9e Kwartjes-Advertentiën van HAARLEM'S DAGBLAD kenhuis to Hengelo moest worden ge transporteerd. Zijn toestand Het hem met toe- eomge ophelderingen over 1 ontstaan van het ongeluk te geven. EERSTE KAMER. Hoogstwaarschijnlijk zal de Eerste Kamer in den loop dor volgende week bijeenkomen oin in openbare verga dering het Wetsontwerp tot nader re geling van de rechten van euccesdie bij overlijden en het Wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid te 1 handelen. TWEEDE KAMER Invalïdttaits- en Ouderdoms- verzekerlnH. Ingediend is hel wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Dat eene verzekering van arbeiders voor de gevallen van invaliditeit en ouderdom in hooge mate urgent behoeft, volgens de Regiering, geen nader betoog- Noodig is b.v., dat eene regeling met spoed tot stand kome, ook opdat de maatschappelijke krach ten, d»e ten deze werken, zich in ha ren arbeid aan de wettelijke regeling kunnen aanpassen. De bedoeling van het ontwerp eene uitkeering te verzekeren zoowel aan hen die door invaliditeit zijn ge troffen als aan lien, die den 70-jari- gen leeftijd hebben bereikten daar enboven eene uitkeering tuin de nage laten kinderen beneden 13 jaar van verzekerden Invaliditeit staat in het ontwerp dus op den voorgrond. In dat opzicht keert liet terug tot het hoofdbeginsel van het ontworp-Invuliditeitswet van 1905. Tegen een ouderdomsverzeke- xing zonder invaliditeitsverzekering bestaan naar de overtuiging der Re geering overwegende bezwaren. De weezenrente komt in het aange boden ontwerp in do plaats van de vveduwonrente in de ontwerpen van 1905 en 1007. Zij eindigt wanneer alle nagelaten kinderen den leeftijd van derlien jaren hebben bereiktdeze leeftijd is gekozen in verband met het aanhangige voorstel tot wijziging der Arbeidswet Dat liet weusciielijk zou zijn do rente langer te doen doorgaan en ook op andere wijze weduwen te helpen, wordt door de Regeering er kend. Met liet thans voorgestelde wordt echter zoo ver gegaan als mogelijk is, wanneer men de preinion niet wil verltoogen. Aan de verplichte verzekering on derworpen is in hoofdzaak dezelfde kring van personen ais in het ont werp Invaliditeitswet 19041905 daar onder werd gebracht De loongrens, in het genoemde ontwerp op f 1000 gebracht, meent de Regeering, in ver band met do voortgaande stijging der loonen en ook met het loonbedrag waarover de wettelijke ongevallen verzekering zich uitstrekt, op 1200 te kunnen brengen Dat de losse werklieden in het ont werp-Ziektewet niet, in het ontwerp Invaliditeitswet vvèl worden opgeno men, is verklaarbaar. Voorgesteld wordt naast de ver plichte verzekering in te EEN VRIJWILLIGE VERZEKERING bij de Rijksverzekeringsbank. Daar door zal het voor de beter beloonde arbeiders gemakkelijk worden, zich een hoogere invaliditeits- of ouder dom s verzekering te verschaffen. En daardoor zal ook aan personen, die niet onder de verplichte verzeke ring vallen, de gelegenheid worden gegeven zich bij de Rijksbank eene rente te verzekeren, op ruimer schaal dan dit geschiedde door de toelating van kleine ondernemers tot de verze kering in vroegere onderwerpen. In verband met een en ander wordt in art 80 bepaald „De vrije rente bedraagt jaarlijks een cent voor iedere vrije premie van één gulden vijftig cent voor ieder hall jaar, dat verloopen is tusschen de betaling der premie en het ingaan der renten." DE VRIJE VERZEKERING VERZE KERT GEEN WEEZENRENTE. Evenals in de ontwerpen van 1905 «n 1907 wordt voorgesteld, dat werk gever en werkman ieder de helft der rmïe betalen en dat In den regel premie door den werkgever wordt betaald, die het werkmansaandeel Van het loon uiag aluoutten. In «iö premie is begrepen Ue premie voor de weezenreme, eu deze w ordt dus ook betaald door ongehuwden en kiu- derloozen. De Rijksbijdrage is hooger gesteld dan ui de vroegere ontwerpen liet ge val wasde kosten vun net over- gongs tijdperk moesten op grond van nadere gegevens hooger geraamd Worden. Waar de Regeering een voorstel tot het verkrijgen van de middelen, om deze uitgave te dekken, iieeft aanhan gig gemaakt, meent zij in deze meer dere uitgave geen overwegend be swaar te moeten zien. In de vroegere ontwerpen werd reeds als wijze van premiebetaling als regel het zegelsteisel voorgesteld. Thans worden twee wijzen van be taling alternatief naast elkander voorgesteld. In het ontwerp worden zij genoemd „betaling door zegels" en „betaling in geld". Wat de uitvoering dor verzekering betreft, beweegt liet ontwerp zich op de lijn der vroegere ontwerpen,-maar gaat een slap verder. liet untwerp-Invaliditeitswet 1904— 1905 kende als plaatselijke organen agenten der Bank. Het ontwerp- Ouöardomswet verving die door de directeuren der ziekenkassen. Thans wordt voorgesteld daarvoor in do plaats te stellen de Raden van Arbeid. Do uitvoering van Hoofdstuk IV der wet (Premie) wordt zoo goed als ge heel aan deze organen overgelaten, met beroep, niet op liet bestuur der iBank, maar op den administratieven rechter. Aan het bestuur der Bank blijven de beslissingen over de toe kenning en intrekking van rente en over geneeskundige behandeling; het opnemen in de verzekering en het zorgen dat premie betaald wordt, is taak van de zelfgekozen vertegen woordigers van werkgevers en verze kerden. Vanzelf moet daarbij de da- geUjksobe administratie door ambte naren, onder leiding van den voor zitter, worden gevoerd. Door de rege ling van één der artikelen van hot ontwerp (art. 21), wordt echter aan liet bestuur van den Raad van Arbeid een overwegenden invloed daarop De roeds in vroegere ontwerpen voorgestelde rente, bij de invoering der wet toe te kennen aan 70-jarigen, en de rente toe te kennen aan werk lieden, in het eerste jaar na de iu- voering der verplichte verzekering, die 70 jaar worden zonder dien wacht tijd te hebben vervuld, worden ook in het thóne Voorgestelde ontwerp vonden. Daarnaast wordt in de overgangs bepalingen (In art 358) nog een dere rente voorgesteld. Het is te verwachten, dat de lierzie- ning der Tarief wet haar beslag zal krijgen geruimeii tijd voordat do In validiteitsverzekering in werking tre den kan. Gedurende dien tijd wordt jaarlijks een bedrag van acht en een half millioen «ruiden, gelijk aan het bedrag der Rijksbijdrage ten behoeve der Invaliditeitsverzekering gereser veerd. De Regeering weuscht het aldus vorkregen fonds te doen strekken om een rente te bekostigen voor werklie den, die bij do invoering der verzeke ring blijvend invalide zijn. Hoever daarmede zal kunnen v den gegaan, zal afhangen van het beschikbaar bedrag, dus van den tijd, die verloopt tusschen de invoering van hel herziene tarief en van de in validiteitsverzekering, en kan dus thans niet worden bepaald daarom wordt voorgesteld, die rente toe te kennen aan invaliden, die voldoen aan bepaalde, omschreven vereisch- ten, en den bij Koninklijk Beslint te bepalen leeftijd hebben bereikt. Het ontwerp bevat 394 artikelen. De organisatie van de bank, als drager van do invaliditeitsverzeke ring, is niet in het ontwerp opgeno men. Het ligt in de bedoeling der Regee ring, deze binnenkort in afzonderlijke wet te regelen en dan aldus, dat één bank dient zoowel als drager der in validiteitsverzekering als der wettelij ke ongevallenverzekering. Onder werkman verstaat de wet ieder, dio den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt en in loondienst arbeid verricht, mits binnen liet Rijk, niet in militairen dienst en tegen loon van niet meer dan 1200 per jaar. (Art. 3). De middelen voor de te berekenen dekking der uit te keeron renten, der te verkenen geneeskundige behande ling en toelagen en der administratie kosten worden gevonden door het heffen van premièn van de verzeker den en van cle werkgevers van verze- keriugsplichlige werklieden en door eene jaarlijksche bijdrage van het Rijk geiliirende 75 jaar van 8 1/2 mil lioen gulden. Blijkens het bij de Memorie van Toelichting overgelegd rapport van prof. dr. J. C. Kluyver is voor dek king van het in dat rapport becijfer de tekort op het overgangstijdperk noodig een jaarlijksche bijdrage ge durende 75 jaar, groot f 7.300.000 Daarbij moet worden gevoegd een te schatten bedrag voor administratie kosten. Het bedrag dier administra tiekosten per verzekerde stellende op 20 cents komt de Regeering tot een bedrag der administratiekosten per jqor van f 1.200.000. Daardoor is het bedrag van 8 1/2 millioen, liiervoreu genoemd, verklaard. Niet verzokeringsplichtig zijn o. m. werklieden, wien door het Rijk pen sioen is verzekerdwerklieden in dienst van een publiekrechtelijk li chaam (personen, gemeente, water schap), wien bij verordening invalidi teits- en ouderdomspensioen is verze kerd, mits de verordening voldoet wettelijk gestelde eischen; werk lieden, ilie den leeftijd van 35 jaar bereikt hebben, en werklieden, die invalide en niet verplicht verzekerd zijn. De verplicht verzekerden worden naar het loon, dat zij verdienen inge deeld in vijf loonklassen Klasse I jaarl. loon beneden f 240. Klasse II jaarl. loon van f 240 tot beneden 400. Klasse III jaarL loon van f 400 tot beneden 600. Klasse IV jaarl. loon van f 600 tot beneden 900. Klasse V jaarL loon van 900 of hooger. Door de Kroon worden, den Raad van Arbeid gehoord, voor elke ge meente aangewezen de loonklassen, waartoe de verscliillende categorieën van werklieden, in die gemeente wer kend, böiiooren. Bij de rangschikking wordt als maatstaf genomen het ge middeld jaarlijksch loon. Ben vrije verzekering kan door ieder, zonder ondersclieid van leef tijd, gesloten worden. De verzekerde die invalide is, heeft, wanneer hij 150 premiën in rekening kan doen brengen, (varvulling van den wachttijd) recht op invaliditeits- rente a indien er geen vooruitzicht be staat op zoodanige toeneming zijner arbeidskracht, dal hij ophoudt inva lide te zijn (blijvende invaliditeit) b. indien de Invaliditeit onafgebro ken een half jaar heeft geduurd (tij delijke invaliditeit). De verzekerde, die den leeftijd van 70 jaar bereikt heeft, heeft, wanneer hij 1248 premiën in rekening kan doen brengen (vervulling van den wachttijd) recht op ouderdomsrente. De uitbetaling der krachtens de wet toegekende renten geschiedt op de postkantoren, op Dinsdag van elke week. Als de rente minder dan f 26 per jaar bedraagt, kan de Bank drie- ruaandeiijkschè uitkeering bevelen. Bij geregeld drankmisbruik van den rentetrekker kan, den Raad van Arbeid gehoord, de rente in natura worden uitgekeerd. Omtrent liet bedrag der pre mie valt het volgende op te merken: Over elke kalemlerweek, een ge deelte van een week \oor een geheele week gerekend, wordt geheven een premie, ton bedrage in kionklasse 1 van 20 cent; in loonklasse II ven 24 cent; in loonklasse III van 32 cent. in loonklasse IV van 40 cent in loonklasse V van 48 cent. Is stukwerk verricht niet in de werkplaats, noch onder toezicht van don werkgever, dan wordt ter bereke ning van het aantal kalcndenveken, waarover de werkgever een premie moet betalen, de werkman geacht per dag. Zon- en algemeen erkende Chris telijke feestdagen niet medegerekend, te hebben verdiend f 0.40 indien hij tot de le loonklasse behoort. 0.80 indien hij tot do 2e loonklasse behoort. f L40 indien hij tot de 3e loonklasse behoort. f 2.00 indien hij tot die 4o loonklasse behoort f 3.00 indien hij tot de 5e loonklasse liehoort Aan zeelieden zal vergund kunnen worden Jaarlijks over ten hoogste acht kaïenderweken, waarin zij niet werkzaam zijn tegen loon. geen pre mie te betalen. De premie wordt, gelijk reeds werd opgemerkt, betaald door den werk gever. Omtrent de premiebetaling bij vrij willige verzekering zijn bijzondere bepalingen opgenomen. De vrije premie bedraagt f 1.50. Vrije premies worden betaald zoo dik wijls en wanneer de verzekerd» wil, geschiedende de betaling door middel van zegels op reu tek aar ton. De vrije premie van 1.50 kan ook door middel van 30 cents zegel 9 in vijf gelijke deelen worden vuldaan. Het maximum aantal vrije premies, dat in één kalenderjaar mag woiden gestort, bedraagt 80. Aan de overgangsbepalingen wordt nog het volgende ontleend Gedurende de eerste twee Jaren na het in werking treden van art. 1 (ver zekeringsplicht) is ook de werkman, die verzekeringsplichtlg zou zijn, In dien hij niet den leeftijd van 35 jaar bereikt had, verzekcringsplichtig, in dien hij den leeftijd van 70 jaar niet bereikt heeft. Aan hen, die vóór de indiening van dit ontwerp aan de Tweede Kamer voldoende verzekerd zijn, behoort, volgens de Regeering, liet recht te worden verleend op hun verzoek van den verzekeringsplicht te woolen vrij gesteld. Bij de overgangsbepalingen worded dan ook de voorwaarden ver nield, waaronder ilie vrijstelling kan wonden verleend. Daaruit blijkt o. a., dat, zal de werkman recht hebben op vrijstelling, het bedrag der verzekerde rente niet minder mag bedragen dan f 1Ö4 per jaar. Gelijk bedrag wordt bij het ontwerp als rente toegekend aan die categorieën, die zonder premie betaling, krachtens de overga ngsbe- huis-quaestie. Daarin stellen B. en \Y. aan den Raad voor: hen uit te noodigen, om, alvorens omtrent de voorziening in de behoefte aan eetn nieuw stadhuis definitieve voorstel len te doen, zich tot den Minister v. BinnenJ. Zaken te wenden met de vraag: lo. of bij de Hooge Regeering voor nemens bestaan, of wenschen In overweging zijn, die binnen afzaon- baren tijd zouden kunnen lelden tot hel onttrekken van het Koninklijk Paleis op den Dam aan zijne tegen woordige bestemming; Zoo ja, 2o. of de Regeering alsdan bereid zou zijn met liet Gemeentebestuur van Amsterdam ia overleg te treden omtrent: a. de slichting van een waardig nieuw Koninklijk verblijf binhon de gemeente Amsterdam, b het, na voltooiing daarvan, we derom ter beschikking dier gemeente stellen van het Koninklijk Paleis op den Dam, opdat dit opnieuw tot Raadhuis zou kunnen worden be stemd. OP VRIJE VOETEN. De in de vorige maand aangehou den klerk der posterijen O., te Enk- huizen, is uit de preventieve hechte nis te Alkmaar ontslagen. HEIDEBRAND. In de gemeente Vries in Drente zijn 20 Hectaren heideveld verbrand. GESTRAND. Het zeiljacht „Otter" strandde Zon dagnacht op het Enkhuiaer Zand. De opvarenden zijn Engelschon. Een loods is niet aan boord. Hulp is aan geboden, maar tot dusverre gewei gerd. Steekt de wind op, dan zit het seheepje gevaarlijk. UIT DEN RAAD VAN VEENENDAAL De raad hield, onder veel publieke belangstelling, een vergadering die 3 uur duurde. 't Is er warm toegegaan! Ten slotte werd een voorstel om dén gemeente-secretaris 3 maanden te schorsen zonder behoud van salaris. (vloesch plus velletjes) samen f 3 (drie gulden) op. De Duitscbe boer krijgt uiets. Do Ne- derlandsche heeft, volgt opgave nit de moest vertrouwbare bron, f 60 (zestig gulden kosten gemaakt. En nu spreekt de pachter van het grasgewas de gemeente Nieuwe Schans aan. daar de lammertjes 36 uren van zijn gras hebben gegeten, en de Duitsche boer (vroeger eigenaar) den burgemeester van Nieuwe Schans om schadevergoeding. Deze feiten geschiedden ln den jare 1911, zoo vertelt de N. R. Ct PRESIDENT VAN DE REKENKAMER. De Haavsche correspondent van Tijd schrijft Onlangs deed in do pers het bericht de ronde, dal de benoeming van een nieuwen president van de Rekenkamer spoedig zou plaats hebben. Dit bericht berust op onvolledige kennis van de wet op de Rekenkamer, die in art. 1 immers voorschrijft, dal de kamer bestaat uit 7 leden en dat uit dezen de president wordt benoemd Het college moet dus eerst weer com pleet zijn en daarvoor is oen voor dracht van de Tweede Kamer noodig. In bevoegde kringen wordt alge meen verwacht, dal de heer mr. Ba ron Mackay de opvolger zal worden van wijlen den heer Le Bron de Ve- xela. DE HOPE ISRAëLS. Men meldt ons uit Amsterdam: In October van dit jaar zal de Ne- derlahdsche Vereeniging voor Israël haar vijftigjarig bestaan herdenken Reeds is een oommissie gevormd om de feestelijkheden voor te berei den. De samenkomsten in verband met dit gouden jubileum sullen te Am sterdam worden gehouden. DE TOESTAND VAN HET WATER IN NEDERLAND. Door de Ned. Vereeniging tegen Water-, bodem- en luchtverontreini ging is in een hoofdbeetuuravergade- ring een commissie van zes personen benoemd, tot bet instellen van een uitgebreid onderzoek naar den toe stand van het water in Nederland. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren H. A. Aalderink, iten een ümara '■fc j zijn een guide: bX*C&, omdat da oplage van HAARLEMT DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. palingen, in de verzekering worden opgenomen categorieën m het alge- me deel der toelichting hiervoren reeds vermeld. Bij de strafbepalingen wordt straf baar gesteld het niet betalen van de premie, omdat naar de Rfigeering opmerkt up geen andere wijze de verzekeringsdwang gehandhaafd en het doel der wet bereikt kan worden. De straf voor den werkgever, die de premie niet betaalt, bestaat uit eene geldboete van ten hoogste 3 voor elke kalenderweek of gedeelte daar van voor den werkman is dit ten hoogste 2. Niet strafbaar is de werkman, die over een kalenderweek geen premie betaalt, indien bij ten gevolge van riekte, gebrek aan werk of werksta king niet in die kalenderweek heeft gewerkt tegen loon of als onderne- De gehuwde vrouw volstaat met i te toonen, dat zij in die week niet heeft gewerkt tegen loon of als ondernemer. Misleiding ten opzichte van de Iden titeit van den verzekerde wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar misleiding om trent verzekeringsplicht, niet hechte nis van ten hoogste 8 maanden of geldboete van ten hoogste f 300. Het in werking treden van de ver plichte en vrije verzekering wordt krachtens de Slotbepalingen door de Kroon bepaald. VACCINATIE. In zijn Memorie van Antwoord be treffende bet wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872 (StbL No. 134), hou dende voorzieningen tegen besmette lijke ziekten, zegt de Minister van Binnenlandse!» Zaken wetswijzigin gen en regelingen van verdere strek king ien gevolge van dit wetsontwerp volstrekt uitgesloten te achten. Hij acht het gebiedend noodzakelijk, in deze aan bezwaren vun zuiver med8- schen aard aandacht te schenken, en beroept zich daarbij op de erkenning van den Centralen Gezondheidsraad, dat sommige ziekelijke aandoeningen en stoornissen het uitstellen van de vaccinatie beslist noodzakelijk kun nen maken. De ervaring bewijst, dat het gevaar van omgang van niet-inga- enten met gevaccineerde n, aoo het al bestaat, uitermate gering is. DE PALEIS-RAADTTUTS-jQUAESTIE. In het Gemeenteblad van Amster dam is opgenomen de voordradht Yan B. en W. in zake de Paleis-Raad in stemming gebracht; de stemmen staakten: 5 tegen 5. Dit voorstel was een gevolg van het 'rapport eener commissie, die naar aanleiding der bekende Veanendaalscbe qua es tics, edn onderzoek had ingesteld naar de verhouding van den gemeentesecreta ris tot de andere gemeente-ambtena ren. Nu hebben 4 'raadsleden hun ont slag ingediend. EEN GRENSKWESTIE. Zooals bekend is, is invoer van vee uit het buitenland verboden. 4 Duit sche lammertjes (6 weken oud), die dat helaas niet wisten, zijn nu bij Nieuwe Schans over den Dultschen straatweg geloopen op bet land van een Nederiandsch landbouwer vlak aan do grens. De Duitsche eigenaar informeert of zijn lammeren in den schutstal zijn te Nieuwe Schans. Zfjn er niet. Nu stelt do Hollandsche politie een for meel onderzoek in, of de lammeren nog op Ned. grondgebied loop en. Al- zoo wordt geconstateerd. De burgemeester vraagt per tele gram advies van den district-veearts. De district-veearts voelt zich niet vei lig en vraagt per telegram advies van den minister. 36 uren later komt van Winschoten de plaatsvervangend dis trict-veearts, om te onderzoeken of die beestjes ook lijden aan eon of an dore besmettelijke ziekte. Gedurende die 36 uren worden ie lammertjes 's nachts door 2 wakers, overdag door 1 per&oon bewaakt, opdat ze toch voor al niet weer naar hun vaderland te- rugloopen. liit solidariteit gaat rntus- schen een ander Duilsch landbouwer precies aan de grens een schaap aan binden, in de hoop, dat de lammertjes bij het dier zullen komen, om zoo de bezittingen van zijn Dultschen colle ga te redde n. 't Helpt niet en de Duitse!» Ëinneh- mer peinst nu ar over. welke maatre gelen tegenover dien boer dienen te worden getroffen. De plaatsvervangende dlstrirf-vee- arts bevindt, dat de beestjes niet lij den aan een besmettelijke ziekte en heeft geen bezwaar tegen het vervoer naar de slachtplaats. De lammeren worden in beslag genomen en onder toezicht van den plaatsvervongenden district-veearts en de gemeente-politie geslacht. Nu wordt machtiging aangevraagd van den kantonrechter om ze in 't openbaar te verkoopen. Dit wordt toe gestaan en de beestjes brengen Groningen, J. C. H. Fischer, Apel doorn, B. J. Gelder, Apeldoorn, D. A. v. Heyst, Scheveningen, Dr. G. Ro- myn, 's-Heriogenbosch, en J. E. Scholten, Groningen. NOG EENS DE STUDENTEN- STAKING. De vergadering van Tandheelkundi ge Studenten der Rijks-Universiteit te Utrecht, nam onder luide bijvalsbetui gingen met nlgemeene stemmen de volgende motie aan Vernomen het ter kennis gebrach te antwoord van het College van Cu ratoren op hun request van 17 Decem ber 1910 en haar verwondering uit sprekende dat hunne uitvoerige, ge gronde grieven zoo onbevredigend zijn beantwoord. overwegende, dat zij niet langer dus danig vruchteloos zal trachten te re questreeren, daar haar andere wetti ge middelen ten dienste staan, om de aangetaste academische vrijheid te heroveren en den strijd voor recht en billijkheid te doen zegevieren, spreekt als baar meening uit, dat zij zich dit niet anders zou kunnen verklaren, dan dat gedurende het tijdsverloop van Dec. 1910 tot Mei 1911 door de betreffende autoriteiten gezocht moet zijn naar de meest geschikte wijze om ilen lieer Grevers alsnog een eervol af treden mogelijk te maken en nu door genoemde autoriteiten gehoopt wordt dit door deze zwakke rehabilitatie ge vonden te hebben." INGEWIKKELD 1 Destijds huwde te Heintonssand L. Courtin met de wed A .de Jonge. J.L Vrijdag trad de broer van Courtin in bet huwel-katoootje met de dochter van bovengenoemd echtpaar, waar door broer Courtin thans de zoon is geworden van L. Courtin en diens vrouw, terwijl genoemde dochter nu eveneens hun aangehuwde zuster werd en de ooms van de dochter, de broeders van Courtin, thans haar aangehuwde zwagers zijn geworden, en eindelijk zijn de laatst gehuwden aangehuwd broeder en zuster gewor den van hun vader en moeder. Wel een ingewikkelde familiehisto rie 1 ONGELUKKEN. Onder het spelen liep een zesjarig knaapje op den N. W. Binnensingel te 's-Gravonhage tegen een electri- sche tram aan, met bet gevolg, dat het kind de wielen over het lichaam kreeg en dood van onder net tram rijtuig werd te voorschijn gehaald. Bij een ongeval in het artilierie park aan bet Kanaal te s-Gravenlia- ge is een milicien ernstig verwond, tijdens het verplaatsen van een stuk geschut. Hij werd op het terrein ver bonden door een officier ven gezond heid en vervolgens naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij overle den is. Een twaalfjarige Jongen te Leeraam die voor het uithalen van een vogel nestje in een boom was geklommen, viel hieruit en kwam zoodanig met 't hoofd od zijn beneden staande klom pen terecht, dat hij n.» drie dn gen aan de gevolgen is bezweken. VERDRONKEN. Men meldt uit Rotterdam: Zaterdagmiddag is het 3 1/2-jarig zonotje van den schipper van een op stroom liggend Rijnschip ove'rboord geslagen en verdronken. AANGEREDEN Zondag is de heer A. Amoureus, hulp-apotheker bij de finna A. Gouka te Schiedam, op den Overschleschen weg door een motorfiets ran gereden. Hij kreeg enkele verwondingen en brak een been. waarom hij naar het ziekenhuis is gebracht. De fietsrijder, die tengevolge van de aanrijding m de sloot terecht kwam. is bekend GEVALLEN. Door over een steen te struikelen is de metselaar J. O. van een hoogte van ongeveer 8 meter uil de dakgoot van een in aanbouw zijnd huis in de Van Ooaterzeöstraat te Rotterdam op de straat gevallen. Hij brak zijn schedel en werd naar het ziekenhuis ge bracht. FIETSONGELUK. In bet Militair Hospitaal in Den Haag is overleden de bij de Normaal Schietschool gedetacheerde le-luit. der infanterie W. B. C. van Tongeren, die ernstig verwond werd bij een val van zijn fiets in de Javastraat in Den Haag. DE OPENING VAN HET HERSTEL LINGSOORD TREIN 8 28. Gistermiddag werd te Soest onder begunstiging van fraai weer het hop st eJLngsoörd der Weldadigheidsvcr- eeniging Trein 8.23 geopend met een toespraak van den voorzitter, den lieer Van Rysen. Het fraaie gebouw waarin een tb- tal kinderen zullen kunnen verblijven doet den architect den heer A. Moen te Amsterdam alle eer aan. De ope ning geschiedde in tegenwoordigheid van vele genoodigden en deputaties van zustervereenigingen. Naar wij vernemen, heeft II- M. de Koningin-Moeder medegedeeld, het nieuwe gebouw met een bezoek te vereeren, wanneer Zij weer op Haar lustslot te Soestdijk vertoeft. Rechtszaken DE VERGIFTIGE TAART. Voor den Hooge Raad is gepleit in de bekende zaak van de vergiftige taart, welke door J J. B.. winkelier en ontslagen gemeentebode lo Hoorn aan den marktmeester W. Markus was gezonden, teneinde dezen te ver giftigen, met het gevolg intusschen, dat niet Markus die van ae taart niet had gegeten doch diens vrouw was overleden, terwijl het dienstmeis je ernstig ongesteld was geworden De rechtbank te Alkmaar had den requi- rant veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf wegens doodslag op do vrouw van Markus en wegens poging lot moord op Markus zelf. Het Hof te Am sterdam. dit vonnis vernietigend, over woog, dat het in kalm overleg tot stand gekomen opzet van boklaasde om moord te plegen niet alleen betrof den ingetreden dood van diens vrouw, daar hij stellig kon verwach ten, dat zï' ook van de taart zou eten. Mitsdien werd de requirant veroor deeld wegens moord en poging tot moord tot levenslange gevangenis straf. Mr. Van Nieukerken, advocaat te Amsterdam, ontwikkelde tegen 's hofs arrest een twerial cassatiemiddelen. Ten onrechte was beklaagde aan sprakelijk gesteld voor het niet door hem gewilde gevolg. Wel huldigt de Hooge Raad de leer van het voor waardelijk opzet, maar in dit geval heeft beklaagde eerst bij zijn laatste uitvoeringshandeling aan de vrouw van Markus gedacht Toch neemt het hof den voorbedachten raad aan ten aanzien van die vrouw, zonder den voorwaardelijk bedachten raad te ha ren aanzien bewezen to verklaren. Het arrest immers motiveert niet, dat ook te haren aanzien een plan om haar te dooden door beklaagde was gevormd. De voorwaardelijk voorbedachte raad is dan ook door geen enkel be wijsmiddel bewezen. fn de tweede plaats hield do verkla ring van beklaagde, dat hij vroeger wel had opgemerkt, dat de vrouw van Markus thuis veel had in te brengen, volgens pleiter een ongeoorloofde mee- ning of gissing in, waarop het hof geen recht had mogen doen. Conclusie O. M. 23 deoter Uit de Arbeiderswereld VEREENIGINGSZIN. Men schrijft uit Kaatsïieuvel aaa •t Hbld.: Een staaltje van waren xui voor 't vereenigingsleven, heeft een ruim 60- jarig arbeider hier gegeven. Staker aan de KoninkTjke Stoom-schoenfa- briek van deu heer A. H. SchijndcJ to Waalwijk, zou hij wegens zijn hoogen ouderdom door den Nodcriundschen Lederbewerkersboiid op pensioen wor den gesteld om hem zoo een rusturen oudeh dag te bezorgen. Hoewel hij «ISt voornemen op grooten prijs stel de, kon hij het toch niet over zich verkrijgen de vareenéging op zooveel kosten te jagen en... klapk>opar te

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7