelijk, iedereen persoonlijk daar voor te bedanken. Ik eindig met de weinige woorden, die me van de Hollandsche taal bekend zijn, en die ik thahs toéroep aan allen, die mij toejuichten: „Dank U well" GEORGES LEGAGNEUX. EERSTE VLIEGERIJ IN ZEELAND. Men meldt ons uit Goes: Alhier heeft zich een vliegcomité gevormd, dat er in geslaagd is met twee vliegers overeen te komen dat den 5en en 6en Juni, den eersten en tweeden Pinksterdag vl.egdemonstra- ties zullen worden gehouden. Er zullen komen vliegen Archer met zijn eendekker en Mulder met zijn tweedekker. Een terrein in Wil- helminadorp is reeds gehuurd. WEER EEN VLIEGER DOODGE VALLEN. De Fransche vlieger Vallon is te Shangai met zijn toestel van een groote hoogte gevallen. Hij was op slag dood, HANRIOT NAAR WINSCHOTEN. Naar de Cour. verneemt, zal Han riot in plaats van Koolhoven, die daar reeds geëngageerd was, drie da gen te Winschoten gaan vliegen, waarschijnlijk van 12—15 Mei. DE AEROPLANES-WEDSTRIJD Brookland-Brighton zal weldra plaats hebben, zoodra het weder gunstig is. Het aantal deelnemers is 9. DE PARSEVAL V IN DEN HAAG. Zaterdag stond er veel wind. Daar om werd eerst te 7 uur een tocht ge maakt. Bezoek Konlngi n-M o e d e r. H. M. kwam te 5 uur 20 aan, ver gezeld van den grootmeester jhr. S. M. S. de Ranitz, jonkvrouw© F. L. H. van de Pol, dame du Palais honorai re, en jhr. mr. A. G. Schimmelpcu- ninck, kamerheer. H. M. werd ontvangen door den Minister van Oorlog Colijh; den gep. luit.-generaal, chef van het Militaire Huis, graaf Dumonceau en het be stuur van de Nederlandsche Verecni- ging tér bevordering van luchtscheep vaart. Begeleid door den voorzitter dier vereeniging, den kolonel Van Terwisga, ging H. M. onder de tonen van het Oude Wilhelmus, van de muziek van het 3e Regiment Huza ren, naar het middenterrein, waar de -commandant van het luchtschip Hauptmann Dinglinger aan H. M. een korte uitlegging gaf van de sa menstelling van het luchtschip en van de werking van motor en stuu'r- toes tellen. Na zich met verschillende personen onderhouden te hebben, be gaf H. M. zich naar het paviljoen om do opstijging af te wachten. Kapitein Dinglinger koe keens naar de lucht, de winddruk werd herhaalde malen geconstateerd en nog tc sterk bevon den. Even voor zevenen werden de hee- rcu. majoor jlïr. L. M. A. Von Schmid, va nden generalen staf, en de heeren C. K. Elout en E. C. J. Kuyper, redacteuren van het Alge meen Handelsblad, die dc reis zou den medemaken, uilgenoodigd in de gondel plaats te nemen. De monteur zat reeds bij zijn motor, de Haupt mann Dinglinger aan zijn stuurloe- stel en daar ging weldra het lucht schip statig naar boven. Na een paar kleinere kringen verwijdde liet zijn vlucht en dreef over het paviljoen waar H. M. met gevolg, met groote belangstelling de bewegingen volg de Zeldzaam juist luisterde het vliegtuig naar het roer en rustig be woog het zich, op een hoogte van on geveer 75 nieter, door het luchtruim. Na 15 minuten liet de luchtscbipper met een roode vlag het sein geven, dat de Parseval zou dalen én prach tig kwam het neer op bijna hetzelfde punt vanwaar het was opgestegen. H. M., die zich met alleen liet lange wachten voor de opstijging had ge troost, had ook op de nederdaling ge wacht, en liet den heer Dinglinger, zoomede de drie reizigers bij zich in het paviljoen ontbieden.Daar compli menteerde II. M. den Hauptmann en wenschte de hoeren Von Schmid, Elout én Kuyper geluk met de be houden nederdaling. Met do gebrui kelijke eerbewijzen verliet II. M. daarna bet terrein. Te 7 u. 25, 't was inmiddels zeer windstil geworden, deed de Parseval een tweede opstijging, waarbij dit maal als passagiers medegingen me vrouw H. M. B. Elout—Voorbei tel, de kapitein J. C. A. Jansen van de ves ting-artillerie en de le luit. der Ge nie Th. Hlssink. Te 7 u. 40 daalde het luchtschip voor de tweede maal, even kranig als don eersten keer. Zondagmiddag deed het lucht schip een drietal tochten, telkens met een officier en eén tweetal passa giers. De eerste Teis duurde van 10.35 v.m. tot 11.10 u., en ging naar Voor burg en Rijswijk, waarbij ook een reis over de stad werd gemaakt. De tweede van 11.30 u. ,tot vijf minuten over twaalven, toen over Stompwijk naar Zoetermeer werd gevaren. Te 2.35 werd voor de dérde en laatste maal opgestegen en ging het in de richting Scheveningen. Eenangstigmomentbjj d e 1 a n d i n g. Ging beide vorige malen de lan- diug vlot en zonder het minste inci dent, bij het einde van de dorde vaart hebben commandant on passa giers eenige angtige oogenblikken doorgebracht. Toen de „Parseval V" nL boven het Haagsche Bosch kwam, waar de lucht aanmerkelijk veel koe ler was dan boven de stad, daalde het luchtschip met groote snelheid. Hauptmann Dinglinger wist nog over de boomen heen naar een weiland te sturen, dat op geringeh afstand van Duindigt ligt. Hier kwam 't schuitje tot op enkele meters bij den grond, doch na eenige oogenblikken zagen de in spanning op Duindigt wachten den het luchtschip weder boven de boomen verrijzen. De landing ge schiedde eenige minuten later, zij 't ook niet zoo vlot als vorige malen. Daar helpt geen ballast en geen stuur tegen, verklaarde Hautpmann Ding linger, toen allen te ongeveer 3.15 weer veilig op den begaoéh grond stonden. Om 4 uur werd aanvang gemaakt met demonteerén van don ballon, waarmede me® te ongeveer 5 uutr ge reed was. De menschenmassa'a die overal rond het terrein nog hadden staan wachten, in de hoop het lucht schip nog eenmaal te zien opstijgen, aanvaardden toen weder den terug tocht naar de stad, waar de „Parse val V" natuurlijk ook do belangstel ling trok van vele wandelaars. Gymnastiek. SPARTA'S 35-JARIG BESTAANS- FEEST. Eigenlijk alleen „oudcren-van-da- gen" in de gymnaliekwereld herinne ren zich den bloeitijd van de gym- nastiekvereeniging Sparta. Maar de veteranen, die iu dien goeden tijd deel uitmaakten van deze club, zullen nog met genoegen terug denken aan de prettige jaren-van-toon. „Sparla" toonde zich een energieke gymnas tiekvereniging en kenmerkte zicli door opgewekt kameraadschappelijk leven van de turners onderling. In laterte tijden heeft ook Sparta de on vermijdelijke reactie-na-actio onder gaan, doch het doet ons thans ge noegen te kunnen constateer©», dat «Ie vijf-endertigjarige nog of weer - ganschelijk niet lijdt aan krachten- vervaL Onder leiding van den heer Jb. Bon- gertman is Zaterdag het jubileum ge vierd. Een veertigtal stoere turners en flinke turnsters marcheerden ter ope ning van het gymnaatiekfeest de Ver- eeniging-zaal binnen, 't Was geen pralen met anderer krachten, dat de uelft van dezen stoet, de dames, niet tot „Sparta" behooren De turn sters van „Germania", die het goede van het gymnastiseeren in-zich-zelf ervaren, hadden gaarne dit feest, als andere in den laat sten tijd, meege maakt, hoofdzakelijk-en-allecn om de vrouwen-gymnasliek in onze stad te propageeren. En dat vermogen zij len volle, dank zij do goede manier, .vaarop de heer Bongertman ook deze club leidt. Toen de turnersstoet opgesteld stond, hield de voorzitter, J. Nierop, zijn openingsrede. Deze bevatte een welkomstwoord tot kolonel Spaan van het 10de regi ment infanterie, en den altijd-jong- m-belangstelltog zijnden ouden heer Frans Lieftinck, eere-voorzitter van „Sparta" voorts tot Dr. Merens en luitenant Swart, vertegenwoordigen- Ie de Haarlemsche afdeel ing van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, en andere autoriteiten. De heer Nierop wees op het verblij dende verschijnsel van belangstelling hij de vooraanstaanden, als de hier toegesproken heeren, in de gymnas tiek, en schetste ut een paar groote lijnen bloei en rust van de veroem- ging. „Sparta" pakte daarop flink aan. Zij gaf een serie vrije oefeningen, al tijd-pakkende variaties van den ligsiand, die, correct uitgevoerd als deze, niet tol de gemakkelijkste bc- houren. De dames kozen de brug nis toestel. Ook bij „Germania" valt dat geheel- affe, dat zuivere lichaamshevvegen te bewonderen, dat goede turners ken merkt. Na hoogrek-oefeningen van „Spar ta", eveneens goed van uitvoering, hechtte de heer Frans Lieftinck de ten vorigen jure te Pu roterend be haalde medaiile aan de reeds vele nrnien gelauwerde bomer, die door Spurta's mannen was omringd. De lieer Lieftinck achtte liet een eer voor zichzelf, 25 jaar lang eere-voor- zuter van „Sparta" te zijn geweest, van „Sparta uut steeds met hem meeleefde en waar hij steeds, in per soon of in den geest, aanwezig was. En al zijn Lu die 25 jaren zoo zeide hij andere personen lid gewonden, de geest van „Sparta" is dezelfde ge bleven, de opgewekte geest, zonder leven naar buiten, zonder gematch, en daarover maakte hij der vereeni ging zijn compliment en - - zoo zeide hij feliciteer ik me zelf. Sport is soms schadelijk voor het lichaam, soms schadelijk voor den geest, docli de gymnastiek zorgt voor de gelijk matige ontwikkeling van het lichaam, de gymnastiek heeft ton doel de. vor ming van een harmonisch geheel. En daarom achtte de heer Lieftinck liet zich een eer, eere-voorzitter te zijn van „Sparta". Zijn geestdritfige toespraak, eindi gende met een „Leve Sparta vond luide en grage instemming bij de aan wezigen, terwijl de muziek schette rende fanfares aanhief. De heer Nieroy dankte den eere- voorzitter voor zijn bezielende woor den en hief een „Leve onze eere-voor zitter I" aan. Voor de pauze gaf „Germania" keu rige stokoefeningen en daarna „Spar ta" brugoefeningen en een epring- nummer. Verder werd de avond gevuld met voordrachten en een bal, geleid door den heer J. G. Martin Jr, Zwemman. WATERSPORT. DE JONGE KAMPIOEN IN DUITSCHLAND. Het eerste zevental van de Jonge Kampioen speelde gisteren te Keulen een wateryolowedstrijd tegen een Duitsch zevental, een wedstrijd, die in de Duitsche bladen als een wed strijd tusschen Holland en Duitsch- laud werd aangekondigd. Het Duit- scïie 7-tal was samengesteld uit spe lers van de Magdenburger Schwinim- club 96 en van Rhenus uit Keulen. Aan beide zijden werd hard gewerkt, met do Hollanders steeds iu de meer derheid. De pauze kwam met een 6—3- stand voor de Jonge Kampioen en ten slotte won de Jonge Kampioen met II tegen 5. Vl8lrj|den. DE SCHEVENINGSCHE WIELER BAAN. Zondag 14 Mei zullen de Openings wedstrijden plaats hebben. Voor deze wedstrijden zijn béken de renners geëngageerd. Binnenland HOFBERICHTEN. Het bal ten paleize te Amsterdam zal plaats hebben op Donderdag 8 Juni. DE TARIEFWET. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Groningen heeft besloten, aan den minister van Financiën een brief te ridhten, in verband met de indiening van het out werp-tarief wet Met het oog op de groote belangen die het hiér geldt, en in de overtui ging, dat iedere tariefwet, onver schillig in welke richting zij zich be weegt, technisch zoo eenvoudig, bil lijk en doeltreffend mogelijk behoort te zijn, verzoekt de Kamer den minis ter, het daarheen te willen leiden, dat niet tot behandeling van de ont- werp-tariefwet wordt overgegaan, dan nadat daarover is ingewonnen het advies der vertegenwoordiging van handel en nijverheid. Men meldt aan de Nieuwe Ct. uit Bordeaux: De Kamer van Koophandel alhier heeft zich d.d. 25 April met een m.a- sive tot den minister van buitenland se hfi zaken gericht, waarin de aan dacht van Z Exc. wordt gevestigd op het bij de Nederlandsche wetgevende macht ingediende wetsontwerp waar bij o a. een verhoogd invoerrecht op gebottelden wijn wordt voorgeeteld. De Kamer wijst in haar missive op den belangrijken uitvoer van wijn in het district, voor welks commerciee- le belangen de Kamer moet waken; op de exorbitante verhoogtog van 0.30 fr. tot 0.75 fr. per flesch, die den oxport van Fransche wijnen zeer ernstig bedreigt; zij verzoekt den mi nister maatregelen te willen nemen, opdat dlit gevaar zoo mogelijk worde afgewend. NEDERLAND EN DE DECORATIE SCHANDALEN IN FRANKRIJK. De Parijsche correspondent van 't Hbld. seint: Bij het vérhoor van den heer Meulemans, directeur van de „Revue diplomatique", die beschul digd is van medeplichtigheid ln den lintjes-handel van Valensi c.s., zei de rechter van instructie langs diplo- matieken weg van de Nederlandsche regeering een klacht te hebben ont vangen over den rijken oogst (la flo- raieon abondanie) van Nicham lfthi- kar's in Nederland in de laatste maanden! Meulemans verklaarde, slechts twee Nederlandsche schilders met die orde te hebben doen decoreeren. De Tunesische orde moet dus ook nog door anderer tusschenkorasl zoo veelvuldig in Nederland verspreid zijn. Maar daar weet Meulemans niets van. BRANDEN. Aan den Hengeloschen weg te Lon- neker is do boerenbehuizinge, be woond door en toebehoorende aan de wed. H. Wesseler, door onbekende oorzaak totaal uitgebrand. Het vee word gered; vérzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. Op het s.8. „Gorredijk" van de HoL Ainerikalijn te Rotterdam kroeg de bootwerker J. M. een baal papier van 200 kilogram op hoofd en rug. Zwaar gekwetst werd hij per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. BEHOOVING. Op de Zeevisclunarkt te Rotterdam werd gisterochtend een Fransche dame, mevr. O., 300 fr. ontrold. ONTSLAG VAN AMBTENARESSEN BIJ HUWELIJK. Onderstaande motie is aangenomen: De afdeeJing Amsterdam der Unie van Christelijke onderwijzers en on derwijzeressen in Nederland be tuigt adhaesie aan de Regeering met haar voornemen tot indiening van het ontwerp van wet op liet ont slag van ambtenaressen bij huwelijk, voor zoover hierdoor ook de gehuw de onderwijzeres uit de school wordt Beweerd. RUITERKAMP. Te Vierhouten bij Elspeet zal von 31 Juli tot 14 Augustus een ruiter kamp worden gehouden. De deelne ming is opengesteld voor ieder, die oenigszins ln de rijkunst bedreven is, zoodat hij de oefeningen en tochten, die zóo zullen worden ingericht, dat zij voor den iniddelmatigen ruiter geenerlei moeilijkheid opleverén, rn staat is te volgen. Het doel van het kamp is niet alleen de rijkuiistige bedrevenheid van de deelnemers te verhoogen, doch hen ook, behalve de gewone en algemeen bekende voor- deelen van het kampleven, te leeren hun eigen paard te behandelen en te verzorgen en onder alle voorkomende omstand.gheden zichzelf te redden; niet het minst echter zal er naar ge streefd worden, dat de kamptijd voor allen niet alleen een nuttige, maar vooral ook een aangename zal zijn. De deelnemers zullen worden gele gérd in het schoolgebouw te Vier houten. De paarden worden ln stal len van rondom liggende boerderijen ondergebracht. Een reserve-luitenant der eavalérïe aal de leiding van het kamp op zich nemen. •Hr. Ms. GELDERLAND TR TANDZJER. De correspondent van de Köln. Ztg. seint uit Tandzjer: „De sedert eenige dagen hier lig gende Nederlandsche kruiser Gelder land onderneemt morgen eén reis naar de Marokkaansche kustplaat sen. De Nederlandsche gooant van Rappa'rd, die ter eer# van de officie ren van de Gelderland verschillend© feestelijkheden heeft aangericht, tal aan boord van den kruiser de Marok kaansche kust bezoeken. Doze reis geeft vooral op het tegenwoordige oogenblik den Fransclien aanleiding tot commentaren." ONVOORZICHTIG. J. Jnneen, wonende op de Osscbe- Schayk onder Oss, krabde onlangs een puistje stuk op den neus, waar door bloedvergiftiging ontstond. Thans is hij aan de gevolgen over- leden. S. D. P. Uit het tweede jaarverslag van de Sociaal-Democratische Partij blijkt, dat deze partij op 1 April jl. 515 le den telde, tegen 505 op 1 April va® het vorige jaar. VERBODEN 1 Men herinnert ach dat bij de de batten over Oorlog afkeuring is uit gesproken over het verspreiden on der de militairen van het boekwerkje „Gezondheidsleer voor den soldaat" van dr. Jansen, dir. off. van gezond heid; thans is volgens 't Hbld. van hoogerhand bevolen dat de nog aan wezige voorraad van die boekjes bij de onderdeelen van het leger berus tende moet vernietigd worden. DE JOHANNITERORDE. De Nederlandsche afdeeling der Jo- hanniterorde houdt Woensdag 10 de zer in het palels op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage haren ridderdag. Des avonds is er diner, waaraan de Prins deelneemt. DE NIEUWE GIDS-PRIJS. De uitslag van de stemming is weet „Het Vad."' te berichten dat bekroond werd met den poëzie-prijs W. L. Penning Jr., en met den pro- za-prijs Stijn Streuvels. De commissie ter beoordeel ing be stond uit: dr. A. Aletrine. dr. H. J. Boeken, mr. F. Erens. Willem Kloos Jac. van Loov. Fr. Netscher en Ary Prins. Stadsnieuws HET TOONEEL DE FEESTVOORSTELLI.VG VAN C. P. T. BIGOT. Toe® ik nog een jongen was, be stond er voor mij maar één acteur; dat was C. P. T. Bigotl lk bad hem eens op de kermis nu ongeveer 23 Jaar geleden in de tent van Kreuk niet, Blaaser en Bigot Jeon. d- denraper van Parijs, zien - en sinds dien tijd was ik er hen van overtuigd, dat C. P. T. Bigot de grootste tooneelspeler van de we'reld was. Jaren lang heb ik naar de ge legenheid uitgezien om mijn lieve lingsacteur weer te zien... 23 jaar moest het duren, voordat het zoo ver kwam, want pas gisterenavond op zijn gouden jubileumfeest zag ik hem weer voor het eerst terug. Het interesseerde mij, welken in druk Bigot nu op mij zou maken. Dat hij nog steeds die hooge plaats van vroeger inneemt, zou ik niet durven beweren, maar toch heb ik in lieni een kranig toneelspeler teruggevon den, een talentvol acteur van de goe de, oude school. Het spijt inij nu, dat ik hem nooit voor d.en tijd een? ben gaan zien. Voor zoover ik den heer Bigot thans heb leeren kennen, durf ik hem zelfs nu nog één van onze boste ko mieken te noemen. Hij heeft door zijn fijn, geestig spel het voor ons, moderne menschen, Vrij onverteerba re succes-blijspel van Van Maurik nog e enigszins genietbaar ges naakt. Men moet Bigot bewonderen, als men bedenkt, dat het jarenlang spelen in^ volkstheaters zoo weinig vat op hem heeft gehad. Want Bigot is aller minst een volksacteur Hij is zelfs één van de weinige Hollandsche too- neelspelers, die het verstaan in den luchtigen, Franschen blijspeltoon to spelen. In ee® vlug tempo, met veel en altijd juiste stenischakeeriug en een benijdenswaardige gemakke lijkheid von beweging heeft hij de zen Janus Tulp uit zijn allerbanaal ste omgeving gehaald en er iets fijn- komisch van gemaakt Er is in het leven van oude kun stenaars dikwijls iets onzegbaar-wee moedigs. Wij hebben dit seizoen nu twee gouden jubileuinsfeeeteu meege maakt, én beide feestvoorstellingen hadden deze triestige overeenkomst, dat zij gevierd werden in een arm zalig milieu, dat den jubileerenden eigenlijk niet waardig was. Want evengoed als Bouwmeester, behoort ook Bigot bij een ander, een beter ensemble thuis. Wat zouden wij dezen 73-jarigcn acteur nog graag eens een rol als Tartuffe, of Onkel Britsig met een goed. heui waardig gezelschap zien spelen. Misschien vergissen wij ons, doch wij gelooven zeker, dat de ouda school dan nog een deugdelijke zou blijken te zijn. Al te groote belangstelling was er niet voor deze feestvoorstelling, maar Mei is nu ook niet bepaald de meest geschikte maand voor Jubilea. Toch zal de lieer Bigot zeker niet dankbaar heid aan zijn gouden-jubilcumavond te Haarlem terugdenken. Na do derde acte verschenen do be stuursleden van C re mor en Van L e n n e p met kransen op het tooneel ♦n kwam <le gebruikelijke huldiging. De heer Van Gasteren ook ee® re-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7