de metojeü en zonden ze naar haar stam terug:. Wanneer Europa het niet belet had. il :i z uiden wij reeds sinds lang ons juk afgeschud en een anderen Sultan op den troon geplaatst hebben". Orer DB REVOLUTIB IN MEXICO is weinig nieuws, maar 't weinige Is wel van ernstigen aard. Volgens een telegram uit San Diego hebben de opstandelingen gistermor gen Tijuana ingenomen. Een telegram uit El Paso verzekert dot de opstandelingen Juarez in brana gestoken hebben. De opstandelingen, die den aanval op Juarez hebben gedaan, beweren, dat de regeringstroepen het eerst op hen hebben geschoten en dat zij daar om tot don aanval zijn overgegaan. Een kolonel van de Amerikaansche cavalerie beeft door twee afgezanten zoowel bij Madero als bij den com mandant der rogeerings troepen te Jua rez laten Drotesteeren, dat in de rich ting van het Amerikaansche grondge bied Is geschoten. Er zal EEN VERANTWOORDELIJK MINIS TERIE IN CHINA komen. Een keizerlijk besluit lieeft den Grooten Raad. den rilkssecreta ris, de grondwettige commissie voor hervormingen en de twee eeuwen oude, geheel verouderde ministeries, afgeschaft. Er wordt een ministerie ingesteld, waarvan prins Tjing- voor zitter is en dat nog twee onder-voor zitters telt Het keizerlijk besluit stelt mede een geheimen raad in. De meeste nieuwe ministers zijn Mantsjoes. Bovendien zijn zes van de bekwaam ste onderkoningen vereenigd in een ooxnmissie, die met het kabinet maat regelen zal beramen tot wijzigingen in het provinciaal bestuur. Stadsnieuws LOONREGELING EN ZIEKTE KWESTIE. In de bovenzaal van „De Karse- boom", bad de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Gemeente-werklieden gisteravond een bijeenkomst belegd, om te bespreken de uitblijving van de loonregeling voor de Gemeente werklieden en 't geval van den werk man A. Verbe'me, wïen door den con trole© rend geneesheer, Dr. Adrian, bevolen was .voer aan het werk te gaan. Omtrent dit laatste geval herinner de de heer W. van Hinte, de Bonds- secretaris, aan het afwijzend prae- adv.es van B. en W. op het adres van den Bond, met het verzoek om maatregelen te nemen, ten einde te Voorkomen, dat in de toekomst go- fallen als van Verbeme zullen mo gelijk zijn. B. en W. hadden in hun praeadvies gezegd, dat het naar 't werk sturen van Verberne door Dr. Adrian was geschied, in overleg met den huisarts en den zenuwarts. Nu hadden spreker en de heer We»- selius, van den Werkliedenbond, de zen avond eefn onderhoud gelhad met Dr. Leunis, den huisarts van Ver berne. Doze had htm onmiddellijk ge zegd. „Dat praeadviea van B. en W. js onwaar en ik word maar voor een leugenaar uitgemaakt." De hedr Van Hinte deelde vervol gens mee, dat Dr. Leuhis de volgen de lezing van het geval had gegeven. Dr. Adrian had Zaterdagmorgen aan .Verbeme gezegd, Maandag weer aan 't werk te gaan. Toen had Dr. Adrian den heer Leu nis nog niet over het geval gespro- keu. Het voorschrift aan Verberne, Zaterdagmorgen mondeling gegeven, was eerst Zondag schriftelijk ver strekt. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur had Dr. Adrian den heer Leunis opgebeld en hem meegedeeld, dat de zenuwarts en hij (Dr. Adrian) van oordeel waren, dat Verberne een sti mulans noodïg had, een prikkel, om V. uit den gewonen sleurgang te ha len. Dr. Leunis had daarop geant woord, dat hij, die Verberne sinds jaren kende, hem niet in staat acht te, om de 9traai wam: hij woonde, uit te loopen. Hij waarschuwde Dr. A. derhalve voorzichtig te zijn, doch verklaarde Diets ie zeggen te hebben, als Dr. Adrian beval, dat de man weer aan *t werk moest gaan. Hieruit hebben B. en W. opgemaakt, dat Dr. Leunis instemde met de door ddn heer Adri an bevolen handelwijs! Dr. L. had daaraan nog toegevoegd, dal door B. en W., als Dr. L. wel was ingelicht, zelfs geen nader onderzoek was inge steld hij dr Adrian, voordat zij hun praeadvies uitbrachten. De heer Van Hinte laakte deze handelwijs van B. en W. en van Dr. Adrian. Wel kon spr liet billijken, dat een geneesheer een stimulans voorschreef, maar hij pioc t dan ook "zorgen, dat zijn voor schrift geen schadelijke gevolgen zal hebben, vooral wanneer, zooals hier hot geval was, de geneesheer gewaar schuwd is voorzichtig te zijn. Dr. Adrian had een oppasser aohte'r Ve'r- boruo aan moeten sturen, die hudp kon bieden, ais het verkeerd liep. Nu de controleer end geneesheer niot de noodigo maatregelen heeft ge- toomen, wordt het vertrouwen in hem geschokt. Spr. hoopte ten slotte, dat de •Raad, togen het praeadviea van B. ien W. in. voldoen zou aan het hil- Hjk verzoek van den Bond van Ned. Gem -Werklieden, om te voorkomen, :dat de zieke Gemeente-werklieden te vroeg naar werk worden gezonden. Dit kan geschieden door verplicht overleg met den huisarts. Daarna besprak de heer Van Hin te de loonregeling der Gem.-werklie den. Spr. Lot aan de vergadering de concluaio over, of er verband be staat tusscben het spoedig verschij nen van de afdelingsverslagen en de beantwoording daarvan door B. en W. ovdr deze loonregeling en het feit^ da; de couranten hadden gemeld, dat de Bond oen proteetvergaderlng had belegd over het uitblijven van de Iconregeling. Ondanks het verschijnen dezer stuk kon was de protest verg adering niet overbodig, meende de hoer Van Hinte, daar t nog niet beslist ia of de Raad nu wel zoo spoedig de zaak zal af doen. Do heer Van Hinte betoogde aller eerst, dut het toegedachte loon niet voldoende is. Er kan wel wat meer voor den werkman gegeven worden. Dit blijkt hieruit, dut. naar men spr. had gezegd, voor het Jullana-feest 14.000 ia uitgegeven. Dit zou in een geheimo vergadering behandeld zijn geworden. Spr. drong aan op gunstiger loons- vermeerdoring. Verder laakte hij 't in den directeur van het Openbaar Slachthuis, dat deze door z'n stelling loon-naar-bekwaainheid, op de gezin nen wilde verhalen het niot-good ar beiden van hot gezinshoofd. Behalve de reeds voorgestelde straf fen, zou doze directeur nog geldelijke straffen willen toepassen, door de ver booging in te houden, als hij dat noo- dig acht. In den directeur van de Ge- moente-rolniging keurde spreker het af, dat hij het loon wilde vaststellen naar gelang van de verhouding van vraag en aanbod, d w. z., dat hij een zoo laag-mogelijk loon wilde. De heer Van Hinte wees verder op do treurige omstandigheden, waarin de werklieden en hun gezinnen nog leven, dat bewijzen woning, voedsel en kleeding B en W nu willen nog een minimum-loon van 10.80 Zij zeg gen, dat de huren hier 1.70—3 zijn. Spr. merkt op, dat woningen van ƒ1.70 krotten zijn. Een loon van 10.80 dwingt dus tot Ivet wonen in krotten. Wat de gegeven cijfers betreft, Utrecht heeft reeds een loonsverhoo- ging gegeven en de Amsterdamsche cijfers zijn niet volledig. In Schiedam en Utrecht zijn de loonen veeltijds ge- ter dun hier. Sommige loonen zijn in Utrecht 6 hoogor dan hier te Haar lem, daar bv. f 18, waar hier 12 wordt gegeven. Spreker wijst op de stijging van de prijzen der levensbehoeften. Volgens een lijstje van het Kamerlid Smeenge bedraagt de stiisring in de laatste drie jaren op een uitgave van 10 aan le vensbehoeften ruim 1.50. Het lage loon drijft naar goedkoope winkels en de goedkoope waar is dik-' wijls vervalscht. Spreker gaf hierom trent voorbeelden. Spreker hoopte, dat de Raad de voorstellen der Commis sies zal aannemen. Do heer Van Hinte laakte ook het niot-hooren van de organisaties. De samenspreking met de organisaties, zooals ook te Amsterdam geschiedt, ruimt zoo vaak de moeilijkheden uit den weg. Eindelijk wekte de Bondssecretaxis de aanwezigen op. liet ledental der Haarlemscho afdoeling, dat 115 be draagt, te vermeerderen. Bij een bespreking van oen schrifte lijk gestelde vraag, deelde de heer Van llinlo mee, dut do Bond niet neu traal is, wanneer 't geldt do belangen, dor werklieden le behartigen. Dan worden de candidalen gesteund, die 't moest voor den arbeider doen. (Men zie verder ons eerste blad van heden). VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Een woord van waarschuwing aan ouders en voogden van aanstaande lo- teJingen. Ons wordt plaatsing versocht van het volgende Na indeeling der militie worden de militaire autoriteiten herhaaldelijk lastig gevallen mei verzoeken van ouders of voogden van miliciens om overplaatsing \an hun zoon of pupil naar een ander garnizoen. Die verzoeken worden in den regel geweigerd op grond van de omstan digheid, dat ieder loteling het tegen woordig in ei ren hand heeft het gar nizoen te kiezen, waar hij zijn dienst tijd wenscht ta vervullen. Maar hij kan nog uit zijn oog punt beschouwd een grooter voor deel deelachtig worden. Hij kan ouder de vigoorende militiewet zijn eersten oefentijd bij de infanterie en vesting artillerie zien bekorten tot 4 maanden (in plaats van 8 1/2 maand). Om deze voorrechten te erlangen be hoeft de aanstaande loteling slechts twee achtereenvolgende wintortijdper- ken (van 1 October tot ©inde Januari d a v.) gedurende minstens 4 uren per week, te hebben deelgenomen aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel, die jaarlijks in de garnizoens plaatsen en gemeenten, waar zich minstens 20 liefhebbers hebben aange meld, worden gehouden. Beljalve dat het deelnemen aan die oefeningen dus later gedurende den diensttijd groot© voordeden geeft, vor men zij al dadelijk een aangename en nuttige afwisseling na afloop van de dikwijls eentonige dagtaak. Lichame lijk wordt men onder toezicht van of ficieren ontwikkeld door onderofficie ren van het leger of de Reserve en men oefent zich in gymnastiek en schieten, zonder dat zulks den deelne mers oen cent kost Men ziet het, het legerbestuur doet alles, wat het kon om het den aanstaanden loteling zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken. Profiteert deze dus niet van het mi litaire voor-ondorricht, dan zal hij het zich zeiven later liebben te wijten, in dien hij kameraden voordeelen ziet genieten, die hij zolf in dienst aal moe ten derven. Voor hen, die een verbintenis bij het Reservekader zouden wenschen aan te gaan, bieden de vrijwillige wa penoefeningen ook een welkome gele genheid om zich te bekwamen. Zulke jongelieden kunnen in één wintortijdperk of een gedeelte daar van het getuigschrift voor lichamelij ke geoefendheid, dat moet worden overgelegd om een verbintenis bij het reservekader te kunnen aangaan, ver worven. Ook in den a. s. winter zullen, de vrijwillige wapenoefeningen weder in Haarlem en omliggende gemeenten plaats hebben. Hel eenige, wat tot deelneming aan die oefeningen dient verricht te wor den, is zich vóór 1 Juni a. s. op to ge ven ten bureele van den oommand.xv rende-officier van het 10e Regiment Infanterie, of in gemeenten, waar geen garnizoen aanwezig ie. bij den burgemeester. Jongelieden, die een verbintenis bij het Reservekader wen schen aan le gaan, kunnen evenwel te allen tijde tot het onderricht wor den toegelaten. Ten slotte worde nog vermeld, djit aan het onderricht kunnen deelnemen alle Jongelieden van 16 tot 24 jaar. STATISTIEK. Staatscourant no. 10" bevat een Sta tistiek der geboorten en sterften naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Maart 1911, Voor Haarlem vinden we de volgen de opgaven Aantal inwoners op 1 Maart 1911 (voorloopige cijfers) 69529, levend geborenen 123. levenloos aan gegeven 6. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 4, 1—1 Ja ren 5, 5—13 jaren 3. 149 jaren 2, 20—29 jaren 7, 3039 jaren 2 4049 jaren 8. 5064 jaren 11, 6579 jaren 13, S0 jaren en daarboven 14. Oorzaken van den dood kinkhoest 1, influenza 4. longtuborculose 11, an dere vormen van tuberculose 3, kan ker en andere maligne tumoren 4, me ningitis 2, apoplexie, horsen ver wor king 4, organische hortgabreken 5, acute bronchitis 1, pneumonia 2. an dere ziekten der ademhalingswerktui gen (tuberculose uitgezonderd) 10. ziekten van de maag (kanker uitge zonderd) 1 hernia, darmocclusie 1, acute nephritis en ziekte van Bright 2, aangeboren zwakte en gebreken 2, ouderdom 6. gewelddadigen dood (geen zelfmoord) 1, andere ziekten 7, onbekend 2, totaal der overledenen KUNST AAN DEN WERKENDEN STAND. In een der bovenzaaltjes van „De Kroon" waren op uitnood;ging van den heeT J. Eggink Dzil, de man, die het initiatief tot de oprichting eener vere©niging „Kunst aan den Werken den Stand" genomen beeft, eenige donateurs samengekomen, voorna melijk om te beslissen over de vraag of de vereemging reden van bestaan heeft, en of op den ingesla gen weg kan worden voortgegaan. De heer Eggink, die vóórzag me moreerde nog eenmaal in korte woor den de 'redenen die hem genoopt had den met deze zaak aan te vangen. Eon soirée, indertijd in de Kroon- bovenzalen aan de brievenbestellers aangeboden slaagde voortreffelijk, en de lieer Eggink, die uit ervaring het peil kent waarop de zoogenaamde volksvoorstellingen gewoonlijk staan, was van oordeel, dat goede uitvoerin gen, voo'rnamelijk voor den werken den stand, zeker groot nut konden stichten. Van de gedachte kwam de daad. De heer Eggink zocht en vond den steun van invloedrijke personen, en na vele voorbereidingen kon de eerste uitvoering, die door ongeveer 900 personen, waarvan omstreeks 700 werklieden, bijgewoond werd, plaats hebben. Het succes van dien avond was zooals wij vroeger reeds schreven zeer giroot. Donateurs zijn er thans 60, ïmuar wülen wij zei de heer Eggink steeds voorstellingen kunnen geven, die zooals de komende, waarbij An ton Averkamp's A capeliakoor zal op treden, op hoog peil staan, dan is er méér moodig. Daarom had do heer Eggink briefkaarten laten drukken, waarvan den aanwezigen, ter ver spreiding onder hunne kennissen, ter hand gesteld werden. Betuigingen van instemmingen met het doel der Vereemging waren van verschillende pereonen ingekomen. De heer Erhst H. K'relage o.a. schreef uit Florence in Itallö: Ter vergadering werd besloten „Kunst aan den Werkenden Stand" in vereenigingsvorm op te richten. Tot voorzitter van het voorloopig be stuur werd bij acclamatie benoemd de hedr J. Eggink Dzh., tot leden werden gekozen de heeren Kloet, v. Veen, E. H. Krelage eu De Grauw, nadat de heer J. CL Peereboom voor een uitnoodiging om in het bestuur zitting te nemen wegens drukke werkzaamheden bedahkt had. Het voorloopig bestuur zal een huishoudelijk reglement samenstel len, dat in een weldra te houden ver gadering zal worden behandeld. Aan het einde der vergadering maakte de heer J. C. Peereboom zich de tolk der aanwezigen door den heer Eggink dank te brengen voor de moeite die hij zich in het belang de zer zaak belangeloos getroost heeft, hoewel de meeningdn over de kans op welslagen zeer uiteentoopen. De leden stemden door handge klap met deze woorden in. Een merkwaardig gevaL De vrouw G. M. v. d. H. is 's nachts om één uur bij de politie komen mee deden, dat ze door een man in Het Krom was mishandeld, op liet hoofd geslagen. Het bleek, dat die persoon, een polderwerker, zoo was opgetre den, omdat hij in de Schoolsteeg door een andere vrouw, C. L., van ƒ160 zou zijn beroofd. Nu had hij de ver keerd© voor. Het merkwaardige van de historie nu is, dat de polderwerker nog geen aangifte van zijn verlies is komen doen. De mishandeling-zaak hoeft de politie op het spoor gebracht van liet vermoedelijk© beroovings-geval. Verkiezing Kamer van Arbeid. Hedenmorgen is ten Stad huize de officieele uitslag van de gisteren ge houden Kamer van Arbeid-verklozing bekend gemaakt. Die stemde geheel overeen met den uitslag dien we ln do courant van gisteren reeds vermeld den. Met deze mededeeüng kunnen we nu dus volstaan. Een bankbiljet gestolen. Naar aanleiding van de verdwij ning van een bankbiljet van ƒ60 ten huize van S. in de Berckheydestraat, heeft de politie diens neef, CL de B., te Schoten, opgespoord en in verhoor genomen. De B. waa ln S.' huis ge weest tijdens diens afwezigheid. Hij ontkent evenwei eenige schuld te heblien aan de verdwijning van het geld. Rubriek voor Vragen Qcabonnoerden hebben het voorrecht, rrngen op verschillend gebied, rails voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Al! antwoorden worden geheel kosteloos gogovvu en zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, die niet volledig naam en vroonplaats van den inzender vermelden vrordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Heeft een patroon het recht een knecht zonder contract in dienst te nemen? ANTWOORD: Ja, maar don zijn toch de bepalingen van de wet op het Arbeidscontract van toepassing. VRAAG: Als een arbeider ziek is, kan hij den patroon dan volgens de wet tot eenige vergoeding verplich ten? ANTWOORD: Ja, bij ziekt© moet het Joon gedurende betrekkelijk kor ten tijd doorbetaald worden. Ho© lang dat zijn zal hangt van den pa troon af. VRAAG: Welk rccM heeft een huurder, wanneer hij wekelijks zijn huur betaalt en niets ten achter is, en hem de huur wordt opgezegd? ANTWOORD: Hij heeft geeh ander Techt, dan zijne aanspraken op den gewonen termijn van opzegging. De huisheer is niet verplicht aan den huurder de reden van de opzegging op te geven. VRAAG: Kuht u mij ook de namen van teekenaa'rs opgeven, die smeden- en machinebankwerkers buiten de school les geven in het teekenen? En wat zijn de kosten? ANTWOORD: Om onbillijkheden te voorkomen geven wij in deze ru briek nimmer adressen van lesgevers op. U zult een advertentie dienen te plaatsen. VRAAG: Ik heb twee jnar verkee ring gehad. Nu verlangt hij, hetgeen hij gegeven heeft, terug. Ben ik nu verplicht dat te ges-en? ANTWOORD: Verplicht is u daar toe niet, eens gegeven blijft gegeven, maar gebruikelijk is het wel. VRAAG: Ik heb een broer, die bin- nenwaartsche knie én heeft. Ls daar ook iets aan te doen? ANTWOORD: Wend u tot den ge neesheer. VRAAG: Welke is de grootste schouwburg van Europa en hoeveel personen koh die bevatten? ANTWOORD: Alle groote steden van Europa hebben groote schouw burgen; welke juist de grootste is, zouden we u niet kunnen zeggen. Bij zonder beroemd is wel de groote ope ra te Parijs. VRAAG: Hoeveel huu'rwaarde moet men betalen voor een benedehhuis van f 16.50 per manad? ANTWOORD: De huurprijs doet tot do huurwaarde niets af; deze wordt Beechat. VRAAG: Op welke manier kan een jongmensoh, de moderne talen vloed- and sprekend, en in het bezit van di ploma's van boekhouden en admini stratie een betrekking in Ned.-Indië vinden? ANTWOORD: Door advertenties in de bladen te plaatsen. VRAAG: Welke zijn de adressen van ijzerfabrieken in Engeland, Frankrijk en Duitschland? ANTWOORD: Er zijn vele ijzerfa brieken; onze plaatsruimte laat niet toe de adressen daarvan te vermel den. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen hoe ver de aahleg van de lijnen Am sterdam HaarlemmermeerLeiden gevorderd is? ANTWOORD: Met het leggen var. een gedeelte der lijnen is men reeds «enigen tijd geleden begonnen, o.m. met het deel VijfhuizenHaarlem. Van andere gedeelten heeft de aan besteding eerst plaats gehad, ter wijl ook nog eenige onteigenings- quaesties moeten opgelost worden. VRAAG: Mag men een bord aau do deur uithangen of moet men dat aanvragen? ANTWOORD: Het moet ten Stad- hruize aangevraagd worden. VRAAG: Waar kam ik hier ter ste de melk en bote'r laten onderzoeken, daar ik er mijn melkboer van ver denk, dat hij zijn waar vervalscht? ANTWOORD: In het gebouw van den Gemeentelijken keuringsdienst, Spaame 58, Directeur is Dr. Borst Pauwels. Binnenland DE PRINS NAAR TEXEL. Het bezoek door Prins Hendrik op 2 Juni a. s. aan deze gemeente tö brengen, staat niet alleen in verband root oefentochten der reddingmidde len van de N. Z. H. Redd. Mij., xnaar houdt ook in een bezoek aan de den- nenbosschen van 't Staatsboschbeheer en aan de beschermde broedplaatsen in de Muv. üe .xeueriauaen en ue Staart iu Waai en Burg. liet vuunit- men bestaat om op 1 Juni 's avonds van Wleringen aan te komen en up 3 Juni, 's morgens to 8. uur weer te ver trekken. Z. K. II. zal op zijn tocht vergezeld worden door Adj. Jhr. Hooft Graaf land, Baron van Asbeck. Jhr. Vau Steyn, Insp. Vuu Dissel, Jac. P. Thijsse, H. de Booy en Jhr. Six. DE PRINS NAAR LONDEN. Den 18eu Juni e. k. hoopt de Prins zich met de hem toegevoegde heereu naar Londen te begeven ter vertegen woordiging van do Koningin bij do kroningsfeesten. Tijdens zijn Verblijf te Londen is de Prins, zooals we reeds meldden, voornemens een bezoek te brengen aan de internationale rubber- tontoonsteüing, wolke aldaar den 26en Juni voor hot publiek geopend wordt. EERSTE KAMER. BESTRIJDING DER ZEDELOOS HEID. In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer zegt de Mi nister van Justitie met groote erken telijkheid eï van te liebben kennis ge nomen dat de verklaring werd afge legd, dat de inhoud van het ontwerp groote instemming vondbij vele le den. Hij meent uit dit alles aanvan kelijk de slotsom te mogen trekken, dat deze wetsvoordracht geen over wegend bezwaar ook bij dit deel der Staten-Generaal zal ontmoeten, en de Minister diurft daarom de verwach ting koesteren van een spoedig tot stand komen eene'r wet, van welker nut en belangrijkheid hij geheel is doordrongen en welker verdediging hem in hoog© mate sympathiek is. Niettemin gelooft de Minister met klem te mogen opkomen tegen de meening van sommige leden dat zijn opvatting omtrent het noodzakelijke en urgente dezer zaak er too zoude hebben geleid om enkele malen te haastig in te gaan op nieuwe denk beelden en voorstellen. De Minister treedt hierbij in een uitvoerige weer legging van bedoeld verwijt o.a. op merkende dat door de aanneming van het amendt. Van Vuuren niets anders is geschied dan een nagenoeg volledig herstellen van dan oorspron- kelijken tekst in bot eerste ontwerp van art. 254bis, waarin immers op gelijke wijze alle weddenschappen als hazardspel werden aangemerkte Ook op andere punten verdedigt de minister zijn voorstellen. Aangaande de PAARDENSPORT ontleenen we daaraan het volgende: Z.Exc. was en is nog van meening, dat het wedden bij den totalisator, in vergelijk.'ng met andere voïmen van hazardspel, in het bijzonder met het spelen bij den „bookmaker" een veel minder ernstig karakter draagt, dat in den „bookmaker" is verpersoon lijkt een groot zedelijk kwaad, in de totalisator eem betrekkelijk gering. In veThand hiermede zet de minister 'nader uiteen, waarom hij, ook met het oog op de belangen der paarden fokkerij, Indertijd een bepaling op nam, krachtens welke hot wedden bij den totalisator onder bepaalde voor waarden niet tot de ongeoorloofde spelvormen zou worden gerekend, al aclit ook de minister voorzeloe'r den totalisator in beginsel oen zedelijk kwaad, een exploitatie-vorm van speelzucht, welks bestrijding als zoo danig geheel binnen het luider van dat wetsontwerp past. Intusschen heeft de Tweede Kamer, na een tweedaagsrh debat in hoe ver daarbij overhaasting heeft plaats jyahad, vermag de minister niet te be- oordcelen, zulks ligt niet op zijn weg in strijd met s ministers advies, het amendement-Van Vuuren aange nomen en zich vóór de. strafbaarstel ling van het bedrijf van den totalisa- tor-ondernemer on de strafrechtelijke gelijkstelling van dezen met andere speelzucht-exploitanten uitgesproken. Hoewei de nuuister niet zonder eenig leedwezen de door hem ontworpen regaling in zake den totalisator heeft zien verwerpen, kan bij hem princi pieel geen bedenking l>estaan de ver dediging ook van art. 11 van het wetsontwerp, zooals dat artikel thans luidt, op zich te blijven nemen. Intus schen ziet hij dan voor zich geen re den, onmiddellijk nadat dit wetsont werp wet zou zijn geworden, eene novelle, eene nieuwe wettelijke rege ling, omtrent de invoering, voor te stellen. De vraag, of de gevolgen voor dc paardenfokkerij, welke het totaksa- texr-verbod wellicht zou kunnen blij ken na zich te sleepen, voor de re- geering aanleiding zouden kunnen zijn voor verhooging van subsidie van Rijkswege voor de verbetering van het paardenras, behoort tot de aange legenheden van den minister van Landbouw, enz., wiens aandacht on getwijfeld op deze zaak gevestigd zal zijn. Overigens zet de minister uiteen, dat de economische gevolgen van het totalisator-verbod tegenover de iele goede en nuttige bepalingen, welke hot ontwerp bevat allerminst grond opleveren, dat nu in zijn geheel min der aannemelijk te achten, en dixit hij in dat verband een beroep op do leden, om aJsnog hun stem aan het ontwerp te gewen. BOOKMAKERS. Voor uitstel van strafbaarstelling ten gunste der bookmakers gevoelt de Minister niets, voor toekenning van schadevergoeding aan hen, ziet hij in het geheol geen reden. Een strafrechtelijk optreden tegen do Vliesinger „bookmakers" behoeft, naar 's ministers meening, allerminst op de klip der bewijs-moeilijkheden te stranden. Geheel afgescheiden toch van de vraag, in hoover aanhouding en beslaglegging en opening van aan de Post toevertrouwde brieven of an dere stukken door het geldende Wet boek van Strafvordering welks her ziening overigens wordt voorbereid worden toegelaten, schijnt hel !>e- wijs tegen bedoelde speelzucht-exploi tatie reeds door de verklaringen \un getuigen, bedienden, enz., gemakke lijk le zullen kunnen worden gele- \erd. Daarenboven is zonde; schen ding van het geheim der aan dc Post toevertrouwde brieven, ingevolge machtiging der rechtbank, overeen komstig het Wetboek van Straf vorde ring, het zoogenaamde papieronder zoek mogelijk. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren haar zomerarbeid be gonnen. Zij heeft heel wat tc doen en gaat voorloopig eeii volle week in de afdco- lingen. De lieer Van Karncbeek had van liet onderzoek willen uitsluiten liet wetsontwerp betreffende do vér- bintenis uit onrechtmatige daad, op dat de Kamer nog zou kunnen profi- teeren van de vooTJiehting van des kundigen in don lande, maar dc heer» AaLberse achtte de Kamer tot oor- deelen ook zonder die voorlichting volkomen in staat en ook de Voorzit ter meende, dat zij genoeg juristen telde. Het voorstel Van Kar nebeek werd dus verworpen, met 53 tegen 12 stemmen. Tal van, vroeger gemelde, wetsont werpen werden aan de orde gesteld voor do openbare zitting, die 1G de zer te 11 uur hegi'nt. De Voorzitter l>e- loofde den heer Ter Laan te zullen overwegen of de moties betreffende de ambtenaarssalarissen wat meer naaï voren konden geschoven wor den. De heer De Meesier kreeg verlof om te interpelleeren over de in Indiö genomen maatregelen tot bestrijding van de pest. De Kamer, die haal afdeelingen op nieuw samenstelde, benoemde tot voorzitters daarvan de heeren Vau de Velde, Eland, Nolens, Polleina en Borgesius; tot onder-voorzitters de heeren Van Wijnbergen, Patyu, Duy- maer van Twist, Van den Berch van Heemstede en Van Karuebeok. DE OOSTENRIJKSCHE GEZANT. Men meldt uit Weenen. dat baren Giskra, gezant van Oostenrijk-lion- garije te Sofia, benoemd is tot gezant te 's-Gravenhage. ONZE GEZANT IN MAROKKO. Het bericht van de „Kölnische Zei- tung". als zoude het bezoek door Ilo- rer Majesteits gezant te Tan ge r aan boord van Harer Majesteits kruiser „Gelderland" aan eenige Marokkaan sdie havens^ te brengen, den Fran- schen aanleiding geven lot commen taren is, naar 't Hbld. van bevoegde zijde verneemt, onjuist. Dit bezoek, dat uitsluitend ten doel heeft den ge zant persoonlijk in staat te stellen do handelstoestanden in de Marokkaan- sche kustDlaalsen met eigen oogen waar te nemen, is reeds sedert langen tijd voorbereid. Ten overvloede heeft de gezant er zich ^óór zijn vertrek van vergewist, dat bij het Frausche ge zantschap te Tanger omtrent de zui ver commercieele bedoeling der reis goenerlei twijfel bestaat. SUCCESSIEBELASTING. EN D0- BIETRECHT OP TABAK. De Minister van Financiën zegt ia zijn Antwoord op het Afdeelingsver- siog der Eerste Kamer over het Suc cessiebelasting-ontwerp Te zijner tijd zal worden aangetoond hoe schrome lijk overdreven de bezwaren zijn, die thans algemeen van belanghebbende zijde tegen het Debietrecht op tabak worden ebracht. Bovendien zou bij het voldoen van dien wenscli een con flict tusschen Eerste en Tweede Ka mer niet kunnen uitblijven, daar juist in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over dit Wets-uitwerp werd aangedrongen op vermindering der Successiebelasting in de rechte lijn en ter compensatie daarvan heffing van een Debietrecht op tabak. De op brengst der Successiebelasting zal blij ven gebruikt worden voor de gewono uitgaven. Vrijstelling van belasting over het bedrag, dat de erflater bin nen zekeren termijn door erfenis had gekregen, komt den Minister niet wen- schelijk voor. De Minister vond geen vrijheid een hooger tarief voor te stel len, omdat naar zijn meening met de voorgedragen regeling de uiterste grens is bereikt Een belasting op do goederen in de doode hand is, zooals reeds vroeger door hem te kennen is gegeven ,van den Minister niet te ver wachten. Ook de Vereemging \an Sigarenfa brikanten te Eindhoven heeft zich tot den Minister van Financiën gewend rnet het verzoek het ontwerp-debiet- recht op tabak te willen terugn.-men er. daardoor „ons (de tabaksfabrikan ten) te vriiwaren voor een Wet, die ten opzichte onzer industrie zal blij ken te zijn bijna onuiUoerbaar m toe passing, van het grootste nadeel voor haar bloei eu een ernstige belemme ring voor haar uitbreiding". TWEEDE-KAMER VERKIEZINGEN. De Tweede-Kamerverkiezing voer Roermond (vacatuxe-F. J. Bolsius) zal plaats hebben op 26 Mei, de stemming zoo noodig, op 8 Juni en de herstem ming op 16 Juni. INTERN. OPIUMCONFERENTIE. Naar vernomen wordt» bestaat er zeer groote waarschijnlijkheid dat do Internationale Opiumconferentie, wel ke aanvankelijk in den loop van deze maand te 's-Gravenhogc zou plaats hebben, doch nader voorloopig werd uitgesteld tot Juli a. s., thans iu het geheel niet zal gehouden worden, al thans niet meer in het loopende jaar. ONTWERP-STUWADOORSWET. Iu de vergadering van de Amster dam sclie Kamer van Koophandel en Fabrieken werd aan do orde gesteld con concept-adres inzake het ontwerp- Siuwadoorswet aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te richten. De Kamer deelt in het adres mee, dat het haar overtuiging is, dat do voorgestelde maatregelen noch oaö' het beoogde doel, noch aan de eischon der practijk beantwoorden. De Kamer besloot dan ook aan te

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6