NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8552 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 MEI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: PER DRIE MAANDEN: IjrS». ^an regels 30 Cts.iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem120 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Jff Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland dT KgJ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Gefflustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem* I 037X Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. nde omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. C>-> Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1360. Valsche Decoraties. Het decor at i ea cliand aal te Parijs heeft den bekenden medewerker van het Petit Journal Ernest Laut aanleiding gegeven tot een artikel, waaraan het volgende is ontleend. Wij Franschen) houden van lintjes, we hebben ze in soorten en kleuren. Het gouvernement heeft 41 soorten decoraties en medailles tot zijn be schikking en geeft, wanneer daartoe aanleiding bestaat, verlof tot het dragen van 215 decoraties var. b uiten - landsche mogendheden. En toch is dat, naar het schijnt, niet voldoende om alle eerzucht te bevredigen, daar er altijd nog oplichters zijn, die in valsche brevetten of fantasie-decora ties handel drijven ea domooren, die ze koopen. De decoratiescliandalen dateeren niet van vandaag of gisteren, er is er een voorgekomen tijdens de regeering van Lode wijk XIV en de groote ko ning zelf is dupe van de oplichters geworden. Op een mooien dag kwam aan het hof de tijding, dat een negerkoning, genaamd Anabia, wiens rijk in Afri ka in de buurt van de Senegal was gelegen, weldra een bezoek aan Pa rijs zou komen brengen. Dat rijk heette, zoo zei men, Elszi- nie. Zoek maar niet op de kaart, want het was een denkbeeldige staat Anabia bestond wel degelijk, hij kwam te Parijs, vergezeld door eeni- ge Fransohö reizigers, die hem op de reis naai- Frankrijk hadden begeleid. Het was een flinkgebouwde snaak, die eenige woorden Fransch praatte en overigons do anenschen, die hem toejuichten, antwoordde, door in een breeden lach een rij mooie tanden te laten zien. Koning Anabia liad groot succes, want hij kwam met de zakken vol decoraties, wat in Frankrijk het bes te middel is con vriendschap en be wondering op to wekken. En daar het ordeteeken er mooi uitzag, waren er veel liefhebbere. Lodewijk XIV had verlof gegeven om het te dragen, Anabia en zijn gezellen deelden er honderde uit, wel te verstaan in ruil voor geld of geschenken, en verdwe nen, toen de voorraad op was, weer naar Afrika Toen pas kwam men te weten, dat Eiszinie een verzonnen koninkrijk was en Anabia een grap penmaker, die met zijn mede-oplich ters het heele zaakje verzonnen had om de lichtgeloovigen, in den vorm van tegengeschenken en zoogenaam de kanselarijkosten, van hun lieve geld te ontlasten. De geridderden kon- do.?. niets anders doen, dian hun rid derorde in do prul Iemand gooien en zelf de ooien dicht te stoppen, om den schaterlach niet te hooien, die door Parijs ging bij het vernemen van deze tijding. Men heeft opgemerkt, dat alle avonturiers, die op eigen gezag zich zelf uitriepen tot koning van een ver verwijderd land of van een heel niet bestaand rijk, niets haastiger wisten te doen, dan een ridderschap in het leven te roepen of een decoratie te stichten. In het Jaar 1736 benoemde een edel man uit Lotharingen, Theodoor An ton von Neuhoff, zichzelf' tot keizer van Corsica, onder den naam van Theodoor I en schiep dadelijk een ridderorde. Wie dat ontving droeg een hemelsblauw habijt en een rid derkruis aan een groen lint, dat In een ster van email en goud gezet was en voorstelde de gerechtigheid met hear weegschaal, waaronder een drie hoek, bevattende de w apens van den vorst. Een belangrijke voorwaarde was, dat elke titularis duizend kronen voor kanselarijrechten had te beta len. In weerwil van deze hooge contri butie vond Theodoor I in minder dian twee maanden tweehonderd begeeri- gen naar het ridderschap. Jammer genoeg voor hen werd hij weldra dooi de Genueezen verjaagd en ging, door zijn „onderdanen" in den steek gela ten, naar Londen, waar hij nagenoeg in armoede stierf. Aon het einde van de vorige eeuw ontstonden aldus verschillende deco raties, geschapen door gelukzoekers, stichters van denkbeeldige koninkrij ken of republieken. Zoo benoemde Charles Marie de May rem a, oud-on derofficier van de Spahis, zichzelf tot koning van het rijk der Sedangs en stichtte daarvan een ridderorde. Ook moet menige Franschman zich den avonturier herinneren, die bij gele genheid dei' tentoonstelling van 1889, zijn „koninkrijk" aan de oevers van de Mekong verliet, om eerst in Frankrijk en daarna in België een uitgebreiden handel te drijven in bre vetten voor zijn ridderorde. Men zegt, dat hij er veel verkocht, maar tege lijk bracht hij ook aandeelen aan de markt voor de exploitatie van mijnen, in zijn Staten gelegen. Met de opbrengst van deze handels- operaties kocht hij wapenen en huur de een schip, om in zijn rijk terug te koeren, maar de Engelschen legden er beslag op en de arme vorst kwam terecht op een van de eilanden vaji den Archipel, waar hij bezweek aan de gevolgen van een slangenbeet. Met hem overleed ook zijn ridder orde. Dan was or Jules Gros, de ver maarde president van de republiek Counani. Weliswaar was hij de eer ste niet. Zijn voorganger was een zekere Prosper Ghaton, die In 1874 op de kaart tusschon Fransch Guya na en Brazilië een land zonder naam ontdekte en uitriep „Dit land is van niemand, dus behoort het aan mij 1" Zoo riep hij zichzelf lot president van de republiek Counani uil Maai de president was een sjieler. Op een avond zette hij zijn staten als inzet in en verloor ze, De winner verzuim de evenwel van de eer, die hem te beurt viel, gebruik te maken. Counani had dus geen president, toen het pre sidentschap werd aangeboden aan Jules Gros, publicist en lid van den gemeenteraad te Vanves, zoodat hij wel aanspraken kon doen op de pre sidential waardigheid. Hij vatte zijn rol ernstig op, stichtte de Ster van Counani en ging zelfs op reis, om zijn rijk te bezoeken, maar de Engel- sche autoriteiten to Georgetown in Engelsch Guyana zetten hem op een schip, dat hem rechtstreeks naar Londen bracht. Dit belette hem niet, de Ster van Counani te blijven uit- deelen. Dan is er nog geweest het Kruis van Trinidad, een stichting van ba ron Harden Hiokey, vorst van Trini dad onder den naam van James L De onderscheiding was ingesteld ter be- looning van schoone letteren, kun sten, wetenschappen, nijverheid, men- schelijke deugden en verknochtheid aan het vorstelijk huis en ook, naar alle waarschijnlijkheid, om de kas van den vorst wat te stijven. Vermoe delijk werd dat laatste doel niet be reikt, want de ongelukkige vorst had nimmer de middelen, om zich naar zijn staten te begeven en stierf in Texas, zonder te hebben geregeerd. Men kan overigens heel wel docu- ratie3 uitgeven zonder een koninklijk te stichten. Zoo waren de prinsen van Lusignau vorsten zonder konink rijk en toch stichtten zij de orde van Melusine, waarvan zekere Daulby, de held van een proces uit den laatsten tijd, grootmeester was. Valensi, Cleanenti en soortgelijken hebben niets uitgevonden, maar had den een ruime keus. Aan de liefheb bers van rood lint boden zij de schit terende orde van de Halve Maan van Marokko aan, voor bescheidener eischen hadden zij het lint van de Natioie vereeniging van menschl le vendheid of de Federatie ter bevorde ring van leekenscholen. Aan oliëntèie ontbrak het hun niet. Die hebben de JJdelheidsverkoopers altoos. Gewoonlijk zijn deze oplichters handige lui, die hun slachtoffers geld uit den zak kloppen, terwijl zij hun eenige illusie laten. Zoo was bijvoor beeld in de beruchte zaak van Wilson, den schoonzoon van president Grévy, du Breuil een slimme agent. Hij begon met tot zijn slachtoffer te zeggen „Hoe komt hot toch, dat een ver dienstelijk man als u niet gedeco reerd is „Mijn aanspraken zijn zeker niet voldoende", zei dan de arme man. „U niet? Komaan, gij hebt tien maal een ridderkruis verdiend." Dan sprak hij er niet meer over. de IJdelheid van den ander was even wel opgewekt, hij kwam er zelf op terug. Dan vroeg du Breuil vijftien duizend francs. „Maar", zei de man dan, „moet ik een decoratie koopen „Koopen riep du Breuil veront waardigd. „Maar als het gekocht kou worden, zou het te koop moeten zijn. Weet wel, mijnheer, dat een ridder kruis niet te koop is. Alleen kan men het met geld verkrijgen." Dit is een vondst voor een büj8]>el- schrijver. Maai- de slachtoffers merk ten, dat niet en gingen ea- op in. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht IN 'T ENGELSCHE HOOGERHUIS heeft Lord Landsdowne gister zijn omvangrijk wets-ontwerp tot hervor ming van 't Huis der Lords ingediend. Daarin wordt bepaald, dal het Huis zal tellen 350 Lords, waarvan 100 (die alvorens verkiesbaar te zijn, aan ze kere vereischten zullen moeten vol doen) worden gekozen door do erfelij ke peers, 120 gekozen door kiescolle ges, samengesteld uit parlementsle den, en 100 benoemd door de kroon. De 30 anderen zuilen zijn prinsen van koninklijken bloede. 7 bisschop pen en 16 rechters. De peers moeten voor niet langer dan 12 jaren gekozen worden, niuaf na dien tijd herkiesbaar zijn. Landsdowne legde den nadruk op de inbreuk op de privileges van de peers, maar verklaarde tevens, dat de voorgestelde wijziging bepaald noodzakelijk is in het belang van de stabiliteit der grondwet, die op bot oogenbiik ernstig bedreigd wordt. Minister Morley verklaarde, dat on der zoo'n regeling een liberale meer derheid in het Hoogerhuis onmogelijk zal zijn. Het ingediende voorstel is dus onvoldoende en bedriegelijk en kau niet aanvaard worden in plaats van het parlement 'bill. De regeering wenscht afschaffing van het absolute veto van het Hooger huis, of dit hervormd wordt of niet. De eerste lezing van het door lord Landsdowne ingediende ontwerp werd daarna aangenomen. !t Zal de Lords evenwel weinig hel pen of ze 't voorstel van Lord Lands downe al aannemen, indien de regee ring er toch geen genoegen mee wil nemen. Aan de afschaffing van 't absolute veto moeten de Lords gelooven, of zo willen oi niet I UIT DE SPAANSCHE POLITIEK. De wet op de vereenigingen, die de Spaansche regeering dozer dagen in de Kamer zal indienen, stelt u. m. vast, dat alle vereenigingen onder het gemeene recht zullen vallen. Zij moe ten alle 3 jaar een opgaaf van eigen dommen en inkomsten overleggen. Iedere godsdienstige vereeniging hooft bij oprichting goedkeuring der regee ring noodig. Ook do kloosters vallen daar onder. Staatsbeambten mogen vereenigin gen oprichten, mi's dut deze den open haren dienst nie: belemmeren Vreem delingen mogen zonder naturJüs.nie geen godsdienstige vereenigingen op Spaansch grondgebied vormen. Ook mogen ze niet deelnemen pan politie ke vereeniïingen. Ook mag c-en veree niging voor met meer dan eau derde uit vreemdelingen bestaan, zelfs niet wanneer dezen genaturaliseerd zijn. Over DEN TOESTAND IN PORTUGAL schrijft De Tijd „Men is het er in Portugal niet over eens hoe de toekomstige repu bliek definitief zal worden ingericht. Volgens den „Diario Popular heeft de bijzondere commissie, die belast was met liet uitbrengen van een rap- Sort over het grondwetsontwerp vuil raga, den voorzitter der voorioopige regeering, zich in haar geheel met met den inhoud van dit ontwerp kun nen vereenigen, zoodat de discussies zoovoi' hervat moesten worden. Som migen willen een parlementaire repu bliek zooals in Frankrijk, terwijl an deren hun ideaal zien in het voor beeld der Vereenigdo Staten. Braga zelf is voor een president, die voor den tijd van 5 jaar door de Kamer wordt gekozen en niet lierkiesbaar is. Intusschen heeft het hoogwaardig episcopaat van Portugal te Lissabon vergaderd onder voorzitterschap van den patriarch van Lissabon, ter be spreking van de wet op de scheiding. Men besloot aan den minister van justitie een schrijven te zenden, waar in wordt verklaard, dat de scheidings- wet niet aannemeiijk is. daar zij strijdt tegen de waardigheid van de Kerk en tegen de grondbeginselen van den Katholieken godsdienst. Omtrent het op dit schrijven te verwachten antwoord kan men niet in twijfel ver- keeren het zal een nieuwe uiting zijn van vervolging van de zijde dei- regee ring." Onze Lachhoek EEN GOEDE GELEGENHEID. Hij. Heb je gehoord, dat ze hier in de stad een museum van oudhe den willen oprichten? Zij. Zoo, dan kan mijn hoed er dadelijk in. KORTE VERKLARING Hij kent de netste lui uit de heele stad. Maar waarom gaat hij dan niet met hen om? Omdat zij hem ook kennen. Vraag: Waarom brengt het ver- koopen van „tuberculose-bloemen" méér op, dan een collecte met gesloten bussen Antwoord: Omdat do meeste menschen wel willen, dat hun linker knoopsgat weet, wat hun rechterhand doet. DE RUSSISCHE DOEMA heeft aangenomen een voorstel der nationalisten, om een wetsontwerp over afscheiding van hel gouverne ment Cholin spoedig op de agenda te plaatsen, opdat vertraging niet als oen wijziging van het staatsbeleid uit gelegd kan worden. Op voorstel der constitutioneel-de- mocraton werd besloten de interpella tie over de invoering van de wet op de Zemstwo's in de westelijke gouver nementen met gebruikmaking van art.. 87 van de grondwet de bekende Sto- lypin-quaestxe dus I over eenige da gen te houden. In DE TURKSCHE POLITIEK is in de laatste weken veel strijd ge komen. De ministers van financiën en onderwijs hebben aan den groot vizier een gemeenschappelijk schrij ven gezonden, waarin zij ontslag aan vragen en er tevens op wijzen, dat deze aanvraag het gevolg is van de oneenigheid in de partij. Die oneenigheid bepaalt zich niet en kel tot 't ministerie, maar in de gehee- le Jong-Turksche partij zijn belangrij ke verschillen van meening op den voorgrond getreden. Wat daarvan op den duur "t gevolg zal zijn, ia nog moeilijk ie voorspellen. NIEUWS UIT MAROKKO is er nieL veel. Lit Berlijn wordt geseind, dat vol gens daar uit Fez ontvangen berich ten, loopende tot 1 Mei, uiie Duit- sciiers aldaar welvarend en volkomen veilig waren en dat van hongersnood geen sprake was. t Nieuws, dat de Fransche en En- gelsche bladen brengen is daarente gen zeer ongunstig. Gemeld wordt, dat de troepen van Moelay Hafid nog over slechts 5 patronen de man beschikken en dat de munitie voor de kanonnen zeer schaarsch is. Er dreigen opstand en gebrek aan levensmiddelen in Fez. Yau Kuust en Kunstenaars. XV. VOORJAARSSALON. De vlea- voornaamste Nederlandsche kunst vereenigingen liebben haar voor jaarssalons tiians opengezet en voor den kunstminnaar is de gelegenheid nu geboden, om van een kleine dui zend kunstwerken kennis te nemen. Mogen wij, van wat ons op onze rondwandolingen opviel, hier een en kel aanteekeningetjo maken Behoeft het dan nog gezegd, dat hier aller minst gestreefd wordt naar volledig heid, zoodat niet-genoemd-worden geenszins geringschatting beduidt Wèl zullen de kleine notities in hoofd zaak waardeeringen zijn, daar kritiek hier niet verwacht wordt en allicht ons doel zou verduisteren belangstel lend bezoek aa-, de voorj aars-uitstal- lingen enzer schilders te bevorderen. Zondag was het de dag der opening van Sint Lucas' tentoonstelling in het Suasso-museum. Ditmaal gaven we de voorkeur aan een rustig be zoek aan Arti op het Spui, boven het feestelijk gewoel op een openingsdag. Arti geeft een in doorenee vrij goe de collectie te zien. Er is naar ver- Jonging gestreefd, om in den geest Van den tijd te komen en niet te zeer ten achter te blijven. Lofwaardig be ginsel dat echter niet aan onze vreug de afbreuk doet, hier van iemand als W. B. Tholen, een man van een oudere generatie, twee uiterst sub tiele werkj te te zien. Iemand die zul ke nuchtere gegevens tot iets van heel groote bekoring weet op te voe ren, is niet de eerste de beste. „Vlag" en „Venster" noemt de schilder droogleuk zijn tweetal schilderijen. Op het eerste ligt de vaderlandsche driekleur ln een hoekje van de kajuit [Van oen zeilschip. Het kajuite raampje staat open en er voor heeft men een kijkje op de open zee, waar op een ander zeilschip varende is. Dat is het al. Toch geen sujet, zoudt ge meenen. Maar go kunt hieraan zien, dat niet het onderwerp, maar de zienswijze van den schilder het waardevolle er aan geeft, die zoo zuiver voelde, hoe een grove linnen, sterk gekleurde vlag ln eigenaardige harmonie met het door-zilte ln do at- mospheer van een echeepskajult te brengen is. Nog eenvoudiger is liet „Venster". Het is een zoldervenster en de groo- tere oppervlakte van het schilderij geeft slechts het geölied houten be schot, waarin het venster geplaatst is. Over dat beschot glijden lichte zonnestralen. Dat is wonderlijk mooi geobserveerd en heel zuiver weerge geven. Tholen toont zich in deze stukjes een voornaam artist. Voornaam nu lijkt ons juist het minst passend epitheton voor het groote stilleven van Momiickendain, dat echter weer geheel en ai diens technische vaardigheden vertoont. Er is hier eene massa van vruchten en bloemen opgetast en met een zil veren beker en dierfiguren omgeven, op eene wijze als oude schilders als Jan van Huysum vaak hunne overla den composities vormden. Overladen is ook Monnickendam's stilleven ze ker, en een verstandige intooming zou het effect van zijn capaciteiten verhoogen. Er is ontzaglijk veel stil leven ingezonden hier. Er zijn stil levens van alle gading en van iedere opvatting. Van het zware impressionistische schilderen van Kamerlingh Onnes af tot het bezonken en weloverwogen, koel gehouden stilleventje van Zand- leven toe. En daartusschen boweegt zich veel, te veel om te noemen. Een uitzondering maak lk voor Obbes. die van paddestoelen iets heel zuivers schilderde, als om te laten zien, dat het niet noodig is deze diep-kleurige dingen stpeds ln een vette glacis-laag te schilderen, zooals de paddestoel- schilder Goedvriend dat zoo gaarne doet. Obbes' stilleventje heeft een groote bekoring op ons uitgeoefend, het is knap en smaakvol. Willy Slui ter, de soms zeer geestige teekenaar van carricaturen, do soms heel sterk© schilder, heeft naar Arti een gelukkig werk gezonden, een havengezicht uit Volendam, dat harmonisch en krach tig in elkaar zit. Een opmerkelijk werk is het kasteel Wallenburg van C. G. t Hooft. Het is alsof de schilder zijn kasteel steentje voor steentje op nieuw op zijn doek heeft opgebouwd. Bewondert men wellicht eerst het ge duld van den artist, een eigenschap, die in onze nerveuse tijden al zeldza mer wordt, ten slotte geeft men zich ook wel aan de stemmige beko ring over, die er van dit doek u tege moet treedt, 't Lijkt meer werk van den artistieken archaeoloog, dan van een sterk bewogen kunstenaarsziel. Het is een opmerkelijk werkstuk dit Wallenburg. Een frlssche geest en een vaardige hand zijn den schilder Wenckebach gegeven en het is door zulke qualiteiten, dat zijn wérk niet sympatl: voor zijn kunst te stemmen. Sympa thiek is ook Yeldheer's stuk met de twee molens, dat wel niet bepaald gunstig gehongqp is. doch niettemin om zijn sterk-sprekend kleuren-en- Bemble de aandacht trekt. Van de figuurschilders zijn er ook enkelen in dit overzichtje te memo- roeren, omdat zij m. 1. de Artl-exposi- tle werkelijk aantrekkelijker maken. We denken dan ln de eerste plaats aan een mooi vloeiend geschilderd portret van den tooneedspeler Coen Hissink door A. M, Broekman. Men kende dezen schilder door zijn tech nisch uitstekende kopy naar Rem brandt's Nachtwacht, op Amerikaan- sche bestelling op origineels grootte vervaardigd, verder door oen aantal even knappe als smaakvolle stillevens, voor enkeLe jaren op St.-Lucas bewon derd. Dit portret lijkt een mooi verder gaan van den knappen, jongen schil der. Het heeft dat los-vastó, wat alle werk heeft, waaraan de moeilijkheid van het maken-zelf niet meer te zien is, over de gelijkenis is het moeilijk een oordeel uit to spreken. Doch dat het een zeer gedistingueerd portret is, staat vast Men lette oeus op de vlotte schildering van het grijs-green hoed je. Hoe vast en toch elegant-vloeiend dat is. Een tijdgenootë van Broek man is mejuffrouw Ansin^h, die den laatsten tiid zich een specialiteit ge vormd heeft door tot haar sujetten aardig uitcredoste speelgoedpoppen te kiezen. Scènes uit de poppenwereld, poppen met mensclien-ailures schildert zij thans met de handigheid en fijne kleurigheid, die haar van meet af aan eigen waren. Voor de collectie ln het Suasso-mu seum werd onlangs een dergelijk stuk dezer schilderes aangekocht, hier op Arti hangt er wederom één „Ijs vermaak" "etiteld, dat alle goede qua liteiten van rnej. Ansingh's werk bo- vat. Ik heb dit werk vroeger eens het minst damesachtige der exposeerende schilderessen genoemd. Vrouwelijk is het wel. maar dan in goeden zin. De gevoeligheid van Deutman, ln diens Heidekind en Kindje met pop, is voor een man bijna wat te teeder, maar be koorlijk is het en goed geschilderd eveneens, zoodat men er niet onbe wogen voorbij gaat. Een flink schilderij zond Jaap Dooyewaard in, mooi van kleur en vast geschilderd, een meisje dot voo'r een wandeling toilet staat te maken. Aantrekkelijke sciiilderijtjes zond Jan van Essen. Een klein dingske met Pelikanen is ter vergelijking aardig om naast den reiger van Jan van Oort gehangen te worden. De laatst© weet aan zijn stijfheid niet te ontkomen, bij Van Esse'n vergeleken wordt Van Oört onhandig. Eon por- trebschels van den violist Timmner door Edua'rd Gerdes hoeft qualiteiten die naai- voldragener werk van (lezen jeugdigen artist doen uitzien. Uit het voorzaaltje herinneren we ons thans nog een aardig Stilleventje van een one onbekende mejuffrouw Kohn- stamm. dat hoewel ganschelijk in het hoekje gehangen wel de aandacht trekt. Even ongelukkig, wat de plaat sing betreft, komt een klein, maar zeer goed landschapje van Piet van Wijngaerdt er af,' dat men eveneens in de voorzaal ter rechter zijde van den schoorsteen te zoeken heeft. Hiermede willen wij onzen herin nert ngeustroom afdammen. Er zou natuurlijk nog meer te geven zijn. Een enkel werk werd zelfs al bij Vroegere gelegenheid besproken, en we komen dus daarop niet terug. Doch vóór wij dezen afsluiten dient hier vast even het vrij zeldzame feit van de inmenging in kustzaken der stedelijke overheid gememoreerd te worden, waarvan dezer dagen de kranten melding maakten. Dat de Amsterdamsche burgemeester bij de opening van St. Lucas' salon m het „gemeentelijk" museum een drietal werken van Van Dongen deed verwij deren is, geheel afgezien van de rechtmatigheid van 's Hoeren Roèll'e ergernis, voor de beeldende kunst een funest gebeuren. Met het voor beeld van 's Rijks hoofdstad voor oogen ia het niet afzienbaar, wat der kunst in minder wereldsche gemeen ten te wachten staat. Het is daarom in do allereerste plaats te betreuren, dat het teutoönstellingsbestuur blijk baar dit optreden niet hooft kunnen voorkomen. Wie uit zeilen gaat dient op den wind te letten en in het be lang van de kunst zelve, had deze zedelijkheidsmanifestatie onmogelijk gemaakt moeten worden, daar z© tót navolging en veïmoedelijk misbruik o pallerhande schaal leiden zal. Nu de wind eenmaal omgeslagen is, moeten de artist en, om der kunst wille, zich op hun hoede tóonen, om aanstoot te vermijden. Door dezen te willen trotseoron be wijst men der kunst geen dienst en speelt in de kaart van hen die voor zien van trop de zèle het Amsterdam sche voorbeeld voor allerlei mogelijke en onmogeijke gevallen gaarne zul len cïteeren. Wij herhalen: de Van Dongen'e in quaestie zagen wij niet. Het is best mogelijk dat de burgervader volko men terecht zijn veto uitsprak, for meel recht had hij dubbel en dwars waar de expositie in een gemeente- gebouw plaats vindt. Maar de artan- ten-bestuunders hadden van een hel der inzicht kunnen blijk geven door het gevaar voorziende dat t« voorkomen. Es hat nicht sollen sein. 2, 5, '11. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5