I'S ZEEPEN ,/t Goedkoopst Adres", Grond- en Glansverf FORTGENS' Kleine Houtstraat 94. SPAARNE-BANtC. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM - Sehelpeo Zand LI voor Kinderspeelplaatsen f. VAM WIJK, 7-9 Kleine Houtstraat 7-9 Huismoeders Central© Verwarming voor Woonhuizen, Bollenschuren, Kassen enz. H. J. J. BOUVY, Heemstede. VAN HEES' Witkalk tornan, die zoo langzamerhand ev< 'goed als impressario Schürmann ri. '„souvenirs de thé&tre" zou kunnen ultogven herinnerde er aan, hoe hij Bigot al 40 Jaar geleden op ditzelfde toooool bij Tjastnk. Roobol en Peters had tien spelen. Hij sprak namens Cremer, evenals de heer Crombouw namens Jacob van Lennep, den wensch uit. dat de heer Bigot het pu bliek nog iaron lang van zijn kunst mocht doen gemeten. De leden van „Harmonie", die welwillend de feest- voorstelllng met muziek opluisterden, bliezen fanfares en het publiek riep bravo waarop de heer Bigot met een hartelijke speech bedankte en ons. Haarlemmers, verzekerde, dat wij veel kunstzinniger waren dan de Am sterdammers, die om niets meer ga- Ven, dan om de poppenkastvertoonin- gen der bioscope.. Barendje, de bediende van Janus Tulp, zette een gelegenheidsgezicht als van een doodbidder, toen hij het Woord „kunst" hoorde uitspreken, de recensenten kregen een kleur tot ach ter hun ooren, bet Haarlemsch pu bliek, dat zooveel minder om de bios- eope geeft dan het Amsterdamsche, schreeuwde „bravo I" en de leden van „Harmonie" toeterden „Lang zal ie leven I" om daarmee den jubilaris Voor zijn goedo bedoeling te bedanken. De eenige, die niet applaudisseerde, was de bureaulist. Die zat in zijn een tje te Inrekenen hoeveel zijn confra ter bij Alberts frères dan wel moest ontvangen, als die nog minder had te idoen dan hij. J. B. SCHUIL. ONDERWIJS IN HANDEN ARBEID. De afd. Haarlem der vereeniging lot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland hield Za terdagavond, een vergadering in De Nijverheid, Jansstraat, ondeï voor- eitterschap van den heer Dr. P. M. Heringa. Deze hield een openings woord waarin hij in het bijzonder mej. Berdenis van Berlekom van hier, mej. Pekelharing uit Utrecht en den heer Vincent Lo osjes, wethou der. welkom heette. Spr. he'rdacht de van vele zijden ondervonden steun bij het inrichten der cursussen, en gaf eerst het woord aan Mej. Pekelharing uit Utrecht, dile het een en ander mee deelde over de huisvlijt heden ten dage, die zooveel geluk in het huis gezin heeft gebracht, dank zij den plaatselijken huisviijttentoonstellin- gen. Vele gezinnen beeft de huisvlijt nader tot elkaar gebracht, en Cr een zegenenden invloed uitgeoefend. Zien we de huisvlijt uit eeto aesthe- tlsoh oogpunt, dan moeten we dik wijls erkennen dat het heel leolijk is. Maa'r die gedachte mag niet overheerschen; we moeten de ethische waarde in het oog houden. Op de tentoonstellingen treft ons veelal het aanbrengen der vele overdreven versieringen, naast het vele vernuft, daar tentoon gesp'reid. Er moet nu eenige rust komen 11a de krachtige uitwerking van het houden der vele tentoonstellihgen. Men kan het aantal daarvan vérmin- deren. Nu moeten we een goeden weg trachten te vinden om op de beste wijze door te werken. Daartoe moe ten wij o'ns vereenigen; en de veroe- migingen die zich met handenarbeid bemoeien ontmoeten elkaar op prac- tisch terrein zooveel! De huisvlijt heeft zich in de laat ste jaren reeds zeer uitgebreid.Steeds ontstaan er nieuwe cursussen. Veel 'wordt er gezocht naar goede leiding bij de cursussen. De vereerhgingendie dezelfde moeilijkheden ondervinden, moeten zich tot een verbond trachten te ver eenigen. Daaraan zouden eo'nigo goe de ontwerpers verbonden kunnen zijn, om met raad en daad steun te geven. Een poging in deze richting is reeds gedaan op de Nationale Huis- vlij it entoonstelüng. Deze mislukte door te late aanvrage aan den be kenden ontwerper Lion Cachet, die evenwel zeer veel voelt voor verbete ring vaïi den volkssmaak en op wiens steun men dus zal kunnen re kenen. Wij zullen strijden en werken vooT de huisvlijt, eindigde 3pr. Velen die alleen studeeren eh in hun vrijen tijd met de handen over elkaar ritten te philosopheeren, zou den veel gelukkiger kunnen zijn. Sport heeft al veel goeds gedaan maar soms is de tijd daartoe niet ge schikt. En ga dan de huisvlijt beoefe nen! Do heer D. Been. lid der vereeni- ging, die de bijeenkomst organiseer de, sprak over Huisvlijt een Handen arbeid; hij memoreerde dat in 1880 de huisvlijtscholen overal in ons land verspreid waxen. Maar velen wend den zich van dien arbeid af omdat ze niet goed, niet nauwkeurig werd uit gevoerd. Lator kwam de Invoering der Zwoedschs methode in ons land, die aanvankelijk nauwkeurig werd ge volgd. Maar er kwam wijziging in; de Noderlandsche methode ontstond. Toch voelde men nog dat aan bei de systemen wat ontbrak. Hooger dan de arbeidsvreugde staat de scheppingsvreugde; een ding dat een Jongen ook zelf bedacht heeft is voor hem tienmaal meer waard. Daarin tracht men in de laatste jaren 'nu ook tegemoet te komen. Als we naast onzen gereglem en teer den liandenarbeid ook den vrijen ar beid en bijkomend werk als kerb- echnitt e. a. gaan stellen, zal men dien spoedig als huisvlijt gaan beti telen. Aan de huisvlijt moet toevoeging worden gedaan om tot een samen werking te kunnen komen; eerst sys tematisch arbeiden, handvaardigheid opdoen dan ten uitvoer brengen wat men rich voorstelt. Dat zei dus voor de huisvlijt oen goed middel zijn om te komen tot de samenwer king van huisvlijt en liandenarbeid, als een «gén voor het volk. Ten slotte vertelde mej. M. Berde- bib van Berlekom iets over de kin derclubjes van Toynhee. De kinderen die daar komen doen dat om blijdschap te hebben. Ze ko men niet met het bepaalde doel om te loeren, maar voor ontspanning en plezier. Ze ontvluchten op Toynhee de ver veling, die hen thuis wacht. De aller armsten hebben het 1 minst noodig, an dat is heel droevig. Die moeten werken, zoo gauw 't maar kan; tot 8, 9 en 10 jaar kome'u ze nog wel. Er zijn nu 21 clubs, en drie clubs van den Volksbond en den Bond voor Handenarbeid. Verhuizing van. het Spaaxiua naa'r de school op de Oude Gracht is wegens ruimtegebrek boodig gebleken. Over de manier van onderwijzen sprekend zeide mej. Berdenis, dat er bij de kinderen een onbewuste drang naar goed onderwijs bestaat. Als de leider niet hoog genoeg staat, gaat het pleirier er voor hen af. Maar ook moet er een andere toon heerschen dan bij een eigenlijke schoolles, en het is moeilijk om aan dat alles te voldoen. Spreekster hoopt dat er in den vol genden winter nog meer vakkundige hulp an "nog grooter aantal kin deren zal zijn. Vreugde en blijdschap in het hart dat zijn de beste opvoeders der menschheid. Een kind met vreugde in het liart denkt en doet geen kwaad! De Voorzitter brengt dank aan al le sprekers van dezen avond, en wenschl hun veel zegen op hunnen arbeid. Spr. deelt daarna mede dat hier ter stede een centrale commissie voor huisvlijt is benoemd waarin leden van den Volksbond, Toynbeo en den Bond voor Handenarbeid rit ting hebben die zal trachten in de geschetste richting tn samenwerking te arbeiden. Een gebouw is reeds aan de ge meente aangevraagd, en men zal trachten de noodige middelen bijeen te brengen, waarin men wel hoopt te slagen-i Rubriek voor Vragen Geabomioorden bobben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos ;even en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dlo niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn hond heeft jeuk aah den rug. Ongedierte heeft het dier niet en de huid is gaaf. Wat kan het zijn au wat moet ik er aan doen? ANTWOORD. Geef den hond geen vet, maar in plaats daarvan karnemelk, dan zal hij spoedig ge nezen zijn.- VRAAG. Ik heb eehiige weken geleden kippen gekocht, die dadelijk vrij goed eieren legden. Drie daar van zijn daarmede plotseling opge houden. Zij zijn verder geheel nor maal; ik geef hun de<s morgens ge weekt brood en verder volop ge mengd voer. Wat is er aan te doen'? ANTWOORD. Het kan gebeuren dat kippen plotseling met leggen op houden. U weet zeker niet hoe lang ze reeds aan den leg waren? Ver vang het geweekte brood eens door ochtendvoer dan zullen ze wel weer spoedig met leggen beginnen. VRAAG. Kunt u mij de tarieven der Holland-Amerikalljn meedeelen en wannéér precies vertrekken de booten? ANTWOORD. Het Is het eenvou digst, dat u dit zelf even bij de di rectie der Holland—Amerika-lijn te Rotterdam informeert; zij zal u ze ker volledige inlichtingen verstrek ken. VRAAG. Wij zijn beldeu meer derjarig en willen trouwen, maar kunnen van onze oudere geen toe stemming krijgen. Hoe moeten wij nu doen? ANTWOORD. U moet rich tot den kantonrechter wenden dien u ten Paloize van Justitie vinden kunt. Land en Tuinbouw MOND- EN KLAUWZEER, 't lLbld. schrijft eenige artikelen over dit onderwerp, waaraan we 't volgende omtleecnen: De maatregelen, door het mond- en klauwzeer noodig gemaakt, vo'rmen een stelsel van overheidsbemoeiing, waarbij allo voorschriften, behou dens mniisterioole goedkeuring, uit gaan van 's Rijks veterinairen dlienst in modewerking met de Rijks- en ge meentelijke politie. Vandaar dat, zoodra de district 3- veemrtsen het be'richt bereikt, dat op een stal of ln een weide, of waar dan ook, tóch een geval van mond- en klauwzeer voordoet, ooganblikkelijk daarvan wordt kennis gegeven aan het hoofd der gemeente, ln welke het ziektegeval werd aangetroffen. Maar die mededeeling ls niet lou ter een eenvoudige kennisgeving, te vens wordt daarbij aangewezen wel ke maatregelen moeten worden uit gevoerd. En op die uitvoering heeft de politie toezicht. Nu heb ik reeds geschreven, dat om de groote belangen, die door het woe den van deze veeziekte kunnen wor den geschaad, het Rijk bereid is groote offers te brengen ter bekam- ping van het mond- en klauwzeer en dientengevolge, waar zulks mogelijk is, het kwaad radicaal tracht te be strijden. Het afmaken van vee kan geschieden, zoodra do districtsvee arts het geraden acht en het Rijk ver goedt dan den veehouders niet min de* dan 90 der geschatte waarde voor elk door de ziekte aangetast rund en zelfs 100 indién het afge maakte die rslechts besmet was of ve'rdacht werd. En de bedrijfsschade, die om de sterke inzinking der die- rein vaak zeer beduidend lean zijn, wordt ook naar taxatie vergoed. Maar geleid door de ervaring ls men er toe gekomen geen bindönde oJgeuneene regelen te geven, doch zoo veel mogelijk de bestrijding in over eenstemming te doen zijn met locale behoeften. Vandaar, dat de maatre gelen in dit voorjaar ge'nomen voor de verschillende provincies en zelfs doelen van provincies uatoenloopem, al hebben zij alle gelijke kern. Hie rvolge slechts het overzicht der maatregelen, die door den dis- tricts-veea'rts, te Haarlem gestation- neerd, den heer He'ngoveld voor N.- Holland beneden liet IJ en het Noord- Zeekanaal zijn voorgeschreven. Met het oog op den omvang van het mond- en klauwzeer werd te Alk maar een tijdelijk districtsveearts ge- statdonneerd, die het onder het toe- richt des heearen Hen geveld ressortee- rend deel van Noord-Holland boven de zooeven genoemde grens aan zijn zorgen riet toevertrouwd. De heer Hengeveid heeft aanvan kelijk laten afmaken, n.l. toen de eerste gevallen in onze provincie zich voordeden en het nog te bezien stond, of de riekte reeds eenige verbreiding had kunnen verkrijgen. Zoo werd, toen 27 Februari te Haar lemme'rmeer het eerste geval zich had voorgedaan, reeds den volgen den dag het beslag van poliüewege afgemaakt en voor de consumptie vernietigd. In Brabant, Gelderland en vooral Groningen werd in deze epizoötie op groote schaal afge maakt. Maar vooral te Groningen was het gemakkelijk het spoor der besmetting te volgen en kon het af maken zelfs van geheele koppels liet voortwoekeren van het kwaad tot staan brengen. Maar in onze om geving is het afmaken spoedig ge staakt. Niet zoozeer om de bezwaren die daartegen worden ingebracht door de veehouders, maar voorname lijk omdat bij de uitgebreidheid, die de riekte snel verkreeg, er aan af maken niet meer viel te denken. De maatregel zou èn te duuir, maar bo vendien te weinig afdoend blijken. Toen don ook in de gemeente Nieu- wer-Amstel zich nieuwe gevallen voordeden, waardoor vermoed mocht worden, dat weldra vele aangiften zouden volgen, werd het afmaken ge staakt, omdat de kosten van dien maatregel niet meer inevenwiclit wa ren met die beteekenis van het mid del om de uitloopers der ziekte tegen te houden en ook evenmin in over eenstemming kon worden geacht met het le&d, dat tal van veehouders werd aangedaan. Zoo bleef het dan bij twee beslagen te Haarleinme'r- meer, een te Nieuwer-Amste.1, een te Warmenhuizen en een beslag var kens werd te Oost-Graftdijk geveld. De eerste zorg is echter het. be smette koppel te isoleeren. Doet het geval zich voor in een weide, dan wordt het geheele koppel zoo moge lijk opgestald Maar dat opstallen kan zelfs verboden worden, indien de dieren zoo ver van den stal zijn ver wijderd dat het opstallen vervoer over vreemde erven of openbare we gen noodig zou maken. In zulk een geval blijft het koppel in de weide, of in den stal, steeds worden weide of hoeve volkomen geïsoleerd door alle communicatie aitdens dan na be komen politie-toestemming te verbie den. Een bewaking wordt ingesteld, welke bewaking, zooals het veeartse- nijkundig staatstoezicht liet uit drukt, „onder toezicht der politie wordt opgedragen aan vertrouwde burgers, of wel aan Rijks- of Ge meentepolitie. In den last van zuik een isolement hebben vaak ook aan palende er vein zich te schikken. Wanneer er tal van besmette hoe ven voorkomen binnen een deel der gemeente of binnen uitgestrektheden van meer dan eeii gemeento dan wordt een zoogenaamde ministrieeio kring getraceerd, waarbinnen unifor me maatregelen worden getroffen, en wel allereerst het verbod mn vér- voer van herkauwende dieren en varkens van, naar en binnen dien, kring. Op het oogenblik bevinden zich in de omgeving van Amsterdam ver schillende tamelijk uitgebreide krin gen, één in Sloten, twee in Oudér- Amstel, en een wijkB te Nieu wer-Amstel, Bezuiden het Noordzee kanaal ligt ook nog zulk een kring in de gemeente Velsen. Maar de veebeweging wdrdt niet alleen binnen drie kringen belem merd, zelfs is de algeheele uitvoer van vee uit N.-Holland, uitgenomen de eilanden, tijdelijk geheel verbo den, alsmede de invoer van Noord- Holland naar Texel en Wieringen. Rechtszaken POGING TOT DOODSLAG. Tegen een l9-jarigen werkman uit Koewacht werd door het O. M. bij de rechtbank te Middelburg, wegens po ging tot doodslag met een revolver, een gevangenisstraf van 3 jaar ge- eischt. Letteren en Kunst Een inzénder beklaagt zich over het laatste nummer van „Hel Leven", waarin foto's voorkomen van de lijkjes van de ramp bij Slikkervoer. Een Rijks veldwachter, die toch een element met opvoedendkarakter in den lande moet zijn, is wel zoo vriendelijk geweest, om den aan zijn zorg toevertrouwden treurigén last voo'r de onbescheiden léns van den onbescheiden fotograaf te doen paseeren, door het lijkje 'rechtop te houden. De veldwachter is hierover aan z'n superieuren verantwoording scliul dig en ik hoop van harte, dat zij dien man eens terdege zullen corri- geereu, maar „Het Leven" is verant woording schuldig aan de publieke opinie en ik kan niet nalaten in mijn goed vertrouwen op de degelijke ei genschappen van mijn landgemooten, de verwachting uit te spreken, dat zij op flinke wijze liiertegenover stelling zal nemen. Aldus de inzender, die van oordeel is, dat de geïllustreerde pers aldus hare vrijheid misbruikt. AANGEMAAKTE bij elke hoeveelheid verkrijgbaar Firma VAN HEES, DROGISTERIJ, Ged. Oude Gracht 126a g WIE !N MEUBELMAGAZIJiM koopt, zal zich niet beklagen. Kapitaal f 500.000.- Geplaatst en volgestort f 250.000. Commissarissen J. W. A. BEJJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICIIEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Al kern ode, te Alkemade. W. J. C. PASSl'OORS, Lid der Twee de Kamer der Staten-Generaal en Burgemeester van Ginueken, te Ginneken. Dr. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mr. J. N. J. E, THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Betoop (Ongeval lenverzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Gomeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. Raad van Toezicht: THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem, J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem, B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. Directeur: G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Depo sito's, Incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enz. enz. Kerk eis Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Doctoraal examen rechten mej. M. Broese van Groenou. Utrecht. Bevorderd tot arts de heer J. M. Morrée; tot semi-a'rts de heer H. Knoop. Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de 'rechtsweten schappen de heer E. Polak. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het candidaat-examen in de letter kundige faculteit de heer S. Eringa. fïnanciëele Berichten ELECTRA. In de algemeene vergadering aandeelhouders van „Eleetra", Maat schappij voor Electrische Stations, te Amsterdam, werd het over 1910 uit te koe ren dividend bepaald op 10 pCt. (vorig jaar 5 pCt.). Stoomvaartberichten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Bali, uitreis, passeerde 6 Mei Point de Galle. Koning Willem I, thuisreis, vertrok C Mei van Singapore. Koning Willem III, uitreis, vertrok 5 Mei van Lissabon. Sumatra vertrok 6 Mei Van Am sterdam naar Java. KON. NEDERL. STOOMB. MPIJ, Atlas vertrok 5 Mei van Valéneda naar Amsterdam. Castor arriveerde 6 Mei van Smir- na to Amsterdam. Ceres vertrok 5 Mei van Lissabon naa'r Genua. Clio van Amsterdam naar Ergas- teria, passeerde 5 Mei Gibraltar. Helena vertrok 5 Mei van Valen cia naar Malaga. Tuno, van Messina naar Amster dam; passeerde 4 Mei Gibraltar. Minerva vorfrok 5 Mei van Algiers naar Amsterdam. Nereus vertrok 6 Mei van Cuxha- ven naar Amsterdam. Saturnus vertrok 5 Mei van Rotter dam naar Patras. Titan arriveerde 5 Mei van Am sterdam te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng, uitreis, arriveerde 4 j Mei te Londen. Bogor, thuisreis, vertrok 5 Mei van Perim. Tambora vertrok 6 Mei van Rot terdam naér Batavia en was des nam. 2 u. 15 m. in zee. HOLLAND-AMERIK A-LIJN. Rotterdam vertrok 6 Mei van Rot terdam naar New York en was te 10 uur voorm. ln zee. Kantoor PIETEK KIESSTRAAT 33 Magazijnen BROUWERSVAART 106 TELEFOON 748. zijn voor H. H. Winkeliers tegen de origineele fabrieksprijzen verkrijgbaar in Telefoon 609. P. CRAMA. De zending Aardappelen, welke ik heden ontving, is wel iets duurder, doch de qualiteit is onverbeterlijk. Laat dus eens 6 kop KON westind maildienst halen voor 20 cents, dan zult U zelf ondervinden dat er dit PriM Willem rv vertrok 5 Mei ran i voorjaar nog niet zulke puike Aardappelen zijn aangevoerd. New York naar Weet-Indië. Aanbevelend, STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Myrmidon, van Batavia 'naar Am sterdam, passeerde 4 Mei Perim. B. J. VAN BEURSEN, Ged. Undo Gracht 107 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Leeuwarden, J. S. de Jong, tim merman te Mollcwerum. Rechter commissaris: mr. P. C. J. A. Boeles; curator: J. Rodenhuis, te Smeek. Arnhem. J. H. de Jong., winkelier, tc Arnhem. Redhtér-commiissaris: mT. P. F. A. Qremers; curator mr. J. A. M. O. van Embden. Geëindigd: W. de Olde, vroeger schilder te Zwolle. A. Weeda, koopman en winkelier te Oud-Beierland. Uitgesproken: Amsterdam, J. F. Tliemman, win kelier in schoenwerk, Amsterdam. Rechter-commissaris: mr. G. A. Ser ve tl ua; curator: mr. W. van Loon. Prijsopgaaf zonder verbintenis. Damstraat 20. Vermenigvuldigen met de Schrijfmachine van Bestekken, Menu's, Contractei, i Cireulaires, enz. In pakken van 6 en 12 cents, Verkrijgbaar bij Firma VAN HEES, DROGISTERIJ, Ged. Oude Gracht 126 a

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8